Irandweer was op tijd bij brand an De Savornin Lohman plantsoen San Uitbreiding Voorschotense jachtwerf blijft onzeker Eerste lustrum Warmondse Jazzsociëteit erste steen voor Beschut Wonen' Noordwijkse democraten verwijten college verregaande laksheid OORSCHOTENS COLLEGE IN ANTWOORD OP VRAGEN: Wassenaar gaat subsidie beleid coördineren Moederdagtaart voor koningin Beatrix In de Voorhoutse Katholieke Technische de namen van de drie prinsen erop. In deze School (KTS) wordt momenteel hard gewerkt hartjes steken bloemen van geconfljte vruch- aan de vervaardiging van een taart voor ko- ten. Het middenstuk van de taart Is van geqo- ningin Beatrix. De taart wordt Hare Majesteit ten suiker in de vorm van een gestileerde morgenmiddag om twaalf uur op Drakesteyn bloem. Het geheel is bovenop afgewerkt met aangeboden. Twee leraren, de heren G. de een oranje bloem vervaardigd uit een plak Jong en C. van Geel van de banketbakkerso- suiker. Deze bloem is gevuld met Arak-rijst- pleiding kwamen onlangs op het idee om met brandewijntruffels. Om de taart zijn kleine pe- een aantal leerlingen een taart voor de konin- tit fours geplaatst. De KTS kan bogen op enl- gin te bakken ter gelegenheid van Moeder- ge ervaring met betrekking tot het vervaardi- dag. Het smakelijk kunstwerk bestaat uit drie gen van koninklijke baksels. Bij de geboorte harten. De decoratie op de harten wordt ge- van Prins Willem Alexander werd eveneens vormd door drie melkcouverture hartjes met een taart aangeboden. EGIÖ LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINA 7 ([NZAKE PROBLEMEN ROND GIFTIGE VUILNISBELT NOORDWIJK De gemeentebesturen van Noordwijk en Katwijk moeten zich diep scha men. Tot deze conclusie komt D'66 Noord wijk io een open brief aan het Noordwijkse college, waarin deze politieke groepering uitgebreid Ingaat op de problematiek van de op Noord- wijks grondgebied gelegen Katwijkse vuilnis belt. D'66 verwijt het gemeentebestuur van Noordwijk niet erg scheutig te zijn met het doen van medede lingen over de situatie rond de belt en men stelt zelfs de indruk te hebben, dat men nog niet met alle bekende en relevante gegevens boven water wil komen. Het lijkt er op, dat informatie wordt ichtergehouden, schrijven de opstellers van de open brief. D'66 Noordwijk vindt dit een slechte zaak en men vraagt zich af waarom het gemeente bestuur zo laks is. Is het wellicht een slecht gewe ten? Volgens D'66 moet het gemeentebestuur wel een slecht geweten hebben en men releveert in dit verband aan de beschikking van de Raad van Sta te van 16 juli 1962. In deze beschikking staat dat het storten van afvalstoffen, waarvan waterige oplossingen in geringe concentraties voor plan taardig en/of dierlijk leven levensgevaarlijk zijn, verboden is. Verder moet het terrein, waarop de vuilstorting plaats vindt, zodanig van de water gangen in de omgeving zijn afgesloten dat geen verontreinigd water uit de inrichting in deze wa tergangen kan geraken. Wat is er nu anno 1981 bekend? aldus D'66. Er is gif gestort dat schadelijk is voor planten en die ren. Het grondwater bij de vuilnisstortplaats is zwaar vergiftigd met zogenaamde macro com pounds, tolueen en xyleen. Door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening werden meer dan 140 organische giftige chemische verbindingen Volgens D'66 is het gemeentebestuur van Noord wijk in ernstige mate tekortgeschoten in zijn taak om toezicht te houden op de gemeente Katwijk, aan wie door Noordwijk een Hinderwetvergun ning was verstrekt. Volgens artikel 28 van de Hinderwet was het gemeentebestuur van Noord wijk tot het houden van toezicht verplicht. Om wonenden hadden immers in de afgelopen jaren vaak genoeg gewaarschuwd dat er gif op de vuil nisbelt terecht kwam. Er werden zelfs vuilniszak ken met bewijsstukken voor het Noordwijkse ge meentehuis gedeponeerd, aldus D'66 in de open brief. „Het gemeentebestuur van Noordwiik had het gemeentebestuur van Katwijk