Belastingparadijs Schiphol, zonder een slang die de lol vergalt „De meeste astrologen rommelen maar wat" "—H y HOL Het jaar seizoen nadert n pont halt Nederland /an he grenzen breekt >mp'e* >k naar vakantie- zeulen zal dit Ie- luisien voor zover het per arteiar ig gaat, met de be- rgeten. tas van goudgeel us'vi Waarop een vig- arTeer vee' We9 hee,t special en «ter die de n hant ier halverwege lucratii creatieve arbeid ergeten af te ma msterdam Airport ng Centre staat n de belastingvrije des levens zit erin. een luchtreiziger die tas gezien? e de liefde tot zijn de mens blijkbaar gezonde afkeer en van de fiscus lelfde land finan- de been houdt. en zakenbons met jtomen nog hoger De Brauw aan de Li maatschappelijke l2 lie over kernener- dient, vermeit zich ankoop van een li- ge klare voor am- ven piek. Zelfs een ie gehuld gaat in islbare nerts, is lijk blij met een Nina Ricci L'Air nps van drieënder- egulanten. Belas kopen is lekker, cht rang of stand. happen in de ver vrucht, terwijl God lere kant opkijkt. V, in dal i onzii laakt. n? ai Deo- afbraa or open Dlotov orakel de fla 'ege u 'e: -G vei. ..Al |asi Bn levi |e alles op het ge bied van audio en video. hebben ze op Schiphol verdraaid de smiezen gehad. Honderdzeven- &en gulden zette het belastingvrije antrum van onze nationale luchtha- rig jaar om. Vierenveertig gulden Ide de gemiddelde luchtreiziger er. assortiment van 40.000 artikelen kiezen. Goedkoopste aanbieding: genoemde klare die in de winkel ibele zou kosten; duurste koopje: -installatie van 4000 gulden 800 gulden meer zou moeten neergeteld, als de fiscus mee kon I. „Maar met zo'n video gaan voor de oliesjeiks strijken", haast de van Alphen zich te zeggen. Hij is commerciële projecten van de in Schiphol en heeft als zodanig itingvrije winkelcentrum onder laagste prijzen ter wereld adverteert hij. De rijkst voorziene amer en tevens de voordeligste. roep wordt gehoord. Vijftien pro- n de luchtreizigers die ook andere jadden kunnen kiezen, komen via jam vanwege het belastingparadijs tehol is: de boomgaard vol verbo eten zonder een slang die de lol rswisselingen pen addertjes onder het gras? Aller- kumentenbonden hebben onderzoe- Jgesteld naar het waarheidsgehalte i aanprijzingen op de markt van de [ngvrije handel. Ontdekt werd dat iet overal de koerswisselingen van ichillende valuta doorwerkten in de |van het belastingvrije assortiment; el immer in het nadeel van de ko- i Alphen: „Voor Schiphol geldt dat jlkels de koers elke dag aanpassen p opgave van de wisselbalie van de ine Bank Nederland. Daar zijn we I consequent in. Die balie bevindt fok midden in het winkelcentrum zo- introuwige reizigers het meteen zelf n controleren. Wij willen geen gela- r een cent op een dollar. Dat vin lij beneden peil. Maar mijn stellige ilging is: zoals we dat op Schiphol wisselkoersen doen, gebeurt het anders. Mijn advies aan Neder- s die in het buitenland belastingvrij J, luidt dan ook: wees op uw hoede; |de koers in de gaten; let erop of de melingen in de prijzen zijn doorbe- voor de luchtreiziger moeilijk om te iren wanneer hij ontdekt dat hij een i belastingvrije zak heeft ge- Nog zo'n klacht die de consu- ibonden internationaal hebben op- De belastingvrije centra op de avens liggen verder uit. elkaar dan Is om de hoek. Vliegtuigen gaan ver- ikelijk snel. Van Alphen: „Inderdaad, wij proberen er alles aan te doen om [reden passagiers genoegdoening te 1%. i. De veertien winkels in ons belas- s" ije centrum hebben daarvoor een libineerd systeem. De behandeling lachten geschiedt centraal. Bij defec- In bijvoorbeeld technische apparaten [de koper, binnen de voor het betref- artikel geldende garantietermijn, in flegenheid gesteld het apparaat ofwel e plaatselijke reparateur voor reke- van de winkelexploitant te laten her- ofwel voor vervanging naar ons te sturen. Het is echt niet zo dat we n: wat kan ons