Van stoomtram tot dieselbus Loekie wordt gediscrimineerd i^UD/REGIO HONDERD JAAR NOORD- EN ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ lauwe Tram Kijk" in oorburgs foseum waensteyn LEIDSE COURANT ZATERDAG 16 Me 1981 PAGINA S LEIDEN Hoe triest het ook moge klinken: ook kat ten worden gediscrimineerd op grond van ras en huids kleur. In het asiel zijn kat ten in allerlei soorten en maten te vinden, maar keer op keer blijkt, dat voor de in simpel zwart uitgevoerde Europese exemplaren verre weg de minste animo be staat. Een gevlekt, gestreept of gespikkeld poezebeest ziet altijd wel kans om op het gemoed van de asielbe zoekers te spelen. De 'door snee asielkat' ziet helaas sporadisch kans zich op ui terlijke kenmerken te laten voorstaan. Loekie is zo'n doorsnee zwarte asielkat. En Loekie heeft niettegen staande zijn respectabele leeftijd juist onbedwing bare behoefte uit te vliegen. Toch is Loekie een echte kod dige kater. Zwart, zoals ge zegd, maar het wit speelt hem om de mond. Het wit van de slagroomsnuit loopt via de buik door tot aan de edele de len van deze gecastreerde ka ter. Voorts witte kniekousen achter, terwijl korte sokjes de voorste stappers sieren. De al even witte snorharen geven de kop een extra pikant tintje. Genoeg nu over uiterlijkhe den. Het verhaal achter het beest is van meer wezenlijk belang. Het dier is weken gele den in Hazerswoude gevon den. Dat zegt al iets over de fysieke toestand waarin de ka ter toen verkeerde, want hoe per slot van rekening kan een Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschre ven honden zijn óf gevonden, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende re denen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook vol slagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschreven die ren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur onder gaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geopend di. t/m vr. 10-12 en 14-17 uur, za. 10 tot 12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. kat „gevonden" worden? Hij was verwaarloosd, had griep en last van een hardnekkige verkoudheid. Een dame van ^le Hazerswoudse dierenbe scherming plukte de zwerven de kater uit de wildernis en bood hem in ruil een liefderij ke verzorging. Loekie kwam de eerste dagen slechts onder de dekens vandaan, indien hij naar de dierenarts moest. Door middel van de nodige medicij nen (naast aandacht van de dame, natuurlijk) werd Loekie opgelapt. Met de verklaring van de dokter, dat Loekie weer helemaal de oude was, kwam tegelijkertijd een einde aan zijn onbezorgde vorstelijke leventje. Het asiel is nu een hopelijk zeer tijdelijk tussen station in het leven van Loe kie. Want hoewel de dieren in het asiel een best leventje lij den, weegt dat natuurlijk niet op tegen het dagdromen in een geheel eigen poezemand (of fauteuil, misschien wel) in de wetenschap, dat je in het mid delpunt van de huiselijke belangstelling staat. Enfin, Loekie ls acht jaren oud, maar de tand des tijds heeft nog niet de kans gekre gen om aan hem te knagen (op een minescuul hapje uit het linker oor na). Ter gelegen heid van het bezoek van jour nalist en fotograaf mocht Loe kie uit de kooi. Indien er ie mand voor zijn getraliede dag verblijf komt staan, schuiert het dier zich tegen het koude staal van de tralies om alzo de bezoeker ertoe te bewegen nog een minuutje bij hem te blij ven. Op het moment, dat Loe kie in een draagbaar kooitje werd gehesen; begon hij aan doenlijk te weeklagen. In de ontvangsthal van het asiel mocht Loekie even los. Deksel open: de witgelaarsde kater zette zich de acht jaren licht op de schouders torsend krachtig af, klom hoog in de lucht om enkele decimeters verder stijlvol en vooral ge ruisloos te landen. Tijdens de vlucht stokte het geweeklaag enkele seconden, maar met vaste grond onder de voeten werd de jeremiade voortgezet. Vervolgens dribbelde het beest voor de vitrage heen en weer en keek weemoedig naar het zonnige buiten. Het is duide lijk: momenteel voelt Loekie zich verre van gelukkig. Als getogen vrijbuiter wil hij het liefst zo snel mogelijk naar buiten. Opmerkelijk is echter wel, dat hij bereid is om knor rend op zijn achterste poten te gaan staan zodra iemand hem over de kop krauwt. Degene, die zich over Loekie wil ont fermen, moeten hem wel zijn vrijheid gunnen. Loekie is rus tig, „gezet", houdt ervan aan gehaald te worden, maar vindt zichzelf te groot om constant als een baby opgetild te wor den en ervaart het verblijf in het asiel als een boze droom, t In de omgang met honden en andere katten is Loekie ge makkelijk. Blacky Blacky, de éénoog van de vori ge keer heeft veel reacties los geweekt. Het merendeel van de mensen informeerde echter uit louter belangstellling: „Heeft de hond al een nieuw thuis" en „We hebben zo met hem te doen". De hond heeft dat zeer gewaardeerd. Andere belangstellenden wilden het dier min of meer uit medelij den in huis halen. De juiste keuze is nog niet gemaakt, maar het heeft er alle schijn van, dat het met Blackie dik in orde komt kle it naar «ld. ildse paardetram in 1908 op de Prlnsessekade. van het