Wester-senator laat zich ■lomaar niet naar huis sturen deTijd EEL STEUN VOOR KAMERLID SCHREURS HP 1 R Eindexamens zitten erop m JtDINAAL EN CDA WIJZEN STANDPUNT GIJSEN AF SSCHOP GIJSEN GING UIT VAN VERKEERDE VERWACHTING" PdSsrrarbSa^ <&r een andere ELSWKRS NENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 14 MEI 1981 PAGINA 7 'kindi zlpen <erk de ouders dens en nu chure. kunt hi tragen hure is Micia Mi tee b< ter bij by de de kerk cinderen x van neent ld. jrijkste d ouw Ma hun telj emen n n zijn >selen. parlementaire redactie) HAAG Zowel binnen als bul- kerk heeft de rooms-katholiek 'l er drs. Jos Schreurs, die van bis- Gijsen de Eerste Kamer uit veel steun gekregen. Kardinaal ds en de top van het CDA itiëren zich nadrukkelijk van andpunt dat Schreurs als pries- et voor het wetsontwerp betref- abortus had mogen stemmen. jrs zelf wil, 20 zegt hij in een communi- _er' it de vergadering van alle Nederlandse >pen zich met zijn zaak zal bezig hou- ireurs hoopt dat de andere bisschoppen iroberen Gijsen ervan te overtuigen dat reden is waarom in dit geval de ambten iester en politicus niet verenigbaar zou den zijn. Maar als dat niet gelukt, dan zal Schreurs evenwel zijn bisschop gehoorzamen en het Binnenhof de rug toekeren. Kardinaal Willebrands zegt, in zijn hoedanig heid van aartsbisschop van Utrecht, in een persbericht onder meer het volgende: „De ka tholieke leden van de Eerste en Tweede Kamer vertegenwoordigen niet de kerk maar het volk waardoor zij zijn gekozen. In dit politiek en parlementair handelen heeft hij (de christen politicus, red.) in geweten tegenover zijn kie zers en tegenover God' een eigen, persoonlijke verantwoordelijkheid". Ook de partij van Schreurs, het CDA, wijst de gedachtengang van Gijsen „categorisch" af. Het CDA hecht eraan „nadrukkelijk afstand te ne men van de passage in de brief van de bisschop waarin wordt gesproken van een voorwaarde, verbonden aan het Kamerlidmaatschap, die in feite zou neerkomen op een bijzondere manda- voor de moeilijke positie, „waarin de heer Schreurs is gebrachten „respecteert men zijn stellingname". Mocht echter al deze hulp niet baten, dan kan het volgens Schreurs zover komen dat hij moet kiezen tussen het priesterschap en de politiek. In dat geval „weegt voor mij het eerste het zwaarste". Hij doelt daarmee op de mogelijk heid dat de bisschop hem gaat bedreigen met schorsing en uiteindelijk uitzetting uit het prie sterambt. Schreurs erkent het recht van de kerkelijk leider om hem terug te roepen. In zijn communiqué vertelt Schreurs dat hij af gelopen zaterdag een bfief kreeg van Gijsen. Een afschrift daarvan werd gestuurd aan de andere Nederlandse bisschoppen, het bestuur van het CDA en de gehele fractie van het CDA in de Eerste Kamer. In die brieven zegt Gijsen dat hij Schreurs toestemming heeft gegeven voor het lidmaatschap van de senaat „op voor waarde dat ik als priester de lijn van het den ken en streven van de R.K. Kerk, voor zover deze duidelijke betekenis heeft voor politieke kwesties, zou verwoorden en doen blijken". Het stemgedrag van Schreurs bij de behande ling van de abortuswetgeving brengt de bis schop tot de conclusie dat deze priester-politicus „in voorkomende gevallen niet de stem van de kerk laat doorklinken zoals dit behoort". Als tweede motief voor zijn besluit noemt Gijsen de visie van de paus dat het lidmaatschap van een parlement voor een priester ongewenst is. Beide motieven van mgr. Gijsen worden ook door Schreurs afgewezen. „De genoemde voor waarde is mij nooit gesteld". En wat betreft zijn stemgedrag op 28 april zegt Schreurs daarmee onder meer te hebben willen uitspreken dat „gezien