jerstelt angzaam an schok i Washington en Pretoria op een lijn inzake Namibië Rakettencrisis Israël -Syrië verscherpt zich •estaan ^elgischflfTjl binet aan een jden draadje Psychiater door Yorkshire Ripper om tuin geleid tDER AANSLAG IN HONGERSTAKING ;0. anfc 12% LENING 1981 1985X1988 [TENLAND LEIDSE COÜfeANT VRDDAG15 MO 1981 PAGINA 13 JS EEN BEETJE EIGENDOM [ALLE ITALIANEN idsl i. inenstai Overlei 00 uur Neda |üf 1111111 Ook bij de Klaagmuur in Jeruzalem werd gisteren voor de paus gebeden. (Van onze correspondent Cees Manders) Al vijf maanden lang wordt in emelli-ziekenhuis, waar de paus mo ei verblijft, een kleine afdeling voor n gereedheid gehouden. Deze maatre- im het Vaticaan in samenspraak met iliaanse ministerie van binnenlandse dat verantwoordelijk is voor de vei- van de paus. Het Vaticaan heeft het :voel gehad dat het leven van de paus liep, maar over het hoe en wanneer men vanzelfsprekend in het is kan voorlopig nog geen gebruik van eciale afdeling maken. Daar is zijn toe- nog veel te ernstig voor. Volgens het van de specialisten die hem behandelen, op zijn minst twee dagen duren voordat met zekerheid gezegd kan worden dat de paus geheel buiten gevaar is. Het Gemelli-ziekenhuis ligt op enige afstand van het centrum in het noordoostelijke deel van Rome. Het maakt deel uit van een groot universiteitscomplex, dat van de Katholieke Universiteit van het H. Hart. Het complex is betrekkelijk nieuw en in Rome, waar de ge zondheidszorg zich niet in ieders waardering kan verheugen, heeft het een uitstekende repu tatie. De paus ligt momenteel in het reanimatie-cen- trum op de tweede verdieping van het zieken huis. Een etage hoger lopen journalisten, stu denten en verpleegsters door elkaar heen. De weg naar beneden is afgegrendeld door de poli tie, met de zware mitra, standaard-uitrusting van de Romeinse carabinieri op de buik. In en rond het anders zo rustige ziekenhuis is het momenteel een heksenketel. Er bestaat on der de vele aanwezige journalisten een duide lijk behoefte aan meer en betere informatie over de toestand van de paus. De medische bul letins zijn zeer wetenschappelijk en worden door eenieder op eigen wijze vertaald en uitge legd. Verder rijden politici af en aan, omstuwd door zenuwachtige politie in burger. Sandro Pertini, de 82-jarige president van de republiek, is al twee keer op bezoek geweest. Hij zegt dat de paus hem de eerste keer al heeft bedankt voor het geweldige medeleven dat het hele Ita liaanse volk toont. Premier Forlani heeft ook een bezoek aan het ziekenhuis gebracht, maar hij is niet tot de paus doorgedrongen. Ministers en hoge Vaticaanse geestelijken geven acte de présence. Bloemen worden aangevoerd en ver dwijnen achter de zwaarbewaakte deuren. Bezorgdheid over de gezondheid van de paus, de onderschatting van de ernst van zijn ver wondingen, is in alle Italiaanse kranten, die nog bol staan van de gebeurtenissen, te lezen. Een van de dagbladen liet pagina-breed weten: „De paus moet leven". Buiten het ziekenhuiscomplex herstelt Italië zich langzaam van de enorme klap van woens dagavond. Want niet alleen de paus, maar heel het land werd getroffen; Johannes Paulus II is namelijk een beetje eigendom van alle Italia nen. Op de plaats van de aanslag, het St. Pieters plein, waar in de nacht van woensdag op don derdag nog honderden mensen de hele nacht in dekens gehuld hebben gewaakt bij de plek waar paus Woytila werd geveld, is het rustig geworden. De krijtstrepen die de plek markeer den waar de dader moet hebben gestaan en waar de patroonhulzen zijn gevallen, zijn door de regen van gisteren uitgewist... De dader van de aanslag op Johannes Paulus, de 23-jarige Mehemet Ali Agca is gisteren of- in staat van beschuldiging ge- van poging tot moord op de paus ee bij de aanslag gewonde Ameri- ist vrouwen. Hij wordt ook be- Idijd van onwettig vuurwapenbe- vervalsing