oeit alleen maar op zeker te spelen De waarheid leidt in België een ondergronds bestaan Windjammer Elisabeth Smit kan afvaren [01 Bhagwan wil nieuwe „oranjestad" BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT JL Ji ZATERDAG 30 MEI 1981 PAGINA fcQg :hi instand ar de c Zwei den. e trair en daj wezig slech e renn heeft i 'm 13.01 e meet 3STG1 SBUR ia. Ru fEND zknab SSEN del Sc DRSC1 |t Forti tSTEI Imy er Idrbu ter. Re iSELI tse Bu DEN HAAG Vier dagen na de, volgens som migen, spannendste verkiezingen van de laat ste 50 jaar is enigszins zichtbaar geworden wel ke tactiek Dries van Agt als leider van de nu grootste partij heeft uitgestippeld. De kern daarvan lijkt te zijn dat wederom het CDA een groot aantal stoelen in het Catshuis bezet en dat hij zelf aan het hoofd van de tafel blijft zit ten. Wie er verder wil aanschuiven, laat hij af hangen van de manieren van de kandidaten. Met dat laatste geeft hij bij voorbaat te kennen dat de schuld van eventuele mislukkingen tij dens de formatie niet bij de christen-democra ten ligt Wat zijn eigen positie betreft deed Van Agt wat vaag tegenover vaderlandse journalisten. Maar op een vraag van een Belgische radioverslaggever meende hij kennelijk wat vrijer te kunnen reage ren. „Ik vind wel dat ik daarop veruit de meeste rechten heb", zei hij, doelend op het ambt van mi nister-president. Omdat ook de PvdA, al was het dan meestal binnensmonds, heeft gezegd dat de grootste partij een claim heeft op het premier schap, luidt deze uitspraak van Van Agt wellicht tevens het einde in van de carrière van Joop den Uyl. Op het Binnenhof worden al weddenschap pen afgesloten op de periode dat de nu 61-jarige econoom uit Buitenveldert de socialisten nog zal aanvoeren. Ook binnen de PvdA houdt men ernstig rekening met een naderend afscheid. Eén van de leden van de nieuwe Kamerfractie verwachtte dit over „vier, hooguit vijf maanden". De reden voor dit pessimis me is gelegen in het feit dat Van Agt vrijwel alle troeven in handen heeft en alleen nog op zeker be hoeft te spelen om als overwinnaar uit de formatie te komen. De belangrijkste troef is uiteraard dat er, zoals steeds sinds de invoering van het alge meen kiesrecht en het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging, weer niet geregeerd kan worden zonder de christen-democraten. Links is er immers niet in geslaagd een meerderheid te krijgen en de PvdA sluit de VVD nog altijd uit als coalitiepart ner. Een tweede troef is dat het CDA op zijn beurt niet afhankelijk is van een van de linkse partijen. Als het écht moet kunnen confessionelen en liberalen opnieuw samen een regering vormen. De kleine christelijke partijtjes, die nu samen zes zetels heb ben, zullen ongetwijfeld bereid zijn een dergelijk kabinet aan een meerderheid te helpen. Debutant- kamerlid Meindert Leerling, voorman van de RPF, deed al op de verkiezingsavond pogingen mee te formeren. De twee zetels voor zijn groepe ring zouden „in de huidige situatie wel eens bui tengewoon belangwekkend" kunnen zijn, ver trouwde hij de interviewer toe. Misschien is het ook daarom dat de VVD vooralsnog weigert de vlag halfstok te hangen. „Het CDA kan ons met slechts twee zetels verlies toch niet zomaar inrui len voor een partij, die negen zetels verloren heeft?", aldus de VVD-afgevaardigde Ad Ploeg. Ingewijden weten te vertellen dat Van Agt dit ook niet van plan is. Mocht de VVD aan het einde van de formatie