Kunstzinnig echtpaar exposeert bij Art Gallery in Wassenaar Projecttheater holt achter zichzelf aan Het naturalisme van Giel Langeveld in het Oude Raadhuis Concerten in Artopa LEIDSE BIOSCOPEN Goed Amerikaans debuut van Rutger Hauer En Verder 'Vluchthavens'niet geslaagd Kea Tan exposeert in gemeentehuis Leiderdorp „Bloemen en poëzie" in Deylercentrum Wassenaar LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINA 9 Een aquarel van de haven van Workum. WASSENAAR Het komt niet vaak voor dat zowel de mannelijke als de vrouwelijk helft van een echtpaar zich kunste naar kan noemen. Als ze dan ook nog eens geza- Rutger Hauer als de meedogenloze terrorist. Sylvester Stallone moet op passen. De man, die als een komeet aan Hollywoods sterrenhemel omhoogschoot met de door hemzelf ook ge schreven en geregisseerde film „Rocky", moet het in „Nighthawks" opnemen te gen „onze eigen" Rutger- Hauer, die het hem niet al leen in het filmverhaal bij zonder moeilijk maakt, maar hem van het doek dreigt te spelen als een meedogenloze, ijskoude terrorist die wille keurig bomaanslagen pleegt om in de publiciteit te ko men. Stallone en Billy Dee Wil liams zijn twee Serpico-ach- tige straatagenten, die in vodden gehuld de New Yorkse onderwereld letter lijk te lijf gaan. Met tegenzin accepteren ze de promotie naar het grotere werk, een taaie opleiding om terroris ten op te sporen en onscha delijk te maken. Reden tot dit alles is, dat men ver moedt dat een zekere Wulf- gar, die in Londen alleen maar om angst in te boeze- LIDOT: Nighthawks~(16) met Sylvester Stallone en Rutger Hauer. Regie Bruce Malmuth. men een warenhuis heeft opgeblazen, naar New York is uitgeweken nadat zijn sig nalement bekend werd bij Scotland Yard. Expert-terro- ristenjager Hartman (Nigel Davenport) komt over om de New Yorkse politieman nen te instrueren hoe zij zo'n onberekenbare terrorist, die helemaal voor zichzelf werkt, moeten aanpakken. Deke DaSilva alias Stallone ziet niets in deze opleiding, maar leert nadat zijn partner met een mes is bewerkt, zich in de gedachtengang van Wulfgar te verplaatsen, wat uiteindelijk de ondergang betekent van deze onver stoorbare levensgevaarlijke sadist, die tenslotte DaSilva als een persoonlijke tegen stander gaat zien, nadat hij Hartman via een medeplich tige heeft weten uit te scha kelen. Regisseur Bruce Malmuth heeft een misschien wat con ventionele thriller gemaakt, met als „aardig" thriller-ef fect de gijzeling van een aantal hoge functionarissen van de Verenigde Naties in het kabelbaantje naar Roose velt Island, maar de film heeft ontegenzeggelijk 'n ge weldig tempo en boeit. Niet in het minst door de vertol king van Rutger Hauer als de koelbloedige moordenaar, een rol die hem ongetwijfeld in Amerika nieuwe filmrol len zal bezorgen. Want de grote „slechterikken" van het witte doek als Edward G. Robinson, James Cagney en Humphrey Bogart waren altijd meer gevraagd dan de mooie helden. Hauer komt gewoon als persoonlijkheid „goed over" op het scherm of hij nu de schurk dan wel de „Soldaat van Oranje" speelt. MILO LUXOR Ordinary Pe ople (a.l) Het debuut van acteur Robert Redford als regisseur is in Amerika rijkelijk met Oscars over laden. En terecht, want Redford dwingt met zijn eersteling veel bewonde ring af. (tweede week) CAMERA Being there (a.l.) Glansrol van Peter Sellers als de tuinman die door het uiten van simpele waarheden als een groot wijsgeer wordt be schouwd. (reprise, eerste week) LIDO II Nine to five (a.l.) Verrukkelijke femi nistische comedie met Jane Fonda in de hoofdrol (vijfde week). LIDO III Straw dogs (16) Dustin Hofman als een door de autochtone bevolking bedreigde nieu we bewoner van een Schots dorpje. Indringend in beeld gebracht door re gisseur Sam Peckinpah. (reprise, zevende week). LIDO IV Een vlucht regenwulpen (12) Goede Nederlandse speelfilm naar het gelijknamige boek van Maarten 't Hart (twaalfde week) STUDIO De spiegel barstte (12) Uitstekende verfilming van het boek van Agatha Christie met Elisabeth Taylor in de hoofdrol, (tweede week) TRIANON The final count-down (a.l.) Een sprong in de tijd met als hoofdrolspeler het vlieg- dekschip Nimitz. (tweede week) EUROCINEMA I (Alphen aan den Rijn) The blue lagoon (a.l.) Mierzoete film van Randal Kleiser vol prachtige plaatjes van de Fidji-eilanden. EUROCINEMA II (Alp hen aan den Rijn) Flying high (a.l.) Humor volle satire op de gebrui kelijke rampenfilms (re prise, vierde week). EUROCINEMA III (Alp hen aan den Rijn) Su persmeris (a.l.) (eerste week). hen aan den Rijn) hunter (12) (eerste week). LEIDEN Het Amsterdamse Project- theater leek met „De plotselinge dood van de anarchist" een richting te hebben gekozen van humoristisch theater met politieke betekenis. „Projecttheater speelt Feydeau" was een tussentijds uit stapje richting Onafhankelijk Toneel; met „Het syndicaat der teergevoeligen" van Cees Cromwijck zit het Projectthea ter weer op het oude spoor, met dien ver stande dat ik bij het zien van deze laat ste productie niet meer zo zeker weet of dit spoor wel het goede is. Zowel bii „De anarchist" als bij de „Teerge voeligen heeft men gekozen voor een sterk gechargeerde speelstijl die het midden houdt tussen commedia dell'arte en slap stick. Beide producties geven de toeschou wer bij vlagen de indruk dat hij of zij zit te kijken naar een oude stomme film. Bij „De anarchist" werkte deze stijl uitstekend om dat het stuk van Dario Fo helder was, met een ijzersterke structuur en een duidelijke ironie. Cromwijcks stuk mist die drie elementen. De plot heeft onduidelijke elementen en vervaagt naar het einde toe door zijn over matige gecompliceerdheid. De tekst werkt in plaats van ironisch versluierend. Crom wijck heeft namelijk geprobeerd de einde loze woordenbrij van de taal der politici via overdrijving van de brijïgheid aan de kaak te stellen, maar is in zijn poging zo onmatig te werk gegaan dat hij zelf in een moeras van taaibrij terecht is gekomen. In plaats van door simplificatie structuren, mecha nismen en kwasi-verklaringen bloot te leg gen en te ironiseren, maakt „Het syndicaat der teergevoeligen" uiteindelijk alles veel ingewikkelder en daardoor onduidelijk. Kort samengevat gaat de „Teergevoeligen" over de politicus Scholz die in een lastig parket terecht komt als hij indirect iets te maken heeft met een vondst in Hamburg van Amerikaans gifgas. Hij probeert de si tuatie te redden en zelfs ten eigen voordele en die van zijn politieke overtuiging uit te buiten door een dubbelganger Zlöhcs in het leven te roepen. Het proces dat hij dan op gang brengt, blijkt Zlöhcs uiteindelijk niet meer in de hand te kunnen houden. De moraal: Politici zijn kleiner dan de mach ten die ze zouden moeten beheersen. Cromwijck heeft als regisseur Frans Strijards geprobeerd, zoals gezegd, de stijl van „De plotselinge dood van een anar chist" te benaderen. Dat leverde tijdens de première zeer onrustig spel op. De acteurs en actrices leken achter zichzelf aan te hol