Getuigen in Lemy-affaire trekken verklaringen in Commissie voelt zich in de boot genomen Bouwplan stadskantoor op lange baan geschove Noodschool Koudekerk wordt gesloopt MEINEED BEHEERST HOGER BEROEP Keramiek en pasteltekening in Ze venh o vense galerie INZAKE RESTA URA TIE AMBACHTS- ENBALJUWHUIS D'66 Ter Aar stapt uij| Progressief Accoord Pleidooi voor Vai Dam-eenheden ii Alphen T.C. Daey Ouwens terug bij gemeentel DEN HAAG/LEIDEN De Leidse Lemy-affaire, bekend door de mil joenenfraude in de wegenbouw, heeft al direct op de eerste dag dat de zaak door het Haagse Gerechts hof in hoger beroep werd behandeld voor de nodige verrassingen gezorgd. De door het openbaar ministerie als getuige opgeroepen 34-jarige Rozen burger Wallie van den B., die voor zijn aandeel in de fraude tot ander half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, bekende dat hij destijds te genover de rechtbank meinedige ver klaringen heeft afgelegd. Een andere getuige, de 33-jarigejK. uit Goes, stel de tijdens zijn verhoor eveneens te hebben gelogen. Beide heren zeiden dit te hebben gedaan onder druk van onder andere de rechter-commissa- ris, die met het vooronderzoek was belast, ambtenaren van het Sociaal Fond Bouwnijverheid (SFB) en de toenmalige advocaat van Wallie van den B., mr. Huisman. Het hoger be roep, dat nog zeker drie dagen in be slag neemt, is aangespannen door de directeur van de Lemy bv, Hans van L. (40) en diens boekhouder F.R. (26). Zij werden eind december we gens het plegen van valsheid in ge schrifte respectievelijk tot vijf en vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. „Ik stond onder zware druk. De rech- ter-commissaris heeft me op het ver keerde been gezet. Ook mijn advocaat en ambtenaren van het SFB zeiden, dat ik maar beter dit of dat kon zeggen". Het intrekken van een al eerder afge legde stemverklaring door de vroegere taxi-chauffeur en papieren directeur van verschillende besloten vennoot schappen liegt er niet om. In één klap promoveert hij zich nu van verdachte tot kroongetuige in dit marathon-pro ces. De bv'tjes waar hij directeur van was, hadden wel degelijk stratenma kers in dienst, beweert hij thans. En dat is iets dat hij vorig jaar voor de Haagse rechtbank nog met grote stellig heid ontkende. De zaak gaat er nu heel anders uitzien. Want als het Leidse be stratings- en rioleringsbedrijf de Lemy- bv, gevestigd aan de Overrijn, al die ia- ren werk onderuitbesteedde aan mala fide bv's, die op hun beurt met zwart werkers opereerden, dan gaat de Lemy-top vrij uit. Niet de Lemy zou dan schatplichtig zijn tegenover de fis cus en de volksverzekeringen voor wat betreft het afdragen van omzet-, loon belasting en sociale premies, méar de koppelbazen met wie de Lemy zaken deed. Sp; in Hoe zit de zaak ook alweer in elkaar? In het kort komt het hier op neer: De Lemy bv besteedde gedurende een aan tal jaren bestratingswerk uit aan kleine onderaannemers, die hun zaak na ver loop van tijd geruisloos failliet lieten gaan. Die bv's ontvingen voor uitge voerde werken bij de Leipy vantevoren vastgestelde factuurbedragen, wat wil zeggen de totale som van sociale pre mies en belastingpenningen, met in houding echter van de netto-lonen, die de Lemy zelf aan de stratenmakers uit betaalde. Aan het hoofd van zo'n bv'tje stond een nep-directeur, in veel geval len was dat Wallie van den B. Het ver haal gaat er nu om of de Lemy gezien moet worden als de machtige spin in het wijdvertakte web van nep-bv's, die de premies en belastingcenten ten ei gen bate opslokte, óf dat de besloten vennootschappen dit geld inpikten, ergo niet afdroegen. Als dat eerste het geval is, dan zou de Lemy in feite stra tenmakers in dienst moeten'hebben ge had, want anders was zij niet belasting plichtig geweest. Is de tweede versie waar, dan staan de „directeuren" nog altijd bij de fiscus in het krijt voor zo'n slordige 15 miljoen Nederlandse gul dens. Door de nieuwe verklaring van Wallie van den B. wordt de schuld nu van de Lemy afgewenteld op de mala fide b v's. Dat is precies wat de twee Lemy-bazen al die tijd hebben gepro beerd. Tijdens het eerste proces (no