i lisschoppen mogen van Vaticanum II néér dan „Rome" nu toestaat Spanjes democratie rand aan van de afgrond Onzekerheid duurt tot op het laatst Giscard slaagde er niet in een nieuwe meerderheid op te bouwen Korte metten n W, r ir EEN KNAPPE ECONOOM, EEN KUNDIG POLITICUS, MAAR.. kerk wereld [TENLAND LEIDSE COURANT/. ZATERDAG 9 MEI 1981 PAGINA 7 (Van onze correspondent Jan Drummen) iRIJS Een paar maanden geleden leek de zege van card d'Estaing in de Franse presidentsverkiezingen strekt zeker; deze week was het merendeel van de insen ervan overtuigd dat Mitterrand de volgende sident zou zijn. Thans, aan de vooravond van de schap|tede stemronde, staat alles weer op losse schroeven geen mens kan met enige mate van zekerheid voor dien wie zondagavond de overwinning behaalt. In- is sen heeft de kiescampagne gisteren, de laatste dag w arop campagne mocht worden gevoerd, een scherpe nding genomen. Mitterrand is bijzonder agressief ge- ln rden en er wordt gezegd dat hij zijn koelbloedigheid i loren heeft. tterrand heeft Giscard er namelijk van beschuldigd oalf leugens over zijn programma verspreid te heb- n, waaronder verhoging van de belastingen. Volgens ibyrint :is vai advies)! de socialistische kandidaat heeft Giscard hem in de rug geschoten „hetgeen zijn specialiteit is", zoals hij daar aan toevoegde. De verscherping van de campagne is klaarblijkelijk het gevolg van de nek-aan-nek-race die de laatste ronde beloofd te worden. Alles, zelfs het zoge naamde slaan beneden de gordel, wordt gedaan om en kele duizenden stemmen te winnen want het is duide lijk dat uiteindelijk een zege een affaire van enkele tienduizenden of honderdduizenden stemmen zal zijn zoals dat ook al in 1974 het geval was. Deze beslissende stemmen zullen vermoedelijk komen van de weifelaars die het bij de eerste ronde lieten afweten en eveneens van de Franse overzeese departementen en gebiedsde len. En in deze optiek leken gisteren de kansen met alle voorzichtigheid en met de grootste reserves gezegd, een schakerinkje gunstiger voor Giscard dan voor Mit terrand. >.v. lis N HAAG PARIJS Er is zondag istaande, wanneer de tweede ronde atsvindt van de Franse presidentsver- zingen, een grote kans dat president card d'Estaing het aflegt tegen zijn so listische tegenstander Francois Mitter- id. Opiniepeilingen wijzen dit uit, ook het niet denkbeeldig dat de traditio- [e angst voor links alsnog zijn werk zal in ten gunste van Giscard. Maar aange- 9 de communistische partij bij de eer- ronde flink verloren heeft, is zij niet |tr in staat een stempel te drukken op door Mitterrand te vormen regering. dat werkt dus in het nadeel van Gis- I, die voortdurend heeft gehamerd op verlies aan vertrouwen en prestige oneer communisten in de Franse rege- komen. >erend voor de lange aanloop van deze rkiezingen, is het feit dat het beleid van icard in de verkiezingscampagne rela- weinig aandacht heeft gekregen. Des meer zijn onderwerp van debat geweest eigengereide optreden van Giscard en, oral, het schandaal rond de diamanten hij kreeg van de Centraalafrikaanse tator Bokassa. :h ziet die balans van zeven jaar president- ap er niet onredelijk uit, zeker wanneer n ze vergelijkt met de stand van zaken in lere Europese landen op dit moment, nkrijk kent, dankzij het beleid van Gis- I, in een periode van algemene depressie opvallend sterke economische groei (van drie procent in het afgelopen jaar), veel iger dan de meeste buurlanden, werkloosheid is ook in Frankrijk groot j procent), maar lang zo omvangrijk niet in de meeste EG-landen, waaronder De- irken, Engeland, België en Ierland; de ingsbalans is positief, de 'stabiliteit van franc is in de afgelopen zeven jaar groot [iveest. lake de energie heeft het land, mede door [bouw van een aantal kerncentrales een Ihankelijkheid bereikt die andere landen ht mogen benijden. 