gemeenteraad stort zich weer in het Leidse nachtleven Huurprijzen Stevenshof blijven ruim onder vijfhonderd gulden Universiteit in beroep tegen bestemmingsplan Pieterswijk RONDE VOOR SLUITINGSTIJDEN HORECA Politie deelt 24 bonnen uit jD LEIDSE COURAN7 VRIJDAG 8 MEI 1981 PAGINA 3 t* ctual. 20.1 EN In hoeverre moet de gemeente ruim baan ge- lan de burger, die zin heeft om 's nachts, ver na Kieute f Uur, nog een borreltje te gaan drinken in een bar cotheek, en aan de horeca, die in deze behoefte van journ, ol-minded Leiden brood ziet? Moet de gemeente- van de zich iets aantrekken van het dreigen met acties £enJde horeca of zal dat ook wel weer meevallen? En it het met de studenten? Waarom mogen zij wel de jacht hun gang gaan? Welke overlast is eventueel 5 Kieuterfwachten? Deze vragen staan maandag centraal in 55 Korievergadering van de gemeenteraad, wanneer het »aPunt ..ontheffing sluitingstijden van horecagele- heren v sden" aan de orde is. Het gaat dan met name over inform, jnnenstad. Voor de zoveelste maal gaan de dames en gemeenteraadsleden in de clinch over een onder dat de gemoederen al jarenlang bezighoudt. Daar- 0 HLQera' ft een notitie van burgemeester C. Goekoop op ta- 55 Op, 'aarin hij pleit voor een proef met drie nachtcafés 21.25 binnenstad, ire never 3.20 Joujscussie over de sluitings- sleept zich al jarenlang Momenteel zijn de bazen verplicht om op iieton n« gnacht en zaterdagnacht f Jean jet ..laatste ronde" even Jear wee uur door de zaak te 30 Zie iren. Voor de overige da lets (up an de week geldt als slui- niio.nn uur Mars burgemeester Vis aan J. Schijn ïgin van de jaren zeven- ports. A^t voor het zeggen kreeg iterwaiio[deni vond hij in de erfe- BeS?' 'n zijn v°°rganger v^n jltureel KUigen onder het hoofd- „sluitingstijden" een ta- liberaal beleid. De stu- sociëteiten en een aan- f afés in de binnenstad 1*1 ten in het weekend lan- Joop Walenkamp Leidse horeca: tappen tot in de kleine uurtjes. vond dat wat te veel 12.10 Ailhet goede en luisterde 13.00 4 de klachten over over- 14 10 De studenten mochten i gang blijven gaan, maar g)~"spe ïst moest om twee uur De volgende jaren ge- i7.3iHe er weinig. Raadscom- praktijk is er dus al een ont heffing tot één of twee uur.) Walenkamp In 1980 nam de gemeenteraad zelf een initiatief inzake de 0.sluitingstijden. Het merendeel nes discussieerden, maar van de raad vond dat burge- oncrete resultaten leidde meester Vis zich te hard op- Burgemeester Vis stelde en steunde de in dit ka- Progr. op zijn standpunt staan, der beruchte, maar essentiële iserie i was 1979. De motie Walenkamp. De raad iren sinö kreeg genoeg van de on- nam in maart 1980 deze motie aking va elijkheid en de houding aan met de stemmen van tourn. de burgemeester en nam VVD, CDA en D' 66 vóór. ns de behandeling van de Deze motie stelde dat er vijf Jfing van 1980 een motie cafés moesten komen, die ook na twee uur open mochten blijven. Als voorwaarde werd (De burgemeester is in gesteld, dat het geen café's in erg belangrijk, omdat hij de binnenstad mochten zijn. nder zich iets van de raad Zo werden als lokaties onder e trekken horecagele- meer de Groenoordhal, de eden ontheffing kan ge- Vink en. Cronestein genoemd, van de politieverordening, De horeca-ondernemers zagen I. 13.45 jjspel. eipalen thoofd Pops, ]2X daar niets in en vormden één front. Zij stelden: de 33 café's, die ook 's nachts willen open blijven, krijgen allemaal toe stemming of niemand krijgt die toestemming. Maar niet een paar café's en dan nog bui ten de binnenstad. Het zit de horeca vooral niet lekkker dat de studenten wel een nacht vergunning hebben. Zij voelen zich in hoge mate gediscrimi neerd. Het gevolg was, dat de zaak weer op een dood spoor zat, omdat de motie niet uit voerbaar was. September 1980. Burgemeester Vis is gepromoveerd tot secre taris-generaal van het ministe rie van binnenlandse zaken en de VVD-er Goekoop treedt aan. Hij vindt dat Leiden wel wat al te streng is en dat het onrechtvaardig is, dat de stu denten wél tot diep in de nacht de tap overuren laten maken. Hij stelt voor drie ca fé's in de binnenstad (Taverne aan de Korevaarstraat, The Duke aan de Oude Singel en Centrum aan de