SuperSeven, oud en nieuw binnen de perken DDR wil Japans* auto's kopen Stagnatie oogst: hogere prijzen Groei in omzet van bloemen en planten in Verenigde Staten Pas op de plaats bij tomaten LAND EN TUINBOUW/VERKEER ZATERDAG 9 MEI 1981 PAGtti Meer dan twintig jaar geleden maakte Lotus een eenvoudig sportwagentje. dat voor de erg smalle beurs zelfs als bouwpakket kon worden gekocht. De zeer lichte constructie gebaseerd op formule- wagen-ervaring maakte de Lotus Seven niet alleen goedkoop, maar ook naar verhouding snel, zelfs met motoren uit kleine Fords en Austins. Zulke pure sportwagens met een minimum aan comfort en ruimte raakten uit de gratie, al pro beerde Lotus het nog eens met een gemoderniseerde versie. Voor de liefhebbers van dit karakteris tieke wagentje ging de produktie van het oude model, met geringe wijzigingen, door via een Engels dealerbedrijf. Maar ook In Neder land is de Seven nog steeds te koop. r Daarvoor Is nu importeur Donker voort (uit Tienhoven bij Maarssen) verantwoordelijk, al is Importeur eigenlijk geen juiste benaming: Donkervoort ging door met de ont wikkeling van de Super Seven tot een eigen versie. De onderdelen, die eerst uit Engeland kwamen worden nu grotendeels naar zijn aanwijzingen in eigen land ge maakt. Zo werd ex-Lotus Super Seven praktisch een In Nederland ontworpen en gebouwde wagen. Niet dat het oorspronkelijke karak ter veranderde: de Super Seven bleef een zeer pure sportwagen met een uniek uiterlijk, en is nog steeds eventueel als bouwpakket te koop. Maar al blijkt dat niet op het eerste gezicht, toch is bijna elk onderdeel ontwikkeld en verbeterd om de rijeigenschappen te vervol maken - want goedkoop kan een dergelijke met de hand gebouwde auto nu niet meer zijn. De kern van het geheel vormt een driedimen sionaal buizenframe met aluminium beplating en losse polyester spat borden. Dit chassis, rechtstreeks uit de rensport overgenomen, vormt de basis voor de zeer lichte constructie welke een totale wa genmassa van slechts 550 kg mo gelijk maakt. Adembenemen de prestaties Aan het zogenaamde „space-fra- me" zijn de voorwielen bevestigd met dubbele driehoeksarmen zoals van een formulewagen, achter vin den we een starre Ford-as met goede geleiding. Ook de motoren stammen van Ford, naar keuze 1600 of 2000 cc versies uit de Tau- nus-serie met vermogens van rond 100 pk. Tussen achteras en motor bevindt zich dan nog een Ford vierbak, en daar al deze onderde len uit de serieproduktle stammen Is een goede betrouwbaarheid ge waarborgd. Dankzij het lage ge wicht Is met deze relatief simpele aandrijving een hoog prestatiepeil mogelijk: een top van 170 tot 190 km/uur (door de nogal slechte stroomlijn) en een acceleratie die tot de absolute topprestaties hoort: 0-100 In ruim zes seconden. Vier met een zeer kort pookje tref zeker en redelijk licht in te schake len versnellingen is dan ook best voldoende. Daarbij gedraagt de wagen zich onder dit geweld door de zeer nauwkeurig afgestemde wielophanging heel stabiel. Wego- neffenheden maken alleen de sta biliteit in rechte lijn wat onzeker. Dat komt enerzijds door de zeer beperkte veeruitslag en anderzijds door de zeer directe besturing. Door het uiterst kleine stuurwiel gaat die besturing ook niet erg licht Moeilijk uit gangspunt Bij de beoordeling moet steeds de aparte constructie In het oog wor den gehouden. Geringe massa en grondspeling maken het erg moei lijk enig veercomfort te realiseren, maar toch Is er in de Seven op re delijk vlakke wegen best te leven wat dat betreft. Voor de passagiers blijft erg weinig ruimte, al werd het koetswerk In de loop der tijden wat ruimer gemaakt. Niettemin Is er te weinig plek om de stoelen te kun nen verstellen (in plaats daarvan worden stuur