Pleunvan der Lugt gaat het eenzaamste aller avonturen aan Huizenjac\ in Rome UI ei voorraden aan boord, met een zorgvuldige voorbereiding en vooral met de vereiste mentaliteit moet het mogelijk zijn". Jawel, maar hoe weet hij of hij over de yer- elste mentaliteit beschikt? Zijn ervarigen als zeezeiler, als solozeiler bovendien, mogen geen naam hebben; hij geeft dat ruiterlijk toe. Zijn antwoord: „Ten eerste weet ik niet of ervaring wel zo'n doorslaggevende factor is. Ik denk aan een Herman Jansen die nog nooit op zee was geweest, maar zo de tros sen losgooide en een geslaagde wereldreis maakte. Ik denk aan een Ann Davidson die alleen boeken over zeezeilen had gelezen, maar redeneerde: wat mijn vent kan, kan ik ook, en, hup, de Transatlantic Ocean Race volbracht. Noü: ik heb meer ervaring dan zij. Ik heb vorig jaar zomer, om mijn schip en Pleun van der Lugt wil het vacuüm opvul len, ontstaan door een afgebroken carrière bij de luchtmacht. mezelf op de proef te stellen, een solo-reis van zes weken gemaakt, waarvan drie we ken non stop op de oceaan. Ik heb dat ge daan onder Spartaanse omstandigheden. De afbouw van de Feniks was nog pas in het beginstadium. Het hele dek lekte. Alles aan boord was kletsnat. Geen droge draad, zelfs niet aan mijn slaapzak. In de hondekooi waarvan je mocht verwachten dat die 't eni ge droge plekje aan boord zou zijn, stond een halve meter water. In Het Kanaal heb ik plat gelegen bij een wind van 55 knopen. Nou, 52 knopen is windkracht 10, dus dan weet je het wel". Aangenaam En nu de clou van zijn verhaal. „Ik heb die drie weken alleen non stop op de oceaan als aangenaam ervaren. Je gevoelens zijn er veel heviger. Zekerook je depressies. Maar als je dan twee dagen doorweekt bent geweest, als je opstaat uit dat kletsnatte bed, als Je dan opeens een staalblauwe he mel boven je ziet met een opkomend zonne tje, als je dan met een bakje thee, beetje ho ning erin, op je trapje zit, als je om je heen de dolfijnen ziet springen man, dan prijs je jezelf de hemel in. Dan is de thee nog nooit zo lekker geweest. Ik heb dus aan die proefvaart prettige herinneringen overge houden". „Natuurlijk geeft me dat niet de garantie dat Ik het ook 300 dagen vol zal houden, zonder bij wijze van spreken land te zien, want je probeert zo veel mogelijk uit de lage wal vandaan te blijven. Maar ik ben heel be nieuwd of ik het aan zal kunnen. En dit weet Ik van mezelf: Ik ben een vent die tot op zijn tandvlees gaat als hij zich eenmaal iets heeft voorgenomen". Prestatiedrang Stel dat het lukt. In elk geval zal het vacuüm, ontstaan door de voortijdig afgebroken car rière als straaljagerpiloot, zijn opgevuld. Maar voor de rest? „Of ik bijvoorbeeld me zelf bewezen heb? Zeker speelt prestatie drang een rol. Maar ik weet het niet. Dat zijn van die zakenZo denken mensen ook over jachtvliegers. Die zullen zich wel hele binken voelen. De werkelijkheid is anders. Ik redeneer: als het lukt, is het meegenomen. Niet geschoten is altijd mis. Ik hoop dat het een prachtige reis wordt, iets om op terug te kijken. Punt uit. Wat motiveert iemand om de Himalaja te beklimmen? Om als eerste op de Noordpool te staan? Je put plezier uit zo'n ervaring en wat de wereld verder zegt, dondert niet". PIET SNOEREN ZIERIKZEE Op de grens van maart en april volgend jaar zal Kaap Hoorn, de ver vaarlijke schrik van alle scheepvaart, zich gerond zien door een maffe Ne derlander die op- brult tegen de nooit aflatende wester storm, begeleid door een gitaar waarop hij nooit een officiële noot heeft leren spe len. 220 Dagen lang zal deze vermetele dan al moederziel al leen, zonder ergens ook maar één voet aan wal te hebben gezet, over de zeven zeeën zijn gevaren en nog 80 eenzame dagen zullen hem dan resten voordat hij de thuishaven Zierikzee kan bin nenlopen. Pleun van der Lugt is zijn naam en als eerste Neder lander solo non-stop rond de wereld rei zen is zijn plan. Dit drieste voorne men vereist enige uitleg. In alle ge schiedenisjaren, voorafgaande aan 1968, dat de mens de oceanen