ijax buit TOT twee ekortkomingen Feyenoord uit Excelsior kan het wel vergeten beschouwers aardigste duel m DOELSALDO GESLONKEN lainctA aantal gelijk 16111916 aavilal NA BIZAR SCOREVERLOOP Er wat alle tijd voor de defen sie van Feye noord om zich te formeren maar ineens dook toch Ung (9) op om 1-0 te ecoren. V.l.n.r.Bouwens, Zwamborn, Nielsen, Brard. (foto rechts) \G25MB MAANDAG 25 MEI 1981 PAGINA 13 TERDAM Feyenoord heeft zijn gevestigd op het duel van zater- met MVV. Dan moet gewonnen an en zodanig aan het doelsaldo en gewerkt dat desnoods de laat- edstrijd tegen het door het falen |e Rotterdammers weer in de race Europees voetbal zijnde FC Twen- n worden verloren, maar dan wel »zuinige cijfers". Na gisteren staat koord nog slechts twee punten en doelpunten voor. Het optimisme, iterim-trainer Clemens Westerhof lezek heeft „geleend", was dan ninder dan normaal. Tegen Ajax lijn ploeg weliswaar over de apat- e instelling heen en wilden de rs wel werken maar het ontbreekt eenvoudig aan kwaliteit. „En die Ajax in aanzienlijke hoeveelheid lezig", zei Westerhof, die er even- niet onderuit kon dat de Amster- r.ers in deze met vele sentimenten len wedstrijd beter waren en der-, de winst geen verrassing mocht en genoemd. Maar 4-1 kwam wel pan. daar was vóór het duel toch nog terug- len op hetgeen op 7 december vorig jaar terdam was gebeurd: het gooien van de vbal die Wim Jansen noopte na korte tijd e kleedkamer te verdwijnen. Het vuurtje is door enige lieden, die hun verantwoor- eid niet onderkenden, opgestookt en en horde Feyenoorders het stadion vrij erend betrad en op een troep Ajacieden moest de EHBO in actie komen. Het irk knalde voorts achter de doelen van ers en Van Engelen en scheidsrechter besloot te wachten tot de „vlammenwer- hun voorraad hadden verbruikt. Maar loen Ben Wijnstekers - aanvoerder in van de gepasseerde Notten, waarvan •hof spijt moet hebben gehad - de Rotter- aanhang tot enige rust had gemaand, kon het duel aanvangen. Het vuurwerk bleef evenwel, tot na de rust want toen stonden de belhamels achter hun eigen doelman. René Notten was er niet bij en hij was wellicht de enige geweest die Feyenoord de lijn had kunnen aangeven die ontbrak. Er, liepen tien veldspelers die hun best deden maar geen ploeg vormden. Aan kwaliteit en inzicht ontbrak het, hoewel Feyenoord voor de rust bijna be reikte wat de bedoeling was geweest: de nul vasthouden. Ietwat naief zei Westerhof na af- loop:„We zijn hier gekomen om met de rust 0-0 te staan en te proberen Ajax in die eerste helft moe te maken". Geen sterk uitgangspunt maar Westerhof moest aantreden met een team waarin spelers als Kaczor, Peters, Notten ont braken. Kieft stond eensklaps vrij en Nielsen kwam te laat om Ajax' laatste doelpunt te voorkomen. (foto links) doordat Pierre Vermeuelen nauwelijks een bal aanraakte - en toch pas halverwege de tweede helft werd vervangen door Wim v.d.Steene - had Feyenoord geen aanval. Stafleu na afloop- :„De Jongens die het kunnen, draaiden niet, zoals Budding en Vermeulen. Nou, dan kan je alleen nog maar hard werken. Toen het 1-1 stond, had ik nog hoop maar dan worden er drie fouten gemaakt en we moesten In verband met het saldo juist de doelpunten In de gaten houden". Voorkomen Niet moeilijk „Het verbaasde me wel dat Aad de Mos precies wist hoe we zouden spelen", bekende Wester hof. De Mos, trainer van Ajax:„Dat was hele maal niet zo moeilijk. Of Van Engelen staat In het doel of Hiele maar die Is geblesseerd. De achterste lijn staat al weken vast. Ik wist dat Budding en Vermeulen zouden spelen en omdat Notten er niet