[itzendingen olksunie en entrumnartii loeten doorgaan Syrië plaatst extra SAM- raketten aus blijft goed vooruitgaan Né met filter toch een Lucky! Volvo weer Nederlands Kogel opgehoest NISTER WIL WET WIJZIGEN Noordwijkse oplichter gepakt 2eicUe6ouio/ntB J Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdljk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal /49,55; jaar 186,70; Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Lcsse nummers 0,65 Maandag 18mei 1981,71ejaargangno. 21966 Sketches en liedjes brengen o.m. Corrie van Gorp en An- dré van Duin in amusements programma „Veel liefs van Corrie" (Ned. II 20.27 uur). In documentairereeks „De recht bank" staat deze keer het on derwerp „privaatrechtelijke geschillen" centraal. (Ned. I 22.05 uur). Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 20 graden. Mati ge wind uit zuid tot zuidoost Morgen zon op: 5.40. Onder 21.34. Schev. hoogw.: 4.14 en 16.34. Laagw.: 0.02 en 12.19. institu- eden. Ben- genm- istroom iagt eilanders )LULU De 53 ers van Pagan, een kaans vulkaanei- de Stille i, hebben moeten omdat hun oor een lavastroom jedreigd. Zaterdag opgepikt door een vrachtschip. Het het eerst sinds 26 it een van de twee nen van Pagan tot uitbarsting kwam. "e kustwacht onolulu is de acti- de vulkaan in- ls weer afgenomen. HILVERSUM De regering heeft een steunplan ontwikkeld voor Volvo Car in Borne waardoor dit bedrijf weer een Ne derlandse autofabriek wordt, die met Ne derlandse werknemers een Nederlandse auto maakt. Minister Wiegel van Binnen landse Zaken heeft dat vanmiddag gezegd in een radio-uitzending van TROS-Aktua. Het rijk gaat zo veel geld in het bedrijf steken, dat het minderheidsbelang van 45 procent dat de Staat nu heeft. wordt omgezet in een meer derheidsbelang. De meerderheid van de aande len is nu in» handen van de Zweedse autofa briek Volvo. Bovendien krijgt Volvo over een periode van vier jaar 300 miljoen gulden steun van de over heid om het bedrijf weer rendabel te maken. „Verschrikkelijke sneeuwman" verrast studenten MOSKOU Russische ama teuronderzoekers hebben verklaard in het Pamir-ge- bergte in Centraal-Azië een harig, mensachtig wezen te hebben gezien. Volgens een van de studenten betreft het de „verschrikkelijke sneeuw man". De studente verklaar de de „Yeti" aan de oevers van een rivier te hebben ge zien, waar zij eerder „beer achtige" sporen hadden ge zien. In het Pamir-gebergte hebben schaapsherders al eerder een mensachtig wezen gesignaleerd. Fietsenverkoop breekt record AMSTERDAM In Ne- derland zijn vorig jaar meer fietsen dan ooit ver kocht, namelijk 1,4 miljoen. Dit heeft de „Stichting Fiets!" zaterdag bekendge maakt. Volgens die stich ting lijkt de markt nog lang niet verzadigd omdat steeds meer mensen naast de fiets voor dagelijks ge bruik ook een tweede fiets aanschaffen. Dit verklaart ook de gestegen voorliefde van de Nederlanders voor sport- en supersportfietsen, die bijna de helft van de verkoop uitmaakten. BELGRADO Een oude man in een dorpje bij Bel grado heeft het even flink benauwd gehad. Na een he vige hoestbui heeft de grijsaard een kogel uitgespuugd, die hem in 1916 tijdens de Eerste Wereldoorlog aan de Oostenrijks-Italiaanse grens heeft getroffen'. Toen de kogel eenmaal tevoorschijn was gekomen, voelde de man zich weer uitstekend. Consumentenbond komt met geldgids AMERSFOORT De Consumentenbond begint in ok tober met de uitgave van de Consumenten-Geldgids, een kwartaalblad. De bond komt met dit blad over geldzaken „omdat in deze tijd van economische terug gang extra informatie over de mogelijkheden tot het verantwoord bezuinigen op het huishoudbudget van het grpotste belang is". In de geldgids komen zaken als sparen, lenen, verzekeren, hypotheken en dergelijke. wer- meels- be- welbe- IfERSUM Minister Gardeniers CRM werkt hard aan een wets- ging, die het onmogelijk moet n dat partijen als de