Laatste kans voor Hertha p bomen beesten hout Nestor-raadslid Tasseron: We moeten het spel maar zo goed mogelijk meespelen hond zoekt huis - hortus - rapenburg- leiden omen, beesten en hout staan te kijk in de Oranjerie TIEN JAAR WUB; ZESDE UNIVERSITAIRE VERKIEZINGEN 1&D/REGIQ LEIDSE COURANT ZATERDAG 30 MEI 1981 PAGINA 5 BEN BOEIENDE SAMENVATTING N LEIDSE HORTUS BOTANICUS anaf vandaag kan de itreder van de Leidse ortus Botanicus, achter !t Academiegebouw aan et Rapenburg, tot 28 ptember een nieuw aspect n zijn bezoek toevoegen, en kan in deze etenschappelijk schermde en cultiveerde prachtige uwenoude sier- en owtuin al genoeg bomen i hout vinden, maar in de mermaanden komen daar in nog ditmaal beesten bij. jer wordt dan zeer degen voor gezorgd door it Rijksmuseum van atuurlijke Historie aan de aamsteeg. Daar komen is de beesten vandaan, stemd voor de ntoonstelling „Bomen, (esten, hout'die ingericht in de Oranjerie (dat is het ie eeuwse touwsel, rechts, aar 's winters de tasplantjes" van groot rmaat tot aan het betere izoen een plaatsje vinden) in de Hortus. Nu de timen en andere warmte ihoevende exotica van stads plantentuin weer aar buiten kunnen, is er limte voor weer 'ns wat tders, en doorgaans is dat in bijzondere expositie, eze keer treft men in de ranjerie een coördineerd wereldje aan, it zoölogisch en botanisch opgebouwd. Voorwaar vendige componenten, et hoofd der Educatieve ienst van „Natuurlijke istorie", John J. Staats, irtelt: „In het botanische eel wordt uitgelegd wat out is en welk gebruik de Aens er van maakt. In het toölogische gedeelte wordt een overzicht gegeven van ie vele soorten van dieren lie op of in bomen leven". Sonder onmiddellijk voor lap te staan, neem ik aan. daar ze zijn er uiteraard rel bij. En als er op de ffiche van de expositie een ;ert bij loofhout op de itkijk staat, wil dat niet eggen dat een hoorndrager e boom in kan, maar wel romheen. er verdere informatie en pstructie: de structuur van put, het herkennen van -butsoorten, het bepalen Bn de leeftijd van bomen met die ringen en zo en het bepalen van de ouderdom van hout (in het algemeen), zijn onderwerpen die in de tentoonstelling op een attractieve manier behandeld worden en van bemerkelijk commentaar voorzien. Zonder meer duidelijk is de lering, dat hout een buitengemeen veelzijdig natuurprodukt is. Bij een zorgvuldig gebruik van de bossen, bijvoorbeeld, kan hout een onuitputtelijke bron zijn voor grondstof en energie. Maar ja, daar gaat de mens vaak achteloos aan voorbij. Op grote schaal wordt door ons, mensen, roofbouw op de bestaande bossen gepleegd. Een medewerker van de Hortus voegt hieraan toe, dat er elke dag over de hele wereld honderden vierkante kilometers bos verdijnen. Bos total loss. Vooral de vernietiging van het tropisch regenwoud is catastrofaal te noemen. In ons land is tegen die „afbraak" weinig meer te doen. Hier verdwenen de natuurlijke bossen al heel lang geleden. Er moest ontgonnen worden. een tentoonstelling van de hortus botanicus en het rijksmuseum van natuurlijke historie te leiden 30 mei t/m 27 september 1981 ma t/m za 10.00 - 16.30 u zo 12.30 - 15.30 u De affiche van de tentoonstelling. Eigenlijk te laat werd ingezien, dat iets onherstelbaars werd aangericht, en de later aangeplante bossen, zoals op de Veluwe en op allerlei landgoederen ook, zijn onevenwichtig samengesteld. Daarom ook hebben veel insecten, in de wedren van „ieder voor zich", de kans gekregen om d'r-eigen in zulke grote aantallen te ontwikkelen dat zij schadelijk zijn voor onze menselijke belangen. En u weet het zelf maar al te goed, nietwaar: ook binnenshuis moeten we ons hout, ons niet zelden dure Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. hout, verdedigen tegen opdringende