1 de verzorging van zieken en ouden van igen, lange tijd op uiterst anachronische ie .geregeld, zijn onder het bewind van lard belangrijke verbeteringen aange- hcht. Voor handarbeiders ging het pensioen [Vanaf hun zestigste jaar. Ihet terrein van de buitenlandse politiek Ven de Fransen zich over het optreden i Giscard niet te schamen. Voor het eerst [de oorlog was er een Franse president die h onomwonden voor Europa uitsprak, zon- r evenwel de eigenzinnige rol die de Fran- zich op het terrein van de buitenlandse Utiek menen te moeten veroorloven, op te [ven. Integendeel, Giscard heeft deze rol verve gespeeld. Men denke daarbij aan franse houding inzake het Midden-Oosten de Camp David-akkoorden, die positiever [nel voor de Arabieren dan voor Israël. Of ranse politiek tegenover de door Afgha- i geïsoleerde Sovjet-Unie, voor wie Gis- d een overigens lang niet voor iedereen "*uigende bemiddelaarsrol vervulde. ehts t uitzondering wellicht van zijn optreden het terrein van de buitenlandse politiek, ;en veel Fransen geen oog te hebben voor Giscard d'Estaing en Mitterrand met elkaar in debat Giscards prestaties op het gebied van met name de economie. Indien de Fransen die Giscards beleid in dit opzicht laken, met de buurlanden een vergelijking konden trekken, zou hen dat misschien opvallen, maar helaas, de Fransen staan er juist om bekend weinig interesse te hebben voor wat er in hun naaste buurlanden omgaat. Wat hen veel meer bezig houdt, en uiteraard vooral diegenen die traditioneel links stem men, is het feit dat hun samenleving nu al drieëntwintig jaar vanaf 1958, toen De Gaulle de macht greep beheerst wordt door rechts. De invloed van de machthebbers en uitsluiting van degenen die anders denken is er op alle mogelijke terreinen veel sterker dan bijvoorbeeld in een land als Nederland. Toen De Gaulle in 1958 aan het bewind kwam, leek hij er mede door zijn prominente rol tijdens de oorlog er in te kunnen slagen traditionele scheidslijnen tussen links en rechts te laten vervagen. Nog altijd is er in Frankrijk een groep, niet spectaculair van omvang weliswaar, die er zich op beroept én links én aanhanger van de Gaulle te zijn. Maar De Gaulle slaagde er niet echt in de tra ditionele barrière tussen rechts en links te doorbreken. Toen Giscard in 1974 als president aantrad, wilde hij uitdrukkelijk niet voor rechts door gaan. Net als De Gaulle heeft hij bepaalde de len van rechts en links in een nieuwe meer derheid willen verenigen. Met succes deed hij een beroep op de Radicalen (linksgeoriënteer de liberalen). In het eerste kabinet onder lei ding van de gaullist Chirac zaten mensen als Jean-Jacques Schreiber en de vooraanstaan de journaliste Frangoise Giroud. Maar het duurde maar even of zij verlieten het kabinet weer, net als trouwens Chirac. Dat wordt, be halve aan het verschil in politieke visie, ge weten aan het feit dat Giscard, ondanks zijn vele talenten, er niet in slaagt mensen van verschillende opvatting onder zijn leiding tot een hecht team te verenigen. Het is opvallend hoeveel mensen die tot zijn directe politieke entourage hebben behoord, meenden zich bij de eerste ronde als kandidaat tegenover hem te moeten opstellen. Zo Chirac, maar ook Ma rie-France Garaud en Michel Debré, beiden gaullisten van het eerste uur, namen het te gen hem op. Giscard solist Giscard lijkt duidelijk een solist en dat strookt met het beeld dat de linkse opiniëren de pers met grote regelmaat de