Tijdelijk van2§ö-voor 200.- Basisbeweging komt op voor buitenlandse arbeiders Gebrandschilderde glazen lopen groot gevaar K unstenaarsfedera tie bepleit produktiefonds voor de kunst kerk wereld Deze klant van u leest per dag gemiddeld drie kwartier in de krant. DONDERDAG 14 MEI 1981 PAGINA 6 LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 MEI 1981 PA« van een produktiefonds de ontwikkeling van nieuwe kunst meer kansen geven. Uit dat fonds kunnen dan stipendia, werkbeurzen en dergelijke ten behoeve van kunstenaars gefinancieerd worden. Ook het geven van voordrachten kan een be langrijk middel zijn voor de bevordering van het maken van kunst. Dit zegt de Fede ratie van Kunstenaarsvere nigingen te Amsterdam in het programma voor de kunst, dat gisteren in ver band met de komende ka merverkiezingen is gepre senteerd. De rijksoverheid zou het de gesubsidieerde instellingen zoals welzijnsorganisaties mo gelijk moeten maken bijvoor beeld één procent van hun subsidie aan kunst te besteden. Als het gaat om de produktie, distributie en het afnemen van kunst, 'egt de Federatie na druk op produktie. Zij is tegen een praktijk die de concurren tiestrijd tussen Beeldende Kunstenaarsregeling en de vrije markt in stand houdt of vergroot. De bemoeienis van de overheid met de beeldende kunst moet volgens de Federa tie niet het karakter hebben van verzorging, maar van deelneming aan het speel van vraag en aanbod. Verder is de Federatie van oordeel, dat de overheid de spreiding van kunst het best kan bereiken door particuliere aankopen te stimuleren. In dat verband pleit zij voor herstel van de onlangs afgeschafte rijkssubsidie bij aankoop van een kunstwerk door particu lieren. Belastingaftrek noemt zij een andere mogelijkheid. Voorts meent de Federatie dat de fotografie door middel van opdrachten gestimuleerd moet worden en dat het wenselijk is een apart begrotingsartikel voor fotografen in het leven te roepen. Zij is eveneens van mening, dat de positie van de schrijver zwak blijft en dat daarin alleen een werkelijke verbetering gebracht kan wor den door de invoering van het leenrecht. Lampen-ontwerper W. Gispen overleden DEN HAAG Op 90-jarige leeftijd is afgelopen zondag in Den Haag overleden de industrieel ontwerper W.H. Gispen. Gispen werd vooral bekend als ontwerper yan lampen. Mede dankzij de vele publicaties die van zijn hand verschenen bracht hij talloze van zijn collega's ertoe zich te laten inspireren door de wereld van de kunst. In het Stedelijk Museum in Amsterdam was vorig jaar een overzichtstentoonstelling van zijn werk te zien. De oorzaken van de trekar- beid moeten worden wegge nomen aan de belangen van buitenlandse arbeiders moet tegemoet worden ge komen en de culturele identiteit van die arbeiders moet gewaarborgd worden. Dit eist de Basisbeweging van kritische groepen en ge meenten ter gelegenheid van de verkiezingen voor de Tweede Kamer op 26 mei. De Basisbeweging is een samen werkingsverband van 53 groepen van maatschappij en kerkkritische christenen. De Basisbeweging heeft on der de titel „Kiezen op el kaar" een verkiezingskrant uitgegeven waarin ze ingaat op de situatie van buiten landse werknemers in Ne derland. De Basisbeweging meent dat de trekarbeid een groot kwaad is, zowel voor de lan den van herkomst als voor de ontvangende landen. Het kwaad is, zo zegt ze, het grootst voor de mannen en vrouwen en de gezinnen die het direct betreft. „Door de economisch-financiële nood gedrongen zijn zij losgemaakt van hun oorspronkelijke leefgemeenschap' en cultuur en worden zij gemaakt tot tweede-rangs burgers van onze samenleving", zo schrijft de Basisbeweging. De Basisbeweging zegt dat deze situatie het meest cy nisch blijkt uit de „Wet ar beid buitenlandse arbeiders" (de 1-november-wet) en uit alles wat sinds de parlemen taire behandeling van de wet (1976) en de feitelijke invoe ring ervan (1979) heeft plaatsgevonden. De economi sche neergang in Nederland heeft de „spontane immi granten" die naar het inzicht van de Basisbeweging vroe ger maar al te welkom wa ren, gemaakt tot „illegalen". De Basisbeweging vindt dat discriminerende elementen uit de wetgeving voor buiten landse werknemers moeten worden verwijderd. Het recht op gezinshereniging moét worden hersteld en het welzijnsbeleid moet worden gebaseerd op de eigen cultu rele, religieuze en taai-identi teit van de buitenlanders. De basisbeweging van kriti sche groepen en gemeenten vindt echter vooral dat voor rang moet worden verleend aan de economische ontwik keling van de herkomstlan den en dat de bedrijfstakken in de Nederlandse economie die afhankelijk zijn gewor den van ongeschoolde ar beidskrachten geherstructu reerd dienen te worden. Europese gedragscode in Zuid-Afrika slag in de lucht" De E.G.