Tegenpartij" eist litstel verkiezingen KIEZEN OPM ELI ge. Ontdek inhoud van geheime kerncontracten met parlementaire enquête lis wil studentenstop acht studierichtingen NS heeft meevaller van 32 miljoen weer Genoeg gepraat Samen aan't werk £eidóC@omcmt fNENLAND leidse courant DINSDAG 12 MEI 1981 PAGINA 9 Koek. de oprichter De Tegenpartij, heeft Baad van State en de csraad verzocht de ver zingen uit te stellen, t argument van deze tterdammer, die bij de MC'ers bekend staat als KO, is dat er nu geen warring meer kan ont- an met de groepering i de tv-figuren Jacobse Van Es. Dus dient De [enpartij alsnog geregi- :erd te worden, zodat zij Ier die naam aan de ver zingen kan meedoen, al- Kock. Maar omdat de tot de 26e te kort is or registratie in alle ittien kiesdistricten, ent Koek dat de verkie- igen dan maar later moe plaatshebben. ibruari van dit jaar stelde d van State de Kies- het gelijk met betrek- g tot haar afwijzing van Tegenpartij. De uitspraak, en is van de hand- ening van de koningin, is ral gebaseerd op de moge- lieid van een. „verstoring de openbare orde" als olg van verwarring met ictieve politieke partij uit tv-programma. Nu Ja- en Van Es zondaga- bij hun poging tot VALBAA^tsgreep ziJn omgekomen. loeft voor die verwarring ïeer te 'worden ge- zo meent Koek. Hij zich bovendien on- NG op ba htvaardig behandeld door schokbr de Raad van State, omdat deze niet heeft geïnformeerd bij Kees van Kooten en Wim de Bie, dan wel bij de VPRO tot wanneer de tv-partij zou blijven bestaan. „Het zal wel niet veel helpen, die brief aan de Raad van State?", vroegen wij aan Wim Koek. „Nee, maar het is na tuurlijk wel ludiek", aldus de ,lijsttrekker-in-spe. Boosheid in VVD over stemadvies van FNV In de VVD-gelederen valt dezer dagen nogal wat toorn en wrevel waar te nemen over het stemadvies dat de leiding van de FNV, onze grootste vakcentrale, aan haar leden heeft gegeven. Onder het motto „Stem deze coalitie weg" heeft de. FNV haar achterban opgeroepen, op 26 mei een progressieve stem uit te bréngen. Bij voor keur op de PvdA. „Ik kan>mij daar bijzonder boos over maken", riep gis teravond het VVD-Tweede Kamerlid Rudolf de Korte op een verkiezingsbijeenkomst in Barendrecht. „Nog nooit heeft de FNV-leiding zo'n onomwonden stemadvies ge geven", aldus De Korte. En hij vervolgde met de mede deling, dat de FNV toch ze ker 50.000 VVD-stemmers (goed voor minstens 1 ka merzetel) en nog meer CDA- telt. De Korte sprak er ook zijn bevreemding over uit, dat het onlangs door de FNV ge publiceerde herstelplan voor de werkgelegenheid verdacht veel lijkt op het PvdA-ver- kiezingsprogramma „Weer werk". Volgens De Korte zou daar de volgende verklaring voor kunnen worden gege ven: „Heeft het wellicht te maken met het feit dat FNV- voorzitter Wim Kok als toe komstig opvolger wordt ge doodverfd voor de in de pei lingen wegzakkende Joop den Uyl?". Wiegel: Jan Terlouw speelt paniekvoetbal VVD-lijsttrekker Wiegel heeft gisteravond opnieuw een poging gedaan D'66 ertoe te bewegen, zich uit te, spre ken voor een regering met CDA en VVD. Op een bijeen komst in Lisse zei de VVD- aanvoerder: „D'66 moet de consequentie trekken uit de kritiek die lijsttrekker Jan Terlouw vorige week heeft geuit op de sociaal-economi sche plannen van de PvdA. Die consequentie zou moeten zijn, dat D'66 afstapt van haar standpunt dat zij alleen in een regering wil waar de PvdA ook deel van uit maakt". Wiegel vröeg zich af, waarom Terlouw zo fors had uitgehaald naar het beleid dat de PvdA voorstaat. Ter louw had dat beleid „Paniekvoetbal", oordeelde Wiegel. „Ik kan het niet an ders typeren. Het is nogal wat, om de politiek van je bondgenoot en beste politieke vriend noodlottig te noemen. Eigenlijk kan zoiets niet, ten zij D'66 de consequenties trekt uit de forse woorden van