Thatcher ontslaat minister van marine Super-kraak in Marseille Emoties in strijd om abortuswet rang naar gewone iekenh uiskamer kiooiste geschenk voor jarige paus :2 K Zaak Yorkshire Ripper is proces tegen psychiatrie daai Samen aan 't werk na wijst respondent NRC uit HAAG/PEKING inese regering heeft n de Nederlandse list Willem van Ke- correspondent in voor NRC/Handels- de NCR V-radio, sa let zijn van Taiwan rtige vrouw uit te wij- Vandaag hoopt de edactie van landelsblad van de e zaakgelastigde in nd te vernemen, om preciese redenen Van &de de Chinese epubliek dient te ver- rd jaa de ïrlai 981 de verklaringen in )rlan<|.hebt>en Van Kemena- ^jn vrouw zich bezigge- met „activiteiten die overeenstemmiing zijn D status van een corres- t" Nadere uitleg kon Den Haag noch door imenade zelf in Peking icatitv®rkregen- 's voor Tst in vier jaar, dat Chi- 1 buitenlandse jornalist wijst. LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft de minister van marine, Keith Speed, ontslagen. De mi nister was het niet eens met de plannen om dras tisch op de defensie-uit gaven te bezuinigen. Speed had zich in het bij zonder fel gekeerd tegen de mogelijkheid dat de Royal Navy zal worden gehalveerd. In de afgelopen dagen waren er in de Britse pers berichten verschenen over plannen van Thatcher om de defensiebe groting flink te besnoeien. On der meer zou de marine de helft van haar fregatten en duikbootjagers (nu zestig in getal) verliezen en zou het korps mariniers worden ont manteld teneinde vier nieuwe kernonderzeeërs van het type Trident te kunnen bekostigen. De berichten wekten de woede van Thatcher, die de defensie- top verantwoordelijk stelde voor het uitlekken van de be zuinigingsplannen. De premier verdenkt de militaire leiding ervan dat zij tracht de bezuini gingen op de defensiebegro ting af te wenden door de steun van de publieke opinie te zoeken. Speed reageerde dit weekein de op de persberichten door in zijn kiesdistrict te verklaren, dat het verkleinen van de ma rine tegen de Britse, Europese en NAVO-belangen ingaat en geen rekening houdt met de Britse historie. Ook in de Con servatieve regeringspartij is men niet over de plannen te spreken. Speed heeft overigens volgens politieke bronnen niets uit te staan met het uitlekken van de bezuinigingsplannen. Hij is alleen van zijn functie onthe ven vanwege het feit dat hij openlijk verzet aantekende te gen de plannen. Het conservatieve Britse dag blad de Daily Telegraph voor spelde gisteren dat de Britse marine in de komende tien jaar 20 miljard gulden moest inleveren. Een woordvoerder van het ministerie van defen- 'sie onderstreepte niettemin in een reactie op alle verhalen in de pers, dat Groot-Brittannië zal vasthouden aan de NAVO- afspraak om jaarlijks de defen sie-uitgaven met drie procent te verhogen. Bom Een functionaris van de politie van New York draagt een bom- pakket weg, dat gisteren bij de Hondurese mis sie bij de Vere nigde Naties werd aangetrof fen. Er zijn de afgelopen dagen In New York meerdere bom men gevonden en één ontploft, waarbij een man om het leven kwam. Puertori- caanse nationar listen hebben de verantwoorde lijkheid voor de bommencam- pagne opgeëist. TENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 MEI 1981 PAGINA 11 PRIVE-SAFES LEEGGEHAALD (Van onze correspondent) PARIJS In Marseille hebben bankrovers min of meer de zogenaamde „Kraak van de eeuw" uit 1976 herhaald, toen een bende zich via een tunnel toegang verschafte tot een bank in Nice en er met een buit ter waarde van ongeveer 25 miljoen