Paus geeft Italianen stemadvies: „Abortus hoort in Auschwitz thuis" \avo-Engels: )chmuziek 1 McCartney ^occwrwid Kamermeerderheid gaat akkoord met laatste ombuiging Asperge- pluk in volle 'V-senator wil gegevens over Aant jes uit DDR Beraad over R.K. Kerken kernwapens kerk wereld INLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 15 G/LEIDEN Men kan de smaakmakers iga vencommissie niet verwijten, dat zij luiting hebben gezocht bij de leefwereld kandidaten. Zo hadden zij gisteren bij de pgaven van het meerkeuzewerk Engels voor ivo twee zeer eigentijdse onderwerpen inge- een tekst over rockmuziek en een over de be- Beatle Paul McCartney. efje, wat wil je nog denk je dan op het gezicht Maar de ha- isen zullen gemerkt I dat je door geen tide teksten zo maar ten heen kon wande- pittig" resp. „redelijk vond onze leraar in. Hij had twaalf van jndidaten om een oor- [vraagd over het hele n: acht hadden het k gevonden, drie re ien een sprak van kar zelf vond de eer- Bt over Nick en Ana oude molen wel ple- |Pittig noemde hij de - t tekst over de Japan- fijver van kinderboe- litsumasa Anno en e moeilijk de tekst (bals and Missiona- tft The Observer. |vas ook het eindoor- in onze havomensen, de middaguren voor tarnen tekenen (ex- jvakken) moesten op- i. Het centrale thema iweging. Het waren (jke „kijkvragen", die uicht in de stof ver- sn wisselend in moei- ösgraad waren. Zo- l oude als de moderne kwamen aan bod in egend goede repro- I. Aandacht was ook bouw-, schilder- en the technieken, o.a. de afie. In het algemeen te werd veel over irkunst gevraagd in ens uitstekende for- ingen. dijk examen kre- giiterochtend de i voor wiskunde I 'hoteld. Jammer was wel dat enkele onder werpen niet of nauwelijks in het examen voorkwamen zoals bijvoorbeeld differen tiaal-vergelijkingen. Opga ven waarbij het volledig aantal punten zonder veel moeite behaald konden, worden, waren zeker la, 2a' en 3a. Meer bewerkelijk, maar toch niet echt moeilijk waren de onderdelen lb, 2b, 3b, 3c en 4b. Voor een leer ling met goede voorberei ding zat er zeker een vol doende in. Dat laatste gold ongetwijfeld ook voor de kandidaten Latijn, die in de middaguren een tekst van de grote Cicero voorgelegd kregen. Het was beslist geen moeilijke tekst en de vra gen waren niet bijzonder lastig, al waren er natuur lijk wel enkele bij waar me nigeen ingetrapt zal zijn, al dus onze leraar. Mavo Mavo-4 stond gisteren voor het meerkeuzewerk wis kunde I. Na een paar een voudige beginvraagstukjes werd de kandidaten toch een pittig examenwerk voorgeschoteld. Accuraat rekenwerk, maar ook heel wat wiskundig inzicht was volgens onze zegsman nodig om de verdekt opgestelde valkuilen te ontlopen. Misschien waren de proble men voor de modale Mavo-4 kandidaat wel eens wat al te verscholen in de vraagstukken verwerkt. Een voordeel ten opzichte van het open werk was wel dat de kandidaten niet met een de mening waren toege daan, dat het toch wel een pittig werk was. Dit zou een verklaring kunnen zijn voor het feit, dat nogal wat kandidaten ruimschoots voor de tijd klaar waren. Als „gevaarlijke" opgaven werden door onze leraar ge noemd de nrs. 4, 5, 6, 13, 21 en 28, als moeilijk de nrs. 15, 17, 22 en 30. Maar het geheel was toch niet onbe vredigend, vond hij. Lbo Het lbo had gistermorgen dertig meerkeuzevragen wiskunde. De kandidaten vonden het werk van een redelijk niveau en de be schikbare tijd werd vol doende tot ruim voldoende geacht Gistermiddag hoef de het Ito niet in de start blokken. Integendeel, voor hen was de eindexamenfi- nish bereikt Leao en lhno daarentegen moesten naast wiskunde nog achter de typmachine plaatsnemen. Er waren twee vaardigheidsproeven van elk zeven minuten. De verhaaltjes handelden over de uitvinding van de stoom machine en over de duinen. Het ging erom om zoveel mogelijk (goede) aanslagen te halen binnen die korte tiktijd. Verder hadden de kandidaten 90 minuten om van een tekst (over ruimte vaart) een goed ingedeelde rapportering te maken. Ook moesten zij een rekening sa menstellen en een brief, een