ollenhandel zo dood als een pier j^ichtregelaar Jjna duizend beelden met,.groene" informatie IN EN OM DE KAS li Vuilstop" roeit vlekken uit Muzikale" pen die ook schrijft Bolfo- depper Langbekklemtang Omdooreen(k)ringetjete halen Zeepzakje Warmer weer, meer mieren 'li Ifinii'Hiii Buiten-tuinlampen L uch tkussenmaaier met knipper cadeau Bloemenprijzen onderdruk I ND EN TUINBOUW/HOBBY I.E1DSE COURANT ie lichtregelaar is ook niet nieuw meer. De zogenaamde jimmers" - waarmee het licht onmerkbaar Is aan te pas- in aan de stemming van de bewoners - zijn al voor twee »ntjes te koop en het monteren is kinderspel. De installa- jtechniek is ook anders geworden: de moeizame punt- or-punt-montage wordt vervangen door een stroomvoe- nd systeem met adaptors: de spanningrail. Daardoor irden armaturen moeiteloos verplaatsbaar, richtbaar, in- el- en veranderbaar. De systemen worden verder verfijnd de aluminium spanningsrail heeft hier en daar al plaats maakt voor de kunststof minirail. m de andere kant wordt hard gewerkt aan de miniaturisa- van lichtbronnen. Voorts is de zogenaamde TL-lamp - ige tijd stiefkind van de huisverlichting vanwege zijn kou- ongezellige licht - terug, maar dan in een andere ver- kking. De nieuwe generatie TL D-lampen, met lichtkleu- die overeenstemmen met het warme gloellampenllcht, tent af met dit sigma. De TL is terug via bijvoorbeeld een of boven de gordijnen of in een pendelarmatuur boven eettafel. De „SL"-lamp, een compacte fluorescentie- lip. die in de gloeilampfitting past, is de jongste ontwlk- ling in de tendens van kleiner en zuiniger. istig Jio larp- r\ /al Japan komt een spuitbus et een middel dat alle vlak- n uitroeit op kleding, tapij- l, auto-interieurs enz. Op len enkele bespoten stof it het preparaat zichtbare oren achter, terwijl de wer- ig gedurende zes maanden verloren gaat, ook al worden de stoffen e.d. gerei nigd of gewassen. Het middel is milieu-vriendelijk. „Vuil Stop-Vlekkeloos" is verkrijg baar in drogisterijen, hobby zaken en autoshops en kost f 24,85 (voldoende voor acht vierkante meter). istig doorschrijven en toch een wedstrijdverslag volgen per zonder dat iemand anders het hoort, kan met de iarp-pen. Een doodgewone ballpoint met ingebouwde ra- (alleen middengolf-ontvangst) en voorzien van oor-tele- onstekker, waarmee het apparaatje wordt „aan"gezet. }or f 47,50 kan men drie uur per dag vla de twee anderhalf lit knoopbatterijen gedurende twee maanden luisteren, ook vissen, op de fiets en in het vrije veld. De gehele midden- ilf is bereikbaar door de zoekschijf op de kop van de pen, e bovendien vierkleurenstiftvullingen heeft. De Japanse indst, welke in eigen land een certificaat als prima kwall- itsprodukt kreeg, wordt geïmporteerd door ARAP in toon. Bolfo van Bayer introduceert een nieuwe „depper", een vloeistof waarvan wekelijks een paar streekjes over de huid-vacht van katten en honden gestreken moet wor den, om de huisdieren volko men te vrijwaren van onge dierte als luizen en vlooien. De vloeistof biedt een veilige bescherming, veroorzaakt geen huidverkleuring of irrita tie. Het aflikken is ongevaar lijk. Informatie en verkoop: dierenspeciaalzaken en dro gisterijen. Een langbekklemtang van formaat is de vise-grip", een tang waarmee uiteenlopende karweitjes kunnen worden ge daan. Op de punt is per vierkante centimeter een druk van een ton mogelijk en nu zal dit wel niet zo vaak voorkomen, maar op moeilijk bereikbare plaatsen is het handig wat extra druk te kunnen uitoefenen. Andere toepassingen: draad knippen, splitpennen uittrekken, draad In een bepaalde vorm buigen, lastige vishaken uit de bek van de prooi verwijderen en gewoon vastklemmen. De tang Is vijftien centimeter lang, heeft een bekdikte van 3,2 mm aan de uiteinden (80 mm aan het begin van de bek) en het bekbereik is geopend 57 mm aan de uiteinden tot 24 mm aan het begin van de bek. De