'Publiek moet de ote winnaar worden mm McNamara onderbreekt zegereeks Connors OIC/IV7 Maurice de Muer laat ploeg niet starten )RG KESSLER ALS MARKTKOOPMAN: Vanavond valt beslissing over tv-uitzending [jmegen steunt I met ;e miljoen ursson onderhandelt Anderlecht Slechts twee salonremises in derde schaakronde Deze week bij de melkman: e. PAGfcf LEIDSE COURANT HET BINNENHOF DINSDAG 19 MEI 1981 PAGINA 13 verdw R - Georg Kessler veelzijdig iemand, op de traditionele ikomst in verband Europa Cuptreffen gen tegen Ipswich ad de coach van AZ daan te aangenomen marktkoopman die zijn waar staat aan En gezegd moet dat Kessler, die zich ^wel eens wil presen- docent maar in ie- altijd tracht zijn 1 [an "heer" in tact te de nodige overtui- lekcht niet kon wor- legd. Met een onge- >ot volume, elke let- nadrukkelijk op el" zijn aN BER dit u^en toon uitspre- chtte hij zijn gehoor ken "tót® overtuigen dat er Olympisch stadion iets groots staat te u „Het publiek moet g de grote winnaar concludeerde v: Kessler, daarmee onmiddellijk aan- I dat hij zijn eigen 1 einig kansen meer om alsnog de tap in de wacht te „Dat zou onrealis- n", vervolgde Kess- i V v;v;'' arvoor is die zege j ie Ipswich in de eer- 15Ï ^d behaalde waar- k toch te groot". Het sierde Georg Kessler dat hij zich niet te buiten ging aan bombastische kreten als zou AZ '67 morgen het Engelse varkentje wel even wassen. En tegelijkertijd was het begrijpe lijk dat de Alkmaarse coach, die na het treffen in Ipswich' nogal onderhevig was aan kri tiek vanwege zijn tactisch ta melijk haperende instructies, trachtte via de aanwezige persmensen het Nederlandse (lees: Amsterdamse) volk op te wekken morgen wel aanwezig te zijn bij AZ '67 - Ipswich Town, omdat het genieten ge blazen gaat worden. „De op dracht voor iedere speler is: ga tot je tandvlees", schalde Kess ler gisteren. „Het is niet alleen een Noordhollandse zaak, maar ook een nationale". AZ '67 tracht op alle mogelijk manieren alsnog het ondanks de afstraffing in Engeland flo rissante seizoen van een afslui ting vol allure in Europees verband te voorzien. En dat ondanks het feit dat de reali teit tegen de Alkmaarders is. Neem bijvoorbeeld de laatste twee competitieduels. Tegen Willem II werd ruim een week geleden knullig met 3-3 gelijkgespeeld en tegen FC Utrecht werd het eergisteren - weliswaar met een aanzienlijk verzwakte ploeg - opnieuw een remise. Dit laatste treffen kon al wel voor een groot deel ALKMAAR - Vanavond (dinsdagavond) valt de beslissing over een televisie-uitzending van de tweede finalewedstrijd van het UEFA Cuptoernooi tussen AZ '67 en Ipswich Town. Tot gister middag waren er circa 25.000 kaarten verkocht en de Alkmaarse clubleiding verwacht dat er tussen de 35 en 40.000 toeschouwers in het Olympisch stadion zullen zitten, onder wie naar schatting 6.000 Engelse supporters. De NOS had uitzending van het duel reeds in zijn programmering opgenomen, omdat er van was uit gegaan dat alle finales van Europese bekertoernooien op UEFA- voorschrift op het scherm dienen te komen. Dit blijkt echter niet te gelden voor het UEFA Cuptoernooi. worden gezien in het licht van de ontmoeting met Ipswich dat zijn schaduwen nadrukkelijk vooruit wierp. Het ligt in ieder geval in de bedoeling van AZ '67 om morgenavoncj de klap van Ipswich goed te maken. Voor het oog van televisiekij kend Europa willen de Noord hollanders hun gedeukte ima go volgaarne weer wat nieuwe glans geven. Bekende recept Dat moet dan morgen gebeu ren met het op vaderlands ni veau en tót de eindstrijd van het UEFA Cuptoernooi beken- dé recept, dus met twee spit sen. Opnieuw werd het spelle tje Wie van de drie? opgevoerd en tot veler verbazing kwam de