len in een poging de overdrive van het Ita liaanse commedia dell'arte-theater te bena deren. Ook de gevarieerde opkomsten via achterwand met draaideur droegen niet bij tot de nodige rust. Mogelijk dat één en an der in de loop van het spelen verbetert. „Het syndicaat der teergevoeligen" is geen geslaagde productie; als mislukking is het stuk echter boeiend genoeg. Paul van der Plank LEIDEN „Vluchtha- vens", vanavond in de Leidse Schouwburg, is het vierde product van de Ne-, derlander Rob Bognar en zijn derde stuk dat door de Theaterunie wordt uit gebracht. „Vluchthavens" bestaat uit drie éénacters, Bezoek, Schimmen, Visi te, die alle drie lijken te gaan over mensen die een rustpunt proberen te vin den, een Vluchthaven, om te ontkomen aan de on rust en de onmacht van hun bestaan. In Bezoek en Visite is die vluchthaven een rusthuis, in Schim men is het de drank. In Bezoek en Visite zien we een man en een vrouw. In Bezoek is de man geslaagd in het leven. Hij domineert tevens het huwelijk. De vrouw voelt onvrede, maar kan die onvrede niet goed analyseren, zodat zij de situ atie niet de baas kan en het huis verlaat. In Visite is de man een mislukkeling, een psychisch wrak. Zijn vrouw probeert echt te leven, zo dat het opnieuw de vrouw is die de situatie poogt te veranderen, maar nu vanuit een heel andere achter grond. De man kan dit niet aan en verlaat het huis. In beide gevallen is het een huisarts die de man, c.q. de vrouw, komt halen. In Schimmen worden we met zijn mislukking in het leven geconfronteerd, zodat de huisarts in Bezoek niet he lemaal dezelfde is als die in Visite. Structureel een goed idee om de drie éénacters te verbinden, maar mijns in ziens door Bognèr niet pro ductief benut. De dokter in Visite speelt geen funda menteel andere rol dan in Bezoek. Ik vraag me trou wens af of Visite erg veel aan Bezoek toevoegt. Ik krijg de indruk dat de derde éénacter zijn waarde slechts ontleent aan zijn variatie op de eerste. Bognèr heeft met „Vlucht havens" eigentijds toneel proberen te schrijven met eigentijdse problematiek. Hij is wat mij betreft blijven steken in de cliché's van het moderne leven, maar niet doorgedrongen tot werkelij ke problemen. Wim Kouwenhoven, Pauli ne van Rhenen en Ferd Hu- gas spelen de drie rollen in een regie van Christiaan Nortier, traditionalistisch, éénvoudig en doeltreffend. In het HOT-theater waar ik de voorstelling zag, werd er iets te groot geacteerd, maar dat kan aan de kleine afme tingen van de zaal gelegen hebben. Mogelijk doet „Vluchthavens" het in de Schouwburg beter. Paul van der Plank WARMOND De Sassenheimse kunste naar Giel Langeveld wil zijn werk niet verklaren. Hij is de mening toegedaan dat de degene die zijn aquarellen en te keningen bekijkt zich daar zelf een oor deel over moet vormen. Giel Langeveld exposeert tot en met 27 mei in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat 36 in War mond. Op de tentoonstelling zijn aquarellen, pot lood-, pen-, kleurpotlood- en pasteltekenin gen van de hand van de Sassenheimse kun stenaar te zien. Het werk van Giel Lange veld is niet „makkelijk" 'maar iemand die de moeite neemt om het werk op zich te la ten inwerken vanuit het eigen onderbe wustzijn zal de bedoeling van de kunste naar mogelijk beter kunnen begrijpen. Dat wil niet zeggen dat de aquarellen en teke ningen abstract of non-figuratief zouden zijn. De werken zijn naturalistisch en met uiterste precisie uitgewerkt. De mens staat centraal. Filosoferend vanuit