OEDE HOOP OP ERSTEL VAN PAUS Tankwagen kantelt: Van Brienenoordbrug nacht lang versperd Tuijnman verbiedt voorschot aan HTM- bestuurders Maat- problemen? Gasprijs tuinders 4 ct extra omhoog Qowumt Donderdag 14 mei 1981,71e jaargang no. 21963 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, t Directeur-hoofdredacteur. J. I. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per n Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. n. Telefoontjes /Q.31 per mm. Abonnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; Losse nummers /0.6S Rechtstreekse uitzending En gelse cupfinale tussen Totten- ham-Hotsput en Manchester City (Ned. I 20.27 uur). Terug blik en reacties vanuit Euro pees perspectief over de eerste honderd dagen van president Reagans regeringsperiode in „Panoramiek" (Ned. I 22.40 uur). Zonnige perioden en bijna overal droog. Middagtempera- tuur ongeveer 19 graden. Morgen zon op: 5.45. Onder 21.28. Schev. hoogw.: 1.41 en 13.56. Laagw.: 9.38 en 22.14. plagen wegens athie voor Mitterrand De hoofdredacteur van het Franse ad l'Express is gisteren ontslagen wegens hie voor de nieuwe Franse president s Mitterrand. kwam op 5 mei uit met een foto van een lende Mitterrand en een vermoeide Giscard nslag. De eigenaar van l'Express, de Frans- eldschieter Goldsmith die bekend staat als le vriend van de verslagen Giscard, kwam al n het nieuw omdat hij de redactie van zijn lad Vow, inmiddels ter ziele, verbood kriti- ikelen over Giscard te publiceren. Nederlandse auto ramt Berlijnse muur WEST-BERLIJN Een personenwagen met een Nederlands kenteken is gisteren op ongebruikelijke manier Oost-Berlijn ingere den. De bestuurder, vermoedelijk een 26-Ja- rige Biltenaar ramde een versperring in de Berlijnse muur en kwam zodoende op Oost duits gebied. De gewonde bestuurder is door Oostberlijn- se soldaten weggevoerd. Het is niet duide lijk of hij opzettelijk de versperring geramd heeft. De Oostduitse grenswacht stond de Westberlijnse brandweer niet toe het voer tuig op te ruimen. Werkloosheid onvoldoende gedaald DEN HAAG Tussen eind maart en eind april hebben volgens het ministerie van sociale zaken 10.200 mensen werk gevonden. Eind april stonden er bij de gewestelijke arbeidsbu reaus nog 333.700 werklozen ingeschreven. Een daling dus, maar in vergelijking met vorig iaar een stijging van 1700 personen. Het verschil zit in de gecorrigeerde cijfers. In de zomer daalt de werkeloosheid namelijk van wege de seizoenar beid. Werkeloosheid bij de mannen is gedaald met 10.100 en bij de vrouwen met 100. De ar beidsbureaus hadden eind april 24.600 banen openstaan. KNMI komt 1 juli met weersverwachting voor vijf dagen DEN HAAG Het KNMI zal ranaf 1 Juni een weersverwachting voor vijf dagen ge ven. Momenteel geeft het meteorologisch in stituut nog verwachtingen uit die drie da gen gelden. Volgens het KNMI kan de temperatuur voor vijf dagen redelijk goed voorspeld worden. Met de neerslag en de wind is dat in iets mindere mate het gevaL De verwach ting van de hoeveelheid zon is echter na drie dagen niet betrouwbaar meer. Ei De paus wordt, kort na de aanslag, door zijn secretaris La- dlslaw Dszlwlsz en een onbekende man ondersteund. Duim en wijsvinger van de linkerhand van de paus zitten onder het bloed. OME Paus Johannes Paulus II heeft de rca vijf uur durende operatie die gistera- »nd op hem werd uitgevoerd, nadat gis- rmiddag een 23-jarige Turk hem met drie volverschoten had getroffen, goed door- aan. Volgens de behandelende artsen in et Romeinse Gemelli-ziekenhuis bestaat ulven een goede kans dat de paus, die een rus- ddel o ge 'nacht heeft gehad, volledig herstelt, os 25C i aanslag werd gistermiddag gepleegd om negen- in minuten over vijf. Op dat moment begon de per jeep aan de gebruikelijke rondrit over het ietersplein, voorafgaand aan zijn wekelijkse iluchtaudiCntie. Kort nadat de paus temidden een juichende menigte een kind in zijn armen genomen en weer had teruggegeven aan de Ier, weerklonken drie schoten. Terwijl de paus eeg in de armen van zijn secretaris sprongen >t vijftien politiemannen in burger op de rij ten van de auto, waarin de paus tussen de ghekken door pleegt te rijden. In volle vaart de auto met de zwaar gewonde paus door de :er onderdoorgang van de St.Pieter. Terwijl