LH iade: aankondiging nieuw lelietijdperk IN EN OM HET HUH IN EN OM DE KAS Voor 115 miljoen gulden „gekauwd" Mode voor zee en strand IN APRIL VERBETERDE BLOEMENHANDEL BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 MEI 1981 PAGI Gejuich en gejubel, want bijna de helft van onze totale bevolking rookt niet (meer). Lang zaam maar zeker wordt de „snak" naar de smeulende sigaret minder, stukje bij beetje verstomt het ochtendgeblaf van de kettingro ker en maakt plaats voor het helse gesmak van legioenen kauwgomkauwers. Want wie ooit ge dacht heeft dat hij zomaar, zonder redelijk al ternatief, het roken eraan kon geven is onge twijfeld bedrogen uitgekomen. Kauwen zul je, kauwen en herkauwen, om het knagende, knijpende gevoel van je verslaving aan te kunnen. Sommigen kauwen dozen en dozen lucifers weg, of verslinden tandenstokers als dropsten gels. Maar de kauwgom wint het steeds meer als „afkickmiddel"! In 1980 kauwden we met z'n allen -in Neder land- voor een goede 115 miljoen gulden weg. In 1975 was dat nog amper voor 68 miljoen gulden. De kauwgomindustrie vaart wel bij de anti rookacties. Tijdens een persconferentie die de fabrikant van het kauwgommerk Ben Bits on langs gaf werd bekend gemaakt, dat 38 pro cent van de totale landsbevolking weieens kauwgom tot zich neemt. De jeugd tussen 15 en 19 jaar voert smakkend en bellenblazend de lijst aan: 78 procent ervan eet frequent kauw gom. Maar ook tussen de 25 en 29 jaar wordt fors wat gekauwd: 47 procent van die leeftijds categorie consumeert regelmatig kauwgom. Een Nipo-onderzoek heeft uitgewezen dat kauwgom minder populair is onder de ouderen onder ons. Een logische consequentie, lijkt me, van een gebit dat in een lang en kauwend leven wat aan tolerantie heeft ingeboet. Kssst, kat Lente en vroege zomer: hoogtij voor de katten. Terwijl de mensheid zwaar sukkelt met alles vergallende voorjaarsmoeheid, viert in de poe- zenwereld de erotiek groot feest. En dat zou zo erg nog niet zijn, als het allemaal wat rustiger kon. Vooral jonge gezinnen met kleine kinderen gaan in deze tijden gebukt onder slapeloze nachfen: „huilt de baby of is het weer die pest- kat?". Hartverscheurend gekrijs: de directeur van de handelsonderneming Sabri Pet Supplies (Oos terhout. pb 155) moet er ook veel last van heb ben gehad. Hij heeft een nieuw soort „sterk verbeterd" Reppers op de markt gebracht. Dat zijn dingen, ze hebben een beetje de vorm van een lollie, die een voor katten bijzonder nare lucht verspreiden. U prikt ze op kleine afstand van elkaar in uw tuin en kunt er (in tegenstel ling tot eerder uitgebrachte „Reppers") van op aan, dat het poezengeslacht op slag zijn gevoel voor erotiek verliest en spoorslags verdwijnt. De baas van Sabri is overtuigd van het succes en u hoeft 's nachts niet meer op de loer te lig gen met uw windbuks. Reclame voor kindéren: wantrouwen lijkt terecht De directeur van het alom bekende merk speelgoed Fisher Price zei onlangs tijdens een seminar voor reclame en marketing in Amster dam ongeveer het volgende: SfER-reclame heeft erg weinig effect voor jonge kinderen. Onder de vijf jaar hebben ze moeite reclame te onderscheiden van andere programma's. Als ze dat onderscheidingsvermogen wèl krijgen, wordt het effect van een reclame minder omdat Met andere woorden, het heeft geen zin tv-re- clame te maken voor de kleintjes onder ons. Eerst snappen ze er niets van: halen de recla meverteller door elkaar met Barbapappa en Bruintje Beer. En als ze