„Bergsport niet alleen voor mannen uikerziekte sloeg ermaal toe Amsterdams gezin Een Nederlandse expeditie gaat in 1982 de hoogste berg ter wereld, de Mount Everest in de Himalaja be klimmen. Voor het eerst zullen Nederlandse alpinis ten proberen de 8848 meter hoge bergtop te bedwin gen. In 1953 lukte het de Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary en de Nepalese gids Tenzing Norgay de vlag op de top te zetten. Voor die tijd waren er al vele pogingen ondernomen, waarbij tientallen slachtoffers zijn ge vallen. Onder de geselecteerde alpinisten bevinden zich geen vrouwen. Ook alpiniste Saskia van der Stoel uit Groningen werd afgewezen. Saskia heeft een af wijkende mening over de bergsport. Ze vertelt over haarafwijzingvoordeexpeditieenoverhaar activitei ten de bergsport uit de prestatiesfeer te halen. GRONINGEN „Da bergsport moet uit de sfeer van prestatie en de strijd van leven en dood". Dat propageren alpiniste Saskia van der Stoel (26) en haar vriend Carel van Leeuwen (25) bij elke passende ge legenheid. Aanleiding voor hun acti viteiten, nu ook buiten de alpinis tenkringen, was de afwijzing van de Koninklijke Nederlandse Alpenvere niging Saskia te laten deelnemen aan een expeditie volgend jaar naar de Mount Everest In de Himalaja. De geselecteerde alpinisten voor deze tocht moeten volgens expedi tieleider Xander Verrijn Stuart (57) voldoen aan enkele ervaringen op grote hoogte, alpinlstlsche kwalitei ten, pure kracht en harmonie In groepsverband. Saskia rekent zich onder 's lands beste alpinisten, evenals haar vriend, die wel werd voor-geselecteerd. „De expeditie wilde echter geen vrouwen mee", is haar conclusie. Er was een open sollicitatie voor de expeditie. Onder de 51 serieuze kandidaten bevonden zich drie vrouwen. Die vrouwen en een groot aantal mannen werden afgewezen. In hun woning aan de Nieuwsstraat in Groningen vertellen Saskia, tekstschrijfster bij een grote uitge verij en Carel, student aan het con servatorium, over hun ervaringen met de selectie en over hun ideeën over de bergsport. Aan de muren hangen schitterende foto's van bergtochten met hun cursisten. Ze geven namelijk sinds drie jaar on der de vlag van de Alpenvereniging een cursus voor jonge gevorderde alpinisten. Ze willen hun vooral dui delijk maken, dat het bij klimmen niet alleen om de prestatie gaat, maar om het spel, waarin klimpart- ners gebruik maken van eikaars kwaliteiten. „Ze vroegen mij bij wijze van grap of ik bezwaar tegen vrouwelijke ex peditieleden heb", zegt Saskia. „Dat vroegen ze tijdens de sollicita tiegesprekken ook aan de mannen. Het idee alleen al riep bij mij grote vraagtekens op. Ze vragen mij toch ook niet of ik bezwaren tegen man nelijke deelnemers heb". Saskia kan over haar afwijzing nu afstan delijker praten dan een maand ge leden. Ze heeft haar kritiek goed overwogen. Het is voor haar nu een geaccepteerd gegeven, dat binnen haar vereniging anders wordt ge dacht. Achteraf is ze zelfs blij, dat ze niet werd gekozen. „In het club je, dat de tocht nu onderneemt zou me toch niet zo thuis voelen. Jammer is alleen dat ik nu een fan tastische ervaring mis". Dat onder streept Carel, die zich tenslotte uit Builen slapen in pieste van in een hut ALPINISTE MAG MOUNT EVEREST NIET OP solidariteit met Saskia heeft terug getrokken. Niet fel De jonge alpiniste Is geen felle vrouw die te pas en te onpas haar geloof wil prediken. „Ik vecht alleen de discriminatie aan, die misschien niet eens bewust Is". Ze ergert zich aan de manier waarop de bergsport In de pers wordt gepresenteerd als mannelijk, stoer en levensgevaar lijk. „De berg agressief te lijf gaan, de overwinning en de spierballen zijn termen, die de boventoon voe ren. Het gaat bij het klimmen juist om uithoudingsvermogen. En vrou wen hebben meer reserves als het om volhouden gaat dan mannen", zegt Saskia, die vermoedt dat vrou wen zijn uitgesloten omdat de sen satie dan zou teruglopen en de waarde van de expeditie in gevaar zou worden gebracht. Saskia werd op haar zestiende naar de alpenvereniging gestuurd omdat