en indringende insecten, zoals daar is, onder andere, het weke geslacht der houtwormen. Specialisatie ook op dit verderfelijke gebied: een aantal actieve insecten heeft zich toegelegd op het rtlcksichtlos verorberen van hout. Die vreten hout, gewoonweg. Waar je bij staat De onderkruipsels maken daarbij niet eens meer onderscheid tussen bomen en antieke meubels. Van cultuur trekken deze naarlingen zich geen nerf aan. De tentoonstelling laat ook dit fijntjes zien. Afgezien van de schadelijke dieren zijn er nog tal van andere schepselen die van en rond bomen leven. Te veel om op te noemen zelfs. Iedere boom (en de Hortus kan het weten) op zich, vormt een boeiende en bloeiende levensgemeenschap, pakkend genoeg om aan de boom en zijn bewoners een tentoonstelling te wijden. Gaat dat dus zien. In de Oranjerie kan men van maandag tot en de zaterdag terecht van 10 uur tot half 5, en 's zondags van half 1 tot half 4. LEIDEN De hond van deze week luistert naar de naam Hertha. Met een beetje fantasie kan ervan uitge gaan worden, dat dj vanaf vandaag vol verwachting, maar ook zeer gespannen wacht op het gerinkel van de telefoon van het asieL Is er een dierenliefhebber in Leiden en omgeving, die belangstelling voor haar heeft of niet? Zo niet dan dreigt het ergste voor Her tha. Helaas is er dan nog maar één mogelijkheid: Her tha moet inslapen. Er komt een moment, dat het zelfs voor een asiel niet meer mogelijk en zinnig is om een hond onderdak te verlenen. Er is een grens en wanneer die wordt gepasseerd, is het ge beurd met de hond of kat. Hoe is het allemaal zover gekomen met de hoofdrolspeler van deze week? Hertha is een bastaard herder. Ze heeft een zwarte vacht, al leen haar poten zijn bruin. Ze is gladharig, heeft hangoortjes en een lange staart Hertha is pas anderhalf jaar oud, maar ze heeft al een bewogen leven achter de rug. In totaal is ze vier keer uit het asiel gehaald en ondergebracht bij iemand, die wel wat in Hertha zag. Maar het mocht niet baten, steeds werd ze na korte of lan ge tijd weer bij het asiel aan Besjeslaan afgeleverd, omdat ze niet kon worden gehand haafd. De oorzaak van alle ellende ligt in de manier, waarop met haar in de eerste maanden van haar leven is omgesprongen. Tijdens die eerste maanden werd ze door haar toenmalige baas mishandeld. Hertha werd veelvuldig „afgeblaft", gesla gen en ondervond op geen en kele manier waardering of sympathie. Wat ze ook deed, nooit was het goed. Het draai de er uiteindelijk op uit, dat ze half doodgeslagen in het asiel terechtkwam. Hertha was toen pas vier maanden oud. Maar deze roerige en ellendige pe riode in haar leven heeft ze nimmer vergeten en is ze nim mer teboven gekomen. Dit uit zich en daar ligt dan ook het grootste probleem bij Her tha in grommen, bijten en een tamelijk zenuwachtig ge drag. En dat wordt allemaal ingegeven door de angst om weer te worden geslagen. Het merkwaardige en ook las tige is, dat Hertha zich zeer sterk aan één baas hecht. Die baas doet ze geen kwaad, maar andere huisgenoten krijgen niet de kans zich op een gezel lige manier met haar bezig te houden. Zo ging het ook in een gezin waar Hertha zat voordat ze voor de zoveelste keer in het asiel belandde. De man in huis kon geen kwaad doen, maar de overige gezins leden benaderde ze zeer ach terdochtig. En zo ging het steeds met Hertha. Ze hecht zich in zeer extreme mate aan Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan.» tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vols lagen onzinnig. De In „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. r Hertha Is een bastaard-herder met gebruiksaanwijzing. één persoon, doet die geen kwaad, integendeel, maar an dere gezinsleden of bezoek is wat Hertha betreft taboe. Daarom zou het het beste zijn, wanneer Hertha bij een baas terecht komt, die als alleen staande door het leven gaat. De keus wordt misschien wel erg klein, maar de voorkeur van Hertha gaat volgens de Vlekkie De hond van vorige week heeft het beter getroffen dan Hertha. Via familie in Leiden heeft Vlekkie uiteindelijk een baas in Delft gevonden. 