ilstort Lekkerkerk ^jet loutloos, wel verontschuldigen loeiende handel in foto's van aanslag „Niet nog eens extra aan rietjes zuigen" )TO NEERGESCHOTEN PAUS IS DUIZENDEN GULDENS WAARD CLUSIE REGERINGSCOMMISSIE: &hes Syrië wil voorstellen VS aanvaarden MOGELIJK OPLOSSING „RAKETTEN-CRISIS' tere toepassing khylbromide door iuw soort folie Albeda neemt afstand van PvdA lNLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 16 MEI 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent Cees Manders) i Ofschoon er van een moordaan- •lden zoveel foto's en films zijn ge- als drie dagen terug, bij de aanslag paus, is in Rome een uiterst bloeien- via viizotrpdel ontstaan in beelden van de Eide gebeurtenissen. Er moeten g wel honderden foto's zijn ge- l want nergens ter wereld zie je zo- ID jmera's en filmmateriaal op de vier- meter als op het St Pietersplein in wanneer de paus voorbijgaat Feit dat de meeste professionele foto- M95.000, achter het net hebben gevist. bungai^jj hiervan en van de handel in foto's van de aanslag is is het feit dat veel van Rome's professionele fotografen zich op het tijdstip van de aanslag in een dorpje bui ten Rome bevonden, voor het maken van op namen van twee kinderen die zojuist voor een gigantische losprijs na anderhalve maand door hun ontvoerders in vrijheid waren ge steld. Tot op heden is er slechts een foto ge publiceerd, waarop zowel de hand van de da der met het pistool als de paus te zien zijn. Deze stond afgedrukt in het-Romeinse blad II Messagero. Wie de opname gemaakt heeft en hoeveel men voor deze „foto van de eeuw" betaald heeft, wilde de krant niet vertellen. Een tweede foto waarnaar grote vraag be stond is er een die enige seconden voor de schoten werd genomen, terwiil de paus een kind met blonde krullen optilde. Voor deze plaat zijn vele duizenden guldens betaald, p- venals voor de foto van de paus met een be bloede hand, die tegen de 60.000 gulden op bracht. Associated Press uit Amerika had dat er wel voor over. De grote Westduitse geïllu streerde weekbladen hebben tonnen (mar ken) in het vooruitzicht gesteld voor al dege nen die goede foto's van de aanslag kunnen produceren, met inlevering van de negatie ven natuurlijk. Maar ook de politie heeft belangstelling, want nog steeds hoopt men met behulp van een foto te kunnen uitmaken of de vermoedelijke dader nu echt alleen ope reerde of samen met iemand anders. Sommi ge getuigen houden namelijk vol dat er meer personen in het spel waren, een getuigenis die niet door de politie kan worden gecontro leerd. Blijven over de foto's die het Vaticaan zelf heeft laten maken door middel van zijn foto grafen verbonden aan de Vaticaanse krant Osservatore Romano. Een deel van deze fo to's is verkocht tegen marktprijs, en daarvoor stonden weer alle grote persbureau's letterlijk in de rij. Een ander deel wordt niet gepubli ceerd en verdwijnt tot in de grijze toekomst in de archieven van het Vaticaan. Prk -m (695.000; 1 "li m2). opd teuken (ui) - De besluit. dOGELiJH in de jaren '69-71 o.ooo.- vwuilstort in Lekker- 5 mogeiijln menig opzicht te huldigen. De risico's stort waren toen te voorspellen, is met name het .'bestuur van Lek- iet voldoende alert !op signalen uit de die vooral rond vuilstort zijn ge- t deze conclusies commissie die on- tterschap van mr. 500 000 £rtst" voorde rege- rage. tuirfi onderzocht hoe de lard, mqe» in Lekkerkerk op iroot. absoijk niveau mogelijk ite beukenHfn. grondopp, nige woon] De commissie meent dat de eerste vyilstort in Lekkerkerk niet aan de gemeente verwe ten kan worden. Eind jaren zestig was er weinig bekend over de gevolgen van vuilstor- tingen. Maar de gemeente had bij de tweede stort veel meer aandacht moeten besteden aan de door de burgerij geuite be zwaren. Bovendien is voor deze stort nooit een hinder wetvergunning aangevraagd. Zo konden bezwaarschriften geen invloed hebben, omdat de stort reeds voltooid was. Ook is er kritiek op het pro vinciaal bestuur van Zuid-Hol land. Het bestuur had welis waar zeer weinig bevoegdhe den bij de stortingen, maar het bestuur heeft zich ook veel te afzijdig gehouden. Zeker