Ri insaterwoude wil deelneming in ..De Kleine Oase" afkopen N REGIOfJOURINAAI REGIOfJOURINAAI Subsidieverzoek Zoeterwouds muziekonderwijs toch gehonoreerd Dekenaat Alkemade wacht een pastoorloos tijdperk Duitsers komen naar Hazerswoude voor viering van tien-jarige vriendschap 9 n e 'Keerlus in Lijnbaan overbodig' REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 MEI 1981 PA< •AD RIJNSATERWOUDE De gemeente stopt met ingang van 1982 met het verlenen van een jaarlijkse bijdrage ten gunste van het Leimuidense zwembad „De Kleine Oase". In plaats daarvan zal Rijnsaterwoude volgend jaar een afkoopsom van 175.000 gulden aan haar buurgemeente betalen. Een en ander staat los van het schoolzwemmen. Door deze beslissing is een einde gekomen aan de reeds jaren gevoerde discussie over de volgens velen te hoge bijdrage in de ex* ploitatie-kosten van het zwembad. Rijnsaterwoude heeft geen eigen zwembad en derhalve maken inwoners gebruik van de mo gelijkheden die Leimuiden te bieden heeft Dat geldt ook voor voetbalvereniging Kickers '69. In ruil daarvoor draagt men bij in de kosten. In Rijnsaterwoude vraagt men zich reeds enige ja ren af of de kosten wel opwegen tegen het pro fijt dat men ervan heeft. Het college vond van wel en stelde de raad dan ook voor het princi pe-besluit te nemen jaarlijks een bijdrage te le- wen om zo binnen tien jaar op nul te komen. Daarnaast vroeg hij om een onderzoek dat ant woord zou moeten geven op de vraag in welke mate inwoners van Rijnsaterwoude gebruik maken van Leimuidense faciliteiten. Aan de hand daarvan zou men het jaarlijks te verstrek ken bedrag op moeten maken. Ook L.W. Bruins (Gemeentebelangen) stemde niet in met het voorstel van het gemeentebestuur. Hij wil de evenals de heer Van Rijn van de jaarlijkse bijdrage af, maar deed dat liever door een één malige afkoopsom van 150.000 gulden. Dit zou dan los moeten staan van het schoolzwemmen. Wethouder P.J. Wenmakers wees er na een korte schorsing (één van de vele) op dat men goedkoper uit is door een jaarlijkse bijdrage te leveren. Daarnaast stelde hij onomwonden dat afzien van die bijdrage en het instellen van een onderzoek ernstige gevolgen voor de goede re latie met de buurgemeente zou kunnen hebben. Het college achtte de door Bruins voorgestelde afkoopsom, van 150.000 gulden te laag. B en W stelde voor dat bedrag op 200.000 gulden vast te 0stellen. Uiteindelijk kwam men op voorstel van week volledig af van dat collegevoorstel. De le- bet college een afkoopsom van 175.000 overeen, den van de raad vonden het bedrag veel te Door die beslissing zal de heer Wenmakers als- hoog en stemden tegen het voorstel van het col- n°g aanblijven als voorzitter van de commissie, lege. Dè heer P.J. van Rijn (CDA) kwam der- Saillant detail in geheel was dat de heer Van halve met een ander voorstel. Hij wilde met in gang van volgend jaar de bijdrage gaan afbou- Rijn werd gekozen als vertegenwoordiger van Rijnsaterwoude in diezelfde commissie. Zwembad „De Kleine Oase". Zoeterwoude wil betere informatie over kabeltelevisie ZOETERWOUDE De leden van de Zoeterwoudse raads commissie openbare werken waren gisteravond snel klaar met hun werkzaamheden. De agenda bevatte nauwelijks punten om de mouwen voor op te stropen. Feitelijk gebeur de dat pas bij de rondvraag toen de heer N. Minekus (CDA) informeerde naar