laatste tijd van hem heeft willen oproepen: dat van een koning, die souverein oordeelt over de meest uiteenlopende zaken. Inderdaad lijken 's mans kwaliteiten, nog afgezien van de grote grondwettelijke macht die de Franse presi dent heeft, het hem mogelijk te maken zeer veel zaken met gemak te kunnen afhandelen. Wie het flitsende steekspel heeft aanhoord dat hij dinsdagavond met zijn tegenstander Mitterrand voor de Franse televisie voerde, kon zich overtuigen, niet alleen van zijn scherpe intelligentie en fabelachtig geheugen, maar ook van zijn grote parate kennis op het gebied van de economie, de belastingen en de buitenlandse politiek. Maar ook was duidelijk hoe hautain hij was. Ruim twee uur lang ver oorloofde hij het zich, hoewel de kansen op voortzetting van zijn presidentschap ernstig zijn bedreigd, zijn tegenstander de les te lezen en al die tijd zelfs geen zweem van twijfel te vertonen. Het briljante overheerste, maar wat pijnlijk ontbrak waren sociale accenten, die hem ook voor traditioneel links aanvaardbaar zouden kunnen maken. Ondanks zijn successen op het gebied van de binnenlandse politiek, is Giscard er niet in geslaagd een nieuwe meerderheid op te bou wen op basis waarvan hij nu verder zou kun nen regeren. In dat opzicht heeft hij waar schijnlijk het meest gefaald. Het is een echec dat, ook wanneer hij het zondag alsnog redt, hem in zijn tweede termijn ernstig parten zal blijven spelen. Ontdaan van het roepingbewuste en het vi sionaire ideaal dat De Gaulle en, in mindere mate Pompidou, nastreefde, blijft van Gis card slechts het beeld overheersen van een uiterst voortvarend politicus, die grote delen van het volk koud laat, en die er zelf ook dui delijk blijk van geeft geen boodschap te heb ben aan de ideeën van de gemiddelde Franse kiezer. Mitterrand Wat Giscard mist, is daarentegen bijna type rend voor Mitterrand. Deze wordt geroemd als een goed teamleider, is veel minder arro gant, komt gematigd en sympathiek over en heeft een boodschap over te dragen die hij aan het eind van het debat van afgelopen dinsdag aldus samenvatte: „Ik zou er toe wil len bijdragen dat in een land als Frankrijk een beetje meer gelijkheid komt. Dat men be ter leert samen te leven in een meer ontwik kelde en harmonieuze samenleving. Dat is al les wat ik nastreef." Ten aanzien van de middelen, die Mitterrand hanteert om dat doel te bereiken zij wer den in het tv-debat vanwege hun afschrik kende werking bij een deel van de Franse kiezers dan ook zo min mogelijk genoemd, waaronder nationalisaties kan men zijn ernstige twijfels hebben. Tenslotte zal Mitter rand bij eventuele verkiezing, ook al zei hij dat niet te willen, verder moeten rijden „met de auto die U (Giscard) in de berm achter liet". De economische realiteit waarvoor Mit terrand komt te staan zal niet veranderen en alleen met behulp van een realistische, niet van een idealistische, inschatting valt er wat te verbeteren voor de groepen die Mitterrand vertegenwoordigt. Indien de socialistische kandidaat wordt gekozen, staan er voor Frankrijk enerverende tijden in het vooruit zicht. Voor het eerst na de oorlog lijkt er in Frankrijk een meerderheid te zijn die zin heeft in het socialistische experiment. PAUL VAN VELTHOVEN ROF. DR. J. KERKHOFS S.J.: BESWIJK - Dr. J. Kerkhofs s.j., recteur van het internationaal stituut voor sociaal-kerkelijk derzoek „Pro Mundi Vita" in nssel, vindt dat de Nederlandse (schoppen moediger dienen ort te gaan op de weg, die het reede Vaticaanse Concilie is in slagen. Naar zijn mening mo- n zij veel meer dan Rome op het enblik toestaat Kerkhofs zei dit op de bezin- ïgsdag, die bisschop