ze nog steeds in elke boom klom. Als ze haar plakboeken nu bekijkt, beseft ze dat haar idee over het klimmen ook werd bepaald door termen als stoer en verhalen over nog-net-met-één-vinger-aan-een- haak-hangen. „Dat waren de kamp- vuurverhalen", glimlacht ze nu. Na vele cursussen en lange tochten zijn haar gedachten over het klimmen veranderd. „De agressieve aanpak om een berg te overwinnen is niet meer mijn manier. Die lui staan aan de voet van de berg met één gedach te: ik zal de berg bestormen of an ders verplettert de berg mij. Ik sta er met het idee een mooie tocht te willen maken". Ze noemt dat een „berg-vriendelijke" aanpak. Saskia en haar vriend vertellen over hun ervaringen op een tocht in Groenland. Ze sliepen buiten in plaats van in een hut. „We werden een deel van de natuur en van de berg, die we wilden beklimmen". We zagen de prachtige kleuren van het gebergte op alle uren van de dag. Als het 's nachts minder koud was geweest, wisten wij ook dat het lawinegevaar groter was. Dat ervaar je niet als je 's nachts in een hut met beslagen ruiten verblijft". „Klimmen is geen competitiesport", zeggen Saskia en Carel, die de ex peditie naar de Mount Everest sa men hadden willen maken. „Na zo'n expeditie ben je veranderd. Dat moet je samen beleven anders komt Je relatie in gevaar". Ze vin den het jammer dat alpinisten al leen naar feiten wordt gevraagd als ze een tocht hebben gemaakt. „Die feiten komen dan ook in de kran ten. Ze vragen hoe hoog je hebt ge klommen en hoelang je erover hebt gedaan, terwijl wij alleen willen zeg gen: Het was een fantastische tocht met prachtige uitzichten". Argwaan Saskia's argwaan dat de Alpenvere niging geen vrouwen kan gebruiken voor de tocht naar de Mount Eve rest is niet verdwenen. Argumenten over haar gebrek aan kwaliteiten veegt ze rustig van tafel met: „Carel klimt precies hetzelfde als ik. Wij maken samen dezelfde tochten". Carei bevestigt dat. „De volgende keer sluiten ze een andere groep uit voor deelname. Dat kan toch niet". Ook haar ideeën over de bergsport kunnen geen aanleiding voor de uit sluiting zijn, „omdat Carel er pre cies zo over denkt". Prestatie Expeditieleider Xander Verrijn - Stuart geeft enige opheldering, na- - dat hij nadrukkelijk stelt dat Carel was vóórgeselecteerd. „Zo'n expe-; ditie kost handen vol geld. Je moet absoluut zeker zijn, dat je de beste prestatie levert. Saskia voldeed niet aan onze criteria, maar ook zoveel mannen niet". Verrijn Stuart be- treurt de ophef die Saskia van haar - afwijzing maakt, vooral omdat hij het van harte eens is met haar ideeën over de bergsport. Hij laat tenslotte voorzichtig uitkomen, dat Saskia niet in het geselecteerde team past. Dat onderschrijft Saskia nu zelf ook, maar daarmee blijft ze de gehanteerde normen van presta tie en kracht nog wel bestrijden. „Ze vinden mij te veel op de voor grond treden. Als een man hetzelf de zegt als ik, wordt het aangeno men, maar ik ben agressief en be dreigend. Nu ik met de pers in zee ben gegaan zijn ze zo langzamer hand dolblij dat ik niet meega, denk ik. Er zijn toch ook genoeg mannen, die zo te werk gaan. Zijn die dan al lemaal agressief"? Ontspanning Ondanks alles blijft het klimmen haar grootste liefde. Grote bewon dering heeft ze voor de Alpenvere niging voor wat betreft de onder steuning van hun cursus. „We wil len de jongeren meer ervaring ge ven dan alleen de technische kant van het klimmen". Voor Saskia be tekent het klimmen een grote ont spanning. „Vroeger dacht ik dat ik veel dacht tijdens zo'n tocht. Dat is niet zo. Het klimmen vereenvoudigt voor mij het leven in de grote stad. Ik kan me hier staande houden met mijn klimervaringen". Als het klim men er niet was, dan zou ze een vergelijkbare ontspanning zoeken. „Nu weet ik. dat het klimmen goed vervangen kan worden door bij voorbeeld een ontdekkingsreis of een andere onderneming, waarbij Je moet vechten voor je primaire le vensbehoeften". De Alpenvereni ging blijft hun vertrekpunt, „maar laten ze niet altijd doen alsof de prestatie de bergsport maakt". MARSCHA VAN