staatje en een memo maken. Volgens de docente was dit examen niet moeilijker of gemakkelijker dan andere iaren. Het was, volgens haar, goed te maken. Het lmo had gisteren naast wiskunde nog Engels. Er waren twee teksten „The model factory" en „Compe tition". Naar aanleiding van de tekst dienden tien vra gen beantwoord te worden. Daarnaast was er een opga ve, waarbij met een aantal gegeven woorden zinnen gemaakt moesten worden en een opgave waarbij een woord uit een zin was weg gelaten. De opdracht was om het juiste woord in te vullen. Sinds een week Is de aspergepluk In ons land in volle gang. In totaal moet er 5,5 miljoen kilo worden geoogst een karwl) dat nog steeds met de hand wordt verricht. Driekwart van de oogst gaat naar Duitsland, de rest blijft in eigen land. Voor de aspergeteelt Is in ons land 2400 ha In gebruik, waarvan 1950 hectare in Limburg. Dit plaatje werd dan ook geschoten In het Limburgse Grubbenvorst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tegen de laatste om buigingsplannen van het kabinet Van Agt bestaan bij een meerderheid van de Tweede Kamer geen overwegende bezwaren meer. De regeringsfracties van CDA en WD gaan akkoord met de verhoging van de sociale premies, een half procent ww en een procent aow, een verhoging van de benzineac cijns met drie cent en een optrekken van de wegenbelasting voor diesel- en LPG-auto's. Een en ander bleek gisteren tijdens het eerste deel van de behandeling van de voorjaarsnota, de tussenstand van de lo pende begroting. De oppositie blijft vier kant tegen de voorstellen. D'66 ziet ze nog steeds het liefst vervangen door het op trekken van de BTW van 18 naar 19 pro cent. De Democraten plaatsten een groot vraagteken achter de verwachting van minister Van der Stee (financiën) dat het financieringstekort dit jaar beperkt zou kunnen worden tot ruim zes procent (20 miljard). Financieel specialist Engwirda rekende voor dat dit wel eens op 10 pro cent (30 miljard) zou kunnen uitkomen. Op dit moment ligt dit op 8,5 procent (25 miljard). Engwirda hield het bovendien voor mogelijk dat er nog meer tegenval lers zullen komen later dit jaar. Met de woordvoerder van de socialisten, Kombrink, becijferde hij al weer een nieuw gat in de begroting voor dit jaar van 550 miljoen, waarvan meer dan 400 miljoen ongedekt blijft. Engwirda sprak in dit verband over de voorjaarsnota als „de financiële trucendoos van Van der Stee". Duurtetoeslag De beide regeringsfracties gaan akkoord met de duurtetoeslag van 250 tot 450 mil joen gulden die het kabinet aan de echte minima wil geven om hun koopkracht verlies te beperken. Het CDA gaat ervan uit dat dit niet betekent dat de minima zich bij een loket moeten melden, maar langs de gewone administratieve weg (be lastingdienst) worden opgespoord en via de giro worden uitbetaald. Ook hier wil de PvdA-fractie niets van weten. Van der Doef noemde deze toeslag het stooien van zilvergeld voor bepaalde groepen om vlak voor de verkiezingen nog eens te laten zien hoe goed dit kabinet zorgt voor de fi nancieel zwaksten. Van der Doef vindt de voorstellen van het kabinet vernederend en bijzonder discriminerend ten opzichte van de alleenstaanden, die niet tot de ech te minima gerekend worden. Verder nam hij afstand van de opvattingen van Van Agt en minister Albeda dat de inkomens verschillen niet verder kunnen worden verkleind. Volgens VVD-woord voerder De Korte be hoeft handhaving van de koopkracht voor de zogenaamde echte minima ook in de komende jaren van forse inkomensmati ging geen illusie te zijn. De Korte legde een plan op tafel dat 150 miljoen per jaar vrijmaakt voor extra koopkrachtinjecties voor de laagstbetaalden. Hij wil de manier waarop de laagste inkomens dit jaar een duurtetoeslag krijgen ook in.de komende jaren gebruiken voor een extra koop krachtinjectie. De Korte wil een kinder bijslagverhoging waartoe de Tweede Ka mer eerder dit jaar besloot terugdraaien. Omdat die verhoging ten goede kwam aan alle minimuminkomens (ook bij meerdere inkomens per huisnummer), kostte deze maatregel