het wel begrijpen, ho ren ze van vader en moeder dat er niets klopt van die reclame. En neem het de ouders eens kwalijk. Kindlief zou de hele Fisher Price fabriek zo willen opko pen. Weg met de STER-reclame die op kinde ren gericht is. maar dat is een persoonlijke me ning. Het leidt alleen maar tot verwende kinde ren, die vermoeide ouders het hoofd stuk zeu ren, bovendien riekt tv-reclame voor jonge kin deren niet fris: het geeft een onbehaaglijk ge voel dat ouders gepasseerd worden in de aan schafkeuze van het speelgoed van hun kinde ren. Een gevoel van: die kinderen maken de ouders wel zo gek. Een gevoel van wantrouwen geeft het. een toenemend gevoel van wantrou wen. De directeur van Fisher Price heeft hele- maal gelijk. Overschot aan LPG Een Amerikaans onderzoek- en adviesbureau heeft uitgerekend dat er in 1985 over de hele wereld een overschot aan LPG zal zijn van 500.000 vaten per dag. Hetzelfde bureau voor spelt, dat er -dus- steeds meer auto's om gebouwd gaan worden op gas. In Nederland rijden -nu nog- de meeste LPG-auto's van de wereld: iets minder dan 300.000. Dat is onge veer 7 procent van het totale wagenpark van vier miljoen. Ter vergelijk: in Amerika rijden van de 145 miljoen auto's slechts 250.000 op LPG. Toch jammer, dat we het LPG alternatief in de waagschaal leggen omwille van 's-Rijks belas- tinghonger. Over belasting gesproken. Wist u dat de auto rijders op het ogenblik samen voor 10 miljoen gulden per dag aan belasting opbrengen via benzine- en dieselgebruik? Koffie verkeerd Zelfs ons laatste restje puur Hollands, ons bak kie leut, troost, koffie, de drank waar onze his torie aan vastgeklonken ligt, dreigt ons nu ont- nmomen te worden. U begrijpt het al: ook kof fie wordt er plotseling door sommigen hard- grondig van verdacht kankerverwekkend te zijn. Niet heel erg, maar toch een beetje. Een Amerikaans onderzoek heeft uitgewezen, dat notoire koffiedrinkers een verhoogde kans hebben op kanker aan de alvleesklier. Wie twee koppen koffie per dag drinkt zou de kans op kanker met 1,8 maal verhogen ten opzichte van onthouders. Bij drie of meer koppen ver meerdert de kans met 2,7 maal. Overigens is de algehele kans op kanker aan de pancreas, volgens de onderzoekers gering: 10 mensen op de 100.000. Maar geen Hollander zal een kopje koffie min der drinken om dit onderzoek. De sigaret, de drank desnoods, zijn nog te ontberen, maar zonder koffie raakt de Nederlandse staat on herroepelijk in verval. Je krijgt geen mens meer aan het werk. Elastine Yersey voor dit strakke badpak in 8 unikleuren (85 pct.Polyamid, 15 pet. Flasthan). De naam is „Atalanta" en het ontwerp komt uit het „laboratorium" van Triumph. Binnenkort wordt het weer dartelen door zee of golfslag- bad en slenteren op boule vard of strand De tenge- ren kiezen daarvoor een bad pak dat als een kous om het lichaam spant met hoog opge sneden pijpen en wijd uiteen- staande bandjes. Er is in Pa rijs een sportieve badlijn op gedoken met als koplopers: Basil, Byblos en vooral Castel- bajac, die zich liet inspireren door de marine, o.m. bij een donkerblauw, tamelijk hoog gesloten eendelig badpak waarop een groot gouden an ker midvoor. Triumph Int. zag het ook wel zitten met de strakke lijn. „Calypso", „Ca priccio" en „Competition" met blauw fond en kleurige banen, zitten gegoten om de leden. De vormgeving is dit seizoen praktisch, en vooral afgestemd op combineren met wijde badjassen, kimo no's, overslagrokken, en zelfs met tunieken