ajjbu asaaoö tea stitie onderzoekt mogelijke ineed vakbonds bestuurders £eidóc6oma/nt Verlaging van wao-uitkering een succes Rechts geluid Ondanks protesten toch uitzendingen rechtse partijen voor niets geleefd Pyromaan wist politie tien jaar te ontlopen (Vervolg van voorpagina) GROESBEEK Groesbeek haalt weer opgelucht adem nu er een einde lijkt te zijn gekomen aan de serie brandstichtingen die het evenwicht in de bossen rond het dorp voor tientallen jaren heeft verstoord. Vol gens de politie was er weliswaar geen sprake van een heksenjacht, maar werden wel regel matig over en weer door de bewoners be schuldigingen geuit. Om daaraan geen voe dingsbodem te geven hebben de autoriteiten ervan afgezien een be loning uit te loven voor de aanhouding van de pyromaan. Maar het is wel naar aanleiding van een van de vele tips dat de brandstich ters konden worden aangehouden. Het drietal onstak hun vu ren doorgaans overdag en vooral in de maanden maart tot en met juni. Bleef het aantal branden aan het begin van de jaren zeventig beperkt, de laat ste jaren was er sprake van een flinke toename. Vandaar dat er een spe ciaal „brandteam" in het leven werd geroepen en het is de politie nog een raadsel hoe de pyromaan en zijn kornuiten zo lang uit handen van de politie hebben kunnen blijven. Want door de bossen re den extra agenten te paard en politiemensen met ter reinmotoren. Zelfs vlieg tuigen van de rijkspolitie cirkelden regelmatig over Groesbeek en directe om geving. Het drietal verplaatste zich, volgens hun verkla ringen, meestal per race fiets door de bossen. Pas als ze absoluut zeker wis ten dat er niemand in de buurt was werden de branden met gewone luci fers aangestoken. Het vuur heeft geen enkele keer echt gevaar opgele verd voor omwonenden maar de schade aan de na tuur is groot. E rAuïT' INLAND LEIDSE COURANT ^jerzoek eind vorig jaar gestart DINSDAG 19 MEI 1981 PAGINA 9 De uiterst rechtse groeperingen de Nederlandse Volksunie en de Centrumpartij hebben dan toch gelegenheid gekregen tot het via televisie en radio uitzenden van hun partijpropa- ganda. Propaganda die voor velen kwetsend is en die eigen lijk in ons land niet aan bod zou moeten komen. ToCH is de ophef die over de twee uitzendingen wordt ge maakt wat misplaatst. Het gaat immers om propaganda van partijen, die volgens onze rechtsregels wèl de mogelijkheid hebben gekregen aan de verkiezingen mee te doen. Daar zit de kern van de zaak: bij de toelating tot de Tweede Kamer verkiezingen en zeker niet bij uitzendingen via radio en tv, die uit die deelname voortvloeien. De PPR die technici van radio en tv heeft opgeroepen de uitzendingen te verhinderen, heeft daarmee onjuist gehan deld. Een politieke partij kan niemand voorschrijven hoe hij in geweten moet handelen en technici van radio en tv heb ben niet tot taak te bepalen, wat wel of niet kan worden uit gezonden. MINISTER Gardeniers heeft een wetsvoorstel aangekon digd om de uitzendingen van politieke partijen nader te re gelen. Ook dat is niet het aanpakken van het probleem bij de wortel van het kwaad. Opnieuw is aangetoond dat ons parle ment zich moet gaan bezinnen op de vraag wélke politieke partijen in ons land wel en niet toelaatbaar zijn. In onze vrije democratie zijn dat in principe alle politieke partijen, welke wartaal ze ook uitslaan. Maar er zijn wel grenzen. Wat ons betreft overschrijdt bijvoorbeeld een groepering die puur na zistische leuzen hanteert