NOESEL van 0,0 vakantie-ervaring pardoes de grote stap naar een cruise die hen voor het eerst in aanraking bracht met een sprookjesachtige luxe: obers sjieker dan een minis ter, meer vorken en lepels per bord dan een groot gezin in huls heeft en lekkernijen die alleen bij elkéér in de schaduw konden staan. Vader André: „We hebben allemaal wel extra gegeten, maar dat kon ook omdat we niet zo scherp zijn ingesteld. Wij hebben ons er aan gewend niet té precies op de calo rie te leven, anders word Je te ge voelig". Een dag zeeziekte gooide' de voedingsschema's van de mee gereisde diëtiste even in de war, maar vervangend voedsel bracht de' suikerspiegels van de DVN-reizigers weer op peil. Slechts de weeg schaaltjes en plastic zakken voor; de levensnoodzakelijke tussenmaal- tijden onderscheidden hen van de niet dieetplichtige passagiers, de omnivoren. Ondanks tegenvallend weer en woelige baren kon de reis voor de familie De Brune niet stuk. Voor hun gretige ogen ontvouwde zich de bloemenpracht van het Por tugese eiland Madeira, waar ooit Columbus een niet onprofijtelijk hu welijk aanging met de dochter van de gouverneur. En waren eerst de duinen bij Zandvoort de hoogste heuveltoppen voor André. Ria, Ani ta, Belinda en Claudia, op Tenerife maakte Spanjes hoogste berg, de Pico del Telde, met zijn 3817 meter moeiteloos een einde aan dat 'lage' verleden. De sluwe marktkooplui van Las Palmas ten slotte vaagden herinneringen aan het vertrouwde Waterlooplein zonder mededogen weg. „Het was onvergetelijk", vertelt een glunderende Ria de Brune. „Alles wat je zag was nieuw. Nog nooit zijn we zo grandioos opgevangen. Ein delijk na twintig jaar even volkomen zorgeloos, konden we alles doen en laten wat we wilden. Toevallig viel mijn blik deze week op het dagboek van mijn jongste dochtertje Clau dia. Slechts door het steeds op schrijven van alle indrukken heeft zij de emoties van de reis kunnen verwerken". HERMAN JANSEN Informatie-adressen Diabetes Vereniging Nederland (DVN), postbus 9210. 3506 GE Utrecht. Tel: 030 - 620822. De Vereniging 'Ouders met diabetl- sche kinderen' is ondergebracht in' het medisch centrum Bosch en Duin, Professor Bronkhorstlaan 10, 7723 MB Bilthoven. Tel: 030 - 789911. DVN-afdelIng 's-Gravenhage: Burg. Patijnlaan 334, 2585 BT 's-Graven hage. Tel: (070) 650990. gheid, it waa een fantastische tocht met prachtige uitzichten. ede o ierdaac t (en vordt je •bt en \akt) bijzijn te gi ij dicti h door ordt omdat e huui niet liten, on on n dat gistrei trucs en, dl vet vo Ise hi afge\ e altiji t teru\ een 1t het Ier". ver al ssighei I naari veer hoe pieten ANDRÉ EN HUN DRIE DOCHTERS DELIJK OP VAKANTIE JTERDAM BLACK PRINCE Wat is succes? De carriè- ii wet'iln een krantenjongen die het in het bedrijfsleven tot mil- idrag brengt? Niet slecht inderdaad, maar vergeet daarbij luitenh dat de vrolijk fluitende krantenbezorger zijn onbezorgde d inruilt voor een periode waarin een zware verantwoor- kheid op zijn schouders rust en de gezonde fiets plaats <t voor een auto met chauffeur. In werkelijkheid een ver- an zorgeloze armoe tot zenuwvretende welvaart, maar or de buitenstaander een machtige prestatie, waarmee hij leeft i graag zal identificeren. Het leven van het Amsterdamse msi. li i De Brune laat zich zeker niet vergelijken met het ro- hier i leven waarin veel lezers graag wegdromen. Vader André 'Qistrt rune '42' werk' al 27 jaar bij dezelfde baas, een loop je zonder oogstrelende promotie of afgunstwekkend sala- ■ordi povendien lijdt hij al vanaf Zijn vroege jeugd aan suiker- Ie (diabetes), een stofwisselingsziekte die zich enkele na hun geboorte ook bij de drie kinderen van het echt- André en Ria de Brune openbaarde. VOOR FAMILIE DE BRUNE GAAT GEEN ZEE MEER TE HOOG Tot zover nog geen aanwijzing die ook maar het minste succes doet vermoeden. Geen forse toename van geld of macht. Maar het succes zit hem hier in de afname van het aantal onhandelbare problemen en zoiets is dikwijls een grotere op luchting dan wanneer een plussitua tie plotseling superplus wordt. De onzichtbare