^eR droom werd f freed verstoord £eidóe<3oota/nt DADER BERAAMDE EERDER AANSLAG OP DE PAUS Paus was al eerder doelwit van aanslag -k :nland Onontwijkbaar geweld Wat een tijdde paus neerschieten de paus van Polen Verwarring over toestand paus direct na aanslag us wilde geen lierpe bewaking LEIDSE COURANT donderdag 14 mem981 pagina 1-3 correspondent Cees Manders) „Oh, heilige moeder, hoe ze het kunnen doen". Dat wa- jerste woorden die de getroffen Aohannes Paulus in het Pools Ijn lippen bracht na de aanslag [t eind van de middag. Volgens Itiemensen die hem begeleidden hij geen moment zijn bewust- pij had een vreemde uitdruk- p zijn gelaat, van onbegrip, ver- ring, gelatenheid en vermoeid- «f stelt men zich hier de vraag Schok paus deze aanslag zou hebben kfd, als hij niet zo'n sterke fy- jou hebben gehad. De doktoren jha de operatie nog versteld van te kracht van de man: „Het is hij zijn eigen operatie mee- verklaarde een van de chirur- afloop. was het allemaal „prevedibile", te voor zien geweest: deze paus neemt veel te veel risico's. Een ander zegt dat iemand als de paus nu eenmaal niet ontkomt aan een direct contact met zijn gelovigen, „maar in de toestand waarin Italië zich nu bevindt, met al dat dagelijkse geweld en die aanslagen, was het wellicht beter geweest om dat wat te matigen". De man die dit zegt kijkt met enig verwijt in zijn blik naar de carabinieri, de politiemen sen, die mee staan te luisteren. zoeke- i Romeinse veiligheids- n pijnigen zich met de vraag of emaal had kunnen worden voor- Heeft de paus niet een te grote de om zich in de menigte te be ar wat de Fransen onvertaal- ;-de-foule noemen? vond laat stonden grote groepen hierover nog te discussiëren St. Pietersplein. Volgens de een De schok die de Romeinen, en eigenlijk alle Italianen sinds gisteravond na de aanslag op de paus is zeer groot. Het is net alsof er iets kapot is, de droom dat al het geweld waar de mensen dagelijks mee geconfronteerd worden, de paus be spaard zou blijven, is gebroken. Aanslagen op politici, ontvoeringen van bankiers, de maffia-moorden, de Rode Brigades met hun in het bloed gedrenkte idealenja dat hoort allemaal tot de fol klore van het dagelijkse Italiaanse leven. Maar de paus staat hier toch boven? Rome haalt nog opgelucht adem over het feit dat het geen Italiaan is geweest die de aanslag heeft gepleegd. „Het was een negro, een mulatto", zegt een vrouwtje verbeten en vol afkeer. Me vraag zich nu af of de traditionele optocht op woensdagmiddag over het Pietersplein kort voordat de generale au diëntie begint, voor de paus taboe is. Volgens een Poolse pater, aangesloten bij de Italiaanse veiligheidsdienst, is dat uit gesloten. „Je kunt de paus niet opsluiten achter glas. Zeker niet deze paus, die grote kracht uitstraalt, en moed". Ook na het te verwachten spoedige herstel zal het, zo zegt men, onmogelijk zijn de paus tegen zichzelf te beschermen. Een paar dagen geleden nog, op 6 mei, sprak de paus ziin Zwitserse soldaten nog toe, en toen had hij het met name over het geweld met betrekking tot zijn eigen domein: „We bidden tot de Heer opdat hij het geweld en het fanatisme ver van de muren van het Vatikaan vandaan houdt". Zou de paus een vooruitziende blik ge had hebben? De Romeinen bidden vurig voor een spoedig herstel van de paus. Vanochtend nog belden allerlei mensen de Italiaanse radio op om vervolgens in snikken uit te barsten bij het horen van de goede tij ding dat de paus het gehaald heeft. Een spoedig herstel is natuurlijk dat waar ie dereen hier vurig naar verlangt, want zo groot is de betrokkenheid bij wat de paus is ovewrkomen dat het erop lijkt dat de ziekte