bij was, zouden Van Til, Van Deinsen en Bouwens spelen. Bleef slechts een plaats over, die door Groenendijk of Jacobsen bezet moest worden. Toen Jacobsen de war ming up minder Intensief uitvoerde, wist ik dat Groenendijk erin zou staan. Voorts had ik Feye noord tegen PSV en PEC gezien en een uitge breide analyse gekregen van de wedstrijd tegen NEC". De Mos wist dus alles en handelde er naar, hoewel ook hij moest schuiven omdat Boeve en Molenaar dit seizoen niet meer kun nen spelen, Ophof vandaag het ziekenhuis In is gegaan omdat hem meer schijnt te mankeren dan alleen een knieblessure en Schoenaker pas deze week weer kan gaan trainen. De Mos had Lerby als linksachter geposteerd, wat de Deen niet zo prettig vond omdat scouts van Arsenal en Everton op de tribune zaten en hij het best tot ontplooiing komt op het midden veld. „Maar hij moest Budding uit de wedstrijd spelen, had ik hem opgedragen", aldus De Mos. Dat lukte wonderwel, ook al omdat Lerby meer kwaliteit bezit dan Feyenoords rechtervleugel man, na de rust vervangen door Jacobsen. En Het behoudend spel van Feyenoord Is verklaard door de opdracht. Er is ook mee verklaard waarom de eerste helft saai voetbal zonder tempo te zien gaf. Voor een wedstrijd zijn twee ploegen nodig en Feyenoord speelde louter „om te voorkomen". Dat lukte bijna, tot op slag van rust. Tot dan toe had Feyenoord zelfs ge scoord maar de voorzet van Vermeulen - Bud ding schoot raak - werd gegeven nadat de bal uit was geweest. Keizer had het niet gezien, de vlaggende Klint wel en dus werd de treffer afgé- keurd. Nadien had Groenendijk na een snel door Budding genomen vrije trap pech dat Schrijvers met een snelle reactie een doelpunt voorkwam. Ajax had kansen laten liggen door Vanenburg, Kieft en Arnesen, welke laatste toch de voor Ajax gunstige wending aan het duel gaf. Hij leek geen raad met de bal te weten, zette eensklaps voor en hoewel de defensie van Feye noord alle tijd had gehad om zich te formeren, dook Ling op om vallend in te koppen terwijl Van Engelen uitgleed. WimJansen De Rotterdamse verdediging was minder „be- drijfszeker" dan die van Ajax, waarin toch Lerby op een vreemde plaats stond en Frank Rijkaard als rechterverdediger fungeerde. Maar er stond ook ene Wim Jansen. De Mos waarderend:„We steunen helemaal op Wimpie. Als hij de kleed kamer binnenkomt, kijkt iedereen naar hem. Ook buiten het veld Is hij veel bezig en dan heeft hij ook nog een specifieke humor die erg aanslaat." Wim Jansen speelde zo'n magistrale partij dat Westerhof verzuchtte:„Een libero van internationale kklasse. Hij zou maar weer in Rotterdam moeten spelen, bij ons dan". Het zal wel ijdele hoop zijn voor Westerhof, die in de dug ouit de plaats aan zijn linkerzij had vrijgelaten. „Die was voor Jezek bestemd, hij is en blijft de hoofdtrainer". Maar Jezek was met zijn vrouw naar Luxemburg afgereisd om een paar dagen rust te nemen en volgde de wed strijd via de radio. Daarmee kon hij niet zien dat Ajax de fouten van Feyenoord professioneel uitbuitte. Want na dat de opgerukte Wijnstekers een voorzet had gegeven waarna Bouwens alleen maar tegen de bal hoefde te tikken (1-1), stelde Ajax binnen drie minuten de winst veilig. Een lange voorzet van de weinig Imponerende Wiggemansen - De Mos:„Toch zie ik alles in hem" - werd door Ling In zijn tweede treffer omgezet omdat hem rustig de tijd werd gegund de bal op zijn borst te van gen en in schietpositie te komen, en Arnesen zond do bal uit een vrije trap midden tussen het muurtje. Dat was 3-1 en toen ging het er Feye noord alleen nog maar om het doelsaldo zo