9* over de vraag wie zij graag op de 150 zetels op het Binnenhof zouden willen zien, maar ook welke mensen de raad van de Leidse Universiteit moeten gaan vormen: de uni- versiteits- en faculteitsraadsverkiezingen zijn in Volle gang. Voor de zesde maal wordt de hele universiteitsraad „vernieuwd" en dat gebeurt via stemmen per post Ongeveer zestienduizend studenten, 2250 man en vrouw wetenschappelijk en 2600 niet-weten- schappelijk personeel zijn gerechtigd hun stem uit te brengen op een van de veertig kandidaat-raadsleden. De studenten kunnen bovendien laten weten door welke studen ten zij het liefst worden vertegenwoordigd in de (sub)faculteitsraad van hun studie richting. De veertig zetels van de universi teitsraad zijn te verdelen over elf studenten, elf leden van het wetenschappelijk- en elf van het niet-wetenschappelijk personeel en zeven zogeheten bullen (buiten universitai re leden). De bullen vormen een eigen frac tie en worden na voordracht door raadsle den benoemd door de Kroon. Zij doen dus niet mee in de verkiezingsstrijd. De overige kandidaten zijn verdeeld over vier fracties: de Unie van Faculteiten en Diensten (UFD), de Centrum Groepering Leiden (CGL, alleen bestaande uit studenten), de Progressieve Partij (PP) en de Leidse Stu- dentenbond (LSb). Op 4 juni moeten alle stemformulieren weer te rug zijn bij het centraal stembureau van de uni versiteit. De nieuwe raad wordt, voor de duur van twee jaar, in september geïnstalleerd, com pleet met nieuw gekozen voorzitter. Althans, als alles goed gaat. Want anders dan bij de Tweede Kamerverkiezingen is het bij de uni versitaire niet zeker of het vereiste opkoms tpercentage wordt gehaald. Bij de vorige ver kiezingen bedroeg dat 45 procent en dat is maar tien boven de benodigde 35 procent. Vandaar ook het klemmende verzoek van het college van bestuur aan de kiezers om toch vooral het stembiljet terug te sturen al is het maar blanco. Inspraak Hier ligt al een van de problemen voor de tien jaar jonge universitaire democratie: de geringe belangstelling voor de door de minister gebo den inspraak in de universitaire winkel. Hiero ver en over andere zaken spraken wij met de nestor in de universiteitsraad, de heer J.A. Tas seron van de Progressieve Partij. Wordt hij herkozen dan gaat hij beginnen aan zijn zesde raadsperiode. Dat is dan tevens zijn laatste want in januari aanstaande is hij pensioenge rechtigd en zal hij het pand Rapenburg 76 in zijn hoedanigheid als hoofd van de financiële administratie van de universiteitsbibliotheek de rug toe draaien. Dan kan hij zich volledig gaan wijden aan zijn hobby: het verder uitpluizen van zijn stamboom. Het raadswerk? „Misschien wel als buiten-universitair lid; daar moet ik nog eens rustig over nadenken". De heer Tasseron antwoordt eerst weloverwo gen, zeer bedachtzaam, maar dan toch voluit en vaak scherp veroordelend. In tegenstelling tot velen van zijn collega-raadsleden is hij de man die weinig woorden nodig heeft om aan degene die hij toespreekt precies te laten „voelen" wat hij bedoelt. „Maandagavond in de universiteits raad heb ik nog wat in petto bij de behandeling van het agendapunt over instelling van dien straden", lacht hij schalks. Als personeelslid van de „dienst" universiteitsbibliotheek steekt het hem zeer dat de UB nog steeds geen raad heeft waarin het ongeveer 150 man en vrouw personeel het beheer en het bestuur zélf