van een paus een ziekte is die elke Romein in zijn lichaam voelt. TROOST Een vrouw, die na de aanslag op de paus in tranen is uttgebarst, wordt door een non getroost. Paus blijft hoofd van kerk ROME Zelfs wanneer hij bewusteloos of onder nar cose is, blijft de paus al zijn bevoegdheden behouden. Het kerkelijk recht voorziet in geen enkele tijdelijke automatische overgangsregeling van de macht. De kar- dinaal-camerlengo van de kerk, de waarnemer van de pauselijke waardigheid wanneer de Heilige Stoel va cant is, op dit moment kardinaal Paolo Bertoli, treedt pas op wanneer de paus overleden is. Als de paus niet in staat is zelf zijn functies uit te oefenen, moet hij schriftelijk de kardinaal-camerlengo de bevoegdheid geven om in noodgevallen imzijn naam beslissingen te nemen. Dit is gebeurd toen de paus op reis ging en toen paus Paulus de Zesde in het begin van zijn pontificaat een prostaatoperatie moest ondergaan. de schokkende aanslag op paus Johannes Paulus II plaatst de wereld opnieuw voor het afschuwelijke probleem van de agressie, waar tegenover niemand meer zijn leven zeker is. Dat geldt vooral voor iemand die veelvuldig optreedt in het openbaar. Wie ooit de paus van meer nabij heeft kunnen ga deslaan, weet dat er al talloze gelegenheden zijn geweest om ook hém te treffen. In al die menigten is één mens voldoen de om een wapen te richten dat hem in eigen ogen wellicht tot een held maakt, iemand die iets opvallends heeft gedaan. En er zijn genoeg mensen die daarbij een leven niet tellen, ook het eigen niet. er behoeft bij deze aanslag door een wegens moord reeds bij verstek ter,dood veroordeelde Turk helemaal geen sprake te zijn van een bijzondere persoonlijke haat tegen deze paus; de moord op John Lennon en de aanslag op president Rea gan hebben nog recent aan het licht gebracht, door welke - merkwaardige motieven hun aanvallers zich lieten meesle pen. Het kan in dit geval iets persoonlijks zijn geweest, een verkniptheid waartegen geen redelijk verweer bestaat. Bij de paus waren altijd wel een paar veiligheidsbeambten aanwezig, voorop een Amerikaanse monseigneur, wiens kloeke gestalte bij herhaling in beeld verscheen. Maar de stoere Pool is er de man niet naar, ziph achter hem te ver schuilen of elk gevaar te schuwen: daar is ook geen beginnen aan, tenzij men zich afzondert van die men juist wil ontmoe ten, en zelfs dan blijft er risico. Daar is weinig tegen te doen, en men behoeft er Johannes Paulus niet van te overtuigen, dat de mens in Gods hand is, en veilig, zelfs als men hem treft. Velen zullen bidden voor zijn herstel, maar het lijkt in zijn geest om daarbij tevens te overwegen, dat men ook iets behoort te doen tegen de bronnen van het kwaad dat agres sie heet, door het nastreven van een gerechtigheid, die vrede brengt. morden espondent) Paus Johannes II had gisteren zijn audiëntie op- duidelijke ig willen maken •rtusvraagstuk, Italië zich ko- zondag on- i aanslag door van een referen- igt. Eerdere uit- van de paus zaak veroor- grote opschud de Italiaanse po- i Qfcl s zou het gistermid- J2L het St. Pietersplein over de encycliek ^Vli Novarum, die ko- vrijdag zijn 90e dag viert. „Deze ^fcdag herinnert ons bevoegdheid van u k zelfs in politieke ien moreel oordeel jitrUSllH spreien, telkens r de fundamentele irechten in het ge- n of als de redding ziel het verlangt", paus van plan te De paus kwam zijn rede /oerd. j etint 7 voor eurs: 710,- ladat de schoten op Pietersplein had- klonken begon el- de stad een grote itratie tegen de ide beperking van wetgeving en, zoals vachten was, tegen oeienis van de paus Italiaanse politiek, ïonstratie was geor- ird door de