■ddy Stibbe veelzijdigste ruiter amo voriet voor derby wereldtitel bandstoten Ludo Dielis Nederland speelt tegen Ierland voor Davis Cup ORGANISATOREN MOTORCROSS IN PANIEK Ipoftttribune i Euser weer succesvol Zaal Kardolus succesvol LEIDSE COURANT MAANDAG 11 MO 1981 PAGINA 11 PUBUEK LAAT HET AFWETEN NORG Opvallender dan de verrassende zege van Gerrit Wolsink in de internationale 500 cc-motorcross op het zand- circuit van Norg was de geringe publieke belangstelling. Slechts 3.000 betalende toeschouwers passeerden de toe gangshekken. De organisatoren waren zo ontgoocheld over deze geringe toeloop, dat zij onmiddellijk een datum voor een vergadering met de overige organisatiecommissies in het land instelden. Onderwerp van bespreking: de drastische terugloop van het publiek, die zich dit seizoen heeft ingezet. De organisatoren in Norg vrezen dat internationale wedstrijden om des keizers baard, zoals gisteren in Norg, door de internatio nale elite gemeden worden. Zij willen de KNMV voorstellen de evenementen een bepaalde status te geven, zoals 'meetellend voor het nationale kampioenschap', waardoor de inzet van de coureurs geprikkeld wordt en voorstaanstaande rijders gedwon gen worden deel te nemen. In Norg droeg de 500 cc-cross over drie manches het etiket 'in ternationaal'. De nationale toprijders waren aanwezig. Van de buitenlandse toppers gaf evenwel niemand acte de présence. Zo kon Gerrit Wolsink zijn eerste zege in dit seizoen behalen. De overwinning van Wolsink was temeer opvallend omdat hij in het verleden nogal stevige kritiek had geuit op de veiligheid van het zandcircuit. Gisteren ondervond hij daar kennelijk geen hinder van. De wereldtitel in de 500 cc-klasse is gereserveerd voor een van de drie topcoureurs Kenny Roberts, Randy Mamola en Barry Sheene. Na drie races voert dit supertrio het veld aan. Op het circuit van Monza behaalde drievoudig wereldkampioen Kenny Roberts zijn tweede zege in dit seizoen. Door deze over winning en het uitvallen van Randy Mamola nestelde de Califor- niër zich aan de kop van het WK-klassement. Boet van Duimen handhaafde zich opnieuw in het voorste gelid met zijn vierde plaats, al speelde hij geen rol in het gevecht om de dagprijs. Jack Middelburg, een privérijder, legde beslag op de zevende plaats. De zege van Roberts is geen moment in gevaar geweest. In de openingsronde haakte zijn voornaamste tegenstrever. Randy Mamola, al af. In de opwarmronde had Mamola problemen met de motor geconstateerd, die hem noopten na de eerste kilometer zijn machine aan de kant te zetten. Vanaf dat moment stond de overwinning van Roberts vast. De Nieuwzeelander Crosby kon de rol van Mamola niet overnemen. Marco Lucchinelli, die de beste trainingstrijd had gemaakt, kreeg bij de start zijn motor niet aan de praat. Hij liep zoveel achterstand op. dat hij tenslotte als vijf de finishte, achter Boet van Duimen, die op het 'oude' materiaal van Robert rijdt. Fabriekspolitiek Van Duimen, als negende gestart, werkte zich aanvankelijk op naar de derde plaats, gevolgd door Jack Middelburg als vier de. Beide rijders moesten daarna terrein prijs geven. Van Dui men moest om 'fabriekspolitieke' redenen Barry Sheene voor laten gaan. Middelburgs motor had te weinig vermogen om het gevecht met de dik toetaaide coureurs op de supersnelle machines aan te gaan. Middelburg maakt daarom van de WK