Nederland- nlksunie en Centrumpartij zend- krijgen. In een radiogesprek zei inister vanochtend dat zij de wet il wijzigen dat alleen partijen die ille achttien kiesdistricten zijn mrd en geregistreerd hun ideeën /adio en televisie mogen uitdra- ns de minister zal waarschijnlijk ook de De toestand van paus Johan- lulus II blijft zich vijf dagen na nslag gunstig ontwikkelen. Zijn ratuur schommelt, maar volgens sen is dit normaal na de zware o- ie, die hij heeft ondergaan. De doet nu' ademoefeningen om de unctie te verbeteren en het gevaar een infectie als gevolg van gebrek «weging terug te brengen. De art- denken overigens pas over een met zekerheid te. kunnen zeggen Kieswet veranderd moeten worden. „Dan is het niet meer mogelijk dat een partij hier wèl en daar niét wordt geregistreerd". Maar ik kan niet om de Raad van State heen zei de minister. „De uitzendingen van de Centrumpartij (vana vond) en de Volksunie (morgenavond) moeten gewoon doorgaan". Dat zei ook de voorzitter van de NOS, mr. Jurgens. „Op grond van de wet en van de omroep-cao hebben technici de plicht een uitzending te verzorgen. Dat zal ook bij deze gelegenheid gebeuren, ondanks de pro testen van diverse zijden en oproepen aan de technici om de uitzendingen te boycotten". Vol gens Jurgens moet de democratie zich niet ver dedigen met de fascistische methoden van de tegenstander. Prinses Juliana in Leiden Prinses Juliana bracht zaterdag een bezoek aan Leiden. Op het terrein van voetbalvereniging Roodenburg verrichtte zij de aftrap voor een voetbalwedstrijd tussen politici en prominenten. Deze wedstrijd werd gespeeld In het kader van een toernooi ten bate van het Prinses Beatrix- fonds. De politici en de prominenten boden de toeschouwers een vermakelijk kijkspel. Uitein delijk gingen de politici met de eer strijken. Voor zij de aftrap verrichtte, werd prinses Juliana voorgesteld aan de leden van de twee gelegenheidsteams (op de foto: rechts staatssecretaris Brokx). Zie verder pagina 3 dat de paus uit de gevarenzone is. Via een boodschap die met de band was opgenomen in het Gemelli-zoekenhuis, heeft de paus zich gistermiddag via luid sprekers tot een ontroerde menigte op het Sint Pietersplein gericht. In zijn korte toe spraak vergaf de kerkvorst de pleger van de aanslag. Ondertussen gaat het onderzoek naar de moordaanslag door. Vast is komen te staan dat de paus 'niet door drie, maar door twee kogels is getroffen. De aanslag- pleger Mehmet Agca bliift echter alle me dewerking aan het onderzoek weigeren. Hij heeft alleen een geschreven stuk wil len overhandigen waarin hij nogmaals verklaart dat hij alleen voor de aanslag verantwoordelijk is. De autoriteiten daar entegen raken er steeds sterker van over tuigd dat het gaat om een complot. Pag. 7: Menigte ontroerd na toespraak paus ir 150 doden bij sincident ia en Vietnam NG Chinese troepen n zaterdag meer dan :rdvijftig Vietnamese ten gedood tijdens een !>end incident aan de iamees-Chinese grens. Dit heeft het Chinese Volks dagblad gisteren geméld. Volgens het blad waren de Vietnamezen op Chinees grondgebied doorgedrongen. Vietnamese artillerie-beschie tingen die aan het treffen vooraf gingen, hebben zater dag de hele dag voortgeduurd. In het grensgebied doen zich al enige tijd ongeregeldheden voor. Vietnam beschuldigt China van beschietingen van de noordelijk provinciehoof- 'stad Lang Son. Joegoslavische grljzaard een kogel uitgehoest... rcstlg uit de Eerste We- klog tolt zich nu weer kiplek- krant ontvangen? Bel n 18.00 en 19.00 uur1 m 071-122248 en per 8|e koerier wordt de krant' U nabezorgd. STAAT DER NEDERLANDEN 12% LENING 19S1 PER 13B5/13BS inschrijving volgens het tendersysteem op 19 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs IN HARDBOX 20/2.75 Israel gunt onderhandelaar meer tijd JERUZALEM DAMASCUS De Israëlische regering heeft besloten de Amerikaanse onderhandelaar Philip