linkse ji. De eerste spre ien linkse senator, met te zeggen dat pt, dat de paus snel Woorden die door iderdduizend aan- i met een geweldig werden begroet. EMOTIONELE REACTIES VAN LANDGENOTEN: WARSCHAU PARIJS DEN HAAG In de hele wereld is verbaasd en geschokt gereageerd op de aanslag van gisteravond op de paus. De meest emotionele reac ties kwamen evenwel uit Polen, het geboorteland van paus Johannes Paulus II. Kort na de gebeurtenissen in Rome werden radio- en televisie-uitzendingen onderbro ken voor het nieuws over de paus. Kerken in het hele land stroomden vol gelovigen, die kwamen bidden voor het herstel van de paus. „Dit is de meest tragische perio de in onze geschiedenis. Wat een tijd... de paus neerschie ten, de paus van Polen", aldus een man in Warschau, waar net als in het hele land theaters en bioscopen geslo ten bleven. De Poolse partijleider Kania, president Jablonski en premier Ja- ruzelski zonden een boodschap aan het Vaticaan, waarin zij de paus een spoedig herstel toewensten, zodat hij zijn „taak voor menselijke idealen van vrede en welzijn kan voortzetten". De tweede man in de Vaticaanse hiërarchie, de pauselijke staats secretaris kardinaal Augostino Casaroli, noemde de aanslag een „onverklaarbare daad van haat", maar vroeg tegelijk „mededo gen" met de dader. Casaroli, die kort voor het moment van de aanslag in New York aankwam om een eredoctoraat in ont vangst te nemen, keerde vannacht weer naar Rome terug. Duizenden mensen verzamelden zich gisterenavond in de Parij- se Notre Dame, waar aartsbisschop Lustiger de mensheid opriep te begrijpen „dat het de verkeerde kant opgaat". „Het geweld neemt toe en keer op keer worden onschuldigen het slachtoffer van aanslagen. Niemand verdient het te sterven". De secretaris van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter, verklaarde in Genève dat christenen van alle geloofsrichtingen „diep getroffen" zijn door de aanslag. In talrijke landen werden diensten gehouden tijdens welke voor het herstel van de paus werd gebeden. Het Spaanse parlement onderbrak een zitting om de laatste berichten over de gebeurte nissen in Rome te vernemen. Het Sovjet-persbureau Tass be richtte met een ongewone snelheid over de aanslag en op de Russische televisie werden in het nieuws beelden van de paus getoond. Staatshoofden en regeringleiders hebben in telegrammen en verklaringen hun afschuw over de aanslag uitgesproken. De Amerikaanse president Reagan, die op 30 maart zelf het slacht offer van een moordaanslag was, zei „Ik zal voor hem bidden". Andere reacties luidden aldus: Koningin Elizabeth: „Vol af schuw en geschokt"; aartsbisschop König van Wenen: „een ramp"; VN-secretaris-generaal Waldheim: „verbijsterd en ge schokt"; de komende Franse president Mitterrand: „diep bewo gen"; de zittende president Giscard: „misdadig"; de Westduitse regering: „getroffen en geschokt" en de Belgische premier Eys- kens „een scherpe vèroordeling". Mehemet All Agca (links van de politieman In uniform), die gisteren een aanslag heeft gepleegd op de paus, wordt door de politie weggeleid. ROME Mehemet Ali Agca, de 23-jarige Turkse rechtse terrorist die vijf kogels op de paus afvuurde, had al eerder het plan de kerkvorst te vermoorden. Dat was toen de paus op 28 november 1979 tijdens een bezoek aan Turkije Ankara bezocht. Volgens de Turkse politie uitte Agca dit dreigement en kele dagen nadat hij was ontsnapt uit een militaire strafgevangenis in Istanboel. Hii werd daar vastgehouden wegens de moord op de prominente Turkse journalist Abdi Ipecki, hoofdredacteur-directeur van het on afhankelijke dagblad Milliyet. Ipecki werd ln februari 1979 