Slapen tussen Mary's bloemen IN EN OM HET HUi: Altijd fris met de turmix ■binnen de perken EN OM DE KAS Zijn nieuwe methoden voor dierproeven haalbaar? WILDE GROENTE Tomatengolf bij veilingen; prima vraag naar paprika's Prijsdaling komkommer bleef binnen de perken Wijziging organisatie bij CCWS werpt vruchten af LAND EN TUINBOUW/VAN HUIS UIT LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 16 MEI 1981 PAGINA 2 Handwerken voorechte beginners Weven, kralenrijgen, wer ken met allerlei soorten ga rens, batikken, patchwork en borduren zijn de onder werpen waartoe het 256 pa gina's tellende boek „Hand werken voor beginners" zich beperkt. Maar die on derwerpen worden dan ook zeer uitgebreid behandeld. Het grote voordeel van deze uitgave in de reeks Doe-boe- ken van Zomer Keuning is de zeer eenvoudige taal waarin alles is beschreven en de oorzaak daarvan wordt al duidelijk op het schutblad, waar de oorspronkelijke Deense titel is vermeld: „Min forste hèndarbejdsbog" of wel „Mijn eerste handwerk boek Aanvankelijk, zo blijkt, was het bedoeld als handleiding voor kinderen die hun eerste schreden in handwerkland wilden doen. In Denemarken bleek echter alras dat ook zeer veel vol wassenen erin geïnteres seerd waren. Het is daarom een aantal malen aangepast en de laatste Deense uitgave werd in het Nederlands ver taald. Het resultaat mag er zijn. Het staat vol met aar dige werkstukjes en de tekst is verluchtigd met ontelbaar veel duidelijke tekeningen. Voor dure of ingewikkelde oude technieken (zoals het batikken of het weven) zijn goedkope en eenvoudige al ternatieve mogelijkheden ge vonden. En dat is voor een beginner natuurlijk van groot belang. Want een mens moet toch eerst weten of hij een bepaalde hobby ook leuk vindt, voordat er veel geld voor wordt uitgegeven. De prijs van het boek „Handwerken voor begin ners", dat door Elise Green werd samengesteld, is ook aanvaardbaar: 14,90). Voor de presentatie van haar nieuwe collectie beddenmode vloog Mary Quant onlangs naar Nederland. Klein en schuchter, in een grijs flanel len kniebroekpak.liep ze door de in een grote expositieruim te omgetoverde „Wintertuin" van het Amsterdamse Krasna- polsky. In intieme hoekjes, half verborgen achter matting schermen waren bedjes ge spreid met quilts (dekbedden) en kussens met zachte maar heldere kleuren (bright pas tels). Mary is een der zeven ontwerpers van de Dormafa- brieken (9 stuks plus hoofd kantoor in Manchester) met 2500 werknemers. Mary van de mini is een bescheiden vrouwtje, het steile haar recht afgeknipt tot pagekop. Ze ver telt een buitenkind te zijn uit de heuvels van Wales en daar om graag dessins te ontwer pen als copietjes van de wilde natuur. Ze herinneren aan haar zwerftochten door bos sen en dalen in haar jeugd. Als hobby houdt ze dan ook schapen, zo'n 200 op 60 acres grond. Schaapherder Chris zorgt dat de kudde aangroeit middels twee rammen: Pa trick, de kampioen en vader van alle lammeren terwijl Bo ris, door de dierenarts „be handeld", alleen maar wat „flirt" om de dames in een goede stemming te brengen. „Zo gaat dat bij de schapen", zegt Mary. De ooien hebben én een echtgenoot én een vriend. Als ze over het buiten leven praat, beginnen haar ogen te glanzen; ze lijkt een wondercocktailtje mens: ont- Ontwerpster Mary Quant werpster van de eerste uitda gend korte rok, make-up-ex- pert en nu verwoed schapen fokster. Haar dekens „torsen" een te dere bloemenweelde als bij „Wild Roses" in pink, lente groen en bruin, de kleuren zacht aangezet tot weelderige boeketten en strooibloempjes. Of een quilt waarop rijen cro- cussen, speenkruid en zuring, in regelmaat uitgestrooid met bijpassende kussens en zo de consument wil: gordijnen, lampekappen, speldekussens. Mah Jong design in bruin is dan weer voor de kinderka mer en Betsy Clark een in En geland geliefde soort Sarah Kay, gluurt ondeugend van een rose kinderdekbed, waar op haar beeltenis staat. Mary Qfuant gaat altijd uit van