en pedalen „op maat gezet") en bieden de kulpstoelen slechts ruimte aan slanke postu ren. De halfliggende positie In de wagen is echter nog redelijk com fortabel en geeft weer extra de in druk in een formulewagen te zitten. De bedieningsorganen zijn inmid dels zodanig aangepast dat zij heel praktisch werken. De Super Seven bleef wel een echte open wagen, al zit er een linnen dak met uitritsba- re achterruit bij. Dat dak bemoei lijkt wèl de Instap en is niet volle dig wind-en regendicht. Wel be schikt de auto over een heuse ba- gagerumte met behoorlijke afme tingen. Een verbeterde uitlaat zorgde voor een naar verhouding redelijk geluidsniveau, dat pas in een aanzienlijk lawaai verandert als de motor meer dan zo'n 3500 tpm maakt (altijd nog goed voor 120 Super Seven, een Engels/Nederlands produkt. km per uur in vier). Alles bij elkaar blijft het comfort primitief, maar voor zo'n wagen toch opmerkelijk goed. Het grootste probleem is de beperkte ruimte, vooral bij de voe ten, waar het bedienen van de pe dalen een zeer secuur werk wordt. Op zich werken die pedalen goed; de (onbekrachtigde) remmen vra gen een wat grotere pedaaldruk. maar doen het verder gevoelig en goed, alweer dankzij de kleine wa genmassa. Uniek produkt Het stuurgedrag wordt door de be perkte vering natuurlijk beïnvloed. Op slecht wegdek gedraagt de Se ven zich springerig, en al zal hij daardoor niet zo gauw van de rechte lijn af raken, In bochten is het uiteraard oppassen. Op een vlakke weg, waar de auto zich be ter thuis voelt, stuurt hij probleem loos als een echte sportwagen: van nature iets ondersturend, bij wat snellere rijstijl geleidelijk overstu rend. Uiteraard zijn correcties pre cies en gevoelig uit te voeren mét minimale stuuruitslagen. Overigens Is ook de draalclrkel zeer klein. Het verbruik, tussen een op acht en een op negen, afhankelijk van de rijstijl, valt eigenlijk wat tegen voor zo'n licht wagentje. Het zal echter niemand afschrikken, zoals de prijs misschien wel doet. Want compleet gebouwd kost zo'n Super Seven rond 40.000,-. Wie zijn wagen zelf bouwt kan natuurlijk veel goedko per uitkomen, maar moet er wel rekening mee houden dat het be paald geen makkelijke klus is. Voor hetzelfde geld is er echter nauwe lijks een exclusiever auto denk baar, die bovendien nog technisch doordacht en degelijk Is als de Su per Seven. Nadere Informatie ver strekt de importeur: Super Seven Nederland. Laan van Niftarlake 10, 3612 BS Tienhoven (bij Maarssen in Utrecht), tel. 03469-1670. De DDR Is van jaar 10.000 auto's te kopen, schijnlijk kleine en delgrote Toyota's subishi's. Naar -Berlijn Is het contract gaande worden dens het bezoek tijlelder Erich deze maand brengt. De aankoop van panse auto's Is om het tekort aan len dat is ontstaan Cjvoc dat de e'~4 '-,J - Jaar om redenen de 30.000 Lada's geannuleerd. Dat voert dit jaar 1500 van die auto's Oost-Duitsland uit gend jaar maar wijl het er 30.000 moeten zijn. De gaan naar het Tot verleden jaar Lada ongeveer procent van de se automarkt voor rekening. Wie In de een nieuwe Lada pen moet men met van tien jaar. De DDR wil in der van apparatuur plaatsen haar programma's modernisering van dustrlo versneld te nen uitvoeren. Over J ^de wordt nog onderhanJTJ'! maar het ziet «maarl» dat die in de vorm compensatie-orders worden gegoten. Het oogsten van paprika's Als gevolg van het koude en donkere weer liepen de prijzen voor veel gewassen op. Voor veel gewassen was er sprake van een matige groei, zoals bijvoorbeeld bij de komkommers. Bij andere gewassen, zoals tomaat en paprika, verliep het afrij- pingsproces in een vertraagd tempo. Voor veel vollegrondsge- wassen waren de gevolgen nog veel ernstiger. Vooral in de fruitteelt zijn er in heel West-Europa