-gedragscode voor Europese ondernemingen met dochterbedrijven in Zuid-Afrika is een „.slag in de lucht" geweest Zij heeft tot dusver niet wezenlijk bijgedragen tot een vrede lievende verandering in de Zuidafrikaanse republiek. Tot deze conclusie komt in Bonn een onderzoek, dat onder de titel „het dilem ma met de code" gisteren is gepubliceerd. Deze studie is verricht in op dracht van de evangelische actiegemeenschap voor arbei dersvraagstukken ten behoe ve van haar sectie „Kerkelij ke dienst in de wereld der arbeid". Het onderzoek spitst zich toe op het beleid van Duitse bedrijven in Zuid-A frika. Een der conclusies is, dat deze ondernemingen de uit 1977 daterende aanbeve lingen van de Europese Ge meenschap maar gedeeltelijk hebben opgevolgd. Ten behoeve van het onder zoek zijn vijf maanden lang tien zwarte en blanke mede werkers in Zuid-Afrika op stap geweest. Zij hebben in de twaalf Duitse dochteron dernemingen in Zuid-Afrika 300 werknemers onder vraagd. .Het rapport „Het dilemma met de code" is het derde on derzoek op dit gebied, dat door de kerkelijke dienst in de wereld van de arbeid wordt verricht. Het rapport constateert, dat in ieder geval het nieuwe onderzoek aan toont dat eerdere rapporten allerminst eenzijdig zijn ge weest, zoals van de kant der bedrijven was beweerd. Het nieuwe onderzoek be wijst integendeel, aldus het rapport, dat het beleid der Duitse ondernemingen in Zuid-Afrika geen alternatie ve mogelijkheid voor vrede lievende veranderingen in het racistische Zuid-Afrika is gebleken. De EG-gedragsco- de wilde namelijk een alter natief zijn voor economische blokkade van Zuid-Afrika. Die kans hebben de Duitse beginsel „gelijk loon voor ge lijke arbeid" is ook onvol doende bewaarheid, zo con stateert het rapport Internationaal roepingscongres in Rome Het vraagstuk van de priester- en kloosterroepingen hangt voornamelijk af van de manier, waarop de bis schop zijn ambt uitoefent. Dit poneerden drie bisschop pen uit Europa, Afrika en Azië op de internationale con ferentie voor priester- en kloosterroepingen, die deze week in het Vaticaan gehouden wordt. Een groot aantal vertegenwoordigers van het wereldepiscopaat en van de orden en congregaties neemt eraan deel. De Vaticaanse persdienst is uiterst summier in zijn medede lingen over de inleidingen, die tot dusver gehouden zijp. De conferentie is maandag begonnen. Sedert dinsdag vergaderen de deelnemers in werkgroepen. Zaterdag worden de conclu sies gepresenteerd. Over de inleidingen van de drie bisschoppen weet de Vati caanse persdienst slechts te melden, dat naar hun mening het gelukken moet om een pastoraal, specifiek gericht op het ver wekken van roepingen, „naadloos in te voegen in de algeme ne pastoraal". Er moeten ook speciale commissies of werk groepen worden opgericht en bemand met deskundige krach ten. Behalve bisschoppen voerden ook veel religieuzen het woord. Een bijzonder geluid kwam van Gerald J. Murphy, president van de Internationale „Serra"-beweging met 14.000 leden in 450 plaatselijke groepen. Ofschoon deze beweging zich voor namelijk bezighoudt met de bevordering van priester- en nt in het Vaticaan ervoor i aangemoedigd hun taak in kerk en wereld te vervullen. „Hoe u uwkind&ni ren kunt helpenVu zich in de kerk gedragen" TJ< Amerikaanse ouders kinderen die tijdens dtUVan jengelen, kunnen nu tflAi pen naar de brochure. „L u uw kinderen kunt helj zich goed te gedragen li crni kerk". De brochure is schreven door Alicia M vee land, die ermee beobraf „kinderen dichter bij (|tiël te brengen en bij dek»nd meenschap van de kerk'x abc Mevrouw Marsland advise katholieke ouders met i ze kinderen voor in de kerLt (je gaan zitten. „De kinderen ppgn nieten dart meer van |,ret kerkdienst", zo meent ze. prob noemt het verder raadzj de nieuwsgierigheid van jeste: kinderen te bevredigen d ze voor de mis even door