maar een privé-kampioenschap met Franco Uncini om de titel 'beste privó-rijder'. Tot dusverre staat de Naaldwijker dik op punten Voor, al moest hij op Monza, dat na acht jaar weer eens de de grote motorjongens mocht ontvangen, een andere privé- coureur (de Italiaan Paci) voorrang verlenen. In de 500-cc vertolken privé-rijders een ondergeschikte rol maar in de andere klassen hebben zij wel kansen op successen. Zo zegevierde in de 250 cc-klasse de Fransman Eric Saul op zijn privé-Yamaha vóór wereldkampioen Antov Mang. De Duitser, die een jaarsalaris van 250.000 Marken toucheert, moest in de slot- ronde de Fransman laten voorgaan omdat hij weigerde de gas kraan open te draaien. Het gladde wegdek en de verkeerde ban den weerhielden hem hiervan en schonken Saul de zege. Kees van der Ven is gisteren in Harfsen de grote uitblinker ge weest in de derde race om het Nederlands motorcrosskampioen schap in de 250 cc-klasse. De coureur uit Bakel won zowel de eerste als de tweede manche. In de eerste serie werd Bennie Wil- ken tweede, terwijl Henk van Mierlo in de tweede manche tot de zelfde klassering kwam. In Harfsen, gelegen tussen Deventer en Lochem, waren 10.000 toeschouwers. 848. De srijzenl •erste listeren t i Duindi ag Is: 1 248.0! 366,90. >sjtDAM Eddy Stibbe negende military van tn gewonnen zoals Hoewel het verschil iunten met de concur- het Amsterdamse zo opvallend groot »nde de 31-jarige be- idige uit Helvoirt zich uidelijk de veelzijdigste De manier waarop )jjvoorbeeld zaterdag al te moeilijke cross |de, sprak boekdelen, ij ook de 22e en laat- arnis foutloos had be- n, hield hij de 12-jari- Atumn Haze in om zo dicht als moge- i deale tijd (tien minu- benaderen. Daardoor be bij gelijk eindigen Pool Jan Lipczynski het reglement toch Ie prijs krijgen. Zo ver iet niet want Lipczyns- kte met zijn Olym- isard Bastion een fout ifsluitende springcon- n zakte daardoor naar Ie plaats, achter een Pool, Miroslav Szlap- De Polen ondervonden zater dagavond ook in de militarys- port wat solidariteit betekent. Aanvankelijk had de jury be sloten de gehele Poolse equipe te diskwalificeren wegens het gebruik van verboden radioap paratuur. Prompt hielden de overige deelnemers een hand tekeningenactie om de jury op andere gedachten te brengen. De jury d'appel besloot later het protest van de Polen toe te wijzen en alleen Rafalak gedis kwalificeerd te laten, omdat hij nog net voordeel kon hebben gehad van de radioverbinding met zijn ploegleider. Veelal fungeert de uithoudings- proef en vooral de cross, als scherprechter in een military maar in Amsterdam klonken de dressuurresultaten het meest door in het eindklasse ment. Het besluit van de Inter nationale Hippische Federatie (FEI) het tempo van de cross met 20 meter per minuut te verlagen tot 520 meter had tot gevolg dat de meeste deelne mers zonder fouten bleven. Valpartijen en weigeringen be hoorden tot de uitzonderingen. In totaal moest In de vier fasen van de uithoudingsproef een afstand van 17.450 meter wor den overbrugd. Het gevolg van de vele foutloze ritten was dat het veld in strafpunten dicht opeen kwam te liggen. Eén fout in het sprongconcours van gisteren, wat vijf strafpunten betekende, deed een combina tie dan ook een fikse duikeling maken. Gezakt Zo zakte de Britse amazone Sue Collins van de vijfde naar de elfde plaats. Bram Rierink, na het tweede