naam van Pier Tol naast de zekere Kurt Welzl uit de hoge hoed van Kessler. „Ik vind het te ver gaan om op de voor- en nadelen van Tol én Kist in te gaan"„aldus Kessler gisteren. „Maar ik heb na lang wikken en wegen be sloten naast Welzl Tol neer te zetten. Het uitgangspunt daar bij was dat ik gebruik wilde maken van ingespeelde spit- De keuze van Kessler was daarom verrassend, omdat Tol zondag tegen FC Utrecht ver onder zijn niveau was geble-. ven en zelfs was gewisseld. Bovendien had Kees Kist, die nu dus naast de basis valt, in Arnhem de gelijkmaker voor zijn rekening genomen. Kess ler heeft dus ondanks het feit dat AZ '67 in ieder geval gaat trachten zo veel mogelijk af te knabbelen van die achterstand van 3-0 voor slechts twee aan vallers gekozen. „We zijn met dit concept succesvol geweest; zowel in de Nederlandse com petitie als in het UEFA Cup toernooi. De keren dat we met drie spitsen hebben gespeeld was de opbouw zo moeizaam dat ik voor woensdag ben te ruggevallen op twee aanval lers. Het scoren is niet alleen afhankelijk van het aantal aanvallers, maar van het draaien van de totale ploeg. En dat gaat bij ons het best met vier middenvelders". Niet wakker Georg Kessler verklaarde ove rigens niet wakker te hebben gelegen van de kritiek die zijn strijdplan van de eerste wed strijd tegen Ipswich opriep. „„Ik leg kritiek niet naast me neer", aldus Kessler. „Ik vind het zelfs belangrijk, vooral in dit land. Als de kritiek maar opbouwend is. Maar hoe dan ook, kritiek kan je ook sterk maken. En de kritiek hééft mij sterk gemaakt. Overigens was Ipswich Town met begeleiding kwam gisteravond op Schiphol aan. De koffers waren er ook. de nederlaag in Engeland niet het gevolg van tactische te kortkomingen. De oorzaak lag in een betere vorm van de te- - genstander, die bovendien de juiste spirit op het goede mo ment demonstreerde. Daar schoten wij in te kort. Ik maak niet de fout de schuld te leg gen bij een foute taktiek. Je moet als ploeg over een "de- beuk-er-in-mentaliteit" be schikken; op een positieve ma nier naturlijk". Waarmee Kessler opnieuw, e- venals kort na de wedstrijd in Engeland waarin AZ '67 geen antwoord had op het functio neren van de drie Ipswich- aanvallers Brazil, Mariner en Gates omdat er geen stringen te mandekking werd toege past, nadrukkelijk ontkende dat zijn uitgangspunt toen fou tief was geweest. Morgen zal ongetwijfeld blijken dat ook Kessler uit dit soort misgrepen leert. Acht hechtingen Daarbij zal overigens Richard van der Meer ontbreken. De jonge rechtsachter liep in de bekerwedstrijd tegen Go Ahead Eagles een hoofdwond op die met acht hechtingen moest worden behandeld. Hoe wel de medische staf Van der Meer permissie gaf te spelen achtte Kessler het niet ver standig dat te doen. „Vooral met het oog op de Engelse speelstijl (met veel hoge bal len; red.)". Daardoor maakt Reynders als rechtsachter zijn opwachting in het basisteam en neemt Fi- lippo op de bank plaats. Het team van AZ '67 ziet er als volgt uit: Treijtel; Reynders, Metgod, Spelbos, Hovenkamp; Arntz, Peters, Nygaard, Jon ker; Welzl, Tol. Wisselspelers zijn Kist, Weysters, Van den Dungen, Filippo en doelman De Koning. De wedstrijd, die om 20.15 uur begint, staat on der leiding van de Westduitse scheidsrechter Eschweiler. FRANK WERKMAN EN - De Nijmeegse eredivisieclub NEC kan de ko ts jaar op een fikse financiële injectie van de ge- rekenen. B. en w. van Nijmegen zijn in principe be- club met twee miljoen te steunen. komend seizoen is de exploitatiesubsidie 318.000 gul- jaar zal dat bedrag 63.600 gulden minder worden. De tal eindigen in het seizoen 1986/1987. NEC kan boven- lijks rekenen op een bedrag van 120.000 gulden. Dit .is ag dat NEC moet betalen als huur voor het Goffertsta- gemeente maakt dit bedrag over op de rekening van de e Sportstichting die de sportaccommodaties beheert, gt dit bedrag niet zelf in handen maar hoeft ook niet ijn voor een huurschuld. De achterstallige schuld van lilden zal namelijk in de loop van de zes jaar worden holden. De gemeente is tevens bereid de komende zes entekosten van de huurschuld, een bedrag van 182.000 voor zijn rekening te nemen. !L - Petur Petursson is in onderhandeling met An- De IJslandse international, die twee seizoenen fenoord uitkwam, heeft in Brussel een oriënterend gehad met de manager van Anderlecht, Michel Ver- heeft Anderlecht de besprekingen evenwel opge- Eerst moeten we de trip naar de Verenigde Staten ach- - ug hebben", zei manager Verschuren. Overigens heeft :ht nog geen enkele zekerheid dat Petursson inderdaad den ingelijfd. De transfer kan mogelijk afspringen op de medische keuring die Anderlecht hanteert of op een te nsfersom die Feyenoord vraagt anicien Amedeo overleden Giovanni Amedeo, de mecanicien van het Osel- is in het universitaire ziekenhuis van Leuven over- imedeo werd afgelopen vrijdag in de pits van het e Zolder aangereden door de Argentijn Carlos Reu- Hij liep daarbij onder meer een schedelbasisfrac- die vrijdagavond meteen werd geopereerd, werd vanaf kunstmatig in leven gehouden. Hij was een van de caniciens, die tijdens de training en de race om de Grote i Belgie voor Formule 1-wagens werd aangereden. De van de Engelsman David Luckett, die na de start tus- 'agens van Ricardo Patrese^en Siegfried Stohr bekneld i redelijk. Luckett brak beide benen en liep een lichte budding op. Zijn toestand wordt bevredigend genoemd, motorraces in Mexico-Stad is een van de deelnemers n. De 26-jarige Mexicaan Salvador Avelar verloor in lrpe bocht de controle over het stuur en smakte tegen irtje. De coureur was op slag dood. Het Is afgelo pen met Jimmy Con nors. McNa mara onder brak zijn In drukwekkende zegereeks. HAMBURG Peter McNamara is gis teren in Hamburg verrassend open Westduits tenniskampioen gewbrden. In de finale, die wegens regen zondag na twee sets was gestaakt, versloeg de Australiër in vier sets de torenhoge fa voriet Jimmy Connors: 75, 61, 46, 6—4. De zege leverde McNamara een bedrag op van 80.000 gulden. De 28-jarige Connors was niet bij machte McNamara onder druk te zetten. De twee weken geleden 26 jaar geworden Austra liër moest nog wel de derde set inleveren (46), maar in de vierde reeks sloeg hij toe: 6—4. De vooruitgang die McNamara de afgelo pen jaren heeft geboekt, is enorm geweest. Twee jaar geleden bevond hij zich op het niveau van Louk Sanders. Drie keer ston den zij tegenover elkaar, waarvan McNa mara twee keer won en een keer verloor. Sinds dat jaar heeft hij zijn spel verbeterd. Eerst kwamen zijn kwaliteiten als dubbel speler aan het licht. Op Wimbledon won hij, met zijn landgenoot Paul McNamee, het dubbelspeltitel. Maar ook in het enkelspel rees zijn ster, wat twee weken geleden, tijdens het toer nooi om de landenbeker, werd bevestigd door klinkende overwinningen op onder meer Harold Solomon en Ivan Lendl. Zondag en gisteren onderbrak McNamara, de eerste Australiër sinds Tony Roche in 1969 die de open Westduitse titel greep, de indrukwekkende zegereeks van Connors 25 keer achtereen ongeslagen vrij moeiteloos. De regen op zondag benadeel de de sympathieke speler uit Sydney, die in de eerste twee sets imponerend tennis had laten zien. Connors greep gisteren de laatste stro halm. Met agressief spel pakte hij de der de set, maar hij miste toch de energie om de dreigende nederlaag af te wenden. In de vierde set maakte de Amerikaan met zijn