Christiaan Huygenslabora torium ent nieuwbouw in Katwijk Wetsontwerp splitsing Zuid-Holland binnen enkele dagen in Tweede Kamer REGI0U0UR1NAAL REGIOUOURINAAL Voor de elfde maal: Kulturele weken Romantisch concert Winkelcentrum Wïrikdhaf handje... -jwbouw van het Christiaan Huygens Laboratorium in Katwijk Prof. Ir. E. Goldbohm, directeur, ir. R. Blommendaal, adjunct-directeur en Ir. F.K. Ha- selhoff, marketing manager van het Christiaan Huygens Laboratorium. K Het Christiaan Huy- »ra torium in Noordwijk daag officieel zijn nieu- _ing op het industrieter- [een in Katwijk. Het Chris- [uygenslaboratorium is een 'lappelijk laboratorium ontwikkeling van radar- tsbepalende installaties, luceert deze installaties en research op dit gebied, f heeft een international opgebouwd en maakt deel de Koninklijke Boskalis ster NV in Sliedrecht, een ie onder meer bekend is grootscheepse baggerpro- Jfdkantoor van het Christiaan laboratorium staat aan de Astrid Boulevard 56 in In deze kustplaats heeft het laboratorium verder nog een in strumentmakerij, een antennemonta- geplaats, een electronische werk plaats en een opslagruimte. In Zand- voort beschikt de firma nog over een antenne-meetveld. Om aan deze ver snippering van het bedrijf een einde te maken is de nieuwbouw in Kat wijk er gekomen. In het nieuwe pand zijn de afdelingen produktie, monta ge en controle ondergebracht. Het nieuwe pand, waarvan de muren zijn opgetrokken van witte kalkzandsteen heeft twee verdiepingen. Op de bega ne grond bevindt zich de produktie- afdeling. De andere afdelingen liggen op de eerste verdieping, die qua gron doppervlak slechts een derde deel be slaat van de ruimte op de begane grond. Helemaal boven, op een hoek van het gebouw is een dakopbouw gemaakt. In deze aparte kamer staat meetapparatuur opgesteld en van daaruit worden metingen verricht van stralingsdiagrammen en anten nes, of er worden radarproefnemin gen gedaan. Op de meetkamer kun nen te testen radarantennes worden geplaatst. Ook vanaf het balkon, dat op dezelfde hoek is aangebouwd kun nen metingen verricht worden. Het gebouw is ontworpen door architec tenbureau Van Manen uit Noordwijk en gebouwd door de aannemer Elion en Pajkrt uit Rijswijk. Het Christiaan Huygenslaboratorium is voortgekomen uit het Nederlandse Radar Proefstation in Noordwijk. De firma werd in 1967 zelfstandig en ging in 1972 deel uitmaken van de Boskalisgroep. Het bedrijf heeft de afgelopen jaren een goede naam op gebouwd voor wat betreft de plaats bepaling door middel van radar en havenradarsystemen. Het laboratori um was nauw betrokken bij de op bouw van een keten van zeven ra darstations langs de Nieuwe Water weg voor Rotterdam Europoort in 1956, indertijd het modernste systeen op dit gebied ter wereld. Binnenkort zal dit systeem worden gemoderni seerd. Het Rijk en de gemeente Rot terdam werken aan een nieuw, ultra modern Verkeersbegeleidend Sy steem. Ook nu adviseert het Chris tiaan Huygenslaboratorium weer over de precieze plaats van en het aantal radarstations dat het drukke scheepvaartverkeer langs de Nieuwe Waterweg straks in de gaten zal moe ten houden. Vermoedelijk komen er nu 26 radarstations langs het water te staan. De radarsystemen van het Christaan Huygenslaboratorium hebben in de afgelopen twintig jaar ook hun weg gevonden naar Duitsland, langs de ri- leren de Elbe, de Weser en de Ems en in de haven van Hamburg en in Frankrijk langs de Seine en in de ha vens van Marseille, Le Havre en Gi- ronde. Langs de Europese waterwe gen staan nu inmiddels 51 antennes van het laboratorium voor de bege leiding van de scheepvaart opgesteld. De