onderdeel met zijn zesde plaats tweede Ne derlander. maakte liefst vier springfouten en overschreed de tijd, waardoor hij in de on derste helft van het klassement terecht kwam. Omdat ook de Westduitser Harry Klugma/in vijf extra strafpunten opliep, kon de uitstekend rijderide Yvonne Jurgens met Sallano K naar de vijfde positie klimmen. Ook de klasseringen van Anet- te Lips (zesde) en Alice Waan- ders (zevende) mochten er zijn. Het hoogtepunt in dit military seizoen is de strijd om de Eu ropese titels, begin september in de Deense plaats Horsens. De belangrijkste selectiewed strijd voor de Nederlandse rui ters en amazones is met Pink steren te Hooge Mierde. Daar voor, en ook daarna, komt de Engelse deskundige Dick Still- well over om de Nederlanders van advies te dienen. Het ligt voorts in de bedoeling dat Stillwell in Horsens als begelei der van de nationale ploeg zal optreden. Na Hoge Mierde wordt een selectie van zes combinaties aangewezen om zich op Horsens voor te berei den. Grote wedstrijden staan vóór Horsens niet meer op het programma. Wout Jan van der Schans gaat met zijn paard Allegro tegen de grond. MURCIA - Ludo Dielis is in Murcia wereldkampioen biljarten bandstoten geworden door de finale te winnen van titelhouder Raymond Ceulemans. Dielis versloeg zijn landgenoot Ceule- mans in achttien beurten met 200-112. Christ van der Smissen legde uiteindelijk beslag op de vierde plaats na met 200-101 van de Westduitser Wildförster te hebben gewonnen. De Spanjaard Quetglass, die in de vierde ronde zijn eerste nederlaag leed, legde beslag op de derde plaats. Van der Smissen had in de vierde ronde na een voortreffelijke start verlo ren van Ceulemans. De Nederlander opende met 80 punten in de eerste beurt, waarna zich een carotteduel ontwikkelde. Daarin zegevierde de Belg uiteindelijk met 200-185 in dertien beurten. Tot voorzitter van de Nederlandse biljartbond is benoemd Jan Lageweg, die daarmee de opvolger werd van mr. Peter de Booy. Lageweg was van 1970 af vice-voorzitter en fungeerde in de crisisperiode van 1974 als waarnemend voorzitter. MANTORP Het Racing Team Holland heeft op het circuit van Mantorp in Zwe den dit weekeinde succesvol geopereerd. In de tweede race van de Europese titel strijd in de formule Ford 1500 racete Cor Euser naar de eer ste plaats. Jaap van Silfhout eindigde als vijfde. Cor Euser vertrok in Mantorp vanaf de pole-positle. In de training had Euser de snelste tijd gemaakt. Al had die tijd niet te veel betekenis gezien de geringe marges. Van Silf hout bijvoorbeeld verwezenlijk te de 12e trainingstijd, op 49/100e seconde achter Euser. Na de start nam Euser direct de leiding. Hij behield die tot de vierde ronde. In die omloop spinde zijn wagen, waardoor hij teruggeworpen werd naar de tweede plaats achter de Zweed Nordlander. In de laat ste omloop wist Euser zijn con current alsnog té passeren en beslag te leggen op de over winning. Van Silfhout, vertrok ken als 12e, reed een regelma tige race en klasseerde zich als vijfde. Door die prestaties de len Euser en Van Silfhout In het klassement de derde plaats met 20 punten. tbalkan ag „Ishamo wint de derby; daar kun je zeker van jemeei or mij staat dit voor honderd procent vast als de rem M jezond blijft", aldus de Limburgse eigenaar Jo op den win it Vaals. Ishamo won gisteren met groot vertoon van P'o« ip Duindigt