en ijldunne shawls, groter dan een badla ken. De bikini blijft, soms in wilde schoonheid: bovenstukje en mini slipje in de vorm van opengevouwen bloembladen. Exotisch zijn de glad satijnen zwempakken in bijvoorbeeld Chinees blauw met dieprol voorstuk als een ingewel front in het midden (Fendi).j kleuren zijn levendig en li men vooral in ,,bloemige"|l kubistisch-geometrische d( van I sins goed op gang. Correggijner ni toonde een lavendelblai badpak met kostschoolme jes kraagje, waaronder e décolleteé tot voorbij de na het voorpand splijt. Met l passende écru blouson OOI hoedje), zowel gewaagd-vi leidelijk als zedig te drageinr Het nieuws zit in het overvlo x dig gebruik van rijk gesned n kimonoachtige (bad)jass met brede biezen en wij mouwen of op Griekse gew":1? den lijkende capes, die zich Jcnd fraaie plooien vanaf de schop" ders over de badkleding sta.01! t ten. Daarnaast is goud en gl niet vergeten. Glanzende miu^fh terialen tot goudleer, lamé v M, lurex voor blitze badpakk .®J"j laten de draagster niet ono|s"ppt Gewaagde bikini (Triumph), die ondanks gemerkt voorbij drentelen, het minimum aan textiel chic behoudt. TINY FRANCIS Sportief de branding tegemoet in „Calyp so" (Triumph Int.). Gegoten om het lijf, streepmodel in kobalt met jade of in zwart met rode piping. Contrastbanen zullen we deze zomer veel zien in combinatie met ver zij waarts geplaatste bandjes en opgeknipte pijpen. Veel zwart met geel en groen; blauw met cyclaam en zwart met lila, geel en groen (C A). Eendelig badpak (Triumph Int.) van zijdezacht glad zend materiaal, voor vrij hoog-opgesneden, acht! ravijndiep. Leerlingstelsel in glasdistrict verkeert in gunstige positie Een belangrijke aanzet tot een eigentijdse beroepsopleiding in de glastuinbouw wordt gegeven door het leerlingstelsel. Het leerlingstelsel in het Zuid-Hollands glasdistrict verkeert in een zeer gunstige positie, omdat er op vele manieren van de cen trumfunctie geprofiteerd kan worden, zoals bijvoorbeeld een zeer grote verscheidenheid aan bedrijven, dit heeft zowel betrekking op de teelten als op de bedrijfsopzet, de nieuw ste ontwikkelingen op teelttechnisch gebied zijn binnen een straal van 25 km te vinden een grote verscheidenheid aan toeleveringsbedrijven om in excursies te betrekken de voorlichtingsdienst, tuinbouwstudieclubs, veilingverenigingen enzovoorts. Ook deze zomer wordt bij de tuinbouwscholen in Naaldwijk en Wateringen weer begonnen met de praktijkopleidingen in de glastuinbouw. De opleiding sluit aan bij alle vormen van lager beroepsonderwijs. Ook mavo en havo leerlingen kunnen er te recht. Het grootste deel van de opleiding vindt plaats in de praktijk op een bedrijf, ook het bedrijf thuis komt hiervoor in aanmerking. Naast de 3 of 4 dagen praktijk worden er 1 of 2 dagen per week theorielessen gegeven op school. Partieel leerplichtigen komen in aanmerking voor een 2-daags pro gramma. De volgende vakken komen in het pakket aan de orde: bodemkunde,'bemesting, plantenziekten, veiligheid, ne- derlands, handelskennis of bedrijfsvoering, EHBO, motoren kennis, werktuigen grondbewerking, watervoorziening en ziek- tebestrijdingswerktuigen, groenteteelt, bloementeelt, sociaal economische vorming toekomstig ondernemer en booglassen. Binnen de opleiding is er .keuze uit de volgende richtingen: - groenteteelt, - bloementeelt inclusief potplanten, - groente/s* nijbloementeelt en de richting bloemsierkunst. Leerlingen die het vak handelskennis in hun pakket