'usterErnesta is „uitgekraamd aar blijft haar L isse trouw Goekoop ontvangt bruidsparen Taalproblemen voor rechter Illegale snackbar moet verdwijnen "rSEaad van State buigt ch over vordering ns ie natuii g duurt nsdag r de geJ jreekt. 1 )ldoendd end jaarl deelnenf jolitiektj s het tij iven." Ij ten. Zijl illen. I bij de I ïgelijk I ?houdei I Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ADVERTENTIE. vakantie? neem de fiets mee! 1 PA< AD/REGIO LEIDSECOURANT DINSDAG 12MEI 1981 PAGINA5 Totdat de heer C. Goekoop als burge meester zijn intrede in Leiden deed, was het de gewoonte dat 60-jarlge bruidspa ren door de Leldse burgervader met een bezoek aan huis werd vereerd. De rollen zijn met de komst van een nieuwe bur gemeester eind vorig jaar omgedraaid en zo was het gistermiddag de heer Goekoop die als gastheer optrad. Gas ten waren een stuk of twintig echtparen die in de afgelopen maanden 60 of 65 jaar getrouwd waren geweest. Een vriendelijke hand van de burgemeester, het bijna gebruikelijke filmpje van de Leldse stadhuisbrand en een optreden van de televisiepresentator Herman Em- mink op piano begeleid door de Leidse pianist Henny Langeveld. Een rondgang over de tweede etage van het stadhuis, thee met gebak en een borrel toe. Dat was het programma waarmee de gou den echtparen zich uitstekend vermaak ten. Het is de bedoeling dat een derge lijke festiviteit elk half jaar herhaald wordt om zodoende toch niet geheel aan de gouden huwelijken voorbij te gaan. DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Een 26- Jarige in Alphen aan den Rijn wonende Turk kon nog niet zo goed met de Neder landse taal over weg. Dit bleek gisteren voor de Haag se politierechter. De man stond daar terecht wegens het onder invloed van alco hol besturen van een auto, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. De drank gaf geen enkel mis verstand. Cognac en bier zijn internationaal bekende begrip pen. Maar met de naam was het andere koek. De politie had de Turk gevraagd van wie de auto was die hij bestuurde. De vraag legde de verdachte uit als informatie naar van wie hij de auto had gekocht. Later bleek dat hij zelf de eigenaar was en werd verdachte even eens het opgeven van een val se naam ten laste gelegd. Vol gens de Turk had hij de vraag niet goed begrepen. Aangezien het alcoholpromilage ook nog al was meegevallen, ging de rechter uitsluitend over tot het opleggen van geldboetes: 400 gulden voor het onder invloed rijden en 175 gulden voor het niet in het bezit zijn van een rijbewijs. LEIDEN B en w van Leiden hebben de eigenaar van een mobiele snackbar aan de Rijndijk gesommeerd zijn handel te verwijderen. Wanneer hieraan geen gevolg zal worden ge geven wordt de nering door de gemeente op kosten van de eigenaar, verwijderd. PPR-raadslid Frits van Oosten had bij B en W geïnformeerd of zij van plan waren maatregelen te nemen tegen de overtreder. Van Oosten had gesignaleerd dat er op het braakliggende ter rein tussen de nummers 112-116, dat in het bestemmingsplan Stevenshof een groenbestemming heeft gekregen, zonder toe stemming van B en W puin werd gestort en een wooncabine en een snackbar waren geplaatst. Het college heeft laten weten dat er proces verbaal is opgemaakt en dat zij er op toe zal zien dat de nandel ter plekke zal verdwijnen. L AA TSTE ACTIEVE FRANCISCAANSE WIJKVERPLEEGSTER 1JN BOLLENSTREEK As pi nbare v de bel) ngen in jg aremarkt 17 iekvert )EN/DEN HAAG „Vordering van het pand Gare- tt 17 is terecht, omdat eigenaar/bewoner J. Groenen- -| - A geen woonvergunning heeft voor het pand en omdat X Lfjöok geen woonvergunning krijgt, aangezien de heer tnendijk niet aan de gemeentelijk normen voldoet." Dit tevrouw C. de Koster gistermiddag namens de gemeen- De mjMden tijdens de behandeling van vordering van de wo- door de afdeling Rechtspraak van de Raad van State, itspraak wordt vandaag verwacht. i ver» benoe Groenendijk was tegen de beslissing van de Leidse vor- heb 2 'gscommissie om het pand te vorderen en tegen een door de commissie vastgestelde prijs te verhuren aan een urgent ngzoekende, in