een thema dat ze tot in details uit werkt. Verrukkelijke lakens voor jong en oud om tussen wakker te worden in een lich te. vrolijke voorjaarsstem ming. De andere Dorma-ontwerpers hebben zich evenmin onbe tuigd gelaten. Ze gaan uit van de „gouden regel der coördi natie" in de beddenmode om van de slaapkamer iets zeer eigens te maken. Nieuw is het "Home Sew Pack" dat één vierkante meter Dorma stof bevat met volledige beschrij ving wat en hoe men er iets leuks van kan maken: een ge capitonneerde portretlijst, een toilettasje, ontbijtset met eierdoppen. kleedje, naai mandje. lampekap, kussentje, allemaal lieve dingetjes om wat vriendelijks in het harde bestaan aan te brengen. Het pakje, keurig in plastic zal zo'n 14,- gaan kosten. T.F. Grafisch dessin voor de kinderkamer Gordijnen met een dessin dat verschilt van het dekbed, maar er toch bij past. Revlons mr. Bergerac De dierproeven ten behoeve van de cosmetica-indu- strie hebben de laatste tijd nogal wat stof doen op waaien. Binnen het kader van de milieubescherming en bekommernis om al wat leeft verontrusten de sterftecijfers van dieren die in de laboratoria hun le ven moeten laten terwille van de cosmetica, niet al leen de consument maar ook de cosmetica-indu- striëlen. In de vakbladen voor deze industrie is er dan ook al het nodige over geschreven. Voor 1982 staat in Nederland een grote campagne op het pro gramma van de stichting Schoonheid zonder Wreed heid. die al succes oogst in landen als Duitsland en Engeland. In de Nederlandse cosmetica-vereniging zijn stemmen opgegaan of proeven niet internatio naal gecoördineerd konden worden door gegevens uit te wisselen inplaats van elk voor zich dieren te offeren. Revlon Inc.. een van de cosmetica-giganten stelde In Amerika 750.000 dollar 1.6 miljoen gul den) beschikbaar aan de Rockefeller University voor een onderzoek naar de haalbaarheid van een nieuwe testmethode voor oog-cosmetica. Revlon deed tege lijkertijd een beroep op andere vooraanstaande fa brikanten onder wie Avon, Estee Lauder, l'Oreal, Gil lette, Johnson en Johnson, Max Factor en Proctor and Gamble om hen als volwaardige partners te steunen. Het onderzoekprogramma komt onder lei- ^ing van dr. Dennis Stark, hoogleraar aan de Univer sity en directeur van het Research Centrum voor proefdieren van de universiteit. Hij beschreef het als „een belangrijke inspanning voor het beoordelen van blo-chemische gevolgen van verfijnder testtech nieken voor consumentenproducten". Men vermoedt dat er jaarlijks 30 miljoen warmbloedige dieren in de laboratoria sterven. Over precieze cijfers met betrek king tot de cosmetica industrie beschikt zelfs de cosmetica-vereniging niet. 1 5 In woningen (met centrale verwarming) en vooral kaï waarin het uit de aard der zaak ook 's zomers door hei tal werkende mensen al onprettig van temperatuur kaï is een beter leefklimaat te scheppen door de Turmii luchtbevochtiger op maat. Een nieuw product voor ry met een inhoud tot 50 kubieke meter met een kunststi terreservoir dat niet wordt aangetast door deze vloeis gemakkelijk is te reinigen. Dubbele veiligheid zorgt dat de bevochtiger wordt uitgeschakeld wanneer de stand te laag is of wanneer een voorwerp op de bevoc wordt gezet. De Turmix 200 is ook tegen uitdrogir meubels etc., te gebruiken in grotere ruimtes met ce verwarming waar de temperatuur lager is dan in de wo< ir mer (slaap- studeerkamer, hobbyruimte). Mebro Hu m' Techniek CV Heemstede, tel.023-339150 :a1^K iclub voors Gebot je la Roosterdeksel heeft bajonetsluiting, goede stabiliteit If u zodat omstoten niet mogelijk is. ms "/or Het voorjaar is de uitgelezen tijd om eens kennis te maken met wilde groente. De tuin le vert nog nauwelijks iets dat eetbaar is maar de natuur is al een stapje verder; er zijn al veel jonge brandnetels, paar debloembladen en over enke le dagen kunnen we ook het klein hoefblad al weer ver wachten. Liefhebbers van wil de groente verkeren nog te vaak in de