Z helpt Ajax i Rijkaard verslaat NAC NSF bepleit beter begrip tussen sport en politiek Rudie Koopmans mag niet verliezen Zonnereis naar de Costa Brava rA Finale Europa Cup 2 zegt Duitsers niets AHEAD NAAR ROYALE NEDERLAAG DE MOS NEGENTIEN UIT TIEN Engelsen niet naar Noord-Ierland RT LEIDSE COURANT'/ WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 17 iORF Het is geen loze opmerking die de mana- 'est Ham United, John Lyall, maakt als hij zegt eciaal naar Düsseldorf is gekomen om Dynamo eens aan het werk te zien. Het staat hem nog voor ogen hoe zijn ploeg in de kwartfinales van ,i om Europa Cup 2 op eigen veld werd opgerold. Park verlieten de Georgïers met een zege van 4-1 •n breekt John Lyall zich het hoofd hoe ter we- loeg zulk een afstraffing kon ondergaan. Zijn eni- ig: „Dynamo is een formidabele ploeg die net zo tel speelt als welk ander groot Europees team Tbilisi met 1-0 wonnen, is daarvan het be- 1.6 Liftbadt 1.6 Liftbacktvc 1.3 Coupé! uno kon zich dat immers veroorloven en speelde i.6Coupé(je J i 3-deurj 1.3 Station» zo bekwaam dat hun zege bij ons geen moment ..wam. Als Dynamo zo speelt als tegen ons heeft -.Jena geen schijn van kans". Vanavond moeten de .3 Stacion^g kroon op het werk zetten door in het Rheinsta- )iisseldorf de Europa Cup 2 op de Oostduitsers te DIRECTEUR VAN RHEINSTADION VERWACHT LEGE TRIBUNES was een eindstrijd tussen bijvoorbeeld Benfica en Feyenoord lie ver geweest. Dan had hij kunnen rekenen op enige duizenden Nederlanders die het tripje naar DSseldorf gemaakt zouden heb ben, en waarschijnlijk ook nog wat Portugezen. Dat duel had zijn landgenoten eveneens aangesproken maar Dynamo Tblilisi - Carl Zeiss Jena zegt de Duitsers niets. Er wordt met geen woord over gerept en de kranten melden nauwelijks iets over deze Oosteuropese finale. Max Heuser zal een flink deel van zijn kassa's gesloten kunnen houden, tenzij de voetbalfans op het laatste moment tot de ontdekking komen dat er wellicht een aantrekkelijke partij in het Rheinstadion kan worden gespeeld. Immers, het weinig tot de verbeelding sprekende Oostduitse Carl Zeiss Jena heeft in dit „Assepoestertoernooi", dat blijkens de ervaring meestal minder is bezet dan dat om de UEFA Cup, ook enige heldendaden op zijn conto staan. Roma meende zeker te zijn van de volgende ronde na de winst van 3-0 op eigen veld maar de Oostduit$ers knikkerden de Italianen op hun eigen veld omver met 4-0 en dat mag een prestatie van formaat worden genoemd. Newport County ging ook onder het Oostduitse juk door en Valencia haalde het evenmin. Carl Zeiss Jena ontleende zijn successen aan een onvoorstelbare wilskracht, die geen uit schakeling gedoogde. Dynamo daarentegen kan bogen op, als de ploeg volledig gemotiveerd is, on-Russisch voetbal, gebaseerd op een perfecte techniek waarvan spelers als Kipiani, Goetsajev, Shengelia, Tsiiwadze en Soelakvelidze de exponenten zijn. Carl Zeiss evenwel kan rekenen op een hechte defensie en daaraan schort het bij Dynamo, vooral omdat de sterke verdediger Tsjintsjagasvifi na zijn tweede gele kaart in het tweede duel met Feyenoord geschorst is. Dat biedt waarschijnlijk de rappe, le vensgevaarlijke Oostduitse spits Jürgen Raap mogelijkheden want er mag op gerekend worden dat Carl Zeiss, zoals in de vo rige ontmoetingen, een enorme stormloop zal ontketenen op de veste van doelman Gabelia. Carl Zeiss mag zich ook gesteund weten door het feit dat de ploeg gerenommeerder tegenstanders heeft moeten