iemand in Brazilië chelen? We maken er geen ver-van- id-show van. We willen onze klan- raag terugzien. Maar alweer: de in- ive wijze waarop wij ons met klach- ba ^houden, die vind je in het bulten- ^oiet. Nog een overweging dus waar de reiziger zich moet laten leiden kp h'i ergens belastingvrij aan het LÜPen slaat". i hd in mysterie stenen van Nederland zullen overi- weinig te reclameren hebben, tenzij toderolie in de fles aantreffen die Ar- iis hac had beloofd, apehaar in plaats sel hlabak. toiletpapier in plaats van een sp( Mietje of geitekeutels in plaats van com ar- Want aldus heeft de Nederlandse ligin 0ver beschikt: gij zult alleen verbruik- hu, 'elen belastingvrij mogen invoeren, de e alcoholische dranken, rookwaren, t als lfns' v'er films per persoon, chocolade rtjeaviaar- Een klein mysterie, dit laatste. m wel verse kaviaar uit Sevruga tachtig gulden de honderd gram, fleen handgebreide Noorse pullover tonderdtien gulden, geen Parker Jet i iiler schr'Jfset v00r dertig gulden? On- flrondelijke wegen. Het gaat erom dat Een Noorse trui hapt niet heerlijk weg de Nederlandse douane het standpunt hul digt: vefbruiksartikelen kunnen op reis ge heel of gedeeltelijk worden verbruikt (moet er nog iemand een eetlepel kaviaar?), maar een Noorse trui hapt niet heerlijk weg_ en moet dus belast worden. Duur zaamheid heeft zijn fiscale prijs. Foto- en filmapparatuur, optische appara ten, rekenmachines, nautische en medi sche instrumenten, alles op het gebied van audio en video, klokken en horloges, sie raden, gezette en ongezette diamanten, mode-artikelen en -accessoires, kinderkle ding, sportartikelen, speelgoed, kristal, porselein en aardewerkhet staat op Schiphol allemaal belastingvrij te pronk, maar de Nederlandse ingezetene mag er slechts watertandend naar kijken. Niet zo degenen die gezegend zijn met een ander burgerschap of domicilie. Zij mogen toe tasten (mits de douane In hun land van herkomst het goed vindt) en zij hebben de zekerheid voordeeltjes te halen. Want daarover zijn de verschillende consumen tenbonden het eens: het winkelcentrum van Schiphol komt uit internationale ver gelijkingen tevoorschijn als een glansrijk goedkoopte-eiland. Omringende luchtha vens als Frankfurt, Brussel, Parijs en voor al Londen zijn duurder. Pas zuidelijk zeg: onder de breedtegraad waar Grieken land begint knipogen de-prijzen u weer toe, hetgeen wel te maken zal hebben met de daar heersende lagere levensstan daard. Welbewust Het streven van Schiphol om het goed koopste belastingvrije luchthavenwinkel centrum ter wereld te zijn, is welbewust. Van Alphen: „We maken regelmatig prijs vergelijkingen met andere luchthavens. Hoe serieus we het opnemen, moge blij ken uit het feit dat men in geval van een incidenteel geconstateerde hogere prijs het betreffende artikel tegen teruggave van de koopprijs aan ons mag terugzen den". De filosofie achter dat streven naar goedkoopte is simpel. In de jaren vijftig moesten de vliegtuigen, alvorens over te kunnen steken naar Amerika, nog brand stof innemen. Dat deden de luchtvaart maatschappijen bij voorkeur in de Ierse kustplaats Shannon omdat daar aantrek kelijke voorwaarden golden. Een drukte van jewelste was het er, met dagelijks dui zenden passagiers die de wachttijd moes ten doden. Belastingvrij kopen was het antwoord. Van Alphen: „Dat hebben we op Schiphol gauw in de gaten gehad. Dus zijn we in 1957 ook met een belastingvrij winkelcen trum begonnen. De achtergrondgedachte was: Schiphol moet voor buitenlanders de toegangspoort tot Europa worden. Hoe bereik je dat? Door Schiphol zo aantrek kelijk mogelijk te maken. Daar hoorde een taxfree centrum gewoon bij. Het heeft ons geen windeieren gelegd. Denk aan de 15 procent luchtreizigers die speciaal langs Schiphol vliegen vanwege het belasting vrije voordeel en de hele service er om heen die we bieden. Maar er is nog een