hebben kunnen een richting handelskennis volgen. Deze richting is ge lijk gesteld aan het Middenstands diploma. Het leerlingenstel sel is tweejarig, bij de richting bloemsierkunst is er de moge lijkheid om een derde jaar te volgen. Hierin volgt men een op leiding die sterk gericht is op het financiële en organisatori sche beheer van een bloemenzaak. Het diploma hiervan geeft het vestigingsrecht voor de hele detailhandel. Het leerlingen stelsel dat nu zo'n vijftien jaar in het Westland draait, is geheel aangepast aan de eisen die het snel veranderende bouwbe drijfsleven vandaag aan de dag stelt een geeft aansluiting en voorrang bij plaatsing op de ondernemers cursussen zoals AVTO en TVTO, EVTO en MAO. Voor uitvoerige informatie over de cursusprogramma's kan men inlichtingen krijgen bij de R.K. Lagere Tuinbouwschool in Wateringen en de Chr. La gere Tuinbouwschool in Naaldwijk. Reclame voor „gezond eten" bij groenteman Onder het motto „Omdat 't met iets van de Groenteman kan" begint de detailhandel in aardappelen, groente en fruit in september een pro motie-campagne. Het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit en het Bedrijfschap voor de Detailhandel in Aardappelen, Groenten en Fruit hebben de handen in een geslagen en 450.000,- op tafel gelegd om op een aantrekkelijke wijze de consument te ver tellen wat er allemaal met groente en fruit mogelijk is. De campagne is geënt op het gezondheidsprincipe. Men werkt met een aantal thema's, waarvan de eerste luidt „Lekker brood mee". Dit slaat op het luchtpakket van de scholier. In de folder die via de groenteman ver spreid wordt, staan een veertig ideeën over het „versieren" van de boter ham met groente en fruit. Zo tegen de feestmaand de cember komt het thema „Lekkere hapjes" aan de orde. Juist in die „vette" tijd is een calorie-arme hapje bijzonder welkom. Ook in 1982 stelt de promotie- groep van de beide schap pen actuele onderwerpen aan de orde. 5jekker£r°odmee! f H gp' /J -- Nog negen haastig voorbij hollende dagen en dan zullen de grote leliegebruikers in Zuid-Frankrijk, Italië, Zwitser land en in mindere mate ook uit Oostenrijk en West-Duits- land en hun pyama en hun tandenborstel in de koffers mikken en vervolgens koers zetten naar Holland. Want daar - om precies te zijn: in de kassen van Keukenhof - wordt van 20 t.e.m. 25 mei de inter nationale lelietentoonstelling Liliade gehouden. En dat mag je als vakman niet missen! Alle vooraanstaande lelievere delaars en importeurs zullen daar van de partij zijn. Zonder overdrijving kan worden ge steld dat daar een nieuw lelie tijdperk zal worden ingeluid. Een complete staalkaart van de grote verschuivingen die in de komende jaren binnen het sortiment zullen plaats heb ben. „Het gele gevaar" Daar zal óok zonder twijfel duidelijk worden dat het „gele gevaar" in aantocht is. Er zit een complete stortvloed van nieuwe gele lelies aan te ko men. En nu gaat het maar om de vraag: welke zullen het he lemaal gaan maken en welke zijn gedoemd om af te vallen? Het zal moeilijk zijn daar nu veel zinnige woorden over te zeggen. Dit staat wel vast: nieuwe lelies moeten meer in huis hebben dan alleen een „mooi smoeltje", hoe belang rijk dat laatste punt ook kan zijn. Moeilijk Erg moeilijk te bepalen om met zekerheid te zeggen, wel ke lelie tot de koplopers van het peloton zal gaan behoren, zo zeggen ook de Rijnsburgse lelieveredelaars, de vier ge broeders Vletter en J. H. den Haan. Je bent zo gauw ge neigd