inderwereld 5: tvol Actualiteit Fransen lappen parkeer bonnen aan hun laars „Identiteitsomroepen zijn bang om meningen van kinderen te laten horen" PARIJS In Frankrijk heeft zich de afgelopen weken een met de dag toenemende onverschilligheid en nagenoeg totale miskenning van parkeer- voorschriften voorgedaan. Het is namelijk traditie, hoewel geenszins een verplichting, dat de nleuwgekozen president van de Republiek ter gelegenheid van zijn keuze algemene amnestie afkondigt voor kleine overtredingen. En het verboden of te lang parkeren behoort tot deze overtredingen waarvan de boetes kwijtgescholden worden. De "Pervenches" (zo om de lichtblauwe kleur van haar uniform genoemde vrouwelijke agenten die speciaal met toezicht op het In acht nemen van parkeerregels belast zijn), klemden met veel minder overtuiging hun verbaliserings- papiertjes achter de ruitenwissers, wel wetende dat ze een tijdje later verfrommeld in de goot zouden liggen. In 1970 en 1974 bij de vorige presidents verkiezingen hadden de "Pervenches" een maand voor de verkiezing een dienstnota ontvangen, waarin haar aanbevolen werd geen overdreven ijver aan de dag te leggen. Ditmaal is een dergelijke nota niet uitgedeeld, maar iedere automobilist schijnt de overtuiging te hebben, dat hij tot morgenavond geen enkel risico loopt als hij in parkeer- o vertreding is. De afgelopen dagen kon men in Parijs juist nog meer wagens dan gewoonlijk op trottoirs geparkeerd zien en de grote betalende parkeergarage van de Palace de la Concorde staat zelfs open, zodat men daar gratis kan stallen, waarvan overigens merkwaardiger wijze maar matig gebruik wordt gemaakt. De verwachte amnestie wordt ook door de politie toegejuicht omdat een en ander haar in staaf stelt "grote schoonmaak" te houden en achterstallige bekeuringen af te werken. Ondanks het feit dat ze via computers verwerkt worden, zijn de 9.705.689 parkeerbonnen die in 1980 uitgedeeld werden (ruim 6 miljoen daarvan In Parijs) nog steeds niet verwerkt. JAN DRUMMEN destijds gevraagd om ons te tippen over actuele za ken in hun regio. Dat ge beurde in het begin heet nauwkeurig en we hebben daar een aantal onderwer pen van kunnen gebruiken. Het probleem is echter dat kinderen erg primair zijn, ze sturen iets op en ze willen het eigenlijk meteen 's a- vonds in het Jeugdjournaal. Nou, zo werkt dat dus niet, want een heleboel dingen zijn absoluut niet geschikt. Een duivententoonstelling in Schagen lijkt wel aardig voor de mensen die er vlak bij wonen, maar als je het landelijk -bekijkt, stelt het natuurlijk niks voor". Nieuwsgaring „Dat wij de scholen hebben gevraagd om mee te doen, is veel meer bedoeld om te zien wat er bij de jongelui leeft. Een heel duidelijk voorbeeld is de schoolkeu ze. Dat onderwerp kwam in bijna alle brieven voor. Dan zeggen wij: daar moeten we aandacht aan besteden. Zo ook met Greenpeace. Dat kwam eigenlijk eerder op ons af door middel van de scholen dan via de persbe richten van Greenpeace zelf. Dat is een indicatie van wat er leeft In het land". „We hadden in het begin ook geen idee hoe je kin- dernieuws moest garen. Nu we een poosje bestaan, ligt dat veel eenvoudiger. Van morgen kwamen er weer brieven en telefoontjes bin nen met „Zou dit wat voor 't Jeugdjournaal zijn?" Dat hadden we de eerste paar maanden niet. De toeleve- ringsscholen zijn gevraagd om het gat van de eerste tijd op te vullen. Ik denk dat we op den duur die correspondenten niet meer nodig hebben. Dan