duidelijk die grens. Maar waar we dan over praten is het niet accepteren van een organisatie, en niet slechts over een verbod op een partij-uitzending. HILVERSUM Ondanks vele telegrafische en tele fonische protesten bij minister Gardeniers van CRM, de regeringscommissaris voor de omroep en de NOS, en ondanks een demonstratie van anti-fas cistische groeperingen, is een televisie-uitzending van de Centrumpartij gisteravond toch doorgegaan. Vanavond heeft de Nederlandse Volksunie een tv- uitzending (Ned. II, 23.10 uur), terwijl de Centrum partij radiozendtijd heeft (Hilv.2, 18.50 uur). De NOS heeft voor deze, in verband met de parlementsver kiezingen van volgende week door de regering gevorderde zendtijd, gisteravond afgezien van de hulp van technici die zich als gewetensbezwaarden hadden opgegeven. Andere technici zijn bereid gevonden de band af te draaien. Minister Gardeniers heeft, zoals gisteren gemeld, een wijziging van de omroepwet in voorbereiding die zal inhouden dat alleen par tijen die in alle kiesdistricten deelnemen, zendtijd zal worden toegewezen. Tegen de uitzendingen is ook geprotesteerd door de landelij ke federatie van welzijnsstichtingen voor Surinamers, die zegt gegriefd te zijn door de formalistische opstelling van re geringszijde. RDAM De Amsterdamse offi- justitie, mr. R. Asser, onderzoekt tijd of twee bestuurders van de fe- hout- en bouwbonden FNV zich schuldig gemaakt aan meineed, ferzoek is eind vorig jaar gestart, Amsterdamse onderaannemer Werd een klacht tegen hen indien- iens de aannemer heeft de bouw- (V hem 90.000 gulden zwijggeld be- ;ji te voorkomen dat deze de aan- lou indienen. Volgens de bond is I overeengekomen in een regeling geschillen tussen De Werd en de faarvoor een juridisch geldende akte is opgesteld, die door beide partijen is ondertekend. De beschuldiging van mei need moeten de betrokken bestuurders in dividueel uitvechten. De aannemer zegt over keiharde bewijzen van mei need en zwijggeld te beschikken. Hij zegt al sinds 1975 moeilijkheden te hebben met de bond, die ont stonden toen De Werd vijf werknemers tijdens hun proeftijd wilde ontslaan. De bond blokkeerde daarop het kapitaal van De Werd om de belangen van de ontslagenen veilig te stellen. Volgens de aannemer hebben de twee bestuurders tijdens de volgende processen onder ede verklaard dat zij de werknemers van De Werd niet tot wer- kweigering hebben opgeroepen. Uit een proces-ver baal dat de politie begin dit jaar opmaakte na het verhoor van een van de bestuurders, blijkt het te gendeel, aldus De Werd. Toen De Werd een afschrift van dit proces-verbaal aan de bestuurders van de bouwbond liet zien, heb ben deze naar zijn zeggen de aanvankelijk als scha devergoeding aangeboden 15.000 gulden verhoogd tot 90.000 gulden. Dit bedrag is hem ook overgemaakt. Hij zou hebben moeten beloven dat hij de aanklach ten wegens meineed zou intrekken. De Werd zegt het geld te hebben aangenomen omdat een gewone schaderegeling nog vele jaren zou duren, en vervol gens de klachten te hebben gehandhaafd. In 1977 heeft het gerechtshof in Amsterdam bepaald dat de bouwbond in de ontslagzaak niet onrechtma tig had gehandeld, maar dat er „enige onvoldoende zorgvuldigheid is betracht bij het verzoek terzake be slaglegging van de gelden van De Werd". warm Vrij DE BILT - Het wordt morgen vrij warm. Boven midden- en oost- Europa ligt een hoge- drukgebied, dat in verbinding staat met een aander hoge- drukgebied