beklengte bedraagt 45 mm. Prijs f 28,-. Lelijke witte kringen op hou ten meubels, bijvoorbeeld van een vochtige vaas, glas of plant kan men helemaal weg krijgen door ze te behan delen met een heel oud mid deltje: een mengsel sla-olie met sigaren- of sigarettenas. Men brengt het mengsel op de plek aan, neemt een kurk en wrijft - met de naad van het hout mee - heen en weer. Volhouders zullen zien dat de kring in negen van de tien ge vallen verdwijnt. Een zeepzakje met aan de buitenkant van de verpakking een paar zeeprolletjes en bin nenin een papieren doekje om de handen af te drogen is een klein en handig hulpmid deltje. Voor In bijvoorbeeld de auto na panne. Men kan de handen wassen (als er wa ter in de buurt is) en daarna het doekje hanteren. Wel even in de prullebak van de parkeerplaats deponeren en niet langs de weg. Het zeep zakje kost vijftien cent. Als de zon schijnt worden duizenden mieren uit hun school- plaatsen gelokt en kunnen dan veel overlast bezorgen In de tuin, op het terras en balkon. Een ouderwets natuurlijk be strijdingsmiddel zijn goudsbloemen: waar die zijn geplant la ten de mieren het afweten. Het is natuurlijk ondoenlijk om overal deze bloemen te zaaien (ze komen elk jaar overigens „vanzelf" terug) en daarom zijn er de bekende mierenlokdo- zen in de handel. Per definitie voor gebruik binnenshuis (bui ten moet men zorgen dat de doosjes niet nat worden). In het doosje zit een voor mieren giftige stof, welke door de werk sters over de „mierenstraten" naar het nest wordt gedragen. De andere mieren vreten ervan en gaan dood. Kinderen en huisdieren kunnen niet bij de inhoud van de doos komen. Tuinslangcassette tet gemeenschappelijke vidltelproject van pans achttien informatieleveranciers van pro- 'iktschappen, bedrijfschappen en aanver- inte instellingen, onder het motto „voedsel l bloemen" omvat bijna duizend beelden, 'at is tweemaal zoveel als de initiatiefnemers "fnvankelljk voor ogen stond. Naar het zich at aanzien Is daarmee overigens dit project, lat pas in mei 1980 definitief van de grond '"'am, nog niet afgerond. 'Informatie in de thans bijna 1000 In de T-computer ingevoerde beelden onder op- ipnummer 240, is in een drietal secties op- '"«Id: een op gezette tijden te actualiseren clopedisch deel, een deel dat gebruiker- |ps behelst en een nieuwsservice. In de Ddsel en bloemen-nieuwsservice (viditel '91) wordt kort de aard van het nieuws uit «ring van de 18 samenwerkende organisa- aangegeven. Belangstellenden kunnen - T het intoetsen van het vóór deze vermel ding aangegeven nummer - kennis nemen van het volledige bericht zoals de betrokken infor matieleverancier dat voor opname In voedsel en bloemen heeft aangeboden. De berichten in deze nieuwsservice hebben een looptijd van maximaal 7 dagen. Voedsel en bloemen- nieuws wordt tenminste dagelijks geactuali seerd. De gebruikerstips In het voedsel en bloemen- programma hebben niet alleen betrekking op voedingsinformatie, waaronder bereidingswij zen, (week-)menutips, voedingswaarden enz. maar ook betrekking op de verzorging van bloemen, bollen en planten zowel in de wo ning als in de tuin, over tips om de praktijk te bekijken, waaronder evenementen (jaarmark ten enz. en over tips voor eten, drinken en slapen buitenshuis. In het meer encyclopedische deel van het In formatiepakket wordt niet alleen, gestructu reerd - aandacht geschonken aan het zeer brede produktassortlment uit de voedsel en bloemensfeer, maar ook aan de verschillende fasen die deze doormaken voordat de consu ment er mee in aanraking komt. In dat kader wordt ook aandacht besteed aan de kwali teitsbewaking, de controle daarop en milieu aspecten. De gestructureerde informatie heeft betrekking op de te onderscheiden produkten uit de sfeer van de sectoren akkerbouw, groenten en fruit, siergewassen, veehouderij, visserij en vetten en oliën, gericht naar de fa sen die ze