daverend op de vingers moeten slaan. En als de gemeente Katwijk niet had willen luisteren, dan had de vuilnisbelt al in de jaren '60 gesloten moeten worden. Het Noordwijkse gemeentebestuur heeft echter niets gedaan". Naar de mening van D'66 rust er nu een loodzwa re verantwoordelijkheid op de hoofden van beide gemeentebesturen. Dat Noordwijk de bui voelt hangen, bewijst wel de snelheid waarmee men ook andere, reeds gesloten vuilnisbelten op haar grondgebied wil gaan onderzoeken. D'66 zegt het te betreuren, dat de bal niet eerder door het Noordwijkse gemeentebestuur is opgepakt. Juist door de waarschuwingen van omwonenden en ook van anderen zoals Kritisch Noordwijk was daar alle aanleiding voor geweest. De democraten vinden volledige openheid van za ken nu dringend nodig. Zij gaan in hun brief ook in op de verplaatsing van het grondwater. De vuilstortplaats is ongeveer 13 meter diep en is, zoals vorig jaar bekend werd, gaan lekken naar het grondwater. Beneden de stortplaats is het grondwater tot een diepte van 27 meter zwaar vergiftigd met de reeds eerder genoemde stoffen. Het grondwater op een diepte van 0 tot 18 meter verplaatst zich, afhankelijk van de diepte waar het zich bevindt, met een snelheid van 4 meter per jaar in zuidoostelijke richting. Het grondwater op een diepte van 18 tot 57 meter verplaatst zich met een snelheid van 10-15 meter per jaar in oost- zuidoostelijke richting. Een eenvoudig rekensom metje leert ons, aldus D'66 dat van 1960 af het grondwater op het niveau van 0-18 meter reeds 80 meter uit het centrum van de vuilnisbelt is aange tast door giftige stoffen. Het grondwater op het ni veau van 18-57 meter is nu reeds minimaal 200 meter uit het centrum van de belt verwijderd. Hierbij dient te worden aangetekend, dat naarma te men verder van de vuilnisbelt verwijderd is, de vervuiling iets afneemt. Gelet op de aard van de stoffen, gaat het om een ernstige zaak, stelt D'66 in de open brief, en men vindt dat het gemeentebestuur van Noordwijk zo snel mogelijk opening van zaken dient te geven. .^'ütraker valt 90. de trap «OORSCHOTEN Een 25- rige Voorschotense kraker gisteravond ernstig ge- ad geraakt na een val i een trap in het kraak- ind aan de Schoolstraat in oorschoten. kraker bleef in de val aan haak hangen en liep een 'are vleeswond in een been t Hij is vervoerd naar het sademisch Ziekenhuis Lei- VOORSCHOTEN De raadscommis sie voor openbare werken van Voor schoten heeft gisteravond langdurig ge debatteerd over de uitbreiding van de bebouwing nabij de Kniplaan om de aldaar gevestigde jachtwerf meer le venskans te geven. Het bedrijf wil het personeelsbestand van 50 naar 7$ man uitbreiden. Een uitbreiding van de ge bouwen is echter in strijd met het uit het „Natuur- en Buitengebied uitbreiding echter noodzakelijk, omdat na levering van een jacht ook reparatie en het onderhoud mogelijk moet zijn. In de commissie werd dan ook uitvoerig gespro ken over arbeidsplaatsen en milieuzaken. Alleen de VVD was wel bereid om enige expansie in het gebied toe te staan. De an dere partijen waren van mening dat er ook rekening gehouden diende te worden met de belangen van de omwonenden. Derde fase Haaswijk in september van start OEGSTGEEST De uitvoe ring van het nieuwbouw- plan „Haaswijk" vordert goed. In september van dit jaar kan worden begonnen met de derde bouwfase. Dit deelde de directeur van ge meentewerken, de heer Van Gorkom, gisteravond mee in een vergadering van de raadscommissie openbare werken. De verkoop van premiewoningen loopt goed. In de derde fase zullen pre miehuurwoningen met waarschijnlijk een huur van rond de zevenhonderd gul den per maand worden gebouwd. Voor de verkoop van vrije kavels bestaat eveneens in toenemende mate belangstelling. De Prinses Irenelaan en de Prinsenlaan zijn, zonder dat er een spuitbus aan te pas is ge komen, geheel van onkruid ontdaan. Dit dankzij de wel willende medewerking van de bewoners van deze