gulden vandoor ging. Het afgelopen weekeinde na melijk zijn in een kantoor van het Crédit Agricole (Boeren leenbank) in Marseille 300 privé-safes leeggehaald. Over de omvang van de buit is weinig bekend omdat eerst alle klanten de inhoud van hun kluizen moeten opgeven. Voorzich tige schattingen lopen echter in de miljoenen guldens. In tegen stelling tot de roemruchte operatie in Nice hebben de inbrekers in Marseille geen tunnel gegraven. Zij waren in het bezit van sleutels waarmee -ze de bank binnendrongen en het alarmsys teem uitschakelden. Gedurende het weekeinde hebben de inbre kers ruimschoots de gelegenheid gehad om de 300 privé-kluizen met breekijzers te openen. (Vervolg van vooragina) (Van onze correspondent) ROME De Italianen hebben gekozen voor hand having van de bestaande abortuswet. Deze wet staat abortus toe gedurende de eerste negentig da gen na de conceptie en daarna alleen op medische of therapeutische gronden. De strijd om de abortus wet heeft de laatste maanden heel wat emoties los gemaakt, vooral toen de katholieke kerk, en met name de paus, zich opwierp als fel tegenstander van abortus. Dit heeft de, in overgrote meerderheid katholieke, kiezers van Italië er toch niet van kun nen weerhouden zich voor abortus uit te spreken. De christen-democratische partij die samen met de kerk tegen abortus is en de wet wil afschaffen, was gisteravond teleurgesteld over de afloop. Afgezien van de vragen over abortus waren er nog drie volks stemmingen over bestaande wetten. De eerste wet geeft speciale bevoegdheden aan de politie bij bestrijding van de terreur, de tweede maakt de levenslange gevangenisstraf mogelijk en de derde wet stelt speciale eisen voor het verlenen van wapenver gunningen. Een overgrote meerderheid (variërend van 76 pro cent tot 87 procent) vindt dat de bestaande wetten goed zijn en niet gewijzigd moeten worden. Algemeen commentaar van de politieke partijen gisteravond was dat het Italiaanse volk „rijpheid en burgerzin" heeft gede monstreerd door vast te houden aan wetten die door het parle ment op rechtmatige wijze zijn aanvaard. Gezien de uitslag van de referenda worden er geen consequenties verwacht voor de huidige coalitie van centrum links. Een ander commentaar luidde gisteravond, dat Italië voorlopig referenda genoeg gehad heeft: de politici moeten zich weer met de regering van het land bezig gaan houden. Te veel volksstem mingen zijn niet goed, vooral voor de schatkist en de belasting betaler: de referenda van het afgelopen weekend hebben bijna vierhonderd miljoen gulden gekost. Daarvoor is wel tachtig pro cent van alle kiesgerechtigden gaan stemmen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDON Voor Peter William Sutcliff (34), alias de Yorkshire Ripper, die al drie weekeinden in de gevangenis van Brixton achter de rug heeft, is gistermor gen in London de derde week van zijta sensationele proces begonnen. Het staat nog niet vast of deze zaak, waarin een jury van zes mannen en zes vrouwen moet beslissen of Sutcliff krankzinnig is of niet, vrijdag voorbij zal zijn. De openbare aanklager heeft aan rechter Boreham beloofd het kruisverhoor van de medische getuigen zo snel mogelijk af te werken, maar het is een tijdrovende bezig heid, vooral omdat de rechter doorlopend notities maakt. Die heeft hij nodig om aan het einde van het proces een duidelijke sa menvatting van de zaak te kunnen maken voor de jury. Pas daarna kan deze zich voor overleg terugtrekken. Aangezien Sutcliff bekend heeft dat hij de Yorkshire Ripper is, hoeft het