omgebracht en de politie maakte vier maanden lang jacht op de moordenaar tot zij tenslotte de hand legde op Agca. Na zijn vlucht uit de gevangenis werd hij bij verstek ter dood veroordeeld. Binnen een paar dagen na zijn ontsnapping stuurde Agca een ondertekend dreigement aan de kranten dat hij eind november de paus in Ankara zou vermoorden. Het dreigement werd serieus genomen en de autoriteiten zorgden voor een nog uitgebreidere beveiliging van hun hoge bezoeker. In zijn ondertekende brief aan de kranten dreigde Agca de paus „zeker neer te schieten als dit zinloze en op een verkeerd moment ge plande bezoek niet wordt afgelast. Dit is de eni ge reden van mijn ontsnapping uit de gevange nis", zo schreef hij. Agca behoort tot de uiterst rechtse Turkse jeugdbeweging Ulkuculer,' die banden heeft met de ultra-nationalistische partij van Alpas- lan Turtces. Enkele weken werd in de Turkse pers gemeld dat Agca erin was geslaagd via Iran naar West- Europa uit te wijken. De Turkse autoriteiten hebben gevraagd om de uitlevering van Agca, maar het) is zeer waar schijnlijk dat de aanslagpleger in Italië terecht zal staan. Volgens het Italiaanse strafrecht kan hij voor de aanslag op een paus levenslang krij gen. Volgens de verdragen uit 1929 over de betrek kingen tussen Italië en het Vaticaan is de ker kelijke staat theoretisch gemachtigd misdaden te berechten die op zijn grondgebied worden begaan. In de praktijk worden wetsovertreders echter altijd overgegeven aan de Italiaanse au toriteiten. De paus wordt beschouwd als de gelijke van de Italiaanse president en op een aanslag op hen staat, ook al is de aanslag niet dodelijk, een le venslange gevangenisstraf. ROME De eerste uren van het verblijf van de 60-jarige paus in het Gemelli-ziekenhuis werden gekenmerkt door grote verwarring in rijn toestand. Nog geen uur nadat de paus in het ziekenhuis was opgenomen verklaarde de Italiaanse mi nister van binnenlandse zaken Rognoni dat de toestand van de paus vrij ernstig was. Hoge Italiaanse persoonlijkheden presi dent Pertini, de socialistische partijleider CraxL senaatsvoorzitter Fanfani en minister van buitenlandse zaken Colombo stroomden naar de kliniek die door rechercheurs was af- Later op de avond werd door medische woord voerders gezegd dat de operatie voorspoedig was verlopen en dat de paus nog geen halve liter bloed had verloren. Na middernacht toen de o- peratie was afgelopen werd toegegeven dat er een bloedtransfusie van drie liter was toege diend. De kogels troffen de paus in de onderbuik, de rechterarm en de linkerhand. De meeste ingrij pende operatie was die aan zijn onderbuik waar uit delen van de dikke darm moesten worden weggenomen, nadat een kogel daar was versplin terd.- In de dikke darm moest een openihg gemaakt worden voor een wat genoemd wordt een tijde lijke" stoma. Als de paus goed herstelt, zal de sto ma weer worden verwijderd. Volgens de leider van het operatieteam, profes sor Crucitti, kan een gunstige afloop alleen ver stoord worden door infectie, in het vanmorgen uitgegeven medische team staat verder dat de robuuste conditie van de paus en de snelheid waarmee hulp is geboden beslis sende elementen zijn geweest bij de positieve ontwikeling van zijn toestand. Paus Johannes Paulus II heeft steeds ee- dat de lijfwachten die zijn belast met zijn eid zich opstelden tussen hem en de menig- ovigen. Veiligheidsambtenaren die voor zijn eid moesten zorgen als de paus zich in Rome rs in Italië bevond verzekerden hem dat zij >or een doeltreffende bescherming konden als de paus zich zo openlijk in het openbaar concessie die de paus aan de wensen van de veiligheid aren deed was