antennes, die dag en nacht draaien hebben een gemiddelde le vensduur van 150.000 uur. Beroemd is het plaatsbepalingssys teem Artemis van het Christiaan Huygenslaboratorium. Met dit zeer geavanceerde radarsysteem kan bij voorbeeld een onderdeel van een boorplatform zeer nauwkeurig op zijn plaats worden gebracht. Bij het systeem Artemis wordt gebruik ge maakt van een vast radarstation op het land en een mobiel radarstation, bijvoorbeeld een schip in zee. r Jan elhof in :k eroon aan dec. rinkings- 1 ontsnapt ÈRWOUDE Pater keihof, afkomstig uit roude en reeds tien jaren werkzaam in èst-Afrikaanse Came- is onlangs aan de ver- Bgsdood ontsnapt In ije tijd is missionaris lof enthousiast zwem- l visser. Ondanks zijn te leeftijd slaat hij I geen dag over om ik te nemen in de At- ihe Oceaan. Sinds zijn iatsing van het in het and gelegen Tombei it plaatsje Victoria zijn hobby's uitste- toefenen. bu zo'n water-avontuur jna fataal worden..Toen tns een van zijn zwem- I een vis trachtte te ver- fn kwam het harpoen het touw. De diepte, 'ee meter, was geen pro- pm de harpoen even op jen doch door de stroom later Rekelhof weggezo- fen tweede poging lukte maar toen hij boven het water uit de snor- 1 wilde blazen en weer ucht inademen ging er |is. Tot tweemaal toe I hij water binnen in Van lucht en omdat de I tot de wal niet gering prd het voor pater Re- I even kritiek. Deson- plaagde hij erin de kant feiken waar inmiddels belde inwoners van Vic- |em uit het water heb- fhaald. Het zeewater is It zijn longen geperst en ge tijd bleek dat het nor- bdemhalingsritme weer kam. Pater Jan Rekel- reeft een paar dagen gehad doch herstelde Inmiddels heeft hij al bnkele malen gez worn- i zal hij het zeker wat ff aan doen. ADVERTENTIE Z u 00PG0UD 16.50 per gram legitimatie verplicht I Ruiten Antiquair Kort Rapenburg 12 Leiden MINISTER WIEGEL GAAT NIET IN OP WENSEN PROVINCIALE STATEN LEIDEN Minister Wiegel van Binnen landse Zaken dient binnen enkele dagen zijn plannen voor de splitsing van de pro vincie Zuid-Holland in twee stukken (Zuid en Midden-Holland) in bij de Tweede Ka mer. Wiegel gaat in dit wetsvoorstel niet in op de wens van de provincie Zuid-Holland om tegelijk met de nieuwe indeling ook een nieuwe verdeling te maken van taken en be voegdheden voor de provinciale besturen. Dit zou volgens de minister te veel vertra ging opleveren. Wel wil de minister de wens van de provincie Zuid-Holland bezien om af te stappen van de vorming van zogenaamde pre-provincies totdat de taken en bevoegd heden zijn verdeeld. Een en ander is deze week naar voren geko men tijdens een gesprek van Wiegel met gede puteerde Boone van Zuid-Holland over de voorgenomen splitsing van de provincie. Boone betoogde tijdens dat gesprek dat de vorming van pre-provincies als tussenvorm een te zware constructie is. De burger zou weinig belangstel ling hebben voor verkiezingen van pre-Provin- ciale Staten wanneer de provincies niet tegelijk nieuwe taken en bevoegdheden krijgen. Wiegel bleek niet ongevoelig voor dit argument en liet Boone weten, dat hij gaat kijken of de split- singswet kan worden bijgesteld. Over de kosten van de splitsing van de provin cie Zuid- Holland bestaat tussen Wiegel en Boone nog steeds een meningsverschil. Volgens Boone kost die splitsing 50 miljoen gulden. Wie gel acht deze becijfering te somber. Hij wees op een besparing van 26 miljoen gulden wanneer het Openbaar Lichaam Rijnmond is opgeheven. Ook bleek minister Wiegel niet terug te willen komen op zijn voornemen Goeree-Overflakkee over te laten gaan naar Zeeland. Provinciale Staten hebben via Boone laten vragen of