Sederland telt ruim een half nil joen migrainepatiënten let vernuft in CcidócSomont Grote verontwaardiging in CDA-fractie over actie van mgr. Gijsen Terlouw.Links kabinet is dagdromen en als oppositie wakker worden w Albeda )00 hartoperaties i Kolkkenberg KIEZEN ELI ircincJ [ekenfondsen eisen "NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 MEI 1981 PAGINA 11 Middelburgse verpleegsters vechten door in hoger beroep DEN HAAG De verpleeg sters Janny Hoek en Jolan- da Lindenberg, die vorig jaar door het Gasthuis in Middelburg ontslagen wer den omdat ze weigeren mee te werken bij het plegen van abortus, hebben hun strijd tegen dit ziekenhuis gisteren hoger beroep voortgezet, ►or het gerechtshof in Den Haag. Janny Hoek heeft inmiddels elders een baan gevonden en liet daarom haar eis tot her plaatsing in de oude functie bij het Gasthuis, vervallen. Jolan- da Lindenberg is nog altijd werkloos en zij handhaafde deze eis daaarom wel. Beide verpleegsters bleven erbij dat het Gasthuis de kosten van de juridische procedure moet be talen. Door de rechtbank in Middelburg zijn de twee vrou wen destijds in het ongelijk gesteld. Mevrouw Lindenberg vroeg gisteren voor het ge rechtshof haar voormalige werkgever een boete van 1000,-op te leggen voor elke dag dat het ontslag binnen 48 uur na de uitspraak niet wordt ingetrokken. Het Hof doet 24 juni uitspraak. Een uitspraak van minister Albeda van sociale zaken in reactie op het FNV-plan is ons diep uit het hart gegrepen. Albeda riep de sociale partners op om nu eindelijk eens op te houden met niets anders te doen dan bij voortduring eikaars plannen af te kraken, zonder ooit eens iets positiefs in el- kaars plannen te willen herkennen. ALBEDA legt met zijn uitspraak de vinger op de zere plek van ons bedrijfsleven. Werkgevers en werknemers blijken nog immer niet in staat om de echte ernst van de economi sche situatie zo uit te leggen dat het ineenslaan van de han den nu geboden is. Het is deze houding van de sociale part- rffcT&'die het de regering keer op keer noodzakelijk maakt om zelf in te grijpen. Ingrepen, die het sociale klimaat in ons land niet ten goede komen. En in een slecht sociaal klimaat gedijt een economie ook niet best. Dit keer waren het de werkgevers waartoe Albeda zijn verwijt richtte. Die hadden immers geen goed woord over voor het vorige week gepresenteerde FNV-plan. Maar ande re keren maken omgekeerd ook werknemersorganisaties zich schuldig aan het negatieve zwart-wit-denken dat in ons bedrijfsleven nu al jaren overheerst. De oproep van Albeda is zeer juist; maar het is zeer de vraag of de sociale partners zich van die oproep iets zullen aantrekken. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG Bij de meeste CDA-sena- toren heerst grote verontwaardiging over de actie van bisschop Gijsen, die Eerste- Kamerlid Schreurs, priester van het bis dom Roermond, heeft opgedragen zijn po litiek ambt neer te leggen. Eén van hen gebruikte zelfs de kwalificatie „schanda lig"; volksvertegenwoordigers moeten volgens de wet hun werk „zonder last of ruggespraak" doen. De boosheid is des te groter, omdat de bisschop van tevoren met de fractie overleg heeft gepleegd. Dat gebeurde wel toen de kandida tuur van Schreurs voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer aan de orde was. De bisschop volstond er ditmaal mee een kopie van de brief i het fractiebestuur te zenden, waardoor de fractie voor een voldongen feit kwam te staan. Drs. Schreurs; die samen met mgr. Gijsen heeft gestudeerd de brief begint dan ook met „Beste" Jos" heeft overwogen bij de paus in beroep te gaan. Hij zag daar echter vanaf toen hij van de zijde van het