Mary McCurrie, terroriste tegen wil en dank Divis, een gezwel van glas en steen, kampioen in alle negatieve zaken Wie beklaagt de Ierse moeders, dieeenzaam huilen in de nacht? BELFAST De hel van Divls, een gezwel van steen en glas waarin meer dan 5.000 mensen wo nen, is als een kanker gegroeid rond de kathedraal van St.-Pieter, die al 120 jaar met ranke tweeling torens boven Belfast uitrijst, een credo van glas en steen in neo-gotiek, een symbolische eed van trouw met opgestoken vingers aan de kerk van Rome. De kathedraal staat in de hel. D^ar wonen de armsten van de armen en de grootste straat vechters van het westelijk halfrond. Divis is kam pioen in alle negatieve zaken. De hoogste werk loosheid. De hoogste aantallen kinderen die bij de geboorte abnormaal blijken of worden bescha digd. De meeste dwergachtige mensjes, met krom me rachitisbeentjes en tot aan de oren opgetrok ken schouders, die uit hun draadlijven een onstel- iende mate van nerveuze energie weten te putten. De laagste scores in de intelligentieproeven, de hoogste cijfers voor gewelddadigheden. De groot ste aantallen neurotische honden per gezin. De hoogste pieken van alcoholisme. Divis verliest op alle sociale fronten. Om die reden worden de mensen van Divis door veel buitenstaanders gehaat, waarschijnlijk omdat Divis een schuldgevoel oproept van machtige pro porties, dat alleen maar gemaskeerd kan worden achter opvattingen als: Divis is een bastion vol ka tholiek tuig. De vrouwen van Divis lijken tien, soms twintig jaar ouder dan ze in werkelijkheid zijn. Op weg naar een van mijn aanlegplaatsen op de Falls Road, de gammele en zieke ruggegraat van het grote katholieke getto in het westen van Belfast, kwam ik in het strijklicht van een late namiddag zon een groepje vrouwen tegen die van een dag werk terugkeerden naar Divis. Bij de volkstaxi's In Castle Street, die althans in "de zon doet denken aan een oosterse markt, stonden honderden men sen in lange rijen te wachten. Lopen ging sneller. Ik liep met die vrouwen mee: „hoi". Ze vroegen waar ik vandaan kwam en ze baanden een weg voor me onder de barricades van de politie door en langs de flats en ze lanceerden me naar de Falls Road langs een brandend autowrak. Het leek eerst alsof het witte huis voor dak- en havelozen in brand stond, maar het was slechts een op zijn kant liggende vrachtauto. Falls Road was leeg en veilig. Overal stonden soldaten met het geweer in de aanslag op de straathoeken. De werkvrouwen hadden lopen kankeren over de ongelooflijke rotzooi rond de duivelse Dlvisflats. „We werken onze handen krom en kijk eens wat ze aanrichten", zei er een. „Zelfs God heeft hier geen antwoord op". Kwelgeest De ijzersterke, frêle en hardwerkende vrouwtjes verdwenen in de hel en ik wandelde verder in de zomen van het front, van soldaat tot soldaat en naar mij later verzekerd werd, in al mijn bewegin gen gevolgd door een onzichtbare kwelgeest. Om redenen die me verre van duidelijk zijn. Het ge beurde op een kleddernatte zondagochtend, toen Mary McCurrie heeft mooie, lichtbruine ogen. Zij heeft een stem als een klein Iers harpje. Ze be stormde de afgelopen week in Londen, met Jimmy Watson een tamelijk effectieve Don Quichot voor rechtvaardigheid de windmolens van de politiek in Westminster ten behoeve van slachtof fers van de terreur in Noord-lerland. Er zijn moe ders in Noord-lerland die weduwe werden door terreur en die ondanks het feit dat er een compen satieregeling bestaat gelijk aan die voor oorlogs slachtoffers, genoegen hebben moeten nemen met een bedragje van 168 gulden voor een nette be grafenis. Jimmy Watson vecht voor weduwen en wezen, voor mannen die veel te lang in de gevan genis moeten zitten, zoals Bobby Williamson die in de bouwval van de Crumlin Road Jail al 15 jaar heeft uitgezeten in een air van militaire straffe dis cipline en die maar niet naar huis mag. En Jimmy zorgt ervoor dat via diplomatieke en psychologi sche interventies jonge