HTM-actie slaat op Rotterdam over axu 1.2 TV! j-, «.^.1 Z Z STAKING DEN HAAG yi Eerste treinrit over Schiphollijn Revanche AZ nten in beroep Europees Hof IliUgt^llJ IA GAAT DOOR ÏRDEIRA- BNGERSTAKER >8 2.2 ERLEDEN Ruimer gebruik methylbromide toegestaan Valhelm redt vrouw het leven Wiegel komt met loonmaatregel voor ambtenaren 'Donderdag 21 mei 1981,71e jaargang no. 21969 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND J Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthotf Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Lelden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (exd. BTW) /0.52 per mm. Telefoontjes /0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). I-nc*» nummere /0,65 Kamervoorzitter Dolman in „Ombudsman-Antwoordman" over o.a. de mechanismen bij verkiezingen (Ned. II 22.25 uur). Reportage over opkomst van rechtse groeperingen in 'Spanje Mn actualiteitenrubriek „Achter het nieuws" (Ned. II 21.20 uur). Vannacht enkele regen- of on weersbuien. Morgen overdag af en toe zon en vooral in het binnenland belangrijk koeler. Morgen zon op: 5.36. Onder. 2139. Schev. hoogw.: 5.36 en 18.14. Laagw.: 1.40 en 13.54. auto's van andicapten irand (EM Bij een brand in gehandicapten-gemeen- Het Dorp bij Arnhem (gelopen nacht zes aan- e auto's van 30.000 gul ler stuk, verloren ge- De brand ontstond in livenhok, waar enige ten duiven om het le- ramen en sloeg over i garage. Persoonlijke ken hebben zich niet aan. De oorzaak van bd staat nog niet vast Dubbeldekkers in cadeauverpakking LONDEN De Londense dubbeldekkers zul len ter gelegenheid van het huwelijk van prins Charles en ladv Diana op 29 juli worden opgetuigd als reusachtige cadeaus. Aldus heeft een woordvoerder van London Transport be kendgemaakt Niet bekend is of de bussen op het dak van een strik worden voorzien. De hoffunctionaris, belast met de organisatie van het komende huwelijk van prins Charles en lady Diana, heeft aan een platenmaat schappij laten weten dat Buckingham Palace geen bezwaar heeft tegen bet liedje „Lady Di". Het refrein luidt Jöï hi to you Lady Di, And we say Hey, Hey to your happy day", wat ook anderstaligen geen onoverkomelijke problemen zal opleveren. Een deel van de op brengst gaat naar een goed doel. AMSTERDAM - AZ '67 heeft het zoals verwacht niet gered. Maar de Alkmaarders, die gisteravond In het tweede flnaletreffen om de UEFA Cup tegen Ipswich Town uiteindelijk op 4- 2 finishten, hebben zich gerevancheerd voor het magere optreden van veertien dagen geleden. Met hun vrijwel voortdurende stormloop bonden zij het publiek aan zich, maar de treffer die Frans Thijssen kort na het begin al voor Ipswich scoorde maakte de opgave vrijwel hopeloos. Na de 0-1 kwamen de Alkmaarders bij de rust wel met 3-2 voor, maar na de pauze werd daar slechts één doelpunt aan toegevoegd. Zodat Ipswich Town de UEFA Cup veroverde, die door UEFA-voorzitter dr. Franchi in aanwezigheid van Prins Bernhard (links) werd uitgereikt. Aanvoerder Mick Mills toont op de foto de beker aan het publiek. esa gekozen [Pijproker iet jaar pHAU De „Bri- imokersCouncil" leider van het rije vakverbond So ft, Lech Walesa, uit- i fof „Pijproker van 1980". I verslag van de Pipesmokers' Council If wanneer men Walesa pijprokend aan fk ziet, er van hem een „uitgesproken nend effect" uitgaat. r [AAG Pieter Menten (81) gaat in bij het Europees Hof voor de rechten mens in Straatsburg. rgen laten weten. Het Europees beroepsinstantie voor