de stand van zaken met betrekking tot de kabeltelevisie. In het plan Westeinde zijn thans vele huizen aangesloten op een Gemëenschappelijke Antenne Inrichting en het is de vraag of deze voorziening, als straks de nieuwe kabel ligt, nog voldoende is. In ieder geval wenst de heer Minekus nadere studie over dit" punt om in de nabije toekomst ongewenste situaties te voorko men en en de bewoners zo snel mogelijk duidelijk te informeren over voor- en nadelen van diverse systemen. De heer C. Stra- ver, fraktievoorzitter van Progressief Zoeterwoude, loopt hele maal niet warm voor de kabeltelevisie. „Met alle technische mo gelijkheden rond satellieten enzovoort zal de kabel in de toe komst een achterhaalde zaak zijn", aldus Straver. De raadscom missie zal positief adviseren over het aanbrengen van thermos- tatische ventielen op de verwarming in het gemeentehuis al werd daar door de heer C. Roessen aan toegevoegd dat er nau welijks sprake zal zijn van energie-besparing maar meer van comfortverbetering. De heer Minekus wees op het weinig effeciënte gebruik van de parkeervakken nabij de Eendenkooi aan het Kooikerspad. Met name de parkeerplaatsen voor de bussen geven door een matige belijning nogal eens parkeerproblemen indien de vakken wor den benut door personenauto's. PASTOOR F. SCHOONEBEEK LUIDT DE NOODKLOK HOOGMADE „Het begint in het dekenaat Alkemade nu duidelijk door te dringen dat er iets moet gebeuren. Vier van de in dit dekenaat werkzame acht priesters zijn nu bo ven de vijfenzestig jaar. En vacatures zullen niet of heel matig opgevuld worden. In de parochies in Roelof arends veen hebben de pastoors en de kerkbesturen hun parochia nen opgeroepen om als vrijwilliger te komen helpen. Hier in Hoogmade is dat nog maar ten dele tot stand gekomen." Aan het woord is de Hoogmadese pastoor F. Schoonebeek die Hoogmade zo zoetjesaan voorbereidt op een „pastoorloos tijd perk". Hij houdt er een héél andere werkwijze op na dan zijn directe voorgangers in de parochie van Onze Lieve Vrouw Ge boorte. Om maar iets te noemen; wat nu zelfs door de pastoor amper wordt gedaan: wie zorgt er voor dat de jongeren die de lagere school verlaten hebben bij de kerk betrokken blijven? Schoonebeek: „Ik vind mezelf daar te oud voor. Nog even en ik zou hun opa kunnen zijn!" zegt hij. „Zo'n zorg zou moeten begin nen bij het begeleiden van het Vormsel en dan die band bewa ren. De voetbalvereniging, de soos en ook de NKJB kunnen dat niet doen. Ofschoon, ik zou me kunnen voorstellen dat er juist van de plaatselijke jongerenvereniging wat dat betreft wel wat zou kunnen uitgaan", aldus Schoonebeek. Zo vraagt hij zich ook af hoe de opvang van zieken zou zijn wanneer er in Hoogmade nu eens geen pastoor (meer) zou zijn, alsmede van de mensen die te maken hebben met een sterfge val. „Wie zorgt ervoor dat nieuwe inwoners van ons dorp en die katholiek zijn, bij de kerk betrokken worden en echt worden opgenomen in onze parochiegemeenschap? Je kunt toch niet zeggen dat zoiets voldoende gebeurt als kerkbestuursleden met de actie Kerkbalans om geld komen!", aldus pastoor Schoone beek. Zo ziet de Hoogmadese pastoor, die met zijn 57 jaar de jongste priester in het dekenaat is, nog méér „gaten". „Op maandag 25 mei aanstaande vragen we een heel stel leken om in dekenaal verband eens te komen praten in de Alkeburcht. We