overwinnen om de eindstrijd te bereiken dan Dynamo, dat Kastoria en Wa terford kreeg te bestrijden voor het eerste echte obstakel op dook: West Ham United. En dat werd met het grootste gemak weggespeeld. Ook in de halve eindstrijd tegen Feyenoord, dat zo veel gaf in de return dat het er nog de naweëen van ondervindt, werd Dynamo nauwelijks bedreigd na de thuiszege van 3-0. Maar het publiek zag in Rotterdam wèl een enerverend duel en dat bazuint Max Heuser nu maar tot het laatst uit in de hoop dat de weg naar zijn Rheinstadion toch nog verstopt zal raken. Het zal wel ijdele hoop zijn. De finale, die hem werd toegewezen, zegt de Duitsers niets. HERMAN VAN BERGEM gen AAR Het enige dat werke- AZ '67Go Ahead Ea- s het feit dat Ajax volgend sei- I Europa Cup II zal moeten spe- j winnend, of verliezend "fina- [het duel van Hemelvaartsdag t Alkmaarders. AZ won in de Llkmaarse Hout eigenlijk op Het werd 61, het had het noeten zijn na een ruststand [£L Het ging zo gemakkelijk Ahead diepte miste en in an de Boer een uiterst onze- litpost had in de eerste helft had direct schuld aan tref- i Welzl en Nygaard, die volg- gelijkmaker van Spelbos I strafschop. Unaola opende de ntrijke wedstrijd na een wat moment van doelman Treytel. (cht weinig vuur in zijn spel voor 7 toeschouwers, die deze beslis- finale van het bekertoernooi wilden zien Er waren dan ook in het be gin mogelijkheden voor de Deventena- ren maar daarvan werd geen gebruik gemaakt omdat er wel een neiging was naar leuke combi natiefiguurtjes, maar zelden een duidelijke dadendrang. Dat had tot gevolg dat er door twee ploegen vijf kwartier lang vervelend werd ge voetbald na het „kopduel" in de vierde minuut, dat Van der Meer en Voskamp met hoofdblessures liet uitvallen. AZ vond herhaaldelijk openingen, maar had het nadeel dat de opzetjes steeds eindig den bij een nimmer opgezweepte Tol en een altijd wat teveel draaiende Welzl. AZ kreeg zijn eerste drie doelpunten dan ook in de schoot geworpen. Een straf schop die Spelbos benutte na een vol strekt overbodige overtreding van Wijn berg en treffers van Welzl en Nygaard omdat De Boer van afstand ingeschoten ballen van Metgod en Hovenkamp recht voor doel liet wegspringen. De tweede helft had, wat betreft het eer ste half uur, beter niet gespeeld kunnen worden, en in zijn totaal zeker niet voor Go Ahead, dat het gezicht van een be- drijfselftal liet zien. Een half uur echter bleef de ware aanvalskracht van AZ van nul en generlei waarde. Tol en Welzl- weigerden de stand in overeenstemming met het spelbeeld te brengen. In het laatste kwartier echter gebeurde dat toch. Door twee doelpunten van Welzl en'een schitterende treffer van Hoven- kamp, die tenminste nog iets goed maak te van een avond met minimaal kwali teitsvoetbal. Scoreverloop: 8. Unaola 01, 9. Spelbos 11 (strafschop), 32. Welzl 2—1, 42. Nygaard 3—1, 76. Welzl 4—1, 80. Hovenkamp 5—1, 87, Welzl 6—1. Scheidsrechter. Van Swieten. Toeschouwers: 4500. AZ '67: Treytel; Van Rijnsoever, Spelbos, Met god, Hovenkamp; Van der Meer (Weijsters), Pe ters, Nygaard, Jonker (Van den Dungen); Welzl, Tol. Go Ahead: De Boer, Koopman, Schneider, Oude Wesselink, Wijnberg; Woudsma, De Goey, Vos kamp (Bosveld); De Graaf, Van Kooten, Unaola. wil |ikl houden Rapid Wien is begonnen om de se voetbalinterna- n*cici$ns Krankl voor de te behouden. De Europese topschut- »g bij FC Barcelo- •ntract. De Spaan- heeft de 28-jarige iinds januari aan ien uitgeleend. Na