Crisis binnen universiteits bestuur Na Mientje Zuur en haar galant kreeg Machiel de ruimte voorz'n eentjes en tweetjes Muzikale intentie Sempre" overtuigt 'AD/REGIO Boete voor dronken automobilist Keurige uitvoering Saint Lazare PAG LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINA S BERNSEN, LEIDEN, KOOKTEN SERVEERTAL 90 JAAR LANG ncta 1 voor won t yekers 'O COQ t. 317) la Mai van E raard De Waarom zou je ook nog morg ien lange jaren wachten wand im als culinair zakenman van lan eindelijk een dan o ieuwoude vreugde la .Dee/igarte te kunnen serveren; iegentig jaar is al mooi noeg om over zoveel wreikte resultaten de aeter: bazuin te steken met aantrekkelijke aanbi week euchai eetgelegenheid Bernsen traat. un de Leidse Breestraat >or Pa |e negen kruisjes gehaald. nVan lunchroom, kokerij, uitzending van diners, het Maison, restaurant, de earoom, tot het Restorant g wa vandaag. Onder de De voortdurende zorgen van Come joe generaties Bernsen, «n geslacht dat in rroeger tijdem vanuit het oasca candinavische noorden laar het meerbelovende iolland moet zijn tfgezakt. We gaan voor het Leidse relaas terug Uphei 1891, toen Machiel 0 fin ^°^annes Bernsen in de )iefsteeg een koek- en iaa'^h ^ketbakkerij begon, maar al gauw, onder etwat behoeftige omstandigheden en vanwege de delicate gezondheid van zijn vrouw, moest bijspijkeren net het rondbrengen van DAaltiiden. Ik teken één me, en ander op uit de mond pr_.. van zijn kleinzoon Jan Machiel, de huidige p 14, regerende eigenaar, die ng ic^daartoe zijn eigenlijke it 210 domein: „achter, met de i éém keuken" even verlaten ond w heelt en in „de zaak" met de spiegels (die Bernsen ?en extra dimensie geven) co/fie met superieur ippelgebak laat penbi anrukken. reek e Jan Machiel die, in >rden soksuitmonstering, over -engsfÏMachiel Jan vertelt. oltaiMevrouw Bernsen schuift aan en laat een koopakte uit 1899 zien. Hieruit maak ik op, dat „Bernsen" aan de Breestraat dmat gevestigd is op de naween terloivan de Franse tijd. Er is Boflimmers tegenover èwtaris mr. J. A. F. Coebergh sprake van ;ne Wühelmina Apollonia Zuur die zich met hart en ziel had verslingerd aan orgaijJoseph Albert Valot, Zoetipfficier bij het Fransche Spindeger, wonende te Parijs. focAÏ Idientje Zuur huwde met tgerei ^alot en wilde haar huis meivefean de Breestraat nommer 157 graag kwijt. Welnu, koek- en banketbakker P^P -lachiel kon zich p| nmiddels, dankzij die 1 1 evering van Diners vanaf 0,80, 1,00 en hooger, ■Beter roeren en kocht het H^>and van Mien en de -weledelgestrenge Joseph p..voor de som van Kljfechtduizend gulden. Waarvan akte; in minuut ipgemaakt. lernsen zat toen gebeiteld an de Breestraat, in het ^iden dat toen nog elefoonnummers met drie ;ijfers had. Je belde maar i§3 en het kwam voor de bakker: de warme schotels waren al zo goed als onderweg. Het woonhuis Was verbouwd tot winkelpand, met kokerij rnnex chocolaterie. „Mijn 'ader, Jan Arnoldus, swam in 1923 in de zaak, naakte er later een unchroom van en landhaafde de kokerij en le uitzending. Hij noemde iet toen Maison Bernsen. liet zelden gingen er op én avond honderd .eentje en tweetjes" (voor én of twee personen dus) >p de motorbakfiets de leur uit. Al vóór de oorlog at het bij ons vol Indische sters, meest studenten van |oede kom-af, die boven •ich te goed deden aan de ndische Rijsttafel. Voor vier gerechten betaalden zeventig cent en per abonnement 60 cent. Zes [erechten gingen naar 'innen voor een gulden. Vader kookte die rijsttafels fantastisch. Er waren trouwens in 1933 diners met vlees, groente in aardappelen vanaf zeven dubbeltjes en voor een gulden en vijftien cent at je je ongans aan een Mud voorgerecht, soep, croquet, vlees, groente, Bernsen, Jan Machiel en z'n bedrijf, anno 1981. Breestraat nommer 157: startplaats van 90 jaar koken en uitzen den bij Bernsen. aardappelen en dessert", zo laat Jan Machiel Bernsen aan de hand van, door vader Jan Arnoldus beleefd aanbevolen, „Verlaagde Diner-prijzen" zien. „Zelf kwam ik in 1954 in de zaak bij vader en in '58 nam ik het bedrijf van hem over. Ik haalde toen dat Maison-er weer af; het had altijd gewoon Bernsen geheten. In '59 werd de lunchroom verbouwd; eerst boven, toen beneden. In 1966 ging de keuken radicaal om en de laatste verbouwing in '76 was helemaal een succes: de zaak werd intern onherkenbaar veranderd. Kijk maar eens om je heen: zo gaat het nou de hele dag. 