gunstig mogelijk te houden. Het inmiddels doodstille Feyenoordvak zag Schrijvers twee maal binnen een seconde inzetten van Bouwens verwerken en de geheel vrij gelaten Kieft (der derde defensiefout) met een schot weer langs de grond - Van Engelens zwakke punt en dat heeft De Mos natuurlijk ook geweten - de eind stand op 4-1 brengen. Profiteren Ajax had zijn revanche voor de nederlaag van 4-2 In de eerste confrontatie. Het hoefde er niet eens „keihard tegenaan te gaan" maar alleen te profiteren van de tekortkomingen van Feye noord. Westerhof:„Zo'n professionals ploeg buit die meedogenloos uit. Nog een geschenk uit de hemel dat Twente bij MVV heeft verloren". Zaterdag Komt MVV naar de Kuip, met een am bitieuze interimtrainer Cor van der Hart. HERMAN VAN BERGEM Scorevertoop: 45.Ling 1-0, 50.Bouwens 1-1, 58.Ling 2-1, 61. Arnesen 3-1, 74.Kieft 4-1. Scheidsrechter: Keizer. Toe schouwers: 23.500. AJAX: Schrijvers; Rijkaard, Jansen, Zwambom, Lerby; Vanenburg, Ziegler, Arnesen; Ling, Kieft, Wiggemansen. FEYENOORD: Van Engeleh; Wijnstekers. Stafleu, Nielsen, Brard; Groenendijk, Van Til, Van Deinsen; Budding (Ja cobsen), Bouwens, Vermeulen (v.d.Steene). ROTTERDAM - Excelsior kan het wel vergeten. Dat, en ei genlijk niets andera, moest de conclusie zijn na het giste ren met 2-1 verloren duel met rechtstreekse concurrent NAC. Mentaliteit was op Wou- destein het sleutelwoord en over die vooral voor dit soort voetbalwedstrijden onmisba re eigenschap bleek NAC in ruimere mate te beschikken dan Excelsior. De Brabanders bewezen dat door met drie bepaald niet fitte spelers te verschijnen, hetgeen de dikke verbanden rond de benen van Smits, Krijnen en Vreijsen be wezen. NAC putte gisteren in het "duel van de waarheid" ook voordeel uit het feit dat de ploeg al jaren in de slotfa se van de competities het vege lijf te elfder ure heeft moeten redden. De daarvoor noodzakelijk instelling, ver taald in desnoods bikkelhar de inzet, bezorgde de Breda- naars de winst die althans de moed er nog in hield. Voor Excelsior restte berusting. „Op deze overwinning valt niets af te dingen", verklaar de trainer Hans Dorjee van de Rotterdammers na afloop. En zo was het. NAC heeft het tegen Excelsior niet altijd even correct maar wel effectief aangepakt. De ploeg van trainer Jo Jansen, die gaandeweg ook over meer Inhoud en Inzicht bleek te be schikken, gooide er keihard de - wat ze in voetbaljargon zo mooi noemen - beuk in en hoewel Excelsior trachtte met hetzelfde .bijltje te hakken bleek die aanpak van NAC ef fectief. Excelsior, dat In weinig IAAG - Een bizar scorever- een bijna tropische moes gen, een minimaal aantal touwers en wéér twee linten van Harrie - uitgere- - Melis typeerden zater- ond het tretfen tussen FC laag - Roda JC dat uitein- met de opmerkelijke sco- in 4-4 werd algesloten. als gevolg van de HTM- g zijn slechts circa 1500 in getuige geweest van lisschien wel de aardigste rijd van dit seizoen in het rpark is geweest. Tactisch Ihnisch was er wel het no- ip het duel tussen de voor- i en huidige ploeg van r Piet de Visser aan te in. maar dat manco werd jdeels, zo niet geheel, gemaakt door het open ins de vele fouten en het op- de 8coreverloop. erplassenFC Den Haag een week eerder iv.n a^Srdelige marge van 3-1 uit harK •J»cmrwVen tegen Go Ahead, eergisteren net een zelfde verschil In treffers ijkerboor oi7i24«KS3ii^Hn&Bm teniet te doen. Waarna FC Den Haag zelfs nog even aan de winst mocht rui ken, maar die werd door toedoen van Ton Marijt tenslotte terecht gedeeld. Waarmee belde ploegen content kon den zijn, want door het veroverde