ranse communisten billen meeregeren Toekomst Helmut Schmidt ziet er somber uit CeidócSo h Geestelijke uitputting van Rusland gevaarlijk SOARES ONBETWIST LEIDER PORTUGESE SOCIALISTEN Mitterrand wil aantal edrijven nationaliseren Washington en Moskou verrast door zege Mitterrand Begin dreigt met aanval op Syrische luchtdoelraketten Nieuwe hongerstaker •Joordierse gevangenis 'AGINJ fITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 11 MEI 1981 PAGIN&J 1RIJS Franfois Mitterrand Hij is niet voornemens om de prijzen te be* 1, nu hij president van Frankrijk vriezen behalve daar waar sprake is van geworden, voor Frankrijk een concurrentie. Hij wil verder wel de btw op dïkale nieuwe orde instellen en yESS a,fschaffen- j s„ Op de lijst van de te nationaliseren onderne- der meer grote sectoren van de mingen staan ITT France, CII-Honeywell- lustrie, inclusief van de grote Buil, Pichiney-Ugine-Kuhlmann, Sanit-Go- itenlandse zusterondernemingen, bin, Pont-è-Mousson, Cie Generale d'Eletri- vité, Rhöne-Poulenc, Thomson-Brandt, Roussel-Uclaf en Avions Marcel Dassaults. tionaliseren. rwacht wordt verder, dat de ent ook veel hervormingen zal fiscaal gebied, zoals het instellen pre- Verder is er sprake mogensbelasting op kapitalen groter dan meerderheidsbelang i i het r lerhalf miljoen gulden, het verhogen vennootschapsbelasting dividenden.. dernemingen zoals Usinor, Sacilor, Creusot het bevriezen Loire, Matra Peugeot en wellicht ook Mi- chelin. Op de Place de la Bastille, het symbool van de Franse Revolutie, vierden aanhangers van Mitterand diens overwinning op de zittende president, Giscard. ?rvolg van voorpagina) 1RIJS Zonder een meerderheid in parlement kan de nieuwe regering chts door middel van decreten rege- Ingeval de nieuwe Nationale ver- dering min of meer een weerspiege- zou worden van de tegenwoordige een centrum-rechtse meerderheid eft, zoals dit sedert 1958 het geval, dit tot een crisis van de Franse po- ieke instellingen kunnen leiden. De uatie zou in dat geval vergelijkbaar met de crississen onder de Vierde lubliek. lgens veel waarnemers wordt het zeer ogelijk geacht dat de kiezers hun mming van zondag zullen willen „neu- liseren" door in de komende Kamer- kiezingen weer wat rechtser te stern- in. Vooral de houding van de commu- ten wordt belangrijk genoemd. .Als de nmunistische eisen tussen nu en deze merverkiezingen tot wrijving of zelfs problemen mochten leiden, is het zeer wel mogelijk dat het karakter van de nieuwe Assemblee rechts blijft waarmee de voor waarden voor genoemde institutionele cri sis geschapen zouden zijn. Maar ook de vorming van de regering zou al tot pro blemen kunnen leiden omdat de commu nisten wier stemmen in beslissénde mate bijgedragen hebben tot de overwinning van Mitterrand dan om hun beloning ko men. Dit is zondagavond trouwens al door hun leider. Georges Marchais duidelijk gemaakt. Zij hebben dit overigens al ge ruime tijd laten doorschemeren. Zij eisen ministerportefeuilles in het kabinet en zullen zich vermoedelijk niet tevreden stellen met die van Visserij en Milieu-be scherming. Voor de nieuwe president zal het moeilijk blijken de communisten be langrijkere ministeriële funkties toe te kennen. Men ziet derhalve de eerste we ken van het presidentschap van Francois Mitterrand met niet geringe bezorgdheid tegemoet, mede omdat de -communistische vakbonden bij wijze van het ontketenen van stakingen met een politieke stok ach ter de deur zouden dreigen. In deze at mosfeer zou het Mitterrand niet meeval len zich van de eerste taak die zijn keuze hem opgelegd heeft, .te kwijten, namelijk het verzoenen van de twee helften van Frankrijk die als gevolg van het relatief geringe verschil in stemmen voor de bei de kandidaten in twee tegengestelde kam pen verdeeld zijn. Mitterrand heeft nim mer aangeduid wie hij als eerste minister zou