niet alleen veel geld (150 mil joen), maar leverde zij voor de betrokke nen ook vrij weinig op: slechts enkele tientjes. Wetsontwerp D'66 tegen splitsing huurwoningen DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Nypels (D'66) heeft een initiatief wetsont werp ingediend bij de Twee de Kamer dat beoogt de splitsing van huurwoningen in appartementen die ver volgens worden verkocht, te gen te gaan. De Tweede Kamer besloot on langs al tot het stellen van een aantal voorwaarden aan de splitsing en verkoop van huur woningen. Desondanks neemt het aantal huurwoningen dat wordt omgezet in koopwonin gen nog altijd toe. Staatssecre taris Brokx van volkshuisves ting heeft al advies gevraagd over een aanvullende weige- ringsgrond voor het verlenen van een splitsingsvergunning. Nu het vaststaat dat het kabi net voor de verkiezingen de benodigde voorstellen voor wijziging van de woningwet niet meer bij de Tweede Ka mer zal indienen, moet er een initiatief uit de kamer komen, meent Nypels. Geen algemeen hormonen- verbod in EG BRUSSEL Voorlopig komt er in de Europese ge meenschap geen absoluut verbod om slachtvee, pluim vee etc. met hormonen te be werken. De ministers van landbouw van de tien EG- landen die gisteren in Brus sel bijeen waren onder voor zitterschap van ir. Gerrit Braks, de Nederlandse land bouwminister, zijn het over zo'n totaalverbod niet eens geworden. De ministers konden zich wel verenigingen met een Euro pees verbod tot het gebruik van hormonen waarvan be kend is dat ze de mens die het vlees van met zulke stoffen behandelde dieren eet, ziek kunnen maken. Van die ge vaarlijke stoffen zal een lijst gemaakt worden. Die stoffen zijn in Nederland al verboden en daarom zal er, volgens mi nister Braks in ons land niets veranderen. Wel betekent dit dat de mogelijkheid blijft be staan dat slachtvee uit andere landen in ons land niet toege laten wordt. (Van onze parlementaire redactie) Hij heeft de ministers De Ruiter (Justitie) en Wiegel (Bin nenlandse Zaken) schriftelijk gevraagd of zij er voor kunnen \G De Nederlandse regering zou aan de zorgen. dat het parlement opheldering krijgt over de gege- Jr van Justitie in Oost-Duitsiand moeten vra- vens 1ic,in het Centraal Archiei van de DDR in Oost-Berlijn fc in de DDR beschikbare ceccvens over mr over de heer Aanties ziJn opgeslagen. Ook wil Van der Jagt, r, dat bekend wordt gemaakt of de heer Aantjes na de oorlog al lAantjes wij te geven. Dit is de mening van dan niet relaties £et de DDR heeft onderfiouden. 6 7-Lerste Kamerlid Van der Jagt. Verder wil Van der Jagt weten, of het juist is, dat de Oost- duitse veiligheidsdienst sinds de vijftiger jaren een meer dan normale belangstelling voor Aantjes aan de dag heeft gelegd. „Indien dit zo is", aldus Van der Jagt, „is dan naar het oor deel van de regering de mogelijkheid aanwezig geweest dat de heer Aantjes in een chantabele positie verkeerd kan heb ben, aangezien Aantjes lid is geweest van de geheime Twee de Kamercommissie voor Inlichtingen- en Veiligheidsdien sten?". Volley- baldemonstratie Starlif t - Martinus LEIDEN De volleybalve reniging LUSV organiseert morgenavond in de Univer sitaire Sporthal een demon stratiewedstrijd tussen de beide eredivisieploegen Star- lift en Martin us/Valken- berg. Beide ploeg behoren tot de top van Nederland. Bij Martinus spelen de inter nationals Bert Goedkoop en Marco Brouwers en is veel voudig ex-international Geert Trompetter actief. Bij Starlift maken Jan Clardeij en Rob van Zweeden deel uit van de ploeg. De wedstrijd begint om 20.00 uur en de toegang is gra tis. •logische faculteit van de katholieke universiteit en houdt op maandag 18 en dinsdag 19 mei een over het standpunt van de rooms-Katholieke ten aanzien van de bewapeningswedloop. Uit- unt voor dit beraad, dat zich zal toespitsen op het penvraagstuk, is het rapport „R.K. Kerk. kern en ontwapening" van de katholieke vredesbe- „Pax Christi". kerkelijk Vredesberaad (IKV). In haar rapport advi- de vredesbeweging het gebruik en het bezit van kern- is op zedelijke gronden af te wijzen. 