ederland vraagt [oskou toelichting voorstel J ychiater: Sutcliffe is volslagen krankzinnig kt of ia Loren betaalt belasting met kunstcollectie Van der Klaauw spreekt met Palestijnse leiders 5.9anse oppositie de gelederen 1 >nn dekt Duitse Ifensietekorten Habib bespreekt in Syrië compromis voorstellen PENLAND LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 14 MEI 1981 PAGINA 15 in onze correspondent Mare de Koninck) Het kabinet-Van Agt tele dagen geleden via de Ne- e ambassade in Moskou aan esident Brezjnjev gevraagd nadere uitwerking van diens dat Oost en West de ontwikke- liun kernraketten moeten be- n afwachting van onderhande- linister van defensie De .Geus p gisteren na afloop van de NA- E{conferentie in Brussel be kt. Het Nederlandse ver- iskou is vervat in een toe- ip de speciale houding die ons kwestie van de raketten in- Volgens de Nederlandse bewindsman is deze stap niet strijdig met het besluit om het bevriezingsvoorstel te verwerpen, dat de NAVO-ministers vorige week in Rome unaniem hebben genomen. „Je kunt toch vragen wat ze precies bedoelen. Het gaat erom op de een of andere manier rond de onderhandelingstafel te komen", aldus De Geus. De NAVO-ministers hebben het Russische voorstel in de officiële slotverklaring on aanvaardbaar genoemd, omdat het „de NAVO zou bevriezen in zijn achterstand inzake Euro-strategische kernwapens". Volgens De Geus past de vraag aan Mos kou in het beleid van de Nederlandse re gering om de kans te vergroten dat er in december, als Nederland moet beslissen over de plaatsing van 46 kruisraketten op haar grondgebied, al Amerikaans- Russi sche onderhandelingen gaande zijn. De Geus heeft er gisteren in een persoon lijk onderhoud met de Amerikaanse de fensieminister Weinberger op aangedron gen dat de onderhandelingen met de Sov jet-Unie zo snel mogelijk beginnen na de ontmoeting tussen de Amerikaansê minis ter van buitenlandse zaken Haig en en zijn Russische collega Gromyko in sep tember. „Dan zou in december een eerste ronde achter de rug kunnen zijn, zodat we misschien enig inzicht hebben in de te verwachten resultaten", aldus De Geus. Volgens de minister, vond Weinberger dit een goede gedachte en heeft hij beloofd eraan te zullen werken. Protest tegen hulp aan Indonesië De landen van de Inter-Gouvernementele Groep Inzake Indonesië (IGGI) hebben In donesië voor het komend jaar 1,8 miljard dollar steun toegezegd. De IGGI, waar aan veel westerse landen en enkele inter nationale instellingen deelnemen, heeft twee dagen In Amsterdam vergaderd over de economische situatie van Indo nesië. Nederland fungeerde als altijd als voorzitter. Minister De Koning heeft de ontwikkelingen In Indonesië gunstig ge noemd, maar Is van mening, dat hulp ge boden blijft. Minister De Koning verklaar de, dat tijdens de conferentie alleen over economische zaken is gesproken. Over schendingen van de mensenrechten in Indonesië Is niet gesproken. De interna tionale organisatie voor de mensenrech ten, Amnesty International, had daarom gevraagd. De organisatie meent voldoen de aanleiding te hebben om aan te ne men dat de mensenrechten in Indonesië worden geschonden. Buiten het confe rentiegebouw werd tegen de hulp aan In donesië betoogd. ES YORKSHIRE RIPPER >uw e correspondent Roger Simons) S Peter William Sutcliffe (34) ooedelijke vrouwenmoordenaar rd-Engeland, die door de Britse the Yorkshire Ripper" gedoopt volgens psychiater dr. Hugo Mil- radford „volslagen gek". Tijdens crzoek van de beklaagde, afgelo- lari, heeft dr. Milne een lijst van n tekenen en symptomen opge- waaruit hij als specialist duide- afleiden dat de Yorkshire Rip- kor schizofreen was. van dr. Milne, als getuige opge- oor Sutcliffe's advocaat, werd giste- let Ripperproces in de Old Bailey len traag en heel zorgvuldig voort- vaard. kraam :elen, alles jrie- >t is 't 1 De getuigenis van dr. Milne zou het oordeel van de jury van zes mannen en zes vrouwen over de geestesgesteldheid van de Yorkshire Ripper, terwijl deze zijn moorden en aansla gen pleegde, op doorslaggevende wijze kun nen beïnvloeden. Dr. Milne