haar lijsttrekker en gaat streven naar een regering van een andere kleur. An ders is het niet meer dan een doorzichtige poging, de schijn van onafhankelijkheid op te houden; het aantrekken van een te grote broek' Wiegel blijft Terlouw „tot toe in de bijwagen van de rode locomotief zitten". „Hij doet een raampje van zijn coupé open, roept dat de ma chinist op een totaal ver keerd spoor zit, maar trekt niet aan de noodrem en stapt niet uit". Samensamen en nog eens samen het werk, sam eigen Samen sterk, s. en nu dan: „Samen de schou ders èronder". Onder die be zielende kop tracht CDA- campagne-leider Ries Smits de lezers van het blad CDAc- tueel te activeren om mee te doen aan de CDA-campagne. We zullen het nodig hebben, zo schrijft hij, want we gelo ven immers niet in sterren wichelaars. (Met bijdragen van Dick van Rietschoten, Rik in 't Hout en Frans Weerts) Vanaf deze week moet de (CDA-)kleur groen in Neder land gaan domineren, vindt Smits. Wat dat betreft heb ben de christen-democraten heel wat gratis partijpropa- ganda in de vorm van al die hectaren grasland die ons land rijk is. Rien Smits krijgt er al complete visioenen van, getuige de volgende citaten: „De vlag uit, liefst een CDA- vlag. Een zo groot mogelijk affiche voor uw raam. Geef uw jarige buurman er een ca deau voor zijn veijaardag. In pakken is niet nodig, want het affiche is al feestelijk ge noeg Uw overbuurvrouw die boert plaatst in de wei langs een drukke spoorlijn een aantal grote CDA-affi- ches. Prima!" „Uw groente boer levert nog uitsluitend groenten af in CDA-draag- tassen. En pils smaakt de ko mende weken slechts indien het op een CDA-viltje staat". Elke vierkante centimeter van ons land zal worden be dekt met CDA-verkiezings- materiaal, tenminste als we de campagneleider mogen geloven: „We hebben samen nogal wat om uit te delen. Meer dan voldoende voor elke kiesgerechtigde en niet- kiesgerechtigde Nederlander. Samen de handen uit de mouwen en samen de schou ders eronder," zo besluit Ries Smits (in zijn eentje?). nsverduistering omerse weer bleek gisteren niet voor iedereen even aantrekkelijk. In Oost-Gro- :n wist de wind het stof van de pas ingezaaide velden met suikerbleten en de lotte aardappelen zo op te waaien, dat de automoblisten hun lampen moesten eken om nog enig licht in de grauwe materie te krijgen. EERSTE TOT TWEEDE KAMER: DEN HAAG De fracties van PvdA en PPR in de Eer ste Kamer hebben ervoor ge pleit dat de Tweede Kamer een parlementaire enquête houdt om achter de inhoud te komen van de twee gehei me contracten, die de beheer ders van de kerncentrales Borssele en Dodewaard heb ben met firma's in Frank rijk en Engeland voor de op werking van uitgewerkte splijtstofstaven. Beide fracties hebben er bo vendien voor gepleit dat de re gering alsnog een uiterste po ging doet oin van de Franse en Britse overheden zover te krij gen dat ze beide contracten o- penbaar maken. Binnen de partijen PvdA, PPR en D'66 bestaat veel kritiek op de hou ding van de regering inzake de contracten, omdat zij wel op de hoogte is van de inhoud. Omdat de contracten geheim zijn, weten volksvertegen woordigers niet onder welke voorwaarden het radioactief afval naar ons land terugkomt na de opwerking van de sta- HAAG Minister Pais van on- voorlopig standpunt ten aanzien van js en wetenschappen wil het ko- het advies, dat de Academische Raad studiejaar voor acht studierich- eerder had gegeven, i een studentenstop afkondigen. elating zal beperkt worden voor Over de gehele lijn is het aantal maximaal 0 skunde, sociale gezondheidskun- toelaatbare studenten 'per richting lager fixus-getal zijn gebleven. Komend school- ndheelkunde, diergeneeskunde, li- gesteld dan in het advies van de Academi- jaar zal voor vrijwel alle studies een plaat- elijke opvoeding, taal- en