og vier kerncentrales in België nodig JAVO-landen houden zich ^fan groeipercentage (3pet) KESan defensieuitgaven i np Ouders Hughes stonden zoon trots af aan IRA Toestel Israël neergeschoten (cffli: oolse vri je boeren ~\fficieel erkend 31 verantwoordelijk voor acht moorden Proces Yorkshire ripper ^ocureur twijfelt aan aanzin van Sutcliffe Harde woorden tussen Begin en Van der Klaauw syrië: ÏTENLAND LEIDSE COURANT/. WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 13 IFIIM p» n onze correspondent Mare de Koninck) SEL De gezamenlijke Belgische Elec- jtsbedrijven verlangen van de regering raming voor de bouw van nog vier kern- ales, die binnen 15 jaar gereed moeten laarmee zou het Belgische kernenergie- uit elf centrales gaan bestaan. atoomcentrales waartoe Belgie jer al heeft besloten zijn er thans drie in Ing. te weten twee in Doel aan de Schelde Tihange aan de Maas. In dezelfde jen zijn er twee nog in aanbouw en twee voorbereiding. •ns de electriciteitsbedrijven moet het ka binet-Eyskens nog voor de zomervakantie al vast beslissen over de bouw van tenminste twee extra kerncentrales van elk 1300 MWatt, opdat in 1991 (de bouwtijd is tien jaar) aan de electri- citeitsbehoefte kan worden voldaan. Alvorens te beslissen moet de regering volgens afspraak een fundamenteel energiedebat met het parlement aangaan. Zo'n debat - aan de hand van de energienota van minister van Eco nomische Zaken Claes - moest al twee jaar ge leden zijn gehouden, maar het is als gevolg van talrijke regeringswisselingen en gebrek aan belangstelling bij publiek en politieke partijen voor het kernenergie-vraagstuk telkens uitge steld. De nota Claes laat formeel nog altijd de vraag open of Belgie voor kern- dan wel andere ener gievormen zal kiezen Het parlement mag daarover beslissen. Maar in de praktijk staat de totstandkoming van tenminste zeven kerncen trales vast, zonder dat de volksvertegenwoordi ging er ooit een gedachtenwisseling aan heeft gewijd. De kerncentrales in Belgie zijn in privé-handen (de particuliere electriciteitsmaatschappijen EBES,Intercom en Unerg. Ook de controle op de veiligheid geschiedt door een privé-onderne- ming („Vincotte") van nucleaire deskundigen, die betaald worden door de electriciteitsmaat schappijen. Volgens de regering en de direkties van de cen trales is de veiligheid maximaal gewaarborgd, maar de Verenigde Aktiegroepen Kern Stop (VAKS) hebben al herhaaldelijk melding ge maakt van bijna-ongelukken. De geschatte behoefte aan nog vier kerncentra les berust op een groeiverwachting van jaarlijks 4,4 procent voor de energieconsumptie en een verminderde afhankelijkheid van olie als grondstof voor de electriciteitsproduktie. uOpstand Bolivia afgelopen LA PAZ De bevelhebber van een Boliviaans eliteregi ment parachutisten die het aftreden van president Luis Garcia Meza had geëist, Emilio Lanza heeft zich gisteren overgegeven omdat hij, naar zijn zeggen, geen bloed wilde vergieten. De kolonel zal volgens het militaire strafrecht worden berecht. In verband met de staatsgreep is de vroegere Boliviaanse presi dent Hugo Banzer naar Argentinië gevlucht. Een andere oud- president, generaal Alberto Natusch Busch, is in La Paz gearres teerd. Natush leidde in november 1979 een mislukte staatsgreep en wordt beschouwd als een belangrijke tegenstander van het bewind van Garcia Meza. L De ministers van defen- ran de vijftien NAVO-landen heb- gisteren in Brussel besloten om de [978 besliste 3 procentsnorm te Ihaven. Dat betekent dat de Euro- lidstaten zich verplichten, om hun nsieuitgaven reëel met 3 pet te la- ;roeien. inverwacht unanieme beslissing van nisters is het gevolg van zware druk, >efend door de Amerikaanse minis- IVeinberger. Zijn stafleden schetsten een geheime bijeenkomst een somber beeld van de legeropbouw in het Warschaupakt. Het