lanen. De gemeente had namelijk be kend gemaakt dat het onkruid tussen de straatstenen en de trottoirtegels niet hoeft te wor den bestreden met giftige gas sen, wanneer de bewoners be reid zijn hun eigen straatje schoon te houden. Tijdens de vergadering sprak wethouder Thorn zijn bewondering uit voor het initiatief van de be woners, dat volgens hem zeker navolging verdient. DRSCHOTEN Volgens het Voor- lotense college van B en W was de jndweer ondanks enig oponthoud i op tijd ter plaatse bij de brand b het De Savornin Lohmanplantsoen 110 april. Het college zegt dit in ant- ford op vragen van de raadsleden lGJde Graaff (WD) en drs. W.J. kenburg (CDA). Volgens de raads- zou de brandweer ernstige ver- r ng hebben opgelopen als gevolg i de bijzondere inrichting van de Het Wedde (woonerven). Ook de 'oners maken zich hier zorgen over. lgens het college is er geen sprake van slechte bereikbaarheid van de woon- jk voor brandweer en andere hulpver- ingsdiensten. Nadat de melding was inengekomen duurde het ongeveer acht nuten voordat de brandweer op de fcats van de brand was. Volgens de lan- jiten awp'jke richtlijnen is dat ook de maximale 3361 k# d'e tussen melding en aankomst andweer moet verlopen in nieuwbouw- - jken. Normaal gesproken heeft de andweer maar zes minuten nodig om bij >notot en n dergelijke brand te komen maar, zo eldt het college, er was enig oponthoud oor de drukte tijdens het spitsuur (de randweer rukte om 8.19 uur uit), op de ry.IJski e/dseweg bevond zich een bulldozer en f was ook een in paniek geraakte chauf- >use die de brandweerauto enige tijd op- 101 l college heeft wel geconstateerd dat er eerder een poging werd gedaan om de brandweer te bellen maar dat dat misluk te omdat, wederom in paniek, vergeten werd het rietnummer (01717) te draaien. Er zal worden onderzocht of een dergelijk probleem in het vervolg kan worden on dervangen. Over de inrichting van het wooncomplex merkt het college op dat het Wedde vol doet aan de richtlijnen voor de bereik baarheid van woonerven. Er zijn geen ob stakels die de brandweer zouden kunnen hinderen en op 10 april is daar ook niets van gebleken. Eén van de bruggen van het Wedde richting Adegeest is zodanig uitgevoerd dat deze als calamiteitenroute kan fungeren. Het Voorschotense college ziet geen aanleiding om met het oog op de gebeurtenissen van 10 april een speciale brandweeroefening te houden, dat is iets waar de heer De Graaf om gevraagd had. Het gebied zal in het normale oefensche ma van de brandweer worden meegeno men. Constructie Over de constructie van de bij de brand betrokken panden zijn door de twee raadsleden ook een aantal vragen gesteld. De constructie zou namelijk in de hand hebben gewerkt dat het vuur makkelijk naar andere woningen kon overslaan. Volgens het college kan de bouwmuur- constructie van de woningen minstens dertig minuten de brand tegenhouden mits er sprake is van een goede kieraf- dichting. Overigens zijn de eisen voor de brandveiligheid na de bouw van de wo ningen in 1972 verscherpt en wordt nu de eis gesteld dat de bouwmuren 60 minuten lang de brand kunnen afweren. De brand veiligheid van de woningen zou verbeterd- kunnen worden door maatregelen om de brandoverslag te beperken en om de vluchtwegen beter te beveiligen. Moge lijkheden zijn het vullen van de ruimte tussen bouwmuur en het dakbeschot met isolerend materiaal, het vervangen van de houtwolcementplaten door plaatmateriaal met een grotere brandwerendheid, het aanbrengen van brandwerende bekleding en een beter brandwerend plafond in zol derruimten. Het college is niettemin de mening toege daan dat de brandveiligheid van de wo ningen in hun huidige staat niet te wen sen overlaat. De oorzaak van de uitbrei ding van de brand moet worden gezocht in het feit dat de brand vanaf de buiten zijde oversloeg of in het feit dat de tijds duur van de brandwerendheid werd over schreden. Het laatste zou mogelijk kunnen zijn omdat het