%isse zwaait h urgem ees ter SBer ends Ihartelijk uit 1B ]eiden protesteert tegen subsidiestop stadsvernieuwing Juffermans verliest in Ede met 4-1 De Nederlandse kiezer bedeelde D'66 meteen winst van 112,5%. U kunt D^6 helpen dat vertrouwen indaden om te zetten: WORDT UD! Litteris Sacrum verrast met traditioneel kledingtoneel trainers schuiven sportpers terzijde spor sntai ud De sp Start in in Frie heeft :n op het ie EBU inie). ire, ondei ludie, la n de mar koelof Kr i namen 28 inzen e prijs gir f met Björn Bo s voor d. 6] erlandse Lisse ker In de eerste van de I finalewedstrijden tus- juffermans De Engel en daardij Klomp uit Ede ten de Lissenaren de club een 4-1 zege toe- t Na een 2-1 ruststand de schade nog beperkt lijven, maar te weinig was er de oorzaak van, de stand niet gelijk getrokken. De Edena varen zelfs nog zo for- ijk, dat de eindstand op kon worden bepaald. Kromdijk nam drie ts voor zijn rekening, Frans van der Laan voor het enige tegendoel punt zorgdroeg. In een uiterst spannende partij begon het voor Juffermans met het tegen een achterstand aankiiken. Al na 3 minuten namelijk kon Rini Kromdijk de bal achter goalie Wim van Harskamp in de uiterste hoek prikken. Onder aanvoerder schap van Theo Godyla werd er zeker in die fase goed te ruggevochten. Johan Elfering schoot een keer rakelings naast. Na 7 minuten was het gelijk. Godyla bood Frans van der Laan een goede mogelijk heid, die de bebaarde aanval ler dan ook benutte: 1-1. Nau welijks vijf minuten daarna knalde van der Laan tegen het houtwerk, waarmee de onge lukkige periode van De Engel was ingeluid. Wederom Krom dijk schoof na ruim een kwar tier de bal ietwat fortuinlijk de touwen in: 2-1. Er werd veel gefloten door arbiter van Dorst, waarmee de felheid van beide ploegen wordt aangege ven. Direct na de pauze, die voor de Lissenaren het teken had moeten zijn, een fors of fensief te starten, waren het weer de Klompspelers, die het initiatief naar zich toe trok ken. Wim van Harskamp had juist nu zijn zeer sterke perio de, zodat er nog geen scoreuit breiding werd gerealiseerd. Jos Faas zag zijn schot ook al op de staander eindigen. In de 21e minuut van de tweede helft was het 3-1. Appie Ho- genhout, die evenals Rini en Adrie Haze leger bijzonder op schot was, stond helemaal vrii om in te schieten: 3-1. Vooral op rechts viel voortdurend een gat, waarin wisselend Hazele- ger, Hogenhout en Kromdijk snelden, teneinde op comforta bele wijze het doel van van Harskamp te kunnen belagen. Kromdijk maakte er 4-1 van door weer vanuit deze leemte de ongelukkige goalie te passe ren. Al met al een minder goe de uitgangspositie dan waarop de Juffermansploeg had ge hoopt. Woensdagavond (aan vang 20.30 uur) zal in de Sporthal Lisse zo gespeeld moeten worden, dat vier doel punten meer worden gescoord dan Klomp. Pas dan kan het. Nederlandse kampioenschap zaalvoetbal naar Lisse worden gehaald. ADVERTENTIE In één klap is D'66 van een kleine partij een grote geworden. De vierde stroming kan niet mee ingedamd worden- Alle leden van D'66 geven samen de invulling aan dat vertrouwen van de kiezer. Want in D'66 heeft elk lid echte zeggen- schap. Hebt u gestemd op D'66? x! Ongefrankeerd opsturen naar D'66. Antwoordnummer 1966. Doe dan ook de volgende stap en vul uw eigen stem in door deze bon in te vullen en toe te treden tot D'66. de partij waar u bi) hoort, waarin uw stem gehoord wordt, waarin u welkom bent als meedenkend lid. IA, IK WORD D*66-UD 2300 2M Den Haag. Handteken! Of bellen: Tel 070-838303. PADDEN/REGIO LEIDSECOURANT ZATERDAG 30 MEI 1981 PAGINA 3 PEN Burgemeester gen van d« «irethouders van Leiden 19.30 (Sjzijn bij de Zuidhollandse fs?