Beestemarkt) als proef ontheffing te geven van het sluitingstijdstip van twee uur, dat geldt voor vrij dag en zaterdag. Dit initiatief werd zeer verdeeld ontvangen. VVD en CDA waren het tij dens een vergadering van de raadscommissie algemene be stuurlijke aangelegenheden op 30 maart eens met de burge meester. Volgens CDA en VVD was het niet gelukt om de motie Walenkamp uit te voeren er waren immers geen gegadigden gevonden en dus moest er naar andere mogelijkheden gezocht wor den om de horeca en de consu ment meer ruimte te geven. Deze partijen hopen de streek- functie van Leiden te verster ken en staan daarbij (volgens de motie) op het standpunt dat de late café-bezoeker op een aantal punten in de stad te recht moeten kunnen om overlast in één wijk (Pieters wijk) te vermijden. De progressieven hadden ech ter felle kritiek. Zij vonden het onnodig de discussie te heropenen en stelden, dat de motie Walenkamp wél was uitgevoerd. „Twee uur is laat genoeg. Er was gezocht naar vijf lokaties en daar was nie mand voor gevonden". De progressieven zijn van mening dat de woonfunctie van de binnenstad versterkt moet worden en dat nachtelijk be zoek aan café's daar mee in strijd is. De progressieven vie len het CDA en VVD fel aan omdat zij zich nu achter het standpunt van de burgemees ter opstelden en het er mee eens waren dat drie café's in de binnenstad een nachtver gunning krijgen, terwijl de ge dachte achter de motie Walen kamp was, om juist buiten de binnenstad lokaties te zoeken. Het standpunt van D'66 in deze is opmerkelijk en essen tieel. Tijdens de vergadering van de commissie op 30 maart sloot deze partij zich tot er- genis van de VVD en het CDA, omdat D'66 de motie Walenkamp mede onderte kende bij de progressieven aan en stelde dat alles was ge daan om de motie uit te voe ren. Dit heeft tot gevolg dat het standpunt van de progres sieven een meerderheid in de raad heeft gekregen en het CDA en de VVD hun meer derheid kwijt zijn. Wanneer de meningen zo blijven als ze tijdens de vergadering van de commissie waren en dat ligt in de lijn der verwachtingen delft burgemeester Goe koop met het CDA en de VVD het onderspit en gaan de café's om twee uur dicht. De door Goekoop voorgestelde proef gaat dan niet door. Waarmee de discussie in de raad weer terug is op het standpunt van de heer Vis toen hij nog burge meester was: „De studentenso ciëteiten krijgen ontheffing en daar blijft het bij." Actie In dit alles spelen ook nog al- lerei belangengroeperingen een rol. Buurtcomité's als Noordvest en Oude Morsch hebben al meerdere keren luid en duidelijk laten weten, dat ze gezien de overlast helemaal geen behoefte hebben aan ca fé's in hun wijk, laat staan tot midden in de nacht. De Leidse horeca-ondernemers op hun beurt zijn het inmiddels meer dan zat. In de brief aan de raad is gezegd dat men „op alle juridische manieren" zal proberen de gemeenteraad dwars te zitten. Gedacht wordt daarbij aan een AROB-proce- dure. Daarbij is aangekondigd, dat er „een totale blokkade" van de universitaire sociëtei ten zal volgen en velerlei an dere acties zullen volgen. Pro testen van de burgerij over eventuele overlast worden door de horeca terzijde gelegd. Met name twijfelt men aan de mate waarin de klagende buurtcomités representatief zijn voor de meningen van de buurtbewoners waarvoor ze optreden. MARCEL GELAUFF )EN Op een bouwter- Velüwemeerlaan zijn ren een groot aantal n „onthoofd". il werd veertig meter gestolen. De schade be ft enige honderden gul- iziekhandel roofd )EN Uit muziekhan- iervaas aan de Nieuwe zijn in de nacht van sdag op donderdag een 4rische gitaar en vier jcfoons ontvreemd. itaar had een waarde van gulden. De dieven kwa- het pand binnen door uit de ruiten te lichten. rjsje met ie mille jjfoofd DEN Een 33-jarige vrouw is gistermid- istolen van haar hand- iet onder meer dried ui- I gulden. or diefstal werd in de loop de middag gepleegd, toen rouw winkelde in het wa- luis van V&D aan de eet moeder iets oor haar fiets! LEIDEN De huurprijzen van de woningen, die in de Stevenshofjespolder gebouwd gaan worden, komen wellicht ruim onder de 500 gulden per maand te liggen. Dit verklaarde wethouder D.J. Tesselaar gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie volkshuisvesting. Enige raadsleden spraken van „een meevaller". Nog voordat de gemeenteraad met reces gaat, wil Tesselaar de plannen voor de Stevenshof op tafel hebben. Na behandeling in de raad gaan de plannen ter goedkeuring naar het ministerie. Tesselaar verklaarde, dat een van de grootste proble men is, om een lage huurprijs toch een esthetisch verantwoorde bebouwing te krijgen. Het een gaat meestal ten koste van het ander. De wethouder zelf laat bij de afweging het goedkope wonen prevaleren. Aangezien er steeds in blokken van driehonderd wo ningen gebouwd gaat worden, kan de gemeenteraad over elk van die stukjes een afzonderlijke beslissing nemen. Gemeten naar het prijspeil van 1980 (inclu sief de 6 procent huurverhoging van 1 juli) komt de huurprijs van de woningwetwoningen op 424 gulden per maand te liggen. Voor een kamertje extra moe ten huurders dertig gulden meer betalen. LEIDEN De Leidse Uni versiteit heeft bij Gedepu teerde Staten (GS) een be zwaarschrift ingediend te gen het bestemmingsplan Pieterswijk. De universiteit is van mening dat in het be stemmingsplan haar belan gen geschaad worden, om dat aan een aantal panden van de unversiteit een ande re bestemming dan de hui dige is gegeven. Ook zouden er door de gemeente proce durefouten zijn gemaakt. De universiteit komt tot de conclusie, dat GS aan het plan hun goedkeuring moe ten onthouden. Het steekt de universiteit met name, dat een aantal van haar panden in het bestemmings plan een woonbestemming wordt toegekend. Het gaat on der meer om panden aan het Rapenburg en de Houtstraat Volgens het plan moeten aan deze panden een woonbe stemming worden gegeven en moet de juridische faculteit verhuizen naar de universi teitsbibliotheek. De universi teit vindt dit onaanvaardbaar, „Omdat het hier om panden gaat die al circa 400 jaar door de universiteit gebruikt wor den." Geprotesteerd wordt te gen een andere bestemming geven aan gronden van de universiteit dan de huidige. Volgens het bezwaarschrift De Universiteitsbibliotheek, die volgens het bestemmingsplan de juridische faculteit moet gaan huisvesten. zijn de panden van de biblio- teek niet geschikt voor huis vesting. In het bestemmings plan wordt vestiging van ge bouwen van centrale diensten van de universiteit in de Pie terswijk uitgesloten, omdat het een te grote concentratie van universiteitsgebouwen tot zwaarschrift. gevolg zou hebben. Ook hier Volgens de universiteit heeft is de universiteit het niet mee de gemeente procedurefouten eens. De woonbestemming, gemaakt bij de tervisielegging die wordt gegeven aan de van het plan. Zij concludeert panden Kloksteeg 23-27 dat GS het plan niet mogen (Kunsthistorisch Instituut) is goedkeuren, ook opgenomen in het be- Bouw omstreden brug Oude Rijn toch van start LEIDEN De gemeente be gint maandag met de aanleg van een tijdelijke houten voetgangersbrug over de Oude Rijn. Tegen de bouw van deze brug zijn een aan tal omwonenden in beroep gegaan bij de Kroon. Het gaat om een brug ter hoogte van de Dullebakker- steeg. De Oude Rijn wordt mo gelijk in verband met hei werkzaamheden voor alle ver keer afgesloten. Getracht wordt om zoveel mogelijk re kening te houden met het la den en lossen door bedrijven. De werkzaamheden duren tot 18 mei. Over twee jaar neemt de gemeenteraad een definitie ve beslissing over de brug, die bedoeld is om een betere be reikbaarheid van de winkels in de binnenstad te verkrijgen. Inbraak in chinees restaurant LEIDEN Bij een inbraak in een Chinees restaurant aan de Breestraat zijn in de nacht van woensdag op don derdag 1800 gulden, een foto toestel en sieraden ter waar de van 5300 gulden gestolen. De goederen lagen in het woonhuis boven het restau rant De Oude Rijn Galerie De Oude Rijn aan de Stille Mare 4 exposeert tot en met 3 juni gouaches van Ans Wortel en kera miek van Ivet Thunnissen. De expositie wordt morgen geopend om half negen. De kunstenares Ans Wortel leest dan voor uit eigen werk. De tentoonstelling is da gelijks te bezichtigen van tien tot zes uur en 's zondags van elf tot vijf uur. Meditatie Shanti Niket, het Bhagwan Shree Rajneesh Meditatie Cen