IqajAaq, Qowtjcvnhm Hoogleraren schieten koningin te hulp jahle opnieuw nder vuur Opening Schiphollijn trechtse tie- iierders |rjagen nlitie Frankrijk stopt met kernproeven INDUSTRIEBOND FNV WOEDEND OP PHILIPS luygers weg s commissaris j IBB-Kondor ek voorde lerlandse issionaris Woonboot gekraakt J Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (ezel. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 70,65 Zaterdag 30 mei 198171 e jaargang no. 21976 In eerste aflevering dienstige serie „Wat geen oog heeft gezien" aandacht voor religie van de Toraja-stam op eiland Sulawesi (Ned. II 23.00 uur). Morgen „Bekende ge zichten, gemengde gevoelens", film van Ate Jong naar gelijk namig boek van Botho Strauss (Ned. I 21.30 uur). Droog weer en zonnige perio den. Middagtemperaturen on geveer 23 graden, vlak aan zee enkele graden lager. Zwakke tot matige zuid- tot zuidoosten wind. Morgen zon op: 5.25. Onder: 21.51. Schev hoogw: 0.45 en 13.09 uur. Laagw: 3.58 en 21.26 uur. Wetenschappelijke aanpak"moet leiden tot snelle kabinetsformatie DELFT Drie hoogleraren en een docent aan de TH in Delft hebben koningin Beatrix gisteren een advies voorgelegd inzake een snelle regeringsvorming. Het vier tal wil met zijn voorstel voorkomen dat de formatie evenals voorgaande keren een lange periode in beslag gaat nemen en Nederland al die tijd zit opgescheept met een demissionair kabinet Het viertal, prof. dr. T. Viersma, prof. dr. H. Stassen, prof. ir. O. Bos- gra en dr. Sj. Dijkstra, is bij zijn ad vies uitgegaan van een werkwijze zoals die in de techniek wordt toe gepast. De methode houdt in dat men meerdere deskundigen gelijk tijdig en onafhankelijk van elkaar laat werken. Allereerst zou kongin- gin Beatrix, aldus de wetenschap pers, aan D'66-leider Terlouw een, algemene, informatie-opdracht moeten verlenen. Vervolgens zou prof. Zijlstra (CDA) een een infor matie-opdracht moeten krijgen in zake de problematiek van economie, werkgelegenheid en financiën. Naast de informateurs Terlouw en Zijlstra zouden er twee adviseurs moeten komen. Teweten Adr. Mansholt (PvdA) als adviseur voor de problemen rond kernenergie en - bewapening en H. Vonhof (VVD) als adviseur inzake de de herstruc turering van de departementen. Zijlstra, Mansholt en Vonhoff, zo luidt het voorstel van de hooglera ren, dienen elk een concept-advies aan een commissie van vijf kamer leden voor te leggen. Vervolgens moet dan met steun van viervijfde van die commissie binnen twee we ken een schriftelijk aadvies aan de koningin worden uitgebracht. De hooléraren willen verder dat de voorzitter van de Tweede Kamer de informateurs en adviseurs bijstaat opdat ze pile vier ook inderdaad binnen twee weken klaar zijn. Voor de Delftse wetenschappers hun ad vies gisteren aan de koningin over handigden, hebben ze het plan 's ochtends aan dr. W. Drees sr. voor gelegd met het verzoek de methode aan een staatkundige toets te onder werpen. Pagina 7: Leiders grote frac ties adviseren benoeming CDA-informatear(s). mmmmiammmmaaamossm Met een feestelijke treinrit, de onthulling van een pla quette, koninklijke aanwezigheid, en een reeks toespra ken wordt maandag 1 juni de nieuwe spoorlijn Den Haag-CS Amsterdam-RAI, kortweg de Schiphollijn, officieel geopend. Onofficieel morgen al, want dan gaat de nieuwe dienstregeling van de NS in. Eigenlijk is de Schiphollijn nog niet klaar, want het ideaal is een recht streekse verbinding met Amsterdam-CS. Maar die komt er pas in 1986. Onze verslaggever Leo van der Meel zet op de voorpagina van onze bijlage Finale feiten en feit jes rond de Schiphollijn op een rijtje en verdiept zich in de (economische) gevolgen die het openen van de nieu we spoorlijn voor de „aangelegen" gemeenten (Haar lemmermeer, Leiden en Den Haag plus regio's) zal heb ben. Verder in onze bijlage: De zware bedevaartsweg van Bom Jesus do Monte. „Lachen is gezond" geen loze kreet. Gesprek met Seth Gaaikema, die koortsachtig werkt aan zijn nieuwe program ma. Vertrouwen in het beleid van presi dent Sadat taant. Driehonderd dagen op zee met alleen een kat en een gitaar. Suikerziekte sloeg viermaal toe in Amsterdams gezin. Alpiniste mag Mount Everest niet op. MIGE