's Morgens de koffie- met hopen gebak klanten. Dat had je vroeger niet. Na de lunch was het afgelopen, tot een uur of 5. Nu heb je de hele middag aanloop voor thee, gebak, snacks, pannekoeken; vooral die kleine hapjes gaan enorm. En grote hoeveelheden koud buffet hè; tot voor een paar honderd mensen toe, overal door ons bezorgd. Dat is én van de grote pijlers van de zaak de laatste jaren. En als enig restaurant in Leiden serveren we het Tourist Menu, waar veel vreemdelingen op afkomen: voorgerecht, hoofdschotel en dessert voor 14,25, een landelijke prik". Vernieuwde zaak met een oude klank. De recorder permanent reproducerend heeft een band met 24 uur rustige, beschaafde dinermuziek die non-stop het verorberen der gerechten begeleidt. Bernsen drijft voor een deel op slijtvaste klanten. „Die zie je twee, of drie keer in de week, of elke dag. Sommmige al dertig jaar lang. Er zijn gasten bij die ie niet meer weg kunt denken. Alle categorieën zowat zijn vertegenwoordigd: vrijgezellen (weinig of geen studenten meer), kamerbewoners, echtparen, ook met kinderen, buitenlanders het hele jaar door dat merken we weer aan de vreemde valuta in de kassa, 's Middags duiken de zakenmensen op, kantoorpersoneel, van het stadhuis ook: er zijn bijna symbolen onder, die gegarandeerd een paar minuten na klokslag twaalf de deur binnenkomen. Nee, we hebben er een fijne zaak aan over gehouden. Twaalf man vast personeel en tijdens de Eiekuren (zoals op de oopavonden en 's zaterdags) nog een stel hulpen erbij". Volgende week laat Bernsen eetbaar merken, dat het Restaurant of Restorant door elkaar heen gebruikt, want helaas zijn veel Nederlanders niet spellinggevoelig en dobberen mee op de zee der taainivellering aan het achttiende lustrum toe is. Zeven dagen feest met bloemen, en de consumpties, groot en klein, dragen het stempel 90. Het jubilerende etablissement gaat zich geducht weren met aanbiedingen en attracties. Jan Machiel Bernsen: „Ik heb een aardige attentie voor m'n menu-klanten". Maar afgezien daarvan, lik je je vingers bij voorbaat al af bij de gedachte aan de voorziene gerookte kip en de gebraden ossehaas. En de tweede kop koffie gratis. Dat is ook al zo'n beproefde trekker onder boeren, burgers en buitenlui. Kortweg Bernsen in de gloria; misschien ook op weg naar de vierde generatie. „Maar dat moeten we nog even afwachten", zegt vader Jan, wiens zoon is doorgedrongen tot het koksleven: „laat hem eerst maar een tijdje onder vreemden werken en z'n eindexamen restaurantkok doen. Hij komt voorlopig goed onder de pannen in Bennebroek, bij De oude geleerde man". RAADSLEDEN VERLATEN VERGADERZAAL: LEIDEN Aan de vooravond van de uni versitaire verkiezingen die eind mei worden gehouden, is een kleine „bestuurscrisis" ont staan. Dat gebeurde gisteravond toen tij dens de vergadering van de universiteits raad achtereenvolgens de volledige fracties van de Uhie van Faculteiten en Diensten, de Leidse Studentenbond en een lid van de pro gressieve Partij demonstratief de vergader zaal verlieten. Aanleiding was een geschil tussen het College van Bestuur en de raad over de besluitvorming rond het agenda punt „Uitwerking innovatienota". Na ruim tweëeneenhalf uur bekvechten over en weer kon universiteitsraadsvoorzitter F.van der Meer niets anders doen dan de beraadslagin gen over het agendapunt te verschuiven naar de volgende vergadering op 18 mei en de vergadering abrupt te