;ostbare behandelingsmethoden jiden tot selectie van patiënten Koersverandering kernwapenvoorstel heel opmerkelijk Wellicht méér dan 300 miljoen gulden steun voor tuinders an voor energie uit aarbekken haalbaar ienland n, IR RO Wet medezeggenschap in onderwijs aangenomen dankzij VVD en CDA Lage concentratie hormonen in slachtvee roept vragen op louw toekomst, Samen aan 't werk LEIDSE COURANT/ VRIiDAG 15 MEI 1981 PAGINA 11 Leniging voor gezondheidsrecht: ia 900 '77. "79; Citf '8, Prestl BMW Y ord 3-d. '76; Ml GLX '80; For 2. '79, 1! GL '78. 5 GR "77. li. Slmca 1; d 1500 1.8 78, I0NCAR I Varlan Ipffie. '5« Tg. '79: 78, GL i; Ford "78. 11 ota Slarle Dtorrljwl jgelljk. „Aan de ene kant snelle ontwikkeling ledische wetenschap en Aan de andere maatschappelijk gege- er grenzen moeten wor stel d aan de (groei van ven voor de gezond- j. Dat zal steeds grote- jjningen gaan verzoorza- 2i ar krijgt ook de indivi- j3 >atiëïit mee te maken; want met name bij kostbare, hypermoderne en daardoor be perkt beschikbare behande lingsmethoden, wordt een selec tie van patiënten onontkoom baar". Deze voorspelling deed prof. dr. H. Leenen, voorzitter van de Vereniging voor het Gezondheidsrecht, vandaag in Zeist op de ledenvergadering van ter gelegenheid van het 12'/2-jarig bestaan. Hij verwacht dat er ook spanningen zullen komen tusen de patiëntengroe pen onderling. De hulpverleners zullen zich daarin mengen omdat voor hen de gezondheidszorg achtereenvolgens „werkveld, werkgelegenheid en bron van inkomsten" is. Ongerijmd noemde prof. Leenen het dat, hoewel overheid en hulpverleners in het belang van de patiënt horen te handelen, die patiënt steeds meer tegen overheid en hukpverlening moet wor den verdedigd. Hij tekende hierbij aan dat een patiënt tegen een „team" of een „complex" van hulpverleners nog weerlozer is dan tegenover één helper. Een ander gevolg van het betrekken van steeds meer mensen bij de gezond heidszorg is dat de patiënt met nie mand meer een persoonlijke relatie kan aangaan. Daar komt bij, zei prof. Leenen „hoe meer schakels er in een systeem zitten, hoe meer fouten er wor den gemaakt". De groei van samenwer kingsverbanden in de gezondheidszorg leidt volgens hem tot problemen over de verantwoordelijkheid en juridische aansprakelijkheid. er iord i erhoging •'ge-geld parlementaire re dactie) ,G De beide re- NAJèrtijen CDA en samen een meer- n de Tweede Ka- RB0R en z^n &is*eren ak" gaan met de door Pais (Onderwijs) 1de verhoging van \NSE voor het we- yelijk onderwijs gulden. Ook het erstraai erp voor e jnvoe. tel. 121 een collegegeld van gs gesli n in het HBO kreeg stemming daaro- Tweede Kamer de i beide fracties. De zullen komend WE r al gelden. heeft de minister iige soepelheid ge- het heffen van de gegelden, daar de ent dit jaar ook nog geld voor het lopend moeten betalen. De itemde in beide ge- igen. Volgens het nerlid Van den An- het geval van het :geld sprake van Iswetgeving, alleen de begroting slui- iken. Zonder deze zou er een gat joen vallen in de igroting. Ook de erhoging voor het ippelijk onderwijs is Ie PvdA onterecht. WAARNEMERS OVER BRIEF AAN SOVJET-UNIE: (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens waarnemers is het heel opmerkelijk dat de Nederland se regering (enigszins) van koers is veranderd ten aanzien van het kernwa penvoorstel van de Sovjet-Unie. Tot nu toe was het officiële standpunt, zo be vestigde een woordvoerder van Buiten landse Zaken, dat het aanbod van Brez- jnev volstrekt afgewezen moest wor den. Deze houding werd ingegeven door het feit dat de Russen inmiddels al een groot aantal SS-20-raketten he- ben opgesteld, terwijl de NAVO nog geen soortgelijke moderne projectielen heeft staan. Momenteel zijn er niet minder dan 220 SS'20's geplaatst, zo vertelde minister Van der Klaauw gisteren