ele huren traks flink omhoog I Spreiding van scholen over meer gebouwen straks nodig SYRIERS: OPNIEUW ISRAËLISCH TOESTEL NEERGESCHOTEN ibod minister aan M afgewezen 01745-5506 Eén op de tien- bouwbedrijven zal het loodje leggen leidóc (SoivuvntWM I Uitgave Westerpere, behorende tot Sijthoff Pere. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes Z0.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 106,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). LosBe nummers 0,65 Woensdag 20 mei 1961,71e jaargang no. 21968 Vanuit Olympisch stadion in Amsterdam een rechtstreeks verslag van de tweede finale wedstrijd om de Europa Cup 3 tussen AZ'67 en Ipswich Town. (Ned. I 20.10 uur). Cow boyachtige robots in spannen de science-fiction film „West- world" met Yul Brynner (Ned. II 20.32 uur). Zonnige perioden, vrij warm en enkele regen- of onweers buien. Temperaturen rond 22 graden. Morgen zon op: 5.37 - 21.37. Schev. hoogw.: 5.10 en 17.41. Laagw.: 1.08 13.23. fkAG De staking van het rijdend personeel HTM gaat door. Tot diep in de nacht hebben de lbonden met de Raad van Beheer onderhandeld laatste bod van minister Tuijnman van ver- waterstaat rstel van de minister bestond uit het naast de Dg in loonschaal 6 betalen van een toeslag van •n voor een periode van zes maanden. Behalve Dok het bedrag van twee maal 68 gulden, dat de e Den Haag ruim twee maanden geleden als >t uitkeerde, niet behoeven te worden terugbe- c bonden hebben dit voorstel van de hand ge we- Nieuw schip Greenpeace Het nieuwe schip van Greenpeace, de oude loodsboot Sirlus, heeft gis termiddag de haven van Schevenln- gen verlaten en is naar Amsterdam gevaren. Daar zal de actieboot van de milieuorganisatie in de bekende kleuren groen en wit worden en be gin juni worden ingezet bij de strijd om een gezond milieu. Welke naam het nieuwe schip zal krijgen Is nog niet besloten. De naam van de oude boot, Rainbow Warrior, heeft echter zo wereldwijde bekendheid gekre gen, dat men deze nieuwe schuit wel licht de Rainbow Warrior II zal do pen. Bevolking moet plaatsmaken voor zeldzame tijgers INDONESIË De Indonesische president Suharto heeft een opzien barende daad van dierenbescher ming verricht door 15.000 boeren in een gebied op 800 kilometer van Jakarta, die van plan waren vijf zeldzame Javaanse tijgers te doden, opdracht te geven te verhuizen. Het feit dat de tijgers herhaaldelijk mensen hebben aangevallen was voor de boeren reden de dieren te doden. De fauna in het gebied is nu echter officieel beschermd. Hoe de t boeren moeten verhuizen en waar naartoe is nog niet bekend. Fiets-tempo in duinen aan banden DEN HAAG Voor wielrenners wordt het binnenkort een stuk moeilijker om hard te rijden op bepaalde stukken fietspad tussen Den Haag en de grens met Noord-Holland. Op verschillende plaatsen in dit traject komt klinkerbestrating te liggen. Dit dwingt de coureurs ertoe hun snelheid te beperken. Het moordend tempo van de wielrenners vormt al jarenlang een groot gevaar voor toerfietsers en wandelaars. Als extra maat regel tegen de race-fietsers heeft men nabij Noord wijk een slijtlaag gepland, met grint in de bovenlaag. Een dergelijk wegdek kan weliswaar met hoge snelheid worden geno men, maar de banden van de meeste racefiet sen zijn hier uiteindelijk niet tegen bestand en slaan lek. BIJ GOEDKOPE WONINGEN TOT BOVEN 20 PROCENT UCI i onze parlementaire redactie) HAAG Het is niet juist de mensen die een woning hu- de komende tijd slechts een procent meer aan woonlasten betalen, aldus een woord ier van het ministerie van Ikshuisvesting en ruimtelijke dening. Minister-president Van wekte in een tv-uitzending indruk, toen hij een toelich- gaf op het verkiezingspro gramma van zijn partij. De woord voerder van het departement be vestigde desgevraagd dat reeds per 1 juli de huren gaan stijgen en wel met minimaal zes procent. Voor de vele mensen, die nu in een naar verhouding te goedkope woning zitten, wordt dat echter nog veel meer en kan dat oplopen tot zelfs boven de twintig