ï,lS"Auteerde ,r N- Buijsert «4.00 (S) wotesteerd tegen het rmanS1<* nemen van minister perts van Blokland kshuisvesting en Ruim- ieerbaar ovjee Ordening) om de sub-, •n en ««ebik voor stadsvernieuwing r^cone«ri '|985 stop te zetten. De ge- rniliedag. Zij deputeerde wordt geacht de minister in deze zaken te ad viseren. Het gemeentebe stuur meent dat door de aan gekondigde maatregelen de stadsvernieuwing in gevaar komt, zo niet onmogelijk wordt. Een dergelijke maatregel wordt door het Leidse college 'rampzalig' genoemd. „Het zou betekenen dat de stadsver nieuwing voor tenminste zes gebieden in Leiden (Leven- daal-West, Academiewijk, Pancras-West, Ververbuurt, Noordvest en Hogewoerd) zou worden geblokkeerd. Tegen een zodanige beperking teke nen wij protest aan", aldus het Leidse gemeentebestuur. B en w wijzen op het feit dat er van de kant van het minis terie nimmer is vernomen dat Leiden te hard van stapel zou lopen met de stadsvernieu wing, waardoor de gemeente met grote voortvarendheid plannen is blijven ontwikke len. Tot op dit moment is er door het ministerie ruim 118 miljoen gulden toegezegd voor haar fractie juist door de op stelling van Berends als raadsvoorzitter altijd ge dwongen is geweest stevig oppositie te voeren c.q. alle argumenten in de strijd te werpen. Aan de andere kant verklaarde zij respect te heb ben voor het feit dat de op stelling van het college en haar voorzitter aan duidelijk heid nimmer iets te wensen overliet. PvdA-fractievoor- zitter W. Rosdorff verklaarde de stadsvernieuwing in Lei den. Daarnaast ligt er nog een aanvraag voor een bedrag van 140 miljoen gulden. „Het ge volg van het voorgenomen be leid is dat de planmatige en in tegrale aanpak van de stads vernieuwing volledig doorbro ken wordt", aldus het college dat erop wijst dat de precaire financiële situatie van Leiden overwogen te hebben om zijn afscheidsspeech 'Burgemees ter Berends; verlicht despoot, een lezing zolder lichtbeel den' te noemen, maar dat hij deze mogelijkheid ook maar weer verworpen had. In een gloedvol betoog leken de door hem afgevuurde pijlen („Democratie is meer dan al leen stemmen tellen") niet zozeer voor burgemeester Be rends, als wel voor de in het college participerende VVD een 'eigen' aanpak van de stadsvernieuwing onmogelijk maakt. Stevenshof Gevolg zal volgens het college bijvoorbeeld zijn dat het Expe rimenteerproject 'Leidse Baan' in gevaar komt. Een onderdeel en CDA bestemd te zijn. Niet alleen burgemeester Berends, maar ook CDA-fractievoor- zitter H. Smith ging in op deze kritische geluiden, zij het dan de laatste wat feller. Smith sprak overigens zijn bewondering uit voor het feit dat burgemeester Berends het Lissese gemeentebestuur {'aren geleden, niet wilde rui en voor een nogal politiek getint burgemeesterschap in een grote stad in het zuiden van dit project, de riolerings werkzaamheden, moet uit de stadsvernieuwingspot komen. Indien de minister zijn voor nemen werkelijk zou uitvoe ren, zou ook de bebouwing van Stevenshof in gevaar ko men. Bovendien verwacht het college dat het stagneren van des lands. In een slotwoord waarin Berends ook inging op het functioneren van raad en college, waarschuwde hij de gemeenteraad tegen de ar rogantie die min of meer be sloten is in het besturen. „We moeten ervoor waken om als bestuur niet het leven van de mensen naar onze hand te willen zetten", zo besloot de heer Berends zijn dankwoord aan gemeenteraad en wet houders. de stadsvernieuwing ook zijn weerslag zal vinden in de werkgelegenheid. Het college vraagt de gedeputeerde er bij de minister op aan te dringen zijn aangekondigde maatrege len niet uit te voeren. In elk geval wil het Leidse gemeen tebestuur overleg met de mi nister alvorens hij een defini tieve beslissing neemt. Koninklijk paar vijf minuten op station Leiden LEIDEN In het kader van de opening van de Schiphol- lijn brengen koningin Beatrix en prins Claus maandag een zeer kortston dig bezoek aan Leiden. Om tien minuten over één ar riveert op perron 7b een trein uit de richting Den Haag, waarin onder meer Koningin en Prins en de ministers Bee- laerts van Blokland