Bluyssen van n Bosch en zijn naaste medewer- rs hielden in Heeswijk. Zij bezon- n zich daar op de vraag wat het lende aantal priesters, de minder [^zelfsprekende kerkbe trok ken- id van de katholieken in het bis- ró en de groeiende betekenis van persoonlijke geloofskeuze voor het beleid in het bisdom betekenen. Op basis van zijn internationale on derzoekingen bevestigde ook dr. Kerkhofs, dat christen-zijn in de naaste toekomst veel meer een keuze van de mensen zal zijn. Hij pleitte daarom voor kleine groepen in de" kerk, waar men elkaar kent. Hij noemt ze „kernen van hoop". Daar vindt men steun bij elkaar als vrien den in het geloof. In de kerk is volgens dr. Kerkhofs een „sacrament van de vriendschap" nodig. In die kleine groepen zouden de katholieken zich veel meer met de problemen van de werelji moeten bezighouden en dan laten zien welke christelijke waarden van betekenis zijn. Prof. Kerkhofs denkt hierbij aan groepen van werknemers en werkgevers, van jongeren en van mensen, die actief zijn voor vrede, milieu, enz. Er is volgens hem be hoefte aan heelheid in een wereld, die chaotisch overkomt. De tijd dat alleen de ambtsdragers verantwoordelijkheid droegen, is voorbij. Dr. Kerkhofs verklaarde dat de leken veel meer echte verant woordelijkheid moeten krijgen, ook al is men dat in de kerk eeuwenlang niet meer gewend geweest. Dit geldt met name ook voor de vrouw in de kerk. Voor het eerst kunnen ook vrouwen echt aan bod komen, omdat zij b.v. theologie kunnen studeren. Volgens prof. Kerkhofs kunnen vrouwen nu ook de eindverantwoor delijkheid in de parochie krijgen. Hoewel het uitzicht op de priester wijding nog ontbreekt. De discussie daarover in de kerk moet doorgaan, vindt Kerkhofs, net zoals over de priesterwijding van gehuwde man- recente pleidooien ervoor door dinaal Hume van Westminster van de Italiaanse aartsbisschop Pellegri- no. Over het praktische beleid in het bisdom Den Bosch merkte prof. Kerkhofs onder meer op, dat dit, voorzover hem uit de officiële stuk ken was gebleken, een consequente uitvoering is van het Tweede Vati caanse Concilie. Dit beleid biedt vol gens hem ruimte voor persoonlijke geloofsverantwoordelijkheid met respect voor het gezag van bisschop- Eeei aan w bepleitte in verband hiermee voor een goed functioneren van het deke naat en voor de pastorale teams, d.w.z. allemaal leken, die samen de verantwoordelijkheid vor de paro chie dragen en waarin een priester meedraait, zoals hij er nog is. Het bisdom Den Bosch overweegt dergelijke teams op te richten. De bezinningsdag was daaraan en aan ander beleidsuitgangspunten gewijd. In de komende tijd zullen zij nader worden uitgewerkt. Het gaat daarbij voornamelijk om de visie, die aan de praktische uitvoering ten grondslag moet liggen en duidelijk moet wor den in de richtlijnen voor dekenaten en parochies. De onderlinge gesprek ken leverden vele kanttekeningen op, zo meldt de persdienst van het Btossche diocees. Het is de bedoeling, dat bisschop Bluyssen zijn beleids plannen, zoals bij hem gebruikelijk is, voorlegt aan de diocesane overle gorganen. t motto van de komende rchentag in de Bondsre- pliek „Weest niet be is een „cynische hting" van de angst veel mensen. Beter 5 het de Kirchentag als mee Seven: ..weest d de atoomdood _t ons allen". Dit zegt Darmstadter Kreis, waarin zich onder meer de Evangelische studentenge meenten, de werkgroep Kerk en Samenleving en enkele vredesorganisaties verenigd hebben. Het motto van de Kirchentag is bedoeld een mensheid, die onderweg is, te tonen „waar zij in een tijd van grote be- „Motto Kirchentag cynisch" dreigingen een rustplaats, in keer en bezinning