Goe- ree niet beter bij Zuid-Holland kan blijven. Ten aanzien van enkele gemeentegrenzen liet Wie gel weten de provincie een dezer dagen te zul len uitnodigen om te praten over herindeling van de Alblasserwaard en Vijfheerenlanden. Dan kan een voorstel bij de Tweede Kamer worden ingediend. De provincie moet er daar bij van uitgaan det de gemeente Asperen, Her- wijnen, Heukelem en Vuren bij de provincie Zuid-Holland komen. Wiegel liet Boone verder weten akkoord te gaan met de provinciale plannen tot herindeling van de Krimpener- waard met uitzondering van de vorming van de gemeente Groot Schoonhoven. Volgens Wiegel moet de gemeente Schoonhoven op zichzelf blijven. De gemeenten Ammerstol, Bergam bacht en Berkenwoude kunnen wel worden sa mengevoegd. Wiegel wil een wetsvoorstel van die strekking nog deze zomer voor advies aan de Raad van State sturen. WASSENAAR Veel mu ziek, toneel ep kunst op de elfde Kulturele Weken in Wassenaar, die tot 25 mei worden gehouden. Er is een groot aantal festiviteiten ge organiseerd; popgroepen, dramatische expressie, foto- en schilderijen exposities, jazz, een kunstenaarsmani festatie, een lezing, een to neelstuk, een poppenkast, etc. Het is allemaal begonnen met Japanse bloemschikkunst gis teren vanaf zeven uur in het Deylercentrum. De expositie van „Ars et Studium" in de Galerie van het Sportfondsen- bad wordt vanavond geopend om acht uur. Vanavond is er ook kamermuziek in het Dorpscentrum met o.a. leerlin gen van de Streekmuziek- school. vanaf acht uur. Ook al vanavond treden vanaf acht uur de twee cabaretgroepen „Cabaretis Simo" en „Haar op je tanden" op in het Rijnlands Lyceum. De officiële openingsdag, mor gen, geeft een overladen pro gramma te zien. Wethouder Hans Dijkstal brengt het hele zaakje om twee uur met een openingswoord aan het rollen. De foto's' van mevrouw L. Coutinho worden tentoonge steld op een foto-expositie, die de hele week vanaf van daag te bezichtigen is in het gebouw van het Wassenaars Nieuwsblad, op werkdagen ge opend van negen tot half zes. De werkgroep „Oud Wasse naar" organiseert op 17 mei een rondleiding door histo risch Wassenaar. Verzamelen om twee uur op het Plein. Op dezelfde datum geeft „Capella Amsterdam" vanaf zeven uur een concert in de Dorpskerk. De schilder Breitner is op de 18e onderwerp van een lezing (aanvang acht uur) in de Zijl- laankerk. G. J. de Graaf burgemeester Leersum VOORSCHOTEN De VVD-frac tievoorzitter in de Voorschotense raad, mr. G.J. de Graaf, is met in gang van 16 juni benoemd tot bur gemeester van Leersum (Utrecht). Met zijn 31 jaar is hij één van de jong ste burgemeesters van Nederland. De Graaf is werk zaam op het minis terie van Binnen landse Zaken. Hij is sinds drie jaar fractievoorzitter. Hij is gehuwd en heeft twee kinde ren. De benoeming komt niet onver wachts. In korte tijd is dit het twee de raadslid uit Voorschoten, dat tot eerste burger is benoemd. Wethou der Ab Eveleens vertrok drie maan den geleden uit de Mr.G.J.de Graaf. raad. Hij werd be noemd in Mijns- heerdenland. LISSE Voor het eerste van de serie orgelconcerten in de St. Agathakerk gister avond, met Feike Asma als concertgever, bestond goede belangstelling. De organist had een kostelijk program ma aangepast aan het Ade- ma-orgel, waarbij op de ope ning na de romantiek over heerste. Het concert werd monumen taal geopend met het „Choral- vorspiel Aus der Tiefe ruf ich" van Joh. Seb. Bach, waarna gevoelvol „Choral no. 3 in A- mineur" van César Franck werd vertolkt, wat op het or gel met z'n Franse inslag bij zonder tot z'n recht kwam. Hierna volgde een compositie van een minder