hopen daar dan ook te zijn met enkele mensen uit Hoogmade. En dan na tuurlijk niet de mensen die zich al ergens voor inzetten - al zul len er wel enkele bestuursleden zijn - maar nieuwe mensen." De Hoogmadese pastoor hoopt dat er dan ook wat jongeren gevolg zullen geven aan zijn dringende verzoek. „Het gaat immers om de toekomst", zo stelt hij. De kerkopbouw is een stokpaardje van pastoor Schoonebeek. „Daarmee bedoel ik het organiseren aan de top. Een groot deel van het pastoorswerk bestaat hierin, dat de priester aÜes in de gaten houdt, dingen in gang zet Er moet voor gezorgd worden dat alle onderdelen van het kerkwerk op elkaar afgestemd zijn. Dat moet steeds meer een zaak worden van de leken", is zijn mening. TWEEDE LUSTRUM JUMELAGE WALDKAPPEL HAZERSWOUDE HAZERSWOUDE De ju- melage tussen Hazerswoude en het Westduitse Waldkap- pel viert deze maand haar tweede lustrum. Ongeveer 250 mensen uit het Duitse plaatsje zullen vier dagen lang de festiviteiten rond dat feest bijwonen. Het doel, dat beide gemeenten tijdens het aangaan van de vriend schappelijke betrekkingen voor ogen hadden, was el kaar beter te leren kennen en meer begrip voor elkaar kweken. Daar voegde men de wens aan toe, dat de band tussen de twee gemeenten een bouwsteen voor een ver enigd Europa mocht worden. Volgens degenen die betrok ken zijn bij het uitwisse- lingsgebeuren kan die opzet tijdens dit tweede lustrum geslaagd worden genoemd. Als voorbeeld noemt men de in Waldkappel spontaan ge houden inzamelingsactie ten bate van de Noordierse kin deren, die enkele jaren gele den Hazerswoude bezochten. De jumelage tussen Hazers woude en het Westduitse Waldkappel is een onderdeel van de doelstellingen van de Raad der Europese Gemeen ten. Deze raad werd in '51 in Genève opgericht met het doel de vriendschap en betrekkin gen tussen de Europese volke ren te bevorderden. De een heid van Europa stond hoog in het vaandel geschreven. Vele Nederlandse gemeenten sloten zich bij de raad aan. Hazers woude trad in april van 1968 toe tot de Raad der Europese gemeenten. Het contact met Waldkappel kwam tot stand naar aanleiding van een publi catie in een Westduits blad over Hazerswoude. Het ge meentebestuur van de West duitse plaats nam op 4 maart 1969 contact op met hun colle ga's in Hazerswoude. Er volg den enkele kennismakingsge sprekken en een jaar later gin gen beide gemeenten een ju melage aan. Daarbij stelde men vast dat de verbetering van de onderlinge verstand houding, alsmede het weder zijdse begrip, de belangrijkste ingrediënten, voor de jumelage zouden zijn. Daarbij hield men de gedachte dat de jumelage een bouwsteen voor een vere nigd Europa zou mogen blij ken te zijn, in het achterhoofd. De eerste stap die men na het aangaan van de verbintenis deed, was het instellen van een gemeentelijke 'commissie voor internationale betrekkin gen'. In 1975 besloot men ech ter de jumelage meer vanuit de bevolking op te zetten en kwam zo tot de oprichting van de „Vereniging ter bevorde ring van Europese betrekkin gen". Deze vereniging telt op het moment zo'n 80 leden en onderhoudt nauwe betrekkin gen. met het Hazerswoudse verenigingsleven, die op hun beurt weer contact onderhou den met de verenigingen in Waldkappel. Dat men in Waldkappel weet wat er in Hazerswoude gaande is, bleek een paar jaar geleden tijdens de