REGIO JOURIN A AL REGIOIJOURINAAL gorden uitgebreid S f oordwi jkerhouts Raadhuis moet R'ianzienlijk yt „Thuiswedstrijd"loopt uit de hand Noirtich inden Houte viert 750-jarig bestaan DE ars Benoeming nieuwe burgemeester Lisse komt onverwacht ftORDWIJKERHOUT Het gemeente- jsvan Noordwijkerhout staat een uitbrei- hr van bijna 2000 m2 te wachten. De heer lUemsen (adviseur bouwzaken van de Iging van Nederlandse Gemeenten) ijken, dat deze grote uitbreiding mede iken is aan het qua ruimte-efficiëntie Plend slecht gebouwde huidige ge- huis. •rlichtingsbijeenkomst omtrent het uit- aen van het gemeentehuis was georgani- d door de commissie adhoc, die zich bezig- dt met de uitbreiding van het gemeentehuis le uitbreiding van de bibliotheek. De bedoe- was beide projecten te realiseren bij het dige gemeentehuis. Al snel bleek dgt dit niet gelijk was. Op 26 maart werd dan ook beslo- I de plannen rond het gemeentehuis en de pen rond de bibliotheek apart te gaan be ien. Uitdrukkelijk werd uitgesproken dat er [geen prioriteit was vastgesteld. In deze Sriteitskwestie heeft de raad het laatste Voorlichtingsavond van gisteren was belegd wat meer duidelijkheid te scheppen rondom plannen met het gemeentehuis. De heer femsen (die de ad-hoc commissie begeleidt) rde het woord. In zijn algemene betoog stel lij dat de huisvesting van het gemeenteper- «1 in een nieuw of aangepast gebouw geen nisch („alles is te bouwen"), maar een be- rlijk en financieel vraagstuk is. „Kenmer- i in het proces van nieuw- of herbouw is de continuïteit; er moet steeds ingespeéld den op nieuwe situaties", zo stelde hij. De Willemsen waarschuwde vervolgens voor gevaar van ad-hoc-ingrijpen. Hij doelde •mee op ondoordachte, tijdelijke oplossin- Volgens hem leidt dit tot kapitaalvernieti- inefficiëntie en vergroting van de proble- I, waardoor er een structurele nood kan jstaan. haalde bij zijn toelichting de uitkomsten een onderzoek onder twaalf gemeenten ubilerende bilder uindam iderscheiden r.J r IORDWIJK Met een r druk bezochte receptie de theetuin herdacht de C. Duindam gisteren, hij veertig jaar geleden schilder in dienst trad de Dr. Mr. Willem van Bergh-stichting. Direc- collega's, oud-collega's is van heinde en ver ge ien en talrijke verte- iwoordigers van de stich- igsbevolking bereidden de heer en mevrouw (indam een massale hulde. Êgemeester mr. Bonnike Igde voor een hoogtepunt op feest, toen hij bekend jakte, dat de jubilaris ko- Wüiik was onderscheiden tt de ere-medaille, verbon- I» aan de Orde van Oranje Onder applaus van de receptiegangers speldde [gemeester hem het ere- nooit zien schilde- wel zien blazen", merkte Bonnike op in z'n toe- tot de jubilerende schil- lie in zijn vrije tijd een T verdienstelijk muzikant is het harmoniegezelschap Echo der Duinen". „U p zowel de stichting als het FP opgevrolijkt", releveerde I burgervader en hij voegde laan toe, dat Duindam op de 1 den Bergh-stichting voor Gem een tepoli tieh De Zoeterwoudse gemeentepolitiek staat centraal op een bijeenkomst die vanavond in buurthuis De Weipoort wordt gehouden met het oog op de naderende verkiezingen. Drie plaatselijke politici hebben plaats genomen in een forum. Het gaat om C. Straver, de fractie-voorzitter van Progres sief Zoeterwoude, Jac. van der Geest van het CDA en Wet houder W. Maan (VVD) van financiën en onderwijs. De drie forumleden zullen ieder hün visie geven op de plaat selijke problematiek en er bestaat gelegenheid tot dicussie. De bijeenkomst begint om acht uur. Feike Asma Felke Asma opent donderdagavond een orgelconcertse rie in de Lissese Agathakerk. Het gaat om een serie van zeven concerten onder auspiciën van de Orgel- kring Bollenstreek. Op bet programma staan tot no vember onder meer nog uitvoeringen van De Wolff, Van Oortmerssen, Paganel, Keijzer, Van der Steen en de finale van de Orgelwedstrijd voor Amateurs. Het programma van bet eerste concert met de organist Fei ke Asma bestaat uit werken van Bach, Franck, Raw- ley en Guilmant De uitvoering begint om kwart over acht De toegangsprijs is 7,50 gulden. 