de hengstenproduktenren, de grote voorlo- 'inali de derby der volbloeds. Ishamo maakte gisteren ken- Je geic Duindigt. Als tweejarige kwam hij alleen maar aan de Lijouitsland en Engeland. In het Duitse Baden Baden kon de beste tweejarigen-makkelijk mee komen. Dit jaar nog niet aan de start geweest, maar eigenaar Op den lad veel vertrouwen in zijn hengst. irt ging Ishamo rustig weg. In de laatste rechte lijn sloeg toe en zag de concurrentie niet meer staan. Ishamo, rtin training bij de Limburger Mart Snackers, is één van Jlokprodukten van Op den Kamp. De dolgelukkige eige- ker."lshamo is een best paard, maar ik geloof dat ik beter bezit. Dat is de tweejarige Casporo. Die komt rorf in rennen uit en daar zullen de koersbezoekers van W. Limburg maakt zich klaar voor de derby. Gisteren wa- >s zijn i eds vele supporters op de Wassenaarse baan aanwezig 34, op ucces van Ishamo. moetin shamo ging Kevin Davies met Boxberger Relko als twee- uit Geljde finish. Dit paard is het eigendom van de heer Nuy uit is in Engeland in training bij Mick Ryan. Lucky Raap- fokprodukt van Ger de Kroes', werd met veteraan indeuren op afstand derde voor de tegenvallende Rober. merriesproduktenren stond gistermiddag op het pro- Geheel volgens de verwachtingen zegevierde Marmore- de uitstekende Engelse leerling Philip Robinson van de 1 Kroes uit Elburg. Bij haar vier starts op Duindigt heeft nog nooit verloren. Fiona werd tweede voor Boxberger eerste drie aankomende paarden worden in Engeland ren van de middag werd gewonnen door Kevin Davies die een voortreffelijke ren onder de belasting van maar In de laatste meters moest hij stalgenoot King Em- I gèrslaan met Rob Wetemans. King wacht in de toekomst maar het grote werk. Stal Geran gaat komende zoi naar grote rennen in het Duitse Baden Baden en Oosteinde. Waarschijnlijk komt King ook nog i ïtbfntkampioenschap van Nederland op Duindigt aan de J Grote Prijs van Den Haag over 14 dagen op Duindigt niet volgens de eerste man achter het succes van de trainster Margot van Dijk, de Haagse jockey Rob ARTHUR VAN RIJSWIJK Het Neder- damesvolleybalteam in Gorredijk de tegen Zweden voor® gewonnen. De set waren 15-13, 15-9, 16- CVS" vol9^e een twee- {Z-Y, op de Zweedse 15-7, 15-10, 9-15, 15- A/0 ZAAN De Ne- ii 'se jeugdkeurturnploeg zaterdag de wedstrijd Sportwereld tegen het kanton Zurich met 234.15-214.70. Nationaal kam pioen (tot 21 jaar) Ron Lamboo liep een voetblessure op. HUISSEN Eef Nieuwenhul- zen is de damtweekamp tegen Lenie Toonen voor de tweede plaats in de afvaardiging voor de WK dames begonnen met winst in 61 zetten. DEN HAAG Judoka Hans van Gent (tot 71 kg) zal de plaats innemen van Jimé Es- sink (knieblessure) in de Ne derlandse ploeg die volgende week in Debrecen (Hon) zal deelnemen aan de Europese kampioenschappen. DORTMUND De Europese zaalhandbalkampioen SC Maagdenburg (Odl) is gisteren winnaar geworden van de Su perbeker door een zege van 24-19 op het Westduitse TUS Nettelstadt, de houder van de Europese Beker voor beker winnaars. HILVERSUM Op de Hilyer- sumse golfclub is het interna tionaal golfkampioenschap van Nederland voor dames gewon nen door Alice Janmaat uit Hil versum met de score 78-76-70. Haar stadgenote Nanne Ro land Holst werd tweede. door de bocht in de merrieproduktenren. DEN HAAG Nederland zal in het toernooi om de Davis Cup uitkomen tegen Ierland. De