ge zien het feit dat het de provin cie was die de gemeente heeft aanbevolen om huisvuil en containerafval gecombineerd te storten. De Inspectie van de Volksge zondheid gaat evenmin vrijuit. Deze dienst adviseerde een voudig om helemaal niet te storten, maar alles gewoon te verbranden. Dergelijke alter natieven waren voor de ge meente niet realistisch, reden om ze terzijde te schuiven, zo heeft de commissie geconsta teerd. De commissie vindt dat de uit voering van het milieubeleid tussen rijksoverheid, provincie en gemeenten beter moet wor den gecoördineerd, zeker ge zien de behandeling van al de vergunningen die bedrijven behoeven op basis van de mi lieuwetten. Op dit moment valt te betwijfelen of de talrij ke regelingen die in de afzon derlijke milieuwetten zijn op genomen wel doeltreffend en tijdig zijn uit te voeren. Daar om moet de rijksoverheid in overleg met de provincies snel tot sluitende milieuplannen per provincie komen. De com missie Aartsen meent verder dat er gesnoeid moet worden in de 23 diensten die de nale ving op de milieuwetten con troleren. Leidschendams raadhuis heropend Door eigenhandig het tegengewicht op te duwen van de ophaal brug heeft mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin In Zuid- Holland, gistermiddag de nieuwbouw van het Leidschendamse raadhuis heropend. Mog voordat hij de brug na het neerkomen vergrendelde (zie 'oto), had hij het nieuwe gebouw van gemeentewerken aan de overzijde van de Koningin Wilhelminalaan officieel in gebruik ge steld door via een drukknop een diaserie te starten. Burgemees ter W. de Vreeze ontving van mr. Vrolijk een ebbenhouten voor zittershamer. Namens het personeel kreeg de burgemeester het gemeentewapen In gias-in-lood. De Leidschendamse bouwfirma jie de nieuwbouw heeft uitgevoerd, schonk een olijfboom voor de centrale hal. Vandaag heeft de burgerij van Leidschendam gelegenheid de nieuwe gebouwen te bezichtigen. Op de Koningin Wilhelminalaan Is wordt dan een bloemen- en plantenmarkt ge houden met demonstraties van verschillende ambachten. Ook op maandagavond tussen zeven en negen uur zijn beide gebouwen te bezichtigen. zonnete/ Bordestivp reenden beglazing ^—iafenis ^ygerstaker GHY Duizenden tellenden zijn giste- hekken geklommen drassige velden ge in in het Noordierse tllaehy de militaire nis bij te wonen van >erendf«eretaker FrancU n militairen en poli- i hadden het 800 in- tellende dorp afge- terwijl de oproerpo- [rafenisstoet omleid- het dorpscentrum laar schatting 10.000 ten begeleidden de fi Hughes op de tocht 4C w ouderlijke boerderij I dorpskerk. Hughes, zicht ij0665* gezochte Guer- V jjer van het verboden i 4 -.jtepublikeinse Leger, al, toii^aj-dgbesteid 0p de be- le verifets van de Mariakerk gbad dorp, waar hij 25 jaar amer 6 Was geboren. In de an dupe hoofdstad Belfast I duizenden andere be lenden op de been 00.- kJbegrafenissen van drie n een protestantse li, een Ierse nationalis- Merrillastrijder en een ik schoolmeisje - die de Inden tijdens ongere- en na de dood van I afgelopen dinsdag. WASHINGTON Syriev Washington. heeft twee Amerikaanse voorstellen tot het terug brengen van de spanning in de „raketten-crisis" aan vaard. Dit hebben gopdinge-. lichte bronnen, die menen dat de Libanese crisis nu een uitweg biedt, meegedeeld in Syrië zou onderhandelaar Ha- bib hebben laten weten dat het bereid is strijdkrachten terug te trekken uit de streek rond de stad Zahle en van de berg Sannin. De enige voorwaarde die Damascus stelt voor deze terugtrekking is dat de chris- 9V telijke militie de controle over Zahle en de Sannin-berg over laat aan het geregelde Libane se leger. Omdat Syrië geen ge zichtsverlies wil lijden, wil het niet toegeven aan de Israëli sche eis tot terugtrekking van de in Libanon opgestelde SAM-6 raketten en het deed hierover aan Habib geen enke- se bemiddelaar zal nu de Is le toezegging. Maar in Was- raëlische regering peilen of de. hington is men van mening Syrische aanvaarding van de dat Syrische terugtrekking uit Amerikaanse voorstellen de de streek rond Zahle en de berg Sannin gelijk staat aan „feitelijke neutralisering" van