racteren van de Schuster en de lonsen kon de Oos- als derde buiten- ct meer door Barce- den opgesteld. De pil Biltereniging verlangt yikl van Rapid een 500.000 _fcanse) dollar (1,25 ?en e «wen). tandtó jwe al ft fiet1; man eiiden RCL :u WOUDE Peter "leijden, de 25-jarige die twee seizoenen heeft verdedigd van am van FC Den rnzon11 met ingang van evei ,en 1981-1982 onder rhari kan bij de Leider» ^rste klasser R.C.L. i der Heijden in het de bezuinigingen bij eredivisionist moest n was zijn streven de hoogste amateur- aktief te blijven, e was een eventuele naar Meerburg di- itgesloten. Met zijn is Peter van der it overeenstemming tomen. Zoals bekend Racing Club Leider- in de zaterdagkompe- de KNVB terwijl Van ien het als verkoop- bij een groot waren- op die dag erg druk »ks is e en kan doelman Heijden de strijd aan zet de huidige RCL- kam Brand als is er in dat laatstgenoemde ?je terug wil doen. is het vrijwel zeker Ben Heemskerk, die »j eerste divisieclub ïauwelijks uit de verf lidmaatschap van *r zal aanvaarden. AMSTERDAM Ajax een overtuigende overwin ning van 41 op NAC. De Amsterdammers kwamen geen moment echt In de pro blemen tegen de Brabantse club, die wel haast traditio neel is gewikkeld in de de gradatiestrijd. Een belang rijk aandeel in de score had het Amsterdamse talent Frank Rijkaard, die maar liefst drie doelpunten voor zijn rekening nam. Zeker net zo opvallend was het optreden van Tscheu-la Ling, die zijn tegenstanders enkele malen met schitterende schijnbewegingen afblufte. De meeste moeite had NAC ogen schijnlijk echter met scheids rechter Severein, die niet zel den raadselachtige beslissin gen nam. Vooral in de 35e mi nuut voelden de Bredanaars zich genomen door Severein, toen die Ajax' eerste doelpunt van Rijkaard goedkeurde na dat er een overtreding van diezelfde speler aan vooraf was gegaan. NAC-trainer Jo Jansen rende woedend het veld in en Van Gils bleef net zolang protesteren totdat hij geconfronteerd werd met een gele kaart. Zijn derde, zodat hii de rest van de competitie zal moeten missen. NAC verloor geërgerd zijn hoofd en Ajax profiteerde koelbloedig. De Amsterdamse formatie, die onder leiding geefs, want in de 71e minuut ontliep Rijkaard de buitenspel- val en scoorde beheerst met een boogbal, 30. In dezelfde minuut mocht Lokhoff, geheel vrijstaand voor Ajax-doelman Piet Schrijvers, weliswaar voor een tegentreffer zorgen, maar geen 120 seconden daar na kreeg NAC een nieuwe domper. Ad Krijnen vloerde Wiggemansen. Severein wees naar de stip en toonde geel aan de fel protesterende Quaars. Rijkaard mikte vervolgens erg zuiver in de hoek: 41. Scoreverloop: 35. Rijkaard 1—0; 48. Vanenberg 2—0; 71. Rijkaard 3—0; 72. Lokhoff 3—1; 74. Rijkaard 4—1 (strafschop). Scheidsrechter Severein. Toeschou wers: 7.250. Kieft (Hamberg). Von Seidlitz; Krijnen. Quaars, Joore, Beusenberg, Neeskens, Lok hoff, Smits, De Kroon, Vreijsen, Van Stand eredivisie Frank Rijkaard. van interim-coach Aad de Mos uit de laatste tien competitie wedstrijden negentien punten haalde, had ondanks het gemis van de geschorste aanvoerder Frank Arnesen een impone rend technisch overwicht. Dat kwam zeker niet overdreven tot uiting in de 41 score. Na dat Frank Rijkaard de rust stand op 10 had bepaald, zorgde Vanenberg, een andere Amsterdammer met grote mo gelijkheden, met een prachtige kopbal voor 20. NAC vocht met een bewonderenswaardige inzet maar ook met de moed der wanhoop terug. Tever- W^anlngon BELFAST De