geeft toe, dat sommige misdadigers krankzinnigheid voorwenden om een zachtere straf te krij gen, maar hij gelooft niet, dat Peter William Sutcliffe opzettelijk doet alsof hij gek is. De negentien tekenen en symptomen, die deze eminente medische getuige waargeno men heeft, hebben hem ervan overtuigd, diagnose uit in medische termen. Rechter Boreham zag zich dan ook verplicht er her haaldelijk tussen te komen om eenvoudige ophelderingen te vragen. Dr. Milne verklaarde, dat Sutcliffe lijdt' aan wantrouwen, oncontroleerbare impulsen, een paranoïde vooringenomenheid betref fende prostituée's, die hij als het uitschot van de wereld beschouwt, grootheidswaan zin, hallucinaties en compleet gebrek aan inzicht. „Bedoelt u dat hij niet wist dat hij andere mensen met een zware hamer op het hoofd tikte?", vroeg rechter Boreham onge lovig. „Nee", antwoordde dr. Milne. „Ik bedoel dat hij niet wist waarom hij het deed. Sutcliffe heeft een abnormale zelfbeheersing. Na een moord komt hij thuis alsof er niets gebeurd is. Zelfs zijn ijzige kalmte terwijl hij in de rechtbank als getuige verhoord wordt, is een klassiek symptoom van zijn geestesziek te. Bovendien heeft hij last van acute de- sen neiging tot zelfmoord". Als belangrijkste symptoom van Sutcliffe's paranoïde schizofrenie noemde dr. Milne de overtuiging, dat hem een magische, mystie ke en zelfs miraculeuze gebeurtenis overko men was. De psychiater bedoelde hiermee, het verhaal van de Yorkshire Ripper over de Stem van God, die hij veertien jaar gele den hoorde toen hij in zijn geboorteplaats Bingley grafdelver was. God gaf hem op dracht in de steden van Noord Engeland prostituée's te gaan doden. Ook Sutcliffe's overdreven reactie op de in formatie dat zijn vrouw Sonia zogezegd een oogje had op een andere man, was volgens de medische getuige een factor van grote betekenis. Sutcliffe zag toen in haar gedra gingen allerlei dingen, zoals een waanidee dat Sonia ook een prostituée was, die nooit bevestigd werden door de werkelijkheid. Sonia Sutcliffe zat voor de eerste maal sinds het begin van het proces weer in de ge rechtszaal. Verwacht wordt, dat zij een de zer dagen door de verdediging als getuige opgeroepen zal worden. Als nog meer duidelijke tekenen van Sut cliffe's krankzinnigheid, noemde dr. Milne zijn gebrek aan onderscheid tussen prostitu ée's en andere vrouwen onder zijn slachtof fers, en het conflict tussen wat hij zelf dacht en wat „de Stem van God" hem zei. Daar door wist hij vaak niet welke kant hij moest uitgaan. Dr. Milne heeft geprobeerd de Yorkshire Ripper te ontmaskeren als geboren leuge naar. Dit deel van het onderzoek leidde tot de conclusie, dat Sutcliffe niets heeft voor gewend. Me) (Van onze correspondent Jan Drummen) irtlg s De achter Giscard d'Estaing staande pittige hebben de neoGaullisten 24 uur lang de /en Cl* verwijten en beschuldigingen naar het reslingerd. Maar nu is het toch tot een princi- ivereenkomst gekomen om voor de parle- erkiezingen gezamenlijk front tegen link» te sheir ene n< re oppositie heeft ingezien dat het rampzalig als zij niet lijk de verkiezingsstrijd in zou gaan. In de tegenwoor- male Vergadering hebben de aanhangers van Giscard Chirac, de neo-Gaullisten dus ruim 150. Aan- leek het dat men in de nieuwe oppositie tot verkiezin- ïr grO( kunnen overgaan om daaruit kandidaten naar voren te len voor de parlementsverkiezingen, die president Mit- ip 21 en 28 juni wil houden. Intussen lijkt het waar- HcH* naker dat men het zonder dat zal proberen eens te worden n<, eh/™ van een gemeenschappelijk platform. Of Chirac in- beslissende rol zal spelen blijft te bezien. Giscard •van beschuldigd alles gedaan te hebben om diens tot stand te brengen. Voorlopig is evenwel de strijdbijl i, zij het slechts onder een dun laagje aarde en de parle- kraarm en w 5 :henkrkiezingen zouclen dit laagje mogTlijk kunnen wegva- 'gul JERUZALEM Minister Van der Klaauw heeft gisteren in het Britse consulaat in Oost-Jeruzalem gesproken met Palestijnse burgemeesters van de door Israël bezette Jor- daanoever en de Strook van