NZH-tramtijdperk. i wachten op de sloper achter mlse aan de Rljnsburgerweg. DEN/VOORBURG De ten- istelling „Blauwe Tram te Kijk" dt tot en met 21 juni in museum ensteuyn aan de Herenstraat in irburg gehouden. Aanleiding tot expositie is het honderdjarig be- n van de Noord- en Zuid-Hol- se Vervoer Maatschappij de tentoonstelling in Voorburg It door middel van fotomateriaal beeld gegeven van voornamelijk de iperiode van de NZH. Onderdelen trams, affiches, oude dienstregelin- ontwerpschema's voor de „Boeda- ir", schaalmodellen, halteborden dergelijke kenschetsen één van de ilairste vervoersmaatschappijen in erland. De tentoonstelling werd sa- igesteld in samenwerking met het •Theater Voorburg. Museum lensteyn is geopend op dinsdag, derdag en zondag van 14 tot 17 uur op zaterdag van 12 tot 16 uur. De angsprijs bedraagt één gulden, kin- in en CJP-houders betalen slechts cent. De feestelijke aankomst van de eerste electrlsche tram In Katwijk op 16 oktober 1911. LEIDEN Een eeuw geleden sjokte de eerste stoomtram van de Noord- en Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij (NZH) van Leiden naar Hillegom. Vandaag de dag worden dezelfde kilo meters door pijlsnelle autobussen in een mum van tijd verslonden. Honderd jaar nadat de eerste stoomtram aarze lend van start ging, kan geconstateerd worden, dat de NZH niet alleen tot de grootste, maar ook tot de oudste ver voersondernemingen van Nederland behoort. In 1881 heette de NZH nog NZHSTM, de Noord-Zuid-Hollandse Stoomtramweg Maatschappij. Op 16 mei van dat jaar werd het baanvak Hillegom-Leiden in ge bruik genomen. Twee weken later werd ook op Haarlem gereden. De bakermat van de NZH is dan ook Hillegom, het eer ste hoofdkantoor van de vervoersmaat schappij was daar gevestigd. Helemaal op rolletjes liep het in de beginperiode echter niet. De baan waarover de stoomtram zich voortbewoog, was niet bepaald deskundig aangelegd onervarenheid speelde na tuurlijk parten en naarmate de trams langer reden, werden de rails ongeschik ter. Zodoende werd de lijn in 1884 weer opgeheven. In de maand maart van het jaar 1885 had de wedergeboorte plaats. De Noord- en Zuid-Hollandse Stoomtramweg Maat schappij Haarlem-Leiden werd toen opge richt. De initiatiefnemers begonnen van voren af aan: met een nieuwe baan en nieuw materiaal. Hoewel deze maatschap pij nogal eens van naam en eigenaar ver anderde, bleef de tram tot 1960 rijden. Overigens werd de Sleutelstad al"in 1879 door een tram doorkruist: de paardetram. De NZH had daar niets mee uit te staan. Leiden bleek echter na verloop van tijd een te kleine stad voor vervoer per tram. De afstanden konden te te voet overbrugd worden en mede gezien de slechte econo mische situatie ging het de paardetram niet voor de wind. Toen het aantal lijnen werd teruggebracht tot één, ging het iets beter, maar in 1911 werden de paarden door de elektrische tram verdrongen. In 1881 werd een tramlijn Leiden-Katwijk aangelegd. Deze stoomdienst werd onder houden door de Rijnlandsche Stoomtram Maatschappij, die na korte tijd werd over gedaan aan de Hollandsche IJzeren bpoorwg Maatschappij (HSM) In 1885 werd het mogelijk om vanuit Leiden naar Noordwijk te trammen. In 1911 deed de elektrische tram haar intrede op de lijn Leiden- Katwijk. Een jaar later was het ook in Noordwijk zover. 'Blauwe tram' De NZH kreeg 'populariteit' met de komst van de zogenaamde 'Boedapester', een tram, die zijn naam dankt aan de bouw plaats in de Hongaarse hoofdstad. In 1924 werd de eerste 'Boedapester' ingezet. De voertuigen werden in de volksmond al ras de 'blauwe trams' genoemd. De 'blauwe trams' reden tot Den Haag en Schevenin- gen. Met deze befaamde Boedapesters zijn de nodige ongevallen gebeurd. In 1925 bij voorbeeld, nam de machinist de bocht van de Prinsessekade naar de Blauwpoorts- brug te snel. Het gevaarte liep uit de rails en denderde door de brugleuning. Half op de brug, half boven het water bleef de tram hangen. Ook zijn gloednieuwe tram- stellen volledig aan diggelen gereden, zoals bij de botsing tussen een tram en een trein op de Lammenschansweg. De NZH ondervond op een gegeven mo ment grote concurrentie van de 'wilde bussen'. Regels bestonden niet op het ge bied van busvervoer en velen grepen de mogelijkheid aan om een busbedrijfje te beginnen. De concurrentie was moordend en slechts een enkeling wist het hoofd bo ven water te houden. De NZH deed mee. In 1931 werden drie Ford-bussen aange schaft. De aankoopprijs was een kleine Een stad stram op de Sta tionsweg: dergelijke stremmin gen komen tegenwoor dig niet meer voor. tweeduizend gulden, terwijl een streekbus vandaag de dag ongeveer 180.000 gulden kost. Die eerste bussen werden ingezet op de lijn Purmerend-Alkmaar. Tijdens de oorlog werd het Noordwijkse busbedrijf 'De Duinlander' overgenomen. Na een kleine opleving van het trambedrijf in 1937 sloot de NZH zich in 1949 aan bij het idee om trams te vervangen door bussen. De blauwe tram, de Leidse stadstram en de trams naar Katwijk en Noordwijk wer den in 1960 definitief van de rails gelicht De bus bleek een winstgevende opvolger.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5