hulpactie ten bate van de Noordierse kinderen. Na een spontane inzamelingsactie in het Westduitse plaatsje werd zerswoude. se gezelschap aan. Zij zullen In de afgelopen tien jaar heb- worden ontvangen op het ge- ben jaarlijks bezoeken en te- meentehuis. Aansluitend ge- genbezoeken plaatsgevonden, ven verenigingen uit beide Zo waren er onder meer uit- dorpen demonstraties in de wisselingen van de brandweer, sporthal en is er daarna gele voetbalverenigingen, zangclub genheid om te dansen op de en ook een aantal schoolklas- muziek van de Alphense Me- sen wipten de grens over. Het lody Mixers. Voor zaterdag feest rond de 10-jarige jumela- staat er een rondleiding dooi ge werd in september van het het dorp en een boottocht (met vorig jaar reeds in Waldkappel de Tuureluur) door het Riet- gevierd. Met name het Hazers- veld op het programma, 's A- woudse tamboer- en trompet- vonds wordt een voetbalwed- terkorps „Drumfanfare TTH" strijd tussen Bernardus en en de majorettes van Capriole Hasselbach (een team uit een deden daar van zich spreken. Dit jaar wordt het in Hazers woude nog eens „dunnetjes" overgedaan. Van 22 tot en met 24 mei wordt het jubileum uitbundig gevierd. Ongeveer 250 Duitse gasten zullen die dagen in Ha zerswoude vertoeven. Op 21 mei komen scholieren uit Waldkappel aan in Hazers woude en zullen daar tot en plaatsje, dat binnen de ge meente Waldkappel ligt) ge speeld. Ter afsluiting van het dagprogramma valt er in de sporthal weer te luisteren naai de klanken van de Melod> Mixers. Een dienst in de Her vormde kerk in Hazerswoude- dorp, waaraan medewerking verleend wordt door koren uil beide plaatsen, vormt de af sluiting van het Duitse bezoek aan Hazerswoude. Een inzamelingsactie In de „tweeling-gemeente" Waldkappel maakte de komst van de Noordierse kinderen naar Hazerswoude mede mogelijk. BEI Sancta Maria Het Noordwijkse psychiatrisch ziekenhuis 'Sancta J! ria' is op zoek naar nieuwe belangstellenden voor 1 bezoekersproject Terwijl veel zwakzinnige be won van Sancta Maria al regelmatig bezoek ontvangen, t er nog een aantal bewoners die het zonder bezoekers latie moeten stellen. Belangstellenden kunnen con opnemen met Jaap van der Sluis (02523-8244 tst. 317) schrijven naar Psychiatrisch Ziekenhuis Sancta Mat Langevelderlaan 1, 2204 BA Noordwijk. Hans Wiegel in Lisse VVD-lijsttrekker H. Wiegel houdt maandagavond 11 een verkiezingstoespraak in Lisse. De minister van Bi nenlandse Zaken in het huidige kabinet zal uiteraard gaan op de verkiezingen en actuele politieke zaken. De eenkomst begint om acht uur in de Hobahohallen aan Lissese Haven. Wandeltocht Aarlanderveen Vaarom De belangenvereniging Aarlanderveen houdt morg ien lani in samenwerking met de badmintonclub een wand m als c tocht Deze tocht wordt gemaakt in het kader van |an eini nationale molendag en voert de deelnemers dan o(euwou< langs de 5 molens die Aalanderveen rijk is. Deela^Q te mers kunnen zich in het Dorpshuis inschrijven. Bi iegentij gaat de tocht ook van start en wel tussen tien en tv, .en0eg uur. Het inschrijfgeld bedraagt f3 per persoon. M L,rejkte kan kiezen uit drie afstanden 5,10 of 15 kilometer. ^ujn aantrek Eucharistieviering aanbied De Alphense Raad van Kerken houdt zondag een eucha eetgeleg tieviering in gebouw Rijnstroom aan de Raadhuisstraat. wn de dienst begint om acht uur en wordt