Oostblok zou in staat zijn een omvangrijke actie in Centraal- Europa te ondernemen en vol te houden. De Sovjet-Unie bezat in 1980 134 wapen fabrieken, waar zoveel wapens worden gefabriceerd, dat het land zich een om vangrijke export kan veroorloven. Minister De Geus verklaarde na de bij eenkomst van gisteren, dat de Europese partners inderdaad onder de indruk wa ren gekomen van de mededelingen van Weinbergers staf. De bewindsman stelde dat „wij geen kerntaken kunnen afstoten zonder de conventionele bewapening op peil te brengen. En dat gaat heel veel kos ten". Tijdens de bijeenkomst heeft minis ter De Geus wel het voorbehoud gemaakt, dat hij met zijn instemming geen volgend kabinet zou kunnen binden. De voorzitter van het militaire comité van de NAVO, de Canadese admiraal Robert Fall, voelt niets voor een bijdrage van de Europese lidstaten aan een interventiele- ger van de Amerikanen, dat overal ter wereld in crisisgebieden zou kunnen op treden. Hij ziet veel meer mogelijkheden in incidentele hulp van Europese NAVO- partners aan de VS in tijden van crisis. utsc irsch: Plattel leonge er UtSCHAU De administratieve rechtbank van hau heeft gisteren de bond van vrije boeren landssolidariteit", geregistreerd. Daarmee is ongeveer 2,5 miljoen leden tellende bond juri- ih erkend. Er was een speciale wet in het Poolse lent gemaakt, om deze erkenning juridische ]k te maken. deze registratie is een einde gekomen aan een maandenlan- trijd van de vrije Poolse boeren, die zich gemanifesteerd stakingen en bezettingen. Duizenden boeren, die zich het gerechtsgebouw hadden verzameld, begroetten de tondiging met oorverdovend gejuich. vakbond van vrije boeren heeft nu dezelfde wettelijke status de arbeidersvakbond Solidariteit, die op '10 november offi- 1 door een rechtbank in Warschau was geregistreerd, hooggerechtshof had nog in februari de registratie van de envakbond afgewezen, maar in maart kwam een akkoord ttand, dat voorzag in een wettelijke regeling. nak te ties afspi >nd v; ilopen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse regering is voor stander van een bredere samen werking met In donesië. Dit heeft minister De Ko ning gezegd bij de opening van de conferentie van de Inter-Gouver- nementele Groep inzake Indonesië (IGGI), die giste ren en vandaag in Amsterdam is ge houden. De Koning pleitte in zijn openingstoe spraak voor sa menwerking op commercieel, tech nisch, wetenschap pelijk en cultureel gebied. Nederland is voorzitter van de Nederland: meer samenwerking met Indonesië groep, waarin een aantal Westerse landen en Japan zitting hebben. Amnesty Interna tional, de interna tionale organisatie ter bescherming van de mensen rechten, heeft mi nister De Koning gevraagd op de conferentie de schending van de mensenrechten in Indonesië en Oost- Timor ter sprake te brengen. Amnesty legt er de nadruk op dat Nederland, dat Indonesië al 158 miljoen gulden steun heeft toege zegd, de mensen rechten een grote rol laat spelen op het terrein van de ontwikkelingssa menwerking. isduizend huizen in Birma door brand verwoest bij r iNDALAY Een felle brand, die Volgens officiële cijfers, die gisteren zijn teriële schade groter, werd aangewakkerd door een bekend gemaakt, hebben zeker vijf men- itige wind, heeft in de nacht van sen het leven verloren. Minstens vijfen- De oorzaak van de brand was een explosie idag op maandag in Mandalay, de dertigduizend mensen raakten dakloos, in een illegale bezinewinkel. De meeste de grootste stad van Birma, meer ontheemden hebben onderdak gevonden zesduizend woningen in de as ge- in de vele kloosters en tempels van Man- De brandweer was het vuur pas Volgens andere cijfers is het aantal slacht- dalay, de stad waar vroeger de Birmaanse volgende avond meester. offers echter veel hoger en is ook de ma- koningen woorden. Kort