mensen kunnen ontsnap pen aan de greep van terreurorganisaties. Wan neer je als lid de terreurorganisatie verstoot, dan pleeg je verraad en gaan je knieschijven voor de bijl of verlies je het leven. Jimmy probeert het al tijd zo te regelen dat de organisatie het onwillige schaap buiten de deur zet, daarmee de eer aan zichzelf latend. Jimmy is een wonderlijk mannetje. Hij werkt eigen Onze correspondent Bert van Velzen heeft in Belfast, wandelend door katholieke en protes tantse getto's en door de hel van Divis een beeld gekregen van de slachtoffers van de terreur. Hij kwam Mary McCurrie tegen, een jonge vrouw die haar vader in de zomer van 1970 zag doodbloeden op straat en die nu als staatsgevaarlijk wordt beschouwd omdat haar broer in Long Kesh gevangen zit wegens sa menzwering tot moord op 17-jarige leeftijd, toen hij lid was geworden van een protestant se terreurorganisatie. Mary is geen terroriste, maar zij is van ambtswege bestempeld tot terroriste wegens associatie, evenals haar moeder Kathleen en haar zuster Margaret, vrome leden van de Pinkstergemeente van Elim, en de rest van de familie. Joe McCarthy is tot wederopstanding gekomen in Noord-Ier-, land. We gaan eerst naar Divis, de hel. psychopaten en ook protestantse idealisten die gemoord hebben uit trouw aan Westminster. Het zijn de terroristen, de misdadigers, die de aan dacht krijgen zo wordt gezegd en niet de slachtoffers. Luister naar mannen als Ian Paisley. Maar het is valse retoriek. Paisley heeft voor de slachtoffers van de terreur geen vinger uitgestoken. De crisis in Noord-lerland heeft al generaties lang slachtoffers gemaakt naar lichaam en ziel en er is in de vuur haarden van de guerrilla-getto's vrijwel niemand die niet iemand kent die door de terreur is ge dood, verminkt, of die lid is van een verboden para-militaire organisatie. Bijna iedereen is slacht offer van de terreur in Noord-lerland. Het gebied is dank zij de terreur veranoerd in een politi De armoedzaaiers die in de terreur van hei wonen, in de monsterachtige flatcompler*^ Divis. Voor die mensen wordt vrijwel niets Voor Bobby Sands werd alles gedaan, r wilde, evenals Francis Hughes, niet luisteri vendien werden Bobby en Frankie martelar jg wijl de andere slachtoffers werden vergeten, slachtoffers met een „speciale status": die haar man verloren; kinderen die hun vat kwijt geraakt. Dat zijn slachtoffers van een. wilde dood. Die slachtoffers van de „specialf®^ gorie" vallen maar al te gemakkelijk in hant de Shylocks van een harteloze bureaucrat! Weduwen maar vooral kinderen zijn dó slachtoffert van het Noordierse geweld. Hoe vaak zullen de straten van Belfast nog deze aanblik geven: brandende autowrakken, glas en puin als stille getuigen van aanhoudend geweld? lijk het liefst voor zieke kinderen, maar de slacht offers van de terreur houden hem dagelijks bezig. Hij is listig en dat is hard nodig om rond de front en vredeslijnen van Belfast op de been te blijven. Hij is, evenals Mary, met de lichtbruine ogen en de zangerige harpstem, protestant en ze hebben rond Westminster valstrikken en bereklemmen uitgezet om Lagerhuisleden te strikken teneinde die voor de kar te 6pannen voor de rechtmatige verlangens van de slachtoffers van de terreur. En Mary heeft nog een speciaal en persoonlijk belang: omdat haar broer, om bijna voor de hand liggende rede nen, lid werd van de protestantse terreurorganisa tie Ulster Volunteer Force (de meest gevreesde on der de protestantse para-militaire groepen) en op 17-jarige leeftijd voor onbepaalde tijd bleef inge sloten in Long Kesh omdat hij zou hebben deelge nomen aan een samenzwering tot moord, is Mary nu „terroriste door associatie". Verder het gehele gezin McCurrie, waarvan de vader in juni 1970 op straat werd neergeschoten toen hij uit de pub kwam en er, achter zijn rug om, epn sektarische oorlog tussen katholieken en protestanten bleek te 'zijn uitgebroken. De compensatieclaims van de weduwen van de