aanwijzen, maar op een vraag of Mi chel Rocard geen geschikte figuur zou zijn, heeft hij geantwoord dat dit geen slecht idee was. Rocard vertegenwoordigt meer de moderne, sociaal-democratische tendens van de socialistische partij en had in oktober zijn kandidatuur voor die van Mitterrand gesteld. Kort daarna stelde deze laatste evenwel de zijne waarop Ro card zich terugtrok, hetgeen velen destijds betreurden. DEN HAAG Zowel Washington als Moskou blijken ver rast te zijn door de overwinning van de socialist Francois Mitterrand. In Washington toonde men zich duidelijk be zorgd en duurde het uren voordat er een officiële reactie was op de overwinning van Mitterrand. De regering-Rea- gan had van te voren geweigerd zich uit te spreken voor een van beide kandidaten, maar het was duidelijk dat zij graag Giscard had zien winnen. Vanmorgen vroeg pas werd door Reagan een gelukstelegram verzonden aan Mit terrand. In Moskou, waar de Russische leiders zich duidelijk had den uitgesproken voor herverkiezing van Giscard, gaf het persbureau Tass de overwinning van de socialist- zonder enige reactie of commentaar van de leiders in het Kremlin door. De NAVO in Brussel zei te verwachten dat Frankrijk on der Mitterrand een loyaal lid van het Atlantisch bondge nootschap zal blijven. Men verwachtte daar ook een meer Atlantische houding van Mitterrand maar men vroeg zich tegelijkertijd af of Mitterrand niet „gegijzeld zal worden door de communisten". De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de En gelse premier Thatcher wensten Mitterrand geluk en suc- Socialistische voormannen toonden zich alom verheugd over de overwinning van Mitterrand. In een reactie ver klaarde PvdA-leider Den Uyl dat de overwinning van Mit terrand „een grote dag, een grote gebeurtenis" te vinden. In een verklaring van de PVdA werd verder gezegd dat de overwinning van Mitterrand van groot belang is in tijden van crisis ep opkomend conservatisme. In Spanje felici teerde links zichzelf met de verkiezing van de Franse so cialist. [AIG !W YORK De Amerikaanse minister buitenlandse zaken Alexander Haig zaterdag gewaarschuwd voor de gees- verzwakking van de Sovjet-Unie. Haig kan de uitputting van het imunistische systeem het Kremlin ge- rlijk maken. ig heeft dit gezegd tijdens een toespraak voor studenten van de Syracuse-universiteit in New York. Hij somde een aantal „afschrikwekkende problemen" op waarmee Moskou te maken heeft, zoals de vijandschap van China, de ont wikkelingen in Polen, het economisch feilen en de „ideologische sterliteit". Volgens Haig kan echter een staat die zo machtig en eerzuchtig is als Rusland gevaarlijk worden omdat de kern van het systeem bedreigd wordt. Sovjet-leider Brezjnev heeft zaterdag in Kiev opnieuw gepleit voor een open dialoog met de Verenigde Staten, „waar en met welke agenda dan ook". Volgens Brezjnev kan zijn land ech ter snel en doeltreffend antwoorden op uitda gingen van het Westen. De toon van de rede van de Russische partijleider was positief, ver geleken met de aanvallen op de VS en hun bondgenoten na de NAVO-bijeenkomst in Rome. Westerse diplomaten verwachten dan ook dat Rusland deel zal nemen aan de onder handelingen over beperking van het aantal kernraketten, ondanks het NAVO-besluit om enkele honderden kernraketten meer in Euro pa te stationeren. Twijfelachtige zege De wil tot verandering bij de Fransen is in de gisteren ge houden presidentsverkiezingen net iets sterker gebleken dan de gehechtheid om het beleid van Giscard d'Estaing voort te zetten. De verkiezing van de socialist Mitterrand betekent, het is al vaker betoogd, niet slechts dat er een regering van een andere signatuur zal aantreden. Integendeel, de nieuwe president wil een programma doorvoeren, dat haaks staat op het beleid van zijn voorganger en dat onder meer zal bestaan uit nationalisaties en aanzienlijke