zijn gedach- tenwereld en gevoelens zet de kunstenaar zijn ideeën op het papier. De werken kun nen soms wat cru overkomen, soms kunnen ze ook zeer fijgevoelig zijn. In beide geval len gaat het echter om de realiteit. Giel Langeveld heeft al behoorlijk wat ex posities gehad, onder meer in België en in Engeland. Naast kunstenaar is hij docent aan de Vrije Academie in Sassenheim. Giel Langeveld is op de zondagen 10, 17 en 24 mei zelf in het Oude Raadhuis aanwezig. De expositie is dinsdag van zeven tot negen uur open, woensdag, donderdag en zondag van twee tot vier uur en zaterdag van elf tot vier uur. LISSE Mevrouw Betsy concert in het Lissese mu- spel, blokfluit, mandoline, Camphorst-van Marsber- ziek- en creativiteitscen- piano en accordeon, gen geeft vanavond om trum Artopa aan de Gre- Zondag 10 mei wordt in Arto- acht uur met de leerlingen velingenstraat. Er wordt pa een middagconcert gege- en ensembles van de Hille- een gevarieerd program- ven door het Sassenheimse gomse Muziekschool een ma gebracht met orgel- koor van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen on der leiding van mevr. T. Stenz-Leening met begelei ding op de piano door de heer F. Ronkes Agerbeek. Het in strumentale gedeelte wordt verzorgd door een trio dat ge vormd wordt door mevr. A.M. Ruijsenaars- Leegwater (viool en alt-viool), H. de Graaf (dwarsfluit) en F. Ronkes Agerbeek (piano en cello). Het concert begint om drie uur. menlijk gaan exposeren, is dat vrij uniek. Het werk van Frits Goosen en zijn vrouw Greetje Goosen-Be- kenkamp wordt deze maand tentoongesteld in Art Gallery Gérard aan de Rijksstraatweg 358. Bei den vervaardigen land schappen in olieverf en waterverf. Frits Goosen is meer bekend in het buitenland dan in Ne derland. De 38-jarige kun stenaar exposeert in feite voor de eerste keer in Ne derland. In het werk van Goosen is de invloed van de Larense school duidelijk merkbaar. De familie van de kunstenaar ging vroeger veel om met de representan ten van deze stroming. Frits Goosen kreeg zijn opleiding bij de Hilversumse teken- meester Reuvens die hem aanmoedigde om verder te gaan. Het werk van de Gooi- se schilder is een puur Hol lands gebeuren en blinkt uit in een sfeer van frisheid die zo kenmerkend is voor de Haagse en Larense school. Het schilderen naar de na tuur wint de laatste jaren weer veel terrein en Goosen past goed in deze tendens. Het werk van de eveneens 38 jaar oude Greetje Goosen- Bekenkamp vertoont veel overeenkomst met dat van haar kunstzinnige echtge noot. De kunstenares onder vindt dan ook veel invloed van haar ega. Alleen legt zij zich vooral toe op het ver vaardigen van aquarellen waardoor toch een duidelijk nuanceverschil optreedt dat haar afdoende profileert. De expositie wordt vana vond om zeven uur geopend. Het exposerende echtpaar is dan aanwezig en beide kun stenaars zijn bereid een en ander over hun werk te ver tellen. De tentoonstelling duurt tot en met 23 mei en is dagelijks open van elf tot vijf uur, zondag van twaalf tot vijf uur. LEIDERDORP De Haagse kunstenares Kea Tan wordt gefascineerd door Indonesië. Haar affiniteit met de Gordel van Smaragd is terug te vinden in haar werk, dat zij ook vaak Indonesische namen heeft gegeven. Kea Tan exposeert deze maand met haar textiele figu ren in het gemeentehuis van Leiderdorp. Kea Tan werd op 2 juli 1929 in Amsterdam geboren. Zij kreeg haar opleiding aan de Maastrichtse Van Eijckacade- mie en de Rietveldacademie in Amsterdam. De kunstenares