ander aspect. Dank zij de pacht die de luchthaven vangt van de winkeliers, kun nen de landingsgelden lager gehouden worden dan ze anders zouden zijn. En dat vindt de passagier indirect weer terug in de prijs voor zijn ticket". Omzetsnelheid In 1957 werd met een assortiment van zo'n 1000 artikelen begonnen. Dat zijn er inmiddels 40.000 geworden, variërend van houten klompen tot de sjiekste automo bielen. En nergens hoeft het stof van afge blazen te worden. Alles gaat in ijltempo over de toonbank. „Een gegarandeerde omzetsnelheid is een eerste vereiste", zegt Van Alphen. „We moeten woekeren met de ruimte, want in een stationsgebouw dient een passagier ook nog rustig te kun nen zitten of een kopje koffie te kunnen drinken. Er is geen plaats voor opslag. Ar tikelen die geen omzetsnelheid halen, gaan er onherroepelijk uit. We hebben het geprobeerd met schoeisel. Liep niet hard genoeg.' Meteen eruit. Zo blijven we flexi bel. We proberen de spits af te bijten met nieuwe artikelen. Ik noem het voorbeeld van de cassetterecorder die op Schiphol al te koop was toen nog geen Nederlandse winkel hem had. Daarbij hebben we veel medewerking van- de fabrikanten. Die vin den het erg Interessant om op Schiphol acte de présence te geven. Het is een vorm van internationale reclame. Nieuwe camera's, horloges, radio's tv-apparatuur en parfums worden vaak als eerste in de winkels op Schiphol bij het publiek geïn troduceerd". De hele wereld is onze markt, zegt Van Alphen graag. Daarom wordt niet alleen bij de prijsstel ling, maar ook bij de opbouw van het as sortiment sterk ingespeeld op de koopge woontes van het reizende publiek. Zo zijn er speciaal ten behoeve van Japanse reizi gers (die natuurlijk hun camera's beter thuis kunnen kopen) een aantal exclusieve Franse cognacs In het aanbod opgeno men, want kijk. die hebben ze In eigen land nooit kunnen namaken. Het uitgebrei de assortiment stereo- en videoappara tuur stoelt weer op de grote vraag naar dit soort artikelen van Scandinaviërs en reizi gers uit het Midden-Oosten die het prijs verschil aantrekkelijk vinden, of van pas sagiers uit India, Pakistan en veel Afri kaanse landen waar dergelijke apparatuur vaak gewoonweg niet verkrijgbaar Is. Wordt door die gigantische belastingvrije „wereld van het luxe" de kooplust van de Schipholpassanten niet onnodig opge jaagd? „Je hebt natuurlijk een groep men sen die maar eens per jaar gaan vliegen", zegt Van Alphen. „Die verkeren in een staat van opwinding waarin ze misschien impulsieve dingen doen. Maar de ervaren reiziger, en dat is de helft van ons publiek, weet precies wat hij wil. Die koopt gewoon wat hij nodig heeft. Die schaft zich bij wijze van spreken geen jenever aan wanneer hij thuis nog een fles in de koelkast heeft PIET SNOEREN Met zijn boek „Van ram tot vissen" pro beert dr. M. Boot wat helderheid te bren gen op het gebied van de astrologie. ASTROLOOG DR. M. BOOT: BILTHOVEN „Astrologie is voor negen tig procent baarlijke nonsens en voor tien procent waarheid. Maar die tien procent is het dan ook waard om wetenschappelijk onderzocht te worden. Als ik zeg „baarlij ke nonsens" dan bedoel ik daarmee voor al de wijze waarop men wordt geconfron teerd, met de astrologie, zo in de geest van: vandaag hebt u een kans een prijs te winnen in de loterij of om uw been te bre ken. De meeste astrologen rommelen in dit opzicht maar een beetje aan. In feite is de astrologie echter de meest eminente wetenschap over de menselijke proces sen". Aan het woord is dr. M. Boot, astroloog en schrijver van het boek „Van Ram tot Vis sen", dat dezer dagen verscheen bij Uit geverij Servire (prijs 35,-). Een merk waardige man, in zoverre dat hij zich niet alleen bezighoudt met astrologie, maar dat hij ook computerlinguïstiek doceert aan de Rijksuniversiteit Utrecht, na een studie van Duitse taal- en letterkunde, theoretische li