,DA blijft zich verzetten gen opheffing Sportstichting ie /Ol PAALTJE MACHTSDENKEN VAN HET NIEUW REGENTENDOM' SN )naanvaardbare ntasting ^nrkeerruimte de Camp" ilitie lost frie inbraken op Wethouders in de kuil Symposium „Recht en ontwikkeling aan de Leidse universiteit Ongeval op spoorbaan «1 PI LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 3 nel; 2.10 R» Oder Der i Journ. !N ir. 18.30 Imserle. rn. 20.15 t. 22.15 elfilm. 0. De CDA-fractie in de iteraad is niet van plan om nnen van wethouder D. Tes- van volkshuisvesting en aken om de Sportstichting heffen zomaar over haar laten gaan. In een uitge- rapport over de toekomstige 1( iur van deze stichting zet de en-democratische fractie de nog eens op een rijtje om tot iclusie te komen dat het col- 3d ebruik maakt van onjuiste 'ie entities en foutieve teksten. J rtij beschuldigt het college «Va kite ém *v(ll*n amaIam am ®9 ebben hier te maken met een i machtsdenken van het nieuw lo^ndom", zo schrijft het CDA. risten-democraten pleiten stichting te maken maar om de Sportstichting met ingang van 1 janu ari 1982 om te vormen tot een vereni ging met een adviserende taak maar ook met beheersverantwoordelijk heid. De opheffing van de sportstich ting stond voor maandag op de agen da van de gemeenteraad. Tijdgebrek heeft tot gevolg gehad dat het voor stel pas over 14 dagen in de raad wordt behandeld. De grondslag van de reorganisatie van de sportstichting is te vinden in de reorganisatievoorstellen die het college in 1978 lanceerde. Het reorga nisatiemes van het gemeentebestuur werd wel in de welzijnssector gezet doch de sportsector werd enig uitstel gegund „wellicht omdat de politieke partijen met het oog op de naderende verkiezingen extra gevoelig waren voor de sport-lobby", zo meent het CDA. Vanuit de sportwereld heeft men zich tot op het laatste moment tegen de reorganisatieplannen van het college verzet Het college heeft onlangs eèn voor stel tot reorganisatie van de sportsec tor bij de raad op tafel gelegd. Vol gens B en W zouden de taken en be voegdheden van de Sportstichting ondergebracht moeten worden in een gemeentelijke directie sport en re creatie en zou de Sportstichting zich verder bezig kunnen houden met het geven van adviezen. Vertegenwoor digers uit deze sector hadden zich in de inspraakprocedure tegen dit voor stel uitgesproken doch deze kritiek is door het college naast zich neerge legd. Het CDA: „Opheffing van de Sportstichting is destijds afhankelijk gesteld van de inspraak. Nu uit de in spraak blijkt dat de sporters hun stichting niet opgeheven willen zien, moet het college nakomen wat zij eertijds beloofd heeft. Bovendien sluit de tekst van het oorspronkelijk reorganisatievoorstel niet uit dat er gemeentelijke eigendommen door particulieren beheerd worden zoals het college suggereert". Dat de reorganisatie toch wordt door gevoerd, verwijt het CDA aan een stukje partijpolitiek denken. „PPR, PSP, en PvdA willen hiermee hun maatschappijvisie realiseren, waarin voor het particulier initiatief geen plaats is. De VVD wil, als college- partner, de PvdA wel aan een meer derheid helpen en D'66 verwaarloost in haar ijver de PvdA ter wille te zijn, haar democratische taak als niet-in-het-college-vertegenwoordig- de-partij om het collegebeleid kri tisch te bezien. De Sportstichting zit gevangen in een web van politieke draden waarbij de status en het be lang van zakelijke argumenten vol komen ondergeschikt zijn gewor den". Het CDA concludeert dat, gezien het resultaat van de inspraakprocedure en de bevredigende wijze waarop de Sportstichting in het verleden met haar verantwoordelijkheden is omge gaan, er geen reden is haar op te hef fen. Ook in het voorstel om van de" Sportstichting een adviserend orgaan te maken ziet het CDA niets. De fractie stelt voor om de stichting om te vormep tot de democratischer ver- enigingsvorm en deze te belasten met drie taken: (1) beheer en exploitatie van de sportaccommodaties; (2) on derhoud en toewijzingsbeleid van de gymnastieklokalen; (3) adviestaak. Daarnaast zou er volgens de opposi tiepartij een directie sport en recrea tie opgericht moeten