doorlopen: produktie, verzamelen, verwerken, groothandel en detailhandel, waarbij tevens ter sprake komen het verbruik, de import en de export. Verscheidene onderdelen van dit op zich zelf omvangrijke, gestructureerde Informatiepak ket, verkeren nog in een fase van opbouw. Een door een Inmiddels ingestelde commissie pbo-project viditel benoemde redactie is daar druk mee bezig. De pbo-commlssle viditel, waarin alle informatieleveranciers uit het voedsel en bloemenproject zijn vertegenwoor digd, koos recentelijk mr. B. P. Kieiwet (pro- duktschap voor groenten en fruit) tot voorzit ter. Het secretariaat berust bij drs. H. R. Mul der (hoofdproduktschap voor akkerbouwpro- dukten). Samen met de heren I. Konsman (produktschap voor zuivel) en Th. W. de Vries (bedrijfschap slagersbedrijf) vormen zij het dagelijks bestuur. De redactie wordt gevormd door J. Hoogland (plaatsvervangend hoofdredacteur, produkt schap voor zuivel), R. de Jong (vormgeving, produktschap voor zuivel), A. G. M. van der Kroon (stichting public relations land- en tuin bouw), J. Luiten (landbouwschap), N. Sicken- ga (hoofdredacteur, produktschap voor vee en vlees) en J. van Steijn (produktschap voor groenten en fruit). bloembollenhandel is van- aag de dag zo dood als de efaamde pier. Geen wonderl binnenlandse broeiers Ie zó'n kleine zeshonderd Ijoen tulpenbollen hebben eplant zijn niet of nauwe- ks in de markt. Ze likken hun den en voor zo ver men niet doet, is men aan het ekenen hoe groot het schip in bijleggen dit jaar is ge- eest. ëliswaar hebben de kwekers e in de laatste week van iril en begin mei nog wat tul- m van de koude grond heb- #n kunnen optrekken, beste ijzen gemaakt. Maar dat as natuurlijk lang niet vol- ïende om de vele slechte aken weer goed te maken. 3t gevolg van dat alles is, it er vandaag maar heel wef- j binnenlandse broeiers zijn i bollen te gaan kopen. Men icht het allemaal eerst maar ns af. 'ok in het buiten- ind Ing het de vaderlandse oeiers slecht, In het buiten- nd is het ook geen botertje it de boóm geweest. Vooral l West-Duitsland is het hele- laal niet volgens de plannen Sin.de broeiers verlopen. Er ken bloembollenexporteurs, «e „de hitte des daags" vele laten hebben gevoeld, zijn de 'gelopen weken in Duitsland op zakenreis geweest. Ze kwamen zwaar teleurgesteld op hun basis terug. Sinds de krijgsbedrijven van 1940-1945 Is men daar niet zo lauw en down geweest als nu. Droogverkoop In de droogverkoopsecxor de handel in bollen die be stemd zijn voor de grootwin kelbedrijven, de zaadhuizen, de tuincentra, e.d. loopt het iets beter. Vooral uit Amerika komen hoopvolle berichten. Wellicht een gevolg van de wat aantrekkende economie sinds de heer Ronald Reagan daar zowel de lakens als de belastingverlagingen uitdeelt. De droogverkoop alleen kan natuurlijk nooit de tulpen- markt op de been houden. U moet namelijk weten dat de binnenlandse broelerij met zo'n zeshonderd miljoen tul pen al een afnemer van be hoorlijke importantie is, maar dat de buitenlandse broeiers daar met achthonderd miljoen stuks nog eens een schepje bovenop doen. Als die jon gens het voor een groot deel voorlopig laten afweten, dan zet dat wel de markt onder druk. Het aantal koopbriefjes dat de laatste weken op de bloembollenbeurs in Hlllegom is geschreven, mag dan ook niet veel naam hebben. Drama op komst? De handel weet dat er dit jaar een groot areaal tulpen is op geplant. Als de bollen werke lijk goed willen groeien, dan kan een drama haast niet uit blijven. Vorig Jaar registreerde men een tulpenareaal van ruim zesduizend ha. Toen waren er om deze tijd van het jaar al zeer veel bollen voorverkocht. Die hadden tegen een goede prijs al een baas gevonden en voor de kwekerij kon er dus niet veel meer kapot. Terwijl ledereen toen een slecht ge was voorspelde omdat in mei de droogte maar blééf aan houden, zorgde de overvloedi ge regen van