teratuurwetenschap, wijsbegeerte, muziek wetenschap. Nederlandse taal- en letter kunde, Spaanse taal- en letterkunde, es thetica, germanistiek. Hij deed ook nog even een volledige studie solozang aan het Haagse conservatorium en was leraar Duits in het middelbaar onderwijs. En tus sendoor schreef hij vijf dichtbundels, leer gangen voor de middelbare scholen voor de vakken Duits en Nederlands en enkele wetenschappelijke studies over astrologie. Hij is nu veertig jaar. Het is de astrologie die hem helemaal in haar ban heeft. De goede astrologie, in haar wetenschappelijke vorm. „Astrolo gen", zegt hij, „hebben vaak pretenties die ze niet waar kunnen maken. Zo was Ik laatst op een vergadering van de Vereni ging voor Wetenschappelijke Beoefenaars van de Astrologie. Daar werd In alle ernst voorgesteld om te zoeken naar de ge meenschappelijke factor die zou moeten voorkomen in de horoscopen van de men sen die zijn getroffen door de giframp in Lekkerkerk. Waanzinl Wat de astrologen nalaten is te zoeken naar de grenzen van de astrologie. Naar wat er niét mee kan worden gedaan. Het is toch heel duidelijk dat de mens zijn milieufactoren met zich meedraagt, zijn maatschappelijke constel latie, zijn lichamelijke toestand. Men kan toch niet in alle ernst beweren dat het maatschappelijk niveau, het niveau als in dividu, het milieu, van een horoscoop zou den zijn af te lezen". „Wat je wel kunt zien is hoe iemand op de gemakkelijkste of op de moeilijkste manier reageert op de omstandigheden. Wat je moet doen om iemand te stimuleren om zich compleet te kunnen ontplooien. Een horoscoop is in dat opzicht veel waarde voller dan vele psychologische tests. Deze duiden misschien aan welke vaardigheden iemand heeft, maar ze blijven aan de bui tenkant van de zaak hangen. Een horo scoop kan vertellen waar het aan ligt dat iemand vele vaardigheden die hij in zich heeft, vele talenten, niet ontplooit. En in dat opzicht is de astrologie hard aan ver andering toe geweest". „We moeten niet vergeten dat het een we tenschap van vele eeuwen oud is. Maar pas in de laatste jaren is men gaan besef fen dat deze wetenschap zoals ze was niet meer in de moderne tijd paste, in zoverre dat ze moest worden aangepast aan het moderne mensbeeld, aan het moderne wereldbeeld. We zijn nu zover. De aanslui ting met de moderne tijd en zijn weten schap is gevonden. En dat heeft er weer toe geleid dat we nu pas de werkelijk fun damentele dingen van de astrologie op het spoor komen. Dat is ook de reden waarom ik dit boek heb willen schrijven. Allereerst om duidelijk te maken dat de astrologie nu is aangepast en op de tweede plaats om eens wat helderheid te brengen, voor zo ver dat kan natuurlijk, op dit gebied". „Maar om terug te komen op de psycholo gische test in vergelijking met het trekken van een horoscoop, ook Jack van Belle is mijn mening toegedaan. Hij schrijft in het voorwoord van mijn boek: „Ik ben er op recht van overtuigd dat de uitkomsten van een met kennis van zaken gemaakte ho- roscopische analyse in menigerlei opzicht de resultaten van een psychotechnisch on derzoek of een psychologische test kun nen overtreffen. Een groeiend aantal psy chologen blijkt inmiddels tot dezelfde slot som te zijn gekomen". Blijft nog de vraag over hoe een pure we tenschapper zich zo helemaal onder kan dompelen in de astrologie. „Bij toeval maakte iemand mijn horoscoop en daar stonden dingen in die ik alleen maar kon weten. Als wetenschapper denk je dan: ik ga dat zelf eens onderzoeken, of je neemt de standaard-hooghartige opvat ting van de wetenschappers aan en zegt: flauwekul. Ik deed het eerste. Omdat het me frappeerde. Omdat ik er meer over wil de weten. Ik ben nooit bang voor studie geweest en hiervoor ook niet. Maar het heeft me nooit meer losgelaten. Misschien omdat het zoveel menselijks in zich bergt". GERARD CRONÊ

Leidse Courant | 1981 | | pagina 25