Engelse voetbalbond heeft gisteren laten weten dat de voor zaterdag 16 mei vastgestelde interlandvoetbalwedstrijd tegen Noord-Ierland niet zal doorgaan. En geland heeft afgezegd als gevolg van de po litieke spanningen in Noord-Ierland. De secretaris van de bond, Ted Croker, zei: „We vonden het onverantwoord te spelen, ze ker nu door geweld enkele jongeren zijn ge dood. We hadden geen keus." De manager van het Noordierse elftal, Billy Bingham, toonde zich erg teleurgesteld over de gang van zaken, en noemde de beslissing „een droeve dag voor de Noordierse sport". Het duel zou worden ge speeld in het kader van* het jaarlijkse Britse kampioenschap. „AHOTBESLUIT SPORTIEVE ACTIVITEITEN MET BOKSGALA ROTTERDAM Een telefoontje naar zijn kantoor in Zandvoort meldde matchmaker Henk Ruhling dat de Zuidafrikaanse Boks bond in teresse heeft nogmaals de Europese kampioen halfzwaargewicht Rudie Koopmans te laten aantreden tegen de wereldkampioen Eddy Muham- med Mustafa van wie de Nederlan der eind vorig jaar heeft verloren. Inmiddels heeft zich ook weer de Luxemburger Fred Serres gemeld als uitdager van de Europese titel houder. In september hoopt hij een hernieuwde gooi - bij zijn eerste po ging verloor de Luxemburger op punten - naar de kroon te doen. Van daar dat het duel, datKoopmans maandag 18 mei in het. Ahoycom- plex te Rotterdam levert met de Amerikaan Bob Howard geenszins van belang is ontbloot. Koopmans mag niet verliezen en zeker niet voor het eerst in zijn carrière k.o- .gaan. Met het boksgala, waarop zes profpar tijen staan en dat wellicht wordt uitge breid met het debuut van de Hagenaar Henk van der Tak als prof, besluit „Ahoy" zijn sportieve activiteiten van dit seizoen. In Europa zijn, behalve eni ge boksers die Koopmans van zijn titel willen beroven, geen tegenstanders te vinden voor duels waarbij niets op het spel staat. Promotor Aad Westerlaken,. die in samenwerking met „Ahoy" orga niseert, legde beslag op de 26-jarige Bob Howard uit Seattle, die vier jaar prof bokser is en van zijn 16 partijen er slechts twee op punten verloor. hoofdaccommodatie niet beschikbaar is vanwege het opbouwen van toneel en decors voor een popfestival. In de Schiehal, waarin 2500 toeschouwers een plaats kunnen vinden, zal ook de Rotterdamse welter Cor Eversteiin een belangrijke partij boksen. Vooral door de inspanningen van bondsófficial Luc van Sinderen is een strijd om de Bene- luxtitel in dit gewicht op poten gezet. Eversteijn ontmoet de Belg Frank De- caestecker (29 partijen, 23 gewonnen, een onbeslist, vijf verloren) en de win naar mag zich zeker achten te worden, geplaatst op de lijst van uitdagers voor een Europees titelgevecht. Eversteijn bleef in zijn 14 partijen ongeslagen. Nog een aantrekkelijke partij mag ver wacht worden van de ontmoeting tus sen vedergewicht Roy Somer en de kersverse Franse kampioen Jean-Jac- ques Souris, die twee jaar geleden van Somer verloor maar sindsdien sterk vooruit is gegaan. Met het heroptreden na een langdurige blessure van zwaargewicht Maik Krol - traditiegetrouw door bussen vol sup porters uit zijn woonplaats Oss begeleid - tegen de Joegoslaaf Darco Barakovic (30 partijen, o.a.tegen Fred Serres en de Duitser Uwe Meinicke) de partij in het halfzwaargewicht tussen de Argen tijn met een Spaanse licentie Avena- mar Peralta (sparring partner van Koopmans) en Easy Boy Michael uit Curacao en het duel van de npoprof, de middengewicht Eloy Conquet tegen de Westduitser