juni tot verba zing van vriend en vijand voor een even overvloedige oogst. Dat bleek te veel van het goe de. Rond half augustus zakte de tulpenmarkt met veel ge raas door de fundamenten. Er was duidelijk een tevéél. Anders Vandaag ligt de situatie nog veel moeilijker. De kwekers hebben het teken aan de wand minzaam genegeerd en in plaats van minder bedui dend meer tulpen geplant. Er is nu een areaal uit de bus ge komen dat heel dicht bij de tweeduizend ha. ligt. Dat wil dus zeggen: bijna tweehon derd bunder meer dan In 1980. Neem een gemiddelde raap van vijfhonderd leverba re tulpenbollen uit de roe of driehonderdvijftigduizend Het gevaar voor overproduktie bij tulpen Is levensgroot aanwezig. stuks per ha. Rond tweehon- dat men het vrijwel uitgesloten derd ha. meer dan vorig Jaar acht dat er een goede oogst wil volgens de theorie van de zal komen. De stand van de onsterfelijke heer Bartjens dus gewassen is hier en daar aan zeggen dat er dit jaar zeventig de magere kant en dat Is weer miljoen leverbare tulpen méér een gevolg van de zondvloe- aan de markt zullen komen dachtige regens van de afge lopen winter. Verder zouden er ook nog al wat tulpen ver- Toegegeven: het sommetje zopen zijn. Kortom: de kweke- komt alleen uit als er Inder- rij doet zijn best om de handel daad een redelijk goed gewas een matige oogst aan te pra- wordt gerooid. Maar wat dat ten. De handelaren wijzen op betreft heeft men geen enkel hun beurt op de heel goede houvast. Hier is maar één ze- stand van de tulpen in de kerheid: dat er geen zekerheid zandgebieden, w.o. de oude is. Vandaag hoort men In kwe- bloembollenstreek en meent kerskringen al verkondigen dat er geen enkele reden is om een matige oogst te ver wachten. Het is maar vanuit welke optiek men de zaken bekijkt. De belangen van kwe kerij en handel lopen trou wens op lang niet alle punten parallel. Men kan er daarom zeker van zijn dat de tulpe- noogst In de komende weken op de bloembollenbeurs nog wel viermaal slecht en zes maal best zal worden. Maar echte zekerheid zal men pas hebben als de kalender half juni aanwijstl Bollenkwekers en -exporteurs zullen nog en kele weken geduld moeten uitoefenenl VelopA Tulncomfort In Woer den is de importeur van Nor- lett lantaarns uit Noorwegen, een assortiment buitenver lichtingsarmaturen dat prima tegen warmte, kou en regen kan. Op elk produkt wordt tien jaar garantie tegen cor rosie op alle aluminiumdelen met polyester beschermlaag gegeven. De lantaarns heb ben kunststof beglazing met polycarbonaat of acryl en zijn vrijwel onbreekbaar. Behalve In zwart ook leverbaar met extra laag oxyde in koper groen. WOENSDAG 20 MEI 1981 PAGINA 9 Black en Decker Introduceert in Nederland de nieuwe lucht kussenmaaier T 1 voor f 379,- en een batterijgrasschaar ter waarde van f 98,- cadeau. De maaibreedte Is 30 cm en de hoogte is verstelbaar in drie standen. Het bijzondere is dat met de electrische machine ook gemaaid kan worden als het gras nat is. Het principe van het luchtkussensysteem is be kend: de sprieten worden omhoog gezogen, waardoor zelfs het gras tussen tegels kan worden afgesneden. De T 1 is thermisch beveiligd, maakt 6.000 toeren per minuut en heeft een kunststof huis, zodat roestvorming is uitgesloten. Woonkasten van Kasper Kasper Simon uit Den Haag is een ambachtelijk man en hij brengt dit tot uiting met zijn „Kasper's woonkasten", exclusief handwerk dat alleen In opdracht gemaakt wordt. Hij hanteert puur massief hout, zoals de natuur dat le vert en daarom passen zijn servies- en broodkasten, als mede ander meubilair in di verse variaties (de klant is ko ning) bij antiek, klassiek en modern. Hij zegt: „Wat ik maak is ouderwets gezellig; daar leef je mee". Zijn pro dukten (doorgaans van vu renhout) zijn degelijk en be trouwbaar; je moet er een aantal weken op wachten en de prijzen vallen niet tegen. Tel. 654079. Huisverlichting: kleiner en zuiniger Sinds 1970 wordt er met licht „gespeeld" en dan spe ciaal inzake huisverlichting. Spiegellampen en armaturen met stuurkwaliteiten ver vangen de schemerlampen, die bijna steeds decoratief in het interieur passen, maar weinig licht geven. Zo gaat het ook met het midden lichtpunt in de kamer; vroe ger werd er een lamp aan gehangen. Tegenwoordig past zoiets om reden van ar chitectuur niet meer. Zo'n groot ornament aan het pla fond maakt het vertrek klei ner en bovendien kun je je hoofd eraan stoten. De zomers aandoende dagen van afgelopen week hebben hun invloed laten gelden in het bloemen- en plantenbedrijf. Niet alleen was het aanbod ruimer, maar de prijzen kwamen toch wel onder druk te staan. Niettemin was er geen zware terug val, al moet worden gevreesd dat die kans er nog wel in zit. Het aanbod was aan de CCWS groter dan in dezelfde week van het vorig jaar maar als geheel hield het omzetbedrag vrij wel gelijke tred. Dat was vooral te danken aan de potplanten. De achterstand welke vooral in het eerste kwartaal van dit jaar bij de bloemenveilingen is ontstaan, kon ook afgelopen week nog iets worden ingelopen. Moederdag-omzetten gaven er reeds eerder een goede stoot aan, ook al kan niet worden gesproken van bevredigende prij zen. Daarvoor zijn de kosten te hoog geworden. Bij een aan voer van 48.997.021 bos of stuks, had de CCWS afgelopen week een omzetbedrag van 19.712.409,30 tegen vorig Jaar 46.681.470 bos of stuks en omzet van 17.471.672,16 zodat er altijd nog rond de twee miljoen gulden stijging in zit. Als gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar vermelden we: Amerikaanse anjers 33 (33) trosanjers 38 (33) anthurium 1.56 (1.21) snijgroen 19 (24) troschrysanten jaarrond 58 (50) idem geplozen 68 (58) freesia 21 (24) gerbera 34 (35) gladiolen 54 (32) irissen 14 (18) leliekel ken 39 (44) idem takken 54 (53) cymbidium 64 (68) idem klein 39 (30) grote rozen 36 (38) idem klein 25 (26) sonia 31 (34) belinda 20 (22) red garnette 21 (21) tulpen 16 (13). Er waren dus geen abnormale verschillen zoals onder deze omstandigheden ook niet viel te verwachten. Irissen, leliekel ken, snijgroen bleven wat sterker achter in prijs. De kopers(sters) van bloemen en planten zullen dus weinig prijsverandering hebben gezien. Het zal opvallen dat de omzet van importbloemen de afgelopen week is gestegen in plaats van gedaald, zoals viel te verwachten. Er was immers door de Vereniging van Bloemenveilingen Ne derland (VBN) aangekondigd dat na Moederdag de invoer van trosanjers uit Israël zou worden gestopt, omdat dan het Ne derlandse aanbod voldoende zou zijn. Maar de VBN is op dat besluit terug gekomen en de Invoer alsnog toegestaan, zij het op beperkter schaal. De reden zou zijn dat door de koude weersomstandigheden van de laatste maanden de produktie van de Nederlandse trosanjers is ver traagd. Onder beperkte voorwaarden is de invoer door Israël alsnog toegestaan. Hierdoor voerde Israël aan de CCWS ruim een half miljoen van genoemde anjers aan. Tegen het VBN-besluit is door de veilingen Berkel, Bemmel en CCWS bezwaar gemaakt. De totale import van bloemen be droeg afgelopen week aan de CCWS 153.217,70 tegen vorig jaar 119.118,90. Er werden afgelopen week 1.466.207 pot planten bij de CCWS aangevoerd voor een bedrag van ƒ2.797.042,88 tegenover vorig jaar 1.161.676 stuks en op brengst van 2.057.814,60. Vooral de groene planten deden het niet slecht in prijs. De trosanjers lagen met ruim 3 miljoen ongeveer een miljoen ach ter bij dezelfde week van het vorig jaar maar met een prijs die iets beter was. Overigens zijn de weersomstandigheden niet slecht te noemen voor de bloemen- en plantenhandel. Opvallend Is dat de perk- planten ruim worden aangevoerd en de handel vlot Is, zodat kennelijk de tuintjes goed in de bloemetjes worden gezet.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9