Gaza. Minister Van der Klaauw had deze ontmoeting in zijn hoedanig heid van voorzitter van de Europese ministerraad. De burgemeester van Nabloes, Bassam al-Shakaa, die beide be nen bij een terooristsische aanslag verloren heeft, verklaarde na het gesprek, dat hij Van der Klaauw te verstaan had gegeven, dat de EG actiever zou moeten zijn in de diplomatieke inspan ningen in het Midden-Oosten. Zoals bekend heeft premier Begin de bemoeiïenissen van minis ter Van de Klaauw als „ongewenste inmenging" beiteld. Volgens de Israëlische radio had minister Van der Klaauw ge zegd, dat hij de benadering van de Palestijnse burgemeesters realistischer vond dan die van Jasser Arafat. lerry I )rdt dl O* li onze correspondent Cees Manders) Binnenkort komt de kunstcol- van Sofia Loren en haar echtge- Jfilmproducer Carlo Ponti, in Rome r de hamer. De 500 .stukken", waar- peperdure Picasso's en Braques, Ti 7 miljoen gulden opbrengen. Dat r de eenvoudige Loren-bewonde- f natuurlijk een gigantisch bedrag, r voor de Italiaanse staat is het nog [een fractie van wat hij van het be- echtpaar tegoed heeft Belastingontduiken komt in de allerbeste Italiaanse families voor. Uit het dit belas tingjaar gepubliceerde Rode Boek, waarin de belastingontduikers met naam en toe naam staan vermeld, blijkt dat vooral veel artistiek begaafden zich een zekere handig heid in het invullen van belasting- formu lieren hebben eigen gemaakt. Claudio Ab- bado, de wereldberoemde dirigent, bijv beeld: ziet hij er uit alsof hii over de laatste twee belastingjaren een half miljoen gulden doet slaat alle records. Samen met haar iets oudere echtgenoot-producent Carlo Ponti staat ze voor 22 miljard lires bij de Italiaan se fiscus in het krijt. Het zijn maar lires, goed. Maar deel je dat door duizend en ver menigvuldig je het twee, dan kom je op zo'n 45 50 miljoen Nederlandse guldens uit. In Nederland zijn het alleen grote be drijven die tot zo'n belastingschuld in staat zijn. De Italiaanse Republiek kan met de op brengst van de schilderijen dus weer even vooruit. Maar de vraag blijft of de zeven miljoen die de schilderstukken moeten op brengen, van de schuld van Loren en co. kan worden afgetrokken. Want toen de verzameling enige tijd terug op het punt stond in het vliegtuig te worden geladen, richting het belastingvrije oord Liechten stein, en de douane een uitgeslapen dag had, ontkende Loren onder ede dat de stukken haar toebehoren. Dit was de enige manier om haar uit de kerkers te houden, want er was gewoon sprake van illegale uitvoer van goederen van waarde. De staat kon de kostbaarheden dus in beslag nemen. De strijd tussen Loren en co. en de Italiaan se republiek is nog niet aan het einde. Pro bleem is dat Sofia Loren haar Italiaanse na tionaliteit heeft ingeruild voor de Zwitserse en zich nauwelijks meer in Italië vertoont. Er lopen nog wat dwangbevelen en dag vaardingen tegen haar. Ze zal dus wel niet aanwezig zijn bij de verkoop van haar ei gen schilderijen. Maar kandidaten zijn er genoeg, want de musea zijn er erg happig op. Zo levert in Italië elke artiest op geheel eigen wijze een bijdrage aan het algemeen nut (Van onze correspondent Ami van Vree) Het Westduitse kabinet heeft gisteren een compro- [*ikt inzake de financiering van de geweldige tekor- j net Westduitse leger en daardoor een mogelijke cri- jrkomen. Minister Apel van Defensie krijgt dit jaar ijoen D-Mark meer om de Bundeswehr draaiende te A houden (hij had om 1,2 miljard gevraagd). p zal door besparingen bij andere departementen moeten Tevonden: er worden geen nieuwe kredieten voor opge- Je vraag is overigens of deze extra uitgaven voor het [eger voldoende zijn. tertijd heeft de Bondsregering gisteren besloten om nog •er dan 6 miljard Mark aan kredieten op te nemen om lopende betalingen te kunnen voldoen. De toch al hoge Nberg in de Bondsrepubliek stijgt daarmee tot een re- Ng van ruim 33 miljard D-Mark, ondanks de toezegging Pdskanselier Schmidt, dat het niveau van de staatsschul- f begrotingsjaar zou worden gestabiliseerd. De slechter I economische situatie is er echter de oorzaak van, dat beloften niet heeft kunnen nakomen. Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! IVkCT^ATiC rvJ«) I tvlfll QewmewHcbeti. Poolse hongerstaker vrijgelaten WARSCHAU De Poolse autoriteiten heb ben deze week de 56-ja- rige Zygmunt Golaws- ki, een Ud van de dissi dente groep KPN (fede ratie voor een onafhan kelijk Polen), vanwege zijn gezondheid vrijge laten. Golawski heeft zes maanden lang een hon gerstaking gehouden maar werd onder dwang kunstmatig ge voed. Zijn toestand zou zo slecht zijn dat zijn gezichtsvermogen sterk is afgenomen. Golaws ki is het tweede KPN- lid dat deze maand op vrije voeten is gesteld. JERUZALEM De Amerikaanse afgezant voor het Midden-Oosten, Philip Habib, heeft een aantal com promisvoorstellen opgesteld om de crisis tussen Is raël en Syrië in rustiger banen te leiden. Hij is met deze voorstellen gisteren naar Damascus vertrok ken voor een tweede gespreksronde. Naar verwachting keert Habib morgen weer in Israël terug voor verder overleg, waarin de standpunten van Damascus en Bei roet kunnen worden betrokken. Habib zei, dat er geen sprake is van een Amerikaans plan en ontkende dat aan Israël zou zijn gevraagd de vluchten boven Libanon te beperken in ruil voor het terugtrekken van de Syrische SAM-installaities in de Bekaa- vallei. De VN heeft besloten om aan Libanon voedselhulp ten bedrage van 210.000 gulden te verstrekken. Deze hulp is bestemd voor 25.000 gezinnen, die als gevolg van de gevechten hun huizen hebben moeten verlaten. Lichaam Hughes naar woonplaats vervoerd BELFAST Het stoffelijk overschot van de dinsdag ge storven IRA-hongerstaker Francis Hughes is gistera vond onder politiegeleide overgebracht naar zijn woonplaats Bellaghy, waar hij zal worden begraven. De aangekondigde demonstra tieve rouwstoet door Belfast ging niet door, omdat de Britse regering weigerde het lichaam van Hughes vrij te geven, ten zij de familie kon garanderen dat de tocht niet doorging. De Sinn Fein, de politieke vleugel van het verboden Ier se republikeinse leger IRA, heeft gisteren bekend- gemaakt dat morgen een nieuwe IRA- gevangene aan een hongersta king zal beginnen. Hij zal de plaats innemen van Hughes. Hoewel de gewelddadigheden in Noord-Ierland wijdverbrei- der waren dan na het overlij den van Bobby Sands, waren zij volgens de politie niet zo hevig. Amerikanen doorzoeken Sovjettoestel MOSKOU De Sovjet-Unie heeft erover geklaagd, dat agenten van de Amerikaan se federale reserve de be manning van een vliegtuig van Aeroflot op de Dulles- luchthaven in Washington hebben lastig gevallen. Zij zouden met name de baga ge van Sovjetdiplomaten door zocht hebben. TASS sprak van „internationaal terrorisme" en zei, dat er officieel toestem ming voor was verleend. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels verklaard, dat de Amerikaanse douane beslag heeft gelegd op bepaald defen siemateriaal waarop een ex portverbod rust". Over wat voor materiaal het ging is niet bekend gemaakt. Nederlanders willen niet voor Franse rechter LONDEN Vijf Nederlan- ders, die dinsdag voor een rechtbank in Londen had den moeten verschijnen, hebben dit geweigerd uit angst uitgeleverd te worden aan de Franse autoriteiten, omdat zij geen vertrouwen in de Franse justitie hebben. De 56-jarige sleepbootkapitein A.O., is in maart met vier Ne derlanders, twee Marokkanen en een Canadees op de sleep boot Searover gearresteerd na te zijn beschoten en opge bracht door de Franse kust wacht. De Searover zou verdo vende middelen aan boord hebben gehad. Vermoedelijke zelfmoord van Spaanse generaal MADRID Het hoofd van de afdeling onderwijs in het Spaanse leger, generaal- majoor Marcello Aramendi Garcia (63), is gisteren op zijn kantoor dood aangetroffen. Volgens medewerkers heeft hij vermoedelijk zelfmoord ge pleegd, maar men wist daar voor geen reden aan te geven. Hij zou zich met zijn eigen pis tool door het hoofd hebben ge schoten kort nadat hij 's mor gens op de normale tijd (9.00 uur) op zijn werk was geko men.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15