iSLAG OM BEZIT IENTEPAND !HT De Utrechtse heeft gisteravond be de nrim 200 actievoer- flie het gemeente pand e Oudegracht zijn bin drongen vooralsnog uoeid te laten. .Het is antwoord om het tot reldslag te laten ko- aldus de verklaring Hoofdcommissaris CS. oesburg na afloop van lermntselingen die po- Iwongen de bewaking et pand op te geven en ocht te blazen. ;ievoerders, verenigd in Dmité „Tivoli tijdelijk" n al geruime tijd te be- dat het pand in de itse binnenstad wordt d voor culturele activi- De gemeente stelt dat bouw brandgevaarlijk is jst dit streven daarom hand. Gisteravond wil- actievoerders een feest eren in het pand. Ze n echter opgewacht door ;n met honden en »de een handgemeen dat op zware gevechten. Er met sloophout, stenen en niak gegooid, aan beide vielen gewonden en de zag zich genoodzaakt de 40 ingezette manschap- rug te trekken. etuigen melden nieuw offensief Israël j&URA Syrische troe- en rechtse christelijke les zijn gisteravond in nd de Oostlibanese stad opnieuw verwikkeld ikt in artilleriebeschie- d en raketvuur, zo de Libanese regering dgemaakt De 200.000 van de belegerde loesten hun schuilkel- opzoeken toen on- :ht een heftig bombar- it werd ingezet Syri- "litairen voeren in de sinds 1 april regel- f strijd met de rechtse ètuigen meldden, dat vier "sche vliegtuigen een I hadden uitgevoerd op Arische Sam-6 raketten jnd de stad Zahle zijn op- Jd. De vliegtuigen zouden Syrisch luchtafweerge- r zijn bestookt. Woord- (ers van de Libanese re- g en het Syrische opper- lando in Libanon ver- 9en later echter dat van lanvallen geen sprake De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft gisteren zijn speciale afgezant Philip Habib gelauwerd voor zijn vredesini tiatieven in het Midden-Oos ten. Terwijl het Russische persbureau „Tass" sprak van een mislukte missie, noemde Reagan Habibs bemiddelingen „enorm succesvol, bijna mira- kuleus". Habib zal volgende week in het gebied terugkeren om de besprekingen voort te zetten. De Ierse premier Charles J. Haughey (midden) werd gisteren tijdens een verkiezingsbijeenkomst in het plaatsje Donegal getroffen door een kippe-ei. Het el was afkomstig van IRA-supporters, die menen dat Haughey zich onvoldoende begaan toont met het lot van de hongerstakers in de Maze- gevangenis. IRA-gevangenen kandidaat voor Iers parlement BELFAST De vier hon gerstakers van de Maze-ge- vangenis bij Belfast en vijf andere IRA-gevangenen zul len in juni meedoen aan de algemene verkiezingen die dan in de Ierse republiek worden gehouden. Dit heb ben aanhangers van de IRA- gevangenen gisteren bekend gemaakt Pater Piaras o'Duill, voorzitter van het Dublin H-block comi té, zei dat het besluit om de IRA-gevangenen verkiesbaar te stellen een maximale steun aan de hongerstakers verze kert. Bobby Sands, de eerste hongerstaker die stierf, slaag de er in een zetel in het Britse parlement te krijgen, nadat hij i tussentijdse verkiezing NS mag buslijn Amsterdam- Den Haag inkrimpen UTRECHT De Spoorwegen en de busmaatschappij NZH mogen de buslijn Amsterdam-Den Haag inkrimpen. Dat be paalde de Utrechtse rechtbank in een kort geding. De belangenvereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) was naar de rechter gestapt in een poging te voorkomen dat NS met ingang van de nieuwe dienstregeling (31 mei) fors gaat kap pen in de busdienst tussen Amsterdam en Den Haag. NS wil de bus alleen nog maar in de spitsuren laten rijden. Volgens de Spoorwegen kan dat omdat de nieuwe Schiphollijn, die door hetzelfde gebied loopt, de buslijn goeddeels overbodig maakt. PARIJS Frankrijk heeft besloten geen kernproeven meer te houden in het Stille-Oceaan ge bied, totdat een com missie van deskundigen rapport heeft uitgebracht over het testprogramma. Tegen de proeven, die sinds 1975 op het Atol Mururoa-eiland worden gehouden, waren heftige pro testen gerezen. De nieuwe socialistische president Francois Mitterand zal bovendien laten onderzoeken of het wel wen selijk is dat de Frankrijk overgaat tot de aanschaf van neu tronenbommen. Dit nieuwe wapen werd onlangs op het ei land uitgeprobeerd. minister van defensie in Frankrijk, Charles Hemu, heeft onlangs zijn twijfels geuit over