in een vergadering met de kamercommissie voor buitenland se zaken. De minister zei ook te weten dat de Bondsrepubliek in zijn antwoord op het aanbod van Brezjnev ongeveer het zelfde standpunt heeft ingenomen. Zowel de oppositie als de VVD reageren afwijzend op het standpunt van de Neder landse regering. Klaas de Vries van de PvdA merkt op dat hier sprake is van een „innerlijke tegeristrijdigheid'\ Volgens hem kan men niet tegelijkertijd een aan bod van de Russen afwijzén en aannemen. De VVD'er Ploeg zei verbaasd te zijn over de inhoud van de brief. Naar zijn mening dient Nederland als een loyaal bondge noot zijn aandeel (48) van de 572 nieuwe atoomraketten te plaatsen tenzij de Rus sen vergaande concessies doen. Alleen bij het CDA is men tevreden. Het kamerlid Gualthérie van Weezei verklaarde dat er zijns inziens niets tegen is „op het probe ren te scheppen van een zo goed mogelijk klimaat voor onderhandelingen". Minister De Geus (Defensie) heeft er in Brussel bij zijn Amerikaanse collega Weinberger op aangedrongen zo snel mo gelijk te beginnen aan onderhandelingen met de Russen. Dit houdt verband met het feit dat Nederland aan de NAVO heeft beloofd in december van dit jaar te zegen of het zijn aandeel in de nieuwe middel- lange-afstandsraketten wil plaatsen. Het kabinet-Van Agt heeft die beslissing af hankelijk gesteld van de houding van de Russen. Volgens De Geus zal de Neder landse regering veel beter kunnen beoor delen wat zij in december moet doen, als daarvoor in oktober of november de gesprekken tussen de VS en de Sovjet- Unie al begonnen zijn. Op het ministerie van landbouw in Den Haag is gistermiddag het akkoord getekend dat voorziet in verhoging van de aardgasprijs in de glastuinbouw. Links achter minis ter Braks van landbouw. - (Van onze parlemehtaire redactie) DEN HAAG Tuinders kunnen op meer hulp van de overheid rekenen als mocht blijken dat het bedrag van 300 miljoen gul den dat de overheid voor hulp bij energiebe sparingsmaatregelen in de komende drie jaar beschikbaar heeft gesteld, niet voldoen de is om de stijging van de aardgasprijs voor de tuinders te compenseren. „Bij tegenvallers zullen wij de zaak opnieuw bezien en zo nodig meer geld uittrekken. Dat is niet uitgesloten", aldus minister Braks (land bouw) in een toelichting in de Kamér op het akkoórd dat Gasunie en Landbouwschap heb ben bereikt over een verhoging van de gasprijs voor tuinders. Naast een verhoging met 4,5 cent per kubieke meter dit jaar gaat de prijs volgens die overeenkomst met nog eens vier cent extra omhoog. Om de gevolgen van die regeling voor de tuinders te verzachten heeft het rijk beslo ten 300 miljoen gulden uit trekken voor maat regelen die tuinders nemen om te besparen op de verwarming van hun kassen. Tuinders die meer dan 30.000 kubieke meter gas per jaar ge bruiken komen voor de regeling in aanmer king. Zij moeten over drie jaar minimaal twin tig procent gas besparen. De tuinders moeten in ieder geval minimaal 10.000 kubieke meter aardgas besparen en maximaal ongeveer 300.000 kubieke meter per jaar. In de bespa ringsmaatregelen kunnen zij een bijdrage van de overheid krijgen van minimaal 3000 en - dit betreft een schatting - maximaal 30.000 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De door minister Pais van Onderwijs voorgestelde wettelijke regeling voor de medezeggenschap van ouders, leerlingen en personeel in het la ger en voortgezet onderwijs is gisteren door een kleine meerderheid (66 tegen 58) in de Tweede Kamer aangenomen. CDA en VVD zijn beide akkoord gegaan met voorgestelde medezeggenscjiapsrege- ling. Belangrijk punt uit de regeling is de instel ling van een medezeggenschapsraad, waarin ouders, leerlingen en het personeel van de school ieder voor eenderde deel vertegen woordigd zijn. PvdA-woordvoerder