mijn zedelijke afwijzing van abortus, de aangenomen abortuswet nu de best mogelijke :rt ze ondei maken vert „Dat he vangelie leren k! HAAG -j- Drs. Jos gedra urs (46) weet er piet helemaal raad Van de éne dag op ndere is: deze be ien, tot! nu vol- onbekende pries- t Zuid-Limburg het ek van de dag ge- en op het Binnen liet bevel van zijn sgenoot, de huidige ïop Gijsen, de se- te verlaten vanwe- Ijn stem voor het luswetsontwerp le regering, is er de lak van. „Onge- i, hoe is het moge- in 1981, schandalig!" men om hem heen. muit Roermond ge- tptij steen blijkt he- l rimpelingen te heb- nroorzaakt in de #evijver, die de se- ïoorgaans is. stijlvol gemeubileerde jssiekamer, aan een tafel tenminste twintig men- raten we over de oorza- aanleiding van alle matie. Schreurs, aal- voor sociale werken nee te draaien in de in de oostelijke xeek en als priester al- te herkennen aan een lein zilveren kruisje op tvers, spreekt in het be- 'at aarzelend, kennelijk hij bang is het v'prkeer- reggen. Allengs wordt hij wat rustiger en slaagt steeds beter in zijn ge in onder woorden te en. We beginnen met de die vrijwel iedereen het stelt: kan bisschop Gijsen Gijsen had, kon deze toch uit de pers weten dat het bij de stemming een dubbeltje op zijn kant zou zijn. „Maar dat was zuiver speculatie. Wij zaten toen nog midden in onze oriëntatie. In die situatie was een gesprek met mijn bisschop minstens zoveel waard als een gesprek met iemand met wie ie toevallig aan het praten komt". Afweging Eerste Kamerlid drs. J. Scheurs: „Het priesterschap weegt voor mij, mocht ik eventueel voor die keus ge plaatst worden, zwaarder dan het lidmaatschap van de Kamer". „De bisschop heeft twee mo tieven. De eerste is dat ik'mij niet zou houden aan een door hem gestelde voorwaarde. Ik zou beloofd hebben als priester de lijn van het denken en stre ven van de Rooms-Katholieke Kerk te verwoorden en te doen blijken in de politiek. Het tweede motief is dat de paus het lidmaatschap van een parlement voor een priester ongewenst vindt". Volgens hem moet het eerste motief voortkomen uit een misverstand. „Want dan zou ik hier met een mandaat zitten. Dat is nu volstrekt onmogelijk. Dan zou ik nooit de eed heb ben kunnen afleggen. De wet schrijft voor dat een Kamerlid moet handelen zonder last of ruggespraak. Ik handel uiter- •olitieke functie. En hij aard wel vanuit mijn geloofso- ie toestemming ook weer vertuiging, maar dat geldt Voor al mijn collega's in de fractie en wellicht ook daar buiten. Wanneer de bisschop van Roermond dit van zijn kant anders geïnterpreteerd heeft, dan heeft mij dat in elk geval nooit laten weten". priesters geen politicus dienen vendien speelde het speelde al te zijn, is voor Schreurs even- toen ik (in 1980, Rik in 't min reden om spoorslags voor Hout) kandidaat zou worden de senaat te bedanken. „Dat gesteld voor de Kamer. En ik ging vooral over een aantal mag veronderstellen dat de Amerikaanse priesters die zit- bisschoppen dat toen in hun ting hadden in het congres. De overwegingen hebben betrok ken". zich" bij de twee andere tegen stemmers in het CDA had ge voegd, zou het voorstel ver worpen zijn. „Zuiver getalsma- Hoe is senator Schreurs nu tot zijn „ja" tegen het abortuswet sontwerp gekomen? „Het spijt me daar ga ik nu liever niet op in. Hier speelt een heel andere vraag". We stappen dus over op die vraag. Wat doet Schreurs nu als bisschop Gijsen voet bii stuk houdt? „Kijk, ik vervul een officiële kerkelijke func tie, in opdracht van de bis schop. Dan vind ik het voor de hand liggen dat ik naar mijn bisschop toestap, als ik ge vraagd word voor een politie ke functie. Niet alleen vanwe ge