om de Hollandse bril op te zetten en te vergeten dat men er elders heel andere me ningen en smaken op na kan houden. Als voorbeeld noemen ze de Oriental-lelies, een ras met prachtige grote bloemen, waarvan men ook in Rijnsburg vele honderden zaailingen in aankomst heeft. Die Orientals hebben echter zoetgeurende Op de Liliade komt een stortvloed van nieuwe lelies bloemen en dat wordt in Hol land heel vaak als hinderlijk ervaren. Maar in Zuid-Frank rijk en in Italië denkt men daar heel anders over. Daar wor den deze bloemen maar al te vaak gebruikt als kerkversie- ring bij bijv. een huwelijk. En in zo'n grote ruimte en bij zo'n feest vindt men daar een bloem met een bedwelmende geur juist een „must". Men heeft in Rijnsburg van dat type één zaailing met een op vallend grote, witte bloem. Daarvan heeft een afnemer in Italië al gezegd dat „deze lelie voorziet in een sacramentale behoefte"! Sombere kleur De Rijnsburgers noemen nog een voorbeeld. Ze wonnen bijv. de donkerrode Moulin Rouge, een Mid century-type met opstaande bloemen. Qua kleur bepaald geen schoon heid door de donkere om niet te zeggen sombere kleur. Men heeft dan ook meerdere ma len op het punt gestaan deze lelie niet door te telen en weg te gooien. Maar ziet: toen gro te gebruikers in Zuid-Frankrijk en Italië met deze lelie kennis maakten, bezwoeren ze de Rijnsburgers in alle toonaar den dieielie wel door te telen. Niet omdat ze die donkerrode kleur nu zo mooi vonden, maar in de cultuur kwamen een paar uitstekende eigen schappen naar voren, zoals de zware tak, de houdbare bloem, de lange en sterke stengel, etc. Trits De gebroeders Vletter en Den Haan zullen ook van de partij zijn op de Liliade. Niet alleen met Moulin Rouge, maar met de hele trits nieuwigheden. Voor een groot deel zelf ge wonnen, voor een deel geïm porteerd uit Amerika. De Rijnsburgers krijgen gezel schap van andere coryfeeën uit de lelieverdelingswereld, zoals de Gebrs. Laan uit Bo- venkarspel, Gebrs. Van Zan ten BV uit Hillegom, die in combinatie met Bischoff Tulle ken Lelies BV uit Wieringer- werf een aantal zaailingen naar voren zal brengen. Daar naast Licomba, de combinatie van kwekers die een deel van de nieuwe lelies van de Andij ker veredelaar Klaas de Jong zal pousseren en verder nog enkele andere firma's. Brood op de plank Een heel mooie lelie is niet al tijd de beste. Aanwinsten die jubelende beoordelingen krij gen, die hoog scoren op Proeftuinen en door vriend en vijand worden bewonderd. allemaal prachtig, zegt men in Rijnsburg. Maar dat neemt niet weg dat een nieuwe lelie nog altijd zichzelf zal moeten bewijzen. Waar alles om draait is: wat wil de afnemer in het buitenland? Want hij moet er mee werken. En dan kiest hij niet voor de meest bewonder de of de allerfraaiste, maar voor de lelie die hem het hoogste netto-rendement per vierkante meter geeft. Om het huiselijk te zeggen: voor de le lie die hem het meeste brood op de plank brengt. Moeders mooiste niet. Dat kan soms een lelie zijn waarvan men zegt dat het moeders mooiste niet is. Neem bijv. de gele Concorde van de Rijnsburgse firma. Een wat grové lelie met een fikse spikkeling. Geen cultivar die van ver de aandacht trekt door vorm en kleur. Niettemin een cultivar met zo veel ande re goede eigenschappen die de bloemkweker op hoge prijs stelt, dat het toch een werk paard lijkt te worden. De Rijnsburgers zullen een tiental fonkelnieuwe aanwin sten voor het voetlicht bren gen. Onder meer de prachtige