verwierf zich landelijke bekendheid na een televisieuitzen ding, waarin haar gebatikte poppen getoond werden. Aan vankelijk vervaardigde Kea Tan batikpoppen en sieraden, maar geleidelijk schakelde zij over op het abstractere werk. Haar textiele figuren maakt ze nu niet alleen van batikstof, maar ook van zelf geverfde lappen, wol, kralen en metaal. Kea Tan heeft meerdere malen een bezoek gebracht aan In donesië, het land dat een belangrijke inspiratiebron voor haar is. Zij heeft zich verdiept in de typische volksgebrui ken, oude dansen en vele mystieke verhalen. Eén van haar werken heet bijvoorbeeld widjaja, hetgeen geluksbloem be tekent, een andere kuda kepang of kuda lumping, naar een Indonesisch paardenspel. Kea Tan had al eerder exposities bij Art-Shock, de Rijswijk- se kunstenaarsvereniging, waarvan zij lid is en De Schakel in Leidschendam. Ook was haar werk te zien in de Haagse Bijenkorf en de Openbare Bibliotheek van Voorschoten. De expositie in het gemeentehuis van Leiderdorp aan de Statendaalder 1 is tot en met 22 mei geopend. De tentoon stelling is elke werkdag van 8.00 tot 17.30 uur geopend, op donderdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. WASSENAAR Ikebana, de Japanse kunst van het bloemenschikken is de laatste tijd nogal in de belangstelling gekomen, het gevolg van een inten siever contact met Japan en de Japanse cultuur. Met het oog op deze ontwikke ling wordt in het Deyler centrum aan de Hofcamp- weg 3 in Wassenaar van donderdag 14 tot en met zaterdag 16 mei een ten toonstelling gehouden van Japanse bloemschikkunst. De expositie wordt tevens gehouden in het kader van de Culturele Weken in Wassenaar. De expositie, die de titel „Bloemen en Poëzie" heeft meegekregen is tot stand ge komen dankzij de medewer king van de Ikenoboschool. De leerlingen van de Ikeno boschool hebben onder lei ding van Doris Diels de ten toonstelling samengesteld. Ikebana is meer dan het de coreren van bijvoorbeeld een kamer met bloemen. De filosofische achtergrond en de symboliek van deze Ja panse wijze van bloemschik ken zijn een uitdaging aan de fantasie en creativiteit van de westerling. Ikebana kan de weg wijzen naar be zinning, rust in de mens zelf in een tijd van onrust en haast. Ikebana probeert ruimte te scheppen en te suggereren, dit in tegenstelling tot de westerse bloemsierkunst die probeert de ruimte op te Een van de tentoonge stelde werken draagt de naam „Aan de water kant". vullen. Dit wordt bereikt door het asymmetrisch plaatsen van de drie hoofd lijnen, „shin, soe en tai", die respectievelijk symbolisch de hemel, de mens en de aarde aanduiden. De expositie wordt geopend donderdag 14 mei door me vrouw E. Uchida, de vrouw van de Japanse ambassa deur. De tentoonstelling is donderdag 14 mei van zeven tot negen uur open, vrijdag 15 mei van tien tot negen uur en zaterdag 16 mei van tien uur tot half zes. De en tree is gratis. Litteris Sacrum speelt Molière LEIDEN De toneelvereniging Litteris Sacrum speelt ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan het stuk „De heer van Pourceaugnac" van Molière. Er zijn twee voorstellingen: op vrijdag 29 en zaterdag 30 mei in de Leidse Schouwburg aan de Oude Vest, aanvang kwart over acht De ondertitel van het stuk luidt „een vrijage met hindernissen" en dit maakt al enigszins duidelijk dat er een lichtvoerig spel wordt geboden met een ironische nasmaak. De regie is in han den van Hein Snijders.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9