de formele kant van de zaak, maar ook en veel meer nog vanwege de voor- en na delen van zo'n functie". „Wat mijn eventuele vertrek betreft, weet ik op dit moment zeker dat ik mij wil beraden en wil overleggen. Wel heb ik in mijn communiqué laten we ten waar mijn wegingsmomen ten liggen. Het priesterschap weegt voor mij, mocht ik eventueel voor die keus ge- Klaatst worden, zwaarder dan et lidmaatschap van de Ka mer". Heeft Schreurs hoop dat de tig gezien heeft u gelijk. Maar andere bisschoppen erin zulen zomaar doen? neel rechtelijk is het zo dat der de rechtsbevoegdheid in de bisschop van Roer- Ik ben seculier priester, riester van bet bisdom, dus niet tot een orde of egatie. Dat betekent for- dat alleen mijn eigen bis- tnij toestemming kan ge- voor het vervullen Iten". ijkt erop te wijzen dat urs zich heeft neergelegd l besluit van mgr. Gijsen. tndeel. De senator wijst de bisschop, toen hij paus vond dat ongewenst heeft dat ook bij meerdere ge legenheden uitgesproken. Maar dat is dus duidelijk een wens, geen kerkelijke wet. Bo- Het abortuswetsontwerp werd op de avond van de 28e april met een verschil van één stem aangenomen. Als Schreurs dat gold voor ieder ander die tegengestemd zou hebben. Het is niet zo dat de doorslagge vende 38e stem de mijne was. Ik wa3 in de opsomming de veertiende of de vijftiende". Maar toen hij dat gesprek met slagen Gijsen tot andere ge dachten te brengen? „Die hoop heb ik natuurlijk wel. Want anders zou ik nu al zeggen: ik ga naar huis en gaf iedereen vriendelijk de hand". RIK IN T HOUT „NEDERLAND EN CHINA TOTBESLUIT DEN HAAG/LEIDEN Voor dc allermeesten jrft het eindexamen erop. Slechts een enkeling zal vandaag nog in de examenarena moeten, als hij of zij Spaans, Fries of Russisch heeft ge kozen. Bij het lbo moeten alleen het Uo nog op komen voor het eindexamen natuurkunde. Vwo, havo en mavo sloten hun eindexamenslag gister middag af met geschiedenis en staatsinrichting. Op drachten ep vragen waren aardig „aangekleed" met plaatjes. Ofschoon het over de hele lijn niet moeilijk was kwamen er bij havo en vwo nogal wat schrijfwerk aan te pas. Aan de orde wa ren Nederland en China. Mavo het zwaarst plegen te gen, zeer goed te doen. De kandidaten zetten tenmin ste tijdig een punt achter hun examen geschiedenis en staatsinrichting. Mede aan de hand van een aantal plaatjes moesten antwoor den worden geformuleerd. De onderwerpen hadden betrekking op koning, kabi net en Eerste en Tweede KAmer en op China. Daar ging het over de verhou ding van China met andere landen en de eigen culture le revolutie. De periode tas sen 1925 en 1976 werd be handeld. Dat is het tijdperk in China na de dood van Soen Jat-Sen tot de dood van Mao Tse-toeng. Acht van de 21 vragen en op drachten hadden betrek king op China. Gistermorgen moesten de mavo-kandidaten zich bui gen over veertig meerkeu zevragen handelskennis I. De vragen waren goed ver deeld over de leerstof. Het was, aldus -onze woordvoer der, heel aardig werk en de kandidaten waren er over het algemeen snel mee klaar. Slechts enkele vra gen waren wat pittig. Havo Handelswetenschappen en Recht stond gisterochtend, op, het programma van het havo. Het examen bestond uit vier opgaven. Drie daar van mochten tot de vaste nummers worden gerekend. Een getrainde leerling zal er geen moeite mee hebben gehad. Eindoordeel van onze leraar: niet te moeilijk en van een redelijk niveau. In de middaguren was Ge schiedenis en Staatsinrich ting aan bod voor het havo. Evenals bij mavo waren de twee onderwerpen: Koning- -Kabinet-Kamers en ver volgens China na de dood van Soen-Jat-Sen tot de dood van Mao-Tse-toeng 1925-1976). De