en Tuijn- man hebben plaats genomen. Op het perron wordt kennis gemaakt met de burgemeesters van Leiden en een groot aan tal plaatsen uit de regio Lei den. Hierna stapt het hele ge zelschap (weer) in de trein, die vervolgens om kwart over één richting Schiphol vertrekt. De bijeenkomst op het perron is vrij toegankelijk. „Meeste Leidse discotheken discrimineren LEIDEN „De meeste Leidse discotheken, met name Samantha's aan de Langebrug, Club 70 aan de Stationsstraat en Sylwins- club aan de Breestraat, dis crimineren buitenlanders. Buitenlanders worden in deze discotheken niet toege laten." Dit schrijft een aantal veron truste buitenlanders in een brief aan de gemeenteraad. Zij vragen zich af, waarom zij er niet in mogen. „Kunnen eV geen maatregelen genomen worden, bijvoorbeeld door de politie? Is het niet wettelijk verboden om te discrimine ren?" Het zou volgens de briefschrijvers niet uitmaken of men er netjes of onverzorgd uitziet. De gemeenteraad wordt gevraagd zo snel moge lijk iets aan deze situatie te doen. et vliegreis, koninklijke bevordering, ereburger schap en onderscheiding voor jarenlange flux de bouche 1»m«j Lisse heeft giste- onverdacht hartelij- ze afscheid genomen irgemeester A.J. Be- die in verband met reiken van de pen- leeftijd Hij opgevolgd door mr. Gerrits uit het Bra- Nuenen. De burge die gedurende 13 het gemeentelijke stond, kreeg namens Lissese bevolking een naar de Verenigde Sta- 's Mor- award". Het is de eerste keer dat een inwoner van Lisse een dergelijke onder scheiding ontvangt voor overduidelijk bewezen spreekvaardigheid, 's Mid dags werd de heer Berends door de commissaris van de Koningin, mr. M. Vro lijk bij koninklijk besluit bevorderd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Loco-burgemeester de Kort memoreerde in de bijzondere raadsvergadering dat hij 11 jaar met de heer Berends heeft samengewerkt in het college van b en w. „Toen u in Lisse kwam was de Poel polder al volop in ontwikke ling. In uw ambtsperiode hebben we een goed voorzie ningenpakket op poten kun nen zetten. We hebben de tijd weliswaar meegehad, maar voor uw opvolger die het in een aantal opzichten misschien wat moeilijker zal krijgen, hebt u toch een be hoorlijk erfenis achtergela ten. U was gewoon een goed bestuurder", aldus wethouder De Kort. Ook het SGP/GPV- raadslid toonde zich redelijk tevreden in een terugblik op het burgemeesterschap van de heer Berends. „Ik blijf het jammer vinden dat we het niet met elkaar eens zijn ge worden over de zondagsheili ging. Maar u zei weieens; het minste wat je kunt doen, is naar elkaar luisteren. En dat heeft me destijds bijzonder getroffen". Kritische geluiden waren er van de kant van de oppositie. Het PPR/D'66-raadslid Maria van Ruiten verklaarde dat Burgemeester A.J. Berends, geflankeerd door zijn echtgenote en wethouder mevrouw Meulemans, in zijn laatste raadsvergadering. LEIDEN 'Heer van Pourceaugnac' van Molière, gistera vond in de Leidse Schouwburg door Litteris Sacrum ge speeld, bleek als verhaal tamelijk mager. De heer van Pour ceaugnac uit Limoges wil trouwen met een Parijse joffer. Dat wordt verhinderd door haar Parijse minnaar die zijn slimme Napolitaanse knecht een gewiekst complot laat smeden met behulp van doktoren, een apothekeres, een ad vocaat en twee dames van lichte zeden. Het complot slaagt en de heer verdwijnt, kleren en geld lichter. Het verhaal is in ruim vijf kwartier gespeeld en kent geen on verwachte wendingen. Alles moet van het spel en de aankleding komen. Bovendien kent het stuk zo'n grote bezetting dat vele spelers en speelsters mqar even aan bod komen. De aanpak van regisseur Hein Snijders en de aankleding zijn in eerste instantie traditioneel. Iedereen was rijkelijk in de kleren en de schmink gestoken. Maar onder die traditionele elementen had Snijders wel degelijk een vuur van vrolijkheid opgestookt, zodat 'Heer van