van identiteitsdocu- posi-n> ileid ge§eis probeert Interpol er achter te hoe de Turk in het bezit is geko- iiet aaran de revolver, die hij bij de aanslag kte. Het wordt onwaarschijnlijk dat hij dit Italië heeft kunnen bin- jaar zijr engen, toen eerder deze maand met 'loeden artervlucht vanuit Spanje naar Ita- °g- Ook vraagt men zich af wie hem het ld heeft verschaft waarmee hij zijn |izen kon maken. Italiaanse kranten wordt er vanuit dat aan de aanslag op het leven 19 odPaus een 'nternationa^e samenzwe- '^n grondslag ligt. Volgens de Corrie- a Sera is het wapen van Ali Agca Bulgarije. herm ir Agca houdt tegenover de politie vol dat hij geen medeplichtigen heeft en is inmid dels in hongerstaking gegaan bij wijze van protest tegen het ononderbroken kruis verhoor. Berichten dat de Turk voor zijn daad in de Bondsrepubliek leefde en in Ulm met een Duitse vrouw zou zijn getrouwd, kon den gisteren door de Duitse autoriteiten, zó meldt onze correspondent in Bonn, Ami van Vree, niet worden bevestigd. Al in oktober vorig jaar had het ministe rie van Justitie in Bonn van Turkije een verzoek tot uitlevering van Agca ontvan gen in verband met de moord op de hoofdredacteur van het Turkse blad „Mil- liyet" waarvoor hij in '79 bij verstek ter dood was veroordeeld. Ook toen al beston den er vermoedens dat hij in de Bondsre- fmbliek was ondergedoken en wel volgens atere memo's van de Turkse ambassade in Bonn, in Berlijn en in Bad Wurzbach. Ondanks het feit dat de autoriteiten ont kennen dat hen iets bekend is van de aan wezigheid van Agca wijzen journalistieke naspeuringen er toch duidelijk op dat de man zich geruime tijd in de Bondsrepu bliek moet hebben opgehouden. Met name in Ulm komt men er duidelijk voor uit dat hier een grote concentratie van Grijze Wolven", de jeugdgroepering van de Turkse nationaal-fascisten, actief is zon der dat men daar veel tegen kan onderne men. De veronderstyelling bestaat dat Agca daar lid van is geweest. Hier is ook vorig jaar een Turkse winkelier (en voor malig partijlid) vermoord door een onbe kende die hem vlak voor de aanslag had gevraagd: „Kent U Mehemet Ali Agca Turkse kranten in Duitsland en andere informatiebronnen hebben ook meer dan eens melding gemaakt van de aanwezig heid van de terrorist Agca in de Bondsre publiek. Na de aanslag op de paus was uit Turkije het verwijt te horen dat men in West-Europa en met name in de Bondsre publiek veel te laks optreedt tegen extre mistische groeperingen van Turken en dat er in West-Duitsland veel te weinig bereidheid bestaat om met de Turkse au toriteiten samen te werken waar het om de bestrijding van het extremisme gaat. Poolse primaat bidt voor paus vanaf ziekbed WARSCHAU De primaat van Polen, aartbisschop Stefan Wyszynski, heeft gisten de aanslag op de paus een aanval op de hoogste waarden van de wereld genoemd. De op ge luidsband opgenomen woorden van de bisschop, die al een maand ernstig ziek is, waren via de luidsprekers in de tjok volle Sint Johannes-kathedraal van Warschau te horen. De rooms-katholieke Polen hebben gisteren massaal gebeden voor de paus en de aartsbisschop. De toestand van de Poolse aartsbisschop is de laatste tijd ernstig verslechterd. Wyszynski heeft tijdens de ontwikkelingen in Polen een belangrijke, zij het gematige rol gespeeld bij het tot stand komen van de vrije vak bond Solidariteit. De leider van deze vakbond, Lech Walesa die momenteel een reis door Japan maakt, barstte in tranen uit toen hem het nieuws van de aanslag bereikte. „Niets weegt zwaarder voor ons dan het leven van onze grote landgenoot, vader en broeder" aldus Walesa. „Mensen die de paus goed kennen weten dat hij beseft dat een vader soms moet lijden voor zijn kinderen", aldus de bewogen reactie van Dom Helder Camara, de bisschop van het Brazi liaanse Recife. WASHINGTON De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken Roelof Botha heeft gisteren in Washington na een drie uur durend gesprek met zijn Amerikaanse collega Alexander Haig verklaard veel heil te verwachten van het Amerikaanse vredesvoorstel inzake Namibië. Amerikaanse functionarissen zien in Botha's optimisme een eer- sté" aanzet tot verbetering van de betrekkingen tussen Amerika en Zuid-Afrika. De precieze inhoud van het gesprek is niet be kend, maar aangenomen wordt dat het Amerikaanse plan voor ziet in een grondwet voor Zuidwest-Afrika, waarin garanties zijn opgenomen voor de blanken in de voormalige Duitse kolo nie. Volgens eerdere plannen van de contactgroep voor Nami bië, waarin naast de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Cana da, Frankrijk en West-Duitsland zitting hebben, moet zo'n grondwet worden opgesteld, voordat verkiezingen worden ge houden en de Zuidafrikaanse troepen zich terugtrekken. Deze strategie werd eerder afgewezen door de Organisatie van Afri kaanse Eenheid en door de bevrijdingsbeweging van Namibië, de Swapo. Die willen dat de Zuidafrikanen zich terugtrekken voordat verkiezingen worden gehouden en over een grondwet wordt gesproken. JERUZALEM, DAMASCUS Het neerschieten van een onbemand Israëlisch verkenningsvliegtuig door Syrische luchtdoelraketten boven Libanon, gistermorgen, heeft naar de mening van de Israëlische premier Begin de 'raketcrisis' tussen Israël en Syrië verscherpt Het vliegtuig werd neer geschoten door de Syriërs met behulp van de vorige maand gestationeerde Russische SAM-raketten. Gistermiddag wer den opnieuw SAM-raketten afgeschoten op Israëlische straaljagers, maar die misten hun doel. De crisis wordt nog vergroot door het feit dat de speciale Amerikaanse afgezant Habib, die inmideels opnieuw naar Jeruzalem is afgereisd, er niet in geslaagd is de Syrische president Assad te bewe gen de raketten uit Libanon weg te halen. Eegin noemde het neerschieten van het toestel een „zeer ernsti ge ontwikkeling. Uit het gebeurde blijkt dat de SAM-raketten een gevaar zijn voor onze nationale veiligheid". Begin zei dat Israël het recht heeft boven Libanon verkenningsvluchten uit te voeren en dat de Amerikaanse bemiddelaar Habib niet had voorgesteld het aantal vluchten te verminderen, zoals in diplo matieke kring was gesuggereerd. De socialistische oppositielei der Shimon Perez viel hem daarin bij. „Syrië heeft Israël drie maal aangevallen en door onze vluchten boven Libanon kunnen wij van een eventuele aanval vroegtijdig op de hoogte zijn". De Syrische staatsradio heeft na het vertrek van Habib Was hington ervan beschuldigd Amerikaans-Syrische voorwaarden aan Syrië op te leggen. Er werd aan toegevoegd dat Syrië zijn standpunt inzake Libanon niet zal veranderen. „Het is Tel Aviv en niet Damascus dat de crisis heeft veroorzaakt. Elk voorstel om een botsing te vermijden moet gebaseerd zijn op het beteuge len van van de Israëlische expansiedrift", aldus de Syrische ra dio. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft gezegd dat de tijd voor het oplossen van de raketcri sis opraakt. Hij sprak van een uiterst zorgelijke situatie. Inmid dels is bekend geworden dat de Arabische landen enige tijd ge leden hun betalingen voor de Syrische legermacht in Libanon hebben stopgezet. ;ens: wellicht daag slagaanvraag Eyskens )°en ISSï" 1-2930. i 0-141L - L8I* ing onze correspondent P Mare de Koninck) JpEL De Belgische Eyskens, een Ie coalitie die nog vijf weken bestaat, aan een zijden draad- TyP-premier Mark Eys- ""■^nspeelde gisteravond Ik op de val van zijn ng en de mogelijkheid og vóór de zomer ver worden gehouden. Jelopen dagen heeft het oemde kern-kabinet vrij- onafgebroken maar teloos vergaderd om een te bereiken over twee Omhangende strijdpunten de Vlaamse en Waalse rtijen: drie miljard steun aan de failliete staalindustrie en af- de volledige automa- W prijscompensatie, avond had