vragen bij het eerste onderwerp waren van een redelijk niveau, hoewel gezegd moet worden de kandidaten erg veel problemen hebben ge had met opdracht 17, waar bij zij aan de hand van vijf uitvoerige aanwijzingen het onderwerp moesten uitwer ken. Overigens was de moeilijkheidsgraad redelijk. Onze leraar was wel van oordeel, dat te veel aan dacht werd besteed aan de buitenlandse polititek. Vwo Economische Wetenschap pen II en Recht voor het vwo, dat gisterochtend op het programma stond, zal volgens onze zegsman de kandidaten geen onoverko- heb- ge- allemaal bekende proble men. Niet moeilijk, zo vatte hij zijn eindoordeel samen. Over het examen Geschie denis en Staatsinrichting voor het vwo (dezelfde the ma's als het havo, maar an dere vragen en opdrachten) merkte onze leraar het vol gende op. De beide delen bij het onderwerp „Koning- -Kabinet-Kamers" waren niet moelijk te Datzelfde geldt voor het on derwerp China, hoewel deel D veel werk met zich mee bracht. Maar aan het bijge leverde materiaal had de kandidaat een goed hou vast. De tijd was ruim vol doende. Slotsom: het Neder landse onderwerp was be slist niet moeilijk, „China" was wat lastiger, maar toch ook goed te doen. deze kandidatuur Kamer moest beslissen, i collega's in Nederland geraadpleegd. „Vanuit sschoppenvergadering is ok het groene licht gëko- Dat heeft Schreurs er- ibracht door middel van •erscommuniqué wachting aan het gesprek heeft verbonden. Met andere woorden: de bisschop liet Schreurs komen om hem te verstaan te geven en dat standpunt „onderstrepend met diverse uitspraken van met aa'nïï "weken name de paus" dat hil heen gaan". In de tussen- rordt de Eerste Kamer, in .S «n" behandeÜng Z° 2egt wijziging van de grond- ook nog opnieuw gekozen el op 2 juni. Schreurs is [het CDA op een zodanige P gezet dat hij vrijwel ze- I is van herverkiezing. P het er nu naar uitziet zal lie uitverkiezing accepte- Dat laatste zou ook niet ge beurd zijn in het gesprek dat Schreurs had met de bisschop kort voordat er in de Eerste Kamer over het abortuswet sontwerp gestemd zou worden. Wel erkent de priester-senator Merende om zich ook nu Ie zaak te bemoeien, ende dit verzoek blijft 'urs zijn werk als politi- oen. „Op de kortst moge- lermijn wil ik dat er dui- :heid komt. Maar daar zal een aantal voorstellen morele principe waren wij het volledig eens. Maar toen ik mijn stem uitbracht, gaf ik met anderen samen een politiek oordeel en dat valt onder mijn handelen als Kamerlid". Het al dan niet verenigbaar Tenzij aTvooTdte tijddiï- ?'in v,an functies dat is, dat hij ondanks alles- 's v0'gens Sch"urs de kern sun van bijvoorbeeld kar- *an de2e,aaak- Z''n ^mrnen >1 Willebrands- de ingang ™or de. abortuswet zou slechts Wol 21-23 niet mee? da aan'f'dJ"?"Hf' betreden. gewenst bleem zit dus in feite dieper' Mede daarom vindt Schreurs het zo nuttig en nodig dat de dag (vorige week vrijdag) Nederlandse bisschoppencon- it het CDA hem wederom ferentie zich over dit probleem jjdaat had gesteld, plofte u»tspreekt. pchreurs in Heerlen de PailS uit Roermond in de bus. stond daar nu precies in? De uitspraken van de paus dat" In Elsevier voorspelt prof. Van der Grinten, grondlegger van het kabinet Van Agt: „Al zou je een nieuw kabinet-Van Agt krijgen, dan zie ik het niet gebeuren dat Den Uyl daarin zitting neemt. Omgekeerd geldt hetzelfde. Dat betekent dus het einde van de politieke loopbaan van ofwel Den Uyl of Van Agt." Ook een artikel over zelfdoding. „Wat er wer kelijk gebeurt via dat informa tiecentrum voor vrijwillige euthanasie is dat er voor labie le mensen knopen worden doorgehakt, die misschien nog ontward hadden kunnen wor den." Voor