hebben we waarschijnlijk voldoende aan de kinderen die spon taan of in klasseverband berichten sturen. Je merkt echt dat dat los begint te komen. Op dit moment is het al zo, dat we veel meer reacties krijgen van buiten de contactscholen. Zou het systeem met de toeleveringsscholen niet beter functioneren als de leerkrachten gecoached worden? „Dat geloof ik niet. Zoiets moet -groeien. Bij de Schoolradio werkten we met tien scholen. Die wer den elke week gebeld. Je zag in het begin ook dat za ken als geweld en de klein schalige dingen steeds aan de orde kwamen. Door veel met kinderen te praten, kwamen ze tot heel andere onderwerpen". „Je loopt natuurlijk het ge vaar dat je een soort Verre kijker- of mini-Van Gewest tot Gewest-effect krijgt als je teveel regionale onder werpen in het journaal stopt. Ik vond de Verrekij ker vroeger een prima pro gramma, heel informatief ook, maar het was eigenlijk encyclopedisch. Dat kan een journaal niet zijn. Onze doelstelling is het dagelijks nieuws voor kinderen be grijpelijk maken". Kapstok „Neem nou het onderwerp „Kindermishandeling". Dat hebben we eerst kort gele den gebracht, terwijl het al lang op ons lijstje stond. We hebben gewacht tot we een kapstok hadden waar aan we zo'n item konden ophangen. Onlangs was er een congres over die zaak en toen hebben we het uit gezonden. Als wij de Verre kijker waren, hadden we het al veel eerder gedaan". „Toevallig las ik dezer da gen een artikel over het vandalisme in bibliotheken. Een schitterend onderwerp. Dat zou ik nog liever van daag dan morgen brengen, omdat ik weet hoe groot het probleem is, maar er is geen nieuws-aanleiding op dit moment, want er wordt niks aan gedaan, geen ac ties of iets dergelijks". Dan zou je dus naast het Jeugdjournaal een soort actualiteiten-rubriek voor kinderen op moeten zetten. „Ja, precies. Dat gaat ook gebeuren. Met ingang van het nieuwe seizoen start de Schooltelevisie met een verdiepingsprogramma. Daar zouden dit soort din gen prima in kunnen". „Er wordt ook regelmatig gesuggereerd om na het Jeugdjournaal een dergelijk programma op de televisie te brengen. Dat vind ik uit stekend, maar dan moet het wel gedaan worden door de omroepen. Ik hoop dat ze eens gaan beseffen: verrek, in de kinderwereld is veel actualiteit. Laten we daar eens in springen. Ik heb de indruk, dat kinderen daar mateloos in geïnteres seerd zijn". „Het punt is dat de om roepverenigingen niet dur ven. Ze praten en zeuren voortdurend over identiteit, maar het gekke is dat pro gramma's waaruit dat eigen gezicht blijkt altijd heel laat in de avond worden uitge zonden. Dan zeg ik, nou, als je je identiteit wilt bepa len, zou ik weieens willen zien wat jullie optiek is op kinderen. Alleen de EO doet dat. Bij de VARA, NCRV, KRO merk je daar niets van". Shockerend „Ze weten donders goed dat ze dan met de billen bloot moeten, met name voor hun eigen achterban. Kijk, ik denk dat die zoge naamde identiteits-omroe- pen bang zijn om kinder meningen zo maar aan den volke te tonen, want die zijn zeker niet bevestigend, eerder nogal shockerend. Als ze de realiteit niet on der ogen durven te zien, wordt dat hun ondergang". Momenteel kijkt tien tot twintig procent van de doelgroep (negen- tot elfja rigen) naar het Jeugdjour naal. Hiermee geconfron teerd, schermt Arno Wam- steeker direct met het re delijk hoge waarderingscij fer („een dikke zeven"), maar hij kan toch niet om de lage kijkdichtheid heen. „We horen allerwege