toch naar de oppositiebanken worden verwezen, dan wil hij dat niet op zijn geweten heb ben. Mede daarom heeft hij gekozen voor een op merkelijke manoeuvre. Er moet een CDA-infor- mateur komen misschien zelfs twee, als de een niet voldoende sociaal-economische bagage heeft die vervolgens gaat beoordelen wie er mee mag doen. Het criterium daarvoor is het zoge heten Plan-Albeda. Wie deze blauwdruk voor een „gedurfd en moedig beleid, gericht op nationaal economisch herstel" wil onderschrijven, is wel kom; wie dat niet kan, wordt het gat van de deur gewezen. Gezien de moeite, die minister Albeda heeft ge daan om de overeenkomsten in de sociaal-econo mische paragrafen van de verkiezingsprogramma's op te zoeken, behoeft de formatie daarop zeker niet stuk te lopen. Zowel PvdA en D'66 enerzijds en de VVD anderzijds kunnen leven met deze ideeën, al moeten er natuurlijk wel wat stokpaar den op stal gezet worden. Netelige zaken Mocht men het alle vier eens worden over dit deel van het te sluiten regeerakkoord, dan komen de wat neteliger punten aan bod, zoals de kernbewa pening en (sluiting van) de kerncentrales. De in formateur of misschien is er dan al een forma teur zal dan waarschijnlijk wederom willen we ten wie de standpunten van het CDA kan delen. Het is duidelijk dat PvdA en D'66 op dat moment in moeilijkheden komen, want zij hebben altijd ge steld dat er al tijdens de formatie over dit soort za ken een besluit moet worden genomen en dat er niet gewacht kan worden tot resp. december en de afloop van de Brede Maatschappelijke Discussie. Voor de VVD, die voorstander is van plaatsing van de nieuwe atoomrakëtten' en openhouden van de nucleaire centrales, is het waarschijnlijk nog het gemakkelijkste ja" te zeggen tegen de CDA-voor- stellen. Is het dan eigenlijk nog slechts een kwestie van tijd voordat het tweede kabinet-Van Agt/Wiegel aantreedt? Zijn alle inspanningen van Van Agt er dan alleen op gericht de nu zes „linkse" mannen in zijn fractie de wind uit de zeilen te nemen? Wij menen van niet. Dries van Agt lijkt voldoende gegroeid als po om te beseffen dat in de huidige moeilijke mische omstandigheden een kabinet op bredi vrijwel een levensnoodzaak is. Zijn tactiek dan ook waarschijnlijk meer op gericht voo PvdA (D'66 noemt zichzelf niet voor niets lijk") tot bescheidenheid te dwingen. Alle punten van tafel dus. Hij moet dat trouwen eisen, wil er een minimale eensgezindheid 1 kabinet komen, zodat er voor de veranderi komende vier jaar eens écht geregeerd kan den. Nog een middel voor de CDA-leider om de onder druk te zetten is het stellen van een pi het buitensluiten van de VVD. Willen de s< ten de plaats van de liberalen innemen, dan zij daarvoor het een en ander moeten opgevi clusief het verlangen Den Uyl alsnog tot voor van de ministerraad te bombarderen. Natupi zal de PvdA zich tot het uiterste teweer stel was het alleen maar om Den Uyl een aftochi sparen, maar haar wapens zijn gering in gei bovendien mag zij niet al te halsstarrig Anders zou D'66 wellicht toch nog het linkse verlaten en zich uitspreken voor bijvoorbeeld oi "een extra-parlementair of zelfs nationaal kal RIK IN 'T STERI heeft laktoer gewoi voor i de N ster epm rer Tsjecl imans llfeldkan teelde re Voor I (liman e ook imen. itjvraag staat r om de it te kr GROTESKE SCHANDALEN IN EEN DOBBERENDE GRIESMEELPUDDING ms v RIJS - de gis divisii tbalboi den zi ts-Socha Bordeau ld: LStP rdeaux