trum, opent zondag 10 mei haar oefenruimte op de Volmo lengracht 29. Vanaf maandag start een dagelijks program ma van onder andere meditaties, meditatiecursus, tapele zingen van Bhagwan, swingavonden en groei- en therapie- groepen. Majorettenconcours De Twirl-showgroep „The Kooigirls" houdt zondag een majorettenconcours op het basketbalplein op de hoek van de Antillenstraat en de Surinamestraat in de Kooi. Aan het concours wordt deelgenomen door 650 majorettes, die verbonden zijn aan een groot aantal majorettenverenigingen. Het concours wordt om één uur geopend door wethouder H. van Dam en de eerste show wordt gepresenteerd door alle drie de groepen van The Kooigirls in een zogenaamde totaalshow. De toegang is gratis. Onder het oog van deskundige jury wordt gestreden in vier klassen: eredivisie, eerste divi sie, tweede divisie en jeugddivisie. Aan het concours is een fancy fair verbonden met een groot aantal attrac ties. Tentoonstelling Het bestuur van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde afdeling Leiden en Omstreken, houdt woensdag 13 mei een tentoonstelling over 150 jaar Leidse Plantsoenen in het Gemeente-archief aan de Boisotkade 2a in Leiden. De tentoonstelling bestaat uit drie delen, de ge schiedenis van de plantsoenen van 1831 tot heden, over zicht van de huidige taken van plantsoenen en overzicht van bestaande en geprojecteerde parken in Leiden aan de hand van plattegronden en foto's. Cursus De Boerhaave Commissie voor post-academisch onder wijs in Leiden geeft donderdag 14 en vrijdag 15 mei een cursus over „New trends in female sterilization". De cursus zal gaan over de beweegredenen en indica ties voor sterilisatie, de verschillende technieken en vroege en late complicaties (waaronder eventuele zwangerschappen na sterilisatie). De cursus vindt plaats in de Collegezaal II van het laboratorium voor Fysiologie aan de Wasenaarseweg 62 in Leiden en de cursusleiders zijn prof. E.V. van Hall. A.P.M Heintz, D.A.F. van Lith en K.J. van Schie. Verder informatie 071-147222 toestel 4332. Forumdiscussie Studium Generale organiseert woensdag 13 mei in het Academiegebouw van de Rijksuniversiteit aan het Rapen burg 73 een forumdiscussie over de studiefinanciering en collegegeld. In het forum zitten drs. C. van de Anker (PVDA), dr. A.G.W.J. Lansink (CDA), T. van de Hoek (CPN) en dr. K. Nahuis (Studiedecaan TH Tilburg), Ph. Langbroek (Leidse Studentenbond) en ir. F. Kuiper (Stu dentenzaken Leidse Universiteit). Deze bijeenkomst begint om twaalf uur en is voor iedereen gratis toegankelijk. Nieuwe produhtie Imperium De christelijke toneelgroep Imperium eindigt haar sei zoen met een nieuwe produktie, getiteld „Liefde is 't fundament". Het een verzameling van drie toneelstuk ken in de sfeer van de zestiende eeuw. De regie en be werking is in handen van Chris Marks. Vrijdag 15 mei is er een try out en zaterdagavond 16 mei is de premiè re. Verder is het toneelstuk dan elke vrijdag en zater dag te zien. Aanvang half negen en kaaerten kunnen besteld worden bij k&O Oude Vest 45 tel. 071-141141. 'f Koetshuis Burgemeester mr. C.H. Goekoop van Leiden opent vrijdag middag 15 mei om half vier het café-restaurant 't Koets huis aan de Burgsteeg 13. Het etablissement ligt aan de voet van de Burcht in het hartje van de Leidse binnenstad. EHBO-geslaagden Alle cursisten van de katholieke nationale bond voor EHBO, afdeling Leiden „Peerke Donders" zijn voor het deze week gehouden examen geslaagd. Het waren de dames Aalders, Bokern, Bouvy, Hoope, De Goede, Lepelaar, Remmerswaal, La Riviere, Sjardin, Van Veen, Van der Vlist, De Vroomen en de heren Dingjan, Guldemond, De Jongh, La Riviere, Van Tongeren en Van der Werf. BU TECHNISCHE CONTROLE LEIDEN Bij een technische controle op de Plesmanlaan heeft de politie gisteren tussen tien en twaalf uur tegen 24 automobilisten proces verbaal opgemaakt. In totaal werden 48 auto's gecontroleerd. Twee auto's werden van de weg gehaald. Zes automobilisten kregen een bon wegens gladde banden, drie uitlaten waren de fect en bij vier auto's waren de stoplichten kapot. Ook werd een gammel aanhangwagentje van de weg gehaald. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3