handicap van vier van de vijf gezinsleden De Brune heeft voor een hechte band gezorgd. Bij na allen hebben dezelfde proble men. Elke maaltijd, elk hapje moet worden gewogen en kan pas wor den opgegeten els met de inspan ningen van de dag, het calorieën- lijstje en het tijdstip van injecteren met insuline nauwkeurig rekening is gehouden. Vooral met Jonge, onwe tende kinderen extra moeilijk, die daardoor een extra risico lopen een aanval te krijgen omdat het bloed suikergehalte te hoog of te laag is. Zo'n dieet naleven kost veel extra geld en tijd, de hele dag moet een diabeticus attent zijn op alles wat hij doet en eet. Lekker ontspannen huls 1at na lossing, Ria de Brune met van linke naar rechte Belinda, Anita en Claudia aan boord van de Black Prince. Optimistisch Maar toch, wie de familie De Brune meemaakt, zal van de ziekte weinig merken. Na een moeilijke tijd zijn de drie kinderen Anita (18). Belinda (16) en Claudia (15) nu oud genoeg om zelf mee te helpen hun ziekte onder controle te houden. De sti mulerende invloed van moeder Ria (39), spontaan en optimistisch zoals het alleen de Amsterdammers ge geven is, werkt bij iedereen door. ZIJ heeft zelf geen suikerziekte, maar is wel als sleutelfiguur in het huishouden direct bij alle proble men betrokken. „Je moet van die ziekte gewoon geen punt maken", zegt ze lachend. „De zaken zien zoals ze zijn. Toen de kinderen kwamen en ze na een paar jaar de zelfde ziekte kregen als mijn man, hebben we nooit gedacht „wat zijn we begonnen!". We hebben alles samen opgebouwd en hebben daarbij veel steun gehad van het Binnengasthuis, waar we altijd te recht konden. De kinderen hebben we voorgehouden overal eerlijk voor uit te komen. Over hun ziekte houden ze zelfs spreekbeurten op school". Ria de Brune vervolgt: „Andere mensen maken het zich zelf vaak zo moeilijk. Je moet gewoon doen en de lol leven. Wij hebben de moei lijkste tijd achter de rug. De kinde ren zijn zelfstandiger en doen het goed op school. Anita heeft zelfs als vakantiehulp bij de GGD ge werkt en dat terwijl zoveel andere werknemers denken dat diabetici een bedrijfsrisico vormen. Toen m'n man als jochie van vijftien bij zijn baas kwam, moest zijn moeder eerst een briefje tekenen, waarin zij verklaarde akkoord te gaan met het ontslag van André indien deze te lang ziek zou worden. Nou, hij werkt er nu nog, dus ga maar na". Hoewel hun leven normaal en gezel lig verliep pa André werd voor zitter van een klaverjasvereniging en de kinderen stortten zich op het handbal ontbrak het de familie De Brune aan de mogelijkheid op vakantie te gaan. De kinderen wa ren tien jaar geleden een keer naar een kamp voor diabetici geweest, maar met zijn vijven op stap was nooit mogelijk gebleken. Eind vorig jaar smaakte moeder Ria voor het eerst sinds haar twintigjarige huwe lijk het genoegen niet zelf te hoeven koken. Geen rekening te hoeven houden met de vier verschillende dieeteisen die onlosmakelijk ver bonden zijn met de ziekte van haar man en de drie kinderen. Een ge zinsboeking en het verzoek om fi nanciële steun bij de reiscommissie van de Diabetes Vereniging Neder land (DVN). De DVN had voor het eerst een groep diabetici durven plaatsen op een meerdaagse zee reis en had in samenwerking met Fred Olsen/Llnes en Speedwell alle voorwaarden gecreëerd die zo'n onderneming plezierig en verant woord maken. Dat wil zeggen een medische staf, volledig voorgelicht personeel en suikervrije menu's op vaste tijden en dat laatste zes keer per dag. De DVN wil met zijn reizen aantonen dat voor diabetici de reis mogelijkheden groter zijn dan zij zelf bijvoorbeeld uit angst of on wetendheid denken. Na ervaring met de DVN-reizen gaan velen dan zelfstandig reizen ondernemen. Plotseling Ria de Brune: „Nooit vakantie en plotseling kwam er bericht en had den we maar drie weken de tijd ons voor te bereiden". Onlangs stapte het volledige gezin De Brune met de DVN-groep van zestig man en nog 250 andere gasten in Rotter dam op de Black Prince en maakte

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21