Reiner Kober is het pro gramma rond. Alsnog wordt getracht een tegenstander te vinden voor Henk van der Tak, die dan voor het eerst als professional in de ring zal verschijnen. HERMAN VAN BERGEM AMSTERDAM De aanzet om te komen tot een beter begrip tussen sport en politiek was het uitgangspunt van de openingstoespraak van voorzitter Peter van Dorst op de gisteravond in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Sport Federatie (NSF). Zoals in het recente verleden is gebleken, heb ben sport en politiek in verschillende opzichten met elkaar te maken. De standpunten van beide groeperingen lagen daarbij soms ver uiteen, het-' geen leidde tot wederzijdse verwijten. Het ont breken van een goede overlegsituatie wreekte zich daarbij. Het was daarom met grote voldoe ning, dat Van Dorst kan gewagen van het na Moskou (Olympische Spelen) op gang gekomen ie overleg tussen de politici en een aan- informele sprekken tot een aantal uitgangspunten, eventueel kunnen voeren tot een gedragscode, waarmee zal kunnen worden voorkomen dat steeds meer ad hoe-beslissingen worden geno men. Er zullen geleidelijk bepaalde overlegstructuren moeten worden ontwikkeld, die een kritische toet-, sing garanderen ten aanzien van deelneming aan internationale sportevenementen. Binnen de NSF zelf is al een bescheiden begin gemaakt met het in terne overleg door informatie-uitwisseling tussen bondsbestuurders, die zitting hebben in internatio nale sportorganisaties. Eveneens is er al een over legsituatie daarover geschapen met het ministerie van CRM. Er is een aantal uitgangspunten om te komen tot een te voeren beleid inzake politieke vraagstukken bij grote sportevenementen. Deze punten zullen ter discussie komen in de respectieve achterbannen en als richtsnoer voor de sport dienen, indien ze: Het aannemelijk maken dat sporters buiten ons land voor politieke doeleinden worden gebruikt; blijk geven van een zekere politieke consistentie en mede gebaseerd zijn op een brede politieke meer derheid; zo enigszins mogelijk aansluiten bij het oordeel van een internationale, politieke instantie; aangeven of en zo ja welke andere middelen wor den gebruikt om hetzelfde politieke doel te berei ken; mede rekening houden met de verplichtingen die voortvloeien uit het lidmaatschap van een in ternationale sportorganisatie en met eventueel an dere verplichtingen, die inmiddels zijn aangegaan. Bij Europese en wereldkampioenschappen. Olym pische Spelen en de noodzakelijke kwalificatiewed strijden zullen deze verplichtingen groter zijn dan bij vriendschappelijke wedstrijden; de individuele verantwoordelijkheid van de betrokken nederlan- ders respecteren. Nederlandse sportorganisaties zullen in NSF-ver- band overleg plegen over komende internationale sportontmoetingen. Tevens dienen er voorzienin gen te worden getroffen om tijdig overleg mogelijk te maken tussen de georganiseerde sport en de re gering (het ministerie van CRM en het ministerie van buitenlandse zaken). Door dit overleg kan wor den voorkomen dat betrokkenen elkaar voor vol dongen feiten plaatsen. Voor beide vormen van overleg zal een structuur gevonden moeten worden. Dat overleg dient uitsluitend gevoerd te worden in geval van sportcontacten in en met landen met een omstreden regime. Daarbij worden de volgende ca tegorieën onderscheiden: Landen die militaire agressie plegen jegens andere landen; landen die onderworpen zijn aan een algemene internationale boycot; landen waarin