na het bekend worden van het overlijden van IRA- gevangene Francis Hughes werden in de straten van Belfast nieuwe barricades opgeworpen. In Belfast hebben de hele nacht onlusten gewoed. correspondent Bert Vel- BELFAST Francis Hughes, een van de negen kinderen van Paddy Joe en Margaret Hughes, die hem trots aan de IRA hebben afgestaan, stierf op de 59e dag van zijn hongerstaking, op 27-jari- ge leeftijd. Ofschoon hij voor één moord is veroordeeld, wordt gezegd dat hij er minstens acht op zijn geweten heeft Francis Hughes, huisschilder van beroep, heeft zich binnen de republikeinse bewe ging ontwikkeld tot een soort „Rode Pim pernel", nadat hij na een dansavondje in Tyrone door Britse soldaten werd afge ranseld. Daarna, aldus vader Patrick (Paddy) Joe, was zijn zoon erop uit om wraak te nemen. Francis Hughes begon zich te ontwikke len tot een IRA-desperado, nadat hij met twee metgezellen op Goede Vrijdag van het jaar 1977 in een vuurgevecht twee po litiemannen had doodgeschoten en er een had verwond. Hij werd daarna gearres teerd, maar later vrijgelaten, omdat er on voldoende bewijzen waren. Hughes werd in 1978 uiteindelijk gearres teerd na een vuurgevecht met twee solda ten van de Britse elite-afdeling Special Air Services. Een van hen werd daarbij gedood. Hughes werd ernstig gewond door een schotwond die zijn linkerdij verbrij zelde. Hij wist zich aanvankelijk verbor gen te houden in de struiken. Tenslotte werd hij, na de koudste nacht van het jaar, gevonden door een politiehond die zijn bloedspoor had gevolgd. Hughes werd tot levenslang en een totaal van 69 jaar aan bijkomende straffen veroordeeld. Hoewel Hughes een week later dan Bobby Sands aan zijn hongerstaking is begonnen, heeft hij zijn actie zeven dagen korter uit gehouden. Dit is het gevolg van de ver wonding die hij bij het vuurgevecht met de Britten had opgelopen. In de laatste da gen van zijn leven had Francis Hughes veel pijn. Zijn gezichtsvermogen liet hem volledig in de steek; hij had last van dui zelingen en hij kon zijn lievelingszus Do lours vorige week al niet meer herken nen. Volgens woordvoerders van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het voorlo pige Iers-republikeinse leger, zou hij ern stig hersenletsel hebben gehad. Hij zou niet meer te redden zijn gerweest, ook al had men tijdens het afgelopen weekeinde besloten aan zijn aktie een eind te maken. Hughes zal waarsachijnlijk een IRA-be- grafenis krijgen in het dorp Bellaghy, in het graafschap Londonderry. Raymond McCreesh en Patsy O'Hara, twee andere IR A-ge vangenen, voltooiden gisteren de 52ste dag van hun hongersta king. Zij naderen een onvermijdelijke dood, tenzij de IRA besluit aan de honger- campagne een eind te maken. Er is zon dag in Andersonstown een strategie-be spreking geweest van topfiguren van de IRA, om harde akties te bespreken. Het wordt echter verre van uitgesloten geacht dat zij, mogelijk onder het mom van een morele triomf, de akties zullen beëindi gen. „An Phoblacht" (Republikeins Nieuws), het propagandablad van de Provisionele IRA meldt dat Hughes bij tal van militaire akties betrokken is geweest. Vermeld wordt dat hij op een goede dag in een van zijn vele schuilplaatsen op de sofa in para militair tenue met revolver zijn eigen por tret op de televisie zag, terwijl de politie naar hem aan het zoeken was. onze correspondent Roger Simons) NDEN Op de klei- preekstoel", gereser- "rd voor personen die getuigen verhoord Irden, ziet Peter Wil- i Sutcliffe (34), alias Yorkshire Ripper, er 'lstrekt niet uit als een trktuig van God, dat l de afgelopen vijf jaar ^geld door Jezus op- epen werd om pros- tuees te gaan vermoor- ïhter Boreham heeft het de n zes dames en zes he- g eens extra duidelijk t, wat hij van hen ver- it Zij moet beslissen of William Sutcliffe geeste- abnormaal