Menten, die in iuli |t vorig jaar wegens oorlogsmisdaden eroordeeld tot 10 jaar celstraf en een van honderdduizend gulden. De uit- a een langdurige opname in het peni- liekenhuis verblijft Menten thans weer ■vangenis. ROTTERDAM Het is niet ondenkbaar dat de ac tie van de HTM-bestuur- ders overslaat op bet open baar vervoer in Rotterdam. Het personeel van het Rot terdamse openbaar-ver- voerbedrijd RÊT. aangeslo ten bij de federatie ABVA- /KABO, zou vandaag belis- sen of men de Rotterdam mers begin juni een week lang gratis zal laten meer- jjden. RET :s in feite dezelfde als die bij de HTM. Het personeel wil even- als de Haagse collega's plaatsing van de HTM de bonden dinsdaga- in een hogere salarisschaal zonder dat daarvoor de „vervoerstoeslag" moet worden ingeleverd. Voorwaarde was dat tenminste duizend leden de vergadering zouden bezoeken en dat drie kwart van hen het voorstel zou Minister Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) heeft het rijdend per soneel van de HTM nog een laat ste unen. De problematiek bij de ste bod gedaan om uit de impasse te komen. Het bod is een variant van hetgeen de Raad van Beheer vond heeft voorgelegd. De ver- voersbonden FNV en CNV zijn hier niet van onder de indruk. De woordvoerders van beide bonden lieten vanmorgen weten dat de staking bij de HTM gewoon door gaat ze correspondent ia Londen) 1ST Op de 61e dag; a fa hongerstaking in dei U Wvangenis van Bel- ^/■wvanmorgen de derde n gerstaker, de 24-ja- aymond McCreesh, a. Patrick O'Hara IRA-gevangene die iet McCreesh in hon- tg is gegaan, is gis- status voor IRA-j loor een hartaanval ;n. Britse artsen ver- q dat ook hij binnen are tijd oog in oog. dood zal komen te Net als bij de dood van Francis Hughes, werd het bericht van McCreesh' dood verspreid door het slaan op vuilnisbak ken. McCreesh, geboren in het district Armagh bij de grens met de Ierse republiek, een bolwerk van het verboden Ier se republikeinse, leger, was de jongste onder de hongerstakers in de campagne voor politieke tus voor IRA-gevangenen Noord-Ierland. Begin deze week hebben ambtenaren van het ministerie voor Noordierse zaken verklaard dat hij eind vorige week op het punt heeft gestaan zijn actie te beëindi gen. Zij beschuldigen de pries ter Brian McCreesh, een broer van het slachtoffer, ervan zijn n- i/uizenuen onw broer te hebben overgehaald in hebben met pant- ©m zijn actie vol te houden. De Cns grote delen van familie van McCreesh daaren tegen heeft de artsen verweten dat zij druk op hem hebben INa het bekend wor- Kde dood van is een golf van m over Noord-Ierland »ien. Duizenden Britse afgesloten om te nen dat het geweld Brandende barricades vormen de trieste aanblik van Belfast, waar na het bekend worden van de dood van Raymond McCreesh opnieuw hevige onlusten zlln losgebar- sten. naar de protes- uitgeoefend om zijn actie op te geven. Raymond McCreesh zal waar schijnlijk vandaag nog door een nieuwe hongerstaker wor den vervangen. Er is nog geen einde in zicht van de propa- ganda-oorlog tussen de IRA- nongerstakers en de Britse re gering. Door het ministerie voor Noord-Ierland is van nacht medegedeeld dat Ray mond McCreesh is overleden door zelfmoord. ft gisteravond een heel ezlcht getoond dan in 'te 'N IEDER GEVAlA SX^OfTMER^È) te tot volgend Jaar. in zien we de lands- nen terug In het Euro etbal. DEN HAAG Als er binnen een afstand van twintig me ter van de kas geen woning staat, mag in de tuinbouwkas sen de grond weer