worden, die zich bezig moet houden met de beleids voorbereiding en uitvoering, de amb telijke ondersteuning van de sport stichting nieuwe stijl en op moet tre den als vertegenwoordiger van de ongeorganiseerde sport en de volks tuinen. De aangelegenheid wordt op de volgende gemeenteraadsvergade ring behandeld. Verwacht wordt ech ter dat het CDA standpunt, gezien de verhoudingen in de raad, weinig kans maakt f In het bestemmingsplan De Camp wordt het li parkeerplaatsen in dit stadsdeel tot een onaanvaard- laag aantal teruggebracht. De gemeente moet de pan- le in haar bezit rijn in deze wijk slopen en op de vrij- len grond parkeerplaatsen aanleggen. Dit schrijven n honderd winkeliers uit de Camp in een brief aan senteraad. 'liprs voelen zich ernstig gedupeerd door de opstelling looltelevi^fgemeente. De gemeente zou bij een hoorzitting over de fng van de Haarlemmerstraat beloofd hebben, dat er vol- parkeergelegenheid voor in de plaats zou komen. De iliers menen dat dit niet is gebeurd. Integendeel. „Er was legd, dat er op de plaats van de voormalige ULO in de )0 Schoon een zou worden aangelegd. Maar de Camp J. 17.l5°avolgebouwd- eerste tekenen van bebouwing zijn reeds films. nemen. Bomen worden gesloopt, opdat bejaardenwonin- •bouwd kunnen worden." JEN Dc politic heeft ndspiis. raldc arrestatie van zes (S) Roje jongens in de leeftijd .vijftien tot zeventien «ker 25 inbraken opge- Het gaat onder meer ee onlangs gepleegde en in zwembad de n Chinees restaurant Merenwijk, buurthui- scholen. Veelal waren elingen groter dan van de gestolen li tie kwam de jongens g toevallig op het spoor, veillance zag tal jongens op brommers rij den, terwijl ze geen helm op hadden. Na aanhouding van de brommers gingen de duo passagiers er vandoor. Het ge drag van de jongens bracht de politie op het idee, dat ze meer op hun kerfstok hadden. Uit eindelijk bekenden ze tot dus ver zeker 25 inbraken te heb ben gepleegd. Volgens de poli tie waren buurthuizen en het zwembad veelal het doelwit, omdat hier ook wat gegeten kon worden. De jongens leid den een min of meer zwer vend bestaan. Binnen enkele dagen worden ze aan de offi cier van justitie voorgeleid. De archeologen, die momenteel In de kuil in de Breestraat naarstig speuren naar overblijfselen uit lang vervlogen tij den, gaven gisteren tekst en uitleg aan een deel van het stadsbestuur. De wet houders mevrouw J. Fase en de heren H. van Dam en P.H. Schoute waren ver tegenwoordigd, terwijl wethouder C. Waal kwam kijken hoe men eeuwen ge leden ruimtelijk placht te ordenen, toen de wethouders al weer hoog en breed op het plaveisel stonden en aldaar de modder van hun schoenen klopten. Het stukje Breestraat, dat aan een diepgra vend onderzoek wordt onderworpen vormde toen de eerste spade in de grond werd gestoken het hoogste punt van Leiden. Dit hoogste punt werd veroorzaakt, doordat de grond aldaar letterlijk uitpuilde van huisvuil en derge lijke uit de periode 1100-1400. Niet ver wonderlijk dus, dat op die plaats de handen uit de mouwen en vervolgens In de modder werden gestoken. Het profiel is zeker voor een binnenstad „on gestoord". De resten aardewerk, die tot nu toe zijn gevonden, komen van verre en zodoende wordt vermoed, dat In die drie eeuwen In zekere mate handel werd gedreven. Nadere studie van de gevon den botten moeten helderheid verschaf fen over de eetgewoonten. Evenals de gevonden granen, die door een lucht dichte verpakking goed bewaard zijn gebleven. Zware constructies van bal ken duiden erop, dat op de graafplaats gebouwen hebben gestaan. De blokhu tachtige bouw is zeldzaam en is In West- Nederland nog niet gevonden. De arche ologen vermoeden, dat op deze plaats van een agrarische samenleving sprake Is geweest. Overigens moeten de schat gravers wel haast maken. Zij hadden twee weken de tijd en die termijn loopt maandag af. Om zoveel mogelijk resul taat te kunnen boeken, wordt eerst in de rioolsleuf gezocht en in de put bij het stadhuis en vervolgens worden de aard kluiten op de stortplaats nog eens on derzocht. Maandag is het dus afgelo pen, want dan is het nieuwe riool zover gevorderd, dat de archeologen