Van Kemenade noemde het voorstel van Pais „slecht, bevoogdend en betuttelend". De macht van het schoolbestuur wordt door deze regeling beschermd en zelfs versterkt: „Deze wet is alleen maar een bescherming van het bevoegd gezag tegen de democrati sering in het onderwijs". Volgens Pais is er allerminst sprake van bevoogding en betut teling. Het laat de scholen juist de maximale vrijheid om de medezeggenschap een vorm te geven, die het beste aansluit bij de eigen aard van de school, zo betoogde deze be windsman. De Vereniging van Openbaar Onderwijs heeft teleurgsteld gereageerd op het aan vaarden van de medezeggenschapsregeling. CDA en VVD zijn hun belofte om de positie van de ouders in het openbaar onderwijs te versterken niet nagekomen, zo stelt deze vereniging. VOORLOPIG GEEN VERVOLGING VEEHOUDERS et spaarbekken met de daar omheen gebouwde ringdijk pompen windmolens het water op twaalf meter boven het IJsselmeer-niveau. De kracht van het uit het bekken gelaten water èrkermeer, wordt dan via turbines in elektriciteit omgezet. Op de tekening: dwarsdoorsne de dijk die het spaarbekken in het Markermeer moet gaan omringen. Op de voorgrond pines voor de elektriciteitsomzetting. 11 AAG Met de aanleg van een iken in het Markermeer voor de op- van elektriciteit uit windenergie, snel mogelijk worden begonnen, in 1985 met de uitvoering van dit iieel, politiek en economisch op- erst gunstige „plan Lievense" wordt o, kan in 1995 een vermogen van fawatt geleverd worden. De aanleg- rallen in beginsel 4,5 miljard gulden a. oplopend tot 12,5 miljard wanneer ar 2000 de grootst mogelijke opwer- "iteit wordt bereikt Dit staat in in aan minister Trier van weten- tleid aangeboden rapport van de be- gscommissie voorstudie plan Lie- ster wil bij het aanbieden van het rap- de ministerraad aandringen op snelle ?en over verdere studies onder meer [evolgen voor het milieu en ruimtelijke ordening. De milieugroepen, gebundeld in de Stichting Natuur en Milieu, vinden dat de stu die te weinig rekening houdt met de gevolgen voor het milieu. De door het spaarbekken ver oorzaakte verschillen in waterstand zouden de flora en fauna aan de waterkant benadelen, al dus de Stichting. Volgens het plan is eerst de aanleg nodig van een twintig vierkante kilometer groot spaar bekken met een dertig kilometer lange ring dijk. Dan volgt een spaarbekken van 55 vier kante kilometer met drie centrales en een ruim 100 kilometer lange ringdijk van vijftien meter hoog. Uiteindelijk zullen er 350 tot 375 wind molens komen voor een spaarbekken van 165 vierkante kilometer. Rond het jaar 2000 kan dat gebied, groter dan een drooggelegde Mar kerwaard, 268 tot 941 miljoen gulden per jaar opleveren, terwijl het verminderde verbruik van olie en steenkool de betalingsbalans tegen die tijd met een a twee miljarcj kan verlichten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Braks (landbouw) heeft besloten voorlopig' geen vervolging in te stellen tegen landbouwers van wie de die ren hormoonsporen vertonen. Bij controles van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van zijn ministerie is gebleken dat bij talrij ke runderen hormonen worden aangetoond in zeer kleine hoeveelheden, enkele deeltjes per miljard. De eigenaren beweren echter volstrekt te goeder trouw gehandeld te heb ben en geen hormonen te hebben toegediend. Bij de diensten van het ministerie wordt nu koortsachtig gezocht naar de oorzaak van de aanwezigheid van kleine hoeveelheden hormo nen in de runderen. Een en ander heeft minis ter Braks de Kamercommissie voor landbouw laten weten tijdens een gesprek over het hor- moongebruik in de veehouderij. Volgens de mi-, nister zijn de hormoonconcentraties wellicht het gevolg van de soort veevoeder die is toege diend, al dan niet in combinatie met andere stoffen