worden ontsmet met methylbromide. Hiertoe heeft minister Braks gisteren toestemming ver leend. Tot nu toe gold een minimum-afstand van tachtig meter. Ook kan toestemming tot het gebruik van methyl bromide worden gegeven als de woning van de tuinder op minstens tien meier van de kas ligt, mits er verder htnuw» de twintig-meterlijn geen andere woningen staan. Voorwaarde voor de ontheffing van het verbod op het gebruik van methylbromide is dat bij de grondontsmetting het nieuwe afdekmateriaal sanarex wordt gebruikt en dat dit na de behan deling tien dagen blijft liggen, dus tweemaal zo lang als tot nu toe was voorgeschreven. Ook mag niet meer dan twintig gram per vierkante meter worden gebruikt dat was vijftig gram, en vorig jaar zelfs honderd gram. Braks heeft zijn bel uit genomen in overleg met de ministers Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) en Albeda (sociale zaken). TNO-onderzoek heeft uitgewezen dat bij gebruik van het afdekmateriaal een aanzienlijk lagere hoeveelheid methyl bromide een zelfde resultaat kan opleveren. Andere regels voor het gebruik van metylbromide blijven van kracht zoals de regels inzake ontsmetting bij bepaalde weersom standigheden. LEIDEN Een 28-jarige bestuurster van een bromfiets is gistermiddag „ongedeerd" gebleven, nadat zij door de wie len van een NZH-hns was overreden. Haar valhelm heeft de vrouw bet leven gered. Om kwart over twaalf reed de vrouw over de Hoge Rijndijk. Op een gegeven moment slingerde de luchtig zwabberende jurk van de vrouw om de achteras van de bromfiets. De vrouw verloor haar evenwicht en viel voor een snel naderende bus. Eerst re den de voorwielen en vervolgens beide achterwielen over het behelmde hoofd. De vrouw werd met gekneusde halswervels en zwaar gekneusde ribben in het Diaconessenhuis opgenomen. Reagan mag weer houthakken WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan is zodanig van de aanslag op zijn jeven op 20 maart her steld, dat hij zijn voornaamste hob bies, houthakken en paardrijden, weer zonder terughoudendheid mag uitoefenen. De Reagans hebben daarom besloten om voor het eerst sinds de aanslag een korte vakantie te houden op hun ranch in Californië, waar de pre sident voor het bedrijven van zijn liefhebberijen volop de ruimte heeft. DEN HAAG De minister zal na het weglopen vban de bonden uit het overleg met hem een eenzijde loonmaatregel nemen voor het overheidspersoneeL Dat betekent, dat het per 1 juli een prijscompensatie krijgt van procent plus de reeds genoemde (nog terugwerkende) 0,5 procent. Daarop wordt echter weer in mindering gebracht de pre miestijging van anderhalf procent, die werk nemers in het bedrijfsleven opgelegd krijgen en de laatste ronde van de zogenaamde be stekkorting van 0,3 0,7 procent, afhankelijk van de hoogte van het inkomen. De bonden hebben berekend, dat bij de overheid een koopkrachtdaling zal optreden van 3,3 procent voor de minima tot 5,8 procent voor vier maal modaal. Zij vin den, dat Wiegel door de nacalculatie met een half pro cent af te kopen zijn uitgangspunt, dat de koopkrachtda ling bij overheid en bedrijfsleven gelijk moet zijn, geweld aandoet. Minister Wiegel wilde de zogenaamde nacalculatie, die elk jaar wordt gemaakt om de salarissen bij de overheid volledig gelijk op te laten lopen met die in het bedrijfsle ven (de ambtenaren krijgen jaarlijks eerst een voorschot daarop), afkopen njet een half procent, te rekenen vanaf 1 januari j.L De ambtenarenbonden