vember/december) hamerden zij hier constant op, maar de rechter had er geen oren naar. Hun advocaten, mrs. Van Zalingen De Witte, voerden gedu rende de tien dagen dat de rechtszaak in beslag nam nog meer kritiek aan. Onafgebroken eigenlijk. Nu eens werd de rechter-commissaris aangepakt, om dat bij de getuigen te veel onware woorden in hun mond legden, dan weer moesten de ambtenaren van het SFB het ontgelden. Dezen brachten moedwillig veranderingen aan tussen de kladverbalen en de definitieve amt- sedige processen-verbaal. Justitie over weegt nog steeds stappen tegen het SFB te ondernemen. „Valsheid in ge schrifte" is, hoe bizar het ook mag klin ken, een van de delicten, die de ambte naren van het SFB tgen laste kan wor den gelegd. De Pruik En- dan is er natuurlijk nog de Rotter dammer Wolffgang S, alias de Pruik, volgens velen het kwade brein achter al dit fraudeleus gerommel. Elk spoor leidt terug, als men de Lemy en consor ten mag geloven, naar deze illustere kenner van het nachtleven en mooie vrouwen; ook al zijn de sporen niet overal duidelijk zichtbaar en soms zelfs platgetreden door de tientallen figuren, die een of ander bijrolletje in de bouw fraude hebben gespeeld. Al zolang de kwestie in de aandacht is, verschuilt de Pruik zich achter zijn versleten hart kleppen. Hij voelt zich te ziek om de rechtbank met een bezoek te vereren. Een raadselachtige man dus, die nog onlangs drie liter jenever per dag ach terover wist te slaan, maar daar nu kennelijk zijn tol voor betaalt. Deze Wolf zou in feite de baas van alle kop pelbazen zijn geweest aan wie de Lemy werk uitbesteedde. Tussen hem en ad vocaat Huisman zou aldus getuigen Wallie van den B. en een zekere K. uit Goes (ex-koppelbaas en ook meinedig getuige) een link te leggen zijn. Huis man, zo wordt beweerd, was namelijk ook de advocaat van de zieke Wolf en het zou wel heel stom zijn geweest als Wallie van den B. destijds voor de rechter dingen ten nadele van zijn principaal had gezegd. Wallie moest dus in het voordeel^van Wolf getuigen en tegen de Lemy. Wat hij precies moest zeggen werd hem door veel goedwillende mensen ingefluisterd. Na der beschouwd zo ongeveer door ieder een. Tenslotte leverde hem dat ander half jaar gevangenisstraf op en dat was nu ook weer niet de bedoeling, denkt hij nu. Aanstaande donderdag dient de zaak weer in het Haagse Paleis van Justitie. Dan worden er getuigen van het SFB door de verdediging aan een intensief kruisverhoor onderworpen. Advocaten zijn mrs. Van Zalingen en Wladimiroff, die het roer van collega De Witte in dit hoger beroep heeft overgenomen. PETER VIERING Twee keramische werken van Mieke Drenth die in Jacques Saloon te zien ZEVENHOVEN Galerie Jacques Saloon stelt haar ruimte beschikbaar voor twee Amsterdamse kunste naressen Mieke Drenth en Jenny van Vliet. Mieke Drenth stelt haar keramie- ken ten toon en Jenny van Vliet toont pasteltekenin gen. Mieke Drenth uit zich al jaren creatief in de keramische kunst. Zoals zo vaak begon het als hobby, maar nadat zij haar werk als onderwijzeres opgaf, legde zij zich toe op de potten bakkerij. Ze volgde cursussen en schafte zich alle benodigde attributen als draaischijf en oven aan. In het begin werkte zij, in een oud schuurtje en la ter in een heuse pottenbakke rij. Tegenwoordig geeft ze cur sussen en weet met veel en thousiasme de techniek en liefde voor het werkfn met klei op haar leerlingen over te brengen „Tijdens het lesgeven probeer je de cursisten zoveel mogelijk te stimuleren, maar het is een wisselwerking. Zij geven mij weer de nodige sti mulans en inspiratie om te blijven werken". Over ten toonstellingen: ,.Je komt soms tot gekke ontdekkingen, als mensen naar je werk komen kijken, kunnen ze mij vertel len waar ik innerlijk mee be zig ben Dat zou dan af te lei den zijn uit mijn werk Terwijl ik aan een werkstuk begin maar nooit weet hoe het zal eindigen. Het ontstaat terwijl ik bezig ben". Tijdens de expositie in de Ga lerie Jacques Saloon is er te vens werk te bezichtigen van Jenny van Vliet. Zij maakt pasteltekeningen die betrek king hebben op de natuJ De tentoonstelling duurl juni en