heeft bevaren, was nooit iemand erin ge slaagd dit op zijn dooie eentje te pres teren zonder een rede aan te doen of minstens de luwte van een eiland op te zoeken teneinde er te wachten op gun stiger wind en te provianderen. Was zelfs nooit iemand op de gedachte ge komen waarschijn lijk. Waarom zou men? Maar de Jacht op dolle records, ontketend door een geslacht waarvoor niets meer te ont dekken viel sinds vliegtuigen vol toe risten rond de vulka nen van de Zuidpool cirkelden en de stond <betreden>Ute De Fenik,« drijvend eiland voor een vrijwillige Robinson Crusoe, met een gitaar in plaats worden, bracht daar van VriJdafl verandering in. Zo geviel het dat enkele avonturiers wier bloed kroop waar het niet gaan kon, los van elkaar de inval kregen solo non-stop rond de aardkloot te gaan zeilen. Een paar Britten waren dat, maar ook een paar Fran sen. Het Engelse dagblad The Observer kreeg lucht van de plannen, werd bekropen door de chauvinistische angst, zo eigen aan Albion, dat die vermaledijde continentalen wel eens de eersten zouden kunnen zijn, en maakte er gauw een wedstrijd van. wetend hoezeer Britten zich laten prikkelen wanneer hun eer op het spel staat. Negen deelnemers schreven In op de race, maar slechts één hunner volbracht het huzarenstuk, een En gelsman natuurlijk, zoals The Observer te recht gespeculeerd had: Robin Knox-John- ston. Op 14 juni 1968 gooide hij in Falmouth de trossen los en op 22 april 1969 meerde hij daar zijn Bermude-kits „Suhaili" van nog geen tien meter weer behouden aan. Een reis van 312 dagen. De langste tijd ooit door een mens alleen op zee doorgebracht. Hij haalde er het Groot Guinness Record Book mee. Panische angst In kringen van zeilers is die non stop solo race echter voornamelijk berucht geworden vanwege die andere deelnemer, Donald Crownhurst, ook een Brit. Hij moet ergens onderweg bevangen zijn geraakt door een panische angst. Om zich voor de buitenwe reld groot te houden, bleef hij kruisen voor de kust van Zuld-Amerika, steeds valse po sities doorseinend teneinde de Indruk te wekken dat hij welgemoed onderweg was. Langzaam echter drong het hopeloze van zijn bedrog door tot zijn zieke brein. Hij ging beseffen hoezeer hij voor schut zou staan wanneer de onvermijdelijke ontmaskering kwam, en pleegde zelfmoord, zoals bleek uit de persoonlijke aantekeningen die op zijn verlaten rondzwalkend schip werden aange troffen. Tot zover die eerste race. Sindsdien hebben nog een vijftal zeilers zich In het eenzaamste aller avonturen gestort. Chay Blyth bijvoor beeld, een Britse onderofficier. „Die was daarvoor al met een maatje de Atlantische Oceaan overgeroeid", zegt Pleun van der Lugt. „Helemaal een mafkees dus. Hij heeft er beduidend korter over gedaan dan die 312 dagen van Robin Knox-Johnston, maar hoeveel korter weet ik niet. Dat wil ik ook niet weten, want dan zou ik misschien de neiging kunnen krijgen om een record te breken en zoiets Is helemaal niet mijn be doeling". Schepelingenbeul Wat bezielt hem wel? Want 300 dagen een zaamheid vol onbekende gevaren neemt hij vrijwillig voor de boeg, zo zijn vaarplan naar wens mocht verlopen. Vertrek uit Zierikzee eind juli, begin augustus, afhankelijk van de laatste voorbereidingen en de omstandighe den. Negentig dagen later denkt hij Kaap Goede Hoop te ronden, het zuidelijkste puntje van Afrika. Op de 150e dag dient hij Tasmanië in zicht te hebben waar Australië ophoudt en er verder niets meer is dan het Zuidpoolgebied. Dag 220 tenslotte dient Kaap Hoorn te brengen, het klapstuk met brekers van 40 meter hoogte en meer, met ijsbergen en sneeuwstormen de sche pelingenbeul waarmee bijvoorbeeld in 1905 het schip „British Isles" langer dan tien we ken moest worstelen voordat het eromheen was. Daprbij vergeleken zullen de 80 dagen die dan nog resten naar Zierikzee, een zacht eitje zijn. Of niet? Wat bezielt hem Goede vraag voor zijn vriendin Joyce, temeer daar die wondermooi is als de Sirenen voor wie zelfs de legendari sche Odysseus zijn omzwervingen dreigde te