de Syrische raketten van Rus- ongerustheid van Jeruzalem kan wegnemen over de SAM-6 raketten. De Israëlische rege ring moet zondag bijeenkomen sische makelij. De Amerikaan- om zióh te beraden. (Van onze parlementaire redactie) AG Door het gebruik van een nieuw soort af- t in tuinbouwkassen valt het gebruik van het onts- iddel methylbromide aanzienlijk terug te bren- ijl de luchtvervuiling beter in de hand is te hou- 1 basis van de nu bekend geworden gegevens zal net zijn collega Ginjaar (volksgezondheid en mi- Kt beleid ten aanzien van methylbromide in de toe- herzien. Een en ander is gebleken uit een onderzoek t TNO in opdracht van minister Braks (landbouw) ptgevoerd. «we folie verlaagt de dosering van het methyl met dertig' I» omdat het minder gas laat ontsnappen. Wanneer het folie na vijf dagen wordt weggehaald, is maar 20 procent [methylbromide ontsnapt. Bij het tegenwoordige folie is |centage 55 procent. Jpoment wordt alleen ontheffing van het verbod op het gegeven als de dosering van methylbromide dertig pro- neemt door gebruik van ander folie. Is dit het geval, dan er tot een afstand van tachtig meter rond de kas ook joonhuizen staan. Bij dichte woonbebouwing of gevoelige h als scholen en bejaardentehuizen is die afstand 250 me- uitgangspunten van beleid zullen nu worden herzien van de TNO gegevens. Den Uyl bij Mitterrand Franpois Mitterrand, die komende donderdag op half tien 's ochtends het Franse presidentschap overneemt van Valery Giscard D'Estalng, kreeg gisteren bezoek van PvdA-lelder Joop den Uyl, In diens hoedanigheid van voorzitter van de Europese socialisten. Op de achtergrond de secretaris-buitenland van de PvdA, Maarten van Traa. Na afloop van de besprekingen was Den Uyl hoopvol over een meer op de EG gerichte Franse politiek binnen Europa. Ook de mening van Mitterrand over de te volgen defensiepolitiek en een wellicht wat grotere bereidheid om een eind te maken aan de problemen rond de zoutlozingen in de Rijn, stemden Den Uyl tot optimisme. Den Uyl blijft in elk geval in Tweede Kamer PARIJS Als de PvdA na de komende Kamerverkiezingen niet in de regering komt, blijft oppositieleider Den Uyl in de Tweede Kamer. Hij heeft dat gisteren desgevraagd gezegd na zijn bezoek aan de nieuwe Franse president Francois Mit- terand in Parijs. Naar zijn zeg gen heeft Den Uyl geen plan nen er mee op te houden. „Ik heb er eigenlijk nog nooit over gedacht", zo zei hij. Brokx wil betere bescherming kamerhuurders DEN HAAG Staatssecre taris Brokx van Volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning wil een wijziging van de Huurprijzen wet Woon ruimte, die het mogelijk maakt dat ook de huurders van kamers, onvrije etages en dergelijk worden be schermd tegen te hoge hu ren. Daartoe heeft hij de Raad voor de Volkshuisves ting (RAVO) een advies ge vraagd. ZULSTRA WAARSCHUWT TEGEN VERSNELD OPSOUPEREN AARDGAS DEN HAAG'Tijdens een discussie in de Sociaal-Economi sche Raad heeft dr. Jelle Zijlstra, president van de Neder landse Bank en kroonlid van de raad, ernstig afgeraden het aardgas versneld te winnen en te verkopen „niet nog eens extra aan de rietjes zuigen" omdat we dan nieuw economisch onheil over ons afroepen. Hij keerde zich hier mee tegen een onderdeel van het FNV-plan tegen de werk loosheid. Zijlstra erkende met deze vakcentrtale, dat de werkloosheidsbe strijding de hoogste prioriteit moet krijgen. Maar als andere za ken geheel worden verwaarloosd kan dat wel weer eens terug slaan op de werkgelegenheid, zo waarschuwde hij. Hij noemde in dit verband het financieringstekort van de overheid. Daarom zou hij opnieuw anders dan de FNV de extra opbrengst van de aardgasexport, gevolg van het parallel laten lopen van de gasprijs met de olieprijs, in de eerste plaats willen gebruiken voor vermindering van het financieringstekort. Hij keerde zich ook tegen het FNV-streven naar arbeidstijdver korting. Hii zei zich niet tekunnen voorstellen, dat de werkne mers bereid zullen zijn het daarbij behorende loonoffer (2,5%) te aanvaarden naast de inkomensmatiging, die toch al nodig is. Op die matiging drong hij sterk aan