etursson rlaat ortijdig ederlands oetbal uccesvolle vissel bij xcelsior FC Den Haag kan geen degradatievoetbal spelen Hoofdrol Hutchinson r ■ESS PEC Zwolle voelde zich bestolen door Isrechter Van Swieten, die in de 75e minuut van het net Feyenoord naar de strafschopstip wees nadat non met een been van Van Moorst in aanraking «komen en op het Zwolse gras was beland. Nauwe- een minuut daarvoor was aan de andere kant Jans rillig in het strafschopgebied van Feyenoord ten komen, maar die situatie achtte de scheidsrechter p voor een strafschop. Petursson, een kwartier te- voor De Leeuw binnen de lijnen gebracht, schoot strafschop raak en zorgde er daarmee voor dat oord met een punt uit ZwoHe kon terugkeren. lie 22 op het scorebord kwam, speelde zich het no- Van Swieten werd door elf woedende Zwolse spe- elaagd en trok de gele kaart voor Israël die de witte izichtbaar probeerde te maken en aanvoerder Hoek- zijn protestactie niet wenste te staken. De irritatie duurde voort en leidde tot een nieuw incident in janvankelijk zo tamme wedstrijd. Petursson voelde oor enkele Zwollenaars bedreigd en nam voor de fan de scheidsrechter wraak door Van Moorst onder schoppen. Van Switen moest de rode kaart te voor halen waardoor de IJslander, die van plan is naar zijn rteland terug te keren, in Zwolle wellicht zijn Neder- voetbalcarrière op wel zeer trieste wijze heeft afge- tooflijk", mompelde Petursson na afloop, terwijl di- Peter Stephan pogingen deed om scheidsrechter witen mild te stemmen. Stephan: ,,Er was een com- lansiag op hem gepleegd. Terwijl hij op de grond lag, hij door Van Moorst in zijn nek geschopt, Hoekstra in zijn handen'en Israël aan zijn oor". Van Swieten: waarschijnlijk wel wat aan vooraf zijn gegaan, maar rensrechter noch ikzelf hebben daar iets van gezien", al leverde de wedstrijd vijf gele (ook voor Drost, Rie- en Van Til) en één rode kaart op. En toch kon niet en onsportief duel, Jaat staan van een schoppartij, n gesproken. Wel was er bij enkele spelers al snel provoceren bespeurbaar zonder dat Van Swieten igen maatregelen nam. eerste helft toonde de thuisclub, die zich door vijf ne- |en op rij in de degradatieproblemen had gewerkt, nkelijk te veel respect voor het povere Feyenoord. Al orgde De Leeuw koppend voor 01 nadat Van Dein- lle vrijheid had gekregen om voor te zetten. Daarna !nner\ de Zwollenaars beter te spelen en Feyenoord \p onder druk. Van der Hengst maakte gelijk en vlak werd het zelfs 21. Hoekstra kopte de bal na een 'an Drost voor het Rotterdamse doel en weer stond er Hengst op de juiste plaats, rust kreeg PEC enkele goede kansen om de zege ief veilig te stellen al mocht de thuisclub niet klagen fan Swieten een treffer van de voor Budding ingeval- jenendijk afkeurde. De Zwollenaars hadden daarna uel onder controle, door i Petursson de strafschop had verzilverd en daarna het vi et veld was gestuurd, was bij PEC van een numerieke Caiifoi^jerheid eigenlijk geen sprake, omdat Israël de wed- hinkend moest uitspelen. i), Riemens (Hamming): Hoekstrs md:v jfifi ai|rv «art: Petursson. Gele kaart: Drost, Israël, Riemens, Hoekstra (al- V), Van Til (Feyenoord). lende ere9n hts 3 tcht. TRDAM Trainer Hans Dorjee van Excelsior paste et begin van de tweede helft van het armzalige duel eiorRoda JC een dubbele wissel toe. Het inzetten 'an Daele en Ernst voor rasp. Nijssen en Plasman» ht de Rotterdammers de twee punten, die zij zo hard I hadden om aansluiting met het groepje degrada- ndidaten te houden. ^jifee minuten kreeg Ernst op rechts de bal. Omdat hij zonde ming' de Limburgse verdediging niet werd aangevallen, kon 2C tast het doel van de weer herstelde Jongbloed rustig „ten met zijn voorzet. Op het moment dat Van Daele het Limburgse doel opdook, stuurde Ernst de bal naar hoofd: 1—0. «Jeffer bleek goud waard voor de Rotterdammers, die in •%ste helft keihard werkten in de zomerse temperatuur door hun grote nervositeit nauwelijks iets goed de- Roda JC spande zich niet in en daardoor was de eer- elft het aankijken niet waard. 