poorbaan laar tartbaan FD tKEieveel kost een kaartje, ,m' nnèer gaat de trein? 00K ZONDER AUTO ONMISBAAR OPREIS. met vot -v 8as.jjngin Beatrix je. Ind oarmee symb te luxe)Uwen" zoals zeer 8rt eeuw prat zeer teg van de „N p overloop] 3x5 m, s t berging. Beatrix maandag de Schiphollijn officieel opent, i symbolisch een eind aan „25 jaar praten en 10 zoals de Nederlandse Spoorwegen zéggen. Uit praten blijkt duidelijk dat de Spoorwegen bij e „Nieuwe Lijn" officiële naam niet over :ht ijs zijn gegaan. Het ijs kón ook niet betreden wor- c|nt de Nederlandse overheid had niet slechts één vin- lar vrijwel de gehele hand in de bouwpap. Daarnaast op Z van ook het fenomeen inspraak hier en daar voor nogal wat gezien Ae/jng. Maar nu ligt de baan er dan. Enprecies op tijd. |i het jaar 75 zeiden de NS-verantwoordelijken: „Eind I moeten we rijden". En zo geschiedde. liphollijn is in tal van opzichten een unicum: 3UOE 1913 is er jn Nederland geen nieuwe hoofdspoorlijn angelegd of geopend, slappe peSdergrond van de Haarlemmermeer is de vrij uit» spoorwegtunnel van Nederland neergelegd: 5.780 me- ap. CV. ij oonkamer euwe lijn is ook een „bruggenlijn". Tussen het station- euken en I station-Leiden zijn in totaal vijftig bruggen en viaduc- lelegd, variërend van een eenvoudige fietstunnel tot tulebrug voor de scheepvaart en een spoorwegviaduct meter (bij Warmond). de Haarlemmermeer een spoorlijn te kunnen bouwen liljoen (I) m3 zand aangevoerd. Toen pas kon daar op betondwarsliggers de twintig kilometer dubbelspoor RiJNDiJKle nieuwe spoorlijn in het landschap van de Haarlem ier te laten „onderduiken", hebben NS en Staatsbosbe- r vierduizend (nu nog schriele) bomen geplant. ;gen, zeer gfchiphollijn is een van de weinige massale bouwwerken inswoningl de begroting 800 miljoen) niet is overschreden. Ind.. rif nieuwe Jijn rijden de vroegste treinen van Nederland. 3 siaapkanr v'ï' we9 uit Rotterdam (tien voor vijf uit Den Haag en zolderkafer vii' uit Leiden) betekent aankomst op Schiphol om lm 00.44 v r twee in Rotter- ening van de .Schiphollijn doet de bekende blauwe ÉHEam verdwijnen. De bussen hebben sinds 1947 op 54 miljoen kilometer afgelegd en ruim twaalf miljoen i monu- tiers vervoerd. ite ca. 6ipt jongste baanvak in Nederland kunnen snelheden van per uur worden behaald. Maar bij proefritten bleken en energieverbruik zó te stijgen, dat vooralsnog de um8nelheid van 140 km per uur wordt aangehouden, ihol is de tweede luchthaven in Europa met een aan- op het landelijk spoorwegnet. Frankfurt was een paar leden de eerste, met nlichiPho' '''n wordt over enkele jaren de drukste lijn van tl, and. Als de verbinding met Amsterdam CS klaar is ilet ope verwachten d0 Spee^eflen 7,5 miljoen passagiers per inventarfnieuwe spoortraject is waarschijnlijk ook het grootste s) clandestiene bouwwerk van Nederland. Lang voordat B8temming van de regering voor de aanleg afkwam (mei werden in de jaren '66-'67 al tunnelbuizen gelegd onder nnel-startbaan van Schiphol en onder de rijksweg; een ii dat bij andere werkzaamheden even Werd „meegeno- i worded Het verluidde toen dat aparte aanleg „straks veel duur- woonge>u uitkomen", vestiginj mte incl i2, keidei ïitvalswi leauvan van de krijgen elegenheid opening nieuwe in een ca- van de ie ruimte, „y een ket, keu-te nemen 3e et.fphiphol, het \leveren en een retour ijgen. Plus f en tie. Op geldt fbieding na et dat gra- tourkaartje *ATVqeldig JU8 en i Ingsysteejg terugrejs en Archief n/ej vja bol; via Am- pi CS en *n mag óók. Blik vanaf de „bok", vlak voordat de trein spoorwegtunnel induikt. rbereidingen voor een nieuwe tariefsverhoging zijn vol- linister Tuijnman in volle gang. Op 1 oktober a.s. gaat een en buskaartje (weer) méér kosten. Tot dan kost een en- Schiphol vanuit Delft 9,10, vanuit Den Haag CS en HS !