veronderstelling dat die alleen maar rauw ge geten kan worden. Een ver keerde veronderstelling want veel wilde planten smaken gestoofd uitstekend. Er is een soort standaardrecept voor een groot aantal wilde soor ten. Dat gaat als volgt: neem een pan en doe daar wat olie in. Fruit daarin een klein gesnip perde uit. Leg de wilde groente bij de ui in de pan en laat alles even sudderen. Bij bladgroenten de blaadjes goeo afspoelen en eventueel klein snijden. Gaat het om wortels, borstel die dan goed schoon onder de kraan en snijdt ook die in kleine stuk- BIJ de bladgroenten een eet lepel sojasaus of wat zeezout. Gaat het om paardebloemen doe er dan wat water bij: De deksel op de pan en dan even laten sudderen. De kooktijd is sterk afhankelijk van de soort die verzameld is. Enkele zeer geschikte soor ten waar iedereen die een uurtje in de natuur wandelt makkelijk aan kan komen zijn vogelmuur, speenkruid, brandnetel, dovenetel en melganzevoet. Vooral vogelmuur is met han den vol in de berm te verza melen. Dat vraagt niet meer dan vier minuten kooktijd of nog minder naar gelang de eters min of meer rauwe groente op prijs stellen. Eenzelfde kooktijd heeft ook' speenkruid. Ganzevoet, dove- en brandnetel kunnen tien minuten in de pan heel goed hebben. Wortels van de paardebloem en de klis moeten aanzienlijk langer gestoofd worden, bij de wortelsoorten doen we de sojasaus pas na een uur prut telen in de pan. Kook dan nog een half uur langer en prik in de groente om te kij ken of alles gaar genoeg Is. Het stoofvocht kan met een bindmiddel tot een sausje worden aangemaakt dat het bij de meeste soorten erg goed doet. Elke wilde groentesoort heeft zijn eigen smaak. Enkele lij ken op postelein (een beetje zuur), andere op andijvie en spinazie (een beetje bitter). Erg bitter zijn paardebloem blad, vooral de blaadjes die overwinterd hebben en weeg bree. Deze soorten kunnen toch smakelijk bereid worden door ze voor het stoven te blancheren. Dompel de groente in kleine bosjes In een pan met kokend water. Aan het water vantevoren een beetje zout toevoegen. Als de groente na ongeveer een mi nuut een fel groene kleur heeft gekregen zijn de mees te bitterstoffen uit het blad getrokken. Daarna kunnen ze op dezelfde wijze als andere soorten gestoofd worden. Hét blancheerwater is nadat het afgekoeld is nog goed bruikbaar als waswater voor het gezicht. Een soort alter natieve schoonheidsbehande ling die verfrissend op de huid werkt. Als men niet te veel zout ge bruikt kan het kookvocht bo vendien dienen als meststof voor de kamerplanten. Wilde groenten die vooral rauw erg lekker zijn (met een beetje citroensap, scheutje olie en een snufje zout): kla verzuring, gewone zuring en waterkers. Die moeten vooral nu gegeten worden omdat de blaadjes nog lekker jong zijn. Wees bij het verzamelen van deze wilde groenten net zo voorzichtig als u normaal in de natuur bent; neem niet al les mee en laat ook wat staan voor een volgende liefhebber. De overbekende paarde bloem. Veel paprika's, maar niet zoveel als vorig Jaar. In de afgelopen week werden de veilingen als het ware met tomaten overspoeld. Op veel bedrijven moest men vooral in het begin van de week alle zeilen bijzetten om de tomaten te plukken. Op veiling Westland Noord werd er op een dag op een gegeven moment een aanvoer van 190 duizend bakjes tomaten geregistreerd. Met deze topaanvoeren werd er voor de prijs gèvreesd. Dat wat verwacht werd gebeurde echter niet, de prijs wist zich redelijk tot goed te handhaven. De A-l- export daalde naar ƒ2,71 per kilo. Dit geeft aan dat de markt In staat is om het sterk toegeno men aanbod te verwerken en dit schept weer vertrouwen In de toekomst op korte termijn. Het is om deze tijd van het jaar altijd de vraag, hoe lang blijft de prijs rond de 15 gulden hangen. Elke dag dat dit het geval is, is dan mooi meegeno men. Dat het wel degelijk tot de mogelijkheden behoort blijkt wel uit de resultaten van vorig seizoen. De