vakantiegangers is er een kostenvergelijking tus sen de autoslaaptrein en zelf rijden. „Conclusie: de auto slaaptrein heeft ongetwijfeld vele voordelen, maar lijkt voorshands zeker niet voorde liger dan zelf rijden." In een ander vakantieverhaal wordt op een rijtje gezet wat wel en niet belastingvrij in Nederland mag worden ingevoerd. Elders pleit de econoom Van Niekerk voor een doelmatiger beste ding van de belastinggelden. „Ik wijs op de uit de hand ge lopen exploitatielasten van in dertijd door de overheid gesti muleerde projecten als kun stijsbanen en zwembaden. In de publieke sector zijn mecha nismen werkzaam, waarbij ik vraagtekens zet." In de Haagse Post komen de economen Driehuis en Van der Zwan met een drastisch al ternatief voor de vastgelopen staatshuishouding. „De WAO is een volkomen uit de hand gelopen operatie. Daar moet dramatisch worden ingegre pen. Op demonstratieve wijze moet de overheid duidelijk maken, dat zij vindt dat die o- peratie gierend de bocht is uit gegaan. Hoe? Door de WAO te schorsen en een noodwet af te kondigen." Elders "aandacht voor de stichting Jezus Kinde- ren, die de opvang van drugs verslaafden naar zich toe pro beert te trekken. „Ik zie dat alle jongelui die echt een keu ze maken voor het geloof, er doorheen komen. Ze hebben meer houvast in het leven, dat komt door de kracht die het geloof geeft. En als ze niet ge motiveerd zijn om te geloven, dan maken we ze gemoti veerd." Een interview voorts met ex-premier en oppositie leider Ecevit van Turkije. „De onlangs opgerichte onderwijs- stichting betekent dat het den ken van de jonge generaties Turken zal worden geconditio neerd overeenkomstig de be langen van het grote zakenle ven. Dus de ministers en de hoge ambtenaren van de toe komst zullen allemaal zetba zen zijn. Ik denk dat hier een heel nieuw en vernuftig model wordt gemaakt en ik ben er zeer verontrust over." Een ge sprek tenslotte met de auteur en criticus Gerrit Komrij. „De wereld die ik om me heen zie, is het gevolg van politieke be slissingen en die wereld ziét er gruwelijk en misdadig uit, om dat het esthetisch element uit de politiek is verdwenen. Daardoor is de politiek verloe derd." Vrij Nederland praat met de scheidende politicus prof. Die penhorst „Ik geloof dat er van roepingen in de hoogste zin bii parlementariërs niet zoveel sprake is. Plichtsbesef, dat be hoort er te zijn. Je moet het zo goed mogelijk doen, hetzelfde geldt dus voor een loodgieter of een bakker. Maar dat zo'n kamerlidmaatschap iets uit zonderlijks zou zijn, iets ho gers, nee, dat wil er bij mij niet in." Een ander artikel constateert dat de Bredase po litie op Koninginnedag niet op de rand van de afgrond heeft gemarcheerd, maar er over heen. „De arrestatie van 143 jongeren is vrijwel zeker in strijd geweest met het Europe se Verdrag tot Bescherming van de Mensenrechten, als ook met een aantal artikelen in ons Wetboek van Strafvorde ring." Elders aandacht voor wantoestanden in de bouwwe reld. „Voor mij staat vast dat er per jaar meer uit de staats kas wordt gestolen door frau de, dan dat er via allerlei be zuinigingen weer recht te trekken valt." Een interview ook met trainer Hans Berger van het omstreden FC Utrecht „Wat ik onder andere geleerd heb van de contacten met onze lastige supporters: je hoort de andere kant en dan schrik je ook. Het is geloof ik een typisch probleem van de Randstad. Er wordt wel eens gezegd dat er niet met ze te praten valt. Moet je nagaan dat ze apetrots waren dat er op het vela van Vitesse tijdens de wedstrijd tegen Groningen niets was gebeurd." In De Tijd een groot artikel over de dictatuur van de de mocratie. „Nee, het