|eW- vanaf Mariahoeve 7,10, uit Voorschoten (in Leiden ippen) 6,10. Vanuit Leiden k^ost het de luchtpassagier om op Schiphol te komen. Reistijd vanuit Den Haag plus- 30 minuten, vanuit Leiden 18 minuten. Passagiers uit i 7,60), Bodegraven 9,10) en Woerden 11,10) jn eerst met de trein naar Leiden en daar op de Schip- overstappen. Schiphol rijdt er elk kwartier een trein naar Leiden. Het «rtier naar Den Haag CS, het volgende kwartier richting lam. In tegengestelde richting idem. Luchtpassagiers die dan Rotterdam moeten (Breda, Tilburg, Eindhoven en ver- in wel een Intercity willen nemen, kunnen in Leiden op Ie perron overstappen. plannen vpn een treinreis naar en van Schiphol is het J rekening te houden met het volgende: invluchten binnen Europa bedraagt de „inchecktijd" dertig "n, voor landen buiten Europa een uur. Van aankomstper- ir incheckbalie is het minimaal vijf minuten lopen (op een trottoir). Voor afhandeling bij terugkeer moet met ba- gerekend worden op minimaal veertig minuten; zonder is dat minstens 25 minuten. vallen dat de vluchten 's nachts vertraging oplopen, rij- itra treinen naar Leiden, Den Haag (Mariahoeve en HS), n Rotterdam Centraal. Naar Utrecht CS en Amsterdam CS ffdan extra nachtbussen. landse reizigers moeten hun treinkaartje in Nederlandse betalen. Maar pal naast het plaatskaartenkantoor op sta- hiphol is een vestiging van de Grenswisselkantoren. Het k dient ook daar de reizende mens. 130 MEI I SCHIPHOL Men zou geneigd zijn te veron derstellen dat na de „persrit" over de nieuwe Schiphollijn, de betrokken gemeenten, als Am sterdam, Haarlemmermeer, Leiden en Den Haag zouden staan trappelen van ongeduld om de aanwezige vervoersjournalisten al het goede en schone van stad en omgeving aan te prijzen. Niets Is echter minder waar. Achteraf is geble ken dat de NS noch de betrokken Kamers van Koophandel, noch de WV's had uitgenodigd, hoewel men in gerede kan aannemen dat een promotie van (bijvoorbeeld) een stad als Den Haag „klanten" aanbrengt, niet alleen voor de Residentie, maar ook voor de NS. Want ook voor Den Haag Is de nieuwe lijn van groot be lang, juist zoals voor Lelden en Amsterdam plus omgevlogen. Voor Leiden kan men zelfs zeggen dat de stad met het gereedkomen van de Schiphollijn een economische reddingsboei van forse afmetingen krijgt toegeworpen. Lèiden, in vroeger jaren een welvarende stad, nu o.a. door het wegvallen van diverse indus trieën een „artikel-twaalf-gemeente" heeft de nieuwe lijn met gejuich begroet. De directe ver binding met de luchthaven verleidde burge meester C. Goekoop vorig jaar in zijn Installa tierede zelfs tot de uit spraak „dat men Schip hol beter zou kunnen omdopen tot Leiden Airport". En mevrouw mr. J. Fase-Dubbelboer, wethouder van econo mische zaken, gemeen tebedrijven en perso neelszaken is er heilig van overtuigd dat van de nieuwe spoorlijn een „voor Leiden verster kend en wervend effect uit zal gaan". Pal naast het station Leiden ligt sinds men senheugenis het Schut tersveld; vroeger het domein van o.m. de Leidse IJsclub en jaren lang thuishaven voor de 3-oktoberkermis. Voor zover het terrein niet ten offer is gevallen aan wegenbouw, is er nog een flink stuk over voor kantoren en woningen, aansluitend op de be bouwing van de Mare- dijk. Voor die bebou wing heeft het bureau Latta al een fraaie ma quette gemaakt. Wet- Nederlands langste houder Fase hoopt nog dit jaar het bestem mingsplan te presente ren, waarna, zo verwacht zij, snel met de be bouwing kan worden begonnen. Samen met Alphen Het Amsterdamse organisatiebureau Bakkenist en Spits heeft enige tijd geleden in opdracht van de Leidse gemeenteraad een zogeheten „marktbewerkingsplan" opgesteld. Daaruit komt naar voren dat er voor de kantorenbouw op het Schuttersveld voldoende gegadigden zijn. Wat