'h. Beemer, moraal-theoloog, zal een inleiding houden ,de ethische en godsdienstige argumentatie inzake het voorstel", prof. dr. J. A. van der Ven, pastoraal-theo- over „En de oorlog leren zij niet meer (Jes. 2:4)". Wat 3 >epen is besproken vormt het onderwerp van een fo- iscussie op dinsdag o.l.v. de exegeet prof. dr. O. M. F. 1 ferseL Aan deze discussie nemen behalve de genoemde •gen ook deel de fundamenteel-theoloog prof. dr. F. A. Schillebeeckx, de fysicus prof. dr. A. G. M. Jan- n de politicoloog drs. W. Bartels, bestuurslid van „Pax rumdiscussie mondt uit in een slotresolutie, den van de theologische faculteit kunnen stemmen. 'av el het beraad in eerste instantie is bedoeld voor leden leze faculteit, zijn inmiddels ook bestuursleden uitgeno- 3 van „Pax Christi", het IKV, „Kerk en Vrede" en zus- w ulteiten. L fapport van „Pax Christi" was voor de Nederlandse bis- penconferentie aanleiding tot een gespreksronde in de van dit jaar binnen de katholieke gemeenschap van rland. Een groot aantal instanties en groeperingen is 35 «odigd zich over de bewapeningswedloop te beraden en Ifeschoppen te adviseren. In dat kader past het beraad öe Nijmeegse theologische faculteit .jAitherse synode, de algemene vergadering van de Lu- Kerk in Nederland, vindt dat het IKV moet doorgaan .„de huidige campagne tegen de kernbewapening. Dit be- werd gisteravond op een synodevergadering in Den lm grote meerderheid genomen. De synode beschouwt IKV als „haar vredesbeweging" die "kritisch en posi- *al worden begeleid, aldus de synode-uitspraak. 'reniging van Academici in de Evangelische Kerk van Wand (EKD) heeft de Westduitse regering opgeroepen ®oderniseringsbesluit inzake middellange afstandsra- Wi te herzien. Dit zou een eerste stap zijn in de richting onderhandelingen die moeten leiden tot een atoomwa- zone in Europa, aldus de academici. In Rome raakt men niet uitge praat over het spektakel en gedruis waarmee het Vaticaan zich in de strijd tegen de libe rale abortuswet heeft gewor pen. Het Vaticaan is toch een buitenlandse mogendheid wier inwoners nog niet eens mee mogen stemmen in de Ita liaanse verkiezingen? Stel je voor dat de Nederlandse rege ring elke dag via de wereld omroep de Italianen bestookt met de aansporing of liever het gebod een van hun be staande wetten in de prulle- bak te smijten. Dat kan toch niet? Links Italië haast zich dergelijke bi zarre vergelijkingen te maken om aan te geven dat paus Johannes Paulus II (hier constant aangeduid met „Woyti- la" en soms ook met „de Pool Woyti- la") letterlijk en figuurlijk de grenzen van zijn bevoegdheid heeft overschre den. Maar is dat nu ook zo? Kun je de paus vergelijken met laten we zeggen de Duitse bondskanselier Schmidt of koningin Beatrix? De paus hoeft zich in deze zaak niet te rechtvaardigen. Dat doen de Italiaan se christen democraten wel. De leider van de CD Piccoli vindt die vergelij king van de paus met een vreemd staatshoofd idioot. Dit zou voorbijgaan aan het speciale karakter van het Va- Wordt bet anti-abortusrefe rendum a.s. zondag in Italië een referendum over de in vloed van de kerk op de Ita liaanse staat? Of ook een re ferendum over de mense lijkheid, de bestaande rege ring van Centrum Links te bandhaven? Alles wijst erop. Onze correspondent in Rome, Cees Manders, gaat in onderstaande beschou wing daar nader op in. ticaan. Het Vaticaan is eerder spiritu eel dan politiek. De paus is weliswaar staatshoofd van het Vaticaan, maar veel meer leider van alle katholieken in de wereld, en niet te vergeten pri maat van Italië. Mag hij dan tot zijn volgelingen spreken? De vraag blijft dan wel waarom Paus Woytila zich met zoveel heftigheid in de strijd tegen de abortus heeft ge worpen, en of dat allemaal wel zo ver standig is. De paus heeft er de laatste tijd inder daad weinig doekjes om gewonden. Afgelopen zondag nog op het plein van de St. Pieter. Vaticaans grondge bied, dat wel, maar zijn stem werd di rect tot alle uithoeken van de Ita liaanse laars verspreid via Radio Vati caan en de religieuze tv. De paus