openbaar mi nisterie niet te bewijzen dat hij schuldig is aan de dood op dertien vrouwen en aan ze ven pogingen tot moord. Hij voert echter beperkte toerekeningsvatbaarheid aan en heeff het over doodslag, in plaats van moord. Door middel van medische getuigenissen trachten de verdedigers van de Yorkshire Ripper te bewijzen, dat hun cliënt inderdaad gek is. Maar de advocaten die Sutcliff aan klagen in naam van de Britse Koningin pro beren dit argument te ontzenuwen. Wegens de scherpe aanvallen van de open bare aanklagers op psychiaters, die Sutcliff onderzocht hebben, is de zaak „Regina ver sus Sutcliff" in gerechtszaal nummer 1 van de Londense Old Bailey niet alleen het pro ces van de Yorkshire Ripper, maar ook dat van de psychiatrie in het algemeen. De landsadvocaten laten geen kans voorbijgaan om de diagnoses van die artsen bespottelijk te maken en de jury er op te wijzen dat psy chiaters de meest elementaire punten over het hoofd zien. Gisteren werd-Dr. Malcolm McCulloch, di- rekteur van een instelling voor veroordeel de geesteszieken in Liverpool en chef van Öe onderzoeksafdeling van de psychiatri sche staatsziekenhuizen, verhoord in ver band met zijn toegeving van afgelopen vrij dag, dat hij in maart minder dan een half uur nodig had om te diagnostiseren dat Sut cliff echt gek was. Advocaat Harry Ognall, één van de openbare aanklagers, noemt het een overhaaste conclusie, temeer daar psy chiater McCulloch niet eens inzage geno men had van het lijvige Ripper-dossier. Og nall is ook van oordeel, dat McCulloch te veel geloof hecht aan wat Sutcliff vertelt. De openbare aanklager suggereert zelfs, dat deze specialist Suttcliff op het idee heeft ge bracht het verhaal over de stem van God te verzinnen. Suttcliff zou die in 1967 gehoord hebben, toen hij als grafdelver aan het werk was op het kerkhof van Bingley. Tijdens zijn onderzoek heeft McCulloch hem name lijk gevraagd of hij ooit het gevoel had dat z(jn daden beïnvloed werden tegen zijn wil. De advocaten die de Yorkshire Ripper aan klagen, twijfelen er geen ogenblik aan, dat hij volkomen toerekeningsvatbaar is. Vol gens hen blijkt dit laatste uit de volledige bekentenissen, door beklaagde afgelegd aan de politie. Sutcliff heeft toen gezegd, dat hij een onblusbare haat voor publieke vrouwen koesterde. Die haat was begonnen nadat eeq prostituée hem financieel bedrogen had. Toen hij haar later terugzag in een bar, lachte ze hem uit en maakte ze hem bespot telijk in de ogen van alle aanwezigen. In de langdurige gesprekken van de Yorks hire Ripper me( de politie heeft beklaagde nooit gewag gemaakt van zijn goddelijke zending. Alle verklaringen in dat verband werden door Sutcliff gereserveerd voor zijn gesprekken met vier psychiaters. Vanmiddag werd het Ripperproces korte tijd onderbroken voor een zaak die grote be roering veroorzaakte onder de journalisten. Rechter Boreham had vernomen, dat het Westduitse weekblad Quick uitgekomen was met een foto van het verhoor van Sutt cliff in de rechtzaal. Foto's maken in de Old Bailey wordt als een ernstig vergrijp be schouwd. De rechter riep Quick-verSlaggeefster Adel- heid von der Schulenburg, echtgenote van de huidige onderminister van arbeid, naar voren. Hoewel ze ontkende de gewraakte foto gemaakt te hebben, werd zij, en met haar het weekblad, voor de rest van het proces uit de zaal verbannen. NA UITLEKKEN BEZUINIGINGEN OP DEFENSIE Nationalisaties in Frankrijk PARIJS Aandeelhouders van ondernemingen die de nieuwe Franse president, Francois Mitterand, zal nationali seren krijgen