Onderscheiding kroon op het werk van elke ambtenaar" p Carillon voor vernieuwd deel Huize Ursula REGIOMOURINAAI A. Kooloos erelid Rabobank REGIO! JOURINAA -LEIDEN/REGIOleidse courant Burgemeester M. A. van der Have 25 jaar eerste burger Reconstructie Akervoorderlaan kost twee to 5 Gedeputeerde Borgman opent fietspad Mattenkade O Na afloop van de opening beproefde de gedeputeerde met wethouder La Large In een speciaal karretje het fietspad. OEGSTGEEST De heer A.HJ. Kooloos is gistera vond benoemd tot erelid van de Rabobank „Leiden en Oegstgeest". Hij Is 29 jaar voorzitter van de coöperatie ve Boerenleenbank WA. in Oegstgeest geweest. De directeur van de Lijtweg, de heer J. vj Helm sprak namens al dewerkers van de ban dankwoord aan het ai de heer Kooloos. De leden van de bank gisteravond hun fiat aa fusie met de coöpei Rabo-bank „Leiden-r geest". Tot bestuurslede! den de heren J. Thorn Landesbergen benoemd leden van de raad van to zullen de heren T. van S B. Paddenburg en W. Dubbelden gaan functii letei mee junta nu a kte vi Jeve i ids R*b >n< aiST a" de b dre terwo een i aken bei ermei S I. en e DONDERDAG 14 MEI 1981 PAl LISSE De reconstructie van de Akervoorderlaan gaat circa twee ton kosten. De gemeenteraad van Lisse ging gisteravond akkoord met het reconstructieplan. In later stadium zal hij het benodigde krediet be schikbaar stellen. Het ligt in de bedoeling om een rijbaan van 4,50 meter aan te leggen voorzien van een asfaltlaag, er komt een trottoir aan de noordzijde van 1,80 meter breed met zogenaamde Amsterdammertjes en aan de zuidzijde een parkeerstrook. Weliswaar is er overleg met de bewo ners geweest, maar blijkens spandoe ken, die in de buurt zijn opgehangen, is het de gemeente niet gelukt met de be woners tot volledige overeenstemming te komen. De bewoners van de Aker voorderlaan worden al jarenlang dag in dag uit geplaagd door voorbijracend verkeer. Voor vooral de veelvuldig bui- tenspelende kinderen is er voortdurend gevaar. De bewoners hadden dan ook gevraagd om het afsluiten van de Akervoorderlaan voor vrachtverkeer. Op dit verzoek heeft de gemeente niet kunnen ingaan, omdat zij vreesde in dat geval een rechtzaak aan de broek te krijgen. Overigens moet er wel snel" worden gehandeld. Al in september van het vorig jaar had de gemeente een plan klaar voor reconstructie. Dit plan was evenwel veel minder vergaand dan het gisteravond gepresenteerde plan. Wethouder De Kort werd dan ook toen door de gemeenteraad terug gewezen om nader overleg te plegen met de bewoners. Het aanvankelijke plan was de gemeente op vijftig dui zend gulden komen te staan. De VVD-fractie had bij monde van de heer Robertus toch nog wat bedenkin gen tegen het nieuwe plan. Hij deed de suggestie om met Voorhout om de tafel te gaan zitten om te praten over dip. gelijkheid de Akervoorderlaan e( weg status te geven. De PvdA-er Prins stelde ong; het plan akkoord te gaan. Hij vi de gevaarlijke situatie op de Ake derlaan echter geen enkel uitst 'e|rond: vindi in tc verbetering meer kan velen. W< hij graag gezien dat er wat meeri ning was gehouden met de veili van de spelende kinderen. Ookfen D'66/PPR-raadslid mevroduw Ruiten stelde de indruk te hebbe in het nieuwe plan meer aandacli di de belangen van de bedrijven Wi 'hl richt dan aan die van de bewoneifnu die uit he eente tel angsp in polde: inten len e: ie be iogel besti LEIDERDORP „Dit was een onderscheiding niet voor Van der Have zelf, maar voor de burgemeester van Leider dorp die de exponent is van elke ambtenaar en bestuurder. Het is een kroon op het werk van alle medewerkers en me debestuurders". Burgemeester M. A. van der Have ten voe ten uit wanneer hij spreekt over zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. Deze hoge en eervolle onder scheiding werd hem daags voor Koninginnedag uitgereikt door de commissaris van de Konging mr. Vrolijk naar aan leiding van zijn drievoudig ambtsjubileum: 40 jaar in over heidsdienst, waarvan 25 jaar als burgemeester, 12 jaar in Valkenburg (ZH) en 12 Vi jaar in Leiderdorp. Terugblikkend op de afgelopen 25 jaar vindt de heer Van der Have dat er veel veranderd is in het burgemeesters ambt. „Het gemeentelijke apparaat is gegroeid van een eenvoudige gemeen teadministratie naar een complexe organisatie waarbij de burge- pieester van éénmansbestuurder de bestuurder van een organi satie is geworden die terug kan vallen op een goed toegerust ap paraat. Rekening moet worden gehouden met rechten van de burger die ook enorm zijn uitgebreid en met de steeds ingewik kelder geworden overlegstructuren. Voor alles is er een commis sie van advies, hetzij op provinciaal, regionaal of gemeentelijk niveau". In zijn visie op het burgermeesterambt manifesteert de heer Van der Have zich als iemand die, hoewel hij zijn politieke herkomst vanuit de voormalige CHU niet wil verloochenen, bo ven de partijen staat. Hij verklaart zich een pertinent tegenstan der van een gekozen burgemeester. „Ik ben er nog al trots op, dat ons land de benoemde burgemeester kent. De burgemeester is in ons democratische bestel een tegenwicht tegen de zeer poli tieke figuren die de wethouders zijn. Hij is politiek onafhanke lijk van de raad. De burgemeester zou ook niet om politieke re denen moeten worden benoemd. Via de profielschets die de raad opstelt kan met de capaciteiten van de man of vrouw rekening worden gehouden", meent de heer Van der Have, die zegt ook niets te voelen voor een benoemingsrecht van de raad. Burgervader Hij ontkent overigens niet, dat de politiek een steeds grotere rol is gaan spelen, waardoor de burgemeester meer de taak van be middelaar en coördinator heeft gekregen. In zijn ogen moet een burgemeester een burgervader, manager, magistraat en ambassadeur tegelijk zijn. Nog al zware eisen voor een vak waarvoor men niet wordt opgeleid. Hij laat zich niet verleiden tot een uitspraak aan welke kwaliteit hijzelf het meest voldoet. „Ik geloof dat iedere burgemeester deze vier kwalitei ten in zich zou moeten hebben. De omstandigheden bepalen welk accent de nadruk krijgt. Je moeten kunnen vechten en plooien. Het boeiende is, dat ie nooit weet wanneer je moet vechten en waarvoor en dat geldt ook voor het plooien. Er valt altijd wel wat recht te strijken", zegt de jubilerende burgerva der. Hij vindt verder dat de burger een hoog verwachtingspatroon van de burgemeester heeft. „Men verwacht dat hij belangstel ling toont bij jubilea en waar nodig een feestelijke toespraak houdt Bij brand moet hij aanwezig zijn, ook al kan hij niet blus sen", zo typeert hij een gedeelte uit zijn takenpakket. Annexatie In 1969 in Leiderdorp benoemd heeft de heer Van der Have het inwonertal van rond 10.000 inwoners zien groeien tot 21.000. De annexatiepogingen van Leiden hebben zich voor zijn tijd afge speeld. Over de gunstige afloop voor Leiderdorp is hij uiteraard niet ontevreden. „Er moeten kleine gemeente blijven bestaan. In Leiderdorp is de situatie onoverzichtelijk. Er is een korte band tussen bestuurder en burgerij. Het is de gewoonste zaak van de Burgemeester V.d. Have voor het nieuwe gemeentehuis aan de Statendaalder. wereld dat men mij 's avonds opbelt. Ik zie dat in steden als Leiden en Amsterdam niet gebeuren. Ik vond dat Leiderdorp niet groter zou mogen groeien dan pakweg 35.000 inwoners", al dus de heer Van der Have. Burgemeester Van der Have raakt opgetogen als hij praat over „zijn" Leiderdorp. „Het is de mooiste en fijnste gemeente van ons land. Een levend dorp met een bloeiend verenigingsleven. Beslist geen slaapgemeente als menige forenzengemeente. Na mijn pensionering blijf ik er wonen", zegt hij beslist. Op die pen sionering wil hij overigens nog niet vooruitlopen. In 1985 wordt hij 65 jaar, maar hij denkt er vooralsnog niet aan van de VUT- regeling gebruik te maken. „Zolang ik gezond ben ga ik door. Maar dat hangt ook van mijn vrouw af. Een burgemeesters vrouw hoort er heel duidelijk bij. Ik noem ze wel eens de blikse mafleiders van de gemeente". Morgen beginnen de feestelijkheden rond de viering van de ambtsjubilea van burgemeester M. A. van der have met een bui tengewone raadszitting. Zaterdag is de burgerij aan de beurt met een groots opgezette manifestatie vóór het gemeentehuis en de promenade Statendaalder naast Winkelhof. Een en ander wordt voorafgegaan door een rijtoer door de gemeente. Hoogtepunt van de dag is de aanbieding van het cadeau van heel Leiderdorp tijdens de receptie in het gemeentehuis. NIEUWVEEN Onder grote belangstelling is gistermiddag het vernieuwde complex van Huize Ursula, een tehuis voor verstan delijk en lichamelijk gehandicapten offi cieel geopend. Uitgenodigd om de openings plechtigheid uit te voelen was de voorzitter van de Nationale Comfriissie Internationaal jaar van gehandicapten 1981, drs. L. B. J. Stuyt. Na zijn woorden werd een carillon, cadeau van het bouwteam, in werking ge steld. Gistermorgen werd ter gelegenheid van de ope ning een eucharistieviering gehouden, waarin de bisschop van Rotterdam, mgr. A. J. Simonis celebreerde. Naast een nieuw hoofdgebouw, waarin directie, administratie, secretariaat en de medische- en paramedische dienst zijn on dergebracht is er een nieuwe afdeling voor de bedlegerige patiënten gebouwd, een ontmoe tingscentrum dat ruimte biedt aan 600 man, een motorisch centrum, waarin bewegings- en fy siotherapie gegeven wordt en een nieuw ge bouw voor de afdeling Arbeid. Kosten van deze ingrijpende vernieuwingen, die in de loop van een paar jaar uitgevoerd zijn, komen op zo'n 60 miljoen gulden. De festiviteiten rond de opening zijn verspreid over een week. Niet alleen diegenen, die met het tehuis te maken hebben worden bij deze feestelijkheden betrokken, ook alle inwoners van Nieuwveen zijn uitgenodigd. Dit om de in tegratie en een goede verstandhouding tussen Huize Ursula en het dorp te bevorderen. Voor morgen staat een musical op het program ma, die als titel: „De kunst wordt duur be taald", heeft meegekregen. Spel en zang komen voor rekening van bestuursleden van de perso neelsvereniging F.L.O.S. en de personeelsver eniging Smoek. Zaterdag 16 mei zal een sport- en spelfestijn plaatshebben op het terrein van Ursula. Aan het welslagen van deze dag zal door muziekve reniging Crescendo en de Nieuwveense sport verenigingen worden meegewerkt, deze zullen vanaf 10.00 uur demonstraties en wedstrijden houden. Het programma voor zondag begint met twee oecumenische diensten, één om 10.00 uur en één om 11.00 uur in de kapel van Huize Ursula, waarbij een muzikale bijdrage zal worden gele verd door jongerenkoor Peiling uit Hazerswou- de-Rijndijk. Vervolgens wordt om 12.30 uur een koffieconcert gegeven in het ontmoetingscen trum ,,'t Trefpunt". Een groep muzikanten, luisterend naar de naam „Gneselscap goet ende fijn" zal onder het motto „Tenminsten moet elck een liedeken quelen, singhen oft spelen" een programma brengen van oude liederen, muzikale gedichten, volksgebruiken en dans muziek. Dit concert zal om 15.00 uur herhaald worden. Voor de jeugd wordt op deze tijdstip pen een film gedraaid in „de Stal". Deze film zal om 19.00 