Pourceaugnac' uiteindelijk een vlotte comedie werd met achtereen en hele reeks genre stukjes geënt op een commedia dell'arte-achtige overdrijving. Op die manier kregen de 'minde re goden' van Litteris wel degelijk kans, zij het slechts een mo ment, te schitteren en ontstond er een verfrissende groepspres- tatie, waarbij een ieder zijn tekst en zijn bewegingen kon doen. De vrolijkheid van Molière was door Litteris goed in het spel vertaald, zodat van een niet al te groots toneelwerk nog een heel aardig toneelavondje was gemaakt. Daarvoor ver-dient een ie der die eraan meegewerkt heeft lof. Vanavond kunt u nog in de Schouwburg terecht om 'Heer van Pourceaugnac' te zien. Paul van der Plank 'Videofarm' in de Lindehoeve VOORSCHOTEN Voorschoten is vanaf dit weekeinde een videocafé rijker. In de Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan is iedere zondagavond de gelegenheid verschil lende programma's te aanschouwen. Geheel in overeenstem ming met de naam van het jongerencentrum, wordt de nieu we aanwinst „de Videofarm" genoemd. Toast op Heinekenpad Het fietspad, dat langs de spoorlijn naar Utrecht ligt tus sen het Rijnschiekanaal en het industrieterrein „De Gro te Polder" in Zoeterwoude is niet langer naamloos. Sinds gisteren luidt de naam „Heinekenpad". De ge meente achtte dit een goede naam voor het fietspad, omdat het een gebaar is naar de bierfabrikant, „die in velerlei opzicht van belang is voor Leiden en ook belangstelling toont voor Leiden". Burgemeester C. Goekoop en directeur P. Snoep hingen als bewijs hier van, het bord op en brachten een dronk uit op het fiets pad. leidse sportpers en trainers in een vlaag van verbroedering. LUST OP REVANCHE NA VORIGE KRANTENZEGE I Bizascooi 'TGEEST Op het terrein werd gistermid- et traditionele voetbalge- geleverd tussen de Leid- irforfpers en een selectie ifefenmeesters uit de Leid- Jio. Nadat de krantejon- litgerekend in het jubi- ar een fraaie 3-1 over- ■3 'mg hadden geboekt, de zesde ontmoeting uit succesvolle reeks evenals vier keren een zege de tactici. Met een 5-1 ■ore trokken de 'pupil- 'an trainer Piet Kante zij het ietsje geflatteerd, et langste eind. *1 in de beginfase leek het erop, dat de persmensen hun conditiekruid met opzet wilden verschieten door met veel sjouwwerk een beslissen de voorsprong te nemen. Om die vervolgens te consolideren, wanneer de krachten wat zou den afnemen. Kees van Her pen, een talentvolle sportman en verslaggever, opende dus niet onverwacht de score. De treffer zou later tot de mooiste van de wedstrijd worden uit geroepen. Even leek het er dus op, dat de schrijvers de schitte rende prestatie van vorig jaar zouden herhalen. Niets was minder waar. De trainers kwamen langzaam op gang, maar toen de machine een maal liep, waren de begelei ders niet meer te stuiten. Frits Massée, de behaarde coach van ASC, trok de stand weer recht, waarna Piet Buter (mooie kop stoot) en tweemaal Leo Holl (UDO) het voordelige saldo naar maar liefst op 1-4 brach ten. De meeste ex-voetballers van niveau vertoonden hun technische begaafden voor de overigens niet in grote getalen opgekomen toeschouwers. Het tempo zakte in het tweede part danig. Het loopvermogen van slechts sommige nieuwsgierige heren bleek mee te vallen, waardoor het trainende gezel schap bijna de volle 45 minu ten in het eigen territorium werd teruggedrukt. Buiten e kele mogelijkheden van stand, die Ad van Kaam Rob Onderwater hadden, werd er echter niet veel echt gevaar meer gesticht door de te vaak stukgelopen persvoorhoede. Vanuit de counter was het we derom Piet Buter (Noordwijk), die tien minuten voor het ein de het laatste doelpunt van de wedstrijd maakte: eindstand 1- 5. De meest opvallende speler was Koos van Weerlee (trainer Docos), die vaak uitstekend de punt in snelde, maar even veel keren werd afgestopt door Theo van Seggelen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3