bekende com ponist nl. „Benedictus" van Alec Rawley, wat harmonieus en met veel overtuiging werd gebracht. Tot slot speelde de maestro „Sonate no. 7 (Suite) in F, opus 89" van Alexandre Guilmant, één van de 8 sona tes, die van hem dezer dagen op de plaat zijn verschenen, en waarmee hij ook op deze avond weer duidelijk blijk gaf, niet voor niets een ere-docto- raat in Frankrijk te hebben gekregen. De sonate afwisse lend sprankelend, harmonieus en lieflijk van opzet, werd grandioos gespeeld waarbij „grand choeur" en „finale magistraal werden weergege ven, en het dankbaar publiek gaf hierna een langdurig ova tioneel applaus. Het volgend concert is donder dag 11 juni, met als concertge ver Jacques van Oortmerssen. met altijd winkelweer bijvoorbeeld. Inkopen doen in winkelcenl Winkelhoi is overdekt winkelen met e airconditioning geregeld klin winkelw s lekker koel behaaglijk, dus alti|d gc Maak van winkelen een 'middagje uit' in het winkelcentrum bi) u in de buurt: ruim 50 zaken binnen handbereik, waar u al uw nkopen kunt doen in een gezellige En iedere dinsdag en priisbewust winkelen met goedkope aanbiedingen. isdag WTMKTT (TFNTKTIM wnMKTT.wnF "l.Kll maJUKL*- 09 00 lol 21 00 u Jarig winkelcentrum In het kader van het 8-jarig bestaan van het Alphense winkelcentrum Ridderhof organiseren de winkeliers van het centrum een aantal activiteiten. Morgen is er een quiz waarmee enkele leuke prijzen te verdienen zijn. Volgende week zaterdag, 23 mei, is er kermis en woensdag 27 mei een kindershow. Ter afsluiting van de feestelijkheden komt de Dutch Swing College Band naar de Bron in Alphen. Kaarten a tien gulden voor het optreden in het gebouw aan de Troubadours weg zijn verkrijgbaar bij de Ridderhof banken. Twaalfde Avond-laura Maandag gaat de twaalfde „Avond-laura" op het Laura- plein in Alphen van start. Het vertrek is tussen half zes en half zeven. De deelnemers zullen tijdens deze eerste rit een afstand van 30 kilometer afleggen. Honk- en softbal Teams van de Alphense scholen voor voortgezet onder wijs treden morgen in het strijdperk om uit te maken wie zich de beste honk- of softbalploeg van Alphen mag noemen. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van de Alphians aan de President Kennedy- laan. De eerste bal wordt om negen uur geslagen. Brandweer-oefening De Brandweer van de regio Leiden heeft gistermiddag voor burgemeester Van 't Wout en het merendeel van de Valkenburgse gemeenteraad het nieuwe hulpverlenings voertuig gedemonstreerd. Dit voertuig wordt ingezet bij ernstige ongevallen. Het werd gisteren bestuurd door de twee brandweerlieden Van Graas en Goed. Zij toonden de vele mogelijkheden van het voertuig, zoals de mogelijkheid om gevaarlijke stoffen direct te bestrijden. Momenteel is het 407.000 gulden kostende voertuig nog in Leiderdorp gehuisvest. Wanneer de Leidse Brandweer zal zijn verhuisd naar de Gooimeerlaan, zal het voertuig daar ge stationeerd worden. A VO-collecte AVO-Nederland houdt de komende week collectes ten bate van de mindervaliden. De stichting die zich al ja ren inzet voor de mindervaliden, streeft naar een sa menleving waarin gehandicapten zo min mogelijk hin dernissen in de weg wordt gelegd. Juist dit jaar, het jaar van de gehandicapten wordt een bijdrage ver wacht en op prijs gesteld. „Wie het kleine niet eert..." Het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie houdt van af maandag tot en met 1 juni een tentoonstelling over in- sekten onder de titel „Wie het kleine niet eert..De insek- ten zijn te zien in op jeugdafdeling van de Openbare Bi bliotheek aan de Pieter Doelmanstraat in Alphen. De ten toonstelling is maandag, dinsdag en donderdag te zien van 15.00 tot 17.00 uur. Woensdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag tussen 19.00 en 21.