verkorting van de werktijd voor alle werknemers. Maar afgezien of een dergelijk program op louter econo mische overwegingen haalbaar is, voor de uitvoering ervan is Mitterrand aangewezen op een links parlement. Indien dit bij nieuw uit te schrijven verkiezingen al gevormd kan wor den, dan is de meest complicerende factor daarbij de rol van de communisten, die met hun plotselinge eenzijdige verbre king van de zogenaamde Linkse Unie in 1977 bewezen heb ben geen betrouwbare parners te zijn. De (hoge) eisen die de communisten nu stellen aan medewerking versterkt dit wan trouwen slechts. Al met al heeft de socialist Mitterrand met zijn verkiezing van gisteren een belangrijk punt gescoord, maar de vraag is of hij ooit echt een politiek van verandering zal kunnen doorvoeren. Geen wonder dat nu bij velen opnieuw het poli tiek versplinterde beeld opdoemt van de Vierde Republiek met zijn vele wisselende meerderheden, die in 1958 in chaos ten onderging. Maar misschien is dat beeld te somber ge schetst en verdient een zo'n ervaren en hervormingsgezind politicus als Mitterrand, die de Vierde Republiek in elf kabi netten heeft gediend, de gunst van de twijfel. Toch kan dat niet verhinderen dat de twijfel blijft overheersen. JERUZALEM Premier Begin van Israël heeft gisteren weer gedreigd met militaire maatregelen, als Syrië de sta tus quo in Libanon niet herstelt en zijn (Russische) lucht- doelraketten niet uit dat land terughaalt. Op het verkiezingscongres van het regerende Likoedblok in Je ruzalem zei Begin, een dag voor aankomst van de Amerikaanse onderhandelaar Philip Habib: „Als Syrië na de veelomvattende diplomatieke bemoeiingen zijn raketten niet uit Libanon terug trekt, dan zal onze luchtmacht een passend bevel ontvangen. De Syriërs weten dat, als wij onze piloten in actie brengen, dit ook resultaten zal hebben". In Israëlische regeringskringen is met uiterst skeptisch over de kansen op succes van Habibs missie om de crisis rond Libanon, te bezweren. Syrië heeft van zijn kant een veelomvattend plan opgesteld voor de strategie bij een eventuele confrontatie met Israël. Intussen heeft Begin op het reeds genoemde Likoedcongres ook opnieuw vinnig uitgehaald naar bondskanselier Schmidt van West-Duitsland. Hij zei met name dat „Schmidt niet het recht had om zelfbeschikking voor de Palestijnen te willen". Hij zei dan ook, dat hij niet van zins was om ook maar één woord terug te nemen van de aanvallen, die hij op Schmidt gedaan had, Be gin waarschuwde de neonazi's in West-Duitsland, die Israëlische functionarissen bedreigen. „Als ook maar één jood een haar wordt gekrenkt, is het mogelijk dat wij jullie, net als Eichmann, te pakken krijgen", aldus Begin. ELF AST In de Maze-gevangenis in het Noordierse Bel-' st is de IRA-gevangene Joe McDonnel (30) in hongersta- ng gegaan. McDonnel, die in 1977 samen met Sands werd roordeeld tot veertien jaar gevangenisstraf wegens verbo- wapenbezit, neemt hiermee de actie van Bobby Sands ancis Hughes, de IRA-gevangene die aan de 58e dag van zijn ngerstaking is begonnen, heeft gisteren in de Maze-gevange- het Sacrament der Stervenden ontvangen, e Britse soldaten zijn zaterdagnacht gewond geraakt bij een nval van de IRA op een politiekazerne in Fermanagh-Monag- in, vlak bij de grens met de Ierse republiek. Het was voor de 'eede achtereenvolgende keer dat het verboden Ierse republi- inse leger met zelfgemaakte mortieren beschietingen uitvoer- Vrijdag raakten ook al twee militairen gewond. IRA-sympathlsanten heb ben zaterdag In Belfast ge demonstreerd. Zij droegen zwarte vlaggen ter herden king van Bobby Sands en portretten van hongersta ker Francis Hughes. Soltzjenitsin" lag in Polen ARSCHAU Een onaf- rikelijke uitgever heeft iteren aan de Universiteit n Warschau een tentoon- :lling geopend van voor- en verboden boeken, taronder George Orwells •84" en de werken van de issische dissident Alexan- Soltzjenitsin. Poolse autoriteiten hebben Jgever Chojecki toestem- 'ng gegeven voor de ten- onstelling die een week gaat 'ren, en voor zijn plan de rder verboden boeken te an verkopen. /n jaar geleden werd de uit- 'Tver nog gevangengehouden ?gens het onafhankelijk pu reren van boeken. Het >lse parlement buigt zich op ogenblik over een wetswij- S'ng die de censuur moet ^rsoepelen. Drie ETA-leden doodgeschoten MADRID De Spaanse po litie heeft tijdens een vuur gevecht in de Zuidspaanse stad Almeria drie mannen doodgeschoten, die lid zou den zijn van de Baskische afscheidingsbeweging ETA. Eerder in het weekeinde wa ren even ten zuiden van Ma drid drie leden aangehouden van de terroristische organisa tie Grapo. Zij worden beschul digd van de moord, verleden week maandag, op generaal Andreas Gonzalez de Suso en een politieagent. In Basken land werden meer dan zestig mensen aangehouden, voorna melijk militante leden van de Baskische partii. Tegen de aanhouding is scnerp geprotes teerd. Grote gift Mohammed Ali voor onderzoek kindermoorden Atlanta ATLANTA De ex-wereld kampioen boksen zwaarge wicht Mohammed Ali heeft zaterdagavond meegedeeld dat hij een gift van 400.000 dollar heeft gestort in het fonds in Atlanta in de Ame: rikaanse staat Georgia waaruit het onderzoek naar de moorden op 26 zwarte kinderen wordt bekostigd. Het is de grootste individue le gift die aan het fonds is gedaan. Atlanta kan nu een beloning van een half miljoen dollar in het vooruitzicht stellen van degene die aanwijzingen kan verschaffen die tot aanhou ding van de dader(s) leiden. Mohammed Ali zei op een persconferentie dat het be schamend was dat de Ameri kaanse zwarten slechts 100.000 dollar bijeen hadden weten te brengen voor het pakken van de moord.enaar van hun kin deren. LISSABON Mario Soares is na een stormachtig partijcongres van twee da gen terug als de onbetwiste leider van de Portugese socialisten. Het congres heeft hem in feite tot 1983 de wije hand gegeven, een positie die hij de ko mende tijd kan gebruiken om tot een akkoord te komen met de centrum rechtse regering over het terugdringen van de militairen uit de Portugese poli tiek. De sterk vergrote bevoegdheden die het congres zaterdagavond Soares verleende, komen er in grote lijnen op neer dat geen enkel partijorgaan, behalve het congres zelf, zijn daden zal controleren. Het vol gende partijcongres zal niet voor 1983 worden gehouden. Deze gang van zaken heeft de kansen van Portugals grootste oppositiepartij vergroot om met de rege ring snel tot overeenstemming te komen over een dit jaar te verwezenlijken grond wetsherziening. Soares, zelf oud-premier, maakte het congres vrijdag duidelijk dat hij het van essentieel belang acht om in het parlement eenstemmigheid te berei ken over een wijziging van de grondwet, die in 1976 is opgesteld en de militairen het recht geeft om hun veto uit te spreken over wetsvoorstellen. De regering, ge vormd door de partijen van de Democrati sche Alliantie, en Soares willen onder meer Portugals Militaire Raad van de Re volutie afschaffen, de grondwet zuiveren van revolutionaire taal en de macht van de president beknotten. Soares moet nog wel de socialistische par lementsleden, onder wie veel van zijn te genstanders, overtuigen, maar het congres heeft dat bij voorbaat al zeer voor hem vergemakkelijkt door te bepalen dat hij de politiek van de partij mag opleggen aan de parlementsfractie. Voor een grond wetsherziening is een twee-derde meer derheid nodig, en dat is de reden waarom de regerende Democratische Alliantie de socialistische stemmen niet missen kan. Geheimzinnige ziekte in Spanje kost vier mensenlevens MADRID In het gebied rond Madrid zijn 65 mensen met een geheimzinnige, op longontsteking lijkende ziekte in ziekenhuizen opgenomen, zo hebben