kerk rond te leiden en k rC? c nis te laten maken met heiligen waarvan standbt den staan opgesteld. Een van de belangrijkste d gen vindt mevrouw Ms land dat ouders hun tel| regelmatig meenemen n de mis. „Kinderen zijn o servatieve schepselen, houden van een schema w ze van op aan kunnen", ali Alicia. Tenslotte adviseert ze evangelie tót het onderv van verhaaltjes te maken voor het slapen gaan vert kunnen worden. „Dat he de kinderen het evangelie herkennen", zo staat te les r in „hoe u uw kinderen kur helpen zich goed te gedrag in de kerk". ZEIST Onze gebrandschilderde gla zen lopen groot gevaar om voorgoed verloren te gaan als niet snel wordt in gegrepen. „Het is vijf voor twaalf voor onze glazen", zei jhr. ir. L.L.M. Nispen tot Sevenaer, direkteur restauratieza ken van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg op een persbijeenkomst over de conservering van gebrandschil derd glas. Het is de luchtverontreiniging, voorname lijk met zwaveldioxyde, die de ramen sterk aantast. Om daar een halt toe te roe pen werden oplossingen beproefd, die ook al in het buitenland zijn toegepast. Het bleek echter noodzakelijk de maatregelen aan te passen aan het specifieke Neder landse klimaat en de bijzondere bouw kundige details van de Nederlandse glas- in-lood vensters. Voor Nederland zou een mogelijke oplos sing zijn het gebruik van voorzetramen, maar dan wel goed geventileerd. Het toe passen van siliconenlak lijkt in de Neder landse situatie minder geschikt omdat bij eventuele noodzakelijke verwijdering de voorstelling op het glas verloren zou kun nen gaan. Overigens is deze techniek in het buitenland, voornamelijk in Frank rijk, wel reeds met succes toegepast. In ons land staan een aantal kerken voor glas en lood conservering op de prioritei tenlijst. Eén ervan is de St. Jan de Doper in Wateringen. Om de gebrandschilderde^ ramen te restaureren is ruim 700.000 gul den nodig. Het bisdom is bereid 150.000 gulden te betalen, terwijl het dekenaat 10.000 gulden ter beschikking stelt. Ande re bedreigde kerken zijn de St. Janskerk in Gouda, die de helft bevat van al het 16e èeuwse glaswerk dat ons land nog rijk is en de hervormde kerk in Oudshoorn, die nog een complete serie gebrandschilderd glas uit 1666 beZit. Het voornemen bestaat om aan het cen traal laboratorium in Amsterdam een do cumentatiecentrum over de conservering van gebrandschilderd glas te verbinden. Van Beinum Stichting actiever in muziekleven BREUKELEN Het be- stuur van de Eduard van Beinum Stichting heeft be sloten zich in de toekomst actiever met het muziekle ven bezig te houden. In dat kader wil de Stichting het landgoed Queekhoven inwis selen tegen een behuizing in een van de grote steden. De Stichting houdt zich nu voornamelijk bezig met het bevorderen van het artistiek en maatschappelijk belang van musici en de bevordering van het muziekleven. Een actieve re deelname aan het muziekle ven moet worden bereikt door de inrichting van een centrum waarin elk seizoen een aantal muzikale evenementen plaats vinden. De Stichting hoopt sa men te werken met verwante organisaties en Nederlandse musici. Het bestuur heeft be sloten de functie van het land goed Queekhoven te verande ren, omdat de behoefte aan dit studiecentrum, waar vooral buitenlandse musici verblij ven, de laatste tijd is afgeno men. Voorts wil de stichting hulp bieden aan ensembles die niet beschikken over een des kundig produktie-team en een centrum oprichten met infor matie over allerhande produk- ties. Haven Rotterdam verwacht veel minder inkomsten BOTTERDAM Het ge- meentelijk havenbedrijf Rotterdam zal in 1981 waar schijnlijk 44 miljoen gulden minder aan inkomsten uit met name de zeehaven gelden innen dan is be groot. Vooral de teruglopen de aan- en afvoer van ruwe olie in de Rotterdamse ha ven is daarvoor verantwoor delijk. Dit staat in de herbegroting van het gemeentelijk havenbe drijf. De ontwikkelingen in de haven ten aanzien van de goe derenstroom gaan zo snel dat het havenbedrijf in het voor jaar altijd een aangepaste be groting uitbrengt. Aan de hand daarvan worden de be sprekingen voor de nieuwe be groting gestart. Het havenbe drijf was er vorig jaar nog van uit gegaan dat dit jaar 51 mil joen gulden „winst" gemaakt zou worden. Dat is nu nog maar zeven miljoen gulden. Fokker wil ook Japan aan boord van nieuw straalvliegtuig TOKIO -"Fokker heeft Japan voorgesteld deel te nemen in het gezamenlijk project van Fokker-McDonnel Douglas voor de ontwikkeling van een straalverkeersvliegtuig voor 150 passagiers, de MDF-100. De voorzitter van de raad van bestuur van Fokker, F. Swarttouw, heeft vorige week in To kio een volledige Japanse deelneming aangeboden in ge sprekken met het ministerie van internationale handel en industrie en verscheidene vliegtuigfabrikanten. De Japanners toonden zich afgelopen week onaangenaam ver rast door het nieuws over een overeenkomst tussen Fokker en de Amerikaanse vliegtuigfabriek McDonnel Douglas, omdat Fokker zich in het verleden voor een samenwerking met Japan en Boeing, een andere Amerikaanse vliegtuigfabrikant, had uit gesproken. Maar Swarttouw heeft nu laten weten bereid te zijn de ontwikkeling en de produktie van de belangrijkste onderde len samen met Japanse bedrijven te ondernemen. Het Japanse regeringsadviesorgaan inzake de vliegtuigbouw heeft het afgelo pen najaar Japanse deelneming in een internationaal consortium voor de ontwikkeling van een straalvliegtuig met 150 zitplaatsen aanbevolen. Wastora (AZ'67) accepteert ondernemingsraad UTRECHT Volgen-, de dienstenbonden FNV is de directie van het Zaandamse winkelbedrijf Wastora er alsnog mee akkoord gegaan dat in het bedrijf een onder nemingsraad wordt inge steld. Tot nu toe weigérde Wastora- directeur KLaas Molenaar, be ter bekend als promotor van de Alkmaarse voetbalclub AZ'67, met grote hardnekkig heid om een overlegorgaan voor de 350 werknemers in het leven te roepen. De vak bonden stapten daarop naar de bedrijfscommissie van het hoofdbedrijfsschap detailhan del. Die commissie vond dat de OH er wel degelijk moet ko men. Daarop ging de directie door de bocht. DEN HAAG Minister Al- beda van sociale zaken vindt dat deelneming van werknemers in het bedrijfs beleid niet mag worden ge zien als een luxe voor tijden van voorspoed. De bewindsman beklemtoonde dit vandaag tijdens een confe rentie van het Institute of So cial Studies in Den Haag over arbeiderszelfbestuur. Albeda vindt het juist nu van belang Albeda: inspraak werknemers ook in slechte tijden het verband te erkennen tus sen economische en sociale doelmatigheid. Dat geldt niet alleen voor het functioneren van afzonderlijke bedrijven maar ook voor de economie op wereld-niveau, aldus de minis ter. Kommunistenbond eist van NOS herhaling uitzending AMSTERDAM De Inter» nationale Kommunisten bond (1KB) eist dat de NOS het verkiezingsprogramma van de 1KB van afgelopen dinsdag herhaalt De 1KB beticht de NOS van „knoeie rij", omdat de uitzending niet werd aangekondigd en de aftiteling niet deugde. Bovendien trad er storing op. De 1KB heeft inmiddels de re geringscommissaris voor de omroep, mr. M.M.L.G.M. Cus- ters van haar grieven op de hoogte gebracht. Een woord voerster van de NOS is van mening dat de 1KB de kwestie opblaast en de NOS geen blaam treft. De woordvoerster vindt het overigens "niet onre- delijkï dat de 1KB een herha ling wenst Sterreclame over Londen Shandy mag niet meer HAARLEM De slagzin „De echte uit Engeland" mag niet meer voorkomen in de tv-reclameboodschap, die de limonadefabriek Raak BV in Zwolle voor paald na een klacht van fris- drankenfabriek Vrumona B.V. in Bunnik (eveneens maker van shandies), die be zwaar heeft tegen de recla me-uiting van Raak B.V. De reclameraad vindt de ver melding in de reclamespot, dat het de echte shandy uit Enge land betreft, in strijd met de waarheid. Het produkt wordt in Nederland vervaardigd, ter wijl er in Engeland geen vast recept voor shandy bestaat. Ook heeft de Reclameraad be paald, dat de tv-reclamebood schap ovèr „Kinzo"-gereed- schap niet meer mag worden uitgezonden. Deze uitspraak deed de Reclameraad na een klacht van een auto-onderde len- en machinale gereed- rijf in Zouterwou- aan die reclame spot stootte, omdat daarin de indruk wordt gewekt dat het merk Kinzo en het gereed schap van die fabriek bij de KLM wordt gebruikt. De KLM blijkt echter geen ge reedschap van het genoemde merk te gebruiken. Reek Cloppenburg. Waarom zou je nog verder zoeken Zomerpak. Prachtig lichtgewicht zomerpak. Van wol/poL In blauwgrijs en beige. Tijdelijk vao260C- voor 200^

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6