litera- sche Raad. Met name voor de rechtenstu- singscommissie worden ingesteld pok voor retenschap, industriële vormge- die is dat getal lager gesteld, namelijk de nieuwe studie informatica, en rechten. Dit blijkt uit zijn 4825. Voor de studies farmacie en biologie zal dit jaar geen numerus fixus meer hoe ven te gelden, vindt Pais. Tot nu toe is volgens hem gebleken dat behalve bij de drie medicijnenstudies, de studentenaan tallen altijd nog beneden het Vorig jaar bijna veertig ongelukken in Borssele en Dodewaard DEN HAAG In de kerncentrales Borssele en Dodewaard hebben zich het afgelopen jaar totaal 38 nyn of meer ernstige mankementen voorgedaan. Bij enkele ongevallen moesten bei de centrales worden stil gelegd. Ondanks de on derbrekingen, draaide Dodewaard 85 procent van het jaar en Borssele 90 procent Dit blijkt uit een overzicht dat door het ministerie van sociale zaken aan de Kamer is gezonden. Het aantal storingen is overi gens gelijk aan voorgaan de jaren. In het overzicht staat niet of er gevaar is geweest voor besmetting van de omgeving. DEN HAAG De NS heeft een meevallertje van 32 mil joen gulden bij de aanleg van de SchiphoUijn. Uit de laatste opgaven van de Spoorwegen aan minister Tuijnman van verkeer zal deze nieuwe lijn, die 1 juni in gebruik wordt genomen, dan een bedrag hebben gevergd van 800 miljoen gulden, en dat is 32 miljoen minder dan de laaatste begroting. Overigens wordt deze meevaller voor een belangrijk deel weer teniet ge daan, doordat de aanleg van twee andere lijnen (de Nieu- wegeinlijn en de Flevolijn) aanzienlijk duurder zal wor den dan eerst begroot, zo blijkt uit antwoorden van de minis ter op kamervragen. Prof. Donner president Akademie van Wetenschappen AMSTERDAM Prof. mr. A. M. Donner, hoogleraar staats recht aan de universiteit van Groningen, is gisteren geïn stalleerd als president van de Koninklijke Nederlandse Aka demie van Wetenschappen in Amsterdam. Hij is als zodanig prof. dr. S. Dresden opgevolgd. Prof. Donner was ondermeer lid van het Hof van Justitie der Europese Gemeenschap pen in Luxemburg en voorzit ter van de zogenoemde com missie van drie die in 1976 een onderzoek moest instellen naar de Lockheed-affaire. Wilg krijgt bescherming DEN HAAG Aan het op grote schaal kappen van wilgen die landschappelijk waardevol worden geacht, maar elke bescherming ont beren, moet zo snel mogelijk een einde komen. Deze motivatie geven minister Braks (landbouw en visserij) en zijn collega staatssecretaris Wallis de Vries (CRM, natuur behoud) voor een wijziging van de Boswet waardoor de overheid de bevoegdheid krijgt een kapverbod en een herinplantplicht in te stellen voor wilgen langs wegen. De bewindslieden wijzen in dit verband ook op recente acties van boeren in de Krimpener- waard die bij wijze van protest op grote schaal wilgen omver haalden. Rondvluchten helicopters aan banden DEN HAAG Het aantal rondvluchten met helicop ters boven steden en dorpen wordt vanwege de geluido- verlast drastisch beperkt De regering heeft met KLM- Noordzeehelicopters, die deze vluchten organiseert, een re geling getroffen. Boven de be bouwde kom mag alleen nog bij hoge uitzondering worden gevlogen en dan nog op een hoogte van minstens vierhon derd meter. De KLM zal dan ook stoppen met advertenties voor rondvluchten boven ste den en dorpen. Buiten de be bouwde mogen rondvluchten op een hoogte van minstens 150 meter gehouden worden. Minister Ginjaar van volksge zondheid heeft dit mede na mens staatssecretaris Smit- Kroes van verkeer en water staat geantwoord op kamer vragen. ;szins estendig zomer- IILT - Aan de 'arme en droge lucht uit tosten is de afgelopen een einde gekomen, jt Frankrijk en België iets koelere en minder lucht tot ons land door. ig gepaard met on- ien, die in Brabant en irg 10 tot 15 