slachtoffers van terreur worden door de autoritei ten vaak met een van laatdunkendheid doortrok ken onverschilligheid bezien. Het ministerie voor Noord-lerland heeft zich bovendien met een sani taire muur tegen geïnteresseerde pottekijkers we ten te beschermen. „Het is ons beleid", zo wordt gezegd, „om nimmer schadevergoedingsclaims te bespreken". Terwijl de verzekering voor een uitge brand café bereid is een miljoen uit te keren, wor den de weduwen en de kinderen van onschuldige slachtoffers van terreur afgescheept met een ba gatel. Jim Watson, de Don Quichot van het recht en Mary Sanchlta Panchez zijn in Londen op jacht ge weest naar vogels als lord Soper, de excentrieke prediker, socialist en pacifist, om via hem een voet tussen de deur van het Hogerhuis te krijgen ten einde bisschoppen en edelen voor het lot van de terreurslachtoffers te interesseren. Rellen Zie het verhaal van Mary. Op 27 juni 1970 was haar vader, James McCurrie, een paar biertjes gaan halen in de pub, die niet ver van zijn huis als een soort verlengstuk van zijn huiskamer fungeer de. Die avond braken er op grote schaal rellen uit in Belfast en James, net 44 jaar, bevond zich op het verkeerde moment op de verkeerde plaats toen hij met een paar vrienden naar huis wandel de. Katholieke republikeinen hebben James die avond neergeschoten. Hij heeft urenlang op straat gelegen, terwijl hij langzaam doodbloedde. De schutters schoten op iedereen die probeerde Ja mes te redden. Kathleen, de vrouw van James, was drie maanden in verwachting. Een half jaar na de dood van Ja mes werd de kleine Jimmy geboren, op 27 decem ber 1970. Het kind had een erbarmelijke gezond heidstoestand. De dood van James McCurrie zette een reeks van rampzalige gebeurtenissen In bewe ging. Billy, die 12 jaar was toen zijn vader stierf, was zo verbitterd en wraakzuchtig dat hij zich aan sloot bij het vrijwilligersleger voor Ulster (U.V.F.), een moordcommando. Hij zit nu al vijf jaar gevan gen in Long Kesh vanwege zijn deelname aan een moordcomplot. De terreur maakte van Billy een terroristje. Hij heeft nu vijf jaar uitgezeten als mo delgevangene en is een „wedergeboren christen". Kathleen McCurrie en haar dochter Margaret, die nu 20 is, hebben een troostpad gevonden in de Pinkstergemeente van Elim. Robert, de zoon die aanvankelijk de verkeerde weg op leek te gaan en twee jaar gevangenisstraf opknapte wegens een beroving, is nu gelukkig getrouwd en werkt op een scheepswerf. Mary met de lichtbruine ogen en het Ierse harpstemmetje zit bij de koopvaardij. Na bijna elf jaar begint het gezin McCurrie zich te herstellen. Het wachten is nu nog op de terugkeer van de arme Billy, voor wie ook al een haf^'V"^ klaar ligt op de scheepswerf. Het gezin leek vankelijk totaal ten gronde te gaan. Dat was wonder. De kinderen waren vergiftigd door dat het leven van hpn vader slechts een satie waard bleek té zijn van 4000 pond 1000 pond voor de nog ongeboren Jimm pond voor Billy, 250 pond voor rest voor moeder Kathleen. Robert en gen niets. Ze waren al aan het werk. De kinderen en Kathleen wilden het huis niel Road een stukje ten noordoosten van tholieke getto van Short Strand, waar zoveel nt,. neringen bleven hangen aan James, zo spcj®1^ mogelijk verlaten. Met het bedrag uit de f satieregeling, volgens Kathleen een bloedgeld, werd in een nieuwe straat een gericht. Mary is nu aardig over de ellende Maar waarom moet zij beschouwd worden als Vl roriste door associatie? Omdat haar broertje iBViaar giftig geworden om de dood van zijn vader bureaucratische beledigingen, terrorist is den en in de gevangenis zit? Waarom ambtshalve als terroriste worden aangeslai Dat geldt trouwens voor het gehele rie, Kathleen en Margaret incluis, stergemeente van Elim geen vlieg kwaad doen. Ik opnieuw naar de Divis was gegaan om in de ka thedraal te luisteren naar de psalm „De Heer is mijn Herder" en naar het evangelie van de Goede Herder en naar een preek waaruit de armen