zoals diergeneesmiddelen. De rechtbank in Almelo zal volgende week woensdag vonnis wijzen in een door de Hellen- doornse export-slachterij Hogeslag b.v. aange- spannep kort" geding tegen de Nederlandse Staat. Volgens dit bedrijf wordt een onzuivere onderzoeksmethode gevolgd bij het opsporen van kankerverwekkende hormonen. De slach terij stelt hierdoor per week een schade te lij den van 36.000 gulden. Je wilt een goede toekomst voor jezelf goed onderwijs; een baan en daardoor een inkomen. Je wilt geen betutteling. Stem daarom op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel. Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-614121. Regering wil minister voor emancipatie in volgend kahipet DEN HAAG De coördinatie van het emancipatiebeleid moet niet meer worden behartigd door een staatssecretaris, maar omdat het zo belangrijk is in handen worden gelegd van een minister. De regering beveelt daarom de ka binetsformateur aan deze materie onder te brengen in de portefeuille van een minister. Dit staat in het ontwerp voor het Nederlands actieprogram emancipatiebeleid, dat staatssecretaris Kraaijeveld-Wouters gis teren in Den Haag heeft gepresenteerd. Het sluit aan op het pro gram dat vorig jaar op de conférentie van de Verenigde Naties in Kopenhagen is aangenomen. Het is de bedoeling dat het actieprogram wordt besproken in het hele land en dat iedereen die er in geïnteresseerd is er zijn of haar mening over uitspreekt. De inspraak eindigt op 1 novem ber en de resultaten ervan zullen in het uiteindelijke program ma worden verwerkt. In het geheel telt het programma 130 actiepunten. LICHT WISSELVALLIG DE BILT - Ten westen van Ierland bevindt zich een de pressie, die zijn invloed maar zeer langzaam naar het Euro pese vasteland uitbreidt. Het weer van vandaag en van morgen wordt er dan ook nog nauwelijks door bepaald. We mogen daarom op zonnige pe rioden rekenen en de kans op regen is vooralsnog klein, want een zone met veel bewol king en wat regen die bij de depressie behoort, zal ons land eerst morgenavond bereiken. Het kan die dag zelfs weer iets warmer worden. Toch blijven we de komende dagen aan de rand liggen van de invloeds sfeer van oceaanstoringen, zo dat het weer zijn licht wissel vallig karakter blijft behou den. Vooruitzichten voor zondag: Eerst veel bewolking met eni ge tijd regen, later ook opkla ringen. Middagtemperatuur ongeveer 16 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 11. Min. temp. omstreeks 10 graden. Max. temp. omstreeks 16 gra den. Kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 40 procent. Weersgesteldheid v i gisteren Max Min I temp tamp Deelen geh.bev Eelde regen snbew. 22 13 Berlijn onbew. Bordeaux mist Brussel onbew. Franktort geh.bev Genéve regen Klagenlurt mist Kopenhagen l.bew. Lissabon l.bew. Locarno regen Luxemburg mist 20 12 0.2 onbew. 22 '11 Reorganisatie bij dagblad Het Vaderland DEN HAAG Het Vader land, Haags kopblad van het Algemeen Dagblad, staat een ingrijpende reorganisatie te wachten. Het blad blijft als ti tel bestaan, evenals het twee maal per week verschijnende huis-aan-huisblad Nu, maar binnen het NDU-concern wprdt overleg gevoerd over een koppeling van de ver spreiding van Het Vaderland aan die van de Rotterdamse dagbladen van dit concern, het Algemeen Dagblad en de NRC. Daarbij is verlies aan ar beidsplaatsen niet uitgesloten. Directeur J.K. Hylkema van het Vaderland heeft bekend gemaakt zijn functie te zullen neerleggen. Het Vaderland kampt met de terugval van de economie, die een nadelige invloed heeft op het abonnementenbestand en de advertentie-omzet. Daarbij ondervindt Het Vaderland veel concurrentie van de an dere Haagse dagbladen binnen een -agglomeratie waarin het aantal inwoners terugloopt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11