vindt", al dus het officiële Kirchentag- Magasin. Dat te weten, is no dig om in leven te blijven. Het symbool van de Kirchen tag is een bolder met een stuk touw eromheen. Daarbij merkt Magasin op: een tehuis, een haven, een Heimat en vaste grond onder de voeten hebben we allen nodig. De Darmstadter Kreis ziet hierin berusting tegenover de actuele vragen. Daarentegen moeten deze problemen luid en duidelijk aan de orde wor den gesteld. De Kirchentag- opposanten ageren met des te. meer verbittering tegen het motto, daar aanvankelijk ge kozen was voor de tekst uit de Bergrede: Zalig zijn de vre destichters. Tijdens de Kirchentag zullen de groepen vooral aandacht vragen voor de bewapenings problemen. Onder meer wordt er een forum gehouden1 waaraan deel zullen nemen bisschop Niemöller, Dorothee Sölle, oud-burgemeester van West-Berlijn ds. Albertz, de schrijfster Luise Rinser en ge neraal b.d. Bastian. Verder is een grote demonstratie door Hamburg gepland. MADRID De aanwijzingen dat de broze Spaanse de mocratie in levensgevaar verkeert, hebben zich dit voorjaar gestaag vermeerderd. De nationale shock die de mislukte poging tot een staatsgreep van februari te weeg heeft gebracht, is nog niet verwerkt of heel Span je spreekt al weer van het gevaar van een tweede coup. De socialistische leider Felipe Gonzalez weersprak dezer dagen met klem de sussende taal van premier Leopoldo Calvo Sotelo en verklaarde dat het gevaar voor de demo cratie in Spanje geenszins is verdwenen. Spanje's grootste politieke talent vroeg zich, bijna berustend, af welke vloek er op zijn land rust, die zijn democratische perioden steeds zo kort en de dictaturen steeds zo lang laat duren. Het doet als een duistere samenzwering aan, dat marxisti sche ETA-terroristen, rechts-radicale gewezen Franco-aan hangers, verpolitieke militairen, zich aan hun privileges vastklampende staatsfunctionarissen en industriëlen ids- mede reactionaire kerkvorsten zich klaarblijkelijk hebben voorgenomen ook deze nieuwe poging te doen stranden om Spanje aansluiting te laten vinden bij het moderne Europa. Veel Spanjaarden zal dat echter een zorg zijn. Tegenover de weinige werkelijk geëngageerde democraten, staat een groot aantal Spanjaarden die het niet kan schelen hoe zij geregeerd worden: hun gaat het alleen om hogere inkom sten, een auto en een vakantie aan zee. Daarbij komt dat de jonge Spaanse democraten de pech heeft dat zij vanwe ge de economische wereldcrisis en grote structurele bin nenlandse problemen in plaats van welvaart bijna twee miljoen werklozen en een onafgebroken serie van faillisse menten produceert. De geestdrift waarmee de Spanjaarden in 1977 en '78 hun eerste vrije verkiezingen en liberaal-democratische grond wet vierden, is sinds lang vervlogen. Een algemeen pessi misme, ergernis over het politieke bedrijf en een terug tocht uit het openbare leven zijn ervoor in de plaats getre den. Vele Spanjaarden lijken hun democratie reeds opge heven te hebben. In deze situatie gedijt ultra-rechts, dat in de eerste jaren na de dood van dictator Francisco Franco nauwelijks serieus genomen werd en weinig aanhang had (slechts één procent bij de parlementsverkiezingen van 1979). El Alcazar, het rechts-radicale blad van oud-strijders, roept onverbloemd op tot een nieuwe staatsgreep, beschimpt de democratie, verheerlijkt de officieren (Tejero) die aan de verijdelde coup van februari hebben meegedaan, en beledigt de de mocratische politici en zelfs de koning. Het aantal op muren gekalkte rechtse leuzen neemt toe, zoals „Weg met de monarchie" of „Vrijheid voor Tejero". De militaire geheime dienst stelde de regering slechts