aartsbisdom Utrecht kardinaal Willebrands heeft zich er persoon lijk mee bemoeid te horen kreeg dat zoiets volstrekt zinloos was. De opvattingen van de paus over abortus zouden niet veel anders zijn dan die van bisschop Gijsen zodat Schreurs van die zijde niet op steun behoefde te rekenen. Voor zover bekend is het voor het eerst in de parlementaire geschiedenis van Nederland dat iemand om een dergelijke reden (eventueel) uit de volksvertegenwoordiging moet verdwijnen. David van Ooijen, die eveneens katholiek priester is en voor de PvdA in de Tweede Ka mer zit, heeft toen hij voor of tegen het abor tuswetsontwerp moest gaan stemmen, van ker kelijke zijde nooit enigerlei druk ondervonden. Hierbij dient wel te worden bedacht dat Van Ooijen als dominicaan formeel niet onder een bisschop staat maar verantwoording schuldig is aan zijn provinciaal en uiteindelijk aan zijn overste in Rome. Het is echter wel zo dat kardi naal Willebrands, in wiens bisdom (Utrecht) Van Ooijen woont', indirect druk had kunnen uitoefenen. De deskundigen zijn het er niet over eens of een priester een dergelijk bevekvan zijn bis schop moet opvolgen. Het kerkelijk wetboek zou daarover geen uitsluitsel geven. André Las- caris, prior van het dominicaner klooster in Huissen en een goede kennis van David van Ooijen, meent dat het er ook sterk van afhangt tot welke politieke partij iemand behoort. Van Ooijen functioneert in de PvdA naar zijn me ning veel meer op persoonlijke titel dan als priester. Volgens Lascaris is het in het CDA niet goed mogelijk „dat een priester lid blijft van de volksvertegenwoordiging tegen de uit drukkelijke wens in van zijn bisschop". Nog weinig verandering Het huidige weerbeeld veran dert nog weinig. Nog steeds bevindt zich boven noordwest Frankrijk en de Britse eilan den een vlak lagedrukgebied, terwijl er zich boven Scandi- 'ië een hogedrukgebied be vindt. Er heerst in onze omge ving dan ook een zwakke zuidoostelijke stroming, waar- e warme, maar nu ook er iets vochtiger lucht wordt aangevoerd. In deze lucht ontstaan in de namiddag avond enkele plaatselijke onweersbuien, die in de loop i de nacht weer uitsterven. Verder is het zonnig weer. Omdat het Scandinavische ho gedrukgebied nog geen teke- van verzwakking ver toont, ziet het er naar uit dat we de komende dagen nog in de warme zuidoostelijke stro ming zullen blijven. Vooruitzichten voor vrijdag: Droog en vrij zonnig. Middag- temperatuur ongeveer 20 gra den. Weersvooruitzichten in cijfers ir vrijdag: Aantal uren zon: 5 tot 15. Min. temp.: omstreeks 11 gra den. Max. temp.: omstreeks 20 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Mei Min Neer- temp temp eleg EDA De Brabantse ziekenfondsen eisen van medisch centrum De Klokkenberg in Breda, dat zich houdt aan de duizend hartoperaties die er tens de oorspronkelijke plannen van de toenma- I staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid richt zouden gaan worden. ins de heer J. van Vroenhoven die namens alle Brabantse mfondsen met De Klokkenberg onderhandelt, ziin die dui- hartoperaties zowel om sociale als om financiële redenen zakelijk. De hele financiering van de Klokkenberg, die de miljoen gulden heeft overschreden, is gebaseerd op de zngsten van duizend hartoperaties per jaar. De Klokken- zelf heeft lange tijd volgehouden dat er niet meer dan 400 DO operaties per jaar mogelijk zijn. Vorige maand liet men n het aantal te willen opvoeren tot 700 a 800. 