Ha- bib meer tijd te geven om een oplossing te zoeken voor de rakettencrisis tussen Jeruzalem en Damascus. Syrië heeft intussen nog meer SAM-luchtdoelraketen naar de Bekaa- vallei overgebracht De Israëlische premier Begin heeft het afgelopen weekeinde verklaard dat het kabinet geen limiet heeft gesteld aan Habib. Deze uitspraak contrasteert sterk met eerdere uitlatingen, waar in hij aandrong op onvoorwaardelijke terugtrekking van de Sy rische raketten. Shimon Peres, de leider van de Arbeiderspartij, die in de oppositie is, heeft verklaard Begin te steunen in zijn beleid ten aanzien van de crisis. Premier Assad van Syrië heeft Amerikaanse en Israëlische be weringen ontkend, dat Damascus en Jeruzalem afspraken heb ben gemaakt om geen luchtafweerraketten te plaatsen. Volgens Assad betreft het defensieve wapens en heeft Syrië geen plan nen deze terug te trekken. Hij zei dit kort nadat Saoedi-Arabië zich achter Syrië had opgesteld. Ondanks een groeiend pessimisme over de mogelijkheden van een diplomatieke oplossing vqor het conflict tonen vele Ameri kanen zich tevreden over de manier waarop de regering-Reagan de crisis behandelt. Westerse diplomaten in Washington spreken van „een bemoedigende rust en kalmte". Zij beschouwen het feit dat Habib nog steeds onderhandelt als een garantie voor het voorlopig uitblijven van gewelddadigheden. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger heeft wel gezegd dat de tijd om tot een oplossing te komen steeds kleiner wordt. Intussen zijn de gevechten in Libanon Weer in alle hevigheid opgelaaid. Tientallen christenen en mohammedanen zijn bij geveenten in Beiroet en Zahle omgekomen, terwijl Israëlische straaljagers over de huizen scheerden. Voor 10.000 gulden aan ongedekte cheques NOORDWIJK Een 56-jari- ge man, zonder vaste woon- of verblijfplaats heèft zich de afgelopen maanden in Noord wijk schuldig ge maakt aan oplichting van een groot aantal winkeliers en ondernemers. De oplich ter heeft voor een bedrag van ruim 10.000 gulden onge dekte bankcheques uitge schreven. Hij werd in Naaldwijk in de kraag ge vat Hier staat hij bij diver se bedrijven voor 6500 gul den in het krijt De Noordwijkse politie is al enige tijd op de hoogte van de flessetrekkerij, maar kon de dader tot voor kort niet vin den. De ongedekte cheques werden uitgeschreven voor onder meer benzine, sigaret ten, kleding en parfumeriear tikelen. Volgens de Noord wijkse politie heeft de man met een vlotte babbel een groot aantal winkeliers om de tuin weten te leiden. Het is niet onwaarschijnlijk dat er zich in de loop van de komen de weken nog meer slachtof fers van de oplichter melden. Hij is voorgeleid aan de offi cier van justitie en in verze kertbewaring gesteld. ZOLDER Me dici in het uni versitair zieken huis te Leuven hebben weinig hoop het leven van Giovanni Amadeo te kun nen redden. Sinde zatermor- gen vertoont het electro-en cephalogram van de Italiaan se mecanicien van Oeella geen uitslag. Ama- die afgelopen vrijdag tijdens de training van de Grand-Prix van België door de latere winnaar Carlos Reutemann in de pits werd aangereden en een echedelbasisfractuur opliep, wordt kunstmatig in le ven gehouden. Iets meer geluk had chef-monteur Dave Luckett van de renstal Arrows gistermiddag. Hij bevond zich tijdens de start op de baan en werd door Siegfried Stohr (Arrows) aangereden. Het on geval maakte een tweede start noodzakelijk. Luc kett bleek later alleen zijn benen te hebben gebro ken en een lichte hersenschudding te hebben opge lopen. René Arnoux bracht de nacht van zaterdag op zon dag door in een cel van de Rijkswacht te Hasselt. De Franse coureur had zaterdag met zijn personen auto een circuitcontroleur geschept en deze 2,5 km meegenomen. Deze kon bij het hotel van Arnoux de ruitenwissers pas weer loslaten, waarna een hand gemeen ontstond. Oponthoud voor Ajax ENSCHEDE Pós anderhalf uur na