wedstrijd zal hoogstwaar schijnlijk half juni worden ge speeld op Beekhuizen. I.er- land plaatste zich dit week einde in Oslo door een 32 zege op Noorwegen. De leren namen zaterdag een voor sprong van 21 door winst in het dubbel. Sean Soerensen en Matt Doyle versloegen Per Hegna en Bjoern Nauwe met 61, 60, 6—2. Zondag was het duel na het eerste enkel spel al beslist: Matt Doyle versloeg Per Hegna met 62, 62, 6—4. In het van niet meer van belang zijnde laat ste enkelspel won Thomas Randby met 36, 6—3, 2—6, 75, 6—2 van Peter Hannon. Overige uitslagen: Aarhus: DenemarkenPortu gal 50; Denemarken komt in de volgende ronde uit tegen Oostenrijk. Cairo: EgypteGriekenland 5—0. Monte Carlo: MonacoMa rokko 31. Davis Cup-houder Tsjecho- Slowakije en Australië hebben Kort voor hun finale In Rome kregen de fotografen Vir ginia Ruzici en Chris Evert zo ver dat ze achter een ta felvoetbaltafel plaats namen. Wie daar won vertelt de geschiedenis niet. zich geplaatst voor de finale van de vierde uitgave van de Nationscup in Düsseldorf, die vandaag zal plaatsvinden. Bei de ploegen hebben hun groepswedstrijden gewonnen. Gisteren stond voor meer dan 10.000 toeschouwers de winst van Tsjecho-Slowakije op de Verenigde Staten al na de en kelspelen vast. De Australiërs daarentegen kwalificeerden zich pas voor de finale door winst in het dubbelspel. Eddie Dibbs heeft de opmarks van Carlos Kirmayr gestuit. De 30-jarige Amerikaan uit Florida won in de finale van de even oude Braziliaan met 63 en 62 en verdiende met zijn zege ruim 220.000 gulden. Voor Kirmayr, vroeger leider van een rock-and-roll band, resteerde 90.000 gulden. Kirmayr, een niet geplaatste speler, versloeg eerder in twee sets de Pool Wojtek Fibak: 6— 2, 64; Eddie Dibbs had iets meer moeite gehad met de Pa- ragyuaan Victor Pecci: 76, 6—3. De damesfinale van Rome was een herhaling van de eindstrijd van verleden jaar en het resul taat was hetzelfde. De 26-jari- ge Chris Lloyd-Evert had slechts één uur en twintig mi nuten nodig om de tegenstand van Virginia Ruzici te breken: 61, 62. De Amerikaanse nummer één van de wereld ranglijst verdiende daarmee 20.000 dollar. Gerrit Wolsink in actie in Norg waar hij de cross over drie manches won. AMSTERDAM Zaal Kardo lus is succesvol geweest bij de nationale jeugdscherm- kampioenschappen, die gis teren in de Amsterdamse Sporthal Zuid zijn gehouden. Erik Zwennis, al eerder senio renkampioen tegen ongesla gen beslag op de titel bij het degenschermen. Erwin Kar dolus legde na barrage met Edwin Middeljans, die hij won met 5—2 beslag op de eerste plaats in het onderdeel floret. De resultaten: jeugdkampioen schappen (tot 20 jaar) meisjes: floret: 1. Martine van Zuylen (Alphen) 5 gew. partijen, 2. Conny Mosmuller (Den Bosch) 3 gew. part., 17 ontv., 25 geg. treffers. 3. Marijke Lugthart (Amsterdam) 3 gew. part., 16 ontv., 19 geg. treffers. Jon gens: floret: 1. na barrage Er- win Kardolus (Zoetermeer) 4 gew. part., 2. Edwin Middeljans (Amsterdam) 4 gew. part., 3. Olaf Kardolus (Zoetermeer), 3 gew. part. Degen: L Erik Zwennis (Zoetermeer) 5 gew. part., 2. Erwin Kardolus (Zoe termeer) 3 gew. part. 3. Wlm de Vries (Arnhem) 2 gew. part. Sabel: 1. Edwin Smit (Gronin gen) 5 gew. part., 2. Gerben Korzelius (Amsterdam) 4 gew. part., 3. Jonke Korzelius (Am sterdam) 3 gew. part.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11