gemodelleerde zuiver oranje Apeldoorn, de lichtoranje Tu- nefull die in knop zo mooi te kent, de helderwitte Snow- princess, de sterke roomwitte Mont Blanc, de rode „runner up" Flaming Start en nog di verse anderen. Het zal interes sant zijn te zien hoe hoog de gebroeders Vletter en J. H. den Haan straks op de eind- lijst van de Liliade zullen prij ken. KKS^SijiÏ!! De CCWS had in de maand april een totaal omzetbedra) ruim 74 miljoen gulden tegen>ruim 60 miljoen gulden in d de maand van het vorig jaar. In de eerste vier "maanden dit jaar was het omzetbedrag 253.127.314,06 gulden 226.785.352,71 in dezelfde periode van het vorig ja« ƒ26.341.961,15 of 11,62 procent meer. Het waren o> weer de potplanten die de grootste omzetstijgingen namelijk 12.097.560,18 tegen ƒ8.960.968,54 vorig ji ƒ3.136.591,64 meer, een stijging met 35 procent. Wat de snijbloemen betreft, die gaven afgelopen maands omzet van ƒ62.003.740,78, vorig jaar ƒ51.038.615,62, vermeerdering met 10.965.124,66 of 21.48 procent. En de afgelopen week had de CCWS ongeveer 5 miljoen gu hogere omzet dan in dezelfde week vorig jaar waarvan de bloemen nu bijna 3 miljoen leverden. Toch kan de ruim 2f joen gulden hoger omzetbpdrag van de veiling de gesl kosten voor de kwekers niet goed makenl Wel mag wo gesteld dat de maand april gunstiger was dan het voorga kwartaal, dat veel te wensen overliet. Dat was ook afg€' week het geval, door de koele weersomstandigheden en rende Moederdag, die een gunstig stempel op de prijzen ten. Bovendien lag de aanvoer beneden die van dezelfde in het vorig jaar, als gevolg waarvan de handel bereid was hogere prijs te betalen. Slechts enkele produkten bra het er slecht af. De totale aanvoer bedroeg afgelopen 48.093.794 bos of stuks tegen 52.325.787 bos of stuks jaar. Niettemin was het totale omzetbedrag 29.067.85 tegen vorig jaar 25.990.547,47. De aanvoer van snijbloe bedroeg nu 45.203.344 bos of stuks met een opbrengstk' ƒ25.003.425,37, tegenover een aanvoer van 49.365.220 of stuks en opbrengst van 22.908.614,14 vorig jaar. HAA< moes igleling i, tot )aart t int it Ook de potplanten mochten er zijn met 1.643.761 stut opbrengst van 3.559.229,62 tegen vorig jaar 1.252.11 opbrengst van 2.527.186,34 vorig jaar. De aanvoer van schillende belangrijke bloemen was beperkt, hetgeen bijv beeld het geval was met de trosanjers met een miljoen mi e vergeleken bij vorig jaar maar met beter prijs. De fresia nog steeds met ruim 10 miljoen een topplaats bezetten, i de prijs herstelde zich wat en lag boven die van vorig JalA^e Van gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vori}. noemen we: Amerikaanse anjers 56 (41), trosanjers 40 anthurium 2.04 (1.94), snijbloemen 25 (26), jaarrond-tro* santen 89 (62), idem geplozen 1.04 (73), fresia 37 (33), ge 79 (67), gladiolen 83 (51), gladiolen colv. 47 (41, irissen 26 lelietakken 89 (57), idem kelken 57 (71), cymbidlum groo (73), idem klein 19 (39), grote rozen 61 (56), idem klein 43 sonia 52 (48), belinda 38 (36), red garnet 37 (34), tulpen 11 De importbloemen met rond de 400.000 waren goed in hetgeen bijzonder kan worden gezegd van de anjers en r' Er kan nu spoedig een fors aanbod van trosanjers van bodem worden verwacht. De kans bestaat dat deze week terugslag wordt ondervonden, nu de meeste woningen minder ruim van bloemen zijn voorzien! iet13311 Dn G i >r Sch :khT i rwini cl Tste spei 0 njeplt >s< Wille Iterda door De 1 rui ft c

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12