boven Rusland. Op de oceaan bevinden zich tus sen IJsland en de Azoren een aantal depressies. In het overgangsgebied tussen de depressies en het hogedruk- gebied boven het vasteland, staat boven de Golf van Bis- caje, Frankrijk en de Britse Ei landen een zuidelijke stro ming. In deze stroming trek ken storingen mee, die vooral in Engeland en Schotland op veel plaatsen regen brengen. De zuidelijke stroming voert vrij warme lucht naar ons land. De lucht is onstabiel van opbouw. Er kan dan ook plaat selijk een regen- of onweers bui vallen. Overigens is er morgen ook af en toe zon. De middagtemperatuur ligt rond de 24 graden. Vooruitzichten voor donder dag: Perioden met zon en vrij warm. Toenemende kans op regen- of onweersbuien. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min. temp.: omstreeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op en droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mai Min Neer- temp temp «lag Amsterdam regenb. 19 13 1 Oe Bilt zw.bew. 18 12 0 Deelen h.bew. 19 12 0 Eeide zw.bew. 20 9 0 Eindhoven zw.bew. 20 12 0 Den Helder zw.bew. 18 14 0 Lh. R'dam onweer 19 11 0 Twente l.bew. 19 11 0 Vlissingen geh bew. 17 13 1 Z.-Limburg zw bew. 20 12 0 Aberdeen geh.bew. IS 9 4 Athene onbew. 25 13 0 Barcelona geh bew. 21 11 0 Bordeaux zw.bew. 26 14 0 Brussel h.bew. 21 13 0.4 Frankfort h.bew. 21 8 0 Genóve zw.bew. 23 9 0 Helsinki onbew. 21 3 0 Innsbruck h.bew. 24 7 O Klagen furt onbew. 23 7 0 de pijlers die vrijwel iedere man persoonlijk onder in huwelijksleven wegzaagt, is zijn natuurlijk it op de kleinen, die hij onder zijn familienaam bij irlijke Stand heeft laten inschrijven. Zolang ze als door zijn huis wankelen op van die vreemde, ruiterbenen is hun tanend gezag nog niet zo id. Sommige vaders menen in die periode zelfs, dat 'stand tussen zichzelf en het kind moeten iggen, reden waarom ze dan ook bij thuiskomst ellijk met stotend enthousiasme krom gaan praten leen belachelijk hoge rug op handen en voeten door Ier kruipen en zo een gebrekkig locomotiefje en na te bootsen. De echte moeilijkheden komen het moment, dat de leerplicht op het gezin gaat i. Het begint allemaal zo onschuldig met de jjaarde aap, noot en mies. maar nauwelijks tien jaar )ort de vader zijn zoon, die zich inmiddels als Ie bleekscheet heeft vermomd, kankeren op de maaltijd van die avond. Het recht daartoe ontleent ineus aan een moeizaam bevochten atheneum- of 'eediploma. is dót het moment, waarop men de knaap een >ak slaag moet geven en linea recta naar zijn kamer sturen. Doet men dit namelijk niet, dan begint men ir reddeloos te glijden. Aanvankelijk nog weinig istend, maar allengs sneller en sneller, naarmate •st meer studentikoos allerlei bijeensprokkelt. En ïpelijk breekt eens de tijd aan, dat hij spelenderwijs irlijk aureool van het hoofd praat en u genadeloos émd zet in het bijzijn van moeder, die zich proestend t, roepend: „Wim, laat dat. Dat is geen taal ver je vader", te bedenken, dat zo'n vader zijn afgang persoonlijk iseerd heeft. Hij heeft de jongen laten blokken, i hij er bij neerviel. Hij heeft zich het brood uit de )espaard om al die avondcursussen en schriftelijke te kunnen bekostigen. Zonder enig prote?t liet hij tee maal een reisje naar het buitenland schieten en lij zijn lelijk kalende winterjas blijmoedig nog een ar langer. En dat allemaal met als enig resultaat, dat kroost op die manier opblies tot een ballon vol en macht, waaraan hij