55et snelle doelpunt speelde Exdelsior wat rustiger en er J»en plotseling uitstekende kansen. Van Vliet schoot bij inzetten van Van Vliet en Ernst was Jongbloed 4.7 die vaak veel te hard ingreep, schoot voor open doel, r 11 een schot van Van Daele in de verdediging was ge- Td, naast. 5.8 JC was nauwelijks gevaarlijk maar drong in de slotfa- 7 o oen Excelsior meer op de klok dan op het eigen spel nog even aan. Tien minuten voor tijd tastte doelman ings, die door zijn onzekere optreden zijn verdediging _op keer de stuipen op het lijf joeg, mis. Ouwehand ie de bal echter nog net onder de lat vandaan. ^•rtoop: 47. Van Daele 1—0. Scheidsrechter: Geurds. Toeschou- PAGINA 9 DEN HAAG - Ook vier knalbommen, van het kaliber waarvan enige weken geleden scheids rechter Weerink tijdens het duel FC Den Haag- Feyenoord het nodig achtte om de wedstrijd voor enige tijd te onder breken, konden zater dagavond FC Den Haag niet doen ontbranden. De Hagenaars mochten van scheidsrechter Van Ettekoven, die zelfs een waarschuwing tegen het gooien van vuurwerk niet nodig achtte (hij liet wel vragen overigens om niet meer uit het pu bliek te' fluiten) onge stoord verder spelen. Ondanks de reputaties van beide suppporters- clubs kwam het niet tot erg grote incidenten. Wel werden er vanaf de tribunes stenen naar de spelers gegooid, maar dat gaf Van Ettekoven ook geen aanleiding om in te grijpen. Henk van Leeuwen bij een van zijn spaarzame c den overgetikt. acties. Zijn kopbal zou net wor- DEN HAAG - Het water begint FC Den Haag zo lang zamerhand top de lippen te stijgen. Wéér bleef de ploeg afgelopen weekeinde met lege handen staan en een aantal concurrenten verzamelde opnieuw punten. Zodat FC Den Haag met nog vier ronden voor de boeg nog maar drie punten voor staat op een trio teams, dat de staartgroep vormt van een groep van maar liefst negen clubs die in theorie nog in aan merking komen voor degradatie. De helft van de ere divisie in gevaar, een onvoorstelbare situatie maar realiteit anno 1981, het jaar dat vroegtijdig een kam pioen opleverde maar waarschijnlijk pas op de laat ste competitiedag (6 juni) een beslissing in de on derste regionen zal krijgen. FC Den Haag ontmoet voor zijn laatste vier competitiewedstrijden een kwartet ploegen dat behoort tot de potentiële degra datiekandidaten. Achtereenvolgens dient FC Den Haag nog duels af te werken tegen Go Ahead (uit), Roda JC (thuis), Wageningen (uit) en NAC (thuis). Ziedaar een programma om U tegen te zeggen. En tevens een lijstje dat in het Zuiderpark met de nodi ge vrees bekeken zal worden, want doordat het re gelrechte concurrenten betreft zal er een extra portie energie en werklust noodzakelijk zijn. En daar wringt juist de schoen bij FC Den Haag. Zoals ook zaterdag avond bleek tegen FC Utrecht, dat moeiteloos met een zege van 3-1 op zak naar dé Domstad kon ver trekken. Joop Wildbret verwoordde de verbazing die FC Utrecht had bevangen naarmate de ont moeting met FC Den Haag eer gisteravond vorderde. ..Dit was een zeldzaam makkie voor ons", reageerde Utrechts laat ste man, die ook volgend jaar onder trainer Han Berger zal spelen, na afloop in de be stuurskamer. ,,D'r zit totaal geen verband in Den Haag. Bovendien was het met de te genstand nadat wij met 1-0 waren voor gekomen helemaal gedaan. Als wij achter komen gooien we er nog een schepje bovenop. Maar dat kan Den Haag kennelijk niet opbrengen. Onbegrijpelijk". Joop