parlement is geen dictator. Eerder is de mogelijkheid voor meepraten en meebeslissen van belangen groepen en van minderheden ontzaggelijk gegroeid. Het is zo geworden dat de daadkracht van het bestuur bedenkelijk is afgenomen. Hiervan onder vindt de burger soms grote schade: In dat geval is er zelfs sprake van een soort dictatuur van de minderheid." [Een an der artikel beschrijft hoe bis schop Gijsen de Limburgse Êriester Jos Schreurs uit de erste Kamer probeert te ban nen. „Als hij me het mes óp de keel zet, dan kies ik voor het priesterschap ten koste van de politiek. Maar het grote dilem ma is dat nu alles gaat draaien om de democratische betrouw baarheid van katholieken in de politiek. Ik erken de moge lijkheid dat ik terwille van dat principe toch het been stijf moet houden." Het blad komt terug op de verontruste brief van kardinaal Willebrands. „De zaak raakt het hart van het katholicisme, in zoverre de ongetwijfeld oprechte geloofs visie van de kerkelijke leiding ervaren wordt als een aanslag op de religiositeit van mensen die katholiek hadden willen zijn. De kerk lijkt zichzelf uit te hollen." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie praat met mevrouw Wertheim, die te recht moet staan wegens eut hanasie. „Justitie moet maar uitzoeken wie die hoge ambte naar was, die mij indertijd een vrijbrief heeft gegeven om te doen wat ik wilde. Ze moeten ook die arts die de patiënt naar mij verwezen heeft, maar eens horen." Het blad tekent bij de dood van de Iese hon gerstakers aan: „De steun die ze krijgen,, maakt duidelijk dat de eisen van de gevangenen meer dan juist zijn en beslist niet alleen om humanitaire re denen; de ondersteuning op de straten en in de fabrieken be nadrukt dat de gevangenen politieke gevangenen zijn." Een groot interview ook met de communistische voorman Joop Wolff. „Wij zullen nooit alleen gedogen. Het minste zou moeten zijn: inspraak in het program van een progressieve regering. Onafhankelijk van de vraag of je er wel of niet in zit. Er is natuurlijk best een positie denkbaar, dat je niet in de regering zit; maar dat er reëel overleg is. Daar hoeft niemand zo verschrikkelijk griezelig over te doen. Want In Hervormd Nederland een gesprek met PPR-Kamerlid Leo Jansen, die lid wordt van de stuurgroep Brede Maat schappelijke Discussie Kerne nergie. „Er moeten in zichzelf sluitende toekomstvisies op ta fel komen, waarvan duidelijk is welke politieke keuzen moe ten worden gemaakt. Want het gaat om meer dan een paar kerncentrales; het gaat om de inrichting van de samenle ving." Voorts een artikel van IKV-lid drs. Hogebrink. „Uit stel van een besluit over kern- raketten lost niets op. Neder land moet nu dwars gaan lig gen - maar dan ook echt en niet halfslachtig." Elders zegt dominee Albert van den Heu vel in een gesprek over zuide lijk Afrika: „We zijn collectief verantwoordelijk, want tot voor kort waren de onderne mers de notabelen van de kerk. We vonden het prachtig wat ze deden. Het gaat niet aan nu plotseling te roepen dat de multinationals schurken zijn. Ik begrijp dat het pro bleem waarmee we ze con fronteren, bijna niet te hante ren is voor ze." Een interview tenslotte met oud-directeur Doornbosch van de grootste wapenfabriek in Nederland, Holland Signaal. Over leverin gen aan het militaire bewind in Argentinië: „Zeven jaar ge leden was ik daar. Wat een rotzooitje. Ik heb me nog nooit zo onveilig gevoeld. Die dissi denten maakten het leven daar voor een hoop mensen onmogelijk. Voor het laatst ben ik er twee-en-een-half jaar geleden geweest en het was er de rust zelve." PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7