zelf de rest van zijn leven, n eigen stellige overtuiging als een groteske n mag blijven hangen. Toch is hij als vader ns mislukt. i namelijk die zijn kinderen meer heeft laten leren zelf kan bevatten, raakt nimmer op hen uitgekeken, zichzelf vele malen uitvergroot terug in de slungelige ie hem zondag nog achteloos toeriep: „Zeg pa, ik rige week in Parijs een eerste druk van Sartre's handen" op de kop getikt. Is dat niet geweldig?". En seft hij maar wat vaagjes geknikt, ofschoon hij nooit s is geweest en gemakshalve aanneemt, dat die als vuilophaler bij de Parijse stadsreiniging werkt, ie die vuile handen ook meteen verklaard zijn. ok niet zo zuinigjes trots op de stille Sjaak die eden april is gepromoveerd op een proefschrift, n hij de titel tot nog toe niet één keer zonder n heeft kunnen oplezen. Persoonlijk is hij meer "Imeerd van de boeken van A.M. de Jong en A. den rd. maar om zijn goede wil te tonen heeft hij het texemplaar van Sjaaks proefschrift doorgebladerd avond, dat de EO uitzond. Hij snapte er geen bal aar dat zal ongetwijfeld aan hem hebben gelegen, s hem zat er ook bar weinig lach in het boek. maar hij al half en half verwacht, want het is hem al jaren n opgevallen dat de deurkruk oneindig veel olijker is 8 hele Sjaak. Een goeie knul hoor, daar niet van. Elke aanleiding tot lachen heeft hij tot nog toe Idig vermeden. die avond leest dat Joop den Uyl in Parijs is geweest t de hoogglans van wapenbroeder Mitterrand zijn 'erkiezingsglorie weer wat op te poetsen, vraagt hij of hij er zelf ook heen had moeten gaan. Eén keer gekund met de heren van het collectantencollege, oen moest Wim net nieuwe boeken hebben voor zijn istudie. En die uitgave had uiteraard voorrang. Daar lij toen ook geen moment over nagedacht. Die knul >u toevallig een studiehoofd. En dat schept htingen. lat is het onthutsende aan het vaderschap. Intellect, en een verbluffende carrière van kinderen kunnen fde niet temperen. Ze zitten zelf de grauwe rit uit op tal met veertig gelijkwaardige tobberds, die ook in op hun pensioen. En als het meezit worden ze een lar eerder vrij gelaten en kunnen ze de rest van hun 'uilen met VUT-karweitjes. In de lunchpauze, tussen half een en half twee komen CUiSte I uitgepraat over hun kroost, dat het helemaal maakt, ilban&ren heb ik nog een brief van mijn oudste zoon zo snijden ze op, „nou, die heeft het geschoten Die is amper dertig en heeft nou al dertig man onder lee, iaat die maar schuiven", niet anders gaat het in de meeste huisgezinnen. De ie vader knuffelt zijn kind en bemerkt pas veel later, vrouw een atoomgeleerde heeft gebaard. Tegen die 8t hij halverwege de trap even pauzeren om zijn [je tot bedaren te brengen. Maar die oudste zoon oor hem onveranderd de kleuter, die hij op vakantie op het stoeltje voorop zijn fiets hees. „Het is o'n lekkere knul", denkt hij vertederd, als hij met ïr voor de zoveelste keer het fotoalbum uit 1959 ladert, „daar zit nou werkelijk geen slechtigheid bij", aks op de bejaardensoos blijft hij zichzelf koppig Jen. Wim is al in geen vier weken langs geweest, maar Jemt hij hem niet kwalijk, „want ik geef het je te doen I je eentje een dropfabriek met 200 werknemers af te m. Daar heeft pnze Wim zijn handen vol aan". x" wartier later, als de zuster zacht roept: „Meneer |Xlv Hans, wakker worden. We gaan eten", is zijn gezicht n al glimlach. „Jammer nou, dat ze me wakker n gemaakt", denkt hij spijtig. Want hij droomde net r^ni;pJK 