65-plussers en scholieren betalen 5 gulden. Proloog De toneelwerkgroep 'Proloog' komt met het programma 'kernernergie' naar Katwijk en Roelof arendsveen. In het Katwijkse jongerencentrum 't Mallegat wordt Proloog op donderdag om 22.00 uur verwacht. In Roelofarendsveen is zaterdag 23 mei een uitvoering in de jeugdsociëteit 'Our House' aan de Stationsstraat 2. Tien jaar 'Poeleway' De Lissese openbare basisschool 'De Poeleway' en kleuterschool 'De Woeleway' vieren morgen het tienja rig bestaan van deze scholen in de Poelpolder. Dat le vert de kinderen in ieder geval een paar dagen feest op met sport, spel, een fancy fair en een bal Ion wedstrijd. Vrijdagavond wordt de jubileumviering besloten met een feestavond in het Fioretticollege. Ouders en be langstellenden zijn hier vanaf 19.00 uur welkom. FNV Noordwijk Cees Schelling, voorzitter van de Voedingsbond FNV, spreekt donderdag in het dorpshuis De Kuip aan de Noordwijkse Zeestraat over actuele ontwikkelingen in de vakbeweging. Dit dan tijdens een algemene vergadering van bij de FNV-Noordwijk aangesloten vakbonden. De bij eenkomst begint om acht uur. Wielertourtocht De Noordwijkse politie sport- en ontspanningsvereni ging houdt morgen een wielertourtocht over een af stand van ongeveer 150 kilometer. Niet minder dan 250 politiemannen en -vrouwen uit het gehele land zullen aan dit evenement deelnemen. Gestart wordt 's mor gens om tien uur bij het gemeentelijk sportpark aan de Duinwetering. De tocht voert de deelnemers door bet duin- en bollengebied rond de badplaats. Vrouwencafé Het Vrouwencafé houdt morgenavond in de aula van de Sjaloomschool een bijeenkomst over het thema „De vrouw en sexualiteit". Mevrouw Ariane Amsberg, bekend sexuo- loge en medewerkster aan „Sextant" zal vragen beant woorden en informatie verstrekken. De bijeenkomst begint om kwart over acht „Oegstgeest Aktief" twintig jaar oud OEGSTGEEST De winke liersvereniging „Oegstgeest AktieF' bestaat dit jaar twintig jaar. De viering van dit vierde lustrum werd gis teravond tijdens een algeme ne ledenvergadering uitvoe rig besproken. Men wil dit lustrum luister bij zetten door middel van een aantal cadeau-acties en een braderie. De heer Trijselaar kondigde gisteravond aan dat hij in maart volgend jaar zal aftreden als voorzitter. De héér Trijselaar is vanaf het be gin voorzitter geweest van de middenstandsvereniging. Hij heeft zich altijd sterk gemaakt voor de belangen van de win keliers, eerst alleen voor die in de De Kempenaerstraat en la ter ook voor die van de Lange Voort. De trottoirs in het tweede deel van de De Kempenaerstraat verkeren in een slechte toe stand. De wens werd gistera vond door de leden van „Oegstgeest Aktief" uitgespro ken dat de gemeente hier iets aan moet doen. Van het plan ten van bomen in de winkel straat heeft men voorlopig even afgezien vanwege de hoge kosten die dit met zich meebrengt. t^egïo LEIDSE COURANT vervolg i JJSSE De Lissese rijkspolitie heeft gisteravond vier jongeren •earresteerd die een poging deden je VVDrverkiezingsbijeen- toinst in de Hobahohallen te ver- 1 en kl£toren. Al na de\ eerste woorden ön eveQj,, de liberale lijsttrekker Hans ,ni*j Vlegel werd hem het spreken on- 11QU1 s 3 nogelijk gemaakt. In de