'ekenfondsen hebben ook duidelijk gemaakt dat ze weige- 0m alle extra kosten die de interne conflicten van vorig jaar zich meebrachten, te betalen. Deze extra kosten worden ge- 14 op acht ton. N HAAG Wellicht lijden iderdduizenden Neder lan- s aan migraine. Deze volks aal legt niet alleen een re druk op het leven van 1 gezinnen, maar veroor- it ook het verlies van on- are werkuren. Toch is de cte oorzaak van deze ziekte onbekend. Niet alleen om- het wetenschappelijk me- :h onderzoek van levensge- rlijke ziekten voorrang gt, maar ook omdat veel enten niet durven uit te ïen voor hun bijkans on- dbare hoofdpijn, die meest- n aanvallen optreedt, heeft de Nederlandse Mi- ine Stichting gisteren in i Haag meegedeeld bij het rhandigen van haar eerste chure „Wat is migraine?" staatssecretaris Veder- t van volksgezondheid en ieuhygiëne. De Stichting door middel van soortge- e brochures de voorlich- voor migraine-patiënten ieteren en het wetenschap- Ijk onderzoek op dit gebied imoedigen. Van de totale bge van 15.000 exemplaren l er 6000 gestuurd naar fcartsen, specialisten, oog- Ben en neurologen, ver leid over het hele land. weten weinig over de oorzaken migraine, er zijn nauwelijks sta feken, we weten niet eens waar ziekte op de wereld het meest rkomt en in welke aantallen", al- de heer E. Spierings, arts en be- Jrslid van de Stichting. „Wel is bekend over de uitlokkende fac- jn, maar niet over de precieze oor- je van migraine", zo licht hij toe. Lts der uitlokkende factoren verstaat langst, stress, vermageringskuren, laat opstaan, reizen, klimaatswisse- B, verblindend licht, alcoholge- luilt, menstruatie, gebruik van de pil ;D het eten van veel kaas en chocola- li Deze factoren zullen echter op ■feel mensen van toepassing zijn, zon- r dat zij ergens last van hebben. Ir/ngs benadrukt dat deze ver- jnselen wel minder prettig zijn mensen wier lichaam niet rea- t op dergelijke abrupte en* vrij ce veranderingen. Bovendien zou ■aine bij vijftig tot zestig procent de patiënten een erfelijke aanleg Migraine moet men echter niet varren, aldus Spierings, met ande- oorten hoofdpijn, zoals pijn achter LELYSTAD Voor D'66 is de vor ming van een kabinet met CDA en VVD uitgesloten, omdat dit te zeer in strijd is met de inhoud van ons programma. Aldus D'66-lijsttrek- ker Jan Terlouw gisteravond in Le lystad. Maar ook een links kabinet met PvdA, PPR em PSP zit er vol gens hem niet in: het heeft hoog-, stens een kleine meerderheid, is niet homogeen en kan niet vertrou wen op enthousiasme van het be drijfsleven. „Het risico van de stra tegie van de PvdA is dat het neer komt op links dagdromen om in de oppositie wakker te worden", aldus Terlouw. Een kabinet met een progressieve meerderheid (PvdA, CDA en D'66) zou juist het vertrouwen van het be drijfsleven kunnen herstellen. Dat is volgens Terlouw niet het geval met een kabinet waaraan PPR en PSP deelnemen en dat parlementaire steun van de CPN nodig heeft. Het handhaven van de koopkracht voor de minima, zoals de PvdA dat wil, kan naar zijn mening niet wor den waargemaakt. Terlouw ontkende overigens dat er een financieel gat van 6 miljard gulden in het D'66-pro- gramma zou zitten. Het interview met Nypels en De Kam dat is verwerkt in een door hen geschreven boek over de financiële programma's van de vier partijen, is volgens Terlouw niet goedgekeurd. In dat boek constateren de schrijvers dat het financiële pro gramma van D'66 met zo'n tekort mil jard kampt. Óf schone handen, óf een links kabinet Jammer, dat de PSP-lijsttrekker deel name van zijn partij aan een links ka binet ondenkbaar heeft genoemd. Daarmee maakt hij zich tot tolk van diegenen die een rechts kabinet voor lief nemen om zelf in de oppositie het zuivere socialisme te kunnen predi ken. Die woorden sprak PvdA-voor- zitter Max van den Berg gisteren in Haarlem uit. Daarmee geeft Van der Spek volgens hem aan dat een