onderbreken. Waarom bindt ze hem niet vast, zoals de held van Homerus zichzelf deed? Ze schatert een hulpeloze lach. „Waarom? Vraag het psychologen. Ik heb hem ontmoet met dat idee. Het hoort bij zijn bagage. Ik ken hem niet anders. Ik heb het gevoel: als hij nou niet uit zichzelf gaat, dan schop ik hem weg. Hij moet het gewoon doen". Noch kan Pleun van der Lugt, 29 jaar oud, voormalig straaljagerpiloot, een pasklaar antwoord geven. „Het zou Interessant zijn om je zowel voor als na de reis door een psychiater te laten onderzoeken", zegt hij slechts. „Ik overweeg dat ook. De deelne mers aan die race van 1968 hebben zo'n on derzoek gehad". Zijn gesloten gezicht breekt even open. „Weet je wat het opleverde? Die winnaar, Knox-Johnston dus, bleek alarme rend normaal". Scheepskat Straks meer over hem. Nu eerst zijn schip, de „Feniks", drijvend eilandje van 10 meter 70 (over de stevens) bij 3 meter 51 waarop hij Robinson Crusoe wil gaan spelen zonder een Vrijdag, alleen met een kat die nog geboren moet worden, en een gitaar waarop hij niet kan spelen. Zo'n kat aan boord lijkt hem gezellig, geeft wat aanspraak zonder dat er last van komt. Wat de gitaar betreft: „Ik voel al tientallen jaren een sterke behoefte om me uit te drukken In muziek. Maar het Is er nooit van gekomen. Ik kan niet eens een noot lezen. Dus neem ik een gitaar mee en een schriftelijke cursus. Tok kelend rond Kaap Hoorn, het lijkt me het einde". De Fenikssorry. Zelfs In de jachthaven van Zierikzee met zijn niet geringe nautische uitstalling weet het torenkits getuigde schip op te vallen. Spitsgatter, een weinig voorko mend scheepstype. Vlak dek zonder enige opbouw. Alleen, midscheeps, een koepel van plexiglas. „Daardoor kan ik alles inspecteren zonder me meteen in het oliegoed te hoeven hijsen'. Hoor ik een verdacht geluid, maar blijkt het alleen een klapperend valletje te zijn, dan duik ik zo weer mijn kooi in". Op vallend is ook de zwaarte van de tuigage, de masten, het staande en lopende want. „We hebben alles berekend op nogal wat wind. Dat is het uitgangspunt geweest, de rode draad door het ontwerp: een zo zeewaardig mogelijk schip te bouwen dat onder de moeilijkste omstandigheden overlevingskan sen biedt. Het is leuk als het een flinke snel heid loopt dat doet het ook wel maar ik wilde beslist geen racer hebben". Cement Wat echter het meest opvallende zou moe ten zijn, maar door de wit-blauw-rode be schildering voor het oog verborgen blijft, is het materiaal van de romp. Cement. 1,7 Centimeter dik cement. Gek? Pleun moet la chen. „Welnee. Alleen voor Nederland. Wij zijn nu eenmaal per traditie een staalverwer- kende natie. Maar in Engeland, Australië. Amerika, Canada varen duizenden schepen van ferrocement rond. Het is er gemeen goed. Cement heeft het voordeel dat het aan geen enkel afbraakproces onderhevig is. En het is onderhoudsvrij. Je hoeft er niet eens lak op te zetten. Een metalen schip roest on der je gat weg als je niet elke dag aan het schilderen bent". Alles aan de Feniks is trouwens onderhouds vrij. Stalen beslag dat niet kan roesten. Houtwerk van ongelakt teak. Hoe merkwaar dig voor iemand die 300 lange dagen zonder kip of kraai zal zijn. Zou zo'n mens uit balori ge verveling de hemel niet danken als hij iets te krabben, te schuren of te kwasten had? „Integendeel", weerspreekt Pleun. „Ten eer ste heb je het met het runnen van een schip het smeren van de lieren, het onderhoud van de zeilen, de navigatie zo druk als een klein baasje. Het is woekeren met de tijd. En ten tweede wil ik in de uurtjes die ik overhoud, vrij zijn om te doen en te laten wat In me opkomf. De gitaar dus. En ik lees graag. Ik heb een complete bibliotheek aan boord. Dan ben ik van plan mijn ervaringen op schrift te stellen, niet alleen in de vorm van het verplichte logboek, maar ook de emotionele kant ervan. En ik maak een film documentaire voor mijn sponsor, „De Zeeuwse Stromen" in Renesse die het mate riaal gaat gebruiken voor zijn zeilcursussen. Werk genoeg aan de winkel. Het onderhoud kan ik