mm regen [en. De koelere lucht- circuleren rond een i in de omgeving van tanaal. In deze toestand het komen de etmaal verandering. We mo- zonnige periode blijven n, maar de kans op een of onweersbui is vrij geworden. De middag- raturen liggen tussen de 122 graden. donderdag: Half arbewolkt en een enkele re- f onweersbui. Minder warm. toruitzichten in cijfers: i geheel droog etmaal: 70 ADVERTENTIE We moeten aan de slag om ons land, onszelf en onze kinderen een goede toekomst te geven. Samen aan 't werk, dat wil de WD. Meer banen, meer deeltijdbanen ook. Betere startkansen voor onze kinderen. Een nieuw woningbouwbeleid, waarbij er betaalbare huurwoningen bijkomen, ook voor één- en tweepersoons huishoudens Help mee dit beleid uit te voeren. Stem op 26 mei WD, lijst 3, H. Wiegel. I J Antwoordnummer 1877,2500 WB Den Haag, tel. 070-614121. Fabels van Den Uyl Wat laat maar toch nog op tijd is D'66-lijsttrekker Jan Ter louw erachter gekomen, dat de PvdA druk bezig is uit te gaan van de vanzelfsprekendheid, dat D'66 de eventuele tot- standstandkoming van een socialistisch meerderheidskabinet wel zal steunen. Dat de totstandkoming van zo'n kabinet niet in 's lands belang is heeft Terlouw in het afgelopen week einde eindelijk zeer duidelijk erkend. DiE uitspraken vap Terlouw verhogen de politieke duide lijkheid van dit moment. D'66 heeft zijn positie er wat beter mee gemarkeerd. De partij wil de totstandkoming van een kabinet van PvdA, CDA en D'66. Aan een links meerder heidskabinet zonder CDA en met de eventuele gedogende steun van klein links zal D'66 niet meedoen. Maar wie zou denken dat deze duidelijke uitspraken van D'66 een onmiddellijk einde zou maken aan het dagdromen van de PvdA over een links kabinet, komt bedrogen uit. Den Uyl ging begin deze week rustig door met ervan uit te gaan, dat bij een daartoe aanleiding gevende verkiezingsuitslag D'66 vanzelfsprekend zonder het CDA zou willen regeren. Het zou voor de politieke duidelijkheid uiterst nuttig zijn, in dien Den Uyl in zijn voorlichting tijdens deze laatste twee verkiezingsweken van de werkelijke feiten uitging. Zou hij dat doen, dan zou hij nu ruiterlijk erkennen dat de eerste coalitie-optie van. zijn partij, een links meerderheidskabinet, door de stellingname van D'66 sinds het afgelopen weekein de een fabel is geworden. Moederdag Kijkend naar de knorrige betweter Cor van der Laak en zijn leipe zoon Ab, die zondagavond tot mijn innig genoegen namens het duo Koot en Bie hun opwachting op mijn beeldbuis maakten met een aangrijpende Moederdag- schets voor twee heren, ging er in mijn geheugen opeens een stoffig laadje met dierbare herinneringen open. Bij ons thuis was Moederdag ook per definitie een tobberig feestje, waarop alle nobele intenties reeds in een heel pril stadium het veld ruimden voor rampzalige gebeurtenissen. Want vaders kunnen als kostwinner prima uit de verf komen, maar zodra ze hun werkterrein verleggen naar de keuken bakken ze er doorgaans niks van en zien ze kans om het huishouden grondig te ontwrichten. Mijn vader was helaas geen uitzondering op deze gouden regel. „Stientje", riep hij de avond vóór Moederdag op iets te jolige toon, „morgen 9aan w® j® weer eens ouderwets verwennen. En waag het niet om iets te doen, want dan heb je gelijk de hele familie tegen je. Jij doet morgen geen klap. En dat is serieus bedoeld. Jij slaapt lekker lang uit en de rest van de dag blijf je ongegeneerd in je luie stoel zitten. Wat denk je daar van?". „Het lijkt me enig. Ernst", zei moeder dan tegen beter weten in, want van alle vorige Moederdagen herinnerde ze zich haarscherp de chaotische taferelen. De dag tevoren nam vader zijn kinderen even apart in de keuken om hen door te lichten op dreigende, onverantwoorde uitgaven. „Welk vers heb je op school uit je