forehand veel fouten. McNamara, die een racket heeft met een groot blad, speel de niet spectaculair maar wel uiterst dege lijk en in hoog tempo. Even leek het nog mis te gaan. Op de stand 52 in zijn voor deel moest McNamara twee wedstrijdpun- ten inleveren. Dat vond de Australiër echter genoeg. Op het derde matchpoint haalde hij de partij binnen. In de dubbelspelfinale leed hij, met Paul McNamee aan zijn zijde, een onverwachte nederlaag tegen Hans Gildemeister en Andres Gomez. Het Chileense koppel ver dedigde zijn titel met allure en versloeg de officieuze wereldkampioenen in het dub bel met 6—4, 3—6, 6 4. Italië Op de eerste dag van de open Italiaanse tenniskampioenschappen in Rome zijn gisteren twee geplaatste spelers uitgescha keld. De grootste verrassing was de elimi natie van Wojtek Fibak. De Pool, door de organisatoren op de vijfde plaats gerang schikt, verloor van de Argentijn Ricardo Cano met 63, 5;7, 26. Met hem ver liet ook Tim Gullikson het toernooi. De Amerikaan bracht tegen Zelko Franulovic uit Joego Slavië slechts vier games op zijn naan^- 36, 16. De voornaamste uitsla gen zijn verder: Higueras (Spa) Martin (Vst) 6—3, 7—6: Pecci (Par) Fillol (Chi) 6—7, 6—2, 6—3. AMSTERDAM Na de stroom winstpartijen in het openingsweekeind van het IBM-Herinneringstoernooi in Amsterdam kon het giste ren in de derde ronde haast niet uitblijven dat het remi sepercentage de overhand zou krijgen. Het zou echter te ver voeren te concluderen dat er geen sprake van vechtlust was geweest Twee Sartijen kwamen inderdaad i aanmerking voor het pre dikaat salonremise: Kava- lek-Poloegajevski (16 zet ten) en Ljubojevic-Miles (15 zetten). Ree-Hort en Smys- lov-Timman eindigden even eens in deling van het punt doch hier was het nodige vuurwerk aan vooraf ge gaan. Door deze resultaten behielden Hort en Timman de leiding met 2,5 punt. Timman kon tegen Smyslov geen revanche nemen voor de onlangs in Moskou geleden ne derlaag. Wel nam de nationale kampioen met zwart al vrij snel het initiatief. De Russi sche veteraan probeerde te vergeefs op een massale afruil aan te sturen om uit de proble men te komen. In een bijzon der spannende combinatoire fase werd Timman wat verrast door de 33e zet van Smyslov (f4) en koos een minder goede voortzetting. Meer dan remise zat er toen in ieder geval niet meer in. Medekoploper Hort had heel wat te stellen met Hans Ree. De partij vorderde slechts moeizaam en na vier uur wa ren er slechts zestien zetten gedaan. In ongeveer gelijke stelling raakte Hort in vreselij ke tijdnood. Voor twintig zet ten had hij nog maar twee mi nuten over. De Tsjech is ech ter een specialist in het flitsen de werk. Hij trok zijn jasje uit en ging er eens goed voor zit ten. Ree, die ook snel was gaan spelen, kon niet van eventuele onnauwkeurigheden profite ren en nam op de 39e zet het remise-voorstel van Hort aan. Uitslagen derde ronde: Donner (Ned)-Karpov (Sow) 0-1; Ree (Ned)- Hort (Tsj) 0,5-0,5; Smyslov (Sow)- Timman (Ned) 0,5-0,5; Langeweg (Ned)-Portisch (Hon) 0-1; Kavalek (Vst)-Poloegajevski (Sow) 0,5-0,5; Ljubojevic (Joe)-Miles (Gbr) 0,5-0,5. Stand na drie ronden: 1/2. Timman, Hort 2,5 punt; 3/6 Smyslov, Kavalek, Miles en Karpov 2; 7/8. Poloegajevs- ki, Portisch 1,5; 9. Ree 1; 10/11. Lan geweg, Ljubojevic 0,5; 12. Donner 0. De verliespartij van Langeweg tegen Portisch verliep als volgt: wit: Langeweg; zwart: Portisch 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. Pgl-f3, e7-e6; 3. c2-c4, b7-b6; 4. a2-a3, c7-c5; 5. d4-d5, Lc8-a6; 6. Ddl-c2, e6xd5; 7. c4xd5, La6-b7; 8. e2-e4, Dd8-e7; 9. Lfl-d3, Pf6xd5; 10. 0-0, Pd5-c7; 11. Lcl-g5, £7-f6; 12. Lg5-h4, Pb8-c6; 13. Pbl-d2, Pc7-e6; 14. e4-e5. 