premier Eys- - wat een laatste verzoe king heette de vier 'oorzitters van de en de Waalse socialis- 1 christen-democraten bij VoM S zich geroepen. Het overleg bleef opnieuw zonder resul taat, maar Eyskens zei na af loop dat hij het vandaag toch nog een „allerlaatste" keer wil proberen. „Als het dan niet lukt ga ik naar de Koning, die moet beslissen of het kabinet ontslag krijgt en het parlement wordt ontbonden", aldus de uiterst geprikkelde eerste mi nister. Als het kabinet Eyskens valt. kunnen vervroegde verkiezin gen plaatshebben op 21 of 28 juni. De algemene verwach ting is dat premier Eyskens dan weer formateur zal wor den en een coalitie van chris ten-democraten met de libera len wil proberen, indien die tesamen een parlementaire meerderheid halen. Het kabi net Eyskens is het 33ste kabi net na de Tweede Wereldoor log. Regeringen zitten in Bel gië, waar de voordurende Vlaams-Waalse tegenstellin gen geen politieke stabiliteit toelaten, gemiddeld dus nog geen 14 maanden. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Heeft Sonia Sutcliffe (30) als model voor een schizofreen gediend voor haar echtgenoot, de 34-jarige Peter William Sutcliffe, beter bekend als de Yorkshire Ripper? Dr. Hugo Milne, de psychiater uit Bradford die woensdag getuigde voor de verdediging van Sutcliffe, is gisteren aan een indringend kruisverhoor onderworpen. Onder druk van een van de openbare aan klagers heeft hij toegegeven dat Sonia haar man gemakkelijk tot voorbeeld gediend kan hebben, toen hij tijdens het dokterson- derzoek na zijn arrestatie in Sheffield liet doorschemeren dat er iets scheelde in zijn bovenkamer. In 1972, toen ze aan schizofrenie leed, dacht So nia Szurma, die sinds 1974 met Sutcliffe ge trouwd is, dat ze de tweede Jezus Christus was. Ze is nu genezen, maar in die tijd hoorde ze bo venaardse stemmen. Haar man beweert derge lijke stemmen ook gehoord te hebben toen hij in 1967 grafdelver was en in de periode dat hij in Noordengelse steden prostituée's en andere vrouwen (dertien in totaal met bovendien ze ven pogingen tot moord) om het leven bracht. De advocaten die Sutcliffe aanklagen in naam van de Britse koningin hebben de vaste over tuiging van psychiater Milne, dat de beklaagde volslagen gek is, ernstig aan het wankelen ge bracht. Door rechter Boreham werd er evenwel op gewezen dat uiteindelijk de jury, die bestaat uit zes mannen en zes vrouwen, moet beslissen of Sutcliffe toerekenbaar is. Dr. Milne gaf toe, dat Sutcliffe tijdens zijn psy chiatrisch onderzoek ferm gelogen had. Op de vraag of hij om de tuin was geleid, antwoordde de specialist: „Om het even welke psychiater of dokter kan door zijn patiënten om de tuin ge leid worden". Daar nam de aanklager geen vre de mee. „Heeft hij u om de tuin geleid, dr. Mil ne?", vroeg hij opnieuw, scherper dan de eerste keer. „Mogelijk", antwoordde de psychiater, „maar ik acht het onwaarschijnlijk". Het kruisverhoor draaide rond de vragen: Be schouwde Sutcliffe zich werkelijk als een man met een goddelijke zending, een ongelukkig slachtoffer van Gods wil? Of was hij een bere kenende en beheerste vrouwenmoordenaar, die sexuele bevrediging zocht in het doden van zijn slachtoffers? Dr. Milne, die in zijn psychiatrisch rapport het oordeel uitgesproken had, dat de belangrijkste drijfveer van Sutcliffe's moorden vermoedelijk piet van sexuele aard was, werd door landsadvocaat Harry Ognyl gedwongen die mening te herzien. Deze aanklager nam van de tafel met bewijs stukken liggen een grote, door Sutcliffe spe ciaal aangescherpte schroevedraaier. Uit het of ficiële politieverslag las de advocaat in de muis stille gerechtszaal voor hoe de Ripper dit wa pen gebruikt had om er op de meest brute wijze het onderlichaam van een van zijn slachtoffers, een 19-jarig meisje, mee te bewerken. Toen hij dit gehoord had, gaf dr. Milne toe dat die aan val van