rake k-lappen uitgedeeld door ondermeer het bevriezen van de bloesems. Op donder dag 7 mei veranderde het weer als een blad aan een boom en de temperatuur liep op naar een aangenaam niveau. De te rugval van de aanvoer van glasgroenten zal slechts van korte duur zijn, nu het weer wat beter geworden is zullen de ge wassen zich snel herstellen en kunnen de aanvoeren vlot toe nemen. De komkommergewassen groeiden slechts zeer matig. Veel jong vrucht werd als gevolg hiervan afgestoten en het per centage stekkomkommers nam snel toe. Allemaal gevolgen van een tekort aan licht. Het was bij veel komkommertuin ders dan ook zoeken geblazen naar oogstbare vruchten. Dit kwam op de veilingen in de prijzen tot uitdrukking, want deze liepen nog weer verder op als in de week ervoor. Toen was er ook al sprake van een afgenomen aanbod. ,Voor de sortering 41 t/m 76 varieerde de prijs in de afgelopen week van 85 cent tot 1,05 per stuk. In de derde week van april lag de prijs voor dezelfde sorteringen tussen 51 en 68 cent per stuk. Een gunstige bijkomstigheid was dat de concurrentie de afgelopen week kleiner werd. Dit blijkt uit de importgege- vens van West-Duitsland over de periode van 27 april t/m 4 mei. De Griekse export viel terug van 638 ton naar 40 ton, die van Roemenë van 643 naar 233 en die van Bulgarije van 228 naar 27 ton. Al met al dus een behoorlijke afname in de afzet van de concurrenten. Aan het eind van de week was er een duidelijk herstel van de gewassen te constateren. De produk tie kan zich als gevolg hiervan vlot herstellen. Er moet daar om weer op toenemende aanvoeren gerekend worden die te gen lagere prijzen verkocht zullen worden. De omzet van bloemen- en plantenverkoop In de Staten zal naar verwachting In 1981 voor het eerst de joen dollar overschrijden. Dat is te danken aan de „multiple units", het plaatsen van planten in óén ed< i lort, eker e sla vers riidi. •lef, ft jen Hierdoor wordt vèker en door mèèr kopers en In groter veelheden gekocht. Volgens de Jongste cijfers werden In eerste kwartaal van 1980 door de Amerikanen voor 111,1 joen pond aan bloemen en planten gekocht, hetgeen 40 cent meer was dan in het voorgaande jaar en 58 procent i dan in 1977, zodat er wel groei in zit. Aan de hand van bf -,so keningen wordt de omzet dit Jaar nog groter. Dit staat te lezen In de Amerikaanse „Floral Report", dat dedelingen doet over marktonderzoek. Het verpakken meer planten In een speciale doos wordt sinds kort ook In land door bloemenveilingen, zoals de CCWS, toegepast, ft gedeeld wordt dat van 1977 tot 1979 de verkochte eenhe 'ank! planten daalden, maar In eenzelfde periode van het afgelod na Jaar viel er een sterke stijging waar te nemen. In het begin van de 4 jaar tekende zich een vertraging af C?.? groene-plantenverkoop. De supermarkten hebben ken hun sortiment snel aangepast en konden in 1980 een stlj noteren met 22 procent van het aantal eenheden verkc planten. Het aantal kopers steeg gemiddeld met 17,5 proèver* in het eerste kwartaal van 1980 en lag met 7,4 miljoen di nog iets beneden het gemiddelde van 1977. De gemldd prijs steeg sinds 1977 met 3,15 dollar per maand en In 1 was dat 5 dollar. Het gemiddeld gekochte aantal eenheden 3 jaar lang rond de 1,65 per kwartaal, maar is In het afgelo jaar scherp gestegen. Volgens het bureau voor marktonderzoek In Amerika w voor 1981 een bloemen- en plantenomzet verwacht vanf miljoen dollar bij de supermarkten, hetgeen een toenejl zou betekenen met 127 procent binnen 5 jaar. Indien dfl doorgaat komt men binnen enkele jaren op een miljard del De gemiddelde betaalde prijs steeg sinds 1977 met 18 2 cent per jaar tot 2,93 dollar In 1980. Gemiddeld besteed de kopers In 1977 3,15 dollar per maancL In 1980 was dat