tijdstip van het ontstaan van de brand niet exact is te bepalen. Naar aanleiding van een vraag van de heer Valkenburg deelt het college ten slotte nog mede dat door de gemeente al het mogelijke is gedaan om de bewoners die werden getroifen door de brand voor kortere of langere tijd tè huisvesten. De bewoonster van perceel nummer 81 en haar gezin is inmiddels een woning toege wezen. De andere bewoners hebben zelf* in tijdelijke huisvesting voorzien. De herstelwerkzaamheden aan de door brand getroffen woningen zijn in voile gang. Vijf illegale caravans aan Boshuizerkade LEIDEN Op de Boshui- zerkade zijn gisteren vijf ca ravans illegaal geplaatst De politie is niet van plan ac tie te ondernemen tegen de bewoners van de caravans. Zij hebben de politie meegedeeld dat zij volgende week zaterdag weer vertrekken. WARMOND De Warmondse Jazzso- cieleit bestaat 5 jaar. Met het oog op dat eerste lustrum zal het jaarlijkse bal, dat vanavond wordt gehouden een extra feestelijk tintje krijgen. Er zijn optredens van Frits Caatee en consor ten, Janet Carday en de Revival Jazz Band. Het bal begint om half negen en duurt tot half vier. De entree bedraagt ƒ17,50 voor leden en hun introducés. maar ook niet-leden kunnen het bal in café-restaurant Meerrust aan de Dorps straat 5 bezoeken. Aan het lidmaatschap van de Warmondse Jazzsociëteit zijn geen kosten verbonden. De leden krijgen wel de aankondigingen thuis van de concerten, die steeds op zon dagmiddag worden gehouden. Het jazzsei- zoen duurt van oktober tot mei. Het bal is de afsluiting van dit seizoen. In de afgelo pen vijf jaar traden vele groten van de jazz op in boerderij Meerrust, waaronder Jimmy Raney, Peter Schilperoort met de Dutch Swing College Band en de Harbour Jazz Band. De Warmondse Jazzsociëteit heeft 2600 leden en is daarmee waar schijnlijk één van de grootste jazzclubs in Nederland. reet aan subsidies uit. Daar komen nog de tekorten voor de sporthal en de sportvelden bij, in totaal bijna drie kwart miljoen. De commissie finan ciën had weinig moeite met het subsidieverzoek van de sportvere niging Wassenaar. Dat gaat 15.430 gul den kosten. De SV Wassenaar heeft voor 68.000 gulden moeten verbouwen aan de kantine. Het bedrag van ruim 15 mille is hier het maximum (25%), dat kan wor den toegekend. WASSENAAR De gemeente Wassenaar gaat het subsidiebe leid coördineren. Er wordt een al gemene subsi dieverordening gemaakt, waarin uitgangspunten voor alle vereni gingen staan. Nu is er nog een groot aantal (deel) verorde ningen, waar door een onsa menhangend ge heel ontstaat. Over eventuele financiële conse quenties valt nog niet veel te zeggen. Er wordt meer na druk op de activi teiten van de vere nigingen gelegd. Tot nu toe werd een vast bedrag per lid betaald. Wasse naar geeft dit jaar 50.000 gulden di- i heer Offerhaus metselt de officiële eerste steen. DORDWIJKERHOUT De psychiater ik 112 Offerhaus heeft gistermiddag op het I (yli rrein van het psychiatrisch ziekenhuis St. ivo de eerste steen gelegd voor het project 'eschut Wonen". Het gaat om de bouw van woningen voor 176 bewoners van het cen- un die in woongroepen letterlijk en fi- urlijk in de beschutting van de Sint Bavo in wonen. nieuwe woonwijk sluit qua bebouwing aan Noordwijkerhout en wordt aangesloten op bestaande wegennet Het is uiteraard een 'open' woonwijk als resultaat van vernieuwin gen in de psychiatrische gezondheidszorg. Het is de bedoeling om van 'Beschut Wonen' een aantrekkelijke woonwijk te maken. In de wijk worden dan ook een aantal trefpunten opgeno men; een gezondheidscentrum, winkel, café, ontmoetingscentrum en een werkplaats met hobbyruimte. De bewoners hebben een eigen zit/slaapkamer in de woningen. Verder is er per woning een gemeenschappelijke huiskamer met open keuken. Vier huizen worden speciaal gebouwd voor echtparen en samenwonenden. Elke leefgroep krijgt een vaste begeleider.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7