het nut van het neutronen- wapen, omdat de bom het gebruik van nucleaire wapens zou kunnen vergemakkelijken. Francois Mitterand heeft tijdens zijn verkiezingscampagne niets gezegd over het stopzetten van de kernproeven. Het besluit de proefnemingen op te schorten kwam daarom als een verrassing. Mitterand is overigens, even als zijn voorganger Giscard d'Estaing, voorstander van een ver sterkte onafhankelijke afschikkingsmacht in Frankrijk. Vakbondslid in Chili om politieke redenen ontslagen (van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON - De Indu striebond van het FNV, via door voorzitter Arie nationale metaalarbeiders de Chileense metaalvakbond congres in de Amerikaanse bij_ de Philips-vestiging in hoofdstad Washington, is Chili om politieke redenen woedend op de NV Philips, is ontslagen. Het gaat om Salvador Castro, al 29 jaar Groenevelt geleide delegatie Tijdens het congres vernam werkzaam bij Philips in aanwezig op het 25ste tater- de delegatie, dat een lid van Chili. Castro zou publiekelijk kritiek hebben uitgeoefend op het re giem van de Chileense dictator Pinochet. Overigens heeft de Nederland se delegatie gisteren als enige van de 70 landen die aan het congres deelnemen, tegen een resolutie over de wereldvrede gestemd. De Nederlanders vonden de vredesresolutie te eenzijdig gericht tegen de Sov jet Unie. SN - De heer W. Pluygers heeft zijn zetel in de raad •mmissarissen bij de IBB-Kondor Groep (bouw) ter kking gesteld. Dit houdt verband met zijn benoeming isident-commissaris van Ogem en zijn wens iedere van tegenstrijdige belangen te vermijden, zo is in de lering van IBB-Kondor medegedeeld. ei-7jum week van missie .676 Den Haa9 tkofleWe jsterzondag In de afgelopen woensdag ge houden aandeelhoudersverga dering van Ogem werd bij het voorstel om Pluygers te benoe men tot president-commissaris, door aandeelhouders kritiek geleverd op het feit, dat Pluy gers tevens commissaris was bij IBB-Kondor. SL00PG0UD 16 per gram legitimatie verplicht Van Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Laatste vlucht NORFOLK Een zwaar gehavende F- 14 Tomcat straaljager maakt zijn laatste „vlucht", als hij in het En gelse Norfolk aan boord van een ma rine-vlieg- dekschip wordt gehe sen. De straaljager verongelukte deze week bij de Norfolk- marinebasls, door nog on bekende oor zaak. De „crash" kostte veer tien mensen het leven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer" 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. LEIDEN Jongeren hebben niet meer bewoond. Met het gisteren een woonboot in de oog op de woningnood en de Leidse Zijlsingel gekraakt. De grote leegstand in Leiden is er woonboot wordt volgens de dan ook door de politie niet in- Leidse politie al geruime tijd gegrepen. Reagan ontvangt echtgenote van Shcharanski WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan (I) en vice- president Bush (r) ontvin gen gisteren in het Witte Huls te Washington de echtgenote van de in ge vangenschap levende Rus sische dissident Anatoli Shcharanski. Bij de ont moeting was ook Josif Mendelevich aanwezig. Deze joodse dissident bracht elf van zijn 34 le vensjaren door in Russi sche gevangenissen. Waterkracht mogelijk langs Maas en Lek DEN HAAG Met de water- stroom van de rivieren Maas en Lek kan 1 procent van het electrici- teitsverbruik van ons land opge wekt worden. Deze bijdrage aan de nationale energievoorziening kan nog twee keer zo hoog worden, als ook de getijdebewegingen van de Oosterscnelde benut kunnen wor den. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een studie van de Stichting Energie Anders, die gestuurd is naar de minister van economische zaken. De stichting heeft berekend dat waterkracht vanwege de sterk gestegen energieprijzen een voorde lige energiebron is geworden. Amerikaanse Jiroef met aser-wapen WASHINGTON De Amerikaanse lucht macht onderneemt waarschijnlijk weekeinde haar eerste serieuze proef met het zeer geheime laser straalwapen, waarbij bet doelwit een raket zal zijn. De „dodende straal" zal worden gericht vanuit een vliegtuig dat wordt aangeduid met „airborne laser laboratory".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1