wilden hiermee geen genoegen nemen, deels omdat zij het principe van de na calculatie niet aangetast wilden zien, deels uiteraard ook vanwege de mogelijkheid, dat de feitelijke uitkomsten duidelijk hoger zouden kunnen zijn. Zij eisten op zijn minst een garantie, dat er zo nodig alsnog nabetaald zou worden. Wiegel wilde die garantie niet geven. Wel be loofde hij een berekening aan het einde van het jaar om na te gaan of de koopkrachtdaling bij de ambtenaren dan groter is geweest dan in het bedrijfsleven. Een conse quentie wilde hij daaraan echter niet verbinden. AMSTERDAM/DEN HAAG Onder het motto „25 jaar praten, tien jaar bouwen" maakten de Nederlandse Spoorwegen gistermiddag éen van de eerste directe treinritten tossen Amster dam-Ra! en Den Haag C.S. De officiële ingebruikstel ling heeft maandag 1 juni plaats als koningin Beatrix en prins Claus per trein van uit Den Haag vla Leiden, Schiphol en de Haarlemmer meer naar het Ral-congres- centrum rijden. De Schipbol- lijn verschaft de NS niet al leen de zo felbegeerde recht streekse verbinding Amster dam-Den Haag, maar sluit tevens een belangrijk ge deelte van Nederland aan op de luchthaven Schiphol. De aanleg van de Schlphollijn heeft de Nederlandse Spoor wegen in de afgelopen tien jaar bijna 880 miljoen gol den gekost Met de verbin ding naar Amsterdameen- \.ar krijgt rijksgeld voor rioleringswerken (Van onze parlementaire redactie) 1AAG De gemeente Ter Aar krijgt van minister Ginjaar (volksgezondheid en 800.000 golden als bijdrage in rioleringswerken bij de Westkanaal weg. Deze wer-. [ten totaal L5 miljoen golden. De minister geeft rijn bijdrage op basis van een rege lbare rioleringswerken. trom wordt rond 1985 het miljard volgemaakt De wens om aansluiting te krijgen op Amsterdam-Cen traal is deze maand in vervul ling gegaan. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft namelijk kort geleden het de finitieve tracé van Amster dam-Zuid naar het Centraal Station vastgesteld. Bovendien zijn er toezeggingen om op korte termijn overheidsgelden ter beschikking te stellen voor de aanleg van net laatste stuk je Schiphollijn. Het NS-station Leiden neemt in de dienstre geling die voor een belangrijk gedeelte is afgestemd op het vervoer van luchtreizigers naar Schiphol, een sleutelposi tie in. Vanuit Leiden vertrekt vanaf 1 juni elk kwartier een trein naar Schiphol en Am sterdam-Zuid. Twee keer per uur kan in Leiden overgestapt worden naar Den Haag of Rot terdam. Via deze plaatsen Een Kijkje op een van de halteplaatsen van de Schlphollijn met links een parkeerter rein In aanbouw. worden treinverbindingen on derhouden met Zeeland, Bra bant en het internationale spoorwegnet. Luchtreizigers kunnen van 5 uur 's morgens tot 1 uur 's nachts gebruik maken van de Schiphollijn. Voor het geval er zich in het luchtverkeer vertragingen voordoen, houdt de NS ook 's nachts treinen beschikbaar. In overleg met een aantal ho tels in de Randstad heeft de NS een regeling beschikbaar om de avond voor of na een vliegreis tegen gereduceerd ta rief te overnachten. Voor luchtreizigers komt er een meerdaags retour dat tegelijk met de vliegtickets kan wor den aangeschaft. De Neder landse Spoorwegen verwach ten dagelijks bijna 10.000 treinreizigers dié gebruik ma ken van de Schiphollijn. In 1990 wordt dit aantal geschat op 17.500 per dag, terwijl er dan in de spits gerekend wordt op 25.000 passagiers per dag.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1