'in zonen, die hem op het strand in Scheveningen vol "!pp! Ie puddingen lieten zien, die ze met hun vormpjes lürffi'fea akt hebben. Als hij in de richting van de eetzaal ©It is hij zielstevreden. jongens doen het goed", heeft hij zoëven weer esteld, „ik heb waarachtig niet voor niets geleefd". KONINKLIJK BEZOEK VOOR VIETNAMEESJES Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren een bezoek gebracht aan Noord west-Overijssel. Op de foto de koningin in gesprek met Vietnamese vluchtelingetjes in een opvangcentrum in Steenwijkerwold. BRAKS HOUDT DE BOOT AF: Geen „vreemde" dieren op Veluwe DEN HAAG Minister Braks (landbouw en visserij) voelt er voorlopig niets voor om hier uitgestorven diersoorten opnieuw te introduceren. Hij vindt, dat als het al tot experimenten op dit terrein zou komen, „een zeer zorgvuldige afweging" nodig zou zijn. Hij antwoordt dat mede namens staatssecretaris Wallis de Vries van CRM op vragen van VVD-kamerleden. Eén van die experimenten betrof een onderzoek naar de mogelijkheid grote plantenetende diersoorten te gebruiken bij het beheer van bos sen. Gedacht werd" ondermeer aan de Veluwe. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het experiment van de Gemeenschappelijke Medische Dienst, waarbij gedeeltelijk invaliden werd aan gezegd dat na verloop van tijd een stuk van hun wao-uitke ring zou worden omgezet in een (lagere) ww-uitkering is niet zonder effect gebleven. Het probleem is nu, hoe men verder aan moet met het resultaat van het experiment. .Mensen, die slechts gedeelteijk arbeidsongeschikt zijn en dus ei genlijk nog wel zouden kunnen werken, krijgen veelal een vol ledige wao-uitkering omdat naar wordt aangenomen de handi cap een belemmering vormt om werk te vinden; in feite zijn deze mensen echter gedeelteijk arbeidsongeschikt en gedeelte lijk werkloos. Eind 1979 ging de GMD bij wijze van proef tweehonderd gedeel telijk arbeidsongeschikten in haar rayons Rotterdam en Breda op termijn stellen: Als u over een jaar voor uw rescapaciteit geen werk hebt gevonden loopt u de kans, dat wij u gaan af- schatten uw volledige wao-uitkering wordt er dan één op grond van de werkelijke invaliditeitsgraad. Of men afgeschat zou worden zou afhangen van de vraag, of betrokkenen echt geen werk zouden kuhnen vinden als gevolg van hun (gedeel- teijke) handicap. Als resultaat van het experiment bleek na het verstrijken van de termijn, dat 61 personen mede dank zij intensieve begelei ding werk hadden gevonden. Bij 63 personen werd tot af- schatting overgegaan omdat de handicap niet de voornaamste reden was dat geen arbeid werd verkregen. In 25 gevallen werd de termijn verlengd, omdat geen duidelijk inzicht bestond, waar om geen werk kon worden gevonden. Van de overige 51 perso nen werden er 27 definitief in aanmerking gebracht voor de hoogste wao-uitkering en 24 werden er afgeschat omdat de han dicap niet zonder meer kon worden beschouwd als oorzaak van de werkloosheid, het tegendeel was althans niet gebleken. Nu het resultaat van de proefneming boven water is weet men niet goed, wat men er verder mee aan moet. Zowel bij de GMD als bij de bedrijfsverenigingen, die de uitkeringen verzorgen, verschilt men van mening over de vraag, of men deze werkwij ze landelijk moet doorvoeren. Het probleem is nu voorgelegd aan de Sociale Verzekeringsraad, die er deze week nog een uit spraak over hoopt te doen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9