0-0-0; 15. Tfl-el, De7-f7; 16. e5xf6, g7xf6; 17. Lh4-g3, f6-f5; 18. Ld3-c4, Th8-g8; 19. Dc2-a4, £5-f4; 20. Lg3-h4, Lf8-e7; 21. Lh4xe7, Df7xe7; 22. Pd2-e4, Kc8-b8; 23. b2-b4, De7-g7; 24. Le4-fl, Pc6-d4; 25. Pf3xd4, Pe6xd4; 26. Da4-dl, Td8-e8; 27. f2-f3, d7-d5. wit geeft op. Erika Belle heeft nog 1,5 punt nodig MIJDRECHT Erika Belle heeft uitstekende kansen de Nederlandse schaaktitel bij de dames te prolongeren. In de tiende ronde verschalkte zij niet alleen Heieen de Greef, maar verspeelde de concurrentie bovendien pun ten. Hanneke van Parreren ver loor voor de tweede achter eenvolgende maal maar hand haafde zich desondanks op de tweede plaats, Corry Vreeken brak in vrijwel hopeloze stand af tegen Ellis Vogel en verloor later dan ook. Erika Belle heeft uit de resterende drie ronden nog 1,5 punt nodig om het kampioenschap te prolon geren. Uitslagen tiende ronde: Van Gent Nagel 1—7O,. CameronTheunissen 1-0, Van ParrerenVan der Gies- sen 01, VogelVreeken 10, De GreefBelle 01, Bruinenberg Van Eist 6—1. De stand: 1. Belle 7 punten ut 9 par tijen; 2. Van Parreren 6 uit 10; 3. Vreeken, Van der Giessen en De Greef 5,5 uit 9; 6. Bruinenberg 5 uit 9; 7. Vogel 4,5 uit 10; 8. Van Gent en Van Eist 4 uit 9; 10. Theunissen en Nagel 3,5 uit 9; 12. Pluymert 3,5 uit 10; 13. Cameron 3.5 uit 10. ADVERTENTIE ADVERTENTIE. "Binnenkort is 85% van de Nederlanders op kabel aangesloten. Straks hangen omroepsatellieten ven de evenaar. Op het plaatselijke vlak verdringen piraten elkaar. Het is daarom goed een omroep- tstel te hebben dat niet op winstbejag is gebouwd. Met daarin de progressieve VARA, die openstaat «r het nieuwe en van het oude het goede wil houden." Aad Kosto. Lid Tweede Kamer PvdA. KIES OOK VOOR DE VARA 035-711911 VARA. Geef u op als lid voor f 10,- per jaar of als abonnee op de VARAGIDS voor f 11,50 per kwartaal. COMPIEGNE De Belg Jean-Luc Vandenbroucke won gisteren de zesendertig ste editie van de Ronde van de l'Oise. Zijn ploeg won de derde en laatste etappe, een tijdrit over honderdeen kilo meter van Senlis naar Com- piegne. Een aantal renners, onder wie Gilbert Duclos-Lassalle, werd zondagmiddag uit de wedstrijd genomen wegens tijdsover schrijding. Uit protest daarte gen besloot Maurice de Muer dat zijn ploeg gisteren niet meer aan de start zou verschij nen. Dominique Sanders, ren-, ner in de ploeg van De Muer, was zondagmiddag leider in de algemene rangschikking. Frits Pirard (Ned.) eindigde als drieëntwintigste. Mario Becca heeft gisteren na een kleurloze rit de vierde etappe van de Ronde van Ita lië op zijn naam gebracht. De Italiaan profiteerde in de laat ste kilometer van de rit van Recanati naar Lanciano (twee honderdveertien kilometer) van het heuvelachtige terrein. Hij demarreerde op een van de heuvels en liet zich door het jagende peloton niet meer te rugpakken. Moser bleef leider van het algemeen klassement. Sergej Soekhoroetsjenkov heeft gisteren de tiende etappe van de Vredeskoers gewon nen. De Rus, die vorig jaar in de Olympische wegwedstrijd zegevierde, had voor de hon derd negenentachtig kilometer tussen Mlada Bolevlav in Tsje- cho Slowakije en Walbrych in Polen vier uur, tweeënvijftig minuten en tweeënveertig se conden nodig. In de eindsprint versloeg „Soekho" zijn landgenoten Logvin, Mitsjenko en Zagret- dinov, die de leiding in het al gemeen klassement behoudt Wim Jenner (Ned.) werd acht ste. Berend Huveneers (Den Haag) heeft gisteren de Ronde van Rotterdam (Crooswijk) voor amateurs gewonnen. Huve-' neers had voor de honderd ki lometer twee uur, eenentwin tig minuten en tien seconden nodig. Jan Klomp uit Giessen- burg eindigde als tweede. Der de werd Ton Griep uit Spijke-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13