punt verwijderden ze zich beide verder uit de gevarenzone. Rechtsachter Leo Degens van Roda JC en Renó van Delft en Harrie Melis van FC Den Haag groeiden zaterdagavond uit tot de meest opmerkelijke spelers van de wedstrijd. Degens door zijn aan deel In drie treffers, twee van zijn eigen team en één van de tegenstander. Eerst verzorgde de Limburger de voorzet waaruit Hendriks voor 0-1 zorgde, ver volgens maakte hij "hands" waardoor Pen uit een strafschop kon tegenscoren en tenslotte lanceerde hij Eriksen op maat, waardoor deze Deense topschut ter het derde doelpunt voor Roda kon maken. Tussen de bedrijven door had Wassenberg Roda op 1-2 gezet door uit een vrije trap van Interimspits Theo de Jong doeltreffend uit te halen. René van Delft was, zoals gezegd, de tweede in het oog springende speler in het duel en misschien kon hij wel aan spraak maken op de kwalifikatie „Beste man van het veld". De kleine, balvaar- dige middenvelder demonstreerde een aantal soli om van te watertanden, maar kreeg niet de beloning voor zijn goede werk In de vorm van een doel punt. Die was weer voorbehouden aan Harrie Melis, de grillige aanvaller die zoals bekend In het begin van dit sei zoen redelijk vaak scoorde, vervolgens enige maanden geen bal (meer doeltref fend) raakte, maar de laatste weken weer ouderwets op schot Is. Dertien keer haalde de oud-sj?eler van Feye noord („Daar zou Ik graag weer naar te rug gaan") tot zaterdag scorend uit, te gen Roda JC voegde hij weer twee tref fers aan zijn totaal toe. Een riante pro- duktie voor een speler die In zijn eerste seizoen bij FC Den Haag niet verder kwam dan zes treffers. Ondanks zijn toch voortvarende optre den van de laatste tijd verkeert Harrie Melis nog steeds In onzekerheid over het vervolg van zijn carriere. Hij weigert het sterk verlaagde contract te accepte ren, maar heeft tot dusver nog geen al ternatieven. „Ik neem geen Initiatieven voor een tweede gesprek met FC Den Haag", sprak Melis zaterdagavond. „Ik wacht wel af wat er gebeurt". Een feit is dat de Rotterdammer inmiddels niet al leen bijna eenderde van de Haagse sei- ^oenproduktie voor zijn rekening heeft genomen, maar tevens over een niet geringe populariteit In het Zuiderpartc beschikt. Iets om over na te denken voor het bestuur van FC Den Haag. Mede dank zij Melis' produktieve In breng kon FC Den Haag zaterdagavond nog de halve buit in de zak steken. Daar had het na de ontstane achter stand van 3-1 bepaald niet naar uitge zien. Maar een niet slecht uitpakkende wissel Pen-Van Leeuwen bezorge de thuisclub weer de aansluiting en hoop op meer. Vier minuten na de 1-3 van Eriksen trof Van Leeuwen doel, waarna weer twee minuten later Melis voor 3-3 zorgde. De tweede helft leverde niet al leen aardiger kijkspel op, maar boven dien nog twee doelpunten. Eerst scoor de Melis 4-3, maar Marijt benutte één van de fouten In de Haagse defensie door alsnog gelijk te maken. Dat Mom- mertz eerst Van Delft onbestraft In het zestienmetergebied pakte en vervol gens de gele kaart kreeg en doelman Jan Jongbloed het tegendeel van zijn naam bewees waren In het totale beeld randfactoren die echter het vermelden nog wel waard zijn. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 19. Hendriks 0-1; 24. Pen 1-1 (strafschop); 25. Wassenberg 1-2; 32. Eriksen 1- 3; 36. Van Leeuwen 2-3; 38. Melis 3-3; 66. Melis 4-3; 73. Marijt 4-4; scheidsrechter: Severein; toeschouwers: 1500; gele kaart: Mommertz (Roda JC). FC Den Haag: Havenaar; Korevaar, Mansveld, Wlck6l, Jansen; Pen (Van Leeuwen), Schoenmaker, Van Delft, Keloglu; Melis, Treling. Roda JC: Jongbloed; Degens, Tslno's, Marijt, Mommertz; Ehlen, Nielsen, Wassenberg; Hendriks. De Jong, Eriksen. Harrie Melis scoort zijn veertiende treffer voor FC Den Haag, zijn vierde met het hoofd. Doelman Jan Jong bloed is kansloos door zijn aarzeling bij het uitkomen. om het lijf hebbende wedstrij-. den met zijn gezelschap tech nisch redelijk vaardige spelers nog wel eens aardig aan de weg kon timmeren, bleek geïn timideerd door het forse ingrij pen. Dat deze speeltrant de Bredanaars reeds in de derde minuut bij de vijfde forse over treding een gele kaart voor Neeskens opleverde deerde hen niet. De eerste mentale tik was reeds uitgedeeld en de tweede volgde spoedig. In de achtste minuut om pre cies te zijn. Martin Vreijsen, wiens voetbaltoekomst voor een groot deel wordt bepaald door de vraag of er voldoende sponsors kunnen worden ge vonden om hem in Breda te houden en van een eventueel vertrek naar PSV te weerhou den, ontdekte de verkeerde opstelling van een Rotteramse "muur" bij een vrije trap en zijn inzet trof doel. Een belang rijke treffer die het duel, dat scheidsrechter Mulder zo kort mogelijk trachtte te houden door ook voor niet zo ernstige ingrepen te fluiten (hetgeen na vijftien minuten een score van vijftien vrije schoppen tot ge volg had) eigenlijk al besliste. NAC putte uit de voorsprong enige rust, maar bleef stevig ingrijpen. Excelsior kon er wei nig tegenover stellen en als de Rotterdammers al eens in een enigszins kansrijke positie kwamen schoot vooral ama teur Gijs Zwaan in doortas tendheid te kort. „Ze speelden met te weinig intelligentie", zou Vreijsen later verklaren. Waarmee de Bredanaar de spijker op de kop sloeg. Want met aanvaller Rutjes voor ver dediger Van der Munnik bleef Excelsior zich ook na dq pauze een aanhanger van het simplis tisch verbond tonen door alle voetbalwetten aan de laars te lappen. "Hoge ballen voor de pot", bleef het parool. Maar. doordat de ploeg van Dorjee' voortdurend het middenveld niet alleen oversloeg, maar zelfs helemaal niet bezette kon NAC zich gemakkelijk instellen op het Rotterdamse spel. Dat nog aan overtuigingskracht in boette doordat in de zevende minuut van de tweede helft NAC zelfs op 2-0 kwam. Uit een vrije trap van Krijnen stap te De Schepper handig over de bal heen, waardoor Smits een vrij schootsveld kreeg. Doel man Brunlngs was vervolgens kansloos en met hem zijn hele ploeg. Terwijl NAC zich in de egelstelling terugtrok, niet schroomde om afbraakvoetbal te bedrijven door ballen ver over de hekken te plaatsen bleef Excelsior trachten met hoge voorzetten tot succes te geraken. Eenmaal, nadat de volgend seizoen als hulptrainer op Woudestein fungerende Van Daele voor Zwaan was ko men opdraven, lukte dat. Si- mon van Vliet kopte uit een voorzet van Van Daele uit een moeilijke hoek raak: 2-1. Dat scheidsrechter Mulder NAC daarna nog twee strafschop pen onthield (Ridderhof maak te eenmaal hands en torpe deerde vervolgens Waslander) maakte nauwelijks meer ver schil. NAC treurde er niet over. Het eredivisieschap lijkt weer voor een Jaar verlengd. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 8. Vreijsen 0-1; 52. Smits 0-2; 76. Van Vliet 1-2; scheids rechter: Mulder; toeschouwers: 5.000. gele kaart: Neeskens (NAC). Excelsior: Brunlngs; Pattinama, Ou wehand. Van der Munnik (Rutjes), Ridderhof; Van der Padt. Ernst, Van Tour; Zwaan (Van Daele), Van Vliet, Piasmans. NAC: Von Seydlitz; Krijnen, Quaars, Joore. Beusenberg; Neeskens. Lok- hoff. De Schepper. Smits; Vreijsen (De Kroon), Waslander.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13