dat het tijdstip van half zeven te vroeg is, vooral in de zo mer. Veel mensen eten dan. Dat is vast één van de oorzaken. Aan dat euvel wordt gewerkt. Ik heb goe de hoop dat na de zomer vakantie het Jeugdjournaal om kwart voor zeven op het scherm zal komen Dat scheelt alweer een stuk". „Ik denk niet dat we toe stemming zullen krijgen om zeven uur uit te zenden. Dat zou wel een betere tijd zijn, maar dan loop je pa rallel met het grote Jour naal. Bovendien is het praktisch onmogelijk omdat wij in één ruimte met de zelfde regisseurs en techni ci werken". Ik heb de indruk dat kijk dichtheid en waardering nog wel onderverdeeld kunnen worden naar leef tijd. „Dat is ook zo. Met name de tien- en elfjarigen waar deren ons hoog. Als de kin deren twaalf worden, zeg gen ze: „Ach, het Jeugd journaal, we kijken wel naar het grote Journaal". Dat is een trend, je moet je ouder voordoen als je bent. Het gekke is weer, dat we bij de dertien- en veertienjarigen de allerhoogste waardering hebben. We krijgen uit die hoek zelfs weieens een acht". „Wat betreft de kijkdicht heid denk ik dat kinderen in het algemeen niet bereid zijn om even vijf minuten te gaan kijken. Als het Jeugd journaal beter op de ande re programma's zou aan sluiten, hadden we vast en zeker meer klanten". Vergif door limonade Sommige pedagogen be weren dat het slecht voor kinderen is om de harde feiten van het nieuws voor geschoteld te krijgen. Het Jeugdjournaal druppelt een langzaam-werkend vergif door de limonade, zeggen ze. Hoe zie jij dat? „Mij maak je niet wijs dat je kinderen kunt afhouden van zaken die in de krant, het journaal of in actualitei tenrubrieken zitten. Kinde ren zijn gewone mensen; akkoord, met veel minder ervaring, maar ze moeten geleid worden in het nieuws, in de stroom van informatie die op hen af komt. Dat werkt alleen als ze op de voor hun geschik te manier geïnformeerd worden". Is het Jeugdjournaal pro gressief? „Weet ik niet. In eerste in stantie gewoon informatief. Het probleem van nieuws is wel dat het per definitie links is. Het breekt bevesti gende oordelen af. Het is vervelend om Reagan neer geknald te zien worden. Als je nieuws ziet als startsitua tie van de veranderingen die het met zich meebrengt in de samenleving, dan zou je kunnen zeggen: het is links. Wij dragen de ingre diënten aan voor een ande re maatschappij. De gevol gen van kernenergie, kraakacties of noem maar op, zijn heel groot. Met die gegevens moeten de kinde ren in de toekomst zelf hun maatschappij inrichten. Daarom moet je ze deze feiten voorhouden". „Neem die ellende met dat gif in Zaandam. De over heid beweert dat het niet gevaarlijk is. Dat gelooft geen hond. De mensen zeggen dan: regering, je bedondert ons. Als Jeugd journaal-redactie heb je de taak zo'n onderwerp op te pakken, 't Is toch te gek. Die overheid zit er namens ons en we vertrouwen de mensen niet. Dat is bela chelijk". „Het gevaar is groot dat kinderen door opvoeders allerlei zaken voorgepraat krijgen, waar ze in wezen niets van snappen. Als ik met jongelui over de Derde Wereld-problematiek dis cussieer, hoor ik het recht se of linkse geklets van ou deren er doorheen. Het is niet echt, terwijl, als je een item maakt over de Wes- terscheldebrug, je voelt dat ze er primair bij betrokken zijn, omdat de Zeeuwse kinderen de veranderingen die een vaste-oeververbin- ding met zich meebrengen, kunnen overzien". Slechte ervaringen Jullie hebben minister-pre sident Van Agt de