ernstige en stelselmatige schendingen van mensenrechten plaats vinden; landen waarin het universaliteitsbeginsel niet wordt gehandhaafd. Nielsen en Torres verlengen contract ROTTERDAM Ivan Niel- sen heeft zijn contract mert Feyenoord met twee jaar verlengd. De 24-jarige Deen, wiens huidige verbintenis nog een looptijd van een jaar heeft, staat daardoor tot het eind van het seizoen '83-'84 bij Feyenoord onder contract Manuel Sanchez Torres ver lengde zijn contract met FC Twente eveneens met twee jaar. De rechterspits is gisteren tot overeenstemming gekomen met de leiding van FC Twen te, waardoor een mogelijke transfer van de kleine Span jaard naar Real Saragozza, dat sterk in hem geïnteresseerd was, niet doorgaat. AZ-Groningen op 16 mei ZEIST De uitgestelde competitiewedstrijd AZ'67- FC Groningen zal op dins dag 26 mei worden gespeeld. Het duel begint om 19.30 uur. Het eerste-divisieduel FC Haarlem-FC Amsterdam is van 16 mei verschoven naar 17 mei. Aanvang is 14.30 uur. Sportwereld MIJDRECHT Hanneke van Parreren heeft alleen de lei ding genomen in de strijd om het Nederlands schaakkam pioenschap voor dames. Voetbaljeugd gelijk BERINGEN In Beringen heeft het Nederlands elftal onder 16 jaar in het toernooi om het Europees kampioen schap gelijk gespeeld met 1- 1 tegen België. Bij rust leid de Nederland met 1-0. Oranje was in de eerste helft sterker en kon dit overwicht door eeft doelpunt van Pouls (FC Twente) tot uitdrukking brengen. In de tweede helft namen de Belgen het initiatief en door Balfroid kwamen zij na 56 minuten langszij: 1-1. Daarna werd door beide par tijen ondanks enkele mooie kansen niet meer gescoord. Er waren 800 toeschouwers. ADVERTENTIE Met uw krant op vakantie Naar de heerlijke, warme zon van de Costa Brava. Een mo gelijkheid, die uw krant u biedt door een tiendaagse touring- carreis naar de Spaanse kust van de Middellandse Zee. In samenwerking met Maaskant-reizen wordt de eerste tocht georganiseerd van dinsdag 16 juni tot en met don derdag 25 juni 1981. Zowel op de heen- als op de terugreis wordt overnacht in de nabijheid van Dyon. Het verblijf in Spanje is in hotel Alhambra in Malgret de Mar. Alle kamers hebben een complete badkamer met douche en toilet, alsme de een balkon met een zitje. Het hotel ligt aan de boulevard op ongeveer 100 meter van het strand en beschikt over twee zwembaden, een fraaie lounge en een koel restaurant De prijs van de exclusieve toer bedraagt 495 p.p. op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag eenpersoonskamer (zeer beperkt) 40 p.p. Inbegrepen zijn: vervoer per luxe airconditioned touringcar Den Haag/RotterdamMalgret de Mar v.v.; overnachting incl. diner en ontbijt zowel heen als terug in Dyon; logies op basis van volpension in hotel Alhambra; een dagexcursie (met Nederlands sprekende gids) naar Barcelona; een halve dag excursie naar Blanes en Lloret de Mar; halve dag excur sie (met Nederlands sprekende gids) naar Tordera; af scheidsdiner op de laatste dag in de nabijheid van Breda; an nuleringsverzekering. Niet inbegrepen: Reis/ongevallenverzekering; lunches op de heen- en terugreis. Bij voldoende belangstelling wordt deze reis herhaald met vertrek op de dinsdagen 23 en 30 juni, 7, 14, 21 en 28 juli 1981. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur en niet op zaterdag) uit sluitend bij Sijthoff Pers Reisorganisatie te Den Haag, tel. 070-190.695 en 190.696.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17