procent. Worden de plannen uit het CDA-pro- gram werkelijkheid dan gaan de men sen in de komende vier jaar afhanke lijk van hun inkomen 13 (voor de mini ma) tot 20 procent van hun inkomen aan huur uitgeven. Nu varieert dat van 11,4 tot 17,95 procent. Het „half procentje" waar Van Agt het over had, slaat op het percentage waar mee zijn partij jaarlijks de individuele huursubsidie voor mensen met een mi nimuminkomen wil verlagen, aldus een communiqué van deze partij. Op merkelijk is dat in de voorstellen van de regering slechts over een kwart pro cent wordt gesproken. Aangezien de verlaging van de subsidie waarop Van Agt doelt, vier jaar achtereen zou moe ten worden toegepast, zou dit aan het einde van deze periode neerkomen op een korting met 36 gulden in de maand. In het plan van het kabinet is dat 18 per maand. Pagina 13: Versnelde optrekking hu- ÏERHEID ILANDERS: ftkering op ïen partner SUM Volgens enquête is 62 pro- de Nederlanders t een plan van Twee erlid Van der Doef I om de ww-uitkering 'stellen aan de hand inkomen van een fle partner. In op- an NCRV's actuali- ibriek Hier en Nu t NIPO een enquete lizend personen bo chttien jaar. Uit het |ek bleek dat 70 pro- de ondervraagden j is dat de sociale niet omlaag mag ent van het laatst s salaris, 34 procent i wel. DEN HAAG Scholengemeenschappen met min of meer permanente gespreide gebouwen moeten de oplossing vor men van de problemen in de komende jaren die samenhan gen met de terugloop van het aantal leerlingen in het voort gezet onderwijs. Dit wordt gesuggereerd in de discussienota „Minder leerlingen en tochdie gisteren door staatsse cretaris De Jong van onderwijs is gepubliceerd. Met de nota wil de staatssecretaris de discussie in de onderwijs wereld op gang brengen over planning van de voorzieningen, tegen de achtergrond van het dalend geboortecijfer in Neder land met 30 procent in de jaren 1970'80. De gevolgen zullen al in 1982 zijn waar te nemen, eerst in het voortgezet onderwijs dat aansluit op het lager onderwijs, daarna ook elders. In de gege ven omstandigheden zullen steeds minder scholen kunnen wor den gesticht, en zal het onderwijs het moeten hebben van ver plaatsing en samensmelting van scholen. Het begrip „school" omvat dan niet langer e e m gebouw op e e n plaats, maar een organisatie met verschillende gebouwen op verschillende plaatsen. In de tweede fase van het voortgezet on derwijs kan ook worden gedacht aan inschrijving van leerlingen* op verschillende scholen voor verschillende vakken. Om die re den is een regionale opzet van het onderwijs nodig. Het onderwijsbeleid zal, vooral in de tweede fase van het voort gezet onderwijs, ook steeds meer rekening moeten houden met de verhouding met de arbeidsmarkt en de ruimtelijke ordening. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer' 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. [ADVERTENTIES] BESTE PRODUCTMANAGER, Moet u al te veel inleveren, dan wordt het tijd voor een rijker buro. De direktie van Erkend ReklameAdviesBuro Wubbe uit De Lier garandeert u een ongekende ideeënrijkdom. .terugkopen" WYCHEN Een drogist uit Wychen die dit weekeinde door vier mannen van zijn auto, papieren en geld was be roofd heeft zijn auto op eige naardige wijze teruggekregen. Hij kreeg namelijk een tele foontje dat hij zijn auto kon te rugkopen voor 2500 gulden. De drogist ging op het voorstel in, maar waarschuwde ook de politie, die getuige werd van de „koop". Twee „verkopers" werden aangehouden. Giste ren zijn de twee andere bero- vers gearresteerd. rhet een zaak voor de foscherming Paus overeind Het Vaticaan heeft gisteren de eerste foto vrij gegeven van paus Paulus Jo hannes II In het Romeinse Ge- melll-ziekenhuis. De paus heeft gezegd dat hij het goed maakt, maar volgens artsen Is het In fectiegevaar nog steeds niet gewe ken. CENTRAAL INSTITUUT MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF: UTRECHT Van de nu nog bestaande 20.000 bouwbe drijven zullen er de komende jaren zeker 2000 tot 3000 de economische recessie