stem op de PSP geen zekere stem voor een links kabinet betekent De PSP moet nu maar eens Minister Van der Stee zocht gisteren in de pauze van het Kamerdebat over de voorjaarsnota van de regering even het zonnetje op op het Bin nenhof. Zijn voorjaarsnota kreeg gisteren steun van de meerderheid van de Kamer (zié pagina 15). op het punt van de kernwapens en de NAVO bereid moet zijn tot compro- (Bijdragen Rietschoten) kiezen, vindt hij: „Schone handen houden vanuit een ideologisch zuivere opstelling, of een progressief kabinet mogelijk maken". Maar voor dit laat ste is wel een praktische politieke op stelling nodig, aldus Van den Berg. Met die laatste zin doelt de PvdA- voorzitter er op dat de PSP met name D'66 niet tegen onderwijsvrijheid Het D'66-Kamerlid Chel Mertens heeft gisteravond tijdens een bijeen komst te Weesp fel gereageerd op uit latingen van de CDA-politici staatsse cretaris De Jong (onderwijs) en ka merlid Van Leijenhorst, als zou D'66 tegen de grondwettelijke vrijheid van onderwijs zijn en tegen het confessio nele bijzondere onderwijs. Dat is zo zeer bezijden de waarheid, dat hier volgens Mertens wel sprake moet zijn van kwaadwillige misinterpretatie, of wel opzettelijke domheid. „In beide gevallen diskwalificeren beide politici zich voor het belangrijke werk waar zij op hun post voor staan. De lust om het CDA de volgende mi nister van onderwijs te laten benoe men, wordt er bepaald niet groter op", zo dreigde hij. Waar het volgens Mertens om gaat is dat er scholen van confessioneel bij zonder onderwijs zijn die alleen nog in naam zuiver zijn: „Mohammedaan se kindertjes (Turkjes en Marokkaan tjes) op een protestants-christelijke school, die daar een meerderheid vor men mag natuurlijk best. Maar wat blijft er dan nog over van de identiteit van die school?", zo vraagt hij zich af. Bedenkelijk wordt het naar zijn me ning, als de democratische rechten op een dergelijke school wordt onthou den aan de andersdenkende ouders. „Dan ontstaat een onaanvaardbaar verschil tussen eerste- en tweederangs ouders", aldus Mertens. Gescheiden mannen omarmen de VVD Alweer een stemadvies! Deze keer niet van een vakbond of een groep economen, maar van een tweetal ver enigingen van gescheiden mannen: Man '79 en de AVOM. De besturen van deze organisaties hebben, zoals blijkt uit een ons toegezonden persbe richt, hun leden opgeroepen op 26 mei een VVD-hokje rood te kleuren. De reden van dit stemadvies is volgens de twee organisaties gelegen in het feit dat de VVD van alle partijen het sterkst opkomt voor de positie van de gescheiden mannen. Dat is naar hun mening onder meer gebleken bij de behandeling van het Wetsontwerp Omgangsrecht voor gescheiden ouders en hun kinderen in de Tweede Ka mer. „Alleen de WD heeft gepleit voor een wettelijke veroordeling van sabotage van de omgangsregeling (door de moeder) en voor een effectie ve bescherming van de omgang", al dus het persbericht van Man '79 en AVOM. Tenslotte voorspellen de organisaties, dat de VVD in ieder geval op 11 Ka merzetels zou kunnen rekenen, als de volgende groepen op deze partij zou den stemmen: alle gescheiden man nen, hun tweede echtgenotes, grootou ders die hun kleinkinderen missen en de stemgerechtigde kinderen van ge scheiden ouders. Een migraine-aanval houdt meestal enkele uren aan. De patiënt heeft weinig eetlust, is depressief, misselijk en moet soms braken. Kortom, hij voelt zich doodziek. één van de ogen of hoofdpijn die wordt Veroorzaakt door een overmati ge samentrekking van de spieren die over de schedel liggen. GELD Volgens mevrouw dr. Margret Danby, voorzitter van de Stichting, loopt Ne derland wat migraine-onderzoek be