missen als kiespijn". Hernia Pas acht jaar heeft de zellsport Pleun van der Lugt in zijn ban en van het zeezeilen heeft hij nog korter kaas gegeten. De cock pit van straaljagers was zijn tehuis, het luchtruim zijn domein. Een hernia maakte echter een voortijdig einde aan die liefde. Dus zocht hij vervangend avontuur en de solo-trip non stop rond de wereld werd het resultaat. „Ik ben erover gaan lezen. Ik heb erover gefilosofeerd. Ik dacht: wat zou het leuk zijn om als eerste Nederlander zo'n prestatie te leveren. En ik kwam tot de con clusie: met een goed schip, met de juiste Zelfs in de jachthaven van Zierikzee met zijn niet geringe nautische uitstalling valt de Feniks op. ROME Is er een t re stoomcursus Italli se zeden en gebruikm bedenken dan een zenjacht Waarschijnlijk niet. i te verwachten was |j ben die zeden heel I nlg te maken met volgens de wet Maar als Je daarmei en Je geweten niet j bijstellen, kom je 1 woon niet onder de /J nen. Zo simpel ligt c Makelaars en huk naren spelen onder hoedje om de wet bi werking te stellen, gens deze wet, de ei laren oude huurwet, er voor bepaalde gorieën huizen (in R\ zijn er alleen maar bepaalde huren woi gevraagd. De huur de doorsnee Italiaan taalt is zo'n 150.000\ per maand, 350 guli oplopend tot 450 guit Voor iemand die centen In een huls gestoken Is dat na\ lijk niet de oplossing, ker niet hier, waar geld elk jaar een van zijn waarde vei Het probleem is dus\ huurwet te ontduikei dat gaat hier niet zoi verve. De verhui kan uiteraard rekt op de volle mede wei van de makelaar, voor hem Is het in nieuwe situatie ook g vetpot. Om kort te gaan advertentie in de ki ,,Te huur appartem g#ÏWt, twee slaapkamers, voor ambassadepe neet en andere bui landers met referen 800.000 Ure per maai krijgt natuurlijk geen kele Italiaanse reai Trouwens, dit huui drag is vaak meer de Italiaan per ma #0* verdient. Vier keer x bedrag dat volgens wet mag. Bui ten lam /j zo redeneert de a naar kunnen besti 1700 1800 gulden 1 huur betalen, en zij ven hier maar een i jaar hangen. En waf| belangrijkste voordei zij zullen zich nooit oÈ huurwet beroepen, I staan daarvoor naai (Italiaanse) rechter t pen. Buitenlanders I toch veel soepeler? j Van de makelaai Rome niets dan gi. alleen ze komen n'n de bureaustoel, ge\ (nadat je uiteraard voor de courtage getekend) een bh met het adres van geadverteerde huis, dan mag je zelf de h stad afrennen. Een rovende bezigheid, als bussen en taxi's rijden een goede o ning voor de vierdaa[ Bevalt de flat (en kans daarop wordt ter naarmate je flatgezien hebt en uitgeputter raakt) m$g je in het bijzijn de makelaar (die j niet meer uit het verliest) met de eigen praten. Onderhandi Is een veel te woord, want hij dicte iets wat hij zich door grote aanbod van h zoekers en het gen aanbod van huuri kan veroorloven, enige waar je iets mag inbrengen is de nier waarop de wordt betaald, contant, heet het, de belastingen heb er toch niets aan. Er zelfs eigenaars bij dii huur boven het wett ZI. toegestane bedrag r. liefst op een buitenli d se bank gestort zien. d inri Kheic Huurcontracten mot yo, eigenlijk ook geif streerd worden, op of ander kantoor weer een lijn heeft de belastingdienst. Ir n De praktijk komt hier /fever van terecht. Want moet je nu registre het onderhandse tract? Dat wordt geaccepteerd omdat in strijd met de huui na I is. Of kun je niet contracten sluiten, officieel en een om hands, en alleen dat clële laten registre Er zijn talloze trucs de servicekosten, dl strijd met de wet vo op buitenlandse ders worden afge\ teld. En dan de altijt op elk moment teru< rende vraag: „Wil hiervan een rekening doet u het maar woon? Als u een r ning wilt, wordt het een stuk duurder". De verbazing over al soort buitenissighe slijt snel, vooral naan te je elke dag weer in kranten leest hoe de heel hoge pieten dit land zich aan allt gekke toestanden zondigen. Het volk nooit beter dan zijn ders. CEES MANDl t was Ab DEL iTERI in ee an z de t i graa rune zon iovei Ie (d And

Leidse Courant | 1981 | | pagina 20