Lissese Hendrikstraat werd de politie gevolgd evenet ^ninghallen werden^ rookbommen door een groep van 50 jongeren van keer. eieren gegooid. Hierna ontston- rond de 20 jaar. De groep eiste luid- n" len een aantal vechtpartijen met keels de vrijlating van de twee vanda- «binnl yVD-aanhangers die probeerden de len. Hier braken opnieuw vechtpar vet r onJ>eren naar *)U*^cn te werken. Jostenrjjjg vechtpartij tussen liberalen politie ingreep. Hierbij werd onder meer met stenen gegooid. Er vielen geen gewonden. Op een aantal auto's van bezoekers van de verkiezings bijeenkomst is in de lak met een kras- pen het anarchistenteken (De letter A in een cirkel) aangebracht. De politie hield in de omgeving van de veiling hallen twee jongeren aan. Op weg naar het groepsbureau in de Prins tijen uit met de politie. De rijkspolitie arresteerde dit keer opnieuw twee jon- jongeren. Hen zal belediging jeren zette zich buiten voort totdat de zetspleging ten laste worden gelegd. De vier arrestanten zijn na verhoor i de nacht weer op vrije voeten gesteld. Een aantal jongeren klaagde gistera vond over mishandeling door zowel de VVD-aanhang, als de rijkspolitie. Ondanks het feit dat er harde klappen zijn gevallen is het niet waarschijnlijk dat de jongeren een klacht zullen in dienen. VVD-lijsttrekker Hans Wiegel vergis te zich dus gisteravond, toen hij letter lijk veronderstelde in Lisse „een thuiswedstrijd" te spelen. Terwijl de VVD kort geleden in Amsterdam voorbereid was op ongeregeldheden, bleef het toen rustig. In Lisse had de VVD-organisatie duidelijk niet gere kend op ongeregeldheden. De jonge ren die gisteravond de verkiezings bijeenkomst verstoorden, hebben vol gens de Lissese politie geen duidelijke politieke signatuur. Het betrof hier een georganiseerde actie van jongeren die niet overwegend uit Lisse en om geving afkomstig bleken te zijn. Hans Wiegel die in het verleden al eens duidelijk aantoonde het hoofd te kun nen bieden aan onverwachte situaties, slaagde er ook nu weer in om te sco ren bij zijn liberale aanhang. „Ik ben blij", zo sprak de bewindsman, „Dat de geallieerden ons 36 jaar geleden bevrijd hebben. Anders zouden deze knapen nooit de gelegenheid hebben gekregen om eens wat van zich te la ten horen". ns den versche f 28' 20 trips delijk a in dit lj n )PPASSEN VOOR ONDOORDACHTE [JDELIJKE OPLOSSINGEN' op del DINSDAG 12 MEI1981 PAGINA 7 LISSE De mededeling dat mr. Gerrits benoemd zal worden tot opvolger van bur gemeester Berends in Lisse kwam onver wacht snel. De gemeenteraad had de com missaris van de koningin in Zuid-Hol land, mr. M. Vrolijk verzocht de eventuele benoeming pas bekend te maken na het afscheid van burgemeester Berends aan het eind van deze maand. CDA-fractievoorzitter Harry Smith uit Lisse toonde zich gisteravond bijzonder verheugd met de benoeming, maar stelde de zaak liever eerst in eigen kring te hebben besproken al vorens de benoeming wereldkundig was ge maakt. Overigens schrok de fractievoorzitter aanvankelijk wel, toen zijn bestuurlijke alma nak (die hij immer bij zich draagt) onthulde dat de heer Gerrits lid zou zijn van de PvdA. Na enige minuten sprak minister Wiegel de bevrijdende woorden: burgemeester Gerrits heeft een CDA-signatuur. De heer Gerrits is in het verleden voorzitter geweest van de KVP-jongeren. Behalve het werk in het gemeentebestuur van Nuenen bekleedt de heer Gerrits niet minder dan ze ven nevenfuncties in de welzijnssector. Hij heeft aangekondigd een aantal van deze functies af te zullen stoten. aan, waar ook de huisvesting van de gemeente lijke voorzieningen gespeeld had. Daarbij was gebleken dat de looptijd tussen het initiatief