t. Germ, De gerestaureerde Elisabeth Smit klaar voor <1 lOrt vaart uit de Amsterdamse haven. SVV balsei ie eer vens cs. de i leeld: Bo. NEW DELHI De Bhagwan-beweging is van plai seldor nieuwe „oranjestad" te stichten. De tegenwoordige NXICO zing in de Indiase stad Poona is te klein. ise bol tot op Volgens een woordvoerder van de Bhagwan-gemeenscha C bij Ashram, hebben de in het oranje geklede volgelingen van de acl jarige Bhagwan Shree Rajneesh, zeker 250 hectare nodig GENI menteel beschikt het „centrum voor levensgedrag en medi altear over twee en een halve hectare. In Poona, een stad die wordt beheerst door conservatieve 1 heerst nogal wat kritiek op hoe het er in seksueel opzicht gaat in de sekte. Er wordt gesproken over orgiën, waarbij ken armen en benen voorkomen. De woordvoerder van de Ashram kon nog niet zeggen wa nieuwe centrum gebouwd zal worden. „Wij hopen tem tienduizend mensen te kunnen herbergen", aldus de woord der. Of het merendeel van de vijfduizend in Poona w Bhagwan-volgelingen mee zal verhuizen, is niet bekend. Belgisch nieuwe premier Mare Eyskens treedt aan voor de Kamer van Volksvertegenwoordi gers met zijn bezuinigingsprogramma. plannen aanpassen. Er werden grote zaken ge daan", aldus het parlementslid. Zo sloeg de aan klacht stuk tegen de kille muren van de Se naat. Het onderzoeksdossier zal ongetwijfeld tot veili ge ondoordringbaarheid aangroeien, zoals de folklore het voorschrijft. Zoals het zelfs is ge gaan met het grootste smeergeldenschandaal al ler Belgische tijden: de zaak Eurosystems. Die liet in 1979 zien hoe ministers, bankdirecteuren, het koninklijk paleis en luxe hoeren bereid wa ren Arabische prinsen te verwennen om de bouw van een ziekenhuiscomplex in een verre woestijn te mogen voltooien. Een probleem of affaire heet in België een dos sier (Vlaamstalige taalzuiveraars spreken van een „bundel" of zelfs van een „karton"). Het nieuwste is het karton-Cepic, dat verhaalt van glibberige banden tussen toplui van de Fransta lige regeringspartij PSC en allerlei neo-fascis- tisch gespuis. Staatsgrepen Baron Benoit de Bonvoisin (goedige buren, zo gezegd), schatbewaarder (penningmeester) van de georganiseerde rechtervleugel van Vanden Boeynants' PSC versluisde jaarlijks tienduizen den guldens naar het „Jeugdfront" dat gastar beiders neerknalt en naar de „Men Clubs", waarin officieren staatsgrepen beramen. (Tanks in de Brusselse Wetstraat? Het zal zo'n vaart niet lopen, maar niet velen zouden er van ondersteboven zijn. Een Belg ziet „de staat" als iets vreemds aan hemzelf, niet uit anarchisme, maar omdat hij de spiegel niet gelooft. Dat gaat terug op eeuwen van buitenlandse overheer sing en op de kunstmatige samenvoeging van twee bufiervolkeren, waarin Nederland noch Frankrijk belang stelden. Nochtans zijn er op een arbeidsbevolking van 4 miljoen liefst 865.000 ambtenaren. Een op de 4,5 Belg is in dienst van de overheid, waaraan hij per defini tie alle gezag ontzegt.) Behalve „messiere" (heer) De Bonvoisin waren er binnen de PSC nog meer „onwelriekende di rigenten van het zwarte orkest", nog meer vooraanstaanden „in hetzelfde bedje ziek", zoals de Vlaamse pers uitbundig schrijft. Ook Vanden Boeynants zelf zou in het nauw komen, maar dat lijkt in tegenspraak tot de eerder be schreven schandaaltraditie. Het 'bundel' is nog jong, doch reeds volslank. Er zitten schimmige dwarsverbindingen in met belastingfraudes waarbij elke