econo mische situatie in ons land eens laten uitleggen. Gaat zoiets gemakkelijk? „Dat is heel verschillend. Ik moet eerlijk zeggen, dat de meeste politici het tot nu toe behoorlijk hebben ge daan. Het brengt natuurlijk wel erg veel werk met zich mee. Bij Van Agt heeft het bijna een uur gekost om die honderd seconden er uit te krijgen. Met doktoren hebben we slechte ervarin gen. Ze doen geweldig hun best, maar als je de opna mes terug ziet, denk Je, mijn hemel, waarom zeg je het nu zo?. Misschien willen ze wel niet anders. Ze zijn naar mijn smaak gewend om de waarheid achter te houden. Dat mag ik mis schien niet zeggen, maar het zijn wel de feiten. Als er iets doorgelicht moet wor- voor ontwape- oen Derde-We- in de ogen. Der- in het onderwijs de KRO- vlotte Hij heeft mompelt iets en zo, kleine en rotweer van de tijd", haalt dan koffie en neemt en „van hetzelfde" i voor Marga van Praag Leontien Ceulemans. ber had de portier van reusachtig NOS-com- in Hilversum intensief z'n onsterfelijkheid ge kt met de geüniformeer- act: „Is meneer schrifte- mondeling, dan wel per loon tot deze afspraak omen?" en „Heeft me- ®ertan^r een bewijs van toela- ln de vorm van een zonnij ibad en ormsteker zegt u? Komt mijn lijst voor. Oh, msteeker, van de jeugd, 'es mij maar wilt vol- int echt de eerste die eens een interview )t", stelt Wamsteeker later opmonterend „In het begin zijn we olven onder publiciteit, )en van de hele vader- 'se pers aanvragen. Lo lt, natuurlijk, het Jeugd- naal was een nieuw eie- de televisie-wereld laar spring je dan op in journalist. Het kostte echter wel een hele P tijd en daarom moes- we op een gegeven 25« inblik kappen". nsteeker geeft onmid- ftrth 'Jk toe dat het systeem ^t de toeleveringsscholen den is het de medische we reld. Die lui houden mekaar de hand boven het hoofd". Brengen jullie het weerbe richt omdat grote-Journaal- broer dat ook doet? „Heeft er niets mee te ma ken. Wij doen het omdat de kinderen daarom gevraagd hebben. Ze willen weten: wat moeten we morgen aan naar school, kunnen we knikkeren, schaatsen of zwemmen? Daar sluiten de tekeningen ook een beetje bij aan. Verder is het na tuurlijk maar een klein on derdeel. Het duurt maar twintig seconden. Het gek ke is wel, dat we er vrij veel reacties op krijgen. De één vindt ons weerbericht prachtig, de ander kan er helemaal niet mee uit de voeten". Afgezien van het omstre den uitzend-tijdstip is Wamsteeker erg content met de werkwijze van het Jeugdjournaal. Zegt ook, dat als er meer onvrede bij het volk over zou bestaan, er vast en zeker inhoudelij ke kritiek zou komen. „Die krijgen we vrijwel niet. Goed, er wordt hier en daar van alles gesuggereerd, maar dat schijnt er bij te horen. Ik las laatst in een krant dat het Jeugdjournaal door de NOS was opgezet om nieuwe mensen voor het grote Journaal op te lei den, want het zou toch wel mislukken. Dat is ronduit belachelijk. Wij zijn natuur lijk niet achterlijk. We had den allemaal een uitsteken de baan bij andere omroe pen. Zoiets zet je niet op het spel om hier binnenkort afgevoerd te worden. Als het opgeheven wordt, vind ik dat een persoonlijk falen van mij en de redactie. Dan hebben wij niet goed ge functioneerd". Het team van het Jeugdjournaal: vrnl. Arno Warmstee- ker, Marga van Praag, Martin de Groot, Marissa Lamme, Leontien Ceulemans, Doke Niggebrugge en Wim van Kuijk. Arno (39) oogt het hoort bij een van een te-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21