en verdrukten maar bijzonder weinig troost konden putten. Vanuit de zwiepende regenvlagen dook er op mijn weg terug plotseling een citroengele auto op als een stier in de arena die klaarblijkelijk vond dat ik de rol van matador zou moeten spelen. De vauto nam brullende aanlopen, alsof het machien me wilde verpletteren. De onzichtbare figuur aan het stuur, een vage schim achter de dichtgeveegde ruiten, voerde een serie manoeuvres uit die klaar blijkelijk ten doel hadden angst en paniek te ver oorzaken. De auto kwam met forse snelheid ach teruit op me afrijden; sneed me de pas af, reed In krappe cirkels om me heen waar dat kon. Was het de bedoeling me te provoceren tot een aanval met de paraplu op de verflaag van de auto, zodat er dan een excuus zou zijn om me kreupel afchter te laten in de regen, di^ in bakken neerkwam? Men zegt dat mensen dagelijks worden geïntimi deerd door autoterrorlsme. Ik had er bovendien een telefoonterrorist bij, die gedurende een dag of vier enkele ■malen per nacht mijn nummer draaide om me uit de slaap te houden. Wie of wat had plotseling zo diep de pest aan me gekregen? Wa ren het de peetvaders, die van Divis een oorlogs zone wilden maken en die om papieren begonnen te vragen? Toen ik vroeg: „Waarom die paple ren?", zei een schrale man: „Je kunt wel van de Britse geheime dienst wezen". Ik antwoordde: „Die komen hier niet. Die durven dat niet. Want die verpakken jullie in een blok beton". Stille terreur Ik had In Divis gevraagd naar Sean Stitt, maar die bléek met een paar dozijn andere topfiguren van de IRA en aanverwante organisaties van zijn bed te zijn gelicht met de bedoeling de boel zo kalm mogelijk te houden rond de dood van Bobby Sands en later Francis Hughes. Sean Stitt was een van de voormannen van het „Afbraakcomité Di vis". Belfast en Noord-lerland vormen een weefsel van intimidatie en dat is er de reden van weinig positiefs kan gebeuren. Er Is een re stille terreur die de mensen bang maakt. Een nog niet bedorven ventje. Hugh, die in geboren en die misdienaar is, wees me naar de St.-Pieter in de hel en naar de afbraaC"gö( van Sean Stitt. Maar daar deden ze niet schien omdat de tent vol stond met tails. Langs gillende vrouwen die de avond tevoren gevochten was rond de pen we naar de kathedraal terug waar ik Patrick Buckley, een priester, opmerkte: .TGLgn s' dood in Divis". De priester antwoordde: ..AiL«e*;n, waar zou zijn dan zou ik niet meer kunnen c~ mijzelf verhangen". van comn Politici en farizeeërs klagen: wie praat er over de slachtoffers van de terreur? Bobby Sands is een zelfgekozen hongerdood gestorven en dat is ook gebeurd met Francis Hughes, van wie gezegd wordt dat hij minstens acht moorden heeft ge pleegd. Hongerstaker Joe McDonnell heeft voor zichzelf een kruis getimmerd van enorme zwaarte, om daar, terwille van een valse troon, onder te be zwijken. De desperado's staan in de schijnwerpers van de publiciteit. Maar wie praat er over de slachtoffers van de terreur? De politici en de fari zeeërs kijken, wit van woede, naar de zwarte pro- pagandasuccessen van de IRA. Wie beklaagt de moeders, die eenzaam huilen in de nacht? Wie spreekt er over de kinderen, die hun vader zijn kwijt geraakt? Wie denkt ér over verbitterde en verscheurde kinderen, die als slachtoffers van ter reur zelf naar het wapen van de terreur hebben gegrepen? De hoerige politici van Noord-lerland er zijn maar enkele uitzonderingen zoals het La gerhuislid Gerry Fitt de kille bureaucraten en de farizeeërs zijn aangevreten door de sinistere ziekte van Noord-lerland waarin zij zichzelf wél, maar het geheel géén toekomst gunnen. Ze hebben ge klaagd over de grote internationale belangstelling voor het dodelijke revolutionaire theater rond de hongerdood van harde IRA-gevangenen in Long Kesh. Onder die gevangenen bevinden zich idealis tische dromers van een Verenigd Ierland; in de groen-wit-gouden vlag gewikkelde criminelen en

Leidse Courant | 1981 | | pagina 24