gezondheidsfunctio^ narissen gisteren meegedeeld. Sinds de kwaal negen dagen geleden voor het eerst werd gesignaleerd, zijn vier patiënt- ten, drie kinderen en een vol wassene, overleden. De Spaan se staatssecretaris van volksge zondheid verklaarde dat het nog te vroeg is om te kunnen vaststellen of het gaat om de „veteranenziekte", zo ge noemd nadat in 1976 29 deel nemers aan een congres van. het Amerikaanse legioen eraan waren bezweken. NA DE VERKIEZINGEN IN WEST-BERLIJN Op deze manier waarschuwden de „Alternatieven" voor en tijdens de parlementsverkiezingen in West- Berlijn, de kiezers voor de leiders van de grote partijen: Hans-Jochen Vogel (SPD) en Richard von Wei- zsacker (CDU). (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Voor Helmut Schmidt moet de avond van de tiende mei 1981 een zeer sombere rijn geweest Niet alleen heeft, hij zijn belangrijkste vriend in de internationale politiek Giscard d'Estaing verloren met wie hij inten sief samenwerkte, wekelijks telefo neerde en gemeenschappelijk uiterst belangrijke ontwikkelingen op het wereldtoneel in gang heeft gezet bo vendien verloor zijn partij in Berlijn zoveel stemmen dat men rustig van een fiasco kan spreken. Weliswaar was zijn steun en toeverlaat Hans Jochem Vogel er de laatste maanden in ge slaagd om als burgemeester van de voormalige rijkshoofdstad een absoluut debacle te verhin deren, de uitslag was echter zodanig dat de Bondskanselier het ergste voor zijn - toch al wankelende regeringscoalitie moet vrezen. Wat zondag in Berlijn is gebeurd, is het beste te verduidelijken met een blik in het verleden. In 1950 bij het begin van een nieuwe aanloop tot democratie, begon daar de CDU met een aan hang van ongeveer 25 procent. De FDP trok eenvijfde van de stemmen tot zich, terwijl de SPD een superieure positie innam met de steun van ongeveer de helft van de bevolking. Het sociaal-democratische bolwerk brokkelde ech ter geleidelijk steeds verder af. Nadat de CDU er in 1975 in was geslaagd om voor het eerst de grootste partij te worden (welke trend zich in 1979 voortzette) heeft zij nu biina dezelfde posi tie verworven die de SPD vlak na de oorlog had. De FDP is al blij dat zij het vege lijf heeft weten te redden. Men zou er verkeerd aan doen de uitslag de verkiezingen in Berlijn alleen uit een natio naal Duits gezichtspunt te beschouwen. Gebro ken ruiten op de Kurfürstendamm, de krakers en de rellen, en pm niet te vergeten de politie ke schandalen die zich in het recente verleden hebben afgespeeld, zijn er in eerste instatie de oorzaak van dat vooral oudere, traditionele SPD-kiezers zich van hun partij hebben afge wend. Maar Berlijn is ook altijd een brandpunt ge weest van ontwikkelingen die zich elders pas later manifesteerden. En in zoverre moet de stembusuitslag van afgelopen zondag voor de regenten in Bonn een teken aan de wand zijn. Daarbij gaat het nog niet eens zozeer om de winst van de CDU, 5 zal deze in Bonn met de grootste aandacht worden bekeken. In eerste instantie denkt men daar natuurlijk vooral aan het behoud van de macht en dat is door de re sultaten in Berlijn tamelijk aan het wankelen gebracht. Nee, wat Bonn eigenlijk het meest zorgen zou moeten baren, is dat in Berlijn bijna 8 procent van de kiezers zich walgend heeft af gewend van wat de grote drie partijen dagelijks prediken. Daarbij gaat het nog niet eens om „alternatieven" zoals de vierde partij zich noemt. Die bestaat voornamelijk uit midden groepen in de verzorgende en onderwijssector. De wérkelijke alternatieve jongeren gaan hele maal niet meer naar de stembus. Die hebben zich allang van de politiek afgewend. Voor de SPD - de enige partij die daartoe in staat is - zal het de belangrijkste opgave zijn om de jeugd die niet meer in politiek gelooft van het tegendeel te overtuigen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7