en de werkelijke ingebruikneming van de nieuw bouw of de herbouw varieerde van 6 tot 52 jaar. Voorts was gebleken dat bij ruimtegebrek het eerst gekozen werd voor decentralisatie; de verschillende gemeentediensten in verschillen de gebouwen op verschillende plaatsen onder brengen. Het onderzoek toont echter aan dat bij decentralisatie de exploitatie-verliezen kunnen oplopen van 4% (bij twee lokaties) tot 10% (bij vier lokaties). Hij liet ook zien dat bij ondoel matige huisvesting het rendement verslechtert. Bij een onderbezetting is het rendement 75%, maar bij een overbezetting is het rendement ook maar 80%. Vervolgens ging hij het geheel vertalen naar de Noordwijkerhoutse situatie. Vanaf 1920 is het inwoneraantal drie keer zo groot geworden, terwijl de groei van het ambtenarenkorps zes keer zo groot is geworden. De sterke groei van het ambtenarenkorps is grotendeels te wijten aan de uitbreiding van de overheidstaken en is een factor, die mee kan spelen in de mate van de uitbreiding van het gemeentehuis. Een his torische schets geeft vervolgens aan hoe het huidige ruimtegebrek is ontstaan. Een voorbeeld van slechte planning blijkt daar bij het vorige gemeentehuis (het huidige A.B.N.-gebouw) te zijn, dat in 1911 werd gebouwd en in 1930 al te klein bleek. De heer Willemsen geeft vervolgens een prognose van de ruimte-behoefte in 1987. Hij komt daarbij uit op 3600 m2 (1100 m2 voor bestuurlijke ruimte, 700 m2 voor algemene en technische ruimte en 1800 m2 voor de secretarie-afdelingen). Deze prognose biedt volgens de huidige gegevens ge noeg ruimte tot het jaar 2000. Tegenover deze bruto ruimtebehoefte van 3600 m2 voor 1987 staat een huidige bruto ruimte van 1690 m2. Netto is huidige ruimte-omvang echter maar 670 m2. Dit enorme verschil tussen bruto- en netto omvang ontlokte aan de heer Het Noordwijkerhouts gemeentehuis. Willemsen de uitspraak, dat het huidige ge meentehuis ontstellend slecht gebouwd is. Van uit het bovenstaande komt hij tot twee keuzen: een nieuwe gebouw van 3600 m2 met de moge lijkheid van verantwoorde uitbouw, of her bouw en uitbreiding van het huidige gemeente huis. Bij de laatste mogelijkheid tekent hij aan dat het huidige gemeentehuis vanwege de slechte ruimtelijke indeling eigenlijk geheel ge sloopt dient te worden tussen de gevels en op nieuw ingedeeld moet worden. „Ik vrees echter dat dit voor het nieuwere gedeelte nog wel te pruimen valt, maar dat dit bij het oude gedeelte op emotionele bezwaren kan stuiten," aldus de heer Willemseri. Tot slot gaf de hefer Willemsen een opzetje tot een oplossing. De bestuurlijke functies moeten worden ondergebracht in het huidige oude en nieuwere gedeelte en de verbinding tussen het oude en nieuwere gedeelte zal dan uit moeten groeien tot een centrale hal. Dit omvat dan ge zamenlijk 1100 m2. Aan die centrale hal kan dan een nieuw gedeelte van 2500 m2 gebouwd worden (de ruimte voor de ambtenaren). Er blijft dan nog een stuk over voor eventuele uit breidingen in of na het jaar 2000. De heer Wil lemsen liet echter wel een waarschuwing ho ren. „Het huidige bestemmingsplan is niet toe reikend genoeg om in het kader van dit voorze tje de dichtheid en de hoogte van de eventuele uitbreiding te garanderen". Een wijziging van het bestemmingsplan is dus noodzakelijk, maar volgens de uitlatingen van de aanwezige raads leden is dat niet de grootste moeilijkheid. Burgemeester Bonnike speldt de onderscheiding op. heel veel mensen belangrijk werk had gedaan. „Ik speld deze koninklijke medaille naast de gouden speld van de Federatie van Muziekvereni gingen". Hulde bracht burge meester mr. Bonnike aan me vrouw Duindam