dat betreft zit Leiden dus goed. Maar niet alleen wat dat betreft: bij het onderzoek is ook de gemeente Alphen aan den Rijn betrok ken (geweest). Alphen heeft nog zo'n 25 hectare Industriegrond te vergeven, en dat Is, in combi natie met de kantorenbouw aan het Schutters veld, een welhaast ideale situatie: Het bedrijf in Alphen, het kantoor in Leiden, op loopafstand van het station. Diverse actiegroepen hebben jarenlang gepleit voor het bouwen van woningwetwoningen op het Schuttersveld. Wethouder Fase is daar Im mer tegen geweest. Ze heeft in diverse vraagge sprekken de reden daarvan uiteen gezet: „Het woningtekort in Leiden is groot; het gebrek aan werkgelegenheid evenzeer. Daarom vindt ze het plan Latta een uitstekend compromis: woning bouw èn kantoren. Als de bouw klaar Is, zal er in de prognoses van de wethouder en van de NS fors worden gepen deld. De kantoren komen er, het nieuwe hoofd kantoor van de PTT is in wording en de kanto ren van de universiteit staan er al. Leiden verwacht des te meer van de vestiging op het Schuttersveld omdat de Sleutelstad van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland „over loop" mag zijn voor de zogeheten „Schiphol- gebonden bedrijven". Volgens de wethouder zijn er al „goede contacten" gelegd. Burgemeester Goekoop van Leiden meent dat de nieuwe Schiphollijn niet alleen economische maar ook toeristische perspectieven biedt. „Het uitje naar Schiphol kan dan uitstekend gecom bineerd worden met een uitje Leiden, dat op vijftien minuten treinen van de luchthaven ligt". Voigens de burgervader verwacht ook de Leid se middenstand veel van de nieuwe spoorver binding. Haarlemmmermeer Niet alleen Lelden ziet mogelijkheden nu de nieuwe lijn wordt geopend. De gemeente Haar lemmermeer, met de twee nieuwe stations Nieuw Vennep en Hoofddorp evenzeer. Burge meester C. van Stam en zijn gemeenteraad ga ven pas toestemming voor de aanleg van de nieuwe lijn door de Haarlemmermeer, toen de Nederlandse Spoorwegen eigenlijk tegen hun xzin in toezegden in de polder twee stations te bouwen. Een spoorlijn van 24 kilometer bete kende tenslotte een forse ingreep in de land schappelijke structuur van de polder en Haar lemmermeer vond dat daar iets tegenover Trappen en rollende trottoirs leiden van spoor naar vliegtuig en omgekeerd. moest staan. De stations liggen er nu. Op een hoge spoordijk in het wijde polderland. Alleen zal het wachten op de trein er In het Nederland se klimaat geen pretje zijn. Er staan weliswaar wachthuisjes, maar die zijn zó minuscuul dat bij een wat fors reizigersaanbod het merendeel van de NS-clientèle zich noodgedwongen zal moe ten blootstellen aan de elementen. En die kun nen zich in het vlakke polderlandschap fors uit leven Maar dat mag de pret van polderburgemeester Van Stam niet drukken. Hij verwacht dat er rond de nieuwe stations heel wat bedrijvigheid zal groeien. „Dat Is altijd zo geweest en dat zal wel zo blijven ook". De verbinding met Schiphol acht hij van immense betekenis, ook op interna tionaal gebied. „We onderschatten nog steeds de goede naam die Schiphol heeft. We moeten dat uitbuiten, er wat voor over hebben (ook fi nancieel) en nieuwe ontwikkelingen niet de voet dwars zetten. Hij zit overigens te springen om een rechtstreekse verbinding met Amsterdam CS. De burgemeester zal dan tot 1986 moeten dóórspringen, want dan pas ligt die verbinding er. Den Haag De VW Den Haag-Scheveningen is meer dan blij met het gereedkomen van de nieuwe spoor lijn. Voorzitter Boudewljn Keyser zegt het zelfs zo: „De Schiphollijn is voor Den Haag en Sche- veningen van eminent belang. Ik moet het nog even precies nagaan, maar ik denk zelfs dat de reiziger vanaf Schiphol eerder op het Binnenhof In Den Haag staat dan op De Dam in Amster dam". De VW heeft in de afgelopen tijd