beroep gegaan bij de Raad van State. De Groenendijk woonde tot 1975 in de bovenwoning, die bij Ouwen )and hoort. Voor deze bovenwoning had en heeft hij een n het ^vergunning: In 1975 verhuisde hij naar de benedenwoning ds I98tferhuurde de overige kamers in het pand aan studenten en ninklijl :ende jongeren. Hij vroeg voor de benedenwoning echter woonvergunning aan. De heer Groenendijk zegt, dat hij de tente wel een brief gestuurd heeft, waarin hij de verhuizing ondigde. De gemeente heeft deze brief echter nooit ontvan- 'n wist dus niet, dat Groenendijk was verhuisd. Pas in 1980 Groenendijk het bevolkingsregister weten, dat hij beneden ide. emeente achtte vordering op zijn plaats omdat. Groenendijk Heenstaande vijf kamers tot zijn beschikking heeft. „En dat ?t de huidige woningnood niet te toleren," aldus mevrouw Koster. „Wanneer tot vordering wordt overgegaan, kan pnendijk weer naar boven verhuizen, want daar staan mo- peel kamers leeg." znendijk vreest dat „mijn nu al karige inkomen kijkt u naar mijn belastingopgave beneden het bijstandsmini- h komt. wanneer de vordering doorgaat, omdat ik dan min- mers kan verhuren." De heer Groenendijk verhuurt ook in de stad kamers. Mevrouw De Koster bestreed dat lage en met schriftelijke verklaringen van (voormalige) huur- van kamers in het pand aan de Garenmarkt, waarin "•rijs van de kamers wordt aangegeven. „Het inkomen i Groenendijk moet veel hoger zijn, dan hij zegt," merkte t State doet vandaag uitspraak. Chemie Dispuut Leiden over „milieueffect- rapportage" LEIDEN De chemie Is de laatste jaren in een ongun stig daglicht komen te staan; de samenleving voelt zich bedreigd door „chemisa- tie" en chemisch afval wordt gezien als een groot pro bleem. Dit kan de oorzaak zijn van het afnemend aan tal chemiestudenten op uni versiteiten en hogescholen. Het Chemisch Dispuut Lei den stelt deze problematiek ter gelegenheid van haar elf de lustrum aan de orde tij dens een symposium onder de titel „Milieueffectrappor tage in relatie tot de che mie". Het symposium wordt gehou den in het Gorleuslaboratori- um aan de Wassenaarseweg op maandag 18 mei. Plaatsver vangend directeur-generaal van de milieuhygiëne mr. A.A.M.F. Staatsen zal de bij eenkomst om tien uur openen. De komende wet milieueffec trapportage kan een belangrijk instrument worden voor een zo verantwoord mogelijk in praktijk brengen van chemie. Deze wet houdt in, dat zowel particuliere ondernemers als de overheid verplicht zijn om in het geval van belangrijke initiatieven een rapport op te stellen, waarin de te verwach ten milieu-effecten van de voorgestelde activiteit en van de mogelijke alternatieven zijn vermeld. Tijdens het symposi um komen vragen aan de orde als „hoe zijn lokale metingen van milieueffecten toepasbaar in andere situaties, wordt er wel voldoende basisonderzoek verricht en kunnen er stan daard methodieken worden ontwikkeld. Daarbij wordt ook ingegaan op de rol die univer siteit en hogeschool kan spelen bij dé opleiding van de rappor terende deskundigen. Automobiliste botst tegen motorrijdster NOORDWIJK Een 22-jari- ge motorrijdster uit Alphen is gistermiddag gewond geraakt na een botsing met 52-jaj:ige automobiliste op de Duindam- seweg in Noordwijk. De be stuurster van de auto kwam vanaf de duinen en wilde de Kraaierslaan inrijden. Zij gaf geen voorrang aan de motor- rijdster, die uit de richting Noordwijkerhout kwam en rechtdoor reed op de Duin- damseweg. Bij de aanrijding die volgde brak de Alphense een been en een bot in haar schouder. Zij is vervoerd naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. De materiële schade was vrij gering. Deze week sluit de zuster een periode af. Dan gaat de witte schortjurk uit en wordt de zu igel i ngen weegschaal doorgegeven aan-een ander, de zieken en bedlegerigen mogen een nieuwe daadkrachtige hulp verwachten. „Nu is het op 15 mei wel het afscheid van mijn werk, maar niet van Lisse: ik blijf hier wonen, want ik ben in de loop der jaren aan dit dorp verknocht geraakt". Zuster Ernesta (62) is over enige dagen wijkverpleegkundige