Wildbret legde de vinger precies op de wonde. FC Den Haag kén geen degradatie voetbal spelen, althans niet die mentaliteit opbrengen om in dit soort belangrijke wedstrij den tot de bodem te gaan. Plichtmatigheid is troef, er wordt wel achter een bal of te genstander aangegaan, maar de bezieling ontbreekt, de overtuiging om voor een goede zaak te knokken. Tegen het zonder de geblesseerde en met een steenpuist kampende Wim van Hanegem spelende FC Utrecht, dat toch waarlijk niet indrukwekkend opereerde Ahmet Keloglu, een van weinigen die bij FC Den Haag zaterdagavond een voldoende verdienden, wordt de voet dwars gezet door Joop Wildbret. en zelfs lange tijd ver verwij- Zuiderpark komt, dan worden derd bleef van een vorm die alle registers open getrokken, enigszins paste bij de wel zeer Ook tegen Ajax wil men nog hoge klassering die de Utrech- wel diep in zijn reservoirs tas- tenaars innemen, werd dat niet ten. Maar tegen vrijwel alle an- voor de eerste keer bewezen, dere opponenten is er van eni- Ja, zodra Feyenoord naar het ge verbetenheid, gedoseerde agressie of meer dan gemid delde inzet geen sprake. En dat leidt er dan bij een kwalita tief arme ploeg al snel toe dat de onderste regionen moeten worden opgezocht. Waarin dan zelfs nu het degradatiegevaar accuut is geworden. Ontgoocheling „Ik ben alleen maar blij dat een paar concurrenten (Wage ningen en NEC; red.) punten hebben verspeeld", demon streerde trainer Martin van Vianen zaterdagavond zijn ont goocheling. Om er in niet wei nig krasse termen aan toe te voegen dat zijn team volledig had gefaald. „Op alle fronten was sprake van tekortkomin gen. Er was geen verband tus sen de linies, de bal werd te veel gebracht en er werden in dividuele fouten gemaakt. La ten we maar hopen dat het sei zoen snel ten einde is. En dat we ons toch nog weten te red den. Maar hoe?" Dat is inderdaad de nauwelijks te beantwoorden vraag op dit moment bij FC Den Haag. Welks troosteloze positie nog extra wordt geaccentueerd door het ronduit beschamende aantal tegendoelpunten, 69 stuks maar liefst. Maar het zou te ver voeren alleen de doel man daarvoor verantwoordelijk te stellen. Ook zaterdag tegen FC Utrecht bracht Dido Have naar weer een aantal knappe reddingen op zijn naam, die evenwel per saldo nutteloos bleken, want de tegentreffers vielen toch. En dat was weer een gevolg van andere facto ren. Zoals onvoldoende disci pline in de taakopvatting, de tegenstander laten lopen op momenten dat die moet wor den aangepakt, persoonlijke lilllllllII1B1 DOOR NIEUWE NEDERLAAG STIJGT WATER TOT DE LIPPEN fouten en een te grote terugval van sommige spelers. Van die laatste categorie is René van Delft een typisch voorbeeld. De kleine vleugelspeler is vol doende balvaardig, heeft in zicht genoeg, maar het ont breekt hem aan fysieke en geestelijke hardheid. Pak Van Delft een paar keer stevig aan en zijn rol is uitgespeeld, zo ongeveer kan het devies luiden voor elke tegenstander. Voeg aan Van Delfts falen het ongemotiveerde optreden van de weer in de basis terugge keerde en daarmee in de eta lage gezette Henk van Leeu wen, een op het middenveld zeer ver teruggevallen Chris Treling en een in dit millieu niet meer mee kunnende Lex~ Schoenmaker (die er beter aan zou hebben gedaan toch voor de trainersbaan te kiezen in plaats van nog een jaar te blij ven spelen) en defensieve te kortkomingen (Jansen, en in mindere mate Korevaar/Tem- pelaar) en de verklaring voor een nieuwe nederlaag van FC Den Haag is voorhanden. De enigen die zaterdagavond een voldoende scoorden waren Ha venaar, Wickel en Keloglu. Te weinig om eer mee in te leg gen. Of het ook te weinig zal zijn om het vege lijf te redden zullen de komende weken moeten