een schadeloosstelling op basis van het laatst uitgekeerde dividend, het inflatiecijfer en de groeivooruit- zichten van de betreffende sector. Dit heeft Pierre Uri, belastingdeskundige van de socialistische partij (PS) verklaard. De ondernemingen die op de'nominatie staan te worden genationaliseerd zijn Dassault-Breguet (vlieg tuigbouw), Rhone-Poulenc (chemie), Roussel-Uclaf (chemie), Compagnie Generale d'Electrique, Thomson-Brandt (elektrische en elektornische industrie), ITT-France (telecomuniatie), Pechi- ney-Ugine-Kuhlmann (metaal- en chemische industrie), Hoeny- well Buil (computers), Saint-Gobain-Pont-a-Mousson, (glas-, plastic- en verpakkingsindustrie), Usinor en Sacilor (staal) en ten slotte een deel van Matra (wapens). van Mi de oecu r het Ti t' rlsselin s, die h een ukte ov< het we het pa op 24 ja r het >vi in onze correspondent) Volgens de doktoren was er rdatdalE Paus Johannes §een reden de paus ganger op >toel be us II heeft gisteren de intensive-care afdeling te heel bijzondere ver- houden Het gevaar van in- - - fectie blijft wel bestaan (ze- of vier), Jag gevierd. Hij werd n, zoals was te ver- ker nog een dai dat de l*en» zUn kamer in n^ar kan kennelijk net zo si Romeinse Gemelli-zie- 8°ed bestreden worden op ziin d; mis onder bloemen, ge- een normale ziekenhuiska- Ik rensen en geschenken mer- In het Vaticaan werd erïedenie hele wereld bedol- bekendgemaakt dat de artsen Er zijn geschenken bij van de paus een aantal be- voetbalclubs, staats- roemde buitenlandse dokto- den en gewone sterve- ren naar Rome heeft uitgeno- n. Maar het fraaiste digd, om over de toestand lenk kreeg de paus gis- van de paus mee te praten, r iiddag om twee uur De wereldwijde belangstel de O rijn doktoren. die hem ling voor de gewonde paus lemming gaven de rea- zou hiervoor de reden zijn, atie-afdeling van het niet een verslechtering van ;root gi ïnhuis te verlaten en zijn gezondheid. Omda speciale pauselijke ap- De 58-jarige Ann Odre, een ag in dement op de tiende ver- A arning van het ziekenhuis i trekken. van de Amerikaanse vrou wen die bij de aanslag op de paus gewond raakte, heeft een tweede operatie onder gaan. Verleden week werd tijdens een spoedoperatie haar milt verwijderd. Vol gens de doktoren gaat me vrouw Odre, de omstandig heden in aanmerking geno men, goed vooruit. Bij de tweede gewonde vrouw, de 21-jarige Rose Hall, is een staalprothese aangebracht in de verbrijzelde elleboog. Me vrouw Hall mag het zieken huis over ongeveer een week verlaten. Ondertussen is bekend ge worden dat een toerist een uitstekende film van de aan slag heeft gemaakt. Hij stond met zijn camera aan de ande re kant van de paus, en keek hem dus in de rug. De toerist heeft de paus voortdurend gefilmd, en op zijn film is de gemej g te hiderarbeid iid-Afrika I^E In Zuid-Afrika meer dan 60.500 kinderen als arbei- it is het officiële cij- arschijnlijk zijn het werkelijkheid veel i toen rd steli 'it meldt de informa- van de Lutherse ind uit Genève, die telt dat het meren- die kinderen op het fkt. Zuidafrikaanse re- 'orden zwarte kinde- 'nseld voor het werk [rote mensen". Met 4 i yagens rijden de'blanke rond en pikken kinder die dan voor weinig innen komen werken katoenplantages of elvelden. De wereld- teert het verhaal van irte jongen, die reeds chtste op een boerderij blanke ging werken, ist aardappels rooien maandloon van onge- gulden. De boer schop- nderen om ze harder te ■■Verken. BHBgontsteking I ert Spanje D Een nog niet elde vorm van lon- ling, die tot nu toe ne- insen het leven heeft blijft