vier weken na de mislukte staatsgreep van februari al weer op de hoogte van nieuwe voorbereidingen op een coup. Premier Calvo Sotelo reageert geërgerd als de pers van een „bewaakte democratie" spreekt en de mening verkondigt dat de samenzweerders van februari ondanks hun falen toch veel hebben bereikt: namelijk een voortdurend ang stig rekening houden met de strijdkrachten, die op biina pijnlijke wijze ontzien worden. Zo vraagt de pers zich af of de regering wel de moed zal hebben om de militairen van februari te straffen. Niettemin legt de Spaanse pers zich, zo valt te vernemen, zelfcensuur op en maakt lang niet al haar informatie open baar over de achtergrond van de turbulente gebeurtenissen in februari. Twee en een halve maand later sijpelde echter toch mondjesmaat berichten door dat vele burgerlijke kop stukken bij de coup betrokken waren. De ETA- en mysterieuze GRAPO-terroristen proberen hunnerzijds met reeds zeven moorden die zij hebben ge pleegd in de afgelopen week het leger tot ingrijpen te ver leiden, omdat men dan een „revolutionaire bevrijdingsoor log" kan voeren. Vele pessimistische waarnemers vrezen dat zij niet ver meer van hun doel verwijderd zijn. De Wereldraad van Kerken heeft voor voedsel- en andere hulp voor Polen 500.000 dollar (ƒ1,25 miljoen) van haar ledenkerken gevraagd. Rond de jaarwisseling zijn al zes vrachtauto's met voedsel en hulpmateriaal naar Polen gezonden. De Raad van Kerken in Polen heeft nu een verzoek ingediend voor hulp aan kerkelijke instellingen als bejaardentehuizen, inrichtingen voor lichamelijk ge handicapten, zomerkampen en seminaries. In tegenstel ling tot de leveranties begin dit jaar gaat nu alle hulp naar de Poolse kerk; toen moest veertig procent worden afgedragen aan de staat. De Zuidafrikaanse bisschoppenconferentie heeft de gelovigen aangeraden niet deel te nemen aan de viering van de Dag van de Republiek op 30 mei a.s. De katholieke kerk is de op een na grootste kerk met zwarte aanhang. De bisschoppen menen dat de meerderheid van hun gelovigen geen reden heeft om deze dag te vieren, daar ze beroofd zijn van hun rechten en in hun geboorteland onderdrukt worden. De Pax Christi Voettochten organiseert deze zomer twee busreizen naar de oecumenische broederschap van Taizé. Duizenden jongeren delen in de zomermaanden het leven van deze groep, dat gekenmerkt wordt door verdieping en bezinning. Inlichtingen bij het secretariaat van de voettochten, postbus 444, 2501 AK Den Bosch. In Afrika werken nog zo'n 1700 Nederlandse missionarissen, 73 zendingswerkers (exclusief hun echtgenotes) die door de protestantse kerken zijn uitgezonden en 96 (inclusief hun echtgenotes) die zijn uitgezonden door de zogenaamde ge- loofszendingen. Dit blijkt uit een overzicht in het zoiuist ver schenen nieuwe nummer van het kwartaalblad „Wereld en zending". In de fraai gerestaureerde Kursaal van het kuurcentrum in Bad Bentheim (net over de grens bij Oldenzaal) vindt dinsdag een historische gebeurtenis plaats. Daar verga- J 1 J gg inerale nd. De mgelisch-Altreformierte kerk van Bentheim is name lijk de samenroepende kerk voor de synode die de ko mende twee jaar een aantal zittingen zal houden (ge woon in Lunteren overigens). In de nieuw samengestelde synode zitten 28 leden die nog niet eerder waren afge vaardigd. Bij de 73 synodeleden zijn 19 vrouwen. In 1980 zijn er 211.000 Mormonen bijgekomen, het grootste aantal tot nog toe binnen een jaar. Volgens het centrale bu reau van de Mormonen in Salt Lake City ziin nu over de hele wereld 4,6 miljoen mensen lid van deze geloofsgemeenschap. I

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7