beëindigen. Aanleiding tot de ruzie was het aannemen door de raad van een alternatief concept-besluit over de Innovatienota. In deze nota wordt voorge steld om aan de universiteit een nieuwe instel ling te verbinden die onderzoek moet gaan ver richten voor en contacten moet gaan leggen met het bedrijfsleven. Dit in het kader van het beter op elkaar afstemmen van universiteit en maatschappij. Deze instelling zou bij de Leidse universiteit moeten worden ondergebracht of anders zou er een gezamenlijk punt moeten ko men voor de Technische Hogeschool in Delft samen met Leiden, eventueel aangevuld met de universiteit van Rotterdam. Het College van Bestuur deelde gisteravond mee dat al enige tijd besprekingen worden gevoerd met Rotter dam, Delft en de Kamers van Koophandel in dit gedeelte van de Randstad om een beeld te krijgen van vraag en aanbod binnen de univer siteiten en het bedrijfsleven. Het College had nu in een concept-besluit goedkeuring willen vragen aan de raad om officieel deel te kunnen gaan nemen aan het tot stand brengen van een dergelijke instelling. De raad koos echter vrij onverwacht voor het „alternatieve" besluit van de LSb dat inhoudt „het College te verzoeken eerst een breed sa mengestelde commissie in te stellen". Die com missie moet precies gaan bekijken welke be hoefte het bedrijfsleven heeft aan universitaire hulp bij het komen tot verbeterde technieken. Ook vindt de LSb het noodzakelijk dat eerst bij de faculteiten wordt nagegaan welke mogelijk heden zij hebben om onderzoek te gaan doen voor de industrie. Tot slot wees de LSb erop dat de universiteit zich nuttig moet maken voor het midden- en kleinbedrijf en wel in de Leidse re gio. Het aannemen van het alternatieve besluit was voor het College een niet te verteren zaak. De voorzitter van het College de heer Cath: „Als de commissie er komt die de LSb voorstelt wordt het ons onmogelijk gemaakt om verder beleid voor te bereiden. Het betekent wéér uit stel van daden en dat wordt de universiteiten nu juist altijd verweten door het bedrijfsleven". Het College nam daarop het bestuursreglement van de universiteit ter hand en kwam tot de uitspraak „moeite" te hebben met het door de raad aangenomen besluit. Hiermee legde het College het raadsbesluit naast zich neer, heel reglementair, maar niet gebruikelijk. De raad heeft in zaken als deze wettelijk het laatste woord en het College kan dit alleen vernietigen door in beroep te gaan bij de Kroon. De driekoppige LSb-fractie stapte daarop op, gevolgd door de heer Tigges van de Progressie ve Partij. Een half uur eerder was hen de vol tallige UFD-fractie voorgegaan. Zij echter met een ander doel, namelijk om een eventueel nog volgende stemming over dit onderwerp onmo gelijk te maken door een te klein aantal aanwe zige stemgemachtigden. DEN HAAG/LEIDEN De Haagse rechtbank heeft, overeenkomstig de eis van de officier van justitie, een 22-jarige Leidenaar veroor deeld tot zes weken gevange nisstraf en een jaar en zes maanden intrekking van het rijbewijs. De man werd schuldig bevonden aan ver oorzaken van zwaar licha melijk letsel door schuld. Terwijl hij onder invloed van alcohol verkeerde, reed de Leidenaar op 19 oktober vorig jaar met zijn auto over de Leidse weg in Voorschoten. Hij slingerede zodanig dat zijn auto over een afscheidingsta lud reed en tegen een boom botste. Een inzittende van de auto liep hierdoor een zware hersenschudding op. De bloed proef wees uit dat het alcchol- promilage van de automobilist 1,29 bedroeg. LEIDEN In een programma met muziek van onder andere Rossini, Fauré en Schu mann presenteerde Sempre Crescendo zich dit keer in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Mijns inziens een ongelukkige gekozen ruimte, die te klein was om het koor en or kest van Minerva met voldoende glans te la ten klinken. Wat zonneklaar op deze avond naar voren kwam was dat Sempre onder deskundige