bij vakbeweging en werkge vers. Er is namelijk een zekere verbetering op de internationale markt waarneembaar en de Nederlandse produkten moeten daarvan kunnen profiteren door prijpconcurrerend te zijn. De FNV stond tijdens de SER-vergadering alleen in haar opvat ting, hoe de economie gestuurd moet worden. Teveel wordt daarbij gebruik gemaakt van baten, die eerst nog verkregen moeten worden, zo werd vrijwel alom gesteld. In het (verdeelde) advies aan de regering over deze materie kwam uiteindelijk dan ook het sterkst naar voren, dat ten behoeve van de werkgele genheid allereerst het bedrijfsleven weer op de been moet wor den geholpen. FN V-voorzitter Wim Kok wenste de overheids uitgaven niet als een luxe te zien, waarop je maar kunt bezuini gen als het slechter gaat. Hij toonde zich best bereid om over de priis van meer werk te praten, maar dan moeten de werkgevers wel over het werk willen onderhandelen, in welke opvatting hij vanzelfsprekend niet werd gesteund door werkgeversvoorzitter Chris van Veen. Aanhoudingen bij ontruiming Delftse lerarenopleidingen DELFT Achttien geüniformeerde leden van de gemeen tepolitie van Delft hebben gisteren de bestuursvleugel van het schoolgebouw voor de lerarenopleiding aan de Brassers- kade ontruimd. Zij hielden ongeveer 22 bezetters van wie het merendeel leerling aan de school is. De bezetting was donderdagmiddag gestart uit protest tegen de plannen van minister Pais van onderwijs om het schoolgeld voor HBO-studenten te verhogen. Gistermiddag vorderde de lei ding van de school, in het bijzijn van politievertegenwoordigers, dat de bezetters de vleugel zouden verlaten. Toen daaraan geen gehoor werd gegeven ging de politie tot ont ruiming over. „PROGRAMMA GRENST AAN MIS LEIDING GORINCHEM Wat de PvdA de kiezers belooft grenst aan misleiding. Met deze woorden nam CDA- minister Albeda van socia le zaken gisteravond af stand van de socialisten. Volgens Albeda is het een illusie te denken dat in een handomdraai de werkloos heid op te lossen is. De PvdA wekt de indruk dat wel te kunnen, vindt Albe da. De leus „na drie maanden ander beleid zullen de resul taten merkbaar zijn", grenst volgens Albeda apxx mislei ding. „Ik vrees dat de jaren tachtig werkloosheidscijfers te zien zullen geven die ho ger zijn dan wij allen aan vaardbaar achten. Wii zijn langzaam aan in deze slechte situatie terechtgekomen; wij komen daar niet van de ene op de andere dag uit", aldus Albeda. „De omslag is zo in grijpend, dat er enige jaren nodig zijn. Wij zullen nu stapjes terug moeten doen in onze inkomens, om na ver loop van tijd weer resultaten te zien. De bezuinigingen van vandaag moeten toch min stens morgen resultaten af werpen". Albeda, erkend voorstander van een regeercombinatie met de PvdA, noemde een aantal punten die deel uit moeten maken van een indu strialisatieplan voor de aan staande kabinetsformateur. Op belangrijke onderdelen zijn die strijdig met de oplos singen die de PvdA aan draagt ter oplossing van de sociaal-economische proble men. Voor gerichte steunver lening aan de industrie is een forse inkomensmatiging no dig en het geld dat via de ex tra aardgasbaten binnen komt, meent Albeda. „Maar ik denk dat we er verstandig (Met bijdragen van Arjen Broekhuizen, Frans Weerts, Caret Goseling en Lonneke van Koot). aan doen ons niet rijk te re kenen door het opvoeren van de aardgaswinning", stelde hij aan het adres van de PvdA. Volgens Albeda moeten de inkomens de komende jaren gemiddeld twee procent per jaar terug. Hoewel ook de minister van Sociale Zaken vindt dat de minima zoveel mogelijk moeten worden ont zien, kan volgens hem hun koopkracht niet gegaran deerd worden zoals de PvdA denkt te doen. De economi sche groei van 2,25 procent waar de PvdA vanuit gaat noemt Albeda aan de hoge kant, „maar zelfs als die ge haald wordt kan de nullijn voor de minima niet worden gerealiseerd", waarschuwde de CDA-minister. „Mijn vrees is dat de Partij van de Arbeid aan de institutionele kant op het sociaal-econo misch terrein te ver door schiet. Een vakbeweging kan daarbij niet leven, het be drijfsleven evenmin", aldus