af. Als je haar zo op d'r gemak ziet zitten, lijkt ze er een beetje sceptisch tegenover te staan: niet meer tuffen in haar autootje automatic en niet zo veel mensen meer om haar heen. Maar achter de brilleglazen licht de humor berustend nu en dan op, want deze „diepdenker" („ik wil van alles ook de keerzijde zien, ook in deze tijd met veel vóór en tegen") weet te relativeren. „Ik leefde in drie toestanden in mijn religieuze loopbaan: een periode met de ronde kap op, een tweede in het „gestroomlijnde", aangepaste habijt, en nu als de keurig gekapte dame ik ben expres voor het plaatje even naar de kapper geweest, want ik wilde er netjes opkomen in een lichtblauw japonnetje. Maar of je het nu aan me afziet of niet: religieuze ben ik altijd geweest en dat zal zo blijven. Wat oud- en nieuwlichters er ook van weten te fabriceren". Op 30 april was zuster Ernesta 40 jaar geprofest en een paar maanden eerder, op 2 januari, 25 jaar wijkverpleegster in Lisse. Gezondheid best, maar de ingrijpende hoofdoperatie was geen sinecure. Dat betekende: kalmaan doen, op halve kracht vooruit. En zo sluit ze ook haar loopbaan af: self-supporting, zichzelf wat ontziend, vol vertrouwen en met een mooi, levendig uitzicht vanuit haar knusse kamertje aan de Eikenlaan op de Lissese bezige gemeenschap. Ze zet me een café filtre voor, pittig, op z'n Belgisch. Even wachten tot het uitgedrupt is. „We zijn alle twee gebonden, zie ik aan uw ring, maar ik zit hier dan als de bruid van Christus; in feite ben ik nooit verder gekomen dan verloofde van de goddelijke bruidegom. En dat is een ideaal". „Ze kenden me vroeger hier als zuster Ernesta; als een echte non, met die kap op. Later kwam ik wel mensen tegen die me vroegen: kent u zuster Ernesta ook, die wijkverpleegster van vroeger Ze herkenden me niet. Het leken de Emmaüsgangers wel. En als ik leuk wilde zijn, antwoordde ik: nee, die ken ik niet Jaren terug stoof ik nog weg op m'n brommer, als een paard met oogkleppen op. Ik kon door die kap niet naar links of rechts kiiken. Het gevaar daarvan heb ik nooit ingezien". Er wordt aan de voordeur gebeld en de zuster maakt omstandig aanstalten om open te doen, na enige tijd door het kijkgaatje geloerd te hebben. „Ik ben een beetie bang uitgevallen, snapt u zegt ze later; „dat heb ik van mijn vader. Moeder niet, die kende helemaal geen angst". Zuster Ernesta dan, lag in Ter Aar in de wieg als kleine Corry Verlaan, maar een paar jaar later werd ze met net grote gezin een Uithoornse: „ik kom uit Uithoorn, maar ik laat me niet uithoren, zeiden we als kinderen al", vertelt Ernesta, in de wereld Corry, altijd in voor een grapje. „Toen ik 18 was nam ik afscheid van iedereen die me lief en dierbaar was en reisde in m'n dooie eentje en ii\_zwart gewaad naar Breda. In de coupé zaten soldaten en die hoorde ik zeggen: ach, wat zielig, dat weesmeisje... Dat was op 16 oktober '38". Corry Verlaan trad in in de congregatie van Franciscanessen van de H. Elisabeth (van Thüringen), wie het verplegen al na aan het hart lag. „Ziekenverpleging was mijn motief en Franciscus zei me ook altijd wat. Dat weet je niet, hè, waarom". Het kloosterleven was begonnen. Corry had nog nooit van de „gewijde" naam Ernesta gehoord, totdat ze haar hand in een zwart zakje stak dat moeder-overste op zekere dag haar voorhield. Ze haalde daaruit een briefje met „Ernesta" erop. Ernesta hoe dan ook. En Ernesta is het gebleven, vanaf de kleine professie in 1941. Al eerder trok ze naar Leiden, naar het Elisabethziekenhuis aan de Hooigracht. Ze kwam daar op 9 mei '40 aan en de volgende dag zat Corry als jong meisje huiverend aan het bed van een stervende soldaat: „vreselijk was dat; ik zag die hersens op en neer gaan. Aan het sterven van mensen, vooral van jonge kinderen, heb ik nooit kunnen wennen. Dan moet je altijd weer je geloof te hulp roepen". Huize Pius in Lisse werd in '41 Ernesta's eerste „buitenhuis". Daar stond ze in de keuken. Wat later in Hillegom dito. Terug naar Leiden, in de opleiding voor de ziekenverpleging en kraam-aantekening. „Ik ben nu de laatste van onze