sexuele aard geweest moet zijn. In zijn rapport had hij gezegd dat die verwondingen bij toeval aangebracht waren, maar voor de rechtbank verklaarde hij zich bereid dat oor deel in te trekken. De diagnose van dr. Milne in verband met Sut cliffe's geestesgesteldheid werd door de openba re aanklagers verder ondermijnd. Mr. Ognyl verdedigde de stelling dat de Yorkshire Ripper tijdens zijn gesprekken met de vier psychiaters opzettelijk had gedaan alsof hij gek was, om la ter door de rechtbank als niet helemaal toere kenbaar beschouwd te worden en er op grond daarvan met een lichtere straf af te komen. Dr. Milne gaf toe dat iemand die telkens op nieuw gaat moorden niet krankzinnig hoeft te zijn om dat te kunnen doen. „Het is waar", zei dr. Milne, „dat Peter William Sutcliffe hele maal niet eruit ziet als een gek". Mr. Ognyl maakte de psychiater er op attent, dat Sutclif fe's familieleden of vrienden bij hem nooit te kenen van krankzinnigheid waargenomen heb ben. „De jury zal moeten uitmaken of Sutcliffe mij heet beetgenomen", zo beëindigde dr. Milne zijn getuigenis. Leider Ripper-brigade naar Atlanta LEEDS De Britse politiecommisaris Ro nald Gregory, de man die vijf jaar lang de jacht op de Yorkshire Ripper heeft geleid, reist volgende week naar de Amerikaanse stad Atlanta. Op verzoek van de Ameri kaanse politie zal de 59-jarige Gregory assis teren bij het opsporen van de moorde naars) van de 27 zwarte kinderen. Een gemeenteraadslid uit Bradford heeft zich kritisch uitgelaten over Gregory's reis. „Het duurde vijf jaar en dertien doden voor de Ripper was opgepakt. Bovendien is dat niet te danken aan Gregory's brigade, maar aan een ander corps", aldus het raadslid. Nederlander die muur ramde vrij BERLIJN De 26-jarige Evert Kooy uit Utrecht, die woensdag in Berlijn door de Muur reed en op Oostduits ge bied belandde, is gisteren door de Oostduitse overheid vrijge laten. Hij is naar Utrecht ge reisd. Dit is meegedeeld door de Nederlandse abassade in Oost-Berlijn. Kooy heeft slechts lichte verwondingen opgelopen. De totaal vernielde auto is nog in Oost-Duitsland. Volgens de ambassade is het incident door de Oostduitsers zonder moeilijkheden afge wikkeld. Twee leden Guardia Civil vermoord BILBAO Bij een aanslag op een jeep van de Guardia Civil door, naar de politie zegt, Baskische terroristen, zijn twee leden van de Guardia Civil om het leven gekomen. Een derde inzit tende raakte ernstig gewond en moest een operatie ondergaan. De aanslag vond plaats toen de jeep een konvooi begeleidde dat explosieven vervoerde even buiten de stad Lemona in Spaans Baskenland. De jeep werd opgeblazen door een lading explosie ven die langs de weg was geplaatst. ADVERTENTIE. STAAT DER NEDERLANDEN bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 19 mei 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 juni aflossing In 4 jaarlijkse termijnen van 15 juni 1985 af inschrijving 19 mei a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 18 juni 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Staking in Poolse stad WARSCHAU In de streek van Bialystok in het oosten van Polen, bestaat sinds woensdag een stakingsparool. Naar de Poolse radio berichtte, heeft de plaatselijke afdeling van de vrije vakcentrale Soli dariteit naar dit wapen gegre pen om ertegen te protesteren, dat een gehandicapte begin mei zonder enige reden door politiemannen is afgeranseld. De vakcentrale eist, dat tegen de betrokken agenten straf maatregelen getroffen worden. Nadat het stakingsparool was uitgegeven, werden twee poli tiemannen die bij het incident betrokken waren, geschorst. Twee andere, die hadden toe gekeken, zijn in functie geble ven. Solidariteit eist dat ook zij ge schorst worden. Wordt hieraan geen gehoor gegeven, dan wordt op 19 mei in Bialystok en omstreken gestaakt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13