hoofd geleerd?", vroeg hij wantrouwig aan Annie. „Een heel mooi gedicht pa", riep ze stralend, en gelijk een pianola begon ze meteen de kreupele kwatrijnen op te hoesten Ondertussen hield ik bij de keukendeur de wacht om een eventuele opmars van moeder tijdig tot staan te kunnen brengen. Nu het laadje met herinneringen open is, hoor ik ook glashelder het iel geprevel van telkens terugkaatsende rijmwoorden. „Met een gulle, blijde lach, kom ik op dees moederdag, bloemen brengen voor uw feest". Als Annie zover was, riep vader: „Heeft de juffrouw in dat gedicht ook nog geschreven hoeveel bloemen je morgen komt brengen?". Annie knikte gretig en rijmde gedwee: „Twintig rozen, rood van kleur, met een fijne, zachte geur, heb ik voor U meegebracht". „Ho, ho, riep vader daarop onaangenaaam verrast, „stop eens even. Twintig rozen, zei je? Wat denkt die juffrouw eigenlijk: dat ik Rothschild ben? twintig rozen. Toe maar. Is dat mens nou helemaal gek geworden. Of heeft ze er geen benul van, wat rozen tegenwoordig kosten? Maak van die twintig maar vijf. Want het gaat om het gebaar. Niet om de heb". Vervolgens haalde hij diep adem en riep hij gebiedend: „Zo, dat gaan we eens even keurig repeteren. Vijf rozen, rood van kleur, met een fijne, zoete geur, heb ik voor U meegebracht". Heb je dat Annie? Vijf rozen en niet één meer. Ja, daar gaan we". „Vijf rozen, rood van kleur", hoorde ik mijn zuster even later stamelen, want ze was gelukkig zelf ook zuinig van aard en begreep dondersgoed, dat elk roosje een rib uit vaders lijf was. Op deze aanschouwelijke wijze werden alle geschenken, die door het onderwijzend personeel met gulle hand in het vooruitzicht werden gesteld, tot aanvaardbare proporties teruggebracht. Als we de volgende ochtend onze rijmen stotterend de ouderlijke slaapkamer in wierpen, las moeder met een hemelse glimlach mee van het fraai versierde papier, waarop een vaste hand de goed bedoelde wensen had gecalligrafeerd. Pas jaren later hoorden we, dat vader er soms een nacht over deed om de noodzakelijke correcties in de rijmen met bijtend citroenzuur aan te brengen. Op Moederdag trok vader zich ook tegen vier uur in de keuken terug om persoonlijk het feestmaal te bereiden. Hij had voor dat doel op een van zijn Vader-dagen een glimmend schort gekregen, waarop een kok stond afgebeeld, die breed lachend achter een hevig walmend fornuis tond. Moeder zat tegen die tijd meestal te freewheelen bij het raam met een breiwerkje. Na enige tijd riep ze dan: „Gaat alles goed Ernst?". Haar alarmkreet kwam altijd onbesteld terug, want vader was op dat moment in een heroisch gevecht met het fornuis gewikkeld. Een strijd, waaruit hij tegen half vijf met een vuurrood hoofd tevoorschijn kwam. „Stlen", stamelde hij dan, „de spruitjes ruiken zo eigenaardig..Is het normaal dat spruitjes stinken?". Daarop verhief moeder zich in al haar statigheid en met opgeheven hoofd repte zij zich naar het slagveld, haar stille triomf van onmisbaarheid met zich meedragend. Ze wierp de spruitjes zwijgend in de vuilnisbak en maakte een literblik dorperwtjes open, waarvan ze er altijd voldoende in huis had voor onvoorziene rampspoed. Vervolgens riep ze: „Ach Ernst, zou je de deksel nog één keer open kunnen doen". En hup, daar kieperde ze ook nog de sufgekookte aardappelen en het totaal verkommerde drilpuddinkje op de spruitjes. Om die reden aten we op Moederdag pas tegen acht uur. „Smaakt het een beetje Stien?", probeerde vader na de soep nog één keer, want hij was net Dorus Rijkers: redden wat er te redden is. Toch glimlachte moeder devoot als Annie een jaar later opnieuw met die vijf ongelukkige rozen bij haar bed kwam. Achteraf begrijp ik pas tenvolle, hoeveel moed en liefde daarvoor nodig is geweest.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9