sprak de beweging toe die via een handtekeningenaktie dit referendum tegen de abortuswet mogelijk heeft gemaakt. Voor de goede orde moet hier vermeld dat het referendum in Italië een populair middel is om het slechte werk van de politici te verbe teren. Iedereen mag als hij bezwaren heeft tegen een bepaalde wet een re ferendum „veroorzaken" mits hij daarvoor op straten en pleinen het vereiste aantal handtekeningen van kiesgerechtigden (500.000) weet te vergaren. De anti-abortusbeweging (die zich toe passelijk de „Beweging voor het Le ven" heeft gedoopt) is de aanstichter van dit referendum, en of het Vati caan hier nu achter steekt of niet de paus verklaart hetzelfde als deze be weging wil: weg met de wet, abortus is dood, leve het leven. Voorafgaande aan de toespraak van de paus presteerden de leden van Be weging voor het Leven het om abor tus te vergelijken met wat zich tijdens de oorlog in Auschwitz heeft afge speeld. Zo fanatiek gaat het er hier aan toe. „Nu ziin we weer in Ausc hwitz aangeland", werd er gezongen, alsof abortus een uitvinding van de nazi's is. Volgens een van de kranten die dat voorval niet zonder bitterheid vermeld moet de paus van deze toe speling op Auschwitz kennis hebben gehad. De paus, die in oorlogstijd zelf in de buurt van Auschwitz heeft ge woond, zei tijdens zijn toespraak in ie der geval niets over de toespeling van de Beweging voor het Leven in dit concentratiekamp. Hij herhaalde slechts dat hij al eerder deze week ge zegd had: dat abortus niets anders is dan het doden van een onschuldig wezen, in strijd met de meest elemen taire mensenrechten en dat de godde lijke geboden. „We moeten bidden voor de moeders wier geweten ernstig wordt bedreigd wanneer zij er in toe stemmen dat het leven van hun kin deren wordt weggenomen", zei hij. Nog enkele dagen voor het referen dum. De vraag is of de relatie Vati caan Italië geen schade zal onder vinden van de afloop. Elke afloop, of de abortuswet gehandhaafd blijft of verdwijnt. Waarschijnlijk zullen poli tieke stemmen opgaan om die relatie, vastgelegd in het concordaat (nog dat van Mussolini) te herzien. De christen democraten met 40 procent van de ze tels in het Italiaanse parlement accep teren het optreden van de paus tot nog toe, ook zij willen van de drie jaar geleden door eigen toedoen aanvaarde abortuswet af. De socialisten (10 pro cent van de zetels) hebben al aange kondigd dat opheffing van de abortus wet niet anders dan zeer ernstige ge volgen kan hebben voor de huidige coalitie tussen het Italiaanse CDA en de Socialistische groeperingen. Voor vanavond zijn er massale demonstraties aangekondigd in het hart van Rome (een kilome ter van het Vaticaan) voor de abortuswet en dus ook tegen „de inmenging" van Paus Johannes Paulus II. Kerken in zestien Duitse steden bezet In zestien Duitse steden hebben Duitse burgers sa men met Turken en Koer den een groot aantal ker ken en kerkelijke gebou wen bezet Zij willen hier mee een waarschuwend sein laten horen tegen ver dere economische en finan ciële hulpverlening aan Turkije. De protestacties in steden als Berlijn. Mün- chen, Braunschweig en Hannover houden verband met de zitting van de West duitse Bondsdag, die van daag over nieuwe financië le hulp voor Turkije be slist In vlugschriften, die de be zetters in groten getale heb ben verspreid, wijzen zij er op, dat de militaire regering tegen de oppositie met name van de kant der vakbonden optreedt met marteling, ver banning en doodstraffen. Meer dan 100.000 mensen zouden gevangen zijn geno men, terwijl in processen te gen tegenstanders van het bewind al 950 maal de dood straf is geëist De kerkbezetters vrezen dat wanneer de hulpverlening vanuit Duitsland zeker is. de militaire regering een golf van doodstraffen zal veroor zaken. De bezetters eisen stopzetting van alle hulp, maar ook uitsluiting van Turkije uit de Raad van Eu ropa, verder opheffing van de doodstraf en van het oor logsrecht alsmede de vrijla ting van alle politieke gevan genen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15