uur nogmaals vertoond worden. De Nieuw veense peuters komen maandag aan hun trekken, als zij tussen 9.00 en 12.00 uur in het watergewennings- en zwembad in gebouw „de Antilope" mogen spartelen. Maandagavond vindt om 20.30 uur een heropvoering plaats van de musical „De kunst wordt duurbetaald" in gebouw 't Trefpunt. De dinsdag staat in het teken van de sport. Men heeft de keuze tussen het deelnemen aan een wandel- of een fietspuzzeltocht door de omge ving van Nieuwveen en het terrein van Huize Ursula. Beide tochten starten tussen 18.00 en 19.00 uur bij gebouw 't Trefpunt en eindigen bij clubgebouw „het Bumpelhuis" bij het voetbal veld, waarna een kampvuur volgt waarbij uit genodigd zijn de Hobo Stringband en de volks dansgroep Rumarin. De woensdagmorgen is bestemd voor de oudere inwoners van Nieuwveen en Huize Ursula. Het programma, dat bestaat uit koffiedrinken, mee doen aan een kwis, een rondrit over het terrein en een diaserie over Huize Ursula, begint om 9.30 uur in 't Trefpunt. Woensdagavond wordt de feestweek afgesloten met twee optredens van de Volendamse groep B.Z.N. in 't Trefpunt. Deze optredens kunnen, gezien het aantal plaatsen in dit gebouw, alleen bezocht worden door bewoners en medewerkers van Huize Ur sula. GHJL fancy fair De Gereformeerde/Hervormde Jeugdraad Lisse niseert zaterdag een fancy fair in geitouw Sal\ aan de Lisscse Wagenstraat De opbrengst van fancy fair is bestemd voor de aanschaf van een l voor het kort geleden opgerichte jeugdkoor va GHJL. De jeugdraad houdt zich in Lisse onder bezig met clubwerk, open-jongerenwerk, zomer pen en de organisatie van kerkdiensten voor jot De fancy fair gaat om een uur van start Kamerkoor Het Leids Kamerkoor geeft morgen een concert j'/j Groene Kerkje aan de Haarlemmerstraatweg in 0 geest. Het koor staat onder leiding van Ton Beckers, solisten treden Theo Goedhart op orgel en clavecimk licha wee Be vaa Hoe i ein en kende legde 12 kida latsk irgz <e. ruk! dat z rukke ihlatrr jders: opri: wig Krehs, Jan Pieterszoon Sweelinck, Girolamo Ft baldi en Claudio Monteverdi. Het concert begint om k i over acht. De entree bedraagt f5, CJP en 65+ betaler, 'PokiPiko en meneer Jan De kindertheatergroep 'Poki, Piko en meneer brengt zaterdagmiddag het programma „Getsie, kwal" op de planken in het creativiteitscentrum j4ssnee pa aan de Lissese Grevelingstraat Het is een prop >t allei ma met spel en zang voor kinderen van 5 tot 12 Het optreden begint om twee uur. Gratis plaatsl ten zijn verkrijgbaar: Kanaalstraat 70 in Lisse. CDA (1) De staatssecretaris van sociale zaken, L. de Graaf (C komt morgenavond naar Sassenheim vooreen verkiezi *v bijeenkomst in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Ji lekent nalaan. Vanaf acht uur spreekt De Graaf over werk, ¥»®n e genheid en sociale voorzieningen. Op zaterdag trek lic{iari CDA-verkiezingskaravaan door de Bollenstreek. Van 3 tot 10.00 uur wordt een politieke tussenstop in de Sas n6ev® heimse Hoofdstraat gemaakt. CDA-prominenten in de 'n8ePj ra vaan zijn: fractievoorzitter Lubbers, De Ruiter (Jusl1 3j en het kamerlid Hans de Boer. ,as eer 5. CDA (2) 3 veel Dezelfde karavaan kan om tien uur in Lisse verwi ankba worden. Standplaats tot 11.00 uur is de Kanaalsti aak e< /Blokhuis. Maandag is er in Lisse een bijeenko edlege van het CDA-vrouwenberaad. In 'De Voorhof aai stijn Bondstraat spreekt het Europese parlementslid Hi |3ken May-Weggen. Deze bijeenkomst begint om acht uur. u in c vrijdag 22 mei staat er dan tenslotte een spree kb hristu van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, van der Meij. Deze bijeenkomst in de Pauluskerk de Ruishoornlaan begint eveneens om acht uur Ieders 'riduü an de Rijnlands