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.30 uur. Cabaret De KPJ Zoeterwoude organiseert vanavond een caba retavond in Don Boco aan de Zuidbuurtseweg. Het ca baretgezelschap „Vrije Val" uit Alphen zal vanaf half negen optreden. Leden van de Katholieke Plattelands Jongeren kunnen daarvan gratis genieten maar ook andere belangstellenden zijn welkom. Zij betalen f2,50 entree. Na afloop van het cabaret kan men een dansje maken op de klanken die Studio 17 zal produceren. Geraniummarkt De afdeling Leiden van de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde organiseert morgen een geranium- markt in Voorschoten. De markt wordt gehouden op de Voorstraat en zal door burgemeester mr. P. Cannegieter om 11.00 uur officieel worden geopend. Er zal een uitge breid assortiment planten voorradig zijn en verder zijn er demonstraties van pottenbakken en spinnen en is er een stand van de bijenvereniging aanwezig. De markt wordt van 9.00 tot 17.00 uur gehouden. Rommelmarkt Verenigingsgebouw Ons Huis aan het Kosterspad in Zoeterwoude is morgen het toneel van de jaarlijkse rommelmarkt. Ook dit jaar wordt de markt weer ge combineerd met oude ambachten en een mini-vee- markt. De rommelmarkt wordt georganiseerd door de hervormde jeugdraad en de opbrengst is bestemd voor diverse activiteiten in de jeugdsector. Vrijwilligers hebben de afgelopen weken een enorme verscheiden heid aan koopwaar ingezameld. Leden van de schil dersgroep De Kameleon hebben speciaal portretten ge maakt. Men kan verder op de markt koffie, saté en pannekoeken nuttigen en genieten van attracties zoals de mini-kermis en het draaiorgel. De markt is van half tien tot drie uur open. Fietstocht De trim- en toerafdeling van de ren- en tourvereniging „De Bollenstreek" (RTV) heeft zondag weer een fraaie fietstocht uitgezet. De tocht draagt de naam „Cor Ruigrok Tourtocht". Hij zal de fietsers 125 kilometer lang langs al lerlei fraaie plekjes voeren. De start van de tocht is (uiter aard) vanuit het clubgebouw van de RTV aan de Lissese Spekkelaan en vindt plaats tussen kwart voor acht en half negen 's morgens. De laatste post sluit 's middags om vier uur. Deelnemers betalen zeven gulden vijftig per persoon. Hazerswoude 700 De tachtig leerlingen van de Pius X basisschool en de Sint Theresia kleuterschool in de Hazerswoudse wijk Groenendijk hebben zich de afgelopen weken bezigge houden met een project rond de viering van het 700-ja rig bestaan van Hazerswoude. De werkstukken die in het kader van dit project zijn gemaakt, zijn vanavond van zeven uur tot half negen te bewondering in de hal van de Pius X-school. Koffieconcert Muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" geeft zondag een koffieconcert in de aula van de Technische School in Oude Wetering. Het repertoire is licht en gevarieerd. Het concert begint om twaalf uur. De toegang is gratis. Mannencafé opgeheven LEIDEN Het mannencafé aan de Caeciliastraat is ter ziele. Tot de opheffing werd besloten, omdat niet vol doende animo voor het café in de huidige vorm bleek te bestaan. „Er kwamen evenmin initia tieven. Het leek ons beter om de zaak op te doeken. Wel be sloot een deel van de bezoe kers om eens in de zoveel tijd een activiteit rond het thema mannenemancipatie te organi seren," aldus Stephan de Valk van het mannencafé. De eerste van die activiteiten wordt waarschijnlijk kort na de zo mervakantie gehouden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7