al het mogelijke gedaan om het bestaan van de nieu we lijn in binnen- en buitenland bekend te ma ken. „We hebben onze reisrelaties ervan op de hoogte gesteld, drukwerken verstuurd enzo voort. Den Haag en Scheveningen beginnen steeds aantrekkelijker te worden en met het ge reedkomen van de Schiphollijn moet je dat in je verkoopplan verweven". Keyser zegt dat hij In de afgelopen tijd regelma tig contact heeft gehad met de Spoorwegen, „maar ze schijnen er daar niet zo happig op te zijn". De NS desgevraagd: „Er is zóveel te doen geweest rond de nieuwe spoorlijn, onze com merciële afdeling heeft er zóveel werk aan be steed; er zal best hier en daar wel eens een foutje zijn gemaakt. We zullen er onmiddellijk alles aan doen om dat te herstellen". Algemeen secretaris L. van der Zee van de Haagse Kamer van Koophandel is enthousiast over de nieuwe spoorverbinding. „Na een eeuw praten ligt de lijn er dan. Een belangrijk feit, niet alleen voor het toerisme in Den Haag en voor de Haagse hotellerie, maar ook voor het be drijfsleven. Elke goede verbinding tussen twee polen levert beide polen voordeel op. Er is ech ter één „maar" bij. Wil Den Haag optimaal pro fijt trekken van de Schiphollijn, dan moet er ook een goede verbinding komen met de economi sche centra (bijvoorbeeld als straks Lei No er komt), en met bijvoorbeeld Rijnmond (Rijksweg 19). Dan zijn we helemaal „in the picture", met goede verbindingen met zeehavens en luchtha vens. Ook voor het petro-chemlsch manage- mentcomplex dat zijn zetels In Den Haag heeft, voor de ambassades en de organisatiebureaus hier kan de Schiphollijn alleen maar voordelig werken". KLM-chauffeurs Er is óók een categorie mensen voor wie het ge reedkomen van de Schiphollijn op z'n zachtst 1+ refe-en krediet- SrSEL» brief 1981 Stel het niet uit ga naar uw ANWB-kantoor: Leiden, Stationsweg 2 Den Haag, Wassenaarseweg 220 Den Haag, De S. Lohmanplein 10. gezegd niet zo prettig Is: de chauffeurs van de KLM-bussen op de route Schiphol-Den Haag- Rotterdam v.v. Tot aan de dag van de opening, 1 Juni, heeft het KLM-busbedrijf 96 chauffeurs in dienst. Met ingang van die datum worden er van hen dertig overbodig. Volgens directeur H. Reesink heeft die ingreep de chauffeurs, die meestal een sterke binding met het bedrijf heb ben, „niet onberoerd" gelaten. Het bedrijf is sinds 1974, samen met de vakbonden en de on dernemingsraad bezig geweest om voor die mensen een aanvaardbare oplossing te zoeken. Directeur Reesink: „De grootste problemen la gen bij de chauffeurs die bijvoorbeeld zo'n der tig Jaar op de betrokken routes hebben gere den, vergroeid zijn met het bedrijf en nu de lijn diensten op Amsterdam CS en Utrecht CS moe ten gaan verzorgen". Toch meent hij dat er voor het merendeel van de chauffeurs een aanvaard bare oplossing is gevonden. Tien van hen zijn via interne sollicitaties naar andere afdelingen gegaan, nog eens tien gaan tijdelijk bij de bus onderneming Centraal Nederland werken en blijven dus in dienst van de KLM. Vijf van de mannen solliciteren momenteel met bemidde ling van de KLM buiten het bedrijf en nog eens vijf gaan gezien hun leeftijd vervroegd met vut. Volgens directeur Reesink betekent het gereed komen van de Schiphollijn geenszins het einde van het KLM-busbedrijf. „Integendeel, door het uitbouwen van de activiteiten in andere secto ren hopen we de komende jaren nog vele mil joenen passagiers te vervoeren en nog vele mil joenen kilometers aan de al gereden kilometers toe te voegen". Je weet nooit wat je tegenkomt op reis. Daarom vertrekken verstandige mensen niet zonder Reisverzekering (dekt de financiële risico's) en Internationale Reis- en Kredietbrief (voor daadwerkelijke hulp). A Mljl/P Ook als ze de auto thuislaten. WIV D

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15