treft niet bepaald in de voorhoede. Zo is hier nog geen migraine-kliniek, ter wijl de eerste al dertig jaar geleden werd gesticht in Florence, er tien jaar geleden een in Londen kwam en ook Kopenhagen zo'n kliniek, heeft. Vol gens haar is het merkwaardig dat de wijde omvang van migraine pas te genwoordig duidelijk wordt, terwijl de ziekte al bijna 3500 jaar geleden in Egypte werd beschreven als „pijnen aan een kant van het hoofd" of „pij nen aan de helft van de slapen". Aan het migraine-onderzoek is weinig geld uitgegeven, aldus dokter Spierings, omdat deze hoofdpijn in tegenstelling tot de bekende hart- en vaatziekten, (volksvijand nummer één), niet le vensbedreigend is. MEDICIJNEN Kenmerkend voor een migraine-aan val noemt Spierings, dat de patiënten eerst geruime tijd geen hoofdpijn heb ben, waarna in een periode van ont spanning opeens aanvallen optreden. Die houden meestal een paar uren aan en gaan gepaard met maag- en darmklachten en een gebrekkig ge zichtsvermogen De patiënten zien lichtflitsen, hebben weinig eetlust, zijn misselijk en braken soms. Kort om, ze voelen zich doodziek en liggen het liefst in een donkere, rustige ka- Volgens hem bestaan er tegenwoordig weliswaar goede medicijnen tegen mi graine, maar zijn deze alleen toe te passen onder begeleiding van een arts. Soms omdat het een injectie betreft, of in andere gevallen, gezien de kriti sche dosering. Overschrijdt men na melijk de maximale dosering, dan kunnen ernstige bijwerkingen ont staan zoals een verminderde bloedcir culatie in vingers en tenen of, hoofpijn. POLIKLINIEK De Stichting bepleit de uitbreiding van de poliklinieken in ons land met enkele bedden, om de patiënten met de ergste aanvallen op te vangen. On der leiding van professor B. Ansink is in het Amsterdamse Sint Lucaszie- kenhuis een proef gaande met zo'n di recte opname van patiënten met een hevige aanval. Door de combinatie van de poliklinische omgeving, de juiste toedieningswijze van het medi cijn en het even uit 'de huiselijke om standigheid zijn, zijn de patiënten meestal al na enkele uren verlost van de pijn. De patiënt kan dan naar huis, maar niet nadat nog een gesprek is gevolgd om de mogelijke uitlokkende factoren op te sporen en met een ver wijzing naar een specialist op zak. ANGST Migraine is echter ook een sociaal- economisch probleem, zo stelt dokter Danby. De ziekte beïnvloedt namelijk niet alleen het gezinsleven, vergalt niet alleen vrije dagen, feestelijke ge beurtenissen en vakanties, maar doet ook grote sommen geld verloren gaan door ziekteverzuim. „Het moet niet meer nodig zijn dat de patiënten en anderen in hun omgeving, de volgen de aanval met angst en beVen tege moet zien. Daarom behoeyen zij meer voorlichting, waarvan de brochure de eerste aanzet is", zo vertelt zij. De migraine-lijders zijn zelf ook in beweging gekomen door de Neder landse Vereniging van Migrainepa tiënten op te richten om elkaar bij te staan en voor te lichten. Volgens de voorziter van de Vereniging, de heer H. Snijders uit Den Haag, leven er na melijk zowel bij de patiënten als bij degenen die beroepshalve of door fa-' miliebanden met migraine te maken hebben, nog tal van vragen over deze pijn. De brochure „Wat is migraine", kost vijf gulden aan verzendkos ten. Men moet daarvoor de Neder landse Migraine Stichting bellen; telefoon: 05126-2464. et ons nieuwe AKD- imma er uit itoorstoel van de jaren SCP slechts een onderdeel van emuftige zaken die wij nu in howroom hebben opgestelo. ijken! Stap een dag naar binnen oekomst van morgen, d verwacht u. igen vol vernuft: tm 15 mei. Steen elaan 265, Rijswijk

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11