Albeda. CNV doet niet mee aan debat met lijsttrekkers De christelijke vakcentrale CNV gaat niet In op de uit nodiging van PvdA-lijsttrekker Den Uyl om vóór de verkiezingen met de lijstrekkers van de vier grote par tijen en de voorzitter van de FNV te discussiëren over de werkgelegenheid met als basis de plannen van FNV en CNV voor meer werk. Toen het CNV enkele weken geleden zijn ideeën publi ceerde vroeg zij de politieke partijen om een reactie. Het CDA heeft positief op die uitnodiging gereageerd, PvdA en D'66 lieten niets van zich horen. Tijdens een bijeenkomst in Heerlen zei CNV-voorzitter Harm van der Meulen gis teravond, dat Den Uyl wel onmiddellijk een commentaar kon leveren op de gedachten van de FNV, maar tot dusver zweeg over het CNV-plan. Over de uitnodiging, die er wel kwam zei hij: „Het spijt me wel, mijnheer Den Uyl, aan zo'n verkiezingsoperatie doen wij niet mee. Plannen om zo'n schrikbarende werkloosheid op te lossen behoren geen inzet te zijn tijdens een verkiezingstournee, die ten doel heeft om zoveel mogelijk stemmen te winnen. Wat wij wil len is klaar en duidelijk: Geef ons in het'openbaar uw oor deel over het CNV-werkgelegenheidsfonds. Eenvoudiger kan het niet. Geen verbale stoeipartijen nu, voor de ver kiezingen. Geef een helder antwoord, dat is waar we om vragen", aldus Van der Meulen. Centrumpartijen Volksunie krijgen toch zendtijd De Raad van State heeft het bij het „Amsterdamse initiatief tegen facisme, ra cisme en anti-semitisme", verbruid, nu de Raad de als „rechts" te boek staande Centrumpartij alsnog zend tijd op radio en tv heeft toegekend om de eigen ver- klezingsboodschap uit te dragen. Aanstaande maandag 18 mei krijgt de Centrumpartij tien minuten tv-zendtijd en dins dag daarop tien minuten op de radio. De Volksunie mag dinsdag 10 minuten voor de buis. Deze indeling is afkom stig van het ministerie van CRM, dat op 1 mei een lijst publiceerde van alle partijen die op extra radio en tv zend tijd voor de verkiezingen konden rekenen. Daarop kwam de Centrumpartij niet voor omdat deze partij niet in alle achttien kiesdistricten zou meedoen omdat hun lijst in bepaalde kieskringen was geweigerd, wegens het ka rakter vafh de partij. Die CRM-indeling is in strijd met de wet, aldus de Centrum partij, die naar de Raad van State holde en daar nu gelijk heeft gekregen. Realisten 81 kwaad: Wij willen ook zendtijd Hans Knoop, lijsttrekker van de partij Realisten '81, is zeer verbolgen over deze gang van zaken. In een telegram dat vrijdag aan de Raad van State is verzonden laat hij-zich verontwaardigd uit over „de bevoordeling van deze twee partijen". Hij eist dan oók alsnog recht op zentijd. Mocht de Raad binnen 72 uur niet met een positieve reactie komen, dan zullen de Realisten een illegale radio-uitzeriding op de frequentie van Hilversum 3 gaan verzorgen,,' vanaf het zendschip van de partij. Dit moet dan dienen' als protest tegen de bevoordeling van de racistische bewëging in Ne derland. Ook wil de partij eventueel juridisch 'stappen on dernemen. VAN AGT: Nederland kampt met probleem van culturele meerderheid DEN HAAG „Te vaak worden velen van u beje gend op een wijze die ons niet past In Nederland re kenen wij u tot wat wij zo mooi noemen een culturele minderheid. Maar ik waag het te zeggen, dat Neder land niet zo zeer heeft te kampen met het probleem van de culturele minder heid, doch met het pro bleem van de culturele meerderheid, die niet in staat is mensen van een an dere cultuur, een andere aard en met een andere taal op te nemen". Dit heeft CDA-lijsttrekker Van Agt gisteravond gezegd op een Surinaamse avond die in het kader van de verkie zingen door zijn partij werd gehouden in het Caralbisch Centrum in de Haagse Assen- delftstraat. Volgens Van Agt hebben alle mensen die le gaal in Nederland zijn recht op huisvesting, op scholing en op alles waarop ook ieder een recht heeft die in Neder land is geboren. „U hoort bij ons, zoals wij horen bij u", al dus Van Agt na een dag met bezoeken aan ondermeer Kijkduin en de jubilerende Scheveningse Pier.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7