is; of die abnor- iteit het gevolg is van een tesziekte en of die zo groot dat ze zijn toerekeningsvat- irheid sterk verminderd zou inen hebben. rechter verzocht alle jury- ®n dit zorgvuldig te note- Daarna begon het kruis- rhoor van de verdachte. De Ocureur-generaal Sir Mi- ?el Havers hield hem bijna le uur op de rooster. In de ormiddag had Sutcliffe op Haringen van zijn advocaat, "te* Armstrong Chadwin, dat hij niet gek was en 1 hij nooit voorgewend had krankzinnig te zijn. Procureur-generaal Havers ge bruikte die verklaring om de Yorkshire Ripper sterk onder druk te zetten. Hij beschuldig de Sutcliffe van pogingen om de rechtbank te bedriegen. „U zegt hier dat U niet gek bent", zei Havers, „maar toch hebt U geprobeerd de dokters het te gengestelde te doen geloven. Waarom die tegenspraak?" In het begin stond Sutcliffe er met de mond vol tanden bij. Het was hem aan te zien dat die vraag hem sterk verveel de. Maar hij loochende hard nekkig, dat hij de rechtbank om de tuin wilde leiden. Rech ter Boreham mengde zich ge regeld in dit kruisverhoor om Sutcliffe uitleg te vragen. De rechter wilde weten of hij van al zijn 20 slachtoffers gedacht had, dat ze prostituees waren. Het antwoord van de beklaag de klonk opnieuw bevesti gend. De rechter „U hebt een meisje van 16 vermoord, vlak bij haar huis. Het was een fatsoenlijk meisje; ze woonde niet in een rosse buurt. Waarom dacht u dan dat het een prostituee was?". Sutcliffe, hoog en mo notoon: „De Stem zei het me telkens". Procureur-generaal Sir Mi chael Havers trok die bewe ring in twijfel. „U bent een ge boren leugenaar", zei hij. „Een van uw slachtoffers hebt u een lang stuk hout in de vagina gestopt. En dan komt u hier vertellen, dat u niet sexueel geprikkeld was?" De procureur-generaal Sir Mi chael Havers liet zich echter niet bij de neus nemen. „De dokters mogen voor mijn part geloven dat u gek bent, Sut cliffe", zei hij, „maar ik ant woord daarop: maak dat de kat maar wijs". De procureur-generaal herin nerde aan Sutcliffe's moord op Josephine Whitaker (19), in april 1979, op nog geen 300 meter van haar woning in het Noordengelse Halifax. Miss Whitaker werkte als employee op het plaatselijke kantoor van een nationaal bouwfonds. Sut cliffe gaf toe, dat hij haar op zettelijk aangeklampt en met haar gepraat had. Op een ge geven moment vroeg hii haar naar de kerktoren te kijken om te zien hoe laat het was. Om dit te kunnen doen, moest ze zich omdraaien. Dat gaf' Sutcliffe de gelegenheid om haar met een hamer op het hoofd te slaan. „Was dit geen koel berekende sadistische moord?", vroeg Havers drei gend. De Yorkshire Ripper knikte gedwee. Hierna begon het medische ge tuigenverhoor. De eerste ge tuige, dr.Hugo Milna, ver klaarde er niet aan te twijfelen dat Peter Willilam Sutcliffe, alias de Yorkshire Ripper, een paranoïde schizofreen is. Het verhoor van deze psychia ter wordt vandaag voortgezet Weer lijk in Atlanta ATLANTA In een woon wijk in het zuidoosten van At lanta in Georgia is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de zevenentwintigste zwarte jongen die in de laatste 21 maanden om het leven is gebracht, zo heeft de politie meegedeeld. De politie droeg de zaak meteen over aan het speciale onderdeel dat met het tot dusver vruchteloze onder zoek is belast. JERUZALEM Na een als „hard" aangeduid ge sprek met de Israëlische premier Menachem Be gin heeft Van der Klaauw gisteren boos diens ambtswoning ver laten. Begin heeft tij dens dit gesprek het Midden-Oostenbeleid van de Europese Ge meenschap aangevall- len. Tegenover journalisten ver* klaarde Begin dat hij kritiek had geleverd op de ontmoeting smeurd met het bloed Van der Klaauw, de zitter van de Europese minis terraad, met Yasser Arafat, de leider van de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO. „Ik heb hem gezegd