voorgegaan door Pa |e nege A. Haket. Na afloop is er gelegenheid tot napraten. y^ iur litzendi Gospelconcert Mai$on, tearoom In De Bron aan de Alphense Troubadourweg wonvan var morgen om acht uur een gospelconcert gegeven. De yoortdu ganisatie is in handen van „Uw Koninkrijk Kome. ]rje ge] Medewerkenden zijn Esther Tims, Dingeman Coumi ,en „es Good News uit Antwerpen en Heinrich Engelhard11 voeler Hamburg. Zij zullen op muzikale wijze de boodscb candin van het evangelie brengen. (aar h€ iolland Landelijke tietsdag In het kader van de landelijke fietsdag houdt de Alphei iaar ren- en tourvereniging Avanti morgen een fietstocht. 0hann )iefstei afstand bedraagt 30 kilometer en men kan tussen 9.00 13.00 uur starten bij de kantine van de voetbalverenig Knïrotl Alphense Boys in de Bijlen. Bovendien kan men daar tl na&r etwat 1 omstam r/ .iranweg Lenacters jezondi Ter afsluiting van het seizoen brengt toneelverenigh npt uó. Per Expres op 12, 14, 15, 16 en 17 mei een aantal naaitiw aders op de planken van het Alphense Hooftstra 1 theater. De vereniging brengt op 15, 16 en 17 één-ader „Teaparty" van Harold Pinter. „Burgermai Jf" bruiloft" van Berthold Brecht op 12, 14 en 16 mei Machie „Thee voor belabberden" van Yvonne Keuls op 14, f*8erer en 17 mei. Voor informatie en plaatsbespreking ka daartoe men zich wenden tot „Expressie '70", Hoottstraat 210 domein Alphen. Telefoon 01720-93737. Kaarten voor één één* keuken ter bedragen f5. Indien men er twee op een avond w heelt e zien kost dat f7,50. de spie een exl Feestkermis fcpeta De leerlingen van de vorig jaar geopende nieuwe openb#anruk school „Klaverweide" in Noordwijk hebben deze week Mi project gehouden rond Boven-Volta. Vanavond worden koksuil activiteiten besloten met een feestkermis. De opbrengsflMachie bestemd voor de school in Kéra-Kosso in Boven-Volta. jMevroi kermis is open van zes tot negen uur. Klein Waterlooplein Morgen wordt er in Voorhout weer een rommelmal gehdouden. De markt, die de naam „Klein Water lol lein" heeft, is ingericht op het terrein aan de Bot horstlaan bij de „Spelewey". Hij is open van negen 4 vier uur. Wandeltocht De Vrije Clubs van ,,'t Spinneweb"in Zoeterwoude orgar^eph seren zondag hun jaarlijkse wandeltocht door mooi Zoetfr woude. De tocht begint om een uur bij gebouw 't SpinA web" aan de Zuidbuurtseweg. Deelname aan de tocht Mien tji gratis. Bii de start wordt een routebeschrijving uitgeremalot t en na afloop wordt de inmiddels traditionele „Spinnewet pannekoek aangeboden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.30 uur nummer 190888 en uw krant wordt dezelfde avond nabe zorgd. ZOETERWOUDE Hoewel de subsidiëring van de muziekscholen ruim 20 duizend gulden hoger blijkt te zijn dan aanvankelijk geraamd, heeft de commissie voor de financiën te Zoeterwoude hier nauwelijks inhoudelijk over kunnen discussiëren. Nadat aanvankelijk al was gebleken dat het in de begroting opgenomen bedrag van 45.000,- te laag was, wordt het tekort nog groter door de formatie van een tweede groep pianoleerlingen. Het ver zoek van de Stichting Muziekonderwijs Zoeter- woude-dorp valt echter volledig binnen de wer king van de subsidieverordening zodat inwilli ging vrijwel onontkoombaar is. CDA-commissielid A. Engelkes: „We hebben dit des tijds al op ons af zien komen. Er is begonnen met AMV terwijl nu het