ca- linieri op het StPietersplein de dader van de lag arresteerden werd de paus per ambulance het het modernste ziekenhuis, van Rome ge- iht, het Agostino Gemelli-ziekenhuis. Daar werd ir een team van chirurgen begonnen aan een ope- ie die meer dan drieënhalf uur zou duren. fc het politiebureau van Rome werd de dader door de Italiaan- V politie geïdentificeerd als de 23-jarige Turk Mehemet Ali tgca. Bij de aanslag had hij gebruik gemaakt van een 9 milime- revolver. Aanvankelijk werd getwijfeld aan de juistheid van i en.nationaliteit. Hij maakte een verwarde indruk. Hij 1 geen papieren bij zich en zei beurtelings dat hij Palestijn, Inleen en Turk was. Uit Istanboel kwam het bericht dat het l Mehemet Ali Agca gaat die eerder wegens de moord op n Turkse journalist tot levenslang is veroordeeld en al eerder aanslag op de paus wilde plegen. Vanmorgen werd door re- ercheurs een verklaring van de arrestant vrijgegeven waarin ind: „Ik dood de paus uit protest tegen het imperialisme van J Sovjet-Unie en de Verenigde Staten en tegen de volkeren- >rd die in El Salvador en Afghanistan wordt bedreven". 1 kogels troffen ook twee Amerikaanse dames in het publiek, fi werden in ernstige toestand naar het nabije ziekenhuis Santo i vervoerd, waar zij werden geoperereerd. Zij zouden mo- bnteel buiten levensgevaar zijn. igina 13: Commentaar: Onontwijkbaar geweld. in droom werd wreed verstoord. irksè dader beraamde al eerder aanslag op paus. Aanslag vaak voorspeld ROME Een aanslag op de paus vervult de Italia nen met ongeloof en- bijgeloof. Ze kunnen het zich nauwelijks voorstel len wat er allemaal ge beurt en dan krijgt het traditionele gevoel voor het occulte een enorme prikkel. itfu al wordt er een di- rekt verband gelegd tus sen de aanslag van giste ren en het derde geheim van Fatima. De Heilige Maagd heeft in Fatima drie boodschappen over handigd aan net herde rinnetje Lycia, nu 64 jaar geleden. De eerste twee (een voorspelling van de Eerste Wereldoorlog en de uiteindelijke bekering van Rusland) zijn bekend en min of meer uitgeko men. Over de derde be staat nog onzekerheid. Het zou over de toekomst van de Kerk gaan, maar alleen het Vaticaan weet wat er precies in staat. Omdat de 64e veijaardag van Maria's verschijning in Fatima samenvalt met de aanslag van gisteren, moeten die twee wel ver band met elkaar houden, zo vinden sommige Ita lianen. De beroemde Franse astroloog uit de zestiende eeuw, Nostradamus, heeft voorspeld dat de paus gevaar loopt „als de Franse roos (symbool ivoor de socialisten) bloeit". Deze uitspraak is vorige week, vijf dagen voor de aanslag, gedaan door een Italiaanse No- stradamus-kenner. In elk geval één Italiaan wist precies wat er giste ren te gebeuren stond: Gianna, de kaartlegster van Terni. Op 29 januari heeft zii op de lokale tv voorspeld dat er dit jaar een aanslag gepleegd zou worden op de paus. pachting over de hoe- J wn is na drie dagen trouwbaar meer. ROTTERDAM Door nog onbekende oor zaak is gisteravond rond acht uur een tan kwagen op de Van Brienenoordbrug gekan teld. Tot vijf uur vanmorgen was daardoor in beide richtingen geen verkeer mogelijk. De chauffeur, die pas om één uur s-nachts uit zijn cabine kon worden bevrijd, is opge nomen in het Dijkzichtziekenhuis in Rotter- De tankwagen kwam uit de richting Dordrecht i was geladen met methyl-aminen, feen soort den uitgezaagd; hij liep slechts een gecompli ceerde beenbreuk op. De brandweer was tot vroeg in de morgen bezig de 24.000 liter vloei stof over te pompen hoewel de tankwagen, vol gens de rijkspolitie, nauwelijks lekte. Het ver keer dat over de brug zou gaan, moest zich tot vanochtend vijf uur een moeilijke weg door de Rotterdamse binnenstad zoeken. Vijf uur hadden politie en brandweer nodig om de chauffeur van de op zijn kop liggende vracht wagen uit zijn cabine te bevrijden. Het chirur gisch noodteam van het DijkzJgtziekenhuis ver leende medische hulp. Groep illegale Polen uitgewezen NIEUWVEEN De rijkspo litie heeft gisterochtend rond tien uur tijdens een routine ondersoek in samen werking met de loontechni- sche dienst 35 illegaal in Nieuwveen werkende bui tenlanders aangehouden. 29 van hen zijn afkomstig uit ADVERTENTIE GROENMARKT 30 OEN HAAG 07O64TM2 Polen en één man uit Tur kije. Alle aangehouden bui tenlanders zijn inmiddels gesommeerd het land te ver laten. 