een ob stakel beginnen te vormen. En het ver keer gedoogt geen vertraging... presenteerd wijn Büch (links op de fheeft gisteren het eerste ;}plaar van zijn nieuwe 1Eilanden, aangeboden Maarten 't Hart. De pre- ptie van het boek had B in het literaire café van Menvereniging SSR aan ">gewoerd, dat dit jaar •njarig bestaan viert. In >ek beschrijft Büch ze- Mntlg eilanden. Niet zo- fde natuur, maar veelal he achtergronden en i vaak obscure weder- Jigheden. Een groot ge- van de beschreven ei- i is reeds in de Volks- I gepubliceerd. Maarten hield een inleiding 'eilanden in de litera- Volgens 't Hart beho- Mlanden, die in de litera- 'aan de orde zijn geko- of tot de categorie van aradijselijke- of tot de lorle der duivelseilan- ••De Nederlandse litera tuur kent niet veel boeken, waarin een eiland een be langrijke rol speelt. Rumei- land van Vestdijk is echter wel zo'n boek. Maar het Ru-» melland behoort juist niet ex pliciet tot de duivelse of idyl lische categorie. Daarom is er nu het boek van Büch, waarmee hij een waardigej Nederlandse bijdrage heeftl geleverd aan de traditie van de duivelseilanden," aldus 't Hart, die uiteraard niet de in tentie had om Büch met Vestdijk te vergelijken. „Ik ben pedant genoeg om te zeggen, dat ik het zo niet be doeld heb," luidde de reactie van Büch, die echter zeer er kentelijk was voor de komst van 't Hart. „Eenzaamheid is een klein zwart puntje op een immens blauw vlak als een eiland op een kaart," zo luidt het motto, waaronder Boude- wijn Büch het boek heeft ge- sdhreven. Alphia en KRV in finale bekertoernooi LEIDEN Gisteravond werden de halve finales ver speeld in het kader van het door de KNVB afdeling Lei den georganiseerde beker toernooi. In Katwijk zege vierde KRV met 1*0 over Ha- zerswoudse Boys II, terwijl Alphia SVLV met 341 kans loos liet Beide ploegen zul len 23 mei in de finale tegen elkaar aantreden. Alphia kwam in het duel met SVLV goed uit de startblok ken, maar kon het overwicht niet in treffers uitdrukken. De Voorschotenaren namen na 20 minuten het initiatief over, maar moesten lijdzaam toezien hoe Alphia via Wil van Klave ren de leiding nam. Gerugge- steund door dit succes begon nen de Alphenaren aan te dringen, maar moesten tot de tweede helft wachten eer de voorsprong werd uitgebreid. •Roelof Haakman en Dick La- gerwey stelden de Alphense zege veilig. KRV verging het tegen Ha* zerswoudse Boys 2 wat min der eenvoudig. De Katwijkers kwamen al in de 7de minuut op voorsprong dankzij een doelpunt van Gerard van Bee- len, maar wisten die vlotte start niet te continueren. Er ontspon zich een gelijkopgaan- de strijd, waarbij beide ploegen niet in staat waren de 14) stand te wijzigen. LEIDEN Aan de Leidse universiteit wordt op dinsdag 19, woensdag 20 en donderdag 21 mei een symposium ge houden over „Recht en Ontwikkeling". Het symposium is georganiseerd door de commissie buitenland van de Leidse Universiteit en heeft de problematiek van recht en ontwikkeling in de landen van de derde wereld tot onderwerp. De commissie heeft rich voorgenomen jaar lijks een aantal problemen uit de „derde wereld" aan de orde te stellen. Problemen waaraan door de westerse we tenschap wellicht een bijdrage geleverd kan worden. De discussies tijdens het symposium zullen er op gericht zijn meer duidelijkheid over de rol, die westerse wetenschapsbeoefe naren op het gebied van recht en ontwikkeling kunnen spelen in het kader van ontwikkelingspolitiek en -samenwerking. De deelnemers aan het symposium zullen zich bezinnen op vragen als Kunnen en mogen in het westen geschoolde juristen in een derde wereldland een rol spelen in de ontwikkeling of wijziging van bestaande geschreven of ongeschreven rechtssystemen en kan dat niet leiden tot een ongevraagde of, door een bepaalde op dat moment dominerende groep, gevraagde ingreep in de sociale struktuur van een bevolking". Het symposium begint dinsdag 19 mei om half tien, wordt ge houden in de universiteitszaal aan de Eerste Binnenvestgracht 33 èn is onderverdeeld in zes zittingen van een halve dag. Bea Meulman als Eliza In Pygmalion. Pygmalion Toneelgroep Theater treedt