dat hij een hand heeft geschud die is be- raëlische kinderen", aldus Be gin. Begin zou Van der Klaauw ge vraagd hebben waar de EG het recht vandaan haalt Israël te vertellen hoe zij zich moet verdedigen. Uit welingelichte kringen is vernomen dat de Is raëlische regering de indruk heeft dat Van der Klaauw zelf ook niet zoveel vertrouwen heeft in zijn vredesmissie. Be gin heeft overigens wel gewe zen op de goede banden tussen Israël en Nederland. Giscard beschuldigt Chirac De nieuw gekozen Franse president Frangols Mitte- rand, die op 24 mei zijn nieuw ambt zal aanvaar den, onderhoudt zich tij dens een wandelingetje op de Boulevard Saint Ger main met een aantal oude re Parijzenaars. (Van correspondent Jan Drummen) PARIJS Als gevolg van de overwinning van Francois Mitterrand is het tot een scherp en openlijk conflict gekomen tussen de aftredende president Giscard d'Estaing en diens vroegere premier Jacques Chirac. Deze had kort na het bekend worden van de uitslag zich opgeworpen tot rechtse opposi tieleider tegen Mitterrand en voor de twee de beslissende ronde Giscard onvoldoende gesteund. Daardoor zou Giscard dertig pro cent van de gaullistische stemmen hebben verloren. Nadat premier Barre al fel op het gedrag van Chirac gereageerd had, was de reactie van de aftredende president Giscard d'Estaing zo mogelijk nog feller. Zonder Chirac met name te noemen beschuldigde hij de rechtse gaullist van „verraad met voorbedachte rade". Giscard liet weten dat hij, zodra hij officieel af getreden is, op 24 mei, tegenover zijn aanhan gers de te volgen politieke strategie uiteen zal zetten. De partij van Giscard, de UDF, heeft in middels al laten weten dat Giscard niet van plan is zich verkiesbaar te stellen voor het par lement. Mitterrand heeft laten weten geen ver klaringen te zullen afleggen voordat hij offi cieel tot president zal zijn geproclameerd. Premier Thatcher en bondskanselier Schmidt willen de nieuwe Franse president graag zo snel mogelijk ontmoeten om een goede relatie met hem op te bouwen. De reactie kwam na af loop van het halfjaarlijkse Brits-Westduitse overleg, dat gistei^n in Londen werd afgeslo ten. DAMASCUS, TEL AVIV Svrië heeft gisteravond gemeld dat zijn strijdkrachten in Libanon een Israëlisch verken ningsvliegtuig hebben neergeschoten. Het gebeurde volgens een militaire woordvoerder in Damascus met een SAM-6 ra ket van Russisch makelij. Het was de eerste keer dat Syrië meldde dat de SAM-6 raketten daadwerkelijk door de Sy riërs zijn ingezet Eerder op de dag had Israël bevestigd dat Syrische luchdoelra- ketten waren afgevuurd op Israëlische verkenningsvliegtuigen, die een vlucht maakten boven de Bekaa-vallei, in de buurt van de Syrisch-Libanese grens, maar in Tel Aviv werd daar aan toe gevoegd dat „alle" Israëlische toestellen veilig op hun basis wa ren teruggekeerd. Er zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt over het aantal vliegtuigen dat aan de verkenningsactie deel nam. Syrië heeft Israël gisteren gewaarschuwd dat het land bij een aanval op Syrië niet alleen te maken krijgt met de Arabi sche landen, maar ook met de Sovjet-Unie. „Premier Begin moet zich wel tweemaal bedenken voor hij te ver gaat in zijn dwaas heid om Syrië aan te vallen", aldus de Syrische radio. De Amerikaanse afgezant Philip Habib, die naar het Midden Oosten is gekomen om de Syriërs te bewegen de SAM-raketten terug te trekken, heeft gisteren overleg gevoerd met premier Begin. Na het ovewrleg met de Israëlische premier werd niets bekend gemaakt. Waarschijnlijk zal Habib vandaag naar Dams- cus terugkeren. Minister Van der Klaauw heeft een boodschap overgebracht van de Syrische president Assad waarin de Syri sche president de verzekering zo j geven dat Syrië geen oórlog met Lsraël wil.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13