niet overleven. Circa tien procent zal zonder enige moeite blijven voortbestaan. De grote middenmoot zal het moeilijk krijgen maar kan, door zich aan de veranderde situatie aan te passen, het hoofd boven water houden. Dit zei prof. dr. L. Bak, directeur van de Stichting Centraal In stituut Midden- en Kleinbedrijf, gisteren in Utrecht op een con gres van het Nederlands Verbond van Ondernemers in het Bouwbedrijf. De hoogleraar meent dat de bouwproductie de ko mende 20 jaar met 20 zal afnemen. „Maar dat betekent nog altijd dat er 80 overblijft", zo bestreed hij de opvatting dat de bouw er „dramatisch" voor staat. Prof. Bak hekelde het gebrek aan regionale samenwerking tussen de aannemers waardoor bouwvakkers vaak ver van hun woonplaats moeten werken. Ook uitte hij kritiek op het naar zijn oordeel veel te lage tempo waarin gebouwd wordt. i DAMASCUS, TEL AVIV Syrië heeft gisteren in het westen van Syrië aan de Middellandse Zee een onbe mand Israëlisch verken ningsvliegtuig neergescho ten. Dit heeft de Syrische luchtmacht bekend ge maakt. Een Israëlische le- gerwoordvoerder heeft het bericht, dat ook door de Is raëlische radio werd omge roepen, ontkend. Vorige week schoot Syrië een soort gelijk toestel neer boven de Libanese Bekaa-vallei, het geen wel werd toegegeven. Het neerschieten werd bekend gemaakt, terwijl de speciale Amerikaanse bemiddelaar Ha- bib op weg was van Damascus naar Tel Aviv om te pogen een oplossing te vinden voor de crisis over de in Libanon opgestelde raketten van Russi sche makelij, die de Isra'eliërs een aantasting vinden van hun nationale veiligheid. In Israël circuleerden na het gesprek tussen Begin en Habib gistera vond berichten als zou de Amerikaanse bemiddelaar er inderdaad in geslaagd zijn met medewerking van de gematig de Saoedi's een aanzet voor een oplossing te bereiken voor het rakettenconflict, maar waaruit deze dan bestond werd niet bekend gemaakt. Israël heeft gedreigd om als de missie van Habib mislukt, de nieuwe Syrische raketten in .Libanon met militair geweld te zullen vernietigen. Syrië dat lange tijd een geïso leerde positie in de Arabische wereld heeft ingenomen, krijgt momenteel veel steun uit de landen in de buurt die Assad oproepen om in de ra- kettencrisis met Israël voet bij Stuk te houden. „Te nauwe jeans zijn gevaarlijk KOPENHAGEN Het lot van een 18-jarige jongeman heeft een Deense arts ertoe ge bracht de jeugd ernstig te waarschuwen tegen het dra gen van te nauwe jeans en er helemaal voor te waken de broeken passend te maken, door ze vochtig aan te trekken en op te laten drogen. De jon geman was na een feestje, waarbij hij in het water werd geduwd, gekleed in slaap ge vallen. Toen hij wakker werd bleek dat zijn toch al nauwe spijkerbroek sterk was ge krompen, waardoor er blijven de spierbeschadiging is opge treden. Het rechterbeen van de jongen is nu grotendeels verlamd. Prins Carel Hugo kreeg van KLM voorkeurs behandeling SCHIPHOL Uit de tekst van twee interne telexberichten van de KLM, die in banden van buitenstaanders zijn ge raakt, blijkt inderdaad dat prins Hugo Carlos van Bourbon Parma van de luchtvaartmaatschap pij een voorkeursbehan deling heeft gekregen. Het tweede kamerlid Van der Spek (PSP) had op 8 mei aan minister Tuijnman van verkeer en waterstaat gevraagd of dit juist was. De te lexen bevestigen dit De aanduidingen PSN 0070 (voor een vlucht Amsterdam - Madrid en PSN 0010 (retour Amsterdam Zurich) op de in terne telexberichten geven in code de volgorde aan waarop de prins recht had op een plaats in het vliegtuig. Derge lijke aanduidingen worden door de KLM gegeven aan bij voorbeeld personeelsleden of andere passagiers die tegen ge reduceerd tarief (of gratis) mo gen meevliegen. Een woordvoerder van de KLM zei dat een directeur van een luchtvaartmaatschappij het recht heeft iemand bepaal de faciliteiten te verlenen. Hij ontkende dat prins Carel Hugo in onbeperkte mate gratis of tegen gereduceerd tarief mag vliegen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1