uitwijzen. FRANK WERKMAN 1-3; scheidsrechter: Van Etteko ven; toeschouwers: 3.000. FC Den Haag: Havenaar; Korevaar (Tempelaar). Mansvc FC Utrecht: Van Breukelen; o (Adelaar), Van Veen, Monster (Van LONDEN Zowel de eindstrijd van de Engel se als die van de Schotse bekercompetitie is onbeslist gebleven. Op Wembley speelden voor 100.000 toeschouwers Manchester City en Tottenham Hotspur gelijk: 11. Beide doelpunten werden gemaakt door Hutchinson van Manchester City. Hij zette zijn club in de 308te minuut op 1—0 en veroorzaakte in de 80ste minuut de gelijkmaker, toen de bal via zijn hoofd in het eigen doel verdween. In de tweemaal vijftien minuten verlenging werd niet gescoord. De wedstrijd zal op 14 mei a.s. op Wembley worden overgespeeld. De finale van de Schotse beker tussen Dun dee United en Glasgow Rangers leverde na 120 minuten voetbal evenmin een winnaar op. Hier werd in het geheel niet gescoord. Kort voor het einde van de reglementaire speeltijd schoot Ian Redford van Glasgow Rangers een strafschop in handen van doelman Calpine van Dundee. Deze finale wordt op 12 mei overgespeeld. Er waren in het Hampdenpark 50.000 toeschouwers. De honderdste finale in de geschiedenis van de F.A. cup tussen Manchester City en Tottenham Hotspur is een wedstrijd van buigen of barsten geworden, waarin Tommy Hutchinson twee doelpunten scoorde, maar waarin de Manches- ter-speler er niet in slaagde zich aan de winnen de zijde te scharen. De ontmoeting eindigde ge lijk 11, dank zij de activiteiten van Hutchin son, die eerst op normale wijze scoorde en acht minuten voor tijd de bal ongelukkig op het hoofd kreeg, zodat deze in eigen doel ver dween. De verlenging bracht geen doelpunten meer, zodat donderdag a.s. op Wembley de tweede uitvoering volgt. Fors ingrijpen De twee doeltreffende kopballen van Tommy Hutchinson in beeld die het nood zakelijk maakten dat de honderdste cup- final in Engeland komende donderdag moet worden overgespeeld. de ontmoeting geen open karakter kreeg, zoals veel toeschouwers hadden gehoopt. Manches ter voelde zich in dit speltype veel beter thuis dan Tottenham en het was dan ook verdiend dat Hutchinson zijn club na een half uur op 10 zette. Maar de Londense rivaal kwam ver in de tweede helft terug, toen de 20-jarige Gary Brooke de plaats innam van de uit vorm zijnde Ricardo Villa, één van de twee Argentijnen, die Tottenham in dienst heeft. Met nog twaalf minu ten te spelen werd Osvaldo Ardiles, de andere Argentijn, door Garry Gow onderuit geschopt toen hij het strafschopgebied wilde binnengaan. Uit de korte vrije trap die volgde vuurde Glenn Hoddle een afstandsschot af, dat via het hoofd van Hutchinson in het doel van Manchester City belandde. De voldoening was waarschijnlijk het grootst voor Roberts. De jonge Tottenham-ver- dediger werd tegen de mond getrapt, maar speelde ondanks het verlies van enkele tanden de wedstrijd uit. In de verlenging bleek hoeveel de spelers van zichzelf hadden geëist. Er deden zich vele gevallen van kramp voor. Schotse beker In de Schotse bekerfinale worstelden Glasgow Rangers en Dundee honderdtwintig minuten vergeefs om de productiviteitsbarrière te door breken. Rangers had een pracht van een kans om de overwinning binnen te slepen, toen enke le seconden voor het verstrijken van de normale speeltijd Bobby Russel onderuit werd gelopen door Frank Kopel en de scheidsrechter een strafschop toekende. Maar lan Redford richtte recht op doelman Hamish McAlpine. Afgezien van deze strafschop deden zich weinig opwin dende momenten voor. Dundee zette de combi naties wat vloeiender op, maar het gevoel van Rangers om te overleven, had daar steeds een passend antwoord op.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9