congregatie die wijkverpleegster is in de bollenstreek, waar onze En zo kennen veel mensen uit Lisse en omgeving zus ter Ernesta nog uit de tijd dat ze op de brommer „als een postbode met kepkleppen" door 's Heren dreven reed. Franciscanessen zeventig jaar hun arbeid hebben verricht". In januari '56 kwam zuster Ernesta naar Lisse, waar ze tot op de dag van vandaag heilzaam heeft gewerkt. „Ik kwam in dienst van het Wit-Gele Kruis. Later, in de tijd der fusies, deed ik mee in de weekenddiensten, als religieuze non met de kap op. Zo kwam ik ook bij niet-katholieke patiënten, voor wie het even wennen was. Maar er is er geen één van z'n stokje gevallen hoor, toen ze zo'n roomse non over de vloer kregen. Ja, zo was je allround- wijkverpleegkundige. En nu ben ik oprecht dankbaar voor al die ervaringen, voor dié hele periode in mijn „eigen" dorp, met „mijn" kleuters en zuigelingen. Zo mag ik het wel zeggen, dacht ik". Je hoeft zuster Ernesta niet te vragen of ze iets wil vertellen over haar verpleegkundige carrière. Dat gaat vanzelf. „Ik heb sinds '65 mijn rijbewijs en begin sjeesde ik op mijn eerste brommer, een Mosquito, keihard over straat. Tot grote schrik van pastoor Küsters, van de Hillegomse Martinusparochie. Die bad vast een oefening van berouw, als hij me de hoek om zag vliegen. Prachtig vond ik dat, met die ronde kap op, als een halfblinde postbode. Later werd het plechtiger, met die Mobylette". Volop humor „gelukkig wel" in de wijk van Ernesta. „Zoals met die man, die voor z'n zieke, demente vrouw erwtensoep moest koken en de hele zak met erwtjes in de pan kieperde. DaaV hebben ze dagen lang met hun tweeën van gegeten. Maar wat ik vooral fijn vond, was die goede collegiale verstandhouding, ook in de moeilijkste omstandigheden. Bijvoorbeeld als het glad was, vroeger, toen ik nog geen auto had en niet uit de voeten kon op die fiets met gladde velligen en toen ik 's nachts iemand moest gaan afleggen". Zuster Ernesta heeft pijn gevoeld nadat rond '70 Huize Pius moest worden afgebroken: „ik bleef toen als enige verweesd achter en/moest noodgedwongen eenzaam in het wijkgebouw bivakkeren. Je stond verlaten in de kou; ja, dat heeft me echt verdrietig gemaakt. Na je dagelijkse werk stond je dan ontheemd. Dat heeft een half jaar geduurd. Daarna kon ik hier aan de Eikenlaan aan woonruimte komen. Maar het was een beroerde tijd, na Pius; gelukkig dat je dan kunt terugvallen op een grotere Macht hierboven". Maar zuster Ernesta heeft in Lisse veel hoogtepuntèn in haar werk gekend. „Dat waren vooral de zuigelingen en de kleuterzorg en vroeger ook de moedercursus. Tegenwoordig heb ie veel praatgroepen, met het uitwisselen van problemen en hun oplossingen. Misschien ben ik wat eenkenniger, als het om eigen narigheden gaat. Nee, met die praatgroepen doe ik maar niet mee; er wordt vaak veel meer gepraat dan gewerkt. Overleggen met elkaar is best en openstaan voor eikaars werk, maar niet dat soms doelloze praten". „In Lisse zijn veel leuke banden gegroeid met de mensen en ik ben niet zeldqn een vertrouwenspersoon geworden. Ze konden altijd bij mij terecht. Waar ik mee door bliif gaan straks zijn de Zonnebloem ik heb de afdeling Lisse destijds zelf opgericht en de Invalidenbond. Dat waren steeds al activiteiten van mij. Alleen als wijkverpleester zal men zuster Ernesta niet meer terugzien. Dat zal toch wel even moeilijk worden voor „Nu willen ze me een receptie aanbieden, vrijdag 15 mei, in het wijkgebouw, Schoolstraat 4 in Lisse. Dat is nou eenmaal zo". Maar eerst is er in de St. Agathakerk om 2 uur een eucharistieviering. Daarna is in het wijkgebouw om half 4 een ontvangst voor iedereen daar terecht om zuster Ernesta de hand ten afscheid te komen drukken. Helemaal privé doet Ernesta het een keer dunnetjes over in motel Sassenheim, op 29 mei: gezellig met de familie bij elkaar. Wie wil bijdragen in het cadeau dat zuster Ernesta wordt aangeboden, kan dat doen op nr. 33 65 53 609, Rabobank Lisse, t.n.v. de dames Broerse en Dobbe. luster Ernesta poseert In ruste.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5