Belgische grootkapitalist met enig zelfrespect zou zijn betrokken. Ook de kraak van de eeuw in een Brussels bankgebouw (op brengst 25 miljoen frank) zou passen in het net werk dat de wedergeboorte van het fascisme in Europa financiert. Betoelagingen Tussen al die ingewikkelde bedrijven door houdt de politiek zich onledig met de crisis. Het ene ombuigingsplan na het andere stuit op de onverzettelijkheid van elk der belangengroe pen. De vakbonden laten nimmer aan de index raken, de patroons (werkgevers) lopen weg van de ronde tafel (het centraal overleg). En de taalkwestie verheft elke twist nog eens in het kwadraat. Kosten de betoelagingen (subsidies) aan het Waalse staal de Vlaamse belastingbeta lers nu 30 of 100 miljard frank? Bedraagt de na tionale schuld nu 360 of 160 duizend frank per burger. Niemand die het weet. De waarheid leidt in België een ondergronds bestaan. Nooit is iets wat het is en nooit staat er wat er staat. Iedereen heeft, al naargelang zijn intiemste oogmerken, het voor het uitzoeken. Het politiek bedrijf verschaft in elk geval veel werk op het hoogste niveau. Tussen januari en oktober 1980 viel en herrees het kabinet-Mar- tens driemaal, zodat het land in die periode 55 verschillende ministers heeft gehad. Het gedoe bevestigt de burgers in hun mentale kramp dat ieder maar het best zijn eigen plan trekt. Ook de nieuwste onafhankelijkheidsstro mingen in Vlaanderen en Wallonië (zelfs de Duitstalige oostkantons Eupen en Malmedie be ginnen zich te roeren) zullen wel weer opgezo gen worden in de grote pudding van tien mil joen griesmeeltjes met de centrale klont Brus sel, schift- en bindmiddel tegelijk. Stuurloos dobbert het geheel op de golven van de wereld conjunctuur. Jarenlang groeiden de bomen tot in de hemel, en kwamen de buitenlanders zich vergapen aan de particuliere welstand. Nu stort de zaak in elkaar en het gerommel doet de bu ren huiveren. Maar de Belgen komen er wel weer bovenop. Niet samen, maar elk voor zich en zodra het in de wereld weer marcheren wil. MARC DE KONINCK AMSTERDAM Deze zomer is er een nieuwe ma nier gekomen om kennis te maken met het IJssel- meen de wind jammer Elisabeth Smit, waaraan vo rige week de laat ste restauratie werkzaamheden zijn verricht, g^at varen tussen Am sterdam em Mui den. Afgelopen woensdag is de Elisabeth Smit na vier jaar van res tauratie in de Amsterdamse ha ven, symbolisch door zeegod Nep- tunus en een zee meermin gedoopt. De windjammer, een algemene be naming voor een zeilschip met drie masten, is in 1938 in Engeland gebouwd, maar het heeft tot nu toe nog niet als zeilschip gefungeerd. In de oorlog is het schip door de marine ge vorderd en als mijnveger ge bruikt. De Elisa beth Smit is tot elf jaar na de oorlog opgelegd in de ma rinehaven. Een brand aan boord van de bar- kentijn, een drie master met een be paald tuigage, noodzaakten de Utrechtse Zeever kenners, die het schip in 1956 koch ten, weer te verko pen. De huidige eige naar, Harry Smit, besloot de barken- tijn te restaureren in de staat zoals in .rid 1938 de bedi i was. In samei MHïr king met vei LCUCT lende deskun op het gebiei MEGI bootrestaurati breken jaar aa tse hei verbouwing werkt. Het project heeft de 1,5 miljoer plichte beth Smit eeipid Bol waardig zal het gaan op het IJssel jaar bi; Het is de bedi inschap om dagtocht moest maken van r sterdam naa#, den en terifcssemen barkentijn n. Zij hi eventueel alsrong op terschip karet 36.00 geren, word»nd: <resf nieuwe voor binneAyzOD) buitenlandse konique I risten. fs.95-9 K l (DOO) erland eravor ^ijmej uin Isparl ff Q. 