lei ding sta«ït. Bastiaan Blomhert dirigeert met een rechtstreeks en zeer functioneel gebaar en wist uit de vaak door onbeholpenheid getekende klank een overtuigende muzikale samenhang te toveren, waaruit veel begrip sprak voor de intentie van de componist. Rossini's ouverture tot de opera „De barbier van Sevilla" kreeg volop de allure mee van een luchthartige uitsmijter. Ook in een andere stijl, die van Mozarts toneelmuziek „Thamos", werd een deels geslaagde poging gedaan tot een pas sende nuancering. Daar Mozart zich groten deels tot muzikale clichés beperkt, was de grof- fe klank van het orkest en de omfloerste mat heid van het koor toe te schrijven aan een wel voorstelbare ongeïnspireerdheid. De symfonisch opgezette orkeststukken van Schumann, waarin het sterk aankomt op tech nische uitvoeringskwaliteiten, vielen Sempre in het algemeen te zwaar. De zwakheden op dit gebied tastten de grote melodische lijn te hoor baar aan. Faurés toneelmuziek en „Steppenschets'Van Borodin waarin het primair om sfeertekening gaat, die vooral fantasie en overgave vereist, klonken dan ook het beste. Sempre Crescendo toonde in muzikale emotie zich van zijn sterk ste kant. DIRK VOOREN de vakgroep Nederlanc (weer?) een eigen toneelgroepje, Saint Lazare, dat gistera vond in het LAK vijf éénacters van Rene de Obaldia bracht onder de titel „Impromptus a loisir". De Fransen hebben het geheel niet met de Franse slag, maar met een Franse stijl in scène gebracht. Het spel, de aankleding, de tekstzegging, de aankondiging van de verschillende éénac ters, het décor simpel maar doeltreffend en het program ma waren keurig en met smaak verzorgd zonder daardoor op zichtig te worden. De Obaldia's stukken zijn absurd. Waar schrijvers als Beckett en Ionesco het vooral in de absurde combinatie van teksten en situ atie zoeken, zit De Obaldia's absurdisme vooral in de tekst, als men tenminste een beul die zijn zoon als zijn opvolger poogt in te wijden (Le sacrifice du bourreau) en een meisje dat een twee ling tot vriend dreigt te krijgen (Les jumeaux etincelants) op zichzelf nog niet al te absurd vindt. Bovendien lijkt De Obaldia's absurdisme meer te willen zeggen dan alleen maar „deze wereld is absurd". In ieder geval is De Obaldia's humor heel verbaal. Saint Lazare had er erg veel aan gedaan om aan die verbale kant een mimi sche toe te voegen. Men deed dat door in het spel licht te over drijven. De personages waren door deze niet natuurlijke speel wijze dan ook niet realistisch, maar enigszins gemaakt, zonder echter te veel types te worden. Opvallend was het constante ni veau van heel de troupe. Niemand sprong er echt negatief of positief uit Saint Lazare heeft met „Impromptus loisir" een keurige thea- terproduktie neergezet. De in grote getale opgekomen leden van de vakgroep Frans zaten in ieder geval duidelijk te genieten. - f Paul van der plank BURGERLIJKE STAND SASSENHEIM Geboren: Judith E., d.v. Slootheer P. J. en Straathof J. A. M.; Bernice M. M., d.v. Bergman M. C. en Bijlsma M. W. J.; Anousc- hka R„ d.v. van der Zwart D. W. en van de Plas A; Edwind, tv. Loerak ker M. P. M. en Streng C. A.; Bart z.v. van der Hoorn C. G. J. en van Duin E. J. M.; Daniël J. Y. z.v. Gasmi E.; Sliha, d.v. Aouladsellam M. en Youssoufi O; Walter, z.v. Heijne R. W. J. E. en van Gessel A. M Niela. z.v. van Ruiten C. M. T. en Rekelhof M. J. T. Huwelijk: Witteman A. N. J. en Boa M.; Kaptijn B. H. J. en Hoogervoret J. P. H.; Boon P. R. en Fokker M. J.; van de Water H. J. A. en van der Geest J. C. M.; de Vos F. G. P. en van Tol H. C.; Currie L. en Rewijk S. C. W.; van Duijvenbode D. en van Zundert M. M. Overleden: Schrijvers J. J.; Ólst- hoorn G. W.; Postma J. L.; van Werkhoven P. A.; Schoen J. C.; van Niekerk C A. Gnn krant ontvangen? Bel tutten 18.00 en 10.00 uur nummer 071-122248 en par epeclale koerier wordt da krant altnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5