vleestomaten moesten de afgelopen week ook wat inleveren, de sortering BBB bracht ƒ3,18 per kilo op. Dit betekent altijd nog een gunstig prijsverschil van 4 dub beltjes per kilo ten opzichte van de prijs van vorig jaar. Er lijkt voorlopig nog sprake van een gunstige marktsituatie omdat de export van Marokko naar Frankrijk aanmerkelijk kleiner uitvalt als vorig seizoen. In de week van 4 tot en met 9 mei was deze export namelijk ruim 3 miljoen kilo kleiner dan in 1980. Hierdoor ontstaat er op de Franse markt meer ruimte voor Spaanse, Canarische en Hollandse tomaten. Een opvallend gegeven is echter dat deze beide concurrenten in de eerste week van mei meer exporteerden naar West-Duits- land als vorig seizoen. Met ingang van afgelopen dinsdag heeft de Commissie van de Europese Gemeenschappen be sloten om de compenserende heffing op Spaanse tomaten te laten vervallen. De aanvoer zal verder groeien, zij het wat minder stormachtig als aan het begin van de week. De prijs- druk wordt groter, een sterk prijsverval lijkt er na de ervaring van de afgelopen week niet in te zitten. Als er gekeken wordt naar de aanvoer, de prijs en de export- hoeveelheden van de paprika's en men vergelijkt met dezelf de week in het vorige seizoen dan blijkt de totale aanvoer niet veel te verschillen. De export groefde de afgelopen week wel, maar bereikte het niveau van vorig seizoen niet. De prij zen die er betaald werden, vooral voor rood waren uitste kend. In de loop van de week trok de gemiddelde prijs voor een kilo rood zelfs aan naar 9,20. Vorig jaar werd er In de zelfde week gemiddeld 5,70 per kilo betaald. Voor de groe ne sorteringen daalde de gemiddelde prijs licht en kwam uit op 5,50 per kilo. De prijs lag hiermee altijd nog 2 kwartjes boven de gemid delde prijs van vorig seizoen. Er moet naast de exportvraag sprake zijn van een goede binnenlandse vraag. Na het war me weer van de afgelopen week kan er op een wat groter aanbod gerekend worden, er worden vooral meer rode pa prika's verwacht. De gemiddelde prijs zal de komende week verder dalen. Het is niet uitgesloten dat de hoge prijs voor de rode sorteringen een flinke veer zal moeten laten. Dat de komkommers niet aan een prijsdaling konden ont komen lag voor de hand. De prijsdaling bleef binnen de perken, want voor de sortering van 41 tot en met 76 va rieerde de prijs van 74 tot 94 cent per stuk. Vorig seizoen lag de prijs voor dezelfde sortering tussen de 61 en 88 (cent. Er worden op het ogenblik meer komkommers geëx porteerd dan vorig seizoen. Dit kan aangeven dat er voor de komende weken ook meer afzetmogelijkheden zijn. Daarnaast is er op de binnenlandse markt sprake van een gezonde vraag. Het aanbod zal groeien en de prijs zal wat dalen. De export van radijs komt wat In het gedrang door een groeiend aanbod op de eigen Westduitse markt. De prijs komt mede daardoor onder een toenemende druk. Dit was de afgelopen week al merkbaar, de prijs daalde naar 57 cent per bos. Met kleinere exportmogelijkheden en een groeiend aanbod In het vooruitzicht, valt er niet aan een verdere prijsdaling te ontkomen. De bloemkoolaanvoer nam de afgelopen week duidelijk In omvang toe, de prijzen tonen dit duidelijk aan. De „zessen" daalden van 3,41 naar 2,07 per stuk. Een zelfde prijsdaling deed zich voor bij de andere sortering. Het aanbod zal verder toenemen, vooral bij aanhoudend warm weer. Bij koeler weer zal het prijsverval meevallen. De spinazieprijs liep in de afgelopen week een behoorlijke deuk op. Er werd op woensdag 13 mei slechts 62 cent per kilo betaald. Het aanbod zal verder toenemen, spinazie wordt goedkoper. Prei veranderde weinig in prijs, er werd gemiddeld 8 dub beltjes per kilo betaald. De aanvoer van prei wordt kleiner, de prijs zal geleidelijk verder oplopen. Het groter wordende aanbod van Chinese kool is er de oorzaak van dat de prijs vrij sterk daalde. De gemiddelde prijs kwam op 92 cent per kilo terecht. Omdat het aanbod van dit gewas zal