dollar, een toename met 58 procent. Het gemiddelde gek te aantal eenheden lag drie jaar lang op 1.65 per kwa maar steeg in 1980 scherp tot 1.70 eenheden. De stijging van het gekochte aantal van 1977 op 1979 I supermarkten hield bijna gelijke tred met die van de bloei winkels. In het midden van de jaren 1970 begon de gro planten„boom" af te zwakken. De supermarkten hebben met succes nieuwe belangste voor snijbloemen weten te wekken en de verkoop van blo de planten extra gestimuleerd. Van de geldelijke omzetter bloemen en planten hebben de supermarkten sinds 1976 melijk met 7,7 procent een gering percentage verovert 1979 was dat 8,6 procent. Van de verkochte aantallen hun aandeel van 14,2 naar 16 procent. Van het aantal koQp per maand bleven de supermarkten 25 procent bedienen. totaal aantal kopérs liep terug van 28,9 miljoen naar 28,2 Joen. AARDAPPEL Een plant, die in het vroege voorjaar bij een nachtvorstje schade kan oplopen is de aardappel. Vorstgevoelig zijn de jonge sprui ten van de aardappelplant waarvan de vroegs.ten nu ook al weer boven de grond beginnen te komen. Over die aardappel die vooral voor het noorden van ons land van belang is als land bouwgewas en in elk Nederlands gezin bijna dagelijks op tafel wordt gebracht is veel aardige informatie te vinden in twee nieu we boekjes van uitgeverij Thieme. Het ene heet: „Landbouwge wassen", het tweede „Gids voor geneeskrachtige planten". De eerste keer dat Europeanen dè aardappelplant zagen was in 1536 toen een Spaanse expeditie in Zuidamerika het Magdalena- rivierdal binnendrong. Een van de deelnemers, Juan de Gaste- klanos noemde de knol „truffel" en vertelde er over „dat het een gave Gods voor de Indianen en een delicatesse voor de Span jaarden" was. De Spanjaarden brachten de eerste knollen mee naar West Europa in 1570 en de plant verspreide zich over dit werelddeel. In het begin werd ze als een rariteit be schouwd die be schreven werd in kruidenboeken. De Engelse botanicus Gerard noemde in zijn kruidenboek van 1597 de knol „Battata" omdat hij haar verwarde met een andere knol- plant (de batat) die tot de wikke-familie behoort. De Engelse taal heeft voor de aardappel altijd nog de het woord „pota to", dat van „Batta ta" is afgeleid. Om dat de ingevoerde knollen uit Peru, Bolivia en Venezue la gewend waren aan korte dagen ontwikkelden zich In Het rooien van de aardappelen. Europa (waar de da gen langer waren) soms nauwelijks of helemaal geen knollen aan de nieuwe planten. Het duurde dan ook bijna twee eeuwen voordat de aardappel van belang werd voor de bevolking in dit werelddeel. De aardappel heeft niet alleen onschatbare waarde als volks- voedsel maar het zetmeel dat uit de knollen wordt gewonnen kent 1000 en 1 toepassingen. Ook bij de vervaardiging van ge neesmiddelen. Zetmeelkorrels hebben een groot waterbindend vermogen en werken daardoor verkoelend. Ze verhinderen tege lijkertijd verdere ontstekingen en verleren gemakkelijk waardoor ze verzachtend kunnen werken op het maag-darmkanaal. Dat is ook de reden dat ze veel gebruikt worden in dieetprodukten. Omdat ze sterk zwellen bij wateropname worden zetmeelkorrels ook gebruikt om tabletten snel uit elkaar te laten vallen. Onschuldig is de aardappelplant echter niet; in de onrijpe vruch ten (die boven de grond aan de plant groeien) komt een hoge concentratie solanine voor. Dat is giftig en bij kinderen heeft dit zo nu en dan tot vergiftigingen geleid. Ook bij de eerste Euro peanen die dachten dat ze de vruchten moesten eten In plaats van de knollen leverde dat problemen op. Krampen, verlamming en huiduitslag (met mogelijke dodelijke afloop) kunnen het ge volg zijn. Het perssap uit de knol daarentegen Is krampverminde- rend en zuurbindend. Er zit