voor de lang durige trouw (39 jaar), waar mede zij haar man bij al z'n aktiviteiten terzijde had ge staan. Subsidie vrouwentrefpunt „Vrouwentrefpunt Alkemade" moet een stichting of vere niging worden, wil zij volgend jaar in aanmerking komen voor subsidie. Daartoe hebben de vrouwen nu een oprich tingsvergadering belegd, die morgen gehouden wordt in basisschool De Schakel. Tijdens deze vergadering zal men een bestuur kiezen, de ontwerpstatuten bespreken en het lidmaatschap aanbieden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Voor nadere informatie kan men terecht bij Lia Cas- telein tel.: 2055 of bij Lyneke van de Marei tel.: 4947. NOORDWIJKERHOUT Het is deze zomer precies 750 jaar geleden dat de huidige gemeente Noordwijkerhout als de ambachtsheerlijkheid „Noirtich inden Houte" werd afgesplitst van het toenmalige 'Noirtich'. Voor de 'Kommissie Noordwij kerhout 750' reden genoeg om een aantal feestelijkhe den uit te denken. Veel tra ditionele Noordwijkerhout se evenementen zijn door de feestcommissie aangegrepen om het jubileum te vieren. De commissie heeft niet bij zonder veel tijd gehad om de 750ste verjaardag van Noordwijkerhout te organi seren. Het jubileum zou hoogstwaarschijnlijk zelfs ongemerkt zijn voorbijge gaan als de Noordwijker- houters hier vorig jaar niet door burgemeester Bonnike van Noordwijk op geatten deerd waren. De Noordwijk se eerste burger wees op het jaartal van de afsplitsing tijdens het afscheid van bur gemeester Bosma, overigens zonder zijn afschuw of blijd schap over het bestuurlijk ingrijpen anno 1231 uit te spreken. Noordwijkerhout heeft het eerste evenement al weer ach ter de rug. Op koninginnedag zijn historische, verdwenen plekjes in Noordwijkerhout opnieuw in beeld gebracht in een aantal bloemmozaïeken. En dan zoveel mogelijk op de plaatsen waar de monumenten destijds gestaan moeten heb ben. In verband met de officiële in gebruikname van de (recrea- tie)oever van het Oosterduin- semeer, wil de commissie hier op 25 juli een wedstrijd 'paal- zitten' uitschrijven. Dit dan uiteraard 'n samenwerking met de plaatselijke reddings- en zwemvereniging en de Ne derlandse ex-kampioen. Om het zitten voor de paalzitters en het kijken voor de kijkers zo aangenaam mogelijk te ma ken, worden ook hier een aan tal evenementen georgani seerd. Aangezien de Noordwijker- houters door buren weieens minder vriendelijk 'koetillers' genoemd worden, voorziet het feestprogramma ook in een competitie „koetillen". Niet een echte koe, maar een even- zwaar in kunststof vervaar digd model. Het koetillen grijpt plaats tijdens speciale braderiezaterdagen in juli en augustus (finale 8 augustus). Op 2 augustus is er voorts 'pol- stokverspringen', de enige oer- hollandse sport die nog altijd intensief beoefend wordt. De feestcommissie probeert hier voor niet alleen sportmensen, maar ook plaatselijke politici, onderwijzers en notabelen te strikken. De opbrengst van de inschrijving is bestemd voor de stichting 'Sport en Recrea tie Gehandicapten Bollen streek'. Van 5 tot en met 8 augustus wordt er een estafetteloop ge houden over 750 kilometer. Dit door de Noordwijkerhout se Strand Lopers (NSL) geor ganiseerde spektakel neemt drie dagen in beslag.Tijdens deze dagen wordt er voor de Noordwijkerhouters verder touwtrekken, waterkuilbalan- ceren, mummiewikkelen, doelschieten en paalklimmen georganiseerd. De schrijvers van het zo magische „Guiness Book of Records" worden van de paalzit- en estafettepogin gen op de hoogte gehouden. Na de finale van de estafette is er een groot kip-eet-festijn rond de Witte Kerk.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7