'ëjri De politiek is in België niet populair. Hier verdringen zich kiezers bij een stemlokaal dat kort voor sluitingstijd staat, maar alleen omdat het moet t Wie niet opkomt, wordt beboet. L bedrag kon bieden joeg hij hem met vijf blauwe bonen de ziel uit het lijf. Het moordtuig was een „long rifle", de trots van 's lands bloeiende wapenindustrie. Naar schatting staat in 500.000 Belgische woningen zo'n sportgeweer in dezelfde kast waarvan de la nog een handzaam pistool bevat. België exporteert per jaar voor ongeveer 1 mil jard gulden aan wapens naar iedereen die waar ook ter wereld het meeste biedt. „Niet uitzon derlijk", zei de christen-democratische minister van Buitenlandse Zaken, Graaf Charles Ferdi nand Nothomb. Zijn woorden waren nog niet bestorven of op het St. Pieters Plein vlogen de kogels door de kerkvorst. Natuurlijk uit een Belgische halfautomatische Browning 9 mm, vervaardigd in de Fabrique Nationale in Hestal onder de rook van Luik. Grotesk Het waren de afgelopen weken de geblokletter- de krenten in de rijstebrij van politieke schan dalen rond neo-fascisten en bestemmingsplan nen. Hoewel de rooms-rode regering Mark Eyskens (de 32e sinds de oorlog) weer even lijkt gered dankzij een onvervalst „Belgisch compromis" vol nacht en nevel over het tegelijk wel en niet aantasten van de automatische prijscompensatie in ruil voor miliardensteun aan Franstalige hoogovens, is in het land een soort Italiaanse sfeer van staatkundig verval ontstaan. Kenmerkend is dat bij onstentenis van nog on verdachte bronnen geen enkel probleem meer zuiver kan worden gesteld, laat staan opgelost en geen enkele fraude- en corruptie-affaire nog kans maakt op opheldering. Elke krant is een partijblad, elke benoeming is tot op de laagste ambtelijke niveaus een politieke, de sociale ze kerheid is per vakbond georganiseerd, 's lands meest gerespecteerde autoriteit is Urbanus van Anus. In dat klimaat is de plotselinge opkomst van een politiek „schandaal" grotesk. Wat te den ken van de onthulling - vorige week - dat er grootscheeps, tot in de regering toe, geknoeid is met de ruimtelijke ordening. De wet waarin België netjes wordt verdeeld in woningbouw-, landbouw- en groenzones bestaat al bijna tien jaar, maar de verbeeldingskracht waarmee de bewoners het Vlaamse land hebben toegeta keld, moet zijn geïnspireerd door de aanblik van een kinderchèche op 6 december na een bomalarm. Iedereen heeft altijd geweten dat de bestem mingsplannen in België even lek zijn als die in Cambodja. En bijna iedereen is het daar ook mee eens. Een wet is niet iets wat je samen hebt afgesproken, maar iets waar je doorheen kunt kruipen. Zeker door de wet op de bodembe stemming, waarin je door de mazen het net niet meer ziet. Daarom zal de eenzame hartekreet van Pol Staes van de Bond Beter Leefmilieu: „Men moest eens grondig kuisen, want het stinkt van onder tot boven", verloren gaan in hetzelfde heelal als waarin kosmonauten in het nachtelijk halfrond België zien opgloeien dank zij de feestverlichting boven de autosnelwegen. Sommigen schrijven het aan voorbarige verkie zingskoorts toe dat nu ineens acht topambtena ren van „streekeconomie" letterlijk in de boe- venwagen werden meegenomen voor verhoor. Op socialistisch-justitieel bevel ongetwijfeld, want