inderdaad veel meer achter die aardappel dan we vermoe den als we ons tegoed doen aan enkele dampende, kruimlge exemplaren. De tomaten hebben evenals de komkommers weinig zon ge zien, het kleuringsproces van de vruchten wordt hierdoor ver traagd. De aanvoer bleef aanmerkelijk achter bij die van vorig Jaar. Als gevolg hiervan bleef het prljsverval de afgelopen week beperkt. Voor de A-l-export daalde de gemiddelde prijs van 3.38 naar 2.95 per kilo. De prijs wist zich de hele week goed te handhaven. Vorig jaar lag de gemiddelde prijs op 2.32, maar zoals gezegd bij een groter aanbod. Bij wat hogere temperaturen zal de aanvoer vlot groter worden, want tomaten hangen er genoeg. De aanvoer van hete-luchttoma- ten zal ook spoedig van meer betekenis worden. Er wordt op een groter aanbod gerekend, waarbij de prijsdruk toeneemt. Het prijsverval kan echter meevallen omdat er in heel West- Europa en Marokko minder tomaten aangevoerd worden als vorig seizoen. Bij de aanvoer van paprika's ligt de aanvoer van rode vruch ten op ongeveer hetzelfde niveau als vorig seizoen in dezelfde verslagweek. Er werden de afgelopen week echter hogere prij zen betaald, voor de sorteringen van 65/75 tot en met 75/85 lag de gemiddelde prijs tussen 6.65 en 6.90 per kilo. Vo rig jaar schommelde de prijs tussen de 4.33 en 4.66 per kilo. In vergelijking met de eraan voorafgaande week veran derde de aanvoer van groene paprika's slechts weinig. De ge middelde prijs lag op ongeveer 5.15 per kilo (vorig jaar 4.34). Het aanvoerpatroon van paprika's zal minder snel op het weer reageren als andere gewassen. Het aanbod lijkt daarom nog niet veel te veranderen, er wordt wel op een wat lagere prijs gerekend. Door het maar moeizaam op gang komen van de aanvoer van vollegrondsgroenten, waar een gewas als spinazie duidelijk een koploper is, kunnen veel glasgroenten profiteren van ho gere prijzen. De aanvoer van andijvie Is de laatste weken gro ter dan vorig jaar. De prijs daalde wel wat maar bleef toch nog boven die van vorig jaar. In de afgelopen week werd er gemid deld 1.45 per kilo betaald. De aanvoer lijkt niet veel te veranderen, de prijs zal wel wat dalen. De aanvóer van spinazie blijft flink achter bij die van vorig seizoen, namelijk thans bedraagt de aanvoer zo'n kleine vijfhonderd ton tegen vorig seizoen ruim achthonderd ton. De splnazietelers In het westen van het land hebben niet al leen door het slechte weer problemen met hun gewas, velen hebben het door nog onbekende oorzaak niet gezond kunnen houden en zagen zo hun gewas verloren gaan. Het prijsver schil met vorig seizoen Is daarom enorm groot, namelijk 1.50 per kilo. In de afgelopen week bracht een kilo spinazie 2.22 op. Het aanbod kan wat groter worden, de prijzen zul len wat dalen, maar ten opzichte van vorig seizoen zal het prijsverschil groot blijven. De aanvoer van prei is over zijn hoogtepunt heen, de meeste winterprei is geoogst. Als gevolg hiervan zal de prijs voor dit gewas oplopen. De aanvoer van bloemkool verloopt ook traag, de prijs voor de sorteringen van tien tot zes per bak varieerde van 2.87 tot 3.77 per stuk. Bij warmer weer kan het aanbod snel groter worden en zullen de prijzen onder een toenemende druk komen. De aan voer van radijs veranderde nagenoeg niet, hetzelfde kan van de prijs gezegd worden. Er werd 0.76 per per bosje betaald. Er lijkt de komende week nog niet veel te veranderen. De aanvoer van asperges Is in tegenstelling tot de meeste andere gewassen groter dan vo rig seizoen. De gemiddelde prijs lag daarom onder de prijs van vorig jaar, er werd 8.64 per kilo betaald. Bij de veiling Westland-Noord in Poeldijk is men begonnen met de uitbreiding van de fustloodsen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 24