kan regelen. In de ruim tien jaar oude Wet op de Universitaire Bestuurshervorming (WUB) werd daarin niet voorzien. Maandag spreekt de uni versiteitsraad over de wijziging van de WUB zoals die door de minister is voorgesteld. De heer Tasseron slaat het betreffende vergader stuk uit zijn tien jaar lang consciëntieus bijge houden archief erop na: „in artikel 105 van de wijziging wordt gezegd dat dienstraden kunnen worden ingesteld bij beheerseenheden. Dat geeft hoop". En: „Ik ben ook blij dat het college van bestuur deze politieke lijn heeft gevolgd. Een dergelijk onderwerp als dienstraden ligt toch politiek gezien heel gevoelig meestal Welgevallig Tien jaar functioneert het universitaire bestuur in de WUB-gedaante, als gevolg van de inter nationale studentenstrijd om democratisering. De universiteitsraad en het college van bestuur regeren volgens „het harmoniemodel". In de praktijk loopt de bestuursmachine echter niet zo gesmeerd. Herhaaldelijk botsen deze twee tijdens de tweewekelijkse vergadering op maandagavond. Verwijt vanuit de raad: het col lege stelt de raad vaak voor een reeds voldon gen feit; of de raad maar even wil instemmen. De heer Tasseron: „Twee dingen zijn heel wel gevallig voor het college: in de universiteits-, raad is het een komen en gaan van leden. De nieuwelingen zijn niet snel ingewerkt in de moeilijke materie en zijn dus gemakkelijk te manipuleren. Het college heeft zodoende ook ruim de gelegenheid om zich bezig te houden met de echt belangrijke zaken. Neem bijvoor beeld de begrotingen. Het college laat de raad worstelen met het ondoorzichtige cijfermate riaal en bekvechten over een ton en miljoenen gaan ondertussen onder de hamer door. Ook laat het college zich niet graag op de vingers tikken. Dat hebben we laatst nog gemerkt bij de behandeling van het innovatiebeleid. Het college had de contacten met het bedrijfsleven al gelegd en presenteerde toen het besluit ter instemming aan de raad. Dat pikte de raad niet en het college werd boos. Ik erger me nog steeds aan de toon van die concept-besluiten. Altijd wordt de raad gevraagd „in te stemmen met het voornemen van het college". Dat moet natuurlijk zijn: „de róód besluit dat en dat". He laas heeft de raad geen vat op dé grote lijnen van het universitaire gebeuren. Heel jammer, maar we moeten het spel maar zo goed moge lijk meespelen". „Bullen" Een moeilijk punt in het universitaire bestuur is verder de plaats van de „bullen". Zeven bui- ten-universitairen moeten volgens de wet in de raad zitten voor een „maatschappelijke 'in breng". De raad doet voordrachten bij de mi nister. De heer Tasseron: „door onze fractie, de PP, wordt natuurlijk vaak een progressief per soon voorgedragen. We hebben al vaker ge merkt dat de minister ons advies dan niet over neemt, maar eigenmachtig een ander van het lijstte aanwijst Dat is van het begin af aan een spelletje geweest Bij de „bullen" net als bij de overige fracties en vooral de onze geldt dat het moelijk blijkt de mensen te blijven mo tiveren voor het raadslidmaatschap. Ik denk dat het vooral ligt aan het feit dat de leden een te lage vergoeding krijgen voor het werk, dat veel vrije tijd opeist. Bovendien is het nog steeds zo dat sommige personeelsleden eerst toestemming aan hun baas moeten gaan vragen voor zij in een bepaalde commissie zitting mo gen nemen. Dit zijn allemaal zaken die om ver betering vragen en waar de raad zich de ko mende jaren sterk voor moet gaan maken. Ze ker niet in de laatste plaats moet om de positie van de studenten in de raad worden gedacht Die krijgen het met het komende strakke stu dieschema, de tweefasenstructuur, nog moeilij ker om zich in te zetten voor bestuurszaken".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5