is van dinsdag met vrijdag tussen 8.3l 18.00 uur te zien. Vrij| vond tussen 19.00 uur en zaterdag van 8.3f 16.00 uur. VOORSCHOTEN De commissie finan ciën had weinig goede woorden over voor B en W. Aanleiding: de activiteiten rond het Ambachts- en Baljuwhuis. De staatsse cretaris heeft al laten doorschemeren dat Voorschoten de 7 ton subsidie niet hoeft te verwachten. C. Meershoek (CDA) verweet het college nalatigheid. „Het college heeft schromelijk gefaald". In de commissie welzijn werd de zaak beslo ten behandeld en in de commissie openbare werken werd de zaak doorverwezen naar de commissie bestuurszaken. De commissie fi nanciën ^as inmiddels op de hoogte van de mededeling van de burgemeester dat de be sloten commissie bestuurszaken niet door zou gaan wegens gebrek aan agendapunten. Hier over maakte C. Meershoek (CDA) zich bij zonder kwaad. Hij betoogde dat nu dej zaak Ambachts- en Baljuwhuis pas in juni behan deld kan worden. Dat betekent volgens hem dat de restauratie dan moeilijk teruggedraaid kan worden. Hij veronderstelde verder, dat B en W geen enkele stap hebben ondernomen om de 7 ton alsnog te bemachtigen. „Het col lege heeft schromelijk gefaald en nog niet eens nagedacht over deze zaak". De brief met de afwijzing komt volgens Meershoek na de verkiezingen. „Maar ook B en W en de raad gaan niet vrijuit: nergens staat dat die subsi die schriftelijk is toegezegd". Wethouder van Daalen (VVD) stelde dat het tot nu toe een normale zaak was dat na mondelinge toezeg gingen rustig begonnen kon worden met een restauratie. De commissie gaf de wethouder de opdracht snel aan de bel te gaan hangen en uit te zoeken of de subsidie inderdaad niet gegeven wordt. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een meerderheid van de raadscommissie wel zijnszaken is voor afbraak van het noodgebouw van de scholendependance. Alleen de heer D. Patiwael (PvdA) verzette zich tegen de af braakplannen. Voor de activiteiten die nu nog in net noodgebouw plaatsheb ben kunnen na afbraak twee van de drie lokalen van de scholedenpendance worden gebruikt. Twee lokalen zijn namelijk niet meer in gebruik voor het onderwijs. Een lokaal zal als handenarbeidlokaal worden ingericht. Ten aanzien van de uitbrei ding van Ridderhof deelde wethouder A.L. Kimpel mee dat het nog niet zeker is of de uitbreiding zal worden gereali seerd als aanvullend werkge legenheidsproject of als leer lingenbouwplaats. De raads commissie stelde de indruk te hebben nogal buiten de plan nen te worden gehouden. De wethouder stelde hierop dat er nog weinig vast staat en als eenmaal een beslissing over bovenstaande probleem is ge nomen, zal de raadscommissie alle mogelijkheid krijgen, zich met de invullen van de plan nen bezig te houden. Zestig jaar trouw Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude bracht gistermiddag een bezoek aan echtpaar Van der Drift-Van der Ploeg in verband met het 60-jarig huwelijksfeest. De burgemeester moest daarvoor naar Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg, waar het feest in familiekring werd gevierd. Aan het feest ging een H. Mis vooraf. Beide echtelieden zijn geboren en geto gen in Zoeterwoude. Het echtpaar Van der Drift-Van der Ploeg heeft vele jaren de sigarenwinkel aan de Schenkelweg 1 gedreven. In feite was het vooral me vrouw Van der Drift (80) die achter de toonbank van de sigarenwinkel stond. De heer Van der Drift (81) bezorgde diverse weekbladen in Zoeterwoude. Aanvanke lijk was hij tuinder van beroep, maar dat moest hij in verband met arbeidsonge schiktheid opgeven. Het echtpaar heeft tien kinderen en een groot aantal klein kinderen en achterkleinkinderen. De siga renwinkel aan de Schenkelweg is door een schoondochter overgenomen in 1959. De heer en mevrouw Van der Drift wonen nu in Huize Emmaus in Zoeter woude. ;d P f TER AAR De politieke partij D'66 heeft de samei king binnen het PAK (Progressief Accoord) in Ter Ai gezegd. In deze combinatie waren tot nu toe verenigd 1 D'66, PPR, PSP en een aantal onafhankelijken. Dit houdt in dat bij de komende verkiezingen voor de ger Zuster E teraad in 1982 het PAK niet meer namens