FC Twente - Ajax kon de bus met de Amsterdammers de terugreis aan vaarden. De oorzaak was dat Peter Boevè, die tien minuten voor tijd in botsing was gekomen met Twen- te's Evert Bleumlng, naar het ziekenhuis was ge bracht. Er werd gevreesd dat hij zijn rechterarm had gebroken maar die arm bleek uit de kom te zijn zodat hij de terugreis kon meemaken. Maar Inmiddels waren wel anderhalf uur verstreken. Ajax moest de laatste tien minuten met tien man spelen omdat-eerder al Jensen en Ziegler waren vervangen door resp.Ophof en Wlggemahsen. Judobond wil weer Snijders als coach DEN HAAG Het bestuur van de Judo Bond Neder land zal deze week onderhandelen met Peter Snijders, die voorbestemd Is om (weer) bondscoach te worden. Hoewel er meer kandidaten zijn, zal Snijders al enige worden benaderd. De JBN zit, drie maanden voor het toernooi om de wereldtitels In Maastricht, zonder coach. De Brit Dave Starbrook stapte een maand ge leden op omdat hij door het conflict van een deel van zijn topselectie met het bondsbestuur naar zijn me ning geen representatief team meer kon vormen. Pe ter Snijders verdween begin van dit jaar als bonds coach omdat hij niet tot overeenstemming kon komen Inzake het opvoeren van de tralnlngsfrequentle van de Judotop. De bond achtte de financiële consequenties te groot. Niettemin wil de JBN wederom met Snijders Iq zee gaan. Als de besprekingen succesvol verlopen, zal zijn kandidatuur vrijdag in de vergadering van het hoofdbestuur ter sprake komen en waarschijnlijk af gerond kunnen worden. EDDY POELMAN NEEMT LEIDINQ STUDIO SPORT OP ZICH HILVERSUM Eddy Poelman, thans verslaggever- redacteur bij Troe-Sport-radio, gaat deze zomer over naar Studio Sport van da NOS. Hij wordt daar chef-redactie. Voorts ia de leiding van Studio Sport in principe met freelance-verslaggever Hans Kraay overeenge komen, dat deze ingaande 1 september zijn con tract met de NOS verlengt. Dolgelukkig De eerste promovendus is Haarlem, dat de gehele competitie in de eerste divisie een leidende rol vervul de en gisteren de kroon op het werk zette door met de overwinning van 2-0 op FC Amsterdam de vorig seizoen verloren gegane plaats in de eredivisie te her overen. Spelers en supporters wilden best weten dat zij met deze prestatie dolgelukkig zijn. Qeen revanche van w.k.1966 FLENSBURG In 1966 speelden West Duitsland en Engeland de finale van het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal. Na de eindstand 2-2 werd verlengd en Albion zegevierde met 4-2. Die twee ploe gen hebben in Flensburg een revanche gespeeld. Het ging langzamer, er waren vedetten van toen die een „uitgebreider" voetbalbroekje nodig hadden en met de conditie was het ook niet meer zo best gesteld. Toen het na 90 minuten 2-2 was, voelde niemand dan ook voor een verlenging. Franz Beckenbauer en Wolf gang Overath hadden hun ploeg met 2-0 de leiding gegeven maar Bobby Moore en Bobby Charlton zorg den voor 2-2. Dertienduizend kijkers zagen dus geen revanche. Wanorde bij volleybalfinale PADERBORN Gebrek aan beheersing heeft tot wa nordelijkheden geleid tijdens en na de finale Wést Duitsland - Griekenland (3-2) In het kwalificatietoer nooi voor het Europees volleybalkampioenschap, dat In het Duitse Paderborn werd gespeeld. De Griekse spelers konden zich tijdens het duel niet beheersen en moesten regelmatig door de (Israëlische) scheidsrech ter gewaarschuwd worden. Tenslotte stuurde hij Moustakldis van het veld. Na de wedstrijd wilden de Griekse spelers de scheidsrechter te lijf gaan, wat ter nauwernood kon worden voorkomen. Een Duitse toe schouwer maakte zich zo kwaad dat hij de aanvoerder van het Griekse team, Polizos, neersloeg. De speler moest met een beschadigde nier In het ziekenhuis worden opgenomen. De Westduitse volleybalbond zal een offlclele aanklacht indienen tegen Griekenland. VBi

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1