accent meer wordt gelegd op het instrumentarium en dat is aanzienlijk duurder". Ove rigens kon wethouder W. Maan meedelen dat op ver zoek van de directeur van de Muziekschool Leiden een gesprek heeft plaatsgevonden met het gemeente bestuur van Zoeterwoude (in de persoon van wethou der Maan. red.) om eens te bezien of het voor Zoeter woude niet interessanter is zich aan te sluiten bij Lei den. Er zijn dan meer mogelijkheden, de keuze voor een instrument is aanzienlijk groter en de kans op vorming van ensembles is ruimer. Momenteel is het verzoek in studie. Het aanvullend krediet van 20.542.28 voor de subsi diëring van het bibliotheekwerk is noodzakelik in verband met de werking van een provinciale regeling waaraan de gemeentelijke overheid gebonden is. Het komt er op neer dat voor een zogenaamde wissel-col lectie van boeken een bepaald bedrag dient te worden betaald aan de provinciale bibliotheekcentrale. Voor het jaar 1981 is dit b 18 duizend gulden. Het subsidieverzoek van de amateurfotoclub „De Kiekendief" is afgewezen. De 15 leden tellende vere niging bestaat louter uit volwassenen en de commissie was van mening dat het geen zodanige hobby is dat daarin door de gemeente moet worden gesubsidieerd. Wèl financiële steun wordt verleend aan de werk groep „Wouw" die voor de periode augustus t/m de cember 2.120,- zal ontvangen. Daarbij is als voor waarde gesteld dat drie kindertheatervoorstellingen moeten worden georganiseerd. LEIDERDORPSE COMMISSIE: LEIDERDORP Er komt geen beleidsplanning een hoge prioriteit voorbijgegaan. Voor de overige raads- Bezemer (PvdA) eens, dat er in gro- k eer lus voor het vrachtverkeer aan aan dit project had gegeven. commissieleden was echter doorslagge- ter verband iets aan de overlast van het de Lijnbaan. De raadscommissie ver- vend, dat het aantal klachten na de in- vrachtverkeer in de Van der Marck- keer en vervoer zag gisteravond de voering van parkeerexcessenverorde- straat en het Zijlkwartier moet worden noodzaak hiervan niet in. Een stand- Het raadscommissielid J. den Boeft ning duidelijk minder was geworden, gedaan. In dit verband wordt gedacht punt dat toch enig opzien baarde, (CDA) meende, dat niet zomaar aan de aan het afsluiten van enkele straten omdat de raad in het kader van de voorkeur van de raad mocht worden De commissie was het met wethouder voor het vrachtverkeer. Biljartstanden Rijkdbtdu en Veenstreek ipgem Jernse an de Leider lelefoc Poule A 3 bnd. De Sport R. A. Veen 't Scheepje De Verg Vos D.V.H. De Plas Poule B 3 bnd. D.V.H Westerhaven R.B.V. Scheepje R. A. Veen Poule C 3 bnd. Jacobswoude D.V.H. De Schelp R. A. Veen 't Scheepje Rijnegom Poule D 3 bnd. De Verg Vos Nw Wetering De Plas Rijnegom Harago R. A. Veen Bandst. R.B.V. 53 R.B.V. De Kroon 52 D.V.H. De Kroon Jacobswoude 55 Westerhaven Jacobswoude Poule A libre De Verg Vos Nw Wetering R.B.V. 63 't Scheepje R.B.V. Westerhaven Poule B libre 't Scheepje R.B.V. De Sport Nw Wetering R. A. Veen Rijnegom Poule C libre R.B.V. R. A. Veen De Sport 't Scheepje D.V.H. Westerhaven Mkkei Waren onden was vt winke mnex 'ader, iwam naakt unchi ïandh le uit iet toi liet zi én a\ ,eentj< én of >p de leur u zat hel iters, Ipede ach tt ndisc vier g ie zev abonn lereci 'innei Vader rïjstta] waren diners en aai leven eengi troqui

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4