22 Polen Zijn gisteravond reeds met eigen vervoer de grens overgegaan. De overigen zul len in de loop van deze week ons land verlaten. Tegen Lek en Zonen, het anjervermeer- derinigsbedrijf dat de Polen in dienst had, is proces verbaal opgemaakt. In de kwekerij waren 40 buitenlanders aan het werk. Een deel van hen beschikte over de benodigde papieren. De 34 Polen beschik ten slechts over toeristische visa. Zij bivakkeerden nage noeg allemaal op een camping in Ter Aar. Geen krant ontvan gen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per spe ciale koerier wordt de kFant alsnog na bezorgd. DEN HAAG Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft de gemeente Den Haag verboden de chauffeurs van de HTM gedurende twee maanden een voor schot te geven van 68 gulden. In de tussen tijd had men dan willen zoeken naar een oplossing voor het cao-conflict. De vakbonden hebben het voorstel van de gemeente- raad overigens al afgewezen omdat ze van mening zijn dat het rijdend HTM-personeel recht heeft op een soort ongemakkentoeslag van zes procent en gaan daarom niet akkoord met een voorlopige régeling. Minister Tuijnman stelt dat in het nieuwe functie waarderingssysteem de ongemakken die aan het be roep van chauffeurs kleven goeddeels zijn ingecalcu leerd en dat een toeslag daar nog eens bovenop niet meer hoeft. De vakbonden blijven dat bestrijden en wijzen erop dat de bestuurders bij de NS wél een on gemakkentoeslag krijgen. In een telegram heeft Tuijnman gisteren aan B W laten weten dat de rijksoverheid niet van plan is een eventueel voorschot te vergoeden en dat de gemeente Den Haag deze post niet op de begroting mag opvoe- De staking van de HTM zal zich voorlopig niet uit breiden naar het streekvervoer. De Vervoersbond CNV ziet nog geen aanleiding om ook hier tot actie over te gaan. „Er is in het streekvervoer nog geen cao-conflict tussen werkgevers en werknemers. Dat kan ook niet want er is nog geen overleg gepleegd en dat moet eerst gebeuren. In afwachting daarvan zul len we onze leden vragen zich van elke vorm van ac tie te onthouden", aldus een woordvoerder van het CNV in Utrecht. De Vervoersbond van de FNV zaJ waarschijnlijk eenzelfde standpunt innemen als zijn zusterorganisatie van het CNV. LANDBOUWSCHAP DOOR DE KNIEEN: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een tuinder zal dit jaar gemid deld 20.000 gulden extra voor zijn gas moeten gaan betalen. Dit bedrag komt bovenop een prijsstijging van 22.250 gulden die tussen het Landbouwschap en de Gasunie voor dit jaar al was afgeproken. De twintig duizend gulden ex tra komt voort uit een overeenkomst die beide partijen gisteren hebben bereikt over een extra verhoging van de gasprijs voor tuinders met vier cent per kubieke meter. Daarmee zal de tuinder dit jaar totaal 8,5 cent meer voor zijn gas moeten gaan betalen. Naast de verhoging van de gasprijs met drie cent per kubieke meter op 1 april gaat de prijs nog eens drie cent omhoog op 1 juli en 2,5 cent eind decem ber. Het schap zegt met pijn met de verhoging te hebben ingestemd. „Er waren echter geen alterna tieven", zo zegt men in een toelichting. De extra verhoging van de gasprijs voor tuinders komt voort uit de sterke stijging van de olieprijzen waar aan de gasprijs is gekoppeld. Naast de verhoging dit jaar hebben de Gasunie en het schap overeenstemming bereikt over verdere prijsverhogingen in de toekomst. Een pleister op de financiële wonde van de tuinders is het rege ringsbesluit om 300 miljoen gulden op tafel te leggen voor ener giebesparende maatregelen in de glastuinbouw in de komende drie jaar. Het geld zal worden uitgekeerd aan aan tuinders die een plan voor energiebesparing indienen van ten minste 20 Voorts moet het om bedrijven gaan die onder normale omstan digheden niet in gevaar zouden zijn gekomen.- Dertig miljoen gulden wordt uitgetrokken voor verder onderzoek naar energie besparing in de glastuinbouw. Het Landbouwschap stelt met de prijsverhoging dit jaar akkoord te zijn gegaan om te voorkomen dat een EG-beschikking van kracht zou worden waardoor de gasprijs voor tuinders verplicht 13,5 cent extra omhoog zou zijn gegaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1