zich in Spanje iden en heeft het aan- inten dat in ziekenhui- sst worden opgenomen, it op 750. Dit is gisteren gemaakt in kringen it Spaanse ministerie ondheid. te stak drie dagen gele- Madrid de kop en u eveneens rond in an- ite steden in Spanje. proberen de oorzaak uitbarsting te vinden effende virus te iso- >tomen van de ziekte fdpijn, koorts, pijn in en een hardnekkige iote Jnp uit ^■pto K Een van de vele cadeaus die gisteren aan de Jarige paus wer den aangeboden. Joseph Fürst uit Büttelborn in West-Duits- land bracht bloemen en chocolade mee maar moest, net als vele honderden anderen, zijn geschenken bij de entree van het ziekenhuis afgeven. dader Agca al te zien, vóór- een telegram aan kardinaal dat hij zijn wapen heft. Alles Willebrands verzocht om is vastgelegd, ook de poging pontificale diensten te hou- van Agca om na de aanslag den voor het herstel van de te verdwijnen in de pilaren- paus. De ondertekenaars galerij. De politie bestudeert spreken er hun verwonde- de film. ring over uit, dat in ons land „Namens ontelbare gelovi- niet of nauwelijks wordt ge- gen" hebben de RKPN en de® sproken over bijzondere ge- Titus Brandsma-stichting in bedsdiensten voor de paus. Vergiffenis paus niet van invloed op straf Agca VATICAANSTAD Hoe- wel paus Johannes Paulus II zijn aanvaller „oprecht vergeven" heeft, hebben Vaticaanse autoriteiten be nadrukt dat dit gebaar van geen invloed zal zijn op de strafrechtelijke vervolging van de verdachte, de 23-ja- rige Mehmet Ali Agca uit Turkije. De woordvoerder van het Vaticaan, Romero Panciroli, verklaarde dat de vergiffenis van de paus „het terrein van het gewe ten heeft. Het heeft niets te maken met de loop van het recht, die hier geheel los van staat". „Het betekent dat de Heilige Vader hem in zijn hart heeft vergeven en geen wrok koes tert. maar dit heeft geen invloed óp de strafrechtelijke vervolging van deze man, volstrekt niet", aldus een an dere Vaticaanse zegsman. De Italiaanse politie heeft gisteren de jacht geopend op twee vrienden van de man die ervan verdacht wordt de paus te hebben neergescho ten. De politie vermoedt dat het tweetal Mehmet Ali Agca heeft geholpen zich vóór de aanslag voor de politie te verschuilen. De politie zette verder haar zoekakties voort in Napels, Rome, Genue, Perugia, Mi laan en Palermo, waar Agca eind 1980 en begin 1981 zou zijn geweest. De verdachte is sinds zijn aanhouding onmiddellijk na de aanslag beleefd en spraak zaam geweest. Hij heeft de politie een brief van zes blad zijden gegeven, waarin zijn reizen staan beschreven. De politie vermoedt echter dat hij zijn ondervragers om de tuin wil leiden. Je zult maar hard gewerkt hebben, je jarenlang veel ontzegd hebben voor je eigen huis. Dan ben je zeker niet van plan zo'n bezit snel op te geven. De WD wil samen met u uw eigen huis verdedigen. Ervoor zorgen dat het eigen huis geen melkkoe wordt Stem ook daarom WD, lijst 3, H. Wiegel. Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-014121. Bisschop in El Salvador achter junta SAN SALVADOR De nieuwe bisschop van de stad Santa Ana in El Salvador, mgr. Marco Revelo, heeft de kant van de regerende junta gekozen, aldus heeft hij gisteren verklaard. Re velo, die eerder bekendheid kreeg toen hij zich als hulpbisschop van de vermoorde bisschop Oscar Romero keerde tegen pries ters die de theologie van de bevrijding aanhangen, is van me ning dat steun aan de junta de enige weg is die niet tot een ui terst links of uiterst rechts regime leidt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11