de „in te nauwe schoentjes" geplaatste re geringsleden zijn allemaal christen-democraat (CVP). Eerste verantwoordelijke staatssecreta ris Akkermans bijvoorbeeld, die in zijn vrije tijd tevens bouwondernemer is. Maar ook de voormalige bewindsman op die post, huidig Êremier Eyskens. lijkens ambtelijke bekentenissen werden op ministeriële aandrang doorlopend vrienden diensten - bouwzones dus - ingetekend in groengebieden, nadat een jarenlange inspraak procedure was voltooid en vlak voor - of zelfs nadat - koning Boudewijn met zijn handteke ning het landschapsplan tot wet had verheven. Het was een treurig spel van smeergelden, „vergissingen" met kadastrale nummers, een „ongelukje" met een ongevallen pintje waar door een groene kleur op de streekkaart in rood was veranderd. Karton „Ik vrees de onthullingen niet", zei Eyskens nadat een parlementslid in 's lands vergader zaal had verteld dat het in 1977 oorlog is ge weest tussen het ministerie van Openbare Wer ken (waar de bestemmingsplannen behoren te worden voltooid) en het toenmalige departe ment van Eyskens. „Er daagden ineens kabi netsleden van Eyskens op die alle plannen in beslag namen en mee naar het departement van Streekeconomie namen. Daar werden te kentafels geplaatst en gingen kabinetsleden de BRUSSEL Even heeft het er naar uitge zien dat Vlamingen en Walen elkaar in hun groot crisisverdriet zouden omhelzen. Maar het is opnieuw niet gebeurd. Nadat in 1980 een beperkte bestuurlijke opsplitsing van Nederlands- en Franssprekenden tot stand was gebracht heeft er een jaar lang stilte ge hangen boven de loopgraven langs de taal grens. Maar de vogel die er onwennig was gaan fluiten is inmiddels al weer met bulderend kanonvuur uit het zwerk geschoten. Het land ligt er gehavend bij, politiek onhandel baar, economisch ontredderd. De taalstrijd is weer opgelaaid als staalstrijd. Onuitspre kelijke overheidskapitalen zijn er nodig om de roestende installaties in de bekkens van Luik en Charleroi overeind en dertigdui zend arbeiders aan de al lang verloren slag te houden. Het geld moet vooral komen uit waar het nog zit: uit Vlaanderen. „Wij zul len niet zwichten voor de Waalse chantage", roept de leider van de Vlaamse Volksunie tot een juichend gehoor. En in het zuiden is een nieuwe afscheidingspar tij in opkomst, het Waals Democratisch Front. „Wij verwerpen de Belgische staat. We weige ren ons langer te onderwerpen aan de granie ten wil van de Vlamingen om Wallonië te ruï neren". roept de hoofdredacteur van La Wallo nië Libre tegen een uitzinnig oprichtingscon gres. In het niemandsgebied Brussel lopen de be- stuurderen razend en besluiteloos door het re geringscentrum. Ze stoten vervaarlijke gelui den uit, nemen dreigende houdingen aan tegen vriend en vijand om plotseling zonder zichtbare aanleiding dikke zoenen uit te delen. Kotmadam Ginds in het Vlaamse en Waalse achterland ha len de vierhonderdduizend werklozen hun hart op in de uitvoerige kranteverslagen over de eeuwige drama's die schijnbaar vrome gezinnen teisteren. De jongste aflevering is weer van een onpeilbare misère. Een kotbaas (kamerver huurder) in Leuven is vermoord door een huurmoordenaar, in opdracht van de echtgeno te (kotmadam) van het slachtoffer. Voor 300.000 bijna gedevalueerde Belgische franks. Uiter aard heeft de moordenaar nog onderhandeld met zijn prooi. Maar toen de laatste geen hoger

Leidse Courant | 1981 | | pagina 8