dat hij zich 's woensdags tijdens zijn we- audiëntie in de open lucht op het Sint Pieterplein in een verplaatsen. Hij beloofde bovendien zich minder tussen en te begeven, maar in de praktijk was er van een ver- ig nauwelijks sprake. lanse politie is belast met de veiligheid op het Sint Pie- Zij beschikt over een bureau bij de bronzen poort, niet de plaats van de aanslag. In tegenstelling tot de Zwitser- zijn de Italiaanse agenten wel gewapend, maar zij heb- 'acht bij het gebruik van hun wapens grote discretie in >emen. ijke garde is belast met de veiligheid binnen het Vati- -witserse Garde, gewapend met hellebaarden, vormt de van de paus. Twee van zijn vertrouwelingen zijn per- i de nabijheid van de kerkvorst: zijn particuliere secre- 'oolse abt Stanislaw Dziwisz, en zijn kamerheer Angelo landse reizen zijn de autoriteiten van de landen die de >ekt verantwoordelijk voor ziin veiligheid, maar dan Dich ook de Amerikaanse aartsbisschop Paul Marcinous j de nabijheid van de paus. Hij staat bekend als een |ke gorilla". Drie carabinieri houden de wacht voor de Ingang van het ziekenhuis, waar de paus wordt verpleegd. ROME Paus Johannes Paulus II was reeds kort na rijn ambtsaanvaarding het doelwit van een aanslag. Een geeste lijk gestoorde werd door de Zwiterse Garde overmeesterd toen hij met een mes het Vaticaan betrad. Hij riep: „Laat mij door, ik wil de paus vermoorden". Toen de garde de man, een 26-jarige Italiaan, overmeesterde stak hij met zijn mes. In februari 1981 ontplofte in het stadion van de Pakistaande stad Karachi een bom, even voordat de paus aan het begin van zijn reis door het Verre Oosten de mis op zou dragen, op veertig me ter van het altaar. De man die de aanslag wilde plegen kwam om tijdens de ontploffing. Twee anderen werden ernstig ge wond. Elf jaar geleden pleegde de Boliviaanse schilder Benjamin Men- doza een aanslag op paus Paulus VI in de Filippijnse hoofdstad Manilla. Hij stak de paus met een mes, de Filippijnse president Marcos voorkwam dat de paus erger dan lichtgewond raakte. In de geschiedenis van de katholieke kerk ziin volgens de over levering minstens 34 pausen vermoord. De laatste paus die ge welddadig omkwam was in 1521 de Renaissance-paus Leo X, maar sommige geschiedkundigen zijn van mening dat hij aan malaria bezweek. Daarvoor werd in 1145 Lucius II door steni-, ging gedood, toen hii een aanval op tegenstanders op de Capi- tool-heuvel leidde. In de Middeleeuwen werden volgens de overlevering in totaal 16 pausen om het leven gebracht. Paus Leo V werd na een pontificaat van twee maanden door de presbyteriaan Christoforus gevangengezet, gefolterd en gedood. De eerste paus die gewelddadig aan zijn einde kwam was Petrus. De Romeinen kruisigden hem in het jaar 64 of 67. REACTIE KARINAAL WILLEBRANDS: „Ik houd van deze man, ik ben diep ontroerd DEN HAAG „Ik was met een groep kinderen en ou ders bezig met de voorberei dingen op het vormsel toen ik het nieuws hoorde. We hebben samen gebeden dat deze man voor ons behouden mag blijven. Ik houd van deze man, ik heb hem goed leren kennen en verwacht veel van hem. Ik ben diep ontroerd", aldus kardinaal Willebrands gisteravond, toen hem naar een reactie werd gevraagd op de aan slag op de paus. Bisschop Bluyssen van Den Bosch moest in zijn reactie ge schokt vaststellen, dat zelfs iemand als de paus, die niet bang is om als godsdienstig leider in het openbaar op te treden en zich voortdurend tegen het geweld keert, niet meer veilig is voor aansla gen. Ook de Nederlandse re gering heeft in een verkla ring diepe afschuw over (lc aanslag uitgesproken.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13