blijven toenemen valt er niet aan een verdere daling van de prijs te ontkomen. Ook bospeen wordt in hoog tempo geoogst en aangevoerd. Er werd gemiddeld 2 gulden per bos betaald. Ook dit gewas zal door een groter aanbod goedkoper wor den. Het heeft wel lang geduurd maar andijvie heeft de dans niet kunnen ontspringen. De gemiddelde prijs daalde naar ƒ1,per kilo. De aanvoer zal verder groeien en door een totale groei van het groente-aanbod zal de prijs van andijvie onder een grotere druk komen te staan, er worden lagere prijzen verwacht. De export van radijs hier Is men bezig met oog sten is een beetje in het gedrang gekomen. iet v mg Verder verbetering van de prijsvorming, verhoging van de efficiency, en de service, uitbouw van de interne en externe communicatie en het goven van nieuwe impulsen aan de snijbloemen- en potplantenafzet. Dat zijn de punten die in 1980 het meest centraal hebben gestaan in de produktie- sector van de Honselersdijkse bloemenveiling CCWS. Door de medio 1980 ingevoerde organisatiewijzigingen en daarmee gepaard gaande uitbreiding van het leidinggevend personeel, is het mogelijk geweest om aan bovengenoemde punten voldoende aandacht te besteden. Dit werd geconcludeerd in het jaarverslag van de CCWS. De wijzigingen in de organisatie van de CCWS hebben te vens geleid tot de uitbouw van regelmatig werkoverleg. Het interne overleg wordt hierdoor bevorderd en de benodigde informatie stroomt snel van boven naar beneden en van beneden naar boven door. In de produktiesektor is ook be gonnen met het tweemaal per jaar overleg plegen met de diverse Werkgroepen van de W.B.S. Zaken die met aanvoerders, produkt en veiling te maken hebben komen hierin aan de orde. Op prettige wijze kan een aantal mogelijke problemen hierdoor worden voorko men en zijn eventueel bestaande problemen in ontspannen sfeer goed bespreekbaar gebleken. Goed overleg tussen veiling en Werkgroep wordt bij het invoeren van wijzigingen van beide zijden op prijs gesteld. Ook met een afvaardiging van de Commissie van kooplieden wordt regelmatig van ge dachten gewisseld over eventuele storingen in of wijzigin gen vèn het veil- en verwerkingsproces. De aanvoer van snijbloemen is in het afgelopen jaar met e ongeveer 10 procent gestegen. De aanvoerontwikkeling van mg enkele produktgroepen nam in het algemeen toe. In het afgelopen jaar is een aantal grote investeringen tot stand gekomen, zoals de nieuwbouw van 30.000 vierkante meter. Verder aanschaf van 10.000 stapelwagens voor snij bloemen en ook een aantal renovaties van tribunes. Deze e investeringen zijn grotendeels tot stand gekomen met vreemd vermogen. In 1970 bedroeg dat 0,7 miljoen eigen vermogen en 17 miljoen vreemd kapitaal. In 1975 4,8 mil joen eigen vermogen en 78 miljoen vreemd vermogen en in het afgelopen jaar 6,9 eigen vermogen van 158 miljoen vreemd vermogen. De verzekerde waarde van de gebouwen, exclusief investe ringen van nog niet verplicht gedeelte aan de Strijplaan, bedraagt 150.000.000. Het terreinbezit is 32.20.52 ha. Het bedrijfsbureau van de CCWS heeft in het afgelopen jaar veel activiteiten ontplooid, hoewel door aanpassingen in de organisatie op halve sterkte moest worden gewerkt. Er zijn nog een aantal onderwerpen in behandeling. Gewerkt wordt aan verbetering van het distributiepri voor de snijbloemen. Er zijn voorbereidingen voor aanli van diverse nieuwe kettingbanen voor de aanvoer in de neerzethal en een afvoerbaan voor het hele Karrenplan bij klok nummer 1. Er is een beheer- en controlesysteem ontwikkeld ten be hoeve van het wagenbestand, zoals dat ook in andere vei lingen zal worden ingevoerd. Regelmatig wordt het stapel- wagenbestand kritisch bezien en zijn plannen voor aanko pen opgesteld, terwijl ook snijbloemen- en stapelwagens voor potplanten geüniformeerd worden. Er wordt voortdu rende aandacht besteed aan een doelmatige werkwijze voor het personeel. de Mgl 'mde de jaai oi vli

Leidse Courant | 1981 | | pagina 26