D'66 spreekt, neer er bij de landelijke verkiezingen van 26 mei voldoend® zers zich achter D'66 scharen, zal deze partij volgend jar een eigen lijst aan- de gemeentelijk verkiezingen deeh D'66 is uit het PAK gestapt „gezien de veranderde politiek houdingen. Bij een zo sterke groei van onze partij is het t worden om het beleid van D'66 meer gestalte te geven." PAK lukte dit niet voldoende, menen de democraten. Zij| ben er geen behoefte aan een oppositierol te vervullen. ALPHEN AAN DEN RIJN De heer J. H. van der Vlies (PvdA) verwacht dat een aantal premie-A koop woningen in de nieuwbouw wijk Ridderveld II, deelge bied D, onverkoopbaar zal zijn. Hij stelt daarom voor in plaats van deze woningen een aantal zogenaamde Van Dam eenheden in dit gebied te realiseren. Dit zijn wonin gen voor alleenstaanden en tweepersoonshuishoudens. De heer G. P. van As (VVD) is het hier geheel mee eens. De behoefte aan kleine wöi neemt steeds verder toe. al de groep werkende joi die op zichzelf wil gaai nen, wordt steeds groter deze groep dient bij di ningbouw wel degelijk ning te worden gehouder Zowel de heer Van der als de heer Van As pl gisteren in de openbare dering van de commissie de ruimtelijke ordenii stadsontwikkeling voor onderzoek naar de bel aan dit soort woningen ir hen aan den Rijn. ALS CONSULENT LICHAMELIJKE OEFENING LEIDEN De heer T.C. Daey Ouwens heeft weer een baan bij de gemeente Lei den. Het is de bedoeling, dat hij per 1 juni in dienst treedt als consulent lichame lijke oefening. Ben W moe ten het het officiële besluit nog nemen. Daey Ouwens was directeur van de Groenoordhallen van 1969 tot en met 1974, maar werd door gemeente geschorst en later ontslagen. De waarop dit ging trok ooi delijk de aandacht. Daej wens toont zoch verl over zijn komende bent als consulent: „Ik heb deze baan. Hiermee won nieuwe start gemaakt, verleden is wat mij betre graven." Daey Ouwel sport-instructeur in het geweest en is sinds 198(/ei secretaris van Koninklij derlands Gymnastiekvei >EN/DI kt 17 is geen w lok gee nendijk levrouv n tij door d< itspraal tiden o( Ber t Grot i igscomm commiss ngzoeke Groenei ,^>and hoi iverguni rhuurdi ijkende joi rt) woonve lente we tondigde. in wist c jroenen Hde. emeente lleenstaa H de hu Koster, fnendijk teel kam inendijk naar n komt, fokamers 1 in de ,v|men me van ka ■prijs vai Gro< ONDANKS AANDRINGEN AMBTENAREN ALPHEN AAN DEN RIJN „Het geld dat de gemeente ter beschikking heeft, kan beter ge bruikt worden voor de bouw van bijvoorbeeld een nieuwe bibiotheek en een sociaal-cultureel centrum, dan voor de bouw van een stadskan toor. Het belang van honderd slechtbehuisde ambtenaren moet in deze tijd van matiging, worden afgewogen tegen het belang van de be woners van Alphen". Dit zegt de heer H. G. Me taal, fractievoorzitter van de PvdA in ant woord op een brief aan de gemeenteraad van Alphen waarin zeven chefs van Alphense secre tarie-afdelingen stellen dat zij niet langer kun nen wachten opeen oplossing voor het huisves tingsprobleem van ambtenaren. De heer H. G. Metaal vindt de wens van de ambte naren wel gerechtvaardigd maar hij stelt dat het algemeen belang moet prevaleren. Bij deze mening sluit ook de heer C. C. Doolhoff (fractievoorz. PCA) zich aan. Ook hij gunt de amb tenaren een betere behuizing waardoor ze efficiën ter en prettiger kunnen werken. „Maar we mogen blij ?ijn dat we nog kunnen kiezen, straks is er nergens meer geld voor" is zijn mening. „Het geld dat besteedbaar is, kan beter aan verschillende kleine objecten dan aan één groot besteed wor den". De vrees van de ambtenaren, die hun nieuwe be huizing in rookd zien opgaan, is dus niet onterecht. De werksituatie is slecht zeggen zij, er stress, de kwaliteit van het werk lijdt ei maar vooral de gezondheid en het welge' van de medewerkers zijn erg belangrijk. Dit alles zo stellen de secretarie-chefs in hun kan alleen verbeterd worden met een nieuwe N** vesting. Maar gelet op de reacties van de poli partijen is de kans daarop niet groot. 1 STAD/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 12 MEI 1981

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4