vrijdag op In de Leidse Schouwbug aan de Oude Vest met bet toneelstuk Pyg malion. De schrijver Is G.B. Shaw. Henry Higgins. een professor In de fonetiek, is niet in staat verliefd te worden op het bloemverkoopstertje Eliza Dolittle. Hij ziet zijn leerlinge als levend studiemateriaal, dat hij door spraaklessen tot een correct sprekende dame weet om te toveren. Hij viert zijn triomf als Eliza slaagt voor haar examen: een ontvangst op de ambassade. Eli za ziet echter, dat Higgins zich niet voor baar persoon lijk interesseert en zich nauwelijks bekommert over haar toekomst Ze weigert verder te leven volgens het concept dat de professor heeft uitgedacht en vertrekt In 'My Fair Lady', de musicalversie van Pygmalion, wordt dat allemaal verbloemd. Higgins lijkt in de musdical nauwelijks op de gevoelsarme vrijgezel, die met zijn gigantische oedipuscomplex niet tot het geven van liefde in staat is. Het is de tragiek van deze man en niet het geromantiseerde verhaal 'My Fair Lady', dat centraal staat in Shaws Pygmalion. Rommelmarkt De evenementencommissie van de Herensingelkerk heeft voor zaterdag 16 mei van tien tot vier uur op het voorplein en de zijingangen van de kerk een rommelmarkt georgani seerd. Tevens is er gelegenheid voor het drinken van een kopje koffie. De opbrengst van de rommelmarkt en de lo terij, die ook die dag wordt gehouden, is bestemd voor de restauratie van de kerkramen. Geschenk bibliotheek De Centrale Openbare Bibliotheek wordt 11 juni offi cieel geopend. Bij een aantal lezers onder meer schrijver Maarten 't Hart is de gedachte gerezen om ter gelegenheid van deze opening een geschenk aan de bibliotheek aan te bieden. Voor dit doel is een comité opgericht, dat probeert geld in te zamelen. Bijdragen kunnen overgemaakt worden op girorekening 14653, van de stichting Openbare Bibliotheek, Nieuwstraat 4 in Leiden onder vermelding van „Openingsgeschenk". Het is ook mogelijk om een bijdrage te geven in een uit de Lakenhal afkomstige armenbus", die in de bi bliotheek is geplaatst Gevonden voorwerpen In de maand april is bij de politie weer een groot aantal gevonden voorwerpen gebracht. De lijst ziet als er volgt uit: basketbal, bril, deel van een waterpomp, autoband, he renpantalon, kinderschoentje, blokfluit, vloerkleed, jas multimap, spencer, helm, boek, zilveren ketting met han ger, gouden oorbel en broche, dameshorloge, zilveren scha kelarmband en zilveren broche, fietstas, tas met gereed schap, tas met lap stof en diverse portemonnees en sleutel bossen. Inlichtingen van maandag tot en met vrijdag van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds bij de afdeling Veiligheidsbeleid Het CDJA-Leiden houdt vanavond een forum In de Bierdeghel aan de Vestestraat le over het veiligheids beleid. Aan de orde komen de NAVO, de BB en de Kernwapens. De bijeenkomst begint om acht uur. PPR-activiteiten De verkiezingscampagnes draaien op volle toeren. Ook de campagne van de kleinere partijen zoals de PPR. De Leid se afdeling van deze groepering houdt deze week drie the madagen. Vanmiddag stond de positie van de huisvrouw centraal; een bakfiets met foldermateriaal toerde door de binnenstad. Morgen is er aandacht voor het hoger onder wijs en vrijdag staat het thema Jongeren centraal. In het Praethuys aan de Vrouwenkerkkoorstraat 9 worden door de PPR morgen en vrijdag 22 mei politieke avonden ge houden, waarbij ook de gemeenteraadsfractie van de PPR vertegenwoordigd is. Beide bijeenkomsten beginnen om negen uur. Verkiezingsbijeenkomst In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat wordt dins dag 19 mei een verkiezingsbijeenkomst van het CDA gehouden. Spreekster is stadgenote mevr. T. Garde- niers-Berendsen, minister van CRM. Aanvang van de bijeenkomst is om acht uur. LISSE Een personeelslid van de Nederlandse Spoor wegen is vanmorgen rond vijf uur gewond geraakt tij dens werkzaamheden op de spoorbaan tussen Lisse en Leiden ter hoogte van de Sikkens fabrieken. De man, een thermiet-lasser werd aangereden door een gqederentrein. Hij is opgeno-' nftn in het Academisch 3üe- kenhuis.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3