Orkest Rijnlands Orkest Vereniging met dirigent Bastiaan Bh ia8 to< hert geeft zaterdag een voorjaarsconcert in de Bron aane »atei Troubadoursweg in Alphen. Het orkest brengt onder au :en °P re nummers van Prokofieff, Haydn en Beethoven, concert begint om 20.15 uur. 20 jaar Amnesty International In verband met het 20-jarig bestaan van Amnesty temational treedt een toneelgroep uit Purmerend gen op in het Michielshuis in Hazerswoude-dorp. leaderwijs zal het gezelschap de toehoorders kei ten maken met het werk van de organisatie. Kienen Het gemeenschapscentrum „De Poel" in Lisse houdt n j]VX genavond weer een kienavond. Deze avond wordt geoi niseerd ter afsluiting van het winterseizoen. De bijt komst begint om acht uur in ,,'t Poelhuys". r Gepensioneerdendag Ruim 175 gepensioneerden en genodigden waren ren bijeen tijdens de tiende gepensioneerdendag de Marine Bedrijven- in Oegstgeest. Nadat zij wi toegesproken door de directeur van het Marine E tronisch en Optisch Bedrijf, ir. HJ. Kreeftenbet maakten de gepensioneerden een tocht aan boord bet passagiersschip „Olympia". Hier werd de heet - Sira, organisator van de gepensioneerdendag ge T §- digd. Alle gasten genoten vervolgens van een V. maaltijd. The Ox De Leidse popgroep The Ox treedt op zaterdag op inij Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in Voors ten. De formatie bestaat uit Alan Schenk (bas), 1 Paauw (keyboards), Terry Liem (gitaar), Dirk Kagen! (gitaar), „Heavy" George te Marvelde (drums) en Jan (I beek (zang). The Ox is muzikaal gezien een andere wegï geslagen en brengt nu Randstad Rock, Wild Wave metï vloeden van reggae en ska. Het concert begint om 2Ï uur en de entree bedraagt fl voor leden, f2,50 voor t, leden. Dr. L. Stuyt stelt het nieuwe ca rillon in werking. KOUDEKERK Drs. J. Borgman, lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Hol land heeft gisteren het nieu we fietspad 81 aan de Mat tenkade officieel in gebruik genomen. Bovendien gaf de heer Borgman het startsein voor de aanleg van een buurtpark aan de Kerklaan, het Hofstedepark. Voor de aanleg van dit park heeft de provincie een bijdrage van 150.000 gulden verleend. Koudekerk neemt de ove rige 4 ton voor haar reke ning. Het werk wordt uitge voerd door mensen van de Gemeentelijk Sociale Werk voorziening in Alphen aan den Rijn. De totale kosten van het door de provincie aangelegde fietspad bedra gen 12 miljoen gulden. Het ongeveer 2300 meter lange fietspad vormt een nieuwe fietsverbinding tussen de Lage Waard in Koudekerk en de Ruigekade tussen Leiderdorp en Hoogmade/Woubrugge. Een fietspad dat deel uit maakt van de Braassemroute. Langs het nieuwe pad staan onder meer trimtoestellen en picknickplaatsen. Eén daarvan is een geschenk van de ge meente Koudekerk aan de provincie en is speciaal voor gehandicapten bedoeld. Bo vendien zijn er in de nieuwe route enkele houten bruggen opgenomen en wordt voor de broodnodige beschutting be planting aangebracht. Burgemeester G. Swaan van Koudekerk vond het echter nog niet voldoende. Hij gaf de heer Borgman een plan mee voor alweer een nieuw pad, doorkoppeling naar de Hei manswetering door de Ruige- kade met de Middelweg in Woubrugge te verbinden. Ook burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge verweefde in zijn